Tegen zonnebrand Purol De Stuttgarters vieren feest Donderdag 27 Juli 1933 32 e jaargang No. 23 DERDE BLAD DE STRIJD OM DE ONTWAPENING KRIJGSGEVANGENEN-LEED GOEMBOES TE ROME VERDWIJNT WOODIN VAN 'T TOONEEL? NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR HISTORISCH ONDERWIJS POLITIE-ONDERZOEK IN DUITSCHLAND GROOTSCH OPGEZET GYMNASTIEKFEEST DE NACHTKAARS BIJNA UITGEBRAND DE RAMP MET DE VEERBOOT ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Verklaringen van Henderson Londen, 26 Juli. (V.D.) De president van de ontwapeningsconferentie Mender- son heeft in een onderhoud met een verte genwoordiger van de Daily Herald verkla ringen afgelegd over den stand van de ontwapeningsonderhandelingen. Henderson verklaarde, dat hij de hoop op het tot stand komen van een ontwape- rnngsconvenlie nog niet heeft opgegeven. Hij is van meening, dat principieele over eenstemming bestaat over de volgende pun ten: a. verandering der legers in militie- legers, b. afschaffing der offensieve wa pens, zwaar geschut en groote tanks, c. het sluiten van een verdrag om geen geweld toe te passen, welk verdrag Engeland echter slechts voor Europa wil doen gelden, a. al- gemeene bereidheid tot aanvaarding van het Russische voorstel inzake het vaststel len van den aanvaller, e. algemeene be reidheid tot aanvaarding van een perio dieke en automatische controle op de be wapening met sancties voor het schenden der overeenkomsten, f. algemeene aanvaar ding van de noodzakelijkheid van een streng toezicht op de particuliere wapenin dustrie. Henderson wees er op, dat hieromtrent in de eerste plaats tusschen Frankrijk en Duitschland overeenstemming moet worden bereikt. Van Fransche zijde wordt voorgesteld rle ontwapeningsregeling te verdeelen over twee perioden van vier jaar, waarbij vast gehouden moet worden aan de bepalingen der vredesverdragen. Men schrijft uit Boedapest aan de N.R.Ct.: Welke tragediën zich in deze landen dei- wereld afspelen, wanneer, gelijk nog steeds eenige malen in het jaar het geval is, krijgsgevangenen na achttien, negentien jaren uit Rusland terugkecren, daarvan heeft men in West-Europa, dat met Rus land steeds meer normale betrekkingen aanknoopt, nauwelijks eenig idee. Zoo keerde dezer dagen na achttienjarige gevangenschap de boer Szilagyi naar zijn geboortedorp terug. Op weg naar huis trof hij een oude kennis, dio hem echter niet herkende. Dezen vroeg hij, of hij ook een zekeren Endre SzilAgyi kende, waarop hij ten antwoord kreeg, dat die in den oorlog was gevallen. Iets later kwam hij op het marktplein van het dorp aan het gedenk- teeken voor de in den oorlog gevallenen voorbij, waarop hij ook zijn naam las. Van den burgemeester vernam hij, dat zijn vrouw, die acht jaren op een levensteeken had gewacht, te Boedapest hertrouwd was. Toevallig was zij dien dag in het dorp op bezoek bij zijn moeder. Szilagyi vond haar daar ook. Snikkend viel het echtpaar el kander om den hals. Den volgenden dag echter ging do vrouw naar Boedapest, naar haar man terug. In de buurt van Kecskemet kwam dezer dagen het geval voor van een krijgsgevan gene, die na zestien jaar terugkeerde en zijn vrouw weliswaar niet hertrouwd vond, maar toch in gemeenschappelijke huishou ding levend met een anderen man. Heftige tooneelcn speelden *zich daarop af, echter schikte dc verlaten man zich eindelijk, naar het scheen, in zijn lot. Toen echter de min naar dezer dagen 's avonds naar een ander dorp wandelde om daar werk te zoeken, werd hij onderweg plotseling aangevallen en levensgevaarlijk gewond door zijn ri vaal, die zich toch niet in zijn lot had blij ken te kunnen schikken. Tenslotte berichten de bladen dezer da gen weer van het ook niet zeldzame geval van een vroeger krijgsgevangene, die met een Russische vrouw en drie in de gevan genschap geboren kinderen terugkeerde en die slechts Russisch kon spreken, aangezien hij in gevangenschap zijn Hongaarsch vol komen vergoten was. In de buurt, waar hij vandaan kwam, waren nog heel wat vroe gere krijgsgevangenen, die echter allen on der elkaar reeds Russisch spraken. liet al gemeene lot van al deze krijgsgevangenen is, dat men hun niet alleen den terugkeer niet gemakkelijker maakt, maar hun zelfs, wanneer zij er op eigen kosten in geslaagd zijn tot de Russische grens te komen, voor het overschrijden daarvan alles, wat zij be zitten, afneemt TER BEVORDERING VAN DEN JAPANSCHEN HANDEL. Londen, 25 Juli. (II.N.) Volgens een bericht uit Tokio heeft de Japansche mi nister van handel een crediet van 6 mil- lioen yen aangevraagd ter bevordering van d?n buitenlandschen handel. De minister wenscht dc instelling van een contróle, na tionalisatie van den uitvoer, dc bestudee ring van do mogelijkheden om nieuwe af zetgebieden te verwerven enz. GELDZENDINGEN PER AANGE- TEEKENDEN BRIEF. Berlijn, 25 JulL (H.N.) Voortaan zullen geldzendingen per aangeteekenden brief naar het buitenland slechts toegellaten zijn, indien de brieven voorzien zijn van een •tempel der douane, HET JOODSCHE PERSAGENTSCHAP TE BERLIJN. Gedeeltelijke hervatting der werkzaamheden toegestaan. Londen, 26 Juli. (V.D.) De „Times" meldt uit Berlijn, dat dank zij het ingrijpen van den Amerikaanschen consul-generaal het op last van de regeering gesloten, onder Amerikaanschen invloed werkende Jood- sche Persagentschap te Berlijn, dat Ameri- kaansch-Joodsch nieuws verstrekt aan de Europeesche nieuwsbladen en Joodsch nieuws van het continent aan de Britsche en Amerikaansche pers doorgeeft, dit laat ste gedeelte van zijn werkzaamheden, die onder leiding staan van een Amerikaanschen journalist, mag hervatten. Men hoopt dat tengevolge van de besprekingen, die de con sul-generaal nog niet heeft beëindigd, bin nenkort het Agentschap weer normaal zal kunnen werken. De Hongaarsche ministers houden verschillende besprekingen Rome, 25 Juli. (V. D.) Naar aanleiding van het bezoek van den Hongaarschen pre mier Goemboes en den minister van huiten- landsche zaken Kanya, die tegen midder nacht te Rome worden verwacht, schrijft de Turijnsche Stampa: De solidariteit en de vriendschap tus schen Hongarije en Italië blijken wel zeer duidelijk op een oogenblik, dat wellicht van veel belang kan zijn voor een nieuwe oriën teering in de Europeesche politiek in het algemeen en voor de politiek der Donaulan- den in het bizonder. Na het sluiten van het pact van vier ademt men inderdaad een zui verder lucht. De toestand is gunstig om velo door vooroordeelen vergiftigde kwes ties opnieuw te onderzoeken. Goemboes heeft de ontwikkeling van den laatsten tijd met groote nauwkeurigheid gevolgd. Daar van getuigen zijn buitenlandsche reizen. Maar te Rome, in contact met den man. die op het oogenblik de internationale poli tiek leidt, kan het best een overzicht van het moeilijke probleem der samenwerking in Zuid-Oost-Europa worden verkregen. Rome, 26 Juli. (V.D.) De Italiaansche pei-s bericht uitvoerig over de plechtige ontvangst van dc Hongaarsche ministers te Rome. Woensdagmorgen to 10 uur heeft een eerste onderhoud dor Hongaarsche minis ters met Mussolini plaats gehad, waarbij ook onderstaatssecretaris Suvich tegen woordig was. Dit onderhoud in het Pa lazzo Venezia duurde anderhalf uur. Daar na brachten de Hongaarsche ministers een bezoek aan den onderstaatssecretaris in het ministerie van buitenlandsche zaken. Des avonds hebben Mussolini en Suvich een tegenbezoek gebracht in het Hongaar sche gezantschap. Vervolgens vond een maaltijd plaats, slechts in intiemen kring, daar Goemboes, zooals bekend, onlangs zijn vrouw heeft verloren. Morgen worden de besprekingen over eco nomische kwesties voortgezet, ditmaal in bet bijzijn der Italiaansche deskundigen. Te 1 uur in den middag zal Mussolini een lunch aanbieden. De Hongaarsche ministers zullen waar schijnlijk Vrijdagavond vertrekken. MENSCHELIJK HOOFD OPGEVISCHT. Rome, 25 Juli. (H.N.) In de buurt van Spezzia is een mensclielijk hoofd opgevischt, dat, naar men vermoedt, het hoofd van den indertijd verongelukten Italiaanschen vlie ger Maddalcna is. WOODIN Washington, 26 Juli (V.D.). De ge ruchten, dat de minister van financiën Woodin in verband met zijn ziekte en met de onthullingen in het Morganproces, op 1 September zal aftreden, worden in regee- ringskringen steeds sterker. Hij zou worden opgevolgd door Douglas, den directeur van het departement van financiën. „De heldengedachte in haar Germaanschen vorm* Berlijn, 25 Juli. (V.D.) De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick. heeft den ministeries van onderwijs der landen richtlijnen voor de geschiedenisleerboeken doen toekomen. In deze richtlijnen wordt gewezen op de groote waarde der voorgeschiedenis, die ge schikt is om dc beschavingshoogte der Ger- maansche voorvaderenrecht te doen we dervaren. Eén der gezichtspunten hij het onderwijs is de volksgcdachte tegenover de interna tionale gedachte. Het onderwijs moet doordrenkt zijn van de heldengedachte in haar Germaanschen vorm, verbonden met de i,Führer"-gedacbte van dezen tijd. In de tweede klas'vfrn do lagere school moeten Duitsche sprookjes worden behan deld, in de derde klas Duitsche sagen en verder Duitsche heldensagen. In het vijfde jaar moeten reeds eenvoüdigo dcelen uit de vroegere geschiedenis worden besproken. Meer dan vroeger moet daarbij worden aan geknoopt aan dc groolo persoonlijkheden der leiders. DUITSCHLANDS STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID. So er up (Kring Flensburg), 26 Juli. (V.D.) Als eerste district in dc provincie SchleswigHolstein is het district Soerup in den kring Flensburg vrij van werkloo- zen geworden. De laatste werkloozen zijn in het begin van deze weck in het arbeids proces opgenomen. EEN DREIGENDE ORKAAN. San J u a n (Puerto Rico), 26 Juli. (V.D.) Een hevige orkaan bewoog zich Dinsdag in dc richting van Puerto Rico. De gou verneur Gore heeft de hulp ingeroepen van de Roode Kruis-organisaties om zich gereed te houden totdat het gevaar voorbij is. De inwoners hebben in afwachting van den storm vensters en deuren versterkt. De storm wordt binnen 36 uur ook boven do Virgin ia-eilanden verwacht. Hij beweegt zich met een snelheid van ongeveer 12 mijl per uur. Men verwacht, dat de orkaan over het zuidelijk deel van Puerto Rico zal trekken en vooral langs de zuidkust groote schade zal aanrichten. Berlijn, 25 Juli. (V D.) Het onderzoek der geheime staatspolitie is in geheel Prui sen en de andere landen zonder incidenten verloopen. De actie, aldus wordt medege deeld, heeft het bewijs geleverd, dat de staatsmacninerie op een bepaald moment snel kan werken. Vele personen, die door de politie werden gezocht, zijn gearresteerd. Op enkele plaatsen werden onwettige do cumenten in beslag genomen. Verder zijn gearresteerd verschillende personen, die in het bezit van vuurwapenen waren of die zonder rijbewijs een auto bestuurden. De actie, die begon te twaalf uur, was veertig minuten later beëindigd. Uit München wordt gemeld, dat de Beicr- sche politieke politie aan de actie niet heeft deelgenomen. DE POSITIE DER AMERIKAANSCHE INDUSTRIE. Washington, 26 Juli (V.D.) De pro ductie der industrie in Juni en in het be gin van Juli is volgens 'n mededeeling van den Federal Reserve Board hooger geweest dan sinds April 1931. Er werden groote win sten gemaakt. De productie is echter veel sneller gestegen dan de loonen. De tewerk stelling in de fabrieken bedroeg in Juni 38.4 pet. van het gemiddelde van 1923 tot 1925, tegen 60,6 pet. in Mei en GO pet. een jaar geleden. GEDENKTEEKEN VOOR DE BEMANNING DER NIOBE Kiel, 26 Juli (V.D.) Op 26 Juli van het vorig jaar is het opleidingschip van de rijksmarine Niobe nabij het vuurschip Feh marnbelt vergaan; 69 personen zijn hierbij verdronken, waarvan 32 slachtoffers op de garnizocnsbegraafplaats te Kiel konden worden bijgezet. Hedenmorgen is onder groote belangstelling een gedenksteen voor dc dooden onthuld. BROODVERGIFTIGING Parijs, 26 Juli (H.N.) In een gemeente van het departement van Pas du Calais zijn ongeveer 100 personen ziek geworden tengevolge van het gebruik van ondeugde lijk brood. Dc bakker, die het brood gele verd heeft, sprak het vermoeden uit, dat de gist, die hij gebruikt heeft, wellicht niet deugdelijk is geweest. PROF. DR. CONRAD MILLER f Stuttgart, 26 Juli (V.D.) In den ouder dom van 89 jaar is te Stuttgart overleden de bekende geleerde prof. dr. Conrad Miller. Prof. Miller is in het bijzonder hekend ge worden door zijn wetenschappelijken ar beid op het gebied van dc geschiedkundi ge geograpbie. Het einde zal zijn een massa'déjilé voor Hitier Een correspondent van het H. N. te Stutt gart schrijft: Een stralende zon hult de feestelijk ver sierde stad in een zee van licht en kleur Het gemeentebestuur en de burgerij hebben al het mogelijke gedaan om de aantrekke lijkheid van het door de natur toch reeds zoo rijk bedachte Stuttgart te verhoogen. Tallooze vlaggen en wimpels in allerlei kleuren wapperen lustig in den warmen zomerwind, herken- en dennengroen ver siert de huizen en pleinen. Tot in de mee6t afgelegen wijken en ook in de eenvoudig ste straten heeft dc lu6t, om versieringen aan tc brengen, zich geuit. Wondermooi is de Königs6trasse met de roode en witte vlaggen, die dwars over de straat hoog in de lucht wapperen. Bij het station is een eerepoort opgericht, die icderen* avond in het licht van ontelbare lampen straalt. Een zeer mooi effect maakt ook de „Königsbau", waar tusschen dc Grieksche zuilen een ver siering van rood en goud ie aangebracht Het marktplein met zijn oude huizen met 6pitse gevels en zijn modern stadhuis ziet er in den feestdos zeer representatief uit In den hof van het Neue6 Schlo6s zijn tri bunes opgeslagen, die met rood zijn afge zet. Een deel van het turnfeest wordt hier gevierd. O.a. werd hier Zondag een feeste lijke godsdienstoefening gehouden. De Cann6tatter Wa6e, een groote weide aan den oever van den Neckar, is een ideaal feesttei^ein. Bij den ingang bevindt zich een uitkijktoren, uit hout opgetrokken. Van de zen toren af heeft men een prachtig uitzicht over het heerlijke Neckardal tot aan de wijnranken van den Württembcrg, een heu vel, waar eens het stamslot van de graven en latere koningen van Württembcrg stond. Than6 wordt de heuvel gekroond door een grafkapel, waar een niet vergeten koning en zijn gemalin hun laatste rustplaats heb ben gevonden. In de verte ziet men het nij vere Cannstadt, thans een industriestad, maar toch nog voorzien van zijn park en zijn mineraalbaden, die reed£ in den tijd der Romeinen een goeden naam hadden. Een gedeelte van Stuttgart en zijn bergen sluiten het panorama met een krans van groen af. De groote dag zal de aanstaande Zondag zijn. Dan zullen 60,000 turners en turnsters hier bijeenkomen, niet alleen om hun pres taties te laten bewonderen, maar ook om een belijdenis af te leggen voor het nieuwe Duitschland, waarop men na de jaren van zorg en ellende alle hoop gevestigd heeft. De groote weide is omgeven door tribunes, van waar men overal een goed uitzicht heeft. Tegenover de tribunes ligt het sta dion, de „Adolf Hitler Kampfplatz", die op Zondag 23 Juli feestelijk werd ingewijd. Een historische optocht was de hoofdgebeurte nis van dezen dag. Niet minder dan 50,000 menschen vonden op dien dag plaats op het groote ovaal, het moderne strijdperk, met welke opening een lang gekoesterde vvensch van alle Stuttgarters in vervulling is gegaan. Uitgebreide velden en tennister- reinen bieden een uitstekendo gelegenheid voor al de wedstrijden, die ter gelegenheid van het turnfeest zijn uitgeschreven. Over al zijn tenten opgeslagen, waar do deelne mers zich kunnen verkleeden. Dan is er nog een dorp van tenten, waar de jeugd ge legenheid heeft om te 6lapen, voor zoover er in de 6tad geen plaats meer is. Een zoo genaamd verplegingsdorp met vele groote bier-, wijn- en koffietonten biedt voldoende gelegenheid om den inwendigen mensch te versterken. Talrijke muziekkorpsen houden er den opgewekten geest in. Een kleine kermis met caroussels, schommels enz. en tenten met bezienswaardigheden ontbreken evenmin. Ook voor de pers is behoorlijk gezorgd. Afzonderlijke tenten zijn voor de politie, de post enz. opgeslagen. Het turnfeest werd Vrijdag J.l. geopend met een uitvoering van de leerlingen der meisjesgymnastiekscholen uit Groot-Stutt- gart, Zaterdag gevolgd door een uitvoering van de schooljongens. Zondag werd, zooals reeds gemeld, een godsdienstoefening ge houden op den hof van het Neues Schloss, terwijl later de inwijding van den „Adolf Hitier Kampfplatz" plaats had. Maandag zijn de wedstrijden voor de 6tudcntcn der „Schwübischc" universiteiten gehouden en de turnoefeningen der politiemanschappen. Dinsdag werden in hoofdzaak bestuursver gaderingen van gymnastiekbonden gehou den. Woensdag is de dag voor de aankomst der gasten. De meeste extra treinen komen op dezen dag te Stuttgart aan. De gasten worden op het station begroot en dan naar hun kwartieren gebracht. Woensdagmorgen om 11 uur wordt <je pers op het stadhuis ontvangen. Het eigenlijke feest begint dan op Donderdag en zal tot Zondag duren om te eindigen met een groot défilé lang6 Hit- Ier- Donderdagochtend de laatste ple naire zitting der economische wereldconferentie Londen. 25 Juli. ((V.D.) Over 'de slot zitting van het bureau der conferentie wordt een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt yezegd, dat liet bureau dsn tekst van het rapport der conferentie heeft goedgekeurd. In de slot-alinea van dit rap port wordt gezegd, dat dc conferentie hst bureau zal opdragen de voortzetting van den arbeid to organiseeren door commis- cies, die het hervatten van het werk der plenaire conferentie en der voornaamste commissies zouden moeten voorbereiden* Tot dit doel zal de conferentie een reso lutie ter goedkeuring worden voorgelegd, waarin de president, de vice-president en het bureau worden gemachtigd: (1.) Alle 6tappen te overwegen, die kun nen bijdragen tot het succes der conferen tie, hetzij door bijeenroeping van een door de conferentie gevormde subcommissie, hetzij door bijeenroeping van do vertegen woordigers der landen, die bij een kwestie bijzonder zijn geïnteresseerd, hetzij door bet verwijzen van de kwesties naar des kundigen ter bestudeering. (2.) Het tijdstip voor het weder bijeen-* komen der conferentie te bepalen. De laatste plenaire zitting-der conferen tie vindt Donderdagmorgen te 10 uur plaats. In do slotzitting van Donderdag zullen* naar verluidt, naast den voorzitter Mac- donald het woord voeren de leiders van 10 of 12 delegaties, o.a. Bonnet (Frankrijk)* Jung (Italië) \m Krogmann (Duitschland). Naar verluidt, zal de Amerikaansche 'ge delegeerde Cox in zijn slotrede een voor stel doen betreffende eeh nieuwen yorm van regeeringsgaranties. Onderhoud tusschen Macdonald en Schmitt. Londen, 25 Juli. (V.D.) De Duitsche mi nister van econom. zaken dr. Schmitt, heeft' hedenmiddag een onderhoud van een uur gehad met den voorzitter der conferentie, Macdonald. Naar uit Duitsche kringen ver luidt, is de toestand in Duitschland be sproken, waarvoor Macdonald groote be langstelling toonde. De Duitsche delegatie biedt morgenmiddag den leiders der andere delegaties een lunch aan in het Dorchester Hotel. De kapitein ter dood veroordeeld Moskou, 26 Juli V.D.. De rechtbank te'Jaroslaw heeft vonnis gewezen in de zaak van dc ramp met dc veerboot op de Wolga, waarbij 98 personen om het leven zijn gekomen. Dc kapitein werd ter dood veroordeeld, acht beklaagden kregen gevangenisstraf fen van 10 tot 1 jaar. Ettelijke dooden en gewonden Parijs, 26 Juli (H.N.) Volgens een He- richt in do bladen zijn bij een auto-ongeluk in de buurt van Vigo vijf personen om het leven gekomen, terwijl er twee ernstig ge wond in een zie.kenhuis opgenomen moes ten worden. Bij Salamanca is een autobus met 47 brandweerlieden omgevallen. Eén hunner werd gedood, terwijl de overige al le gewond werden, van wie 9 ernstig. WAT ER GEDRUKT EN BETAALD WERD. Op de Economische Wereld conferentie. Londen, 26 Juli (V.D.). Gedurende de 38 werkdagen der conferentie heeft men 8 ton memoranda en in totaal 2 millioen gedruk te exemplaren geproduceerd. De totaio kosten, die voor de Engelsche regeering door de Londensche conferentie zijn ontstaan, bedragen volgens de Evening Standard ruim een half millioen gulden. De stad Londen heeft ongeveer een kwart millioen gulden uitgegeven alleen voor ont vangsten e.d. ITALIAANSCH BEZOEK AAN DUITSCH LAND München, 26 Juli (H.N.) Vijfhonderd Italiaansche avantgardistcn, die een reis door Duitschland zullen maken, zijn van morgen kort na 6 uur te München aangeko men, waar zij aan het station door S.A.- cri S.S.-mannen werden verwelkomd. Zij zul len door rijkskanselier Hitier worden ont vangen. VLIEGTUIGONGELUKKEN 2 DRIE DOODEN. P a r ij s, 26 Juli (H.N.) Een vliegtuig, 'dal deelnam aan een rondvlucht boven Frank rijk, is neergestort en in brand geraakt. D© twee inzittenden zijn om het leven geko men. Voorts is in de buurt van de Pyre« neeen een vliegtuig bij de landing verongqi lukt, waarbij de Hestuurder gedood werd*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9