DE EEMLANDEU 1093 TAXI L. J. LUYCX ZOON Maandag 24 Juli 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32 e Jaargang No. 20 BALB0 LUCHTMAARSCHALK? DE AANKOMST VAN POST TE NEW-YORK DE OCEAANVLUCHT DER MOLLISON'S ZILVEROVEREENKOMST GETEEKEND DE FILMLIGA ONTBONDEN De idee is nog immer levend 9 uur 33 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE TEL. BETROUWBARE UIT DE STAATSCOURANT AMER SFOORTSQH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 ■»»nd" vo°' Amerafooit MO. pa ma«nd I 0.75. pa week (met gratis verzekering tegen ongelukken) I 0.17 Blootstond frsoco ptr pon pnr 3 maaadca I 3.-. Afioadtrll|kc oummtrj I 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC JIJ PRIJS nPP AOVERTENTIEN van re9el* LOS met inbegrip van een bewijsnummer elke regel meer f0.25 Liefdadlgheldz-advertentlto voor da helft van den prijs. Kleine Advertentlén „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent elke tegel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra t 0.05 Reorganisatie der militaire ministeries in Italië Rome, 22 Juli. (V.D.) De Italiaansche ministerraad heeft heden het sluiten van het pact van vier goedgekeurd. Van bij zondere beteekenis is verder het aannemen van een door Mussolini goedgekeurd wets ontwerp, waardoor twee nieuwe militaire rangen worden geschapen, n.l. luchtmaar- schalk en luchteskadergeneraal. Dezo laat ste rang komt ongeveer overeen met dien van een bevelvoerend generaal. Deze maatregel is wellicht evenals het reeds gemelde overnemen van het minis terie van oorlog door Mussolini zelf. uit te leggen als voorbereiding van de reorga nisatie van de militaire ministeries, oorlog, marine en luchtvaart. Reeds jaren is er over gesproken, dat deze drie ministeries zouden worden ver- eenigd tot een ministerie van defensie. Ve la moeilijkheden, die daarbij gerezen wa ren, zijn wellicht door de gebeurtenissen van den jongstcn lijd opgeheven. Vermoedelijk zal generaal Balbo lucht- maarschalk worden. Het is overigens niet onwaarschijnlijk, dat nog meer verande ringen in de militaire organisaties zullen worden gebracht. „Well, I've done it" New-York, 23 Juli. (V.D.) Omtrent de aankomst van Wiley Post tc New-York wórdt nader gemeld, dat dc politie uitge breide afzettingsmaatregelen op 't vliegveld Bennetfield had genomen, doch later grootc moeite had, het toestel van Post tegen be schadiging door de opdringende, enthou siaste menigte, te beschermen. Post. maakte een afgematten indruk en moest uit do stuurstoel geholpen worden. Door het uren lange geronk van den motor was hij bijna geheel doof. Toen men hem uit de cockpit hielp, zeide hij „Well, I've done it", doch later voor den microfoon, die ten behoeve van de tallooze radio-luisteraars, waaronder zijn vrouw en zijn ouders in Oklahoma, op het veld was geplaatst voor een radio-repor tage van zijn aankomst, kon hij slechts met zwakke stem zeggen „I'm mighty tired" („Ik ben allemachtig moe"). Nadat zijn eene oog opnieuw verbonden was, werd hij met een politie-auto naar zijn hotel overgebracht, waar hij weldra in een diepe, loodzware slaap viel. Post's officieelc tijd i9 7 dagen, 18 uur cn 49 minuten. Hij heeft daarmee zijn eigen record, dat hij samen met Gatty maakte, met 20 uren en 2 minuten verbeterd. Maandag wordt hij officieel door het gemeentebestuur van de stad New-York ontvangen. HET ECHTPAAR LINDBERGH OP GROENLAND. Kolonel Lindbergh als peet. Kopenhagen, 23 Juli. (V.D.) Zooals reeds gemeld werd, is het echtpaar Lind bergh tc 7 uur plaatselijken tijd tc Godthaab op Groenland geland. Do ambtsman der Deensche kolonie bracht de beide Lind berghs met een motorboot aan land, waar zij door de bevolking hartelijk verwelkomd werden. Dc eenige uren tevoren geboren zoon van een Deensch ambtenaar werd door kolonel Lndbcrgh ten doop gehouden en te zijner eere Charles gedoopt. DE MOLLISONS BOVEN NEW-FOUND- LAND GEZIEN 7 New-York, 23 Juli. (V.D.) Uit dc St. George Bay op New-Foundland wordt ge meld, dat men daar hedenmiddag tegen 14 uur G.M.T. het vliegtuig van het echtpaar Mollison—Johnson zou hebben waargeno men. Het vloog in Oostelijke richting naar den Atlantischen Oceaan. Het zicht was tengevolge van den mist tamelijk slecht. HET SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Rome, 21 Juli. (V.D.) Het aantal dooden bij he* spoorwegongeluk op de lijn Napels Loggia is thans gestegen tot 8. GROOTE WARENHUISERAND. Buenos Aires, 22 Juli. (V.D.) In de groote warenhuizen van de Molinos Ilari- ncros Company 1e Rio Plata is een groote brand uitgebroken. Men vreest, dat de wa renhuizen geheel verwoest zullen worden. MANDSJOERIJE WIL DEN CHINEE- SCHEN OOSTERSPOORWEG ONTEIGENEN. Tokio, 23 Juli. (V.D.) De Mandsjoerij- sche delegatie, die te Tokio de onderhande lingen voert over den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg, is uit Tokio vertrokken, aangezien zij meent, dat er geen kans meer bestaat dat de onderhan delingen zullen slagen. De Russen zijn ech ter te Tokio gebleven in de hoop, dat nog een tusschenoplossing zal worden gevon den. De Mandsjoerijsche regeering zou echter reeds besloten hebben, nu naar haar mee ning de onderhandelingen definitief zijn mislukt, den Chineeschen Oosterspoorweg te onteigenen. Een bevestiging hiervan kon echter nog niet worden verkregen. Londen, 23 Juli. (V.D.) Een groot vlieg tuig, vermoedelijk het toestel van de Mol- lison'6 de Seafarer, is om 18 uur M.E.T boven Nieuw-Glaegow op Nieuw-Schotland gezien. Noodlanding In 't donker 1° Connecticut. Toestel ge deeltelijk vernield. New-York, 24 Juli. (V.D.) Het echtpaar Mollison—Johnson vloog gisteravond te on geveer 20 uur New-Yorkschen tijd over Boston, zoodat zij tegan kwart voor 10 te New-York werden verwacht. Helaas zijn zij er niet in gelaagd hun tocht geheel te volbrengen. Boven Bridgeport in Con necticut kregen zij gebrek aan benzine, zoodat zij gedwongen waren op het kleine vliegveld bij deze stad te landen. Het vliegveld van Bridgeport beschikt echter niet ever nachtvcrlichting, zoodat dc lan ding in het donker moest geschieden, met het gevolg, dat bet toestel verkeerd neer kwam en gedeeltelijk werd vernield. Ter wijl Mollison zelf een tamelijk ernstige, doch niet gevaarlijke verwonding opliep, bleef zijn vrouw Amy MollisonJohnson ongedeerd. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse om assistentie te vfcr- leenen cn vervoerden de b>ide onfortuin lijke vliegers naar het ziekenhuis tc Brid geport. Londen, 23 Juli. (V.D.) De vertegen woordigers van acht aan do Economische Wereldconferentie deelnemende 9taten heb ben gisteren te Londen oen belangrijke in ternationale zilver-overeenkomst geteekend die is ontworpen door den Amerikaanschcn senator Pittman. De inhoud der overeen komst is tot heden nog niet gepubliceerd De acht ondertcekenende mogendheden zijn Indie, Spanje. China, die een zilver valuta hebben, en Canada. Mexico, de Ver eenigde Stalen, Australië en Peru al9 zil- ver-produceerende landen. De Boliviaan- sche vertegenwoordiger, die aan de onder handelingen deelnam, heeft de overeen komst niet geteekend. Senator Pittman verklaarde in een in terview, dat de overeenkomst een wijzi ging in de valuta-situatie bcteekende en een stap voorwaarts op den weg der valu ta-controle was. De af deelingen Leiden en Utrecht zullen zeer waarschijnlijk blijven voortbestaan Zaterdagmiddag is te Rotterdam dc laat ste ledenvergadering gehouden van de Ne derlandsche Filmliga. Deze organisatie, die uitnemend werk deed ih een tijd, toen het verlangen naar een zelfstandige, autonome filmkunst ontstond, heeft de laatste jaren 9teeds meer haar eigen zelfstandig bestaan bedreigd gevoeld door het feit, dat in het bioscoopbedrijf geleidelijk een plaats aan do werkelijk goede film werd ingeruimd;, anderzijds door het feit, dat het Liga-pu bliek zelf meer en meer speelfilms begeer de en zich minder bewust ging toonen van de didactische en zuiver culturecle taak, die de Liga zich oorspronkelijk had gesteld. Tenslotte deed de politiek de deur dicht. Het bleek immer moeilijker de vertooning van de films afgescheiden te houden van de politieke tendens, en de beoordeeling uitsluitend te richten op de aesthetische kwaliteiten. Men ruikt tegenwoordig overal politiek! Op de laatste vergadering Zaterdagmid dag heeft de voorzitter mr. Iluyts (Rotter dam) die het scheepkc de laatste jaren rnet veel talent do^r de lang niet altijd on bewogen zeeën heeft gestuurd, een belang wekkend afscheidswoord gesproken; wij laten hieronder de belangrijkste passages uit deze toespraak volgen. liet welslagen van de Nederlandsche Filmliga heeft nimmer daarin gelegen, dat het een bloeiende vereeniging geweest is, met een paar duizend leden, verccnigd in sterke plaatselijke organisaties. Van wel slagen van het werk van de oprichters van de Nederlandsche Filmliga en van liarc af dalingen kon men spreken van liet oogen blik, dat de vereeniging boven zichzelf uit groeide in een llbwegirig. Juist het feit, dat de vereeniging eigenlijk van stonde af aan een beweging bleek, toonde aan, hoe levend de idee was. waardoor wij werden gedra gen. En deze idee leeft nog nu wij de ver eeniging ontbinden en zij zal de beweging blijven drijven, ook nu ons organisatorisch verband verbroken wordt. Van het eerste begin af is dc Filmliga idee, naast de vereeniging, gediend door het blad, dat den naam Filmliga-idee. naast de vereeniging. gediend door het blad dat den naam Filmliga voerde. Door de personeele unie, welke in den eersten tijd tusschen het bestuur van de Nederlandsche Filmliga er. de redactie van het blad Film liga bestond, heeft men niet steeds in volle duidelijkheid gezien dat vereeniging cn blad twee verschillende wapens waren in dienst van eenzelfde idee. Wederom was liet dc doorwerking van deze idee, die de opkomst van een bewuste filmkunslkritjek ook in onze persorganen uitlokte. En het zijn de kiemen van deze idee, die zijn uit gezaaid daar waar in het bioscoopbedrijf met ernst en erkenning wordt rekening ge houden met dat publiek, waarop de Film- ligabeweging in den loop der jaren vat ge kregen heeft. Reeds kunnen wij eenig vertrouwen heb ben op de plaatsen in het bioscoopbedrijf, waar, gelijk in filmkunsttheaters als de Uitkijk te Amsterdam en de Studio 32 te Rotterdam, uit den aard van het theater duurzaam en elders, waar door inzicht en belangstelling van een directie incidenteel de filmkunst een openbaar platform gevon den heeft. Tot het bioscoopbedrijf in zijn geheel zeggen wij: gij hebt een groote ver antwoordelijkheid, behalve comraercieelc onderneming kan en moet de bioscoop een culturecle instelling zijn, niet in dien zin, dat avond aan avond in iederen bioscoop slechts kunstfilms vertoond mogen worden, maar in deze beteekenis, dat binnen het bioscoopbedrijf ruimto moet zijn voor de vrije en volledige ontvouwing van de film als filmkunst. Ook het bioscoopbedrijf kan op den duur slechts winnen, indien het met het publiek den strijd om de goede film te strijden durft. Behalve de namelooze mas sa, die zijne theaters vult, heeft het behoef te aan een kern, die als spraakmakende ge meente fungeert, om het bedrijf als geheel op een peil te kunnen handhaven, waarop het op den duur ook de massa bindt. Na het pionierswerk, dat in do Nederlandsche Filmliga gedaan is, om de goede film tot het publiek, maar ook het publiek tot de goede film te brengen, is het thans aan het bioscoopbedrijf, om op eigen kracht dezen strijd voort te zetten. En we vertrouwen, dat de plaatsen, waarop het dat met be wustheid van zijn taak en belang zal doen, nog zullen worden vermeerderd. Indien we nog de gedachte zouden kun nen blijven voeden, dat noch het bioscoop bedrijf, noch de persona afhankelijk ge noeg zijn, om in volle vrijheid den strijd voor de goede film voort te zetten, zooals wij dien gestreden hebben, dan tenslotte is er nog een derde weg, waarlangs de Film ligabeweging zich ook na de opheffing van de Nederlandsche Filmliga zal voortzetten, een weg, waarlangs zij zich wel haar volle vrijheid en onafhankelijkheid voorbehou den kan, dat is dc weg van het maandblad Filmliga. Als straks in het blad Filmliga de mé moires van zes jaar Nederlandsche Film liga zullen verschijnen, dan zal men daar lezen van hetgeen ons bindt, niet van het geen ons ooit gescheiden heeft. Daarom valt het ons ook niet moeilijk, daarom is het ons een behoefte op dit oogenblik het blad Filmliga te erkennen als de meest rechtstreeksche voortzetting, in den zin \an onafhankelijkheid en vrijheid, van dc Filmligabeweging. In haar moeten wij ho pen, dat die vrije tribune zal blijven be staan, waar op elk oogenblik en onder alle omstandigheden dat gezegd kan worden, wat de verdere ontwikkeling van de film kunst tc zeggen vereischt. Op dit oogenblik is het voortbestaan van het blad Filmliga eon levensbelang van de hecle Filmligabe weging geworden, maar dan dat het ooit is geweest. Met denzclfden ernst en toevvij ding, waarmee wij tot het laatst toe dc vereeniging hebben gediend, zullen wij morgen achter het blad staan, als mede werkers en als lezers. Wij voegen hieraan toe, dat hoogstwaor schijnlijk de afdeelingen Leiden en Utrecht in een federatief verband zullen blijven voortbestaan, wanneer althans de midde len aanwezig blijven om voort te werken. TEGEN DE PARTIJ-UNIFORMEN. Wetsontwerp op komst. Het Centrum verneemt, dat binnen enkele dagen de indiening van een wetsontwerp te verwachten is, dat een verbod van partij- uniformen zal inhouden. Keert het kalifaat weer terug? Voor- en tegenstanders. De beslissing ven Turkije, om het kali faat op te heffen en den Islam, gelijk el- ken anderen religieu6en kerkvorm, binnen de landsgrenzen slechts esn rcligieuse be drijvigheid toe te staan, terwijl de schei ding tusschen kerk en staat volledig blijft gehandhaafd, is buiten Turkije nog niet een stuk werkelijkheid geworden. Toen do kalifaatsaanhangers een jaar geledrn op het Islamitisch congres te Je ruzalem de kalifaatskwestie als voornaam ste punt op de agenda wilden plaatsen, is het Turkije, door tc Londen krachtig ver zet aan te teekenen, gelukt te voorkomen, dat het vraagstuk in 't openbaar werd be handeld, maar achter gesloten deurm vormde de zaak een punt van zeer ijverige beraadslaging Het heeft er nu zelfs den schijn van, dat de kalifaats-aanhnngers thans van oordeel zijn, dat hun tijd is aangebroken, aangezien zij de laatste we ken weer een zeer sterke activiteit aan den dag leggen. Ook ditmaal gaat de beweging van Palestina uit. Korten tijd geleden zijn uit Jeruzalem twee Mohammedaansche afvaardigingen naar Irak en Indié vertrokken. De laatste staat .onder leiding van niemand minder dan den moefti van Jeruzalem, Hadsj- Amin-el-IIoesseini. Als doel van deze rei zen werd opgegeven, dat geld bijeen zou worden gebracht voor de stichting eener Mohammedaansche universiteit te Jeruza lem. Het is evenwel een publiek geheim dat de moefi in de eerste plaats in Indié propaganda zal maken voor de wederop richting van het kalifaat. Tegelijkertijd heeft ook dc Arabische pers de behande ling dez^r aangelegenheid weer op den voorgrond -geplaatst. Dc Köln. Ztg. ont leent aan deze beschouwingen, dat zetel van het kalifaat Mekka zal worden cn dat tot eersten waardigheidsbekleder de laatste kalief van Turksche afstamming, Abdoel Medsjid, die tegenwoordig nu eens in Zwitserland, dan weer aan de Riviera in ballingschap leeft, is uitverkoren. Een der ijverigste kampioenen voor het kalifaat, de Indisch-Mohömmedaanschc leider NJau- lana Sjaukat Ali, heeft den ix-kalief ook reeds tijdens zijn laatste reis naar Europa opgezocht en zien van zijn instemming met dc candidatuur vergewist. Hij heeft hem beloofd de candidatuur mot man en macht te steunen, o.a. met behulp van den mach tige nizam van Haiderabad, wiens beide zoons ruim een jaar geleden twee dochters van Abdoel Medsjid hebben gehuwd. Ook de koning van Hedzjas en Nedsjd, Ibn Saoed, moet reeds voor de candidatuur van Abdoel Medsjid gewonnen zijn, nadat een ander voorstander van 't kalifaatsher stel, dc ex-khédive van Egypte Abbns Hilmi pasja zich bereid heeft verklaard om een half millioen pond sterling d. i. de helft van 't vereischte bedrag in de kosten bij te dragen. Ibn Saoèd heeft slechts één voorwaarde gesteld en dit is van be teekenis voor de toekomstige geestelijke oriëntatie van 't kalifaat n.l. dat alle rcligieuse vraagstukken zoowel door den kalief als door de nieuw te stichten synode niet in modernen geeót, maar in de lijn der traditie worden opgelost. Deze synode zal, zooals tijdens de Paaschdag;n te Jeruzalem tusschen Maulana Sjaukat Ali in den moef ti van Jeruzalem is overeengekomen, de vertegenwoordiging van heel den Islam zijn en ieder jaar in den pelgrimstijd te Mekka bijeenkomen. Dc eerste voorzitter van de synode zal moefti Hadsj-Amin-cl-Hoesseini zijn. Het ontbreekt de beweging inmiddels niet aan tegenstanders. Dat Turkije opnieuw te Londen fel zal protesteeren tegen de actie, die in Jeruzalem wordt gevoerd, spreekt van zelf, daar de behandeling van de aan gelegenheid de eindelijk tot stand gekomen binnenlandsche pacificatie van het Turk sche volk wéir gemakkelijk aan 't wanke len zou kunnen brengen. Maar ook koning Foead van Egypte heeft zich nadrukkelijk verklaard tegen de beweging tot herstel van 't kalifaat, vooral nu een lid van het huis Osman als leider in aanmerking komt. Hij heeft zelfs Abbas Hilmi pasja gedreigd hem zijn jaarlijksche rente te onthouden, wanneer hij doorgaat met zijn actie ten gunste van het kalifaat; zooals men weet, is Abbas Hilmi pasja in 't genot van deze rento gesteld, daar hij heeft afgezien van den Egyptischen troon. Ondertusschen dient hieraan te worden toegevoegd, dat, gezien den spreekwoordelijken rijkdom van den ex-khedive, zijn Egyptische inkomsten slechts een ondergeschikte rol spelen, ver geleken bij zijn andere revenuen. In hoe verre bij Abbis Hilmi pasja in heel deze aangelegenheid het voornemen een rol speelt, om de Arabische vorsten te winnen voor dc stichting van een koninkrijk Syric onder zijn heerschappij, moet de toekomst leeren. Abbas Hilmi is een gewiekst zaken man, die dc laatste jaren al zijn onderne mingen in Turkije heeft ontbonden en zijn geld in Arabische economische ondernemin gen heeft gestoken. Ook dit zou een reden kunnen zijn voor zijn activiteit in de rich ting van het herstel van 't kalifaat. BINNENLAND. Te Nijmegen is een gèveltourist gear resteerd. (Eerste Blad, pag. 2) Wetsontwerp ingediend inzake het nieu we verdrag met Duitschland. (Tweede Blad, pag. 2.) Noodweer boven Geldermalsen. (Tweede Blad, pag. 2.) Het vervoer van de nieuwe Merwedebrug. (Tweede Blad, pag. 3.) STADSNIEUWS. Zomerfeest der Moderne Arbcidersbewe* ging. (Eerste Blad, pag. 3.) SPORT. A.Z. en P.C.'s kansen zijn verloren. (Eerste Blad. pag. 2.)' Voetbalcompetitie bij de Infanterie. (Eerste Blad, pag. 2.)' Nederlandsche damesathleten slaan de Belgische. (Tweede Blad, pag. 1.) UIT DEN OMTREK. Onbewaakte overweg eischt drie dooden. (Tweede Blad, pag. 3..) Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt: Hoogste barometerstand: 769.9 Le Havre. Laagste barometerstand: 757.0 te Stock holm. Verwachting: Zwakke tot matige Zuide lijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, verdere voor uitzichten warm. Ilot hoogc luchtdruk gebied breidde zich verder Oostwaarts en tijdelijk ook Noord waarts uit, doch is sinds gisteravond aan den Schotschen kant in beteekenis afgeno men. Het schijnt dat deze luchtdrukbanen ten Noord Westen van ons land nog wel ver der door zullen gaan, zoodat zich over de Noordzee een secundaire kan gaan vormen die toenemende bewolking en geringe kans op een weinig regen kan beteekenen, doch deze bedreiging van den mooiweerstoestand zal slechts van zeer tijdelijkcn aard zijn. Dc hoogedruk gobledcn over do Oostzeo staten cn Lapland maakten plaats voor on- beteckende depressies, terwijl ook over IJsland de barometer een weinig daalde. Het Zaterdag genoemde onweersfront verplaat ste zich verder Oostwaarts en heeft thans in Polen cn Hongarije vrij zwaro regen ge bracht. Overigens viel slechts weinig neer slag. Alleen uit Scandinavië cn Oost Duitsch land wordt nog regen van beteekenis ge meld. Over Frankrijk, het Zuiden van de Britsche Eilanden, onze omgeving cn West Duitschland bleef het zomerweer aanhouden RIJDT VEILIG! Breng in bochten, weggebruikers. Geen collega's in den nood. Bocht naar rechts moet altijd kort zijn, Bocht naar links steeds ruim en groot! LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 J. VELDBOUQUETJES in Georgette, Crêpe matte, Crêpe de chine, licht en donker. Heel goedkoop. Bij Kon. Bcsl. van 5 Juli, 1933 is benoemd tot voorzitter van den bij Kon. Besl. van 3 Maart 1919 ingestelden Bouwraad, het lid van den Raad, prof. ingenieur J. A. G. v. d. Steur te 's-Gravenhage en zijn benoemd tot lid van dien Raad: dr. ing. G. W. van Heu- kclom, hoofdingenieur chef van den dienst van Weg en Werken der Ncd. Spoorwegen te Bilthovcn cn ing. A. R. Hulshoff, stadsar chitect der gemeente Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1