BIJKANTOOR TE AMERSFOORT Stadsnieuws MEPEDEEL1NG ARTIF0RT FAUTEUILS ia.M.RK.OOSTERVEEN DE TENTOONSTELLING DER FLORALIA-VEREENIGING DE NAT. SOC. BEWEGING Dat ziet er heerlijk uit! ueieman &Dros GEWESTELIJKE LANDDAG VAN „MERCURIUS" ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN J. LAMBRECHTS Oude Soesterweg 109 alleenverkoop Firma J. W. van ACHTERBERGH meubileering westsingel 10-13 Langestraat 42 - Tel. 77 DE „NACHT VAN RIJSWIJK" Zij zal dit jaar niet in i.'Y e.rkll:.il doch in een hui<i me tuin bij den Monnikend worden gehot.nee Het is de laatste jaren gewuunte gewor den, dat de Floralia-vereeniging In Augus tus eon tentoonstelling houdt van do door de leerlingen der lagere scholen verzorgde planten. Do Markthal bood daarvoor een goede gelegenheid, maar het huren daarvan voor eenige dagen stelt aan de financien hooge ei6Chen. En nu ondervindt Floralia ook in niet geringe mate den druk der tij den, zoodat de financieel© toestand der ver- eoniging niet zoo rooskleurig is. Van het houden der tentoonstelling in de Markthal kan dit jaar dan ook geen sprake zijn. Maar uit dezen noodtoestand, als we het zoo noe Dien mogen, i6 iets goeds geboren, waar door do tentoonstelling zeker een groot suc ces belooft te worden. Bij het zoeken naar een andere gelegenheid, viel het oog op hot huis met tuin in het Plantsoen bij Mon nikendam, dat reeds geruimen tijd leeg 6taat. Van de familie Achterbergh, van wie dit huis hoorde werd alle mogelijke mede werking verkregen, aï9 ook van het Be stuur van het St. Elizabeth's gasthuis, dat inmiddels het perceel met tuin heeft aan gekocht voor den bouw der barak voor be smettelijke ziekten. Een oproep aan vrijwillige arbeidskrach ten om den verwaarloosden tuin voor het doel geschikt te maken bleef niet onbeant woord,en zoo togen gisteravond, na de ge wone dagtaak een vijftiental personen aan den arbeid. Het was een lust te zien met hoeveel animo er gewerkt werd In een mi nimum van tijd was het lange gras er af, terwijl anderen ondertusschen bezig waren de paden af te steken en kreeg de tuin al een heel ander aanzien. Het ligt nu in de bedoeling in het achtergazon een vijvertje te maken met een lichtfontein. Daar achter zullen de planten worden opgesteld. Links van het gazon komt het podium voor zang en muziekuitvoeringen en rechts een thee huis. Het bestuur der afdeeling van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft ook volle medewerking toegezegd, zoo dat door het aanbrengen van planten het voorgedeelte van den tuin een feestelijk aanzien zal krijgen. En het huis, dat even een6 welwillend is beschikbaar gesteld, zal ingericht worden voor een tentoonstelling van cacteeën, waarvan de verzorging in handen is der Vereeniging van cactuskwee kers, gècn beroepsmcnschen maar ama teurs. Ook van andere zijden is reeds veel me dewerking toegezegd, zoo voor den aanleg der lichtinstallatie, waarvoor de heer Schooleman zal zorgen. Men ziet het, een pracht staaltje van sa menwerking, waardoor ongetwijfeld iets goeds tot stand komt De prachtig gelegen tuin, omringd door de beken, met aan de kanten prachtig opgaand hout, biedt o.i. een schitterende gelegenheid voor deze ten toonstelling, welke bij eenig6zlns gunstig weer, zich zeker wel in een druk bezoek zal mogen verheugen. k GEM. HANDELSSCHOLEN Toelatingsexamen. Tot de le klasse der gemeentelijke han delsscholen met 4- en 5-jarigcn cursus zijn toegelaten: D. C. van Amerongen, J. W. Arntsen, H. 3. Baars, C. D. van Batenburg, Cornelia H. v. d. Beek, E. K. J. Teding van Berkhout, J. B. Uit den Bos, J. Brandsen, Willemina van der Bunt, C. A. Dane, B. A. Dieterink, P. Doornekamp, G. H. Drenth, P. de Heus, J. L. H. v. d. Hurch, W. E. J. Keman, B. M Kramer, Henrica A. Langeraar, H. Levie, J. te Loo, S. Manheim, Tet Mejeur, A. C. v. d. Mersch, G. J. Meijer, H. M. Reems, The- resia Rikken, P. Versteeg, M. J. H. Verdur- men, R. v. d. Vlasakker, Juda de Vrie6, Sonja de Vries, L. M. de Roy van Zuide wijn, H. v. d. Schouw, J. de Roos. Geslaagd voor de 2e klasse: M. Roukes, A. Huisinga, H. H. Uithoven. Geslaagd voor de 3e klasse: H. F. Burman, Lies K. Schimmel, VV. P. Schuil, J. Kisnor, A. G. J. G. v. d. Burgt, G. Starink. NIEUWE RIJWIELMERKEN. Von 24 Juli a.s. ai verkrijgbaar. De directeur van het Post-, Telegraaf- ert Telefoonkantoor to Amersfoort vestigt er de aandacht op, dat de rijwiclmerkcn voor liet dienstjaar 1 Augustus 193331 Juli 1934, met ingang van 24 Juli a.s. verkrijg baar zullen zijn aan zijn kantoor, de post agentschappen, Julianalaan, Leusderweg cn Socsterweg en aan de onder zijn kan toor ressorteerende hulpkantoren en post stations. Het verdient met het oog op den groo ten toeloop aanbeveling den aankoop niet tot het laatst uit te stellen. TENTOONSTELLING IN SIERKUNST. Nader vernemen wij, dat de tentoonstel ling van werken van J. Bezaan in Sierkunst verlengd is tot 1 Augustus. BEDRIJFSLEVEN. Nieuwe Taxi-Dienst geëxploi teerd door Garaga Nic. Bovée. Garage Nic. Bovée exploiteert met ingang van morgen een nieuwen Taxi-Dienst. Het aanpakken van een dergelijk bedrijf wil voor den tegenwoordigen tijd heel wat zeg gen. De directie heeft dan ook begrepen, dat zij iets nieuws,, iets moderns moesten brengen. Zij brengt daarvoor een aantal splinternieuwe, luxe 4-5-persoons Citroëns in omloop van het type 8, model Berliner. Deze wagens zijn bijzonder fijn van tint, de boven carosserie bruin en de onderbouw beige, terwijl zij niet voorzien zullen zijn van een pijl. De passagiers kunnen door taxameters hun kosten controleeren, terwijl de directie harerzijds op personeel een nauwgezette contróle zal blijven uitoefenen. Het in het leven roepen van dezen mo dernen Taxi-Dienst is voorwaar een ver blijdend tecken. Voor nadere bijzonderhe den verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Borst Pauwels spreekt in de algemeene jongeren vergadering in 7 Boompje Gisteravond werd onder leiding van den Heer J. C. Toen in de zaal van „Het Boompje" oon bijeenkomst gehouacn van Nationaal-Jongeren. Voor een vrij middelmatig aantal toe hoorders, dat voor het meerendeel bestond uit volgelingen van Ir. A. A, Mus6ert, werd door den lieer Borst P a u w e 1 s, uit Utrecht, gesproken over enkele misvaltin gen omtrent de Nationaal Jongeren Bewe ging, haar doel en over argumenten, die de Jongeren in kleinen kring zouden kunnen aanvoeren. Juist de Jongeren! Alhoewel vele idealen door den politieken strijd vernietigd wor den, moet men toch dien strijd aanbinden. Hoe kan de jeugd anders over de toekomst beslissen? En is de toekomst niet voor de jeugd? Overal heersclit werkeloosheid, alles brokkelt af door haat en nijd. Als de jon geren hun studie achter den rug hebben wat dan te doen? Daarom moet de jeugd zorgen, dat zij in de toekomst kan ingrij pen. Sommige Jongeren begrijpen den ernst der tijden. Deze werpen zich in den poli ticken strijd, zij leven niet zorgeloos door maar scheppen zich een toekomst, die al leen dan .goed kan zijn als een volk één- drachtig vecht voor Nationaal Zelfbewust zijn zich te weer "stelt tegen economische verwording. Terwijl in Rusland Bolsjewisme cn So cialisme de jeugd ellende bracht, werke loosheid en aftakeling, greep de Duitsche jeugd zelf het roer, zoodat het werkeloos heidscijfer bijna rnet een millioen afnam Het Nationaal-Socialisme verfoeit den Klassenstrijd in het Marxisme. Het brengt door zijn stakingen ontreddering van indu 6trie en scheepvaart, zooals in Twente en IJmuidcn. Alleen door schouder aan 6chou der te werken aan het ideaal kan de natie weer gefundeerd worden op een volk, dat slechts één belang, dal van allen, voorstaat. De voorlichting sticht hier veel kwaad want men voelt, dat de grootste tegenstan der het fascisme is. Dal wil zeggen niet 't Duitsch Nationaal-Socialisme, niet het Ita- liaansche fascisme, maar een echt Neder- landsch Nationaal-Socialisme, dat alles veil heeft voor 't 'Nederlandschc volk. Ieder lei der stelt zijn tijd en toewijding met liefde beschikbaar, niet ter wille van een baan! Niet ieder kan in de politiek verder strij den. Men moet dit overlaten aan enkelen, die daarvoor1 geschikt zijn. Deze kunnen zich dan ook uitsluitend met politieke vraagstukken bezighouden. Daarom moe ten de geestelijken ook alleen zorgen voor geestelijke voorlichting Het Nationaal-Socialisme bant geen godsdienst uit. Integendeel, werd in Duitsch land de godsdienst niet gevrijwaard tegen aanvallen van het Bolsjewisme? De zwarthemden zouden de rust ver stoord hebben! Waarom dat geprovoceer vraagt men zich af! Zij willen naar buiten optreden, anders zouden de Marxisten wel dra zegevieren. Alle partijen trekken een front tegen het Nationaal-Socialisme. Men wil nu eensklaps de uniformen verbieden. Waarom dan vroeger niet de uiterlijke ken teekenen der communisten en socialisten Er moet één algemeene leiding komen. Wel is de sterke man er, maar als het punt je bij het paaltje komt regeert het Parle ment; dat zijn de bestuurders der vakver- eenigingen. Hoe kan een Tweede Kamer met op zijn hoogst 2 vertegenwoordigers voor de Boeren, oordeelen over een Land bouw wet. Voor zoo'n wet moet men bij de boeren zelf zijn. Het systeem van corpora- tjes langs hierarchieken weg is hiervoor 't jui6te. Het Nationaal-Socialisme zou militairls- tisch zijn! Hoe zouden wij, zoo betoogt de Heer Borst Pauwels met kalmen nadruk, naar oorlog verlangen met zoo'n leger, dat echter wel genoegzaam is om de vrede te bewaren door zijn, ook hoe kleine, dreiging. Vaderlandsliefde is iet6 negatiefs. Het is geen positieve volkorenhaat. 0ndank6 alle belemmeringen en tegen werkingen groeit de Beweging. Nationaal Socialisme is geen uiterlijk vertoon, het zit door het heele wezen, in het hart van eiken volbloed Vaderlander. Met de verzekering, dat zij langs zuiver legalen weg hun doel: Nederland onder Nationalistisch régime, zullen bereiken, eindigt de Heer Borst Pau- wels zijn rede, welke geen aanleiding gaf tot het 6tellen van vragen. Na het zingen van het volkslied, kon de vergadering rustig uiteengaan. JUBILEUM. Morgen zal de heer H. Bouw, plantsoen- arbeider bij de gemeente, den dag herden ken waarop hij vóór 25 jaar in gemeente dienst kwam. AKTE NIJVERHEIDSONDERWIJS Voor het in de industrie- cn huishoud school alhier gehouden examen ter verkrij ging van dé akte N VIII zijn geslaagd de dames G. L. J. A. Thieme, A. W. H. Oostin- ga en E. J. Bruin6. Afgewezen drie. Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade vanTieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! ,Tédé" zuivere Vruchtenlimonade 95 ets. p. fl Heldere limonade 55 ets. p. fl. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 1798 W. J. W. C Bakker, El. Ingenieur Groen van Prinsterlaan. 1802 J. A van Bekkum, Huis- cn Grof smederij, Achter de Arnli. poort wal 46. 1803 Bouwverecnigmg „St. Bonlfacius" seer, G. W. J. Maas, Kon Wilh.etr. 16. 545 J. J. Casander, Zuivelproducten, Koe straat 7 tusschen 12 en l'/a cn. na 7 uur no 1782. 1797 Mevrouw M. S. Kivit-Verhagen, Barchman Wuytierslaan GS. 1794 Mevr J. C. Pelt, Schacpmanlaan 19 1812 „De Prijsbeker", Amsterdamsche groenten en fruithal. S. Santilhano, Arn- hcmsche6traat 16. 1795 H. Rooseboom. Kolonel der Infan terie, P. Buy6laan 25. 1804 L. C. Schoenmaker, fruit- en-groen ten, filiaal Kapelweg 56. 1796 Fa. A. Sol de Wilt, Fijn fruit cn delicatessenhandel, Leusderweg 33 t.o. Kroontjesmolen. 1809 Tj. IJ. J. Steensma. Insp. en fexport v. d. Auto-onderlinge te Groningen, Fahren heitstr. 28, Amersfoort. 1799 H. Vastal, schilder en behanger, Bisschopsweg 59. 1740 Vereeniging tot bev der bijenteelt in Ned., Secretariaat en Red. Jan van der Heijdenstraat 35. 1806 H. J. de Vries, Accountantskantoor, Wejj erastraat 25. 1365 D. v. d. Wetering, Rund- kalfs cn Varkensslagcrij „De Bonte Koe". POSTDUIVEN VEREENIGING „DE ORDONNANS". Zondag hield de postduivenvereniging „Do Ordonnans" een onderlinge poulcvlucht vanuit Roosendaal, afstand 88 km. De duiven werden om 10.50 uur met Westen wind in vrijheid gesteld. De speciale 10 cn !5 cents poule werden gewonnen door N. de Waal met respectievelijk 6e en 5e prijs winnaars. Do prijzen werden als volgt ge wonnen: H. Kollen 1, 33, 55; L. Henschel 2 Chr. v. 't Hoendcrdaal 3, 9, 13, 14, 15, 26, 31, 34; J. Heddema 4, 18; N. de Waal 5, 6, 7, 8 10; Joh. v. Voorst 11, 21, 29; H. v. Limbeek 12, 19, 20, 37, 39; G. ten Kulve 16; II. Veen brink 17, 27, 38, 41, 42, 44, 45; A. v. Nim wégen 22, 28, 30, 47; H. Waanders 23; B Koppen 24, 36; L. Kuipers 25; M. v. Keken 32; P. Wijnands 40 en C. Meijer 43, 46 en 48. prijs. Aankomst le duif 12.21.38, idem laat 6te duif 12.53.28. De duiven werden door den heer Adr. Müller, secretaris van den W B. B., in vrijheid gesteld. VEILING. Ten overstaan van notaris A. P. Schröder werd gisteren avond in „de Zwaan" geveild het huis met bakkerij aan den Leusderweg no. 2S9. Het perceel werd toegewezen aan den heer W. van Haselen P.IIzn. g.g. voor 9900.—. HET OUDE LIEDJE. Iemand, dio zijn rijwiel onbeheerd in de van Perséynstraat had laten staan, ver miste dit even later. Wel doet de politie moeite, maar of 't zal helpen? Een goed fietsslot helpt in dergelijke gevallen beter VERDRONKEN. Gisteravond kwamen eenige zwemmers in de Vlierbeek tot de vreeselljk ontdek king, dat één der zwemmers, zonder dat iemand ei» iels van bemerkt had, verdron ken moest zijn. Dit was, gezien het groot aantal baders zeer wel mogelijk. Toen het slachtoffer op het droge was gebracht bleek het zekere S. le zijn. Waar deze als zenuwpatiënt bekend staat* is- het vermoe den zeer 'gerechtvaardigd, dat S. een toe val heeft gekregen bij het zwemmen. BURGERLIJKE STAND. 18 Juli. Geboren: Simon, z. van Hendrik Wilhel mus Vonk en Alijda Johanna Langras. Gehuwd; Wietze van Winden en Johanna Wilhelmina Mulders. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in Pesie' bad bedroeg hedenmorgen 67 graden. Op Zondag 13 Aug. a.s Op initiatief van de afdeeling Amers foort van den Nationalen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius" zal Zondag 13 Augustus a.s. op het terrein van de Int. School voor Wijsbegeerte al hier een landdag worden gehouden voor het gewest Utrecht en 't Gooi van genoem den Bond. Tot dit rayon behooren de afdeelingen Utrecht, Amersfoort, Zeist, Hilversum, en Naarden- Bussum. Een landdag bleek voor dit gewest steeds een groote aantrekkelijkheid te hebben. Men is eens een dag bijeen in een mooie omgeving, het organisatieleven wordt er door vefstevigd en verdiept, vriendschaps banden worden aangeknoopt, en wat in dezen tijd van groote depressie vooral van beteekenis is de kosten van deelname zijn zeer gering. Een commissie onder leiding van den provinciaal bestuurder, den heer G. V. J. Koopman, waarvan secretaris is de heer M, do Meuldcr, Brederodelaan 12 te Amers foort, heeft inmiddels de plannen voor de zen dag nader uitgewerkt en is er inder daad in geslaagd een aantrekkelijk pro gramma samen te stellen, dat een aange name dagpasseering waarborgt en minima le onkosten met zich brengt. De landdag vangt te 11 uur voorm. aan met een openingswoord Van den heer Koop man. Met programma verder op den voet vol en zullen wij natuurlijk niet Daarover zullen alle Mercurianen per circulaire wor den ingelicht. Maar wel willen we vast vertellen, dat het woord zal worden go voerd door het bondsbestuurslid, den heer D. Udo, en prof. de Vries, eveneens een goede bekende voor do deelnemers. Voorts zal een bekend dubbel mannenkvvartet me dewerking verlecnon en zal zeer waarschijn lijk de heer H. van Wermeskerken van Zeist als declamator optreden. Des middags wordt een wandeling ge maakt door het schoone landgoed „De Treek", waarbij een bekend natuur- en vo gelkenner als gids zal fungeeren, zoodat deze trip wel een zeer bijzonder genot be looft te verschaffen. De prijs voor deelname aan dit alles be draagt slechts 25 cent, terwijl lunchpakket ten te verkrijgen zijn, inclusief koffie of melk, voor 50 cent. Om 5 uur 's avonds zal de sluiting plaats hebben. Zij, die om een of andere reden vroeg thuis moeten zijn kunnen dan vertrekken terwijl voor degenen, die nog willen dinee ren. ook maatregelen zijn- getroffen. Zie bier een kort resumé van hetgeen op 13 Augustus a.s. te Amersfoort staat te ge beuren. Wie er meer van welen wil vervoegd zich bij zijn afdeelingssecretaris, die alle ge wenschtc inlichtingen verschaffen kan. Spreken wij alvast de hoop uit, dat de weersomstandigheden van dien aard zijn dat een volledig welslagen van den dag ge waarborgd is. Dan zal het gewest Utrecht en het Gooi zich 13 Aug. a.s. van zijn beste zijdo doen kennen. D a g e 1 ij k s City Theater, Westsingcl 7. Vertooning van „Onder Valsche Vlag." Rembrandt Theater, Langestraat. Vertoo ning van „De witto Adelaar" cn „Dokters vrouwen." Museum Fléhite, Weslsingel. (Uitgezon dord des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Theos. Vereeniging. Regentesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal cn Bibliotheek, Muurhuizcn 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwslraat 24. Vredesbibliotheck, Arnhcmscheweg 50 Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 1722 Juli. Internationale School voor Wijsbegeerte. Leergang A. Leider Prof Dr. H. J. Jordan. Onderwerp: Natuur en Geest. 19 Juli, Muziektont Plantsoen-Zuid, con cert der Arbeiders Muziekvereeniging „Vol harding" uit Barneveld. 8 uur n.m. 20 Juli, Amicitia. Jaarvergadering cn Vak wedstrijden van de Nederlandsche Vereeni ging van Bakkerszonen. Geopend van 210 uur. 2227 Juli. Internationale School voor Wijsbegeerte. Leergang B. Genootschap voor Critische Philosophic. Onderwerp: Zin en Onzin. 23 Juli. Openluchttheater Birkhoven. Zo merfeest S D A.P. 26 Juli. Muziektent Plantsoen. Concert Amersfoort's Mannenkoor, 8 uur n.m. 2730 Juli. Internationale School voor Wijsbegeerte. Leergang C 1. LeiderDr. Prc-sser. Onderwerp: Europa in de Maal stroom. 29 en 30 Juli. Speeltuinvereniging Soes terkwartier Zomerfeest. worden ook aangenomen door ons 10 JAAR GARANTIE WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL. Omelet met vlcesch en kerry. Maak op de bekende wijze een Fransche omelet. Hak wat koud vleesch fijn. vermeng hel met wat kerry. wat gehakte uien, zout en wat jus en bak deze massa even op in de koekepan. Vul er daarna de omelet mee en dien haar dadelijk op, op een verwarmden scho tel. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Varkensfricandeau. Bloemkool au gratin. Aardappelen. Gesmoorde bananen. Bereiding: 68 banen, 30 gr. boter, suiker en kaneel. Schil de bananen, snijd ze in de lengte doormidden. Smoor ze in de boter tot ze goudbruin zijn. Bestrooi ze met suiker en kaneel en dien ze warm op. Voor fijne vleeschwaren Voor comestibles Voor kolonialewaren Voor delicatessen Voor Indische artikelen Voor wijnen en likeuren Voor chocolade cn dessert OOSTERVEEN OOSTERVEEN OOSTERVEEN OOSTERVEEN OOSTERVEEN OOSTERVEEN art. OOSTERVEEN Het veld is nu compleet: 14 koppels aan den start. Do onderhandelingen met de binnen- en buitenlandsche renners zijn tot een succes vol einde gekomen, zoodat nu bij den a.s. 25 uurs-koppehvedstrijd, welke van 22 op 23 Juli op de Rijswijksche wielerbaan wordt verreden, zullen starten. Broccardo—Guimbretière (Frankrijk). Piet van KempenPijnenburg (Holland). Braspenninx—Wals (Holland). Hürtgen—Göbel (Duitschland). Schön—Buschcnhagcn (Duitschland), Van Hevel—Slcmbroeck (België). Van I-Iout—Vluggen (Holland). Van der Ileyden—Van Nek Sr. (Holland). Jan van Kempen—Bogaert (Holland). Van der HorstVan Nek Jr. (Holland). Slaatsvan Oers (Holland). IleslingaMatena (Den Haag). Van Dijkvan Rossum (Den Haag)* Wildschut—v. d. Leur (Den Haag). Buitengewoon interessant belooft de strijd te worden tusschen Piet van Kempen—Pij nenburg, Braspenninx—Wals tegen het for midabele koppel Broccardo—Guimbretière cn Schön—Buschenhagen. Daarbij komt, dat de renners er zich van bewust zijn, dat hun prestaties bij dezen 25 uurs den door slag zullen geven voor een contract voor do volgende Amsterdamsche Zesdaa.gsche. OMREKENINGSKOERSEN Off Not Niet Off. 18 Juli 19 Jul' 12 uur 8.25'/. 8.25'/. 59.10 59.07** Parijs 9.70 9.70** 34 60 $4.59 Zurich 47 90 47-87** Kopenhagen 37- 37.— 41.55 41 50 Stockholm 42.65 42 50 1.70'/, 13.10 13.12** 7.36** Medegedeeld door de Rotterd. Ban&vareM.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3