Vrijdag 21 Juli 1933 32e Jaargang No. 10 TWEEDE BLAD WIJZIGING DER L.O.-WET EEN SLECHT BEGIN DE KAASUITVOER NAAR FRANKRIJK Wilt gij KWALITEIT neemt dan VICTOR IA - WATER Opgericht 1887 NEDERLANDSCHE MIJ. DE BEZUINIGING OP DE KEURINGSDIENSTEN B0TERSPRITS en JANHAGEL IV8AISON DE JAGER H. v. d. PAVERT ea „HET OVERIJSSELSCH LANDSCHAP" FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL tweede kamer „De bezwaren verzinken in het niet tegen de te verkrijgen voordeelen" De Voorzitter stelt voor, wijl de ces- I betreffende rechtszaak nog hangen io :s, J geeen verlof te geven aan den heer Wijn koop op diens verzoek vragen tot de röo-e- [ring te richten over een geval van mis'asn I deling van een gestrafte door een of .icier I op Soembawa. De heer W ij n k o o p komt hier tegen op. De heer Cramer zegt, dat de regeerme wel inlichtingen kan geven. De heer Roe6tam Effendi prjtes- teert tegen het afwijzen der interpellatie [om formcele redenen. Het voorstel wordt aangenomen met 75 [tegen 4 stemmen (communisten). De heer Knottenbelt vraagt verlof [om den minister van justitie vragen te stel- [len over de wenschelijkheid van maat--ge [len tegen leden van de Staten Genera*1 Je [provinciale Staten en gemeenteraden, die I de eeden en beloften ingevolge de gr .Md I wet schenden (ontzegging van actief en pas- sief kiesrecht en van het lidmaatschap v «n 1 hun college). Hierover zal in een volg'oüde vergadering worden besloten. Overgegaan wordt tot het opmaken van leen voordracht voor de vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. Eerste der voordracht wordt: dr. J. Don- ner, oud-minister van justitie, met 62 van [de 72 uitgebrachte stemmen (7 op dr. J. E. v. d. Meulen, vice-president van de recht- |bank te Utrecht, 3 blanco). Tweede der voordracht wordt: dr. v. d. Meulen met 44 van de 71 uitgebrachte stem- men (8 op dr. P. van Regteren Altena, [raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, 7 op dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar ge- I mecntelijke universiteit te Amsterdam, 6 op den heer Ketelaar, 1 op den heer Knotten- belt, blanco 2). Derde der voordrach'. wordt: dr. Van Reg- I teren Altena voornoemd mot 49 van de 65 I uitgebrachte stemmen (12 op dr. Scheltema 1 voornoemd, 4 blanco. Tot lid van de gemengde commissie voor ie stenografie wordt gekozen de heer Kete- laar (vacature-Marchant). Aan de orde is het wetsontwerp betref- lende invoerrecht op benzine (mengverbud). De heer W ij n k o o p ziet hierin een be- voorrechting van de groote maatschappijen. De Minister van Financiën zegt, I dat het alleen gaat om hot rijk en parti culieren te beschermen voor verkoop van I een minderwaardig product. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangeno- men (communisten tegen). Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzl- ging der wet tot invordering van Rijks dl- I recte belastingen. De heer W ij n k o o p vreest willekeur je- gens den kleinen man. De minister van financiën ver- klaart dat de lijfsdwang slechts met voor- zichtigheid wordt toegepast. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno- men (comm. tegen); evenzoo dat tot wijzi ging der registraliewet en dat betreffende het intern, verdrag omtrent het goederen- vervoer per spoorweg van 23 Oct. "24. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver- leening van enkele retorsiebevoegdheden. De heer Westerman (Nat. Herstel) acht retorsie een onvoldoenden wapen. De heer Kortenborst (r.k.) is van oordeel dat dit wetsontwerp wel wat laat gekomen is. De heer Vliegen (s.d.) betoogt dat we midden in het protectionisme zitten. Onze verdediging daartegen is te negatief. Spr wil oprichting van een industriebank van overheidswege. De heer W ij n k o o p (comm.) zegt dat het ontwerp zich zal keeren tegen hen die het denkt te helpen. De Minister van Economische Zaken zegt dat dit ontwerp geen zwenking betee- kent van onze handelspolitiek. Spr. verwacht veel van de preacuratieve werking der wet. Overigens zal de regeering den economischen strijd nooit zelve begin nen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 70 tegen 3 stemmen (comm) De wetsontwerpen betreffende uitvoer van uien en invoer van gort worden z.h.st. aangenomen. Aan de orde is de wijziging l.o.-wet. De heer Suring (r.k.) wil de regeering in haar bezuiniging mits die gelijkelijk ver deeld wordt en geen vitale onderwij6belan gen raakt 6teunen. Spr. heeft echter ver schillende bezwaren tegen het wetsontwerp De heer Lingbe.k (Hcrv. Ger. St.p.) betreurt, dat de kloosterkassen nog niel worden aangetast. De heer Tilanus (chr. hi6t.) zegt dat door dit wetsontwerp de objectieve normen der ..o. wet worden vervangen door subjec tieve inzichten van den minister. De heer Thyssen (s.d.) betoogt, dat de eindelooze onderverdeeling bij het bizon der onderwijs ons land tot een bespotting maakt. De heer Zij ls tra (a.r.) zegt dat er naar gestreefd moet worden, over de bezwaren tegen het ontwerp heen te 6tappen. De heer Kersten (staatk. gerefheeft bezwaar tegen verhooging van het aantal kinderen, vereischt om een school te kun nen stichten. Spr. heeft bezwaar tegen de voorgestelde vergrooting van den afstand tu6schen ge lijksoortige scholen van 4 tot 5 K.M. De heer Boon (lib.) betoogt dat de be zwaren tegen het ontwerp in het niet ver zinken bij de te verkrijgen voordeelen door bezuiniging. De heer Ketelaar (v.d.) legt den na druk op het tijdelijk karakter van deze wet De verkregen ervaring zal later van nut kunnen zijn. De heer S c h a 1 k e r (comm.) zegt dat be zuiniging te vinden is op de volkomen over bodige uitgaven voor het bizonder onder wijs Het wetsontwerp is reactionair. De Minister van Onderwijs. K. en W. bestrijdt de opvatting van den heer Schal ker Spr. zal morgen zijn rede voortzetten De vergadering wordt te 6.25 uur ver daagd tot morgen één uur. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Heerlen, 20 Juli. Zooals gemeld was door den commissaris van politie te Heer len den Duitschers Grosse, Stollenberg Cra mer en Martin aangezegd, dat zij vóór Za terdagochtend 7 uur, van de vorige week, ons land moesten verlaten. Deze termijn is intusscben verlengd. Grosse, Stollenberg en Martin moeten van middag vóór 3 uur ons land verlaten hebben, terwijl voor Cramer de termijn ge steld is op Zaterdagmiddag 3 uur. Voorts heeft de commissaris van politic te Heerlen ook den Duitsclier Blumrath, den voormaligcn voorzitter Bund der Deut- schen in Limburg, aangezegd, dat hij vóór Zaterdagmiddag 3 uur ons land ook moet verlaten. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Axel, 20 Juli. Alhier is uit de Kleine Kreek opgehaald het lijk van den ongeveer 50-jarigen P. van Eek. Do man. die van morgen naar zijn werk i6 gegaan is door onbekende oorzaak te water geraakt. Hij laat een vrouw en zes kinderen ach ter. Hefkraan gekanteld nabij de nieuwe Merwedebrug Loods en kraan vernield Amsterdam, 20 Juli. Naar wij verne men is gisteren bij het verwijderen van twee hefkranen van de ijzercon6tructie voor de nieuwe brug over het Merwedekanaal waarvan het transport naar de plaats van bestemming morgenmiddag zal geschieden een ernstig ongeval geschied, gelukkig zon der dat zich persoonlijke ongevallen hebben voorgedaan. Op elk der uiteinden van de brug was nl bij den aanvang der constructie een onge veer veertig ton wegende hefkraan aange bracht voor het op hun plaats brengen van het zware materiaal, dat bij de constructie werd gebruikt. De brug zelf rust thans naar men weet op stellages, welke op hun beurt weer op twee pontons zijn aange bracht. Aldus is een drijvend gevaarte ont staan, dat gisteren uit een der dokken van de Nederlandsche Dok Maatschappij, die de geheele ijzer^onstructie heeft vervaardigd naar het IJ is gesleept ter verwijdering van de kranen. Hiervoor waren twee bokken ge requireerd; één van de Ned Scheepsbouw Mij en één van de \mste.rdamsche Droog dok Mij. Beide kranen werden gelijk op gehieuwd, zoodat, toen zij los van de brug constructie waren, de pontons twintig een finu'ter waren gerezen Bij het laten vieren van de beide kranen >p den wal langs het zijkanaal van de Ned Dok Mij., is de kraan die in de talies van de bok der A.D.M hing. waarschijnlijk door dat deze talies niet gelijk gevierd werden gekanteld en met een 3lag. die tot ver in den omtrek hoorbaar was, terecht gekomen tegen een aan den wal staanden loods, die gedeeltelijk vernield werd, evenals de kraan zelf. Persoonlijke gevallen hebben zich. naar gemeld wordt, hierbij niet voor gedaan. Vragen van het lid der Tweede Kamer Bierema Door den heer Bierema (Lib.) zijn aan den Minister van Economische Zaken de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat tengevol ge van de contingcnteering van den Kaas import in Frankrijk en do daarmede ver band houdende maatregelen, die producen ten, die van oud6 hun product verkochten aan exporteurs, zeer ten achter staan bij degenen, die óf bij een export verceniging zijn aangesloten, óf oorspronkelijk zelf exporteerden, doordat hun de extra baten die aan den export naar Frankrijk zijn ver bonden, geheel ontgaan? Is de Minister niet van meaning, dat de hierin schuilende onbillijkheid althans voor een deel zou kunnen worden opgeheven door het z.g. Fransche Kaasfonds ter be schikking te 6tellen van die producenten die noch direct, noch indirect via een exportvereeniging, recht tot uitvoer van kaas naar Frankrijk hebben en i6 de Minis ter bereid, de daarvoor noodige maatrege len te bevorderen? NATUURLIJK BRONWATER OBERLAHNSTEIN OPWEKKEND EN GEZOND Het Nationaal Verbond bij den Minister Het Dagelijksch Bestuur van het Natio naai Verbond van Gemeente-Ambtenaren heeft een onderhoud gehad met minister Slotemaker de Bruine over de door de Re geering voorgenomen plannen tot bezuini ging op de Keuringsdiensten, mede in ver band met bet communiqué, dat door den Minister aan de pers is verstrekt Het Dagelijksch Bestuur wees er met na druk op. dat het plan der Regeering om de salarieering van het personeel, werkzaam bij de Keuringsdiensten te verlagen bij K.B.. in strijd is met de Warenwet. Immers, Art. 7 dier wet bepaalt, dat de bezoldiging van dit personeel wordt geregeld bij raads besluit met goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De Regeering 6telde zich bij haar oorspronkelijke voorstellen op het stand punt. dat zij bij K.B. niet alleen de organi salie der Keuringsdiensten zou mogen rt'ge len, (krachtens art 13 van de Warenwet) maar ook de bezoldiging, een opvatting, die het Dagelijksch Bestuur bepaald in strijd achtte met het uitdrukkelijk voorschrift van art. 7 der Warenwet Voorts vestigde het Dagelijksch Bestuur er de aandacht van de Regeering op, dat wijzigingen in de salarieering, overecnaom etig art 125 en 126 van de Ambtenarenwet aan het oordeel van het georganiseerd over leg moeten worden onderworpen. Van een Regeering, die eenige lagere besturen ge dwongen heeft die wet na te leven, mag niet worden verwacht, dat zij zich do uit drukkelijke voorschriften der Ambtenaren wet niet zou herinneren. Voorts wees het Dagelijksch Bestuur erop. dat het personeel van de Keuringsdiensten gemeente-ambtenaar is, zoodat het ver wondering zou wekken als de Regeering dit personeel in een uitzonderingspositie zou brengen, terwijl zij tegelijkertijd algemeene normen van salarieering voor het gemeen tepersoneel voorbereidt, een opvatting, die ook door de Regeering, blijkens haar iaat ste perscommuniqué wordt gedeeld Op de gevolgen van de voorgenomen ont stellende verlaging van het levenspeil van sommige ambtenaren, werkzaam bij de Keuringsdienst, had het Dagelijksch Be stuur den Minister reeds schriftelijk gewe zen, evenals op nog eenige andere belang rijke punten, (o.a. de bestaande wachtgeld regeling) welke bij het onderhoud ook nog ter sprake werden gebracht. EEN ZELDZAAM FEEST. Het echtpaar P. Muller, 93 jaar, en E. Heerkens, 94 jaar, wonende Harmenkoks- laan 10 te Delft, hoopt Zaterdag 22 dezer zijn 70-jarig huwelijksfeest te vieren. Sinds 1605 is te Delft een dergelijke lang durige echtverbintenis niet voorgekomen. Voor de reis mee te nemen in de vacantiedagen onze van ouds be kende prima in doosjes verpakt van 1 pond. LANGESTRAAT 56. TEL. 115 26 Juli, Verkooplokaal Muurhuizen 47. Verkoop van 3 gedeeltelijke inboedels be nevens koffiehuis-inventaris, 9y* uur v.m. 27 Juli, Langestraat 131. Verkoop van een completen inboedel. 9% uur. Baarn. 26 Juli?; Koffiehuis Kuyer, ver koop van een boerderij, 7l/s uur n.m. 27 Juli, Café de Pauw, verkoop van twee wei- en hooilanden, 11 v.m. Hoogland. 20 Juli, „de Faam", ver koop van 6 perceelen rogge, 7 uur n.m. Eerste vergadering onder leiding var» den Commissaris der Koningin Dezer dagen had te Zwolle, onder leiding van den Commissaris der Koningin in Overijssel, de eerste vergadering plaats van het Bestuur der Stichting „Hel Over- ijsselsch Landschap", waarvan de notariee- le acte van oprichting op 28 December 1932 was verleden. Naast de sedert 1925 in Overijssel be staande vereeniging „Het Oversticht", wel ke, naast bescherming van landschaps- en stedeschoon in het algemeen, belangrijk werk verricht door raiddel van hare beide organen- de Schoonheidscommissie voor het beoordeelen van bouwplannen en de Landschapscommissie vooj het adviseeren bij werken waarbij landschapsschoon is betrokken, is voor de nieuwe Stichting in 't bijzonder de taak weggelegd om te voor komen, dat complexen, uit een oogpunt van natuurschoon van belang, verdwijnen. Zij zal deze kunnen beheeren en, met instand houding van het natuurschoon, kunnen ex- ploiteeren. na den eigendom ervan hetzij na aankoop, hetzij door den uitersten wil van een natuurvriend, te hebben verkre gen. Voorts ligt uiteraard natuurbescher ming in het algemeen haar na aan het hart. Hare statuten stemmen over jen met die der stichtingen van overeenkom6tigen naam in Gelderland, Utrecht, Noord-Bra bant en Limburg reeds bestaande. Ter vergadering werd uit het 33 leden tellende Stichtingsbestuur een Dagelijksch Bestuur van 5 personen gekozen, als hoeda nig werden benoemd de heeren Mr. Dr. I. A. van Roijen te Zwolle, voorzitter; M. R. baron Bentinck tot Buckhórst te Beerse, gem. Ommen; G. J. van Heek Jr. te Ensche dé, Mi. Dr. J. W. Schneider te Hengelo en Jhr. Mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer te Delden. Laatstgenoemde zal hit secreta riaat op zich nemen en is gaarne bereid, belangstellenden nadere inlichtingen te ver strekken. Nadat eenige huishoudelijke aangelegen heden waren behandeld, werd het voorne men tot normalisatie van de Buurserbeck uitvoerig besproken. De vergadering be sloot, bij de betrokken autoriteiten er op aan te dringen, dat in dezen geen beslis sing zal worden genomen voordat nauw keurig is nagegaan of de hier dreigende schending van het natuurschoon tot hjt minimum wordt beperkt. Eén wijze raad is meer waard dan vele handen EURIPEDES. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C S. 7 L I „Welk van de hoeveel?" vroeg Anthony, 1 nog op dien slaperigen toon. I ..Dat wat het verste van de deur is en uitziet op den tuin, sir. De kamer heeft Mmen aan alle drie kanten drie aan der, tuinkant, een in den buitensten muur en twee uitziende op de oprijlaan; maar slechts één daarvan het eene, dat ik n^enade was open." 1 Anthony opende zijn oogen. „Maar wat benauwd!" klaagde hij. „Dat is zoo, sir. Datzelfde dacht ik. En I dat met die hitte. Maar daar is een verkla ag. De overledene hield ze altijd deze famen met warm weer, den heelen dag Resloten en de blinden neer. Dat was zoo Rek niet van hem. Maar hij was gewoon ze zelf 's avonds te openen, wanneer hij daarbinnen ging werken. Ik vermoed, dat hij gisteravond groote haast had of zoo iets dergelijks, en slechts één opende. Hij keek i Baar Anthony, instemming met deze be schouwing verwachtend, en ging toen door: „maar het vreemde Is, sir, dat dat open raam geen enkel spoor vertoont, geen schrammen, geen teeken, niets. En even min de bloembedden onder het raam." „Ergens vingerafdrukken, op het een of ander?" zcide Anthony. „Geen enkele in de kamer, alleen van den overledene zelf behalve op één ding Ik heb dat opgezonden naar Scotland Yard Jardine heeft het opgenomen om door de vakmenschcn te laten fotografeeren. Ik zal de afdrukken waarschijnlijk vanmiddag hebben, denk ik." Boyd's toon was mysterieus. Anthony keck hem aan. „Voor den dag er mee, Boyd. Je lijkt op een jongen, die een verrassing heeft voor vader." „Dat is een feit, sir," lachte Boyd, een beetje beschaamd, ,,'t is de modus operandi om zoo te zeggen." „Zoo, je hebt het met vingerafdrukken bevlekte wapen gevonden. Boyd, ik felici teer je. Wat was het? En van wien zijn de afdrukken?" „Het wapen, dat gebruikt is, sir, was een groote houtvijl, en het moet een erg leelijk wapen geweest zijn. Wat betreft de vinger afdrukken, dat weet ik nog niet En het is mijn vaste overtuiging dat wij niet veel wijzer zullen zijn, wanneer wij de vergroo tingen gekregen hebben zelfs niet, wan neer wij ze vergelijken konden met alle af drukken van de vingers mijlen in het rond. Ik weet niet wat het is, sir, maar ik voel dit als een leelijk, verward zaakje, om zoo te zeggen." ,Ecn houtvijl. hè?" zei Anthony, pein zend. „Dat geeft niet veel licht. Hoort niet tot 't huis. vermoed ik?" „Voor zoover ik kan uitvinden, in geen geval." Boyd's toon was somber. „Hm! Kom, laten we opschieten. Wij heb ben den ouden Poole vrijgesproken; maar hoe staat het met de andore huisgenooten? Anthony spreidde zijn lange vingers uit en tikte eiken naam af, terwijl hij sprak. ..Mi*» Hoode, mevrouw Mainwaring. haar kame niet Duboise, sir Arthur, Elsie Syme Mabel Smith, Maggie neen Martha Forest. Lily Ingram, Annie Holt, Belford, Harry Wright Een van hen? De tuinbouwkundige, de heer Diggle, is in het ziekenhuis en valt er daar om buiten, vermoed ik." Boyd keek verbaasd. „Goede hemel, sir," riep hij uit. „U kent ze allemaal van buiten. Hebt u met hen gepraat?" „Bewaar absoluut je kalmte, Boyd. Ik heb niet met hen gepraat, ik kreeg hun namen van een buitenstaander. Overigens, wat denk je van hen?" Boyd schudde zijn hoofd. „Niets, sir" „Hebben ze allen onduidelijke, maar be trouwbare alibi's? Is dat zoo?' „Ja, sir, min of meer; sommigen van dc alibi's zijn helder als glas. Om u de waar heid tc zeggen: ik verdenk niemand in hel huis. Sommigen van het personeel hebben onduidelijke alibi's, zooals u die noemt, maar zij zijn blijkbaar juist. Dat wat be treft het personeel; met de anderen is het nog meer het geval. Neem den secretaris, mr. Deacon; hij was den heelen tijd in zijn kamer. Er is één, misschien twee getuigen om het te bewijzen. Zoo is t ook met miss Hoode. En de andere damo, om de waar heid te spreken: zij heeft geen getuigen, maar die moord was niets voor haar, voor geen enkele vrouw. Neem sir Arthur, met die is het weer helzelHe. Zelfs wanneer er iets verdachts was wat er niet is in zijn verhouding tot den overledene, kan men niet iemand verdenken, die, volgens de werkelijke overtuiging van vijf of zes ge tuigen, die hem zagen, boven in zijn kamer zat gedurende den eenig mogelijkcn tijd waarop de moord moet gedaan zijn." „Neen, sir!" Boyd schudde krachtig met zijn hoofd. „Het geeft niets om in het huis te zoeken Neem dat van mij aan." „Dat zul ik Boyd, tenminste op hot oogenblik.Anthony stond op en rekte zich uit. „Kan ik dc studeerkamer bekijken?" Boyd sprong vlug op. „Dal kunt u, sir. Wij zijn daar heel wat binnen geweest, foto's nemend, enz., maar niets is aange raakt 't is alles zooals het was toen zij het lijk vonden." HOOFDSTUK IV. De studeerkamer. Eens over den drempel van de studeer kamer van den dooden man. onderging Anthony een verandering van gevoelens, een verandering van gemoedsgesteldheid. Tot nog toe had hij de geheele geschiedenis bekeken zooals gewoonte van hem was, objectief, half satirisch; de redenen van zijn aanwezigheid op Abbotshall waren slecht3 twee sympathie voor Spencer Hustings, en een verlangen om tc voldoen eun de dringende behoefte een bepaalde en moeilij ke taak te volbrengen. *IIij had zelfs, gedu rende de morgen, bij oogenb'.ikken lust ge had om te lachen. Maar nu. binnen in de kamer, liet zijn gereserveerdheid hem in den steek. Niet dat hij plotseling een persoonlijke smart voelde opkomen. Het was eerder dit: dat, in zijn gevoel tenminste, ondanks het zon licht, dal, eigenlijk ongepast, in iederen hoek binnen drong, een kille, duistere beestachtigheid broeide, aan alle kanten. Do groote kamer was vroolijk met zijn cretonnes cn nog onverwelkte bloemen van den vorigen dag; dc solide meubelen had den een zekere schoonheid werkelijk, een kamer met bekoring. Toch rilde Anthony, zelfs vóór hij het ding gezien had, dat als iets onnatuurlijks tegen den haard aan lag. Toen hij het zag, rukte het hem met een schok uit de nachtmerrie van duistere ver beelding. Hij stapte naar voren om meer nauwkeurig te kijken. Uit de hall kwam een geluid van herrie. Een excuus mompelend ging Boyd snel de kamer uit. Anthony knielde neer om het tijk te onderzoeken. Het lag languit op het haardkleed, do beenen in de richting van het raam er tegenover. De roodsteenen rand van den open haard lichtte den nek op Het zoo noed als kale hoofd was verschrikkelijk verminkt; vijf of zes gapende wonden, elk meer dan een centimeter breed cn ongeveer twee centimeter diep Van den schedel was weinig meer overgebleven dan eilanden cn schiereilanden van vel cn been met streneu donker bruin opgedroogd bloed, vermengd met flarden grijs vlies, daar waar dc herse nen uit dc wonden tc voorschijn kwamen. Het lichaam was niet aangeraakt, of schoon de klecren gekreukeld cn verfrom meld waren. De rechterarm was uitge strekt, de stijve vingers der hand rustend tusschen de potten met varens, die don haard vulden. De linkerarm lag gekromd onder hot lichaam (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5