AMERSFOORTSCH DAGBLAD ST. PETRÜSKERK TE LEIDEN IN VLAMMEN Woensdag 26 Juli 1933 32 e Jaargang No. 22 HET GEHEELE GEBOUW IN LICHTER LAAIE Een volkomen verwoesting DE VIERDAAGSCHE BEGONNEN NOODLOTTIGE TWIST FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Ceheele Leidsche brand weer in actie Onze Leidsche correspondent telefoneerde gisteravond: De Roomsch Katholieke St Petruskerk aan de Lange Brug alhier staat sedert kwart over 10 in brand. Het vuur heelt zich zeer snel uitgebreid, zoodat In korten tijd het gehcele gebouw in vlammen stond. Zeer vermoedelijk zal het totaal afbranden. De geheele Leidsche brandweer is in actie. Een groote menschenmassa is op de been. Nader werd ons hedennacht gemeld: Hedenavond omstreeks kwart over tien werd brand ontdekt op het dak vlak bij den toren van de St. Petruskerk aan de Lange- brug. Deze kerk is vlak tegenover het po litiebureau gelegen. Kort nadat de brand ontdekt was grepen de vlammen snel om zich been en toen de brandweer, die spoe dig ter plaatse was, verscheen, stond het kerkgebouw vrijwel geheel in lichte laaie Een hel roodc gloed teekende zich tegen den hemel af en deze gloed weerkaatste te gen do gevels van de huizen, welke op de achtergelegen Breedstraat staan. De brand weer tastte met al het beschikbare mate riaal het vuur aan en aangezien zij toen nog niet tegen de vuurzee bleek te zijn op gewassen, werd de hulp ingeroepen van de brandweer te 0eg6tgeest en Voorschoten, welke gemeenten ieder met een motorspuit uitrukten. Een ontzaglijke groote men6chen- raenigte was samengestroomd en 6loeg den brand, die ver in de omtrek zichtbaar was, gade. De deken van Leiden, pastoor Homulle, bevond zich evenals de pastoor en de ka pelaan van de kerk, niet in de stad. Later in den avond zijn zij daar eerst aangeko men. Bij het uitbreken van den brand ls men er in geslaagd enkele kostbaarheden, waar onder ook het Allerheiligste, de paramen ten uit de sacristie, alsmede eenigo groote antieke koperen kandelabere, alsook de ar chieven in veiligheid te brengen. Ook het stoffelijk overschot van een overledene, dat morgen ter aarde zou worden gesteld, en dat in de kerk was opgebaard, beeft men nog buiten het gebouw weten te brengen, Omstreeks 11 uur was het hcele kerkgebouw één groote vuurmassa en bestond er groot gevaar, dat de brand zich zou uitbreiden door een lange gang naar de aan de achter zijde aan de Breedstraat, gelegen pastorie Tegen half twaalf stortte het kruis van den breeden toren, welke een koepelvormig dak heeft, omlaag en kwam op de straat terecht; echter zonder ongelukken te ver oorzaken. Inmiddels was ook de in mo6queevorm gebouwde toren van een bijgebouwtje, waar mee de kerk ongeveer 16 jaar geleden is uit gebreid en dat met de sacristie ln verbin ding staat in brand geraakt. De brand woedde inmiddels in onver minderde hevigheid voort. De 60 M. hooge toren was geheel in vlammen gehuld en bood een machtig schouwspel. Precies kwart voor twaalf stortte de hoofd toren in. Hij kwam op het dak van de kerk neer, hetweik kort daarna eveneens onder donderend geraas instortte. Een reusachtige vonkenregen ontstond en de vlammen ver hieven zich zeer hoog in de lucht. Aangezien de Leidsche brandweer meende niet voldoende tegen den brand te zijn op gewassen, werd dc hulp ingeroepen van de Haagsche, die te half een met 2 motorspui ten te Leiden arriveerde. Het gevaar voor verdere uitbreiding was toen geweken, waar om dan ook door 6lechts één der Haagsche spuiten water werd gegeven. Tegen 1 uur 6tortte een groot gedeelte van den steiger, welke in verband met de ver bouwing van het kerkgebouw 6taat opge trokken, in en om half twee kon gevaar voor verdere uitbreiding van het vuur als ge weken worden beschouwd. Het inwendige van de kerk was nog wel een vurzee, doch door tactisch optreden van de brandweer was do brand vrijwel geisoleerd. Vermoedelijk zal eerst tegen 6 uur in den morgen het vi;ur zijn gebluscht. Omtrent de oorzaak vernamen wij, dal deze waarschijnlijk gezocht moet worden in het achteloos wegwerpen van een branden de sigaar of sigaret door een der werklle den, die met de herstellingswerkzaamheden bezig zijn. De schade, die Vit A 2 ton bedraagt wordt door verzekering gedekt. Een overzicht van het blusschingswerk. De vierdaagsche afstandsmarschen in de omgeving van Nijmegen, waaraan zeer velen uit binnen- en buitenland deelnemen, zijn hedenmorgen begonnen. Het ver trek der eerste groepen uit de kazerne te Nijmegen. Noren gedisquatificeerd Nijmegen, 23 Juli. Hedenmorgen zijn 2523 deelnemers aan de 4-daagscho af 9tandsmarsch vertrokken. De militaire deel nemers uit Arnhem konden niet meedin gen, wegens het heerschen van roodvonk in het garnizoen te Arnhem. Drie burgerlijke deelnemers uit Noorwegen, die op eigen initiatief en blijkbaar buiten organisatie •erband deelnamen zijn hedenmorgen ge- disqualificeerd, omdat zij van de marsch een soort snelloop wedstrijd maakten. Bij informatie bleek, dat een blad in Oslo een premie zou hebben uitgeloofd voor hem, die het eerst van de Noren te Nijmegen zou aan komen. Deze snelloop is in strijd met den geest van den N.B.L.O.-afstandsmarsch. De Noren waren herhaaldelijk gewaarschuwd, doch zetten toch hun snelwandelen voort Van andere zijde meldt men ons nog: Zeer velen zal deze eerste dag nog lang heugen. De belangstelling was zooals altijd weer zeer groot. Reeds des morgens vroeg ston den vele nieuwsgierigen langs den weg het voorbij trekken van de loopers en loopsters gade te slaan. Overal langs het parcours leefden de menschen met de tippelaars me de en velen hadden water klaar gezet, waar van gretig gebruik werd gemaakt. De loopers hadden zeer veel heuvelach tig terrein op hun weg. Het parcours liep door de omgeving van Berg en Dal en Groesbeek en verder gedeeltelijk door het land van Cuyk, terwijl het laatste deel liep over het bekende gedeelte van den rijks weg Den Bosch—Nijmegen, den z.g. Teers- dijk. Van de 2523 deelnemers, welke des morgens gestart waren, hebben 39 het eind doel, de Prins Hendrik Kazerne, niet kun nen bereiken. Het vorig jaar bedroeg het aantal uitvallers op den eersten marschdag 9, doch hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, dat het aantal deelnemers dit jaar veel grooter was. Van de gelegenheid zich te laten massee- ren, werd een zeer druk gebruik gemaakt. De groote 6lroom van deelnemers kwam binnen tusschen half drie en half vijf. De Vierdaagsche heeft een treurig inci dent met zich gebracht, aldus meldt de N.R.Cl. Een van de officials van de Engelsche Road-walking Association, de heer Wallis, is gistermiddag plotseling door een be roerte getroffen en overleed eenigs oogen- blikken daarna. De verslagenheid onder de deelnemers en de leiders, in het bijzondir onder de Engel schc loopers, is zeer groot. Het stoffelijk overschot is voorloopig on dergebracht in het lijkenhuisje van het mi litaire hospitaal van de kazerne der ko- lonialo reserve. AUTO IN HET WINSCHOTERDIEP GEREDEN. Een persoon verdronken. Wildervank, 25 Juli. Hedenmiddag omstreeks half twee is een auto, bestuurd door een dame, die moest uitwijken voor een Shellauto, in het Winschoterdiep ge reden. De auto was spoedig op bet droge ge bracht. Een inzittende heer werd dood op gehaald. terwijl de dame een paar kleine schrammen bleek te hebben opgeloopcn. De ingezetene was de heer Hilarius uit Haar lem. ACHTJARIG MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Amsterdam, 25 Juli. Hedenavond is een 8-jarig meisje, dat zich losrukte van een ouder zusje waarmee zij op het open gedeelte van den Admiraal de Ruyterweg wandelde, op den rijweg door een auto ge grepen en gedood. Mandenmaker doodgestoken Den Bo6ch, 26 Juli. Gisteravond is te Vlijmen na een twist de 26-jarige manden maker J. van He^sbeen gedood. Op den akker ontstond twist over een geit tusschen van Heesbeen en zekerm M. Liebregts. Toen Van Heesbeen een geit, die Liebregts bij zich had, een trap gaf, maakte L. zich hierover zóó kwaad, dat hij van H. te lijf ging. Deze trok tijdens de vechtpartij een mes, waarop ern vriend van L., den man denmaker L. van Esch, zijn kameraad to hulp schoot. Op hetzelfde oogenblik kreeg van Esch van Vin Hecsbeen een diepo snede op den linker onderarm. Van Escb ging daarop Van Heesbeen te lijf. Even later blejk, dat van Hcesbecn een ern stige steek had ontvangen in den schou der, ter hoogte van den linkerlong. Hij liep hevig bloedend weg, eenigo meters voor zijn woning zakte hij in elkaar en bloedde dood. De gemeente-politie arres teerde de beide deelnemers van de vecht partij. Na het verhoor liet zij L. gaan. Van Esch evenwel, die ervan wordt verdacht den doodsteek te hebben toegebracht, is in verzekerde bewaring genomen. Nog 'gisteravond arriveerde het parket uit Den Bosch tot het instellen van een onderzoek ter plaatse. De verdachte v. E. staat als oen oppassende jongeman bekend. Het stoffelijk overschot van v. H., die ge huwd is en vader van 3 kinderen, is over gebracht naar het ziekenhuis to Vlijmen. MEISJE DOOD GEVONDEN. Delft, 25 Juli. Hedenmorgen vond een landbouwersknecht aan den graskant bij den Rotterdamschewcg bij Delft een mci6je en een rijwiel liggen. Het meisje was be wusteloos. Dr. Visser, die do eerste hulp verleende, constateerde den dood Het meis je, do 2i-jarige juffrouw G. uit Delft, was gisteravond gaan fietsen, doch was niet te ruggekeerd. De recherche heeft vermoe dens omtrent de doodsoorzaak. Een vast besluit geeft richting, houding en kracht. v. FEUCHTERSLEBEN. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 11 «Het lijkt mij," zei Anthony, „dat de re den, waarom hij deze uitgewerkte scene van een vechtpartij in elkaar zette, alleen was om de klok te kunnen laten stil staan tengevolge van schijnbaar natuurlijke oor aken. Maar waarom, toen hij de klok had laten stilstaan, verzette hij haar? Twee re denen komen in zijn gedachten. Dc eeno is, dat hij alleen wilde, dat het leek alsof de moord gebeurd was op een ander uur als het werkelijk was Dat is nog al zwak. en 'k geef de voorkeur aan mijn tweede idee. Dit: dat het uur, waarop hij de wijzers zet- to> een beteekenis heeft en niet alleen een toevallige zet is. Met andere woorden: hij «etts het ding op 10.45, omdat hij een aar di?. goed alibi had voor dien tijd Oordee tond naar de rest van zijn werk is hij een man met hersens en het zou een mooie be scherming voor hem geweest zijn, als hij maar niet do fout had gemaakt ten op zichte van het slaan." „Allemaal doen ze vroeg of laat, stommi teiten, sir. Zoo krijgen wij hen te pakken, over het algemeen." „Dat weet ik." Anthony's toon was min der zeker dan een oogenblik te voren. „Niettegenstaande dat is het een verduiveld unnoozele fout Schijnt niet tc kloppen. Ik had betere dingen van hem verwacht." „O, ik weet het niet, sir. Ilij was mis schien opgewonden, zooals men dit noemt op het oogenblik, dat hij bijna klaar was." Anthony haalde zijn schouders op „Ja, ik vermoed, dat je gelijk hebt. Intusschen, Boyd, vertel mij eens. Hoe kwam het, dat miss Hoode naar heneden ging om tien minuten over elf? Ik dacht, dat men t er voor hield, dat zij was gaan slapen na dat kaartspelen." „Zoover ik weet ik ben nog niet in staat geweest haar te spreken, sir kwam zij naar beneden om tc telefonee- rcn niet op deze, maar die in de hall over iets, wat ze overdag vergeten had. Toen ze daarmede klaar was, moot ze het noodie gevonden hebben haar broer te spreken. Waarschijnlijk over datzelfde van dc telefoon. Dat is alles, sir." ,,'t Is zóó gebrekkig," zei Anthony, „dat het misschien wel waar is." Vervolgens, na een pauze: „Ik geloof, dat ik zoo ongeveer genoeg heb van dit graf. Wat ga jij nu eerst doen. Boyd? Ik voel voor den tuin" Hij stapte naar de deur. „Zij verzwakt de 9lotsom van mijn redeneering, als je nog gelooft in den geheimzinnige!) buitenstaan der." Boyd volgde door de hall. door de ver anda cn de treden af, welke van het bete gelde pad achter het huis naar dit gras veld brengen. Anthony ging zitten op een houten bank, geplaatst in de schaduw van een grooten boom. Hij toonde weinig lust tot discussie. Maar Boyd was hardnekkig. „Weet u, sir," zelde hij, u hebt het aan het verkeer de eind met wat u zegt over „iemand van binnen." U zoudt het met mij eens zijn, in dien u lang genoeg hier waart geweest en nauwkeurig had kunnen nagaan welk be wijsmateriaal er is, cn in de gelegenheid waart geweest om al de menschen tc zien en te spreken inplaats van vluchtig en als het ware tweedehands." Anthony keek hem aan. „Daar is zeker wat in. Boyd. Maar er is heel wat noodig om mij van gedachten te veranderen. Denk er om, mijn voorkeur voor den „ie mand van binnen" is niet een overtuiging. Maar het is mijn fantasie, en een sterke!" Boyd zocht in zijn borstzak. „Kijk dit dan eens nauwkeurig in, sir." Hij stak hem een paar opgevouwen velletjes papier toe. „Ik schreef dat op voordat u hier vanmor gen waart. Het zal u duidelijker vertellen, wat ik bedoel, dan ik 't kan door praten. En ik gaf tevoren alleen maar in alge- meene trekken de situatie. Anthony spreidde de bladen uit en las: Samenvatting van afgenomen verhoor 1 Miss Laura Hoodc. Speelde kaart tot 10 uur met den overledene, sir A. D.-C. en mevrouw Mainwaring Ging toen naar bed. Werd in bed gezien om ongeveer 10.30 door Annie Holt, kamermeisje, die in de kamer binnen geroepen werd om een boodschap aan t© nemen, toen zij voorbij kwam op weg naar d© vertrekken van het dienstpersoneel. Miss Hoode bedacht zich, omstreeks 11.05, dat zij dringend telefonee- ren moest. Stond op, ging naar beneden om te tclefoneeren, bedacht z.cli toen, dat zij den overledene eerst wilde raadplegen. Ging de studeerkamer binnen om 11.10 en ontdekt© het lijk. Aanteekcningen. In gcencn deele een volledig alibi; maar het schijnt buiten kwestie, dat deze dame er op ccnigcrlei wijze in is betrokken. Zij is door haar broe ders dood in dc war, cn het is bekend dat zij een toegewijde zuster was. Zij waren dien dag, zooals steeds, dc beste vrienden. N.B. 't Blijkt onmogelijk, dat een vrouw deze misdaad gepleegd heeft, daar de kracht, noodig voor het toebrengen van slagen als welke oorzaak waren van den dood van den overledene, die van een buitengewoon sterken man moet zijn. 2. Mevrouw R. Mainwaring. Trok zich op denzelfden tijd als miss Hoode terug. Werd in bed gezien door haar kamenier, Elise Duboise, om 1035. Werd uit diepen slaap gewekt door het kamermeisje, Annie Holt, na het vinden van het lijk van den overledene. 3. Elise Duboise. Dit meisje slaapt in een kamer welke in verbinding staat met die van mevr. Mainwaring. De avond was heet, en de deur tusschen de beide kamers was open gelaten. Mevrouw Mainwaring hoorde de kamenier in bed goan omstreeks 10.40. Het kamermeisje moest haar wakker schudden. 4. Sir Digby-Coates. Ging naar boven, na het kaarten, naar eigen zitkamer (eerste verdieping, verbonden met slaapkamer) om to werken in offieicele stukken. Prikte briefje op do deur met het verzoek niet ge stoord te worden, maar moest om de warmte de deur open laten. Werd gezien, vanaf de gang, tusschen het oogenblik, dat hij d© kamer binnenging en dat, waarop de moord ontdekt was, bij tusschenpoozen van gemid deld een paar minuten door Fartha Forrest (keukenmeid), Annie Holt (kamermeisje), R. Belford (huisknecht), Elise Duboise, Mabel Smith (tweede meisje)) en Elsie Syme (tweede meisje)). De tijd, waarop do moord moet gepleegd zijn, valt daarbinnen 5. Mr. A. B. T. Deacon (particulier secre taris van den overledene). Ging naar zijn kamer grenzende aan die van sir A. D. C.) om te lezen, ongeveer te 10.10. Werd gezien, toen hij de kamer binnenging, door Mabel Smith, die aan het werk was in dc binnen kamer, vlak daar tegenover. Zij was 's mid dags uit geweest en had het daarna erg druk. Bleef daar tot vlak voor het oogen blik (zeg twee minuten) vóór de moord ont dekt werd. Zij kan zweren, dat mr. Deacon geen oogenblik de kamer verliet, daar zij de deur van de linnenkamer moest open laten vanwege de hitte. 6. Vrouwelijke dienstboden. Deze zijn Elsie Syme, Mabel Smith, Martha Forrest, Annie Holt, Lily Ingram. -Allen, behalve d« eerste twee, verklaren van elkaar, wat be treft het kritieke uur, dat zij in de afdee- ling voor het dienstpersoneel waren (waar de kamers met elkaar in verbinding staan), vanaf 10.15 en later. Elsie Syme, die bene den was in dc hall van het persuneel. tot de moord ontdekt was, on Mabel Smith mogen uitgeschakeld worden, zij kunnen geen van beiden hunne verklaringen bewijzen, maar er bestaat geen twijfel, dat zij gewone, on ontwikkelde, eerlijke dienstboden zijn. (Zis ook noot achter de details van miss Hoode). (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5