Dinsdag 1 Augustus 1933 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang Ne. 27 Binnenland VIER DOODEN DOOR GASVERSTIKKING Een drama te Schiedam UIT DE STAATSCOURANT BIJSTAND VOOR JODEN DE HEER JAMIN MAG NIET „ZITTEN" DE STUKGEVAREN SLUISDEUR en FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Schiedam, 31 Juli. Tengevolge van gesverstikking zijn vier leden van het ge zin 6. H. D., wonende aan de Willem de Zwijgerlaan te Schiedam en bestaande uit man, vronw en twee kinderen, vanmorgen door de politie dood op hun bed gevonden. Do geneesheer kon slechts den dood vast. stellen. Omtrent de toedracht der zaak stelt de politie een onderzoek in. Bij K.B. is aan Mr. J. R. H. van Schaik op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid, teven6 voorzitter van het College van Toezicht, bedoeld in art. 118 der Ziektewet; is tot voorzitter van dat College benoemd J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Twee de Kamer en lid van het voornoemde Colle ge en is benoemd tot lid Mr. C. M. J. F. Go- eeling, lid van de Tweede Kamer, te Am sterdam. Bij K.B. is aan Mr. J. R. H. van Schaik op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Toezicht, bedoeld in art. 32 der Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922 en is als zoodanig benoemd Mr. C. M. C. F. Goseling, lid van de Tweede Ka mer, te Amsterdam. Bij K.B. is benoemd tot bibliothecaris der Landbouwhoogeschool te Wageningen Dr. H. N. Kooiman aldaar, thans vast-assistent aan die onderwij6-instelling. Bij K.B. is toegekend de zilveren eereme daille der 0ranje-Na6au-0rde aan C. de Bruin, in dienst van den graanhandel Gou- driaan te Ouderkerk a. d. IJssel, aan H. A. Heesen, werkmeester bij de N.V. Machine fabriek „de Hollandsche IJssel" v.h. de Jongh en Co. te Oudewater en aan J. Witte, meesterknecht bij de N.V. Arnhemsche Smederij en Brandkastenfabrick te Arn hem. Bij K.B. i6 aan Mr. J. C. Smit op zijn ver zoek met ingang van 1 Augustus 1933 eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alphen. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P.T.T. zijn met ingang van 1 Sep tember 1933 aangewezen: als directeur van het P.T.T. kantoor to Wolvega de commies bij den P.T.T. dienst H. Bloemink te Haar lem; al6 hoofd van het telefoondistrict te Arnhem de hoofdingenieur der Telegrafie cn Telefonie Ir. J. C. A. Keukenmeester, thans hoofd van het telefoondistrict te Bre da en als hoofd van het telcfoondistrict te Breda dc electrotechnisch hoofdambtenaar der telegrafie en telefonie R. Plasschaart te '6-Gravenhage, Hoofdbestuur, Directie Tech nischen Dienst. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is van zijn functie als lid van de Commissie van Advies voor de uitvoering van dc garantieregeling 1933 ten behoeve van verbouwers van fruit en war- moezerijgewasen eervol ontheven de heer A. H. J. Schmitz, accountant bij het Bureau Controle der Generale Thesaurie, terwijl als lid in zijn plaats is benoemd de heer H Sieperda, Bezuinigingsinspecteuz aan het departement van Financien. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luit ter zee 2e kl. P.G. de Back, den len Augustus 1933 geplaatst aan boord van H.M.'s Friso. HOLLANDER TE BERLIJN GEARRESTEERD Verdacht van verraad van mill' talre geheimen. Sedert verscheiden maanden bevindt zich te Berlijn onder verdenking van verraad van militaire geheimen een Hollander, de heer W. H., in voorloopigc hechtenis. De heer H., die naar Vooruit meldt vroeger langen tijd in Duitschland bij de politieke recherche werkzaam is geweest, heeft gcruimen tijd in Nederland ziek gele gen en keerde op uitnoodiging van een vroe gere relatie op 23 Maart naar Duitschland terug om zijn werkzaamheden op het oude terrein te hervatten. Terstond bij het eerste onderhoud, dat op het station te Aken zou plaats vinden, werd de heer H. gearresteerd op verzoek van de justitie te Leipzig. Zijn gezondheid schijnt ook den laatsten tijd weer te wcnschcn over te laten. Een resolutie van Volkenbond en Vrede In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede is een resolutie aan genomen van den onderstaanden inhoud: Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede besluit: 1) Zich tot de Nederlandsche regeering te wenden met het verzoek te overwegen, aan de Nederlandsche delegatie ter eerstkomen de Assemblée op te dragen, de noodige medewerking te verleenen aan cventuecle voorstellen ter bevordering van het schep pen cencr regeling voor internationalen bijstand (bij voorbeeld door samenwerking tusschen Internationaal Arbeidsbureau, Nansenbureau en hiervoor in aanmerking komende volkenbondsorgancn) ten behoeve van Joden en andere Duitsche uitgeweke nen, onder voorbehoud van eischen van openbare orde en algemeen belang in elk der verschillende landen. 2) zich tot zusterorganisaties in den vreemde te wenden met het verzoek, dat deze een resolutie van gelijke strekking aan haar respectievelijke regecringen zul len doen toekomen. Opdat aan het in deze resolutie vermelde zal worden voldaan, is deze aan den minis ter van buitenlandsche zaken aangeboden. De inhoud dezer resoluitie heeft het secre tariaat der vereeniging ter kennis gebracht van dc volkenbondsverccnigingcn in de verschillende landen met verzoek, stappen van gelijken aard te overwegen. STADHUISBOUW TE LEIDEN. Het rapport van de commissie van advies spoedig te verwach ten. Tentoonstelling der bouwplannen. Leiden, 31 Juli. B. en W. berichten aan den Raad dat het rapport van de com missie van advies betreffende de stadhuis bouw zeer spoedig zal worden gepubli ceerd, waarna B. en W. prae-advics zullen uitbrengen. De plannen der vijf uitgenoodigde archi tecten, zoomede enkele andere nog ingezon den plannen zullen in het stedelijk museum, de Lakenhal, worden tentoongesteld en wel een week uitsluitend voor raadsleden en de pers (van 10—5 uur, 's Zondags van 12.30—5 uur). Daarna wordt de tentoonstel ling opengesteld voor belangstellenden tegen betaling van 0.25 des voormiddags en 0.10 der namiddags. De opbrengst komt ten goede aan de af- deeling Leiden van het Crisis-comité. Op Zaterdagmiddagen wordt van 15 uur geen entreee geheven en op Zondagen niet voor half één. Protest:maatregelen te verwachten? Rotterdam, 31 Juli. Vanmorgen heeft de heer L. Jamin zich in het Iluis van Be waring vervoegd tot het ondergaan van vijf dagen hechtenis waartoe hij veroor deeld is ingevolge den overtreding van dc winkelsluitingswet op 4 Dcc. j.l. De heer Jamin had deze zaak tot in hoogste instan tie uitgezocht en werd tenslotte veroor deeld tot 25 gulden boete, subsidair 5 da gen hechtenis. Aangezien het hier een pro testbeweging geldt, was de heer Jamin niet bereid dc boete te betalen. De voorzitter cn de secretaris van de afd. Rotterdam van dc Ned. Bankctbakkersvereeniging hebben hem vanmorgen op zijn tocht naar het Huis van Bewaring vergezeld. Nader meldt men ons: De heer Jamin is hedenmiddag weer in vrijheid gesteld, of liever gezejfd, hij is uit het huis van bewaring weggestuurd. De officier van justitie heeft krachtens een der laatste wetswijzigingen dc bevoegd heid, geen genoegen te nemen mot het uit zitten van de subsidiaire hechtenis, indien verwacht kan worden, dat men in staat is de boete te betalen. De geldboete kan als dan onder dwang verhaald worden. In verband met het geval-Jamin wordt ons namens de Vereeniging van Sui kerwerk- en Chocoladefabrikanten medege deeld, dat in een onderhoud tusschen hel bestuur van genoemde vereeniging en de» minister, dat 9 Februari heeft plaats gehad door den minister toezeggingen waren ge daan dat wijzigingen in de Winkelsluitings wet binnenkort verwacht zouden kunneD worden. In 2en hernieuwd bezoek, dat en kele weken geleden plaats had, is gebleken dat het wijzigingsontwerp reeds geruimen tijd op h>t departement gereed ligt, zonder dat er verder iets van is vernomen. In een kortelings aan den minister verzonden te legram heeft het bestuur der Vereeniging dan ook op nakoming van de gedane too zeggingen aangedrongen. Dc zegsman van dc Vereeniging deed verder uitkomen dat een beroep op den automatenverkoop niet kan opgaan, om lat deze verkoop nimmer rendabel kan zijn. Indien zoo vernamen wij tenslotte g.*en bevredigende oplossing wordt verkre gen, dan overweegt de Vereeniging protest maatregelen in den vorm van tijdelijke sluiting van chocolade- en suikerwerkfa brieken. ONTPLOFFING OP EEN MOTORSCHIP Te Hermalle bij Luik. Aan boord van het motorschip De Hoop, toebehoorend aan schipper W. Loog uit Maastricht, heeft zich te Hermalle bij Luik in de machinekamer een zware ontploffing voorgedaan. De schipper werd zeer ernstig gewond en zal waarschijnlijk het gezicht verliezen. Zijn 16-jarige zoon, die zich met hem in de machinekamer bevond, werd op slag gedood. BRAND IN EEN CONFECTIEFABRIEK. Ontstaan door electrische strijk bouten. Amsterdam, 31 Juli. In de confectie fabriek „Dcma", Singel 23, werd heden avond tegen acht uur brand ontdekt. Het vuur woedde in het achterhuis, dat uit komt in de Koggestraat. Dc vlammen sloc gen uit de vijfde verdieping en deelden zich ook mee aan de zesde en de zevende ver dieping. De brandweer, die met veel materiaal aanrukte, bestreed het vuur met drie stra len. Twee werden binnendoor gelegd en met één straal werd water gegeven over den mechanischen ladder. Alle drie verdie pingen zijn uitgebrand. De brand ontstond op de vijfde verdieping, waar men electrische strijkbouten onder stroom had laten staan. Door do hitte brandden de tafels door. Op deze étage zijn ateliers gevestigd; de zesde verdieping diende als opslagplaats van voering en tusschenlinnen. Daar deze goederen licht brandbaar zijn, kon het vuur zich zoo snel uitbreiden. Ook de boyenste verdieping, een zolder, brandde uil. Aan den kant van den Singel werd wei nig schade aangericht. Zoover wij konden nagaan, dekt verzekering de schade. De stremming te 7 erneuzen beperkt tot 2 X 24 uur Zondagavond is het Engelschc stoom schip „Otto" van de Wilson-lijn. dat Zater dag 1.1. in aanvaring kwam met een der buitcn-ebdeuren van de zeesluis te Terneu- zon, nadat cautie gesteld was, weer vrijge laten, te ongeveer half 10 de middcnsluis gepasseerd en naar Engeland vertrokken. In den loop van den dag, zoo meldt het Handelsblad, konden nog verscheidene schepen van cn naar Gent deze midden- sluis passeeren, zoodat de vaart met klei nere schepen tot een breedte van elf meter voortgang kon hebben. In Gent lagen nog verscheidene groote schepen, waaronder een Engelsch passagiersschip met enkele honderden toeristen, die reeds Zondagoch tend hadden willen vertrekken Zij konden de middensluis te Terneuzen niet passeeren en moesten dus wachten tot het schutten door de groote zeesluis wederom mogelijk is. Nadat men Zaterdagavond reeds tijdelijke voorzieningen had getroffen, heeft Zondag een duiker een voorloopig onderzoek inge steld naar evcntueele beschadiging van den dorpel der sluisdeuren De aangevaren bui tcnebdeur is zwaar beschadigd, doch men. verwachtte aan den sluisdorpel geen groo te beschadiging. Zondagavond kwam de „Adelaar" om de ebdeur te lichten. Maandagmorgen onge veer half 9 was men hiermede gereed. De reservedeur was reeds klaav. Om één uur warén Maandagmiddag de werkzaamheden aan do sluis te Terneuzen Amersfoort. 3 Augustus. „Hei Boompje." Groote verkooping van onroeren de goederen. 8 uur n.m. 3 Augustus. Veilinggebouw Langestraat 109. Verkoop van 5 inboedels. 9 uur v.m. 4 Augustus. Voorterrein Kazerne Bereden Wapens. Verkoop van ecnigo legerpaarden. 11.30 v.m. 9 Augustus. Hotel de Zwaan. Gerechtelijke Verkooping van het perceel Kapelweg 56. Om 8 uur n.m. 11 Augustus. Wagenwerkplaatsen, Soester- weg. Verkoop van een partij eiken-, grenen- en vurenafbraakhout. 10 uur v.m. zoover gevorderd, dat de beschadigde deur door een reservedeur was vervangen. De stremming van de vaart is daarmede beperkt tot tweemaal 24 uur. MOTORRIJWIEL TEGEN EEN BOOM Lemmer, 31 Juli. Hedenmorgen reed de 20-jarigö Ludwig Constabel, monteur van het technisch bureau J. Scheepers to Heerlen en gedomiciliceerd to Heerlen die voor werkzaamheden te Lemmer was, door onbekende oorzaak met zijn motorrijwiel tegen een boom aan op den rijksstraatweg Lemmer—Sneek. Door passagiers van een later passeerende autobus werd hij bij den veehouder van der Meer binnen gebracht. De inmiddels ontboden geneesheer consta teerde een zware hersenschudding en in wendige kneuzingen en achtte den toe stand zorgelijk. Een nader bericht meldt, dat de man is overleden. LANDGOED BEEKZICHT OPENGESTELD. Bij beschikking van de ministers van economische zaken en van financiën is het landgoed „Beekzicht" te Vöorst van Jhr. Mr. Dr. I. H. N. Bosch ridder van Rosenthal te Den Ilaag onder de natuurschoonwet ge rangschikt. Het landgoed bestaat uit een boschcom plex gelegen ten Zuid-Westen van Gietel en uit een complex nabij Voorst waarin een mooie waterpartij ligt, De terreinen zijn be-, houdens de omgeving van liet huls Beek- zicht voor het publiek opengesteld. v - 'i '•-i >u f. lu- Het wrak van Ulm's vliegtuig, dat bij zijn vertrek voor een vlucht over den Ocoaan aan de Iersche kust verongelukte. Vaststaan immer stilstaan nimmer. Een detective-verhaal door PHTLIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 16 Zij kwam langzaam overeind, ging naar -e plek, waar haar zuster met sir Arthur was gezeten, vlak bij, zeide zachtjes iets, en wandelde langzaam over het gras in de richting van het huis. Hoewel Anthony zien kon, dat zij alleen door een groote krachtsinspanning van haar wil, zich voortbewoog, gaf de bekoorlijkheid van tiaar houding henrt een gewaarwording half prettig, hal' pijnlijk -- die als een ?reeü naar zijn keel was. Haar nauwslui tende gele japon was als een gouden wolk trn haar heen. Hij draaide zich om, naar de beide anderen, die verdiept waren in pcn gesprek. Een zachto kreet drong tot tien door. Zij keerden zich snel om en za gen een slap lichaam liggen op de kiezels van het pad, voor de ramen van den salon. Anthony was bij haar voor het meisje en de oudere heer waren opgestaan. Toen z'j er bij kwamen, zeide hij: „Flauw ge- V'illen. Niet om van te schrikken, miss Masterson. Zal ik haar naar binnen dra gen?" Hij wees met zijn hand naar de open klazen deuren. „Als 't u blieft, wilt u". Dora plukte ze nuwachtig aan haar jurk. 't 't is toch alleen maar een flauwte, nietwaar?" Zij werd gerustgesteld. Anthony nam bet bewcgingloozc lichaam in zijn armen en droeg het in dc kamer. Ilij trok zich terug, nadat sir Arthur en het meisje de zorg hadden overgenomen. Hoe hij 't ook wenschte, hij zou niet hebben kunnen hel pen. Hij had Haar in zijn armen gehad! Zijn hart klopte. Hij voelde zich of schoon hij 't niet zou erkend hebben werkelijk duizelig. Alleen metinspanning gelukte het hem zijn gezicht te verber gen achter een masker van onbewogen heid. Zijn eenig verlangen was op het oogenblik om weg te zijn cn te denken; d;t huis te verlaten voor liij nog meer kwaad zou doen. Rede; denken; zijn ge voel voor recht; alles liet hem in den steek. Sir Arthur verwijderde zich van de cana- rë. De kleur was op dc wangen van de vrouw teruggekeerd. De oogleden hadden bewogen. Sir Arthur draaide zich om. Anthony raakte zijn arm aan. „Ik gc- ioof, dat wij te veel zijn," zeide hij. De ander knikte. „U hebt gelijk. Ik heb Dora gezegd dat ik den dokter zal laten komen, maar zij denkt, dat het niet noo- dig is. Ga mee." Zij slopen dc kamer uit, cn binnen twee minuten wandelden zij terug langs den oever van de rivier in de richting van de brug. HOOFDSTUK VI. Do secretaris en de zuster. 1. Zij hadden ongeveer tweehonderd meter geloopen voor de oudere man de stilte ver brak. „Ik hoop, dat Lucia bij zal komen," zeide hij. ,,'t Was waarschijnlijk de hitte, 't Is vandaag om te stikken." Anthony knikte. Hij was niet in de stem ming om te praten. „Dora vertelde mij," ging sir Arthur voort, „dat Lucia zich onlekker gevoeld had sinds gisteravond. Men had haar na tafel haast niet meer gezien. Zij verdween in haar kamer en sloot zich op. Maar het leek, dat zij vanmorgen tot lunchtijd goed was. Anthony begon opmerkzaam te worden Hier was nog meer bevestiging hoewel 't eigenlijk niet noodig was. Zij waren nu dicht bij dc brug. Weer was er een stilte. Weer was het sir Arthur, die haar verbrak. „Je bent erg zwijgzaam, mijn jongen." zei hij. Misschien heb je iets gevonden om over na te denken. Iets bepaalds meen ik." Zijn toon veranderde. „God! wat had ik er voor over om in handen te krijgen de het heest, dat John doodde! Ik zal niet sla pen vóór hij gepakt is. ITij verdient ge pijnigd te worden. Gepijnigd!" Het vriende lijke gelaat was verwrongen. Anthony keek met nieuwsgierigheid naar hem. „De groote moeilijkheid op het oogen blik," zeide hij, „is het gemis van eeniee aanwijzing omtrent het motief. Ik geloof, dat je in een ingewikkeld geval niets kunt doen, als je niet iets daarvan kunt vinden. Een moordenaar zonder motief is als een kind zonder vader verduiveld moeilijk om thuis te brengen! neem aan, dat ik plotse ling het gevoel had, dat het leven niets waard was, tenzij ik een dikken man door zijn buik zou steken en ik zou om die reden, naar Warstead gaan, aan dat verlan gen voldoen op de donkerste plek der Flats, en daarna den eersten trein naar huis nemen, en naar bed gaan. Zij zouden mij nooit ontdekken. Dc dikke man cn ik zou den geen onderling verband hebben in het denken der politie. Neen, een motief is de sleutel, en dit is verborgen. Of het slot kan opengemaakt worden, bliift te onderzoe ken Sir Arthur glimlachte. „Jc bent een zon derlinge kerel, Gethrvn. Je amuseert mij met je beweringen." Ilij werd weer ernstig. „Ik begrijp heel goed, wat ie bedoelt; 't is moeilijk, heel moeilijk. En ik kan mij niet voorstellen dat iemand een wrok zou heb ben tegen John." Anthony ging voort. „Iets anders; het vuile van deze geschiedenis geeft vermoe dons dat dc moordenaar krankzinnig is. Bij een manie om te moorden kan het ge beuren dat er geen ander motief is dan te willen moorden. Wat mijzelf betreft, ik ge- •oof niet. dat de moordenaar op die manier gek was. Let er od. hoe hij zorgde voor wanorde. Neen. de moordenaar was niet krankzinniger dan de rest van de geschie denis. 't Is alles krankzinnig, als jc het be kijkt in zekeren zin. Volslagen, krankzin nigheid. lün ik ben 't ook. mijn hemel!" Zijn stem brak ar cn hij zweeg. Zij hadden nu t»e brug overgestoken. Sir Arthur, inülaats van dadelijk rechts af te slaan naar Abbotshall langs het pad aan den waterkant, koos deri weg naar het dorp. Anthony liet zich door hem' meenemen, terwijl hij zonder *t zelf tc weten bleef zwij gen. Hij liep na tc denken. Ja, „krankzinnig" was het juiste woord geweest. Er scheen in het geheel geen ge zond verstand te zijn in deze geschiedenis. Zelfs zij was krankzinnig! Waarom naar Abbotshall te zwemmen? De winst van tijd kon hoogstens een kwestie van tien minu ten geweest zijn. En zij kon niet nu, goeJ dan, zij moest een helsche haast gehad heb ben. Maar de sandalen wezen op een bad- costuum, en de tijd daarvoor noodig. om zich to verkleeden, zou gebruikt geworden kunnen zijn om den afstand over land af te leggen. En waartoe was zij daar geweest, buiten aan het raam der studeerkamer? Zij heel zeker had zij niets te maken met dio vuile misdaad moest ondervraagd wor den. O ja! Zijn hart sloeg sneller bij de gp- daclite haar weer te zien. 1-Iij verweet het zich zelf, dat hij zoo gauw cn zoo schandelijk do belangstelling voor zijn eigenlijke taak kwijt raakte cn keerde terug tot liet bewustzijn van zijn omgeving. Hij zag, dat hij in Marling's Highstrcet wa3. Sir Arthur verdween opeens in een kleine winkel, laag van verdieping, welks eige naar, naar zijn waren te oordeelcn, scheen te zijn een vreemde combinatie van kruide niet, tabaksverkooper, linnenkoopman, en agent van dagbladen. 'Anthony keek ora zich heen. De nauwe straat, die op dezen hinkenden Augustusmiddag een dutje Ead moeten doen, had een atmosfeer van span ning Troepjes menschen stonden op de straalstceneu. Vrouwen leunden uit de ven sters der grillige huizen. De winkel, waar buiten hij wachtte, cn twee anderen aan den overkant, pronkten met bulletins, dfe liet niéuws n.h.w. uitschreeuwden. „Vreesc- lijke moord van een minister!" citeerde Anthony, terw ijl hij een gezicht trok. „Arme duivel, arme duivel. Hij heeft meer beroe ring gebracht door zijn sterven dan hij ooit tijdens zijn leven deed." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5