RUMOERIGE NACHT IN RIJSWIJK AMERSFOORÏSCH DAGBLAD VICTOR IA - WATER Maandag 24 Juli 1933 32 e Jaargang No. 20 INCIDENTEN ZONDER TAL INT. SCHERMT0URN00I TE 0STENDE AMERSFOORÏSCH DAGBLAD Opgericht 1887 NEDERLANDSCHE MIJ. NEDERLANDSCHE DAMES WINNEN Fraaie prestatie van mej. Pels NIEUW WERELDRECORD TIENKAMP FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Het publiek gooide met zitkussens en zong van,Houd er den moed maar in!" Wedstrijd tot Zondagmiddag afgelast Rijswijk, 22 Juli. Hedenavond viel op de Rijswijksche wielerbaan, nadat eenige voorwedstrijden waren verreden, om 10.05 uur het startschot voor den lang verbeiden 25 uurs koppelwedstrijd: den nacht van Rijswijk. De renners zetten er onmiddellijk een flink vaartje in. Er werd in een tempo van ongeveer 43 K.M. gereden. Do aflossingen geschiedden echter zeer onregelmatig, waartegen o.m. Pijnenburg protest aantee- kende. Do ronde, welke SchönBuschen- liagen reeds uitgeloopen waren, kwam hierdoor t© vervallen. Na het eerste uur waren afgelegd 42.300 K.M. Even voor half twaalf maakte van Hoek een tuimeling, in middels had het koppel Schon—Buschen- hagen reeds een flinken voorsprong gekre gen. Door den dauw was de baan zeer glad geworden, tengevolge waarvan o.a. Schön en Wals niot ernstig kwamen te vallen. De wedstrijd werd toen 10 minuten geneutra liseerd, doch na verloop van dezen tijd weigerden de rijders vrij algemeen te star ten, waardoor zij met 10 boeto gestraft werden Slechts Wildschut en v. d. Leur kwamen op de baan. Opnieuw werden de jenners hierna gesommeerd in de baan te komen op straffe van een geldboete van 20. Van lieverlede kwamen de renners toen weer aanzetten, doch strijd werd er niet meer gegeven. Er werd maar een beetje doelloos rondgereden. Eindelijk om kwart voor één werd besloten den wed strijd drte kwartier te staken aangezien de mist de baan veel te nat had gemaakt. Het werd er echter niet beter op en daar om besliste do wedstrijdleiding, dat de wedstrijd tot zes uur des morgens zou worden stop gezet De toegangskaarten zouden dan weer geldig zijn met bijbeta ling van den halven prijs. Dezo mededee- lihg ontlokte aan het publiek een gejoel van je welste. Besloten werd daarom bet nog eens te probeeren. Door middel van droogbranden werd getracht de baan weer in orde te krijgen, waarna te 2.10 uur de wedstrijd werd hervat Het bleef echter sukkelen en van een wedstrijd was geen sprake meer. De renners gaven er den brui aan en bovendien waren valpartijtjes aan de orde van den dag. Het publiek ging ge weldig te keer. Men bekogelde de renners met zitkussens, terwijl tenslotte zelfs ge zongen werd van: „Houd er den moed maar in!" De scheldwoorden waren niet van de lucht Te half vier werd toen ein delijk het wijze besluit genomen door de wedstrijdleiding om den wedstrijd defini tief te schorsen totZondagraiddag één uur. De toegangsbewijzen bleven zonder bijbe taling geldig. Het publiek kalmeerde toen onmiddellijk en men trok rustig af. De hervatting des Zondags* middags. De neutralisatie eindigde des middags balf twee. Slechts een hand je-vol publiek was aanwezig. Het gebeurde van den afgc- loopen nacht had ongetwijfeld groote in vloed op het bezoek. De stand had intusschen eenige belang rijke wijziging ondergaan door diverse be slissingen van de jury. Aan den kop kwamen nu vijf koppels, terwijl de rest volgde op 1 ronde. Juist was het sein gegeven, dat de strijd hervat werd of Pijnenburg deed voor de overdekte tribune een zware val. Aanvan kelijk werd gevreesd, dat hij een been had gebroken, doch gelukkig viel het mee. zoo dat hij na eenigen tijd weer kon rijden. Voor zoolang reed Braspenning gelijk op met Schön. Voorloopig was het tempo vrij slap. Van Bossum bracht er met een uit looppoging wat leven in, doch het was slechts van korten duur. Om precies twee uur trok van Rossum er opnieuw tusschen uit. Hij en Van Dijk wisten een vijftig me ter te nemen, maar ook nu konden zij het niet houden tegen het fel jagend peloton. Het tempo zakte toen weer in tot 35 K.M Veel gang kwam er niet in, zoodat de jury terecht besloot, tien temporonden in te lasschen, waarbij aan 1 en 2. resp. 2 en 1 punt voor elke punt werd toegekend. Nau welijks was dit bekend gemaakt, of het tempo werd aanmerkelijk verhoogd. Bogaert en Broccardo slaagden er in weg te komen. Een geweldige jacht was het gevolg hiervan. Wals trok onder groot ge juich het peleton weer bij Om kwart voor drie ontsnapten Slaats- Yan Oers. Zij wisten 100 Meter te nemen Broccardo ging hen achterna. Daar het peleton aanvankelijk geen strijd gaf, was de voorsprong der wegloopers al spoedig tot een halve baan aangegroeid. Wals zette hen eindelijk na en weldra was hot veld weer bijeen. Direct daarop trok Schön er met Wals tusschenuit, doch het peleton zat er direct fel achteraan, zoodat ook deze poging mislukte. Het tempo was nu vrij goed, n.t 44 k.m. De einduitslag. De einduitslag luidt als volgt: Pijnenburg—Braspenning Op één rondo: 2. Vluggen—Van Hoek. 3. Schön—Buschenhagen 4. HeslingaMatena 5. Göbel—Hürtgen 6. GuimbretièreBroccardo 7. Wildschut—Van Leur 8. Van HevelSlembroeck Op twee ronden: 9. Van Kempen Jr.—Bogaert 10. v. d. Host—Van Nek Jr. Op drie ronden: 11. Piet van Kempen—Wals. 12. Van DijkVan Rossum 13. Van Nekv. d. Heyden. De Belg Stas wint den personeelen degenwedstrijd voor juniores Vrijdag j.I. werd het Internationaal schermtournooi te Ostende in de jardin des Galeries Roy ales ingezet met den équipe wedsrtijd voor Belgische schermzalen. Inte- genstelling met vorige jaren was de deel neming daaraan minder groot. Slechts 6 équipes namen deel, waartegenover staat, dat deze daarin de sterkste degenkrachten hadden opgenomen, waardoor de strijd spannend werd. VOOR SPORTNIEUWS HET Het eindresultaat werd als volgt: 1. Cercle d'escrime Bruxelles met 23 gew. partijen. 2. Cercle de la Concorde met 19 gew. part. 3. Cercle des Armes, Bruxelles met 14 gew. part. 4. S.E.P.C.S.A., Brussel met 12 gew. part 5. Cercle Flamberge met 10 gew. part 6. Cercle escrime Delen met 8 gew. part. Hierna werd het programma voortgezet met den Internationalen personeelen de genwedstrijd voor juniores, waaraan werd deelgenomen door 13 Belgen, 3 Franschen, den Engelschen schermer Stanley en den Utrechtenaar jhr. G. v. Sasse van Ysselt. In do voorronde werden zij onderge bracht in 3 poules; uit iedere poule gingen de 3 best geplaatsten naar de finale over. Reeds in de voorronde viel het goede schermen op van deze geschoolde krachten. Het spel gaf blijk van serieus plastron- neeren met de floret en het niet te vroeg aan wedstrijden deelnemen, iets waartegen in ons land nog al gezondigd wordt Boven dien was het beenwerk af, waaruit bleek, dat reeds bij deze beginnelingen in de schermsport een goede grondslag gelegd wordt van Sasse van Ysselt schermde goed, in den beginne iets weifelend, later beter. Wel kon hij zich niet voor de finale klas- secren, doch hij sloeg den Belg Jassone, die daardoor niet ongeslagen als no. 1 uit zijne poule overging. Naar de finale gingen over: Uit poule I: 1. Valche (Frankrijk) met 4 gew. part. 2. Stanley (Engeland) met 4 gew. part. 3. Herremans (België) met 2 gew. part. Uit poule II: 1. Jassone (België) met 4 gew. part. 2. S. Power (België) met 3 gew. part. 3. Thiriart (België) met 2 gew. part Uit poule III: 1. Uyttendaele (België) met 5 gew. part. 2. Stas (België) met 4 gew. part. 3. Hirsch (Frankrijk) met 2 gew. part. De finale op uitmuntende wijze geleid door de Belgen Poplimont en Beaurain had in den beginne een sensationeel ver loop. De eerste 3 partijen eindigden als mat ches nul, wat wijst op het zich geheel ge ven dor schermers. De Belg Stas begon daarna de leiding te nemen, gevolgd door Stanley en Herre mans. De laatste twee schermers boekten daarna nederlagen, terwijl Stas zijn aan tal winstpartijen geleidelijk opvoerde. Ge heel ongeslagen kwam hij deze poule niet uit. Het was Stanley, die hem sloeg, omdat hij zeer handig gebruik maakte van de fout van den Belg om steeds maar te wil len arretteeren. Het eindresultaat werd als volgt: 1. Stas (België) met 14 punten. 2. Herremans (België) met 10 punten. 3. Power (België) met 9 punten. 4. Valche (Frankrijk) met 8 punten. 5. Stanley (Engeland) met 8 punten. 6. Jassone (België) met 7 punten. 7. Hirsch (Frankrijk) met 7 punten. 8. Thiriart (België) met 5 punten. 9. Uyttendaele (België) met 4 punten. Schaken. NATIONAAL KAMPIOENSCHAP. Den Haag, 23 Juli. Heden zijn de wed strijden om het nationaal schaakkampioen schap voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: 8ste ronde: Eu wev. d. Bosch K1A Mulderv. Spinkhoven 10 Felderhorstvan Hoorn 10 WalthuisRassers 10 De uitslagen van de 9de ronde luiden: Euwe—Rassers afgebr. FelderhorstWijle Olland 10 (Deze wedstrijd was vooruit gespeeld. Van HoornSpinhoven 10 v. d. Bosch—Hamming 1—0 WalthuisMulder *AV* Wilt gij KWALITEIT neemt dan NATUURLIJK BRONWATER OBERLAHNSTEIN OPWEKKEND EN GEZOND ATHLETIEK Een voorsprong van 24 punten op de Belgische vertegen woordigsters Deventer, 23 Juli. Heden werd te Deventer op het fraaie voetbaltcrrein van Go Ahead ten aanschouwe van een vrij talrijk publiek de landenwedstrijd voor dames gehouden tusschen Nederland en België. De organisatie, welke uitstekend was, berustte bij de Deventer alhletiek- en voetbalvereeniging „Daventria". Precies twee uur defileerden de ploegen voor de groote tribunes, waarbij het Belgische en Nederlandsche volkslied werden gespeeld. Do Nederlandsche dames toonden zich in vrijwel allo nummers de sterksten en wonnen dan ook met groolcn puntenvoor- sprong. Alleen op de 800 Meter eindigden de gasten op do eerste en tweede plaats. Mej. Schuurman liep de 100 Meter in wereldrecordtijd, terwijl mej. Pels haar eigen Nederlandsch record discuswerpen verbeterde met 18 centimeter van 36.28 Me ter op 36.46 Meter. Bij het kogelstootcn deed Mej. de Koek (ATB) een worp van 12,825 Meter (Nederlandsch record 11.295 Meter, doch hierbij dient opgemerkt, dat de kogel lichter was dan het normale standaardtype, zoodat deze worp niet voor een recordverbetering \n aanmerking kon komen. Dc uitslagen waren: 100 Meter hardloopcn: 1. Mej. Schuurman 11.9 sec., 2. Mej.. Aal ten 12.1 sec. 3. Mej. van Rossum (België) 12.8 sec., 4. Mej. Segers (België). 200 Meter hardloopen: 1. Mej. Schuurman 25.8 sec., 2. Mejuffr. Briejer 27.6 sec., 3. Mej. Segers (België) 28.3 sec., 4. Mej. van Rossum (België). 800 Meter hardloopen: 1. Mej. Souffrian (België) 2 min. 37.2 sec., 2. Mej. van Kcsteren (België), 2 min. 37.8 sec., 3. Mej. Donker (Nederl.) 2 min. 45.5 sec., 4. Mej Andersen (Ned.) 2 min. 55.6 sec. Hoogspringen: 1. Mej. Leeksma, Ned., 1.45 Meter; 2. Mej. Koopman, Ned., 1.45 Meter; 3. Mej. Floryn, België, 135 Meter; 4. Mej. Stevens België, 1.30 M. Verspringen: 1. Mej. Briejer 5.23 Meter; 2. Mej. Door geest 5-20 Meter; 3. Mej. Floryn, België, 4.315 Meter; 4. Mej. Miersema (België), 4.16 Meter. Discuswerpen: 1. Mej. Pels 36.46 Meter. (Nieuw Neder landsch record). 2. Mej. Foitgans, België, 31.50 Meter; Mej Koopman, Ned.. 30.81 Meter; 4. Mej. Pa- ques, België, 30.35 Meter. Kogelstooten 1. Mej. de Koek, Nederl., 12.825 Meter; 2. Mej. Munnikes 12.1 Meter; 3. Mej. Pa ques, België, 9.86 Meter; 4. Mej. van Ros sum. België, 9.34 Meter. Speerwerpen: 1. Mej. de Koek, Nederl., 32.34 Meter; 2. Mej. Dieben, Nederl., 31.26 Meter; 3. Mej. van Kesteren, België, 27.63 Meter; 4. Mej. Foitgans, België. 25.93 Meter. 4 x 100 Meter estafette: 1. Nederland met de dames Martin, Briejer, Van Aalten en Schuurman in 50 sec. 2. België met de dames Van Rossum, Floryn, Maarseman en Seegers (ver ach ter). Einduitslag: Nederland 57 punten 2. België 33 punten. Een invitaticwedstrijd 4 x 100 Meter estafette tusschen Olympia (Deventer) en Brunhilde (Groningen) werd gewonnen door Brunhilde in den tijd van 53.4 sec. (tijd Olympia 54.2 sec. Dc uitslag van het nummer 100 Meter hardloopen nationaal voor dame3 was: 1. Mej. Dalmolen (3runhilde) 12.8 sec., 2. Mej. Langhoudt, idem, 13.2 sec.; 3. Mej. Jonker Olympia, Deventer. Hamburg, 23 Juli. (V.D.) Sievert ves tigde tijdens wedstrijden te Hamburg een nieuw wereldrecord tienkamp, doordat hij in totaal 8467,62 punten behaalde. Het we reldrecord stond tot nu toe op naam van den Amerikaanschen winnaar der Olympi sche Spelen 1932 Los Angelos Bausch met een totaal van 8462.235 punten. SIEVERT. Zwemmen. MISS HOLM VERBETERT HET RECORD 220 YARDS RUGSLAG. Jone6beach, 23 Juli. Op den tweeden dag der Amerikaansche dames zwemkam- pioenschappen wist Elianor Holm haar derde kampioenstitel, de 220 yards rugslag, te winnen in den nieuwen wereldrecordtijd van 2 min. 57.2 sec. (oud wereldrecord 2 min. 57.8 sec.) Mi6s Knuigth zwom de 440 yard vrije slag in 5 min. 33.6 6ec. Fen wereld waarin alles gemakkelijk gaat is een kinderkamer, maar geen werkplaats Noor man of vrouw. SPURGEON. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C S. ,.U wilt zeggen, dat er heeleraaal geen ge vecht was, dat er, om zoo te zeggen, iets in scène gezet is." Boyd s toon was ongeduldig. Zijn Kleine grijze oogen schitterden van be langstelling. Anthony knikte. „Je gevolgtrekking is Juist »Ik had bij mij zelf de dingen verklaard door te zeggen, dat het karpet dik is en de oude Poole een beetje doof," zei do detec tive, „omdat hij beweerde, dat hij een ge luid hoorde als van iemand, die heen en weer liep. Natuurlijk dacht hij, dat het zijn tneester was. Ik wil wedden, dat die 't niet was. Ik geloof vast, dat u gelijk hebt, sir. Ik had niet opgemerkt dat de canapé was verschoven. Dit is een zeer vreemd geval, sir. zeer vreemd!" ..Dat is het, of tenminste,'t maakt den in druk, dat te zijn. Hoe met het lijk, Boyd? Ga je het niet laten wegbrengen?" „Ja, sir, 't kan elk oogenblik gebeuren. Het zou juist weggebracht worden toen u kwam, maar toen moest Jardine nog enkele foto's nemen. Daarna, toen u cr waart, sir wel, toen dacht ik, dat als u u met de zaak bemoeien zoudt, u graag alles zoudt zien in den status quo, om zoo te zeggen." Anthony glimlachte. „Dank je, Boyd" zei hij. „Je bent een beste kerel, hoor. Dit ie ze ker niet het eeröte werkje dat wij samen hebben op te knappen; niettegenstaande dat is het erg opwekkend om bij jou niet het billijke wantrouwen jegens den amateur aah te treffen." Boyd glimlachte leclijk. „O, dat heb ik zeker. sir. Maar ik bekijk u niet in dat licht, al6 ik het zoo mag zeggen, ofschoon wij het misschien met elkaar oneens zullen zijn voor de zaak ten einde is En zie jc, sir, ik heb niet vergeten wat u voor mij dcedt dien nacht bij Sohlke, in Limehou6e „Zwijg daarover, man, zwijg daarover," bromde Anthony. Boyd lachte. „Best sir. Nu zal ik maatre gelen gaan nemen dat het lijk naar boven gebracht wordt." „En ik," zei Anthony, „zal denken, hier of in den tuin. Tusschen twee haakjes, wan neer is het de gerechtelijke lijkschouwing?" „Morgenmiddag, hier" zei Boyd, en ver liet de kamer. Anthony peinsde. Deze studeerkamer van Hoode, overdacht hij, was merkwaardig, daar zij het geheele einde van den langstcn vleugel van het buis uitmaakte, en daar om 'n raam of ramen had aan de drie kan ten. Zooale Boyd gezegd had, was slechts een van deze ramen open, een yan de drie, welke uitzagen op het tuinterras en de ri vier, dat wat het verste van de deur af was. Al de andere twee in denzelfden muur, een in den muur aan het uiteinde, en dc twee, die op den oprijlaan uitzagen waren dicht en van binnen gesloten. Het raam, dat open was, was open van boven tot beneden. Anthony bekeek het, keek toen naar de schrijftafel. Hij 6cheen niet voldaan, want daarna liep hij naar het raam, nam van daar uit dc kamer op en liep toen naar de draaistoel voor de schrijftafel cn ging zit ten. Van hier uit keek hij weer naar het open raam, dat nu tegenover hem was, iets naar links. Hij zat nog in den stoel, toen Boyd terug kwam met een politieman in witte jas en een man, die een leeren chauf- feursjas aan had. Anthony bewoog niet, gaf geen antwoord, toen Boyd tegen hem sprak De 6orahere kleine stoet, Boyd voorop, ging met het, met een kleed overdekte lijk naar de deur. Toen zij, voorzichtig, er door heen 6tuurden, begon de oude klok te slaan Haar zware 6lag had, naar het Anthony scheen, een onheilspellende, droeve klank. De deur viel achter de mannen dicht, ter wijl zij het omhulde lichaam wegdroegen. De klok sloeg luid. „Mooi zoo. grootvader mompelde An thony, zonder zich in zijn stoel om te draaien om te kijken. „Ik wou voor wat liefs, dat je een oogenblik kon spreken." „Bong!" deed de klok weer. Anthony haalde zijn horloge te voor schijn. De wijzers stonden op elf uur. „In orde, oude heer," zei hij, „Je hoeft niet6 meer te zeggen. Ik weet hoe laat het i6. Ik wou dat je mij kon vertellen, wat gister avond gebeurde inplaats van zoo vervloekt muzikaal te zijn." De klok ging door met slaan. Anthony wandelde naar de deur, 6tond stil, en keer de terug naar de schrijftafel. Toen hij weer zat, liet do klok haar laatstcn slag klinken. Hij voelde zich vaag-onbehaaglijk, schud de het van zich af en zette zijn onderzoek van de schrijftafel voort. Zij was al tame lijk oud, en mooi ondanks haar degelijk heid. De roodlccren bokleeding vertoonde menige slijtage en inktvlek. Maar een van deze vlekken leek anders als de andere. Hij wreef er aan met zijn vingers. Zij lag cr boven op, cn wa6 ecnigszins kleverig Zij was achteraan, aan de oppervlakte van het leer. Onmiddellijk daarr/rhter bevonden zich twee rijen van laden cn loketten. Bovendien liep zij in de lengte, dwars cn door een kras in het hout. Hij wreef weer aan de vlek; toen vloekte hij luid. Dat vage gevoel van iets „ver keerds" in de kamer, iets wat niet paste bij het normale leven, zat opnieuw in zijn hoofd en verstoorde de nieuwe gedachten. De deur ging open en weer dicht. „Wat is er aan de hand, 6ir? In do war?" Boyd kwam achter hem staan „Vervloekt, ja!" Anthony draaide zich on geduldig om. „Die kamer maakt mij ze nuwachtig. Of er i6 iets onheilspellends hier, of ik ben gek. Stoor jc cr maar niet aan, Boyd, ik geloof, dat ik je nog meer be wijzen kan geven dat er geen gevecht ge weest is. Kom hier." Boyd naderde, nieuwsgierig. Anthony draaide met zijn stoel rond, om de tafel weer te bekijken. „Let op! Het lijk werd gevonden daar bij den haard. Wanneer iemand aanneemt, dat de aanwijzingen van een gevecht, dat plaats had, juist zijn, i6 de natuurlijke gevolgtrek king, dat Hoode overweldigd en neergesla gen is, daar waar hij gevonden werd. Maar wij hebben duidelijke bewijzen om te geloo- ven, dat de strijd in werkelijkheid heele- maal geen strijd wa6, en hier is een ander bewijs, dat ook zal toonen, dat Hoodo'a lichaam naar den haard gesleept werd, na dat hij gedood was." Boyd's opwinding nam toe. „Hoe bedoelt u, sir?" „Dit is het, wat ik bedoel." Anthony wees op de vlek. die hij bezig was te onderzoe ken. „Let op deze vlok, hier, waar mijn vinger is. Ziet deze cr niet anders uit als de andere?" „Ik kan niet toegeven dat ze mij anders lijkt, sir. Ik heb zelf dc schrijftafel beke ken cn zag niets ongewoons." „Nu, ik verschil van opinie. Zij ziet er niet alleen anders uit, maar voelt ook an dcis. Ik merk zulke dingen op. Ik ben zoo psychisch, zooals je weet!" Boyd grinnikte over de grappigheid, maar keek met groote aandacht, toen Anthony een mes open maakte en het blad stak in het a^ot van de middelste 6chrijftafella. „Ik denk," zei Anthony, „dat dit eon van die oude knipsloten is. Aha, dat i6 het." Hij trok de la open „Nu, was die vlek an ders? Voila' Zij is 't." Boyd loerde over Anthony'6 6cbouder. De la was een lange, over de geheele diepte van de tafel. Er lagen schriften in, pen- nehouders. beschreven blocnotes, en, ach terin, een stapeltje papier en enveloppen. Op het witte oppervlak van de bovenste envelop was een donkere, bruinroode vlek, ongeveer van de grootte van een gulden. Boyd bekeek haar aandachtig. (Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5