ZOO BEZUINIGEN - OF ANDERS BeIdanopNo.42 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. FORTMANN HEHENKAMP DE WIJZIGING DER L.O.-WET' Een beroepsinstantie BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN VAN UW VEERENBED LANGESTRAAT 63 TEL 88 ONEERLIJKE POST BEAMBTE Reeds 25 dienstjaren TWEE ZEILKANO'S OMGESLAGEN BEROOVING VAN EEN CHAUFFEUR Hebt U een Taxi of Auto noodig? RUZIE IN EEN KOSTHUIS Italiaan ernstig door messteek gewond Beekensteinsehelaan 10 Amersfoort Tel. 543 ACHTTIEN MODELKAMERS COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE Minister Marchant weerlegt de bezwaren tegen zijn ontwerp Aan de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwcrp-Marchant tot wijziging der Lager-Onderwijswet wordt het volgende ontleend: Bezuiniging is noodzakelijk. De moeilijk heid is alleen, dat naar een methode moet worden bezuinigd, die aan het onderwijs zoo min mogelijk schade doet. In dezo me thode past dit wetsvoorstel. Werden maat regelen. als hierbij voorgesteld, niet geno men, dan zou de regeering zich tot andere maatregelen zien gedwongen, die het on derwijs wél of ernstiger zouden schaden. Dezo consequentie dient in het oog te wor den gehouden bij de overweging der be zwaren, die het wetsvoorstel ontmoet Het alternatief is niet: al dan niet bezuinigen het alternatief is: zóó bezuinigen of anders De motiveering van de stelling, dat het wetsvoorstel de Grondwet zou schenden, zou alleen dan hout snijden, indien de eischcn door de L.O.-wet 1920 gesteld, in de Grondwet waren neergelegd. Het voorstel echter strekt om tot 1 Januari 1935 andere eischen te stellen. Deze wet zal de voor waarden vaststellen, waaraan het bijzon der onderwijs tot 1 Januari 1935 zal moeten voldoen om uit de openbare kas te worden bekostigd. Voldoet het aan die voorwaar den, dan zal het bedrag der te vergoeden kosten worden bepaald naar denzelfdcn maatstaf, waarmede het openbaar onder wijs wordt bekostigd. Geen strijd met de Grondwet. De stelling, dat de Grondwet geen ruim te zou laten om de beslissing of de vergoe dingen, bedoeld in de artikelen 97, 100 en 101 der L.O. wet al dan niet zullen worden uitgekeerd en tot welk bedrag, in handen te leggen van de regeering, kan niet als juist worden erkend. Iets anders is, dat de wetgever do voorwaarden, waarvan de Grondwet hem de vervulling opdraagt, niet zóó mag stellen, dat de vervulling niet mogelijk is. Van de verdubbeling der cij fers van handteekeningen spreekt noch de Grondowet, noch de wet van art. 73 der L.O. wet kan dit niet worden volge houden, al valt niet te ontkennen, dat men aldus zeer hoog klimt. De minister komt bij Nota van Wijzigingen aan dit bezwaar te gemoet door de getallen anderhalf maal zoo groot te stellen. Verzwaring van de voorwaarden is onvermijdelijk. Openbaar en bijzonder Het verschil in eischen, voor de open bare en voor dc bijzondere scholen gesteld is gevolg van het voorschrift der Grond wet. Deze kent financieele gelijkstelling, doch geen gelijkheid, welke trouwens niet mogelijk is, omdat de openbare school over- heidsschool is. Maar de Grondwet schrijft uitdrukkelijk voor, dat in elke gemeente van Overheidswege voldoend openbaar al gemeen vormend lager onderwijs wordt ge geven in een genoegzaam aantal scholen De Overheid zelve heeft te beslissen, wat zij als voldoend en genoegzaam beschouwt Waarop de stelling is gegrond, als zou het ontwerp in het geheel geen rekening houden met de omstandigheid, dat jaar lijks ongeveer 10.000 leerlingen van do openbare naar de bijzondere school worden overgeplaatst, is den minister niet duide lijk. Het ontwerp behelst allo bepalingen die noodig zijn om te voorkomen, dat ouders zouden worden genoopt om hun kinderen naar de openbare school te zen den. indien het openbaar onderwijs in- druischt tegen hun godsdienstige overtui ging. De regeering zal toch tegenover de Kamer niet behoeven te betoogen, dat zij dit onder alle omstandigheden tot eiken prijs zal voorkomen. De regecring acht de bezuiniging, die de gemeenten aan de wet zullen ontleenen van niet minder gewicht dan die. welke daaruit zal voortvloeien voor het Rijk. Beroepsinstantie. De minister wil gaarne aan het bezwaar tegemoet komen, dat gelegenheid tot be roep ontbreekt. De noodige wijzigingen heeft hij in het ontwerp aangebracht. Klachten van gemeentebesturen. Wie meent, dat de voorgestelde maat regelen geen bezuiniging van eenige betee kenis zullen brengen, kent de practijk niet Talloos zijn de klachten, die de regcering bereiken van de gemeentebesturen, dat zij bij de togpassing van de geldende wet wor den gedwongen tot uitgaven en het aan gaan van leeningen, die niet noodzakelijk en in dezen tijd derhalve niet te verant woorden zijn. In die klachten speelt de godsdienstige overtuiging der besturen geen rol. Persoonlijk behooren de klagende be stuurders in meerderheid tot do vrienden van het confossioneele onderwijs. Dagelijks ervaart dc regeering, dat die klachten veelal gegrond zijn. Ten aanzien van de vrees, als zou de toepassing der voorgestelde bepalingen het aanstellen van nieuwe ambtenaren ver eischen, zegt de minister, dat, zoo min als door de benoeming van den directeur-gene raal de formatie met een ambtenaar is uit gebreid, evenmin de toepassing der nieu we voorschriften uitbreiding van het aan tal zal vergen. Maatregelen tegen het stichten van scho len onmiddellijk bij dc grens van twee ge meenten beoogt de minister niet. In som mige gevallen moge zoodanige ligging on gewenscht zijn, in andere kan zij door de doelmatigheid worden geboden. Aan stichting var! nieuwe gebouwen voor bestaande scholen zal in de tegenwoordige omstandigheden slechts in gevallen van uiterste noodzakelijkheid worden gedacht. Aan liet bezwaar, dat er toch nog gevallen zouden kunnen zijn, waarin de stichting van een bijzondere school objectief noodig is, maar door do wet zou kunnen worden verhinderd, kan worden tegemoet gekomen door de woorden „of andere gewichtige om standigheden" in te voegen. 5 K.M. in plaats van 6. De bezwaren tegen de verhooging van vier tot zes kilometer acht de minister wel eenigszins overdreven. Hij is echter bereid den afstand van zes kilometer tot 5 kilo meter te verkorten. Dc kosten, welke uil de toepassing van art. 13 der L.O. wet 1920 voortvloeien, bedragen volgens do laatste bekende gegevens, t. w. die van het jaar 1929, in totaal 93.000. De minister vermag niet in te zien, welke overwegende bezwaren er tegen kunnen worden aangevoerd, dat de wet, mits op behoorlijken termijn, geldende contracten buiten werking stelt. Intusschen zullen contracten op langen termijn wel uitzonde ring zijn. Met het oog daarop wordt de zinsnede geschrapt. Do opheffing van kleine openbare scho len, die in het belang van hot onderwijs dienen te verdwijnen, zal de minister langs anderen weg bevorderen. Tegen het hooren van den Onderwijsraad heeft de minister geen bezwaar. Drie personendie te ver in zee waren gegaan, nog gered Katwijk aan Zee, 18 Juli. Hedenmid dag was te Katwijk aan Zee een vijftal per sonen aan het baden in zee, ongeveer bij de uitmonding van het Rijnlandsche uitwa teringskanaal. Men waagde zich te ver in zeo, waardoor op een gegeven oogenblik vier van hen zich in levensgevaar bevon den. De politieagent J. van Duivenvoorde en vier Katwijkers sprongen onmiddellijk in zee en wisten dri3 personen behouden aan het strand te brengen. Een dame was bewusteloos geraakt, doch kwam spoedi weer bij. De vierde persoon, Mej. H., oud 20 jaar, woonachtig te Delft, kon men niet tijdig genoeg meer bereiken. Het slacht offer is verdronken. Haar lijk is nog niet aangespoeld. Het lijk aangespoeld. Nader vernemen wij nog omtrent het zwemongeval dat hedenmiddag alhier bij de uitmonding van het Rijnlandsche uitwa- 3ringskanaal heeft plaats gehad, dat het lijk van de 20-jarige mej H. uit Delft he denavond omstreeks aclit uur aan het strand is aangespoeld. Het is naar het lij kenhuisje op de begraafplaats- overgebracht MAKEN WIJ EEN KEURIGE DRIEDEELIGE MATRAS VRAAGT PRIJSOPGAVE Geldelijke verantwoordelijkheid, die wel wat lichtvaardig werd -iopgedragen ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDER EN AUTO. Sloten, (N.H.), 18 Juli. Hedenavond om streeks kwart voor negen heeft op den hoek an den Spaarnwouderweg en Sloterweg een ernstige botsing plaats gehad tu6schen een motorrijder en een auto. De motorrijder, de heer v. d. Kerf uit Am sterdam, komende uit de richting Haar lem, botste in volle vaart tegen de uit Am sterdam komende auto, bestuurd door den heer Bakker. De botsing was zoo hevig, dat de duorijd6tcr op slag gedood werd. De mo torrijdcr werd in zeer ernstigen toestand naar een der ziekenhuizen in Amsterdam ervoerd. De auto reed na dc botsing tegen de brug leuning van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer en werd zwaar be schadigd. De bestuurder bekwam echtei onder boven wonder geen noemenswaar dig letsel. De politie uit Hoofddorp heeft de zaak in onderzoek. Het lijk van de duorijd ster, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld is naar het lijkenhuisjo te Hoofddorp overgebracht. SALARISKORTING VOOR ONGEHUWDEN De Nationale Verecniging voor Vrouwen arbeid heeft een adres aan den minister raad gezonden, waarin met klem wordt erzocht de salariskorting voor ongehuw- den af te schaffen, aangezien het thans be staande verschil in arbcidsbclooning voor gehuwden en voor ongehuwden op geener- lei rechtsgrond berust. ORGELCONCERT. Demonstratie te Leeuwarden. Aangelokt door de kermis te Leeuwarden en in do de verwachting, dat er wel iets te erdiencn zou zijn waren een 50 woonwa genbewoners gisteren met hun vehikels, orgels <*n apen naa*- Fricsland's hoofdstad getrokken. Hoewel zij bekend waren met de bepaling, dat voor het maken van muziek aan hen, die buiten de gemeente zijn ge domicilieerd, geen toestemming zal worden erleend. Nochtans waren allen op het Hof plein voor het politiebureau aanwezig om deze toestemming te verzoeken. Bcgrijpe lijkerwijze werd dit geweigerd, hetgeen de gemoederen en de orgels van dc aanvragers beweging bracht. Demonstratief werden alle orgels in werking gesteld en het werd een „Concert", dat honderden deed toestroo men. Een waarschuwing van de zijde van de politie had geen resultaat waarna op bevel an den commissaris het plein werd schoon geveegd. Een van dc executanten werd aangehou den: zijn orgel is in beslag genomen. (N. R. Ct.) Maastricht, 18 Juli. Voor de Vacan- tiekamer der Rechtbank had zich -gisteren to verantwoorden de 46-jarige brievenbe steller P. J. H. te Beek, verdacht van ver duistering van een bedrag van 2229.96 Uit het getuigenverhoor blijkt dat verdach te belast was met het innen van post-qui tanties. Het was de kantoorhoudster Mej E. D. gebleken, dat de afrekening der ge- inde quitantiss (waarbij met 8 en 14 dagen zicht) niet geregeld plaats vond, zoodat zij een andere beambte met dat werk belastte. Toen bleek spoedig dat de zaak niet in orde was Volgens de door de kantoorhoud ster opgemaakte staat moest H. in 't ge heel 2229.96 afdragen. Hij betaalde daar op 1100,— zoodat nog te betalen overbleci 1129.96. Dat bedrag werd ook binnen kor ten tijd aangezuiverd, zoodat hit Rijk geen schade lijdt. Verdachte erkende dat hij in financieele moeilijkheden zat en daarom een gedeelte vin dat geld had gebruikt om particuliere schulden te betalen. De bedoe ling was geweest om dat gebruikte geld, zoo gauw mogelijk weer aan te zuiveren. Verdachte staat overigens zejr gunstig be kend. Ook het rapport van de R.K. Reclas soeringen luidt zeer gunstig. Het O.M. waargenomen door Mr. Dautzenberg, zegt dat verdachte al 25 dienstjaren bij de Pos terijen heeft en zijn dienst goed verrichtte en ook in het particuliere leven uitstekend bekend staat. In 1928 had hij ook een kleine onregel matigheid bij een zelfda soort dienst (qui tantieinning), men heeft dat toen door de vingers gezien, doch spreker vindt het vreemd van de Posterijen, dat zoo iemand opnieuw met geldelijke verantwoordelijk heid wordt belast. Hij vindt het een moei lijk probleem om in deze zaak de strafmaat te bepalen. Spreker eischtï één jaar gevan- gennisstraf, waarvan vier maanden onvoor waardelijk, en 8 maanden voorwaardelijk. Mr. Tripels wijst er op, dat geen bena- dceling van het Rijk heeft plaats gehad en dat de autoriteiten van Beek al het nqoge- lijko hebben -gedaan, om den man voor zijn gezin te behouden. De burgemeester van Beek heeft een brief aan de Rechtbank gericht, welk? door pleiter wordt voorge lezen en waarin dezs betoogt, dat H. dat geld slechts tijdeiijk heeft gebruikt om uit een oogcnblikkelijke impasse te geraken. Pleiter vraagt een voorwaardelijke vcroor- deeling, dan wordt dc man waarschijnlijk nog: in zijn betrekking behouden. Uitspraak 29 Juli. Eén inzittende wordt vermist Roclofarendsvcen, 18 Juli. Op hel Braassemcrmeer zijn hedenavond om streeks zeven uur twee zeilkano's omgesla igen. In iedere kano zat jen persoon, beiden vermoedelijk afkomstig uit Dordrecht. Dooi een rukwind sloegen beide bootjes om, waardoor beide kanovaarders te water ge raakten. Een van hen kon nog door een voorbijgaande motorboot worden opgepikt Naar het tweede slachtoffer werd nog ge ruimen tijd gezocht. Later is men gaan dreggen, doch voorloopig zonder resultaat Men heeft nog niet kunnen nagaan, wie het slachtoffer is. Men meldt ons nader uit Alphen a. d. Rijn: Op het Brasemcrmeer bij de Leid.sche vaart onder de gemeente Rijnsaterwoude is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. De vier gebroeders Mulo uit Dordrecht brachten hun vacantie door op een jacht. Twee van hen zijn gisteren tegen den avond gaan zeilen, een in een kano, de an der in een zeven voetsjol. Door onbekende oorzaak is de jol omstreeks 9 uur omgesla gen. Vermoedelijk hoeft dc heer Mulo een klap van de giek gekregen, want hoewel hij goed kon zwemmen is hij onmiddellijk in de diepte verdwenen. Zijn broer, die zich in de zeilkano bevond, heeft nog eenige malen naar hem gedoken, maar zon der resultaat. Men is er nog niet in ge slaagd het slachtoffer te vinden. MINISTER DE WILDE. Tot nader aankondiging geen audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandscho zaken zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. Twee Duitschers veroordeeld. Amsterdam, 18 Juli. De vacantieka mer der Arrondissementsrechtbank alhier heeft vandaag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen 2 Duitschers, beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Het tweetal had zich te verantwoorden gehad wegens de in den laten avond van 3 April j.l. in dc Langestraat bij de Brou wersgracht gepleegde poging tot berooving van een chauffeur, die beide personen in een taxi had vervoerd en toen hij wilde afrekenen, tct de ontdekking kwam dat zijn passagiers het op zijn geld voorzien hadden. Een door hem ondernomen poging om te vluchten werd door een der man nen beantwoord met een revolverschot, dat den chauffeur in den buik trof. Slechts aan het feit dat zich geen complicaties hebben voorgedaan en hij onmiddellijk geopereerd is, heeft hij het te danken, dat hij nog in leven is De Duitschers zijn door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Do rechtbank heeft hen schuldig ver klaard aan poging tot diefstal tezamen en in vereeniging, vergezeld gaande met be dreiging met geweld en heeft de Duitschers respectievelijk veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf en 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Het O.M. had tegen elk van het tweetal 6 jaar gevangenisstraf goëi6cht. EEN BOOZE FAMILIE Ontevreden over den steun. Leiden, 18 Juli. Gistermiddag heeft de 20-jarige J. H. van L. van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon de deur gera- meid. Hij was door tusschenkomst van de ze instelling indertijd geholpen aan een ijscowagen en daar hij naar zijn mcening niet voldoende ondersteund werd, meende hij aldus aan zijn gevoelens uiting te moe ten geven. Hij werd meegenomen naar het politiebureau. Hierover ontsticht heeft zijn vader, de 54-jarige W. v. L. eenige uren la ter bij 't gebouw van Maatschappelijk Hulp betoon verschillende ruiten vernield. Ook hij is naar 't bureau van politie overgebracht. Uit wraak hierover heeft zijn 24-jarige zoon, H. v. L., bij den wethouder voor so ciale zaken. Mr. Romijn, op de Schelpen kade van diens woning een aantal ruiten ingesmeten. Een vlak bijwonendo hoofd agent van politic, die op het glasgerinkel naar buiten kwam, heeft hem meegeno men naar het politiebureau, waar hij in verzekerde Bewaring is gesteld. De vader is overgebracht naar het Iluis van Bewaring te 's-Gravcnhagc en aldaar opgesloten, aangezien hij zich reeds eerder aan een dergelijk feit heeft schuldig gemaakt. POLITIEKE ACTIE VAN VREEM DELINGEN. Verboden te wachten inzake de actie van Duitsche nazi's en soc.-deni. in ons land. Naar men weet, heeft de vorige week de minister van Justitie aan de betrokken in stanties opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere po litieke organisatie, actie of werkzaamheid cp welke wijze en in welken vorm ook, door hier te lande vertoevende vreemde lingen. Thans verneemt de (a.r.) „Rotterdam.", dat spoedig de ontbinding van alle hier te lande bestaande Duitsche nazi-organisaties is to verwachten. De zeer veel leden tellen de Ilaagsche vereeniging is inmiddels reeds door de plaatselijke politieautoriteiten op geheven. Voorts verneemt het blad, dat overwogen wordt ook een verbod uit te vaardigen met betrekking tot de „Freie Presse", een week blad, dat Vrijdag j.l. voor het eerst hier te lande is verschenen bij de Arbeiderspers te Amsterdam en waaraan verschillende voor aanstaande Duitsche sociaaldemocraten medewerken, teneinde aldus van ons land uit, actie te voeren tegen de Hitler-regee- ring. In aansluiting aan dit bericht kunnen wij nog mededeelen, dat de ontbinding van de Haagsche vereeniging is geschied op last van hoogerhand. Tegen een 60--jarigen man een jaar en zes maanden gevangenis straf geëischt Amsterdam, 18 Juli. In een kosthuis in de Boomstraat is op 28 April j.l. een jon ge Italiaan bij een hoogloopcnde ruzie door een forsche messteek onder het schouder blad getroffen, waarbij de long werd ge raakt. De dader, een 68-jarige koopman, die met zijn grijze snor en sik meer den indruk maakte van een gemoedelijken grootpapa, heeft zich vandaag voor zijn wandaad te verantwoorden gehad voor de Vacantieka- mer der arr. rechtbank alhier. Uit zijn ver hoor bleek dat dc ruzie in het logement hem in geenen deele aanging; zij betrof den Italiaan en een anderen kostganger. Ver dachte had zich er in gemengd toen dc zui derling, waarschijnlijk met pijnlijke lede maten opstond van een val tegen een deur, waarvan de ruit aan splinters was gevlo gen. Terwijl hij met zijn rug naar den koop man stond had deze een mes, dat op de tafel lag, gegrepen en hem den steek toe gebracht. De geneesheer, die het slachtoffer, dat geruimen tijd in een der gasthuizen ver pleegd is, behandeld had, deelde mede, dat zijn patiënt ook links achter in de zijde een verwonding had, waarvan de val tegen de deur de oorzaak kan zijn geweest. De ver wonding onder het schouderblad was ern stig. Vooral omdat levensgewichtige orga nen zijn getroffen en zich complicaties had den kunnen voordoen, kan hier van zwaar lichamelijk letsel worden gesproken. De verd. beweerde woedend geworden te zijn omdat de Italiaan altijd 6arde en plaag de. Vóór hij het mes gegrepen had, zou hij een klap ontvangen en er één terug gege ven hebben; voorts beweerde hij dat de Italiaan ook een mes in de hand had. want aldus verd. „U weet toch wel dat Italianen altijd messen dragen?" Met goedvinden van den Officier van Ju stitie, den verdediger en den verdachte werd hierna afgezien van het verhoor van den getroffene, die niet verschenen was. Het O.M., Mr. van Arkel, was het met den geneesheer eens dat de verdachte zich aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel heeft schuldig gemaakt. Spr. vond het feit te ernstiger, omdat van noodweer of over macht van den kant van verd. geen sprake is geweest. Bovendien blijkt uit een door vele buurtbewoners onderteekend stuk dat de Italiaan als een bezadigd man bekend staat. Verder rekening houdend met het lang niet blanco strafregister, van verd. in 1918 is hij ook wegens een steekpartij veroordeeld eischte de officier één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. Schorlesheim, be toogde dat als men de zaak juridisch scherp wil 6tellen, de elementen voor een veroordeeling wegens zwaar lichamelijk let sel niet aanwezig zijn en derhalve slechts gesproken kan worden van eenvoudige mis handeling, zij het ook al klinkt dit vreemd iD ernstigen vorm. En waar voor eenvoudige mishandeling geen voorloopige hechtenis kan worden toegepast, deed pl. het verzoek dat verdachte uit het* Huis van Bewaring zal worden ontslagen. Pl. betoog de voorts dat hij de motieven, die verd. tot zijn daad geleid hebben het niet kunnen aanzien van de plagerijen door den Italiaan kan billijken, al veroordeelt hij ten scherpste de wijze, waarop zijn cliënt aan zijn verontwaardiging uiting gaf. Mocht de rechtbank dan ook zwaar lichamelijk letsel aannemen, dan drong pl. op clementie aan. Nadat het verzoek tot in vrijheidstelling van verd. was afgewezen, werd do uit spraak bepaald op 1 Augustus. PROF. DR. G. SEVENSTER Dr. G. Scvenster, pred. der Nederd. Herv. gemeente te Boxum, heeft do benoeming tot kerkelijk hoogleeraar te Leiden aange nomen. HET VREDESPALEIS Het Vredespaleis, voor zoover niet in ge bruik. is, in verband mït openbare zittin gen van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, tot nadere aankondiging oor publieke bezichtiging opengesteld op alle werkdagen van 12.30 n.m. en alle Zondagen van 24 n.m. OVER BOORD GESLAGEN. Vlsscher verdronken. De Uurker visscher Albert Hakfoort, oud 34 jaar, varende op de Urk 186, is ten Noorden van 't Zand in het meer Flevo overboord geslagen en verdronken. Moeder „Heb je geroepen, liefste Marietje (bij haar eerste bezoek aan een badplaats): Ja moesje, iemand heeft de zee aangelaten, en nu kan ik niet slapen." kHappy Mag.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6