SANATORIUM „BERG EN BOSCH" GEOPEND G. VAN DUIN Ik/// Mg GROOTE BRAND BIJ KENITRA VERLOOFD? GETROUWD? Dr. W. BR0NKH0RST GEDECOREERD Utrechtschestraat 23 Tel. 898 NATUURLIJK - WILEY POST IN BERUJN. lerlfliL ho!i,i^.0flJE!? den Amcr&aa?s«hen vliegenier vóèr hot vertrek nit Berlijn. Onder. Het innemen van brandstof in een hangar op het vliegveld Tempelhof. Rechts- Post direct na zijn aankomst te Berlijn. Het Belgische parlement op nieuw bijeengekomen. Een nederlaag der regeering niei waarschijnlijk. Do Brociueville en zijn medeministers hebben ruim twee maanden lang onge stoord het bewind kunnen voeren, daar de Kamer, na vooraf de regeering flnancieele en economische volmachten te hebben ver strekt, den 12den Mei van dit jaar op recèe is gegaan en pa6 op 18 Juli weer bijeen is gekomen. Met spanning heeft men de her vatting der parlementaire discussies tege moet gezien, daar men op een bewogen zit ting rekende en men het zelfs ln beginsel niet uitgesloten achtte, dat een botsing tus- flehen regeering en volksvertegenwoordi ging zou leiden tot een kabinetscrisis. DE BROQEVILLE, Belgisch minister-president. Wat niet is, kan nog komen, doch reeds nu kan worden vastgesteld, dat althans den eersten dag van de kamerzitting elk bewogen of opwindend element ontbrak. Allen, die de zitting bijwoonden, waren het er vrijwel over eens, dat de bijeenkomst ta melijk saai was. De kritiek van Vander- velde, den sociaal-democratischen leider, die de regeering van woordbreuk beschul digde, daar zij volgens hem had toegezegd de loonen en salarissen niet te korten, ter wijl hij aan den anderen kant zich verzette tegen elke inflatiepolitiek, maakte niet hijster veel indruk en hetzelfde kan wor den getuigd van de beschouwingen, die van Vlaamsch-nationale en communistische zij de ten beste werden gegeven. Het belang rijkste moment van den dag was wellicht de indiening van een socialistisch petition nement, dat 1.426.000 handtcekeningen droeg en dat bedoeld was als een aanspo ring aan het adres der regeering om van hot tooneel te verdwijnen. Er schijnt echter weinig kans op te be staan, dat do regcering aan dit verzoek zal voldoen, 6inds haar positie van Maandag af aanmerkelijk is verstrekt als gevolg van de beslissingen, die den 17den Juli op het con gres der christen-democraten zijn genomen. Dezerzijds was er bij de regeering op aan gedrongen de noodverordeningen te ver zachten en gedeeltelijk werd met dit ver langen ook rekening gehouden. Er waren echter leden der christen-democratische fractie, die van gevoelen waren, dat de aan gebrachte veranderingen niet voldoende konden worden geacht, daar de sociale wet geving door de rcgeering6maatregelen in 't gedrang raakte, de levensomstandigheden der slechtst gesitueerden daardoor tot een bedenkelijk peil daalden en over 't alge meen zij, die toch al moeite hadden het hoofd boven water te houden, de zwaarste lasten kregen te dragen, de afgevaardigde Bodart was vooral degene, die zijn onte vredenheid uitte en die dan ook den wensch uitte, dat de regeering ten val zou worden gebracht. Zijn voorstel vond echter maar weinig instemming en het gevolg was dan ook, dat een motie werd aanvaard, waarin het congres zich vereenigde met de regee- ringspolitiek, mits het kabinet zijn best wilde doen op sociaal terrein verdere maat regelen te treffen, die beantwoorden aan de beginselen ecner sociale rechtvaardigheid. Dit besluit is voor de kamerleden Bodart en Mathieu aanleiding geweest als kamer lid tc bedanken, doch de regcering vat dit niet al te tragisch op. daar zij kan blijven rekenen op den 6teun van 't overgroote deel der katholieke democraten, zoodat zij on mogelijk uit het zadel kan worden gelicht: de oppositie, bestaande uit sociaal-demo craten, Vlaamsche nationalisten en nog een paar malcontenten, is numeriek te zwak, dan dat zij de regeering een nederlaag kan toebrengen, zoodat deze ook ln de naaste toekomst gebruik kan blijven maken van de haar door het parlement verleende spe ciale bevoegdheden. Vele dooclen en gewonden Parijs, IS Juli (V.D.) Naar uit Casablan ca wordt gemeld, is in de omstreken van Kenitra Maandag een brand 'ïitgebroKen. die verscheidene boerderijen en nederzet tingen van inboorlingen vernield heeft. Naar de „Paris Soir" bericht, w_»rdcn 14 personen gedood en meer dan 100 gewond. Het vuur ontstond in een Europcescho boerderij door de steekvlammen van een motor, die was opgesteld in de nabijheid van een stapel stroo. Door den sterken wind breidde het vuur zich uit over de omliggende gebouwen en velden. In korten tijd stond een gebied van 30 K.M. lengte in vlammen. Een aantal nederzettingen van inboorlin gen werd door het vuur omringd. Alle be schikbare afdeelingen gendarmerie werden naar de plaats des onheils gedirigeerd. Bij de gewonden bevinden zich een aantal Europeanen. Vele inboorlingen konden zich niet meer redden en kwamen in de vlammen om. Vólgens de eerste schatting bedraagt de schade 25 millioen francs. De brand is nog niet bedwongen. Parijs, 18 Juli (V.D.) Volgens aanvul lende berichten uit Casablanca bedraagt het aantal dooden bij den grooten brand in de omgeving van Kenitra in Marokko 21. Ooggetuigen gewagen van de razende snelheid, waarmede het vuur om zich heen greep. Het front van het vuur had in de ochtenduren ien breedte van 60 K.M. be reikt. P a r ij s, 10 Juli. (V.D.) De naar het ge bied van den brand bij Kenitra in Marokko gezonden hulptroepen hebben de vernielde telefoonlijnen in zooverre hersteld, dat thans een noodverbinding aanwezig is met do naburige steden, zoodat men ook weer directo berichten over den omvang van den brand kan ontvangen. Volgens de laatste mededeelingen be draagt het aantal dooden 31, terwijl het aantal gewonden niet zoo groot schijnt te zijn als men aanvankelijk heeft gevreesd. Gisteravond kon het vuur tot staan wor den gebracht, zocdat men het gevaar gewe ken acht. Het blusscbingswerk was bizon der moeilijk, temeer omdat op sommige plaatsen de vlammen een hoogte van 50 M. bereikten en een dichte rook het naderen belette en het uitzicht benam, terwijl men bovendien met gïbrek aan water had te kampen. liet afgebrande gebied heeft een oppervlakte van 40 K.M.*. De waarnemend gouverneur-generaal van Marokko heeft zich naar het gebied van den brand bege ven en de gewonden, die in het ziekenhuis van Petltjean zijn ondergebracht, bezocht. LOONSVERHOOGING IN AMERIKA. New-York, 18 Juli. (H.N.) In verschil lende 6leutel-indu6trieen der Vereenigde Staten is men thans overeenkomstig het programma van president Roosevelt over gegaan tot een verhooging van de loonen met 5 tot 15 ïn vermindering van den arbeidstijd tot 40 on 36 uur. President Roo sevelt heeft gisteren voor de radio een rede gehouden, waarin hij de leuze, dat het algemeen belang voor het eigen be lang moet gaan, verkondigde. Al te veel Amerikanen, aldus verklaarde de presi ding willen maar zooveel mogelijk 'geld verdienen en zoo weinig mogelijk wer ken. Dit is een schadelijk streven. Men moet wel bedenken, dat behoorlijke win sten op den duur slechts door het ver richten van redelijken arbeid verkregen kunnen worden. Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, verricht de officieele inwijding. „Monument van arbeiders-solidariteit" B i 11 h o v e n. Het groote sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, waarover men in ons Zaterdagavondblad uitvoerig heeft kunnen lezen, is gisteren onder enorme belangstelling officieel geopend. Om elf uur verzamelden zich de tallooze genoodigden in de kapel van het sanato rium, die te midden van de gebouwencom plexen is gelegen. Toen allen gezeten wa ren, arriveerden de aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. H. G. Jansen en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van sociale zaken en werkloozenvoorziening. Een vierstemmig gemengd koor onder lei ding van den heer G van Kooten zong al lereerst twee geestelijke liederen, n.l. Sa- cerdos et Pontifex en het Veni Creator. Begroetingsredo. De hoer J. Th. N ij k a m p, voorzitter van do R.K. Vereeniging tot bestrijding der tu berculose Herwonnen Levenskracht, sprak daarna de begroetingsrede uit: Op dezen zoo blijden dag is het mij een voorrecht namens het bestuur u een har telijk welkom toe te roepen. Als R.K. stel len wij het zeer op prijs, dat u, monseig neur Jansen en u, dr. Slotemaker de Brui ne, door uw aanwezigheid deze feestelijke opening meerderen luister hebt willen bij zetten. Ook alle andere - officieele personen wil ik welkom heetcn voor hun aanwezigheid te dezer plaatse. Wij zijn u voor uw belang stelling zeer erkentelijk. Op dezen dag brengen wij eerbiedig dank aan God, dien wij zoo innig dankbaar zijn. Wij smeeken ook voor de toekomst God's zegen af. Maar ook zijn wij den hoofd- en hand arbeiders dankbaar, door wier bekwaam heid en toewijding dit prachtige sanato rium tot stand gekomen is. In het bijzonder moeten wij warmen dank brengen aan onzen zeer gewaardeerden ge neesheer-directeur dr Bronkhorst, die zulk een groot aandeel in deze nieuwe oprich ting heeft. Tenslotte onzen Hank aan de werkers met het hart, d.w.z. zij die ons hun bijdra gen in zoo ruime mate schonken. Officieele opening door den Aartsbisschop. Mgr. J. H. G. Jansen zeide, gaarne ge volg te willen geven aan de uitnoodiging om het nieuwe sanatorium officieel in te wijden. Spreker herinnerde er aan, dat het juist heden de gedenkdag is van den schutspa troon der zieken, den Heiligen Camillus, van wien mgr. Jansen een levensschets gaf. Een mooie dag heeft het bestuur uit gekozen voor deze opening! Sanatorium „Berg en Bosch", wij roemen met fierheid uw arbeiders-solidariteit, tot uiting komend in dit „volwaardige" ge bouwencomplex. Dank zij de medewerking van allen durfde men het grootsch opge zette bouwplan uit te voeren. Natuur en bovennatuur reiken elkaar de helpende hand cn scheppen tezamen een lustige natuur, waar ieder zich volkomen op zijn gemak zal voelen. Een harmonisch, practisch geheel kwam hier tot stand Mogo het vroom gebed, het liefdevol een drachtig werken en het geduldig lijden God's zegen afsmeekon over dit kapitale monument van christelijke samenwerking in onze zoo egoïstische eeuw. De aartsbisschop verklaarde daarop het sanatorium voor geopend onder het uitspre ken van den christelijken groet. Prof. Slotemaker de Bruine wild* beginnen met het einde: het heeft H.M. de Koningin behaagd om dr. Bronkhorst te be noemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Onder overweldigend applaus spelde de minister daarna den gedecoreerde hot eere- teeken op. Dr. de Bruine vervolgde, dat tubèrcu- lose-lijder zijn in den tegenwoordigen tijd niet meer wil zeggen: lijder zijn zonder perspectieven. Dank zij God's zegen ontdekt men steeds meerdere middelen, die tot een genezing kunnen voeren Dit sanatorium toont, wat arbeiders-sa- menwerking ten goede kan uitrichten. Men heeft mij verteld, dat er arbeidersbewegin gen zijn, die slechts strijden voor een uur minder werk en een cent meer loon, maar zoolang er prestaties plaats hebben zooals deze, heb ik over de beweging der arbeiders een beteren indruk. In deze moeilijke tijden, die mij tot zulke smartelijke besluiten dwingen, is het zeer verheugend, dat deze stichting zonder over heidssteun werkt. De geest, die hier heerscht, is wonder schoon; de geestelijke sfeer is van een bui tengewoon groot belang. Den Zusters, mot haar vrouwelijken aanleg en met haar ge bed, moeten wij hulde brengen voor haar prachtigen, opoffïrenden arbeid (luide toe juichingen). De nazorg en de arbeidstherapie geven den herstellenden weer een kans om op nieuw in het arbeidsproces te worden in geschakeld Er is Weer hoop voor hen! God zegene het bestuur, den geneesheer- directeur, de zusters en de patiënten. Mo gen zij, die hier verpleegd worden, hier genezing vinden, zoodat zij God daarvoor kunnen danken. Do lieer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond, wilde namens de tweehonderdduizend aangesloten arbei ders een kort woord doen hooren. Spreker noemde dezen dag een „hoogtij dag", waarop wezen en doel der R.-K. arbei dersbeweging daadwerkelijk bewezen wor den. De stichting van dit sanatorium is een der grootste prestaties der R.-K. arbeiders! Dankbaar herinnerde spreker aan hetgeen de regecring in de afgeloopen decennia voor de tuberculosebestrijding heeft gedaan. Z ij stelde ons in staat om ons noodsanatorium in Apeldoorn te bouwen. Ook onzerzijds moeten wij den genees heer-directeur, zijn vrouwelijke en manne lijke medewerkers onze oprechte hulde brengen. Zonder hen zou dit „monument" niet tot stand zijn gekomen. Moge God's zegen ook in de toekomst in ruime mate op het heerlijk werk van Her wonnen Levenskracht rusten 1 Tenslotte werden nog eenige korte toe spraken gehouden. D lieer H. P. Baron van der Borch tot Vervvolde, burgemeester van De Bilt, wcnschte het verbondsbestuur namens het gemeentebestuur hartelijk geluk, waarbij hij het initiatief van cle oprichters prees, die door eendrachtige samenwerking en toewij ding zulk een fraai resultaat geschapen heb ben. Moge uw werk groeien en zich ook verder ontwikkelen ten zegen! Dr. Hefting sprak namens de Centrale vereeniging tot behartiging van de belangen van t.b.c. patiënten; dr. te Kuyl als ver tegenwoordiger van do Rijksverzekerings bank en dr. B. A. Vos, geneesheer-direc teur van het sanatorium te Hellendoorn, namens de Vereeniging van Nederlandsche tubcrculose-artsen. Deze laatste spreker richtte zijn woorden in het bijzonder tot dr. Bronkhorst, wien alle artsen groote hoog achting toedragen voor zijn werk en zijn persoon. De heer K c e s i n gvoorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid in Ne derland en voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht, drukte zijn groote be wondering over dit nieuwe sanatorium uit. Dc heer K. K r u i t h o f, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond en van het Fopds ter bestrijding der tuberculose Draagt Elkanders Lasten, drukte zijn blijd schap er over uit, dat dc R.-K. arbeiders het zóó ver hebben mogen brengen. Do lieer te Nuyl sprak nog als voorzit ter van het hoofdbestuur der Nedcrland sche Vereeniging van onvolwaardige ar beidskrachten en namens de landelijke vereeniging voor arbeidstherapie en na zorg. Do heer J. v. Zutphen, de vereeniging „Zonnestraal" vertegenwoordigend, achtte het een voorrecht bij deze plechtigheid aan wezig te kunnen zijn. Spreker herinnerde er aan, dat hij bij de geboorte van Herwon nen Levenskracht aanwezig is geweest. Voor de tuberculosebestrijding in ons land is hier iets groots gewrocht! In dezen tijd van leed en crisis, is 't aan het R.K. Werk liedenverbond voorbehouden om een lich tend tèeken te toonen! Dr. A. Schuckink Kool, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Utrecht, stelde de enorme ver diensten van dr. Bronkhorst in het licht Dr. Honig uit Zevenaar bracht al3 voorzUter van de maatschappij ter bevor- Zij mocht een cadeau uitkiezen en haar keu ze viel op echte bril- lant. Wat kon zij beter kiezen dan Brillanten, geslopen in Asschcr's Wereldberoemde Dia mantslijperij te Am sterdam!!! Alleenverkoop koop ik de benoodigde visch bij: IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co., N.V., Utrechtschestraat 40. Tel. 92. Een billijk en betrouwbaar adres. Meermalen bekroond. dcring der geneeskunst de gelukwenschen der Nederlandsche medici over. Dr. Bronkhorst, de geneesheer-di recteur van het sanatorium, wilde zijn har- telijkcn dank betuigen voor do koninklijke onderscheiding. Wanneer wij onze ervaring in Apeldoorn niet gehad hadden, aldus dr. Bronkhorst, dan waren de gebouwen hier niet tot stand gekomen. Van de regeering hebben wij altoos bijzonder groote medewerking ondervonden en wij zijn daarvoor uiter mate dankbaar. Maar n u kunnen wij het verder zonder overheidssteun doen, thans toonen wij, dat wij dien steun waard zijn geweest. Een andere basis voor dit werk is de toe wijding van ons geheelo personeel. Het is een groot organisme, waarvan ik slechts een klein stukje ben. Daarom moet ik de hulde, die U mij brengt, aan het gan- sche personeel overdragen. Het is mijn lust en miin leven tusschcn hen en mijn pa- tienten te arbeiden! In zijn slotwoord legde de heer Nljkamp den nadruk op de verplichting der R.K. werklieden om te zorgen, dat deze schoone schepping voor altijd in stand 'gehouden zal worden. Na de plechtigheid in de kapel, die ora half twee was afgeloopen, maakten de ge noodigden een rondgang door de gebou wen. waarna men zich aan een lunch ver eenigde. Onder de aanwezigen werden, behalve de hierboven genoemden, nog opgemerkt: De Tweede Kamerleden Kuiper en Her mans, prof. dr. Weve; dr. Josephus Jitta, directeur van den Gezondheidsraad; mr. L. Lietaert Peerbolte; dr. van Lier, directeur van Zonnestraal; mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's Hertogenboëch; verte genwoordigers van instellingen van het R.K. Werkliedenverbond; mr. de Geus, wet houder van De Bilt; jhr. mr. H. A. M. van Aflch van Wijck; prof. dr. A. K. M. Noyons; mr. van Maansseveen; de doktoren Geerlink, van Romunde, Boekelman, Ilingst, Fabius, Veger, Mortier, Scalongne, Hijmans, Versteegh, v. d. Poll, Mulder, van. Spanje -en Uyterwaal; prof. dr. Hijmans van den Berg: J. Putto, inspecteur van de volksgezondheid; pastoor A. Schaepman; de rectoren v. d. Berg, Bannenberg, v. Mac« kelenbergh en Naber; algem. overste Zr. Hortensia O.P.; Zr. Ambrosia; notaris War ren; de heer Ad. ter Cocq namens het Groene Kruis te Amersfoort. De afdeeling Utrecht der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst was ver tegenwoordigd door den vico-voorzitter dr. Roasro en den secretaris dr. v. Lier. wiriiw-'tmBrmiin Mgr. Jansen, de aartsbisschop, begeeft zich met minister Slotemaker de Bruine* naar de kapel voor de openingsplechtigheid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2