ALGEMEEN WELZIJN GAAT VOOR EIGENBAAT FRANKRIJKS RELATIES MET TURKIJE HERRIOT OVER ZIJN REIS NAAR RUSLAND GISTING IN ANDORRA NEDERLANDER IN BELGIE GEDOOD REUSACHTIGE BRAND IN BRITSCHE BADPLAATS PROTESTEERENDE BOEREN TE KOPENHAGEN Een radiorede van dr. Schacht, bestemd voor de Amerikanen Berlijn, 31 Juli. (V. D.) Rijksbank- president dr. Schacht heeft volgens versla gen in de Berlijnsche bladen heden voor de radio een redevoering, gericht tot de Ver ecnigde Staten, uitgesproken over de eco nomische wereldconferentie, waarin hij zijn meening. tot uiting bracht over het mis lukken dor conferentie en de consequenties daarvan voor Duitschland. Dr. Schacht is van opvatting, dat ook, wanneer inzake de valutastabilisatie over eenstemming bereikt zou zijn, een werkelijk succes voor de conferentie zou zijn uitge bleven, aangezien twee groote problemen dat der schulden en dat der werkloosheid, nog hadden moeten worden opgelost. De in ternationale schulden, voorzoover die uit politieke oorzaken zijn ontstaan, kunnen alleen door politieke regelingen worden ge delgd. De interne schuldenlast is hoofdza kelijk een probleem van nationale politiek. Spr. hield verslechting der valuta niet voor een geschikt middel om tot een oplossing te komen. Er zijn er natuurlijker middc len, zooals vermindering van den schulden dienst in rente en eventutel in kapitaal, verlaging van belastingen voor den schul denaar of dergelijke hulpmaatregelen. In ieder geval kan het schuldenprobleem slechts in rechtstreeksche onderhandelin gen door de betrokken partijen worden op gelost. Bij de werkloosheid gaat het pas goed om een nationale taak. In de toekomst moe ten economische conferenties liever wor den gehouden tusschen de onmiddellijk bc langhêbbenden. Met nadruk verklaarde dr. Schacht, dat de Duitsche nat.-soc. regeering er naar streeft zich te verlaten op de eigen krachten der natie. Zoolang de wereldhan del niet weer tot nieuw leven is gekomen, beteekent dit natuurlijk economische zelf verloochening. Het beteekent verder, dat den armeren standen door zwaardere be lasting der beter gesitueerden werk moet worden verschaft. De vrijgekomen gelden zouden gebruikt worden voor uitvoering van openbare werken van algemeen nut. In dit verband ging dr. Schacht in op liet groote werkverschaffingsplan van de geering en wees er op, dat deze geheele politiek een steunpunt vindt in den nieu wen Hitlergeest, die ieder vervuld heeft met het principe, dat het algemeen welzijn gaat voor eigenbaat. Velen in Duitschland werken thans voor de gemeenschap, voor een vrijwillig lage belooning. Tegelijkertijd wordt de poging gedaan om het bestuur te vereenvoudigen en minder voor den sta,at maar meer voor het volk uit te geven. Verder wees Schacht op de buitengewone transfermoeilijkheden. In zeven jaren heeft Duitschland een buitenlandsche schuld van meer dan 20 milliard Mark opgestapeld, ongeveer hetzelfde bedrag, dat de Vereenig de Staten in 40 jaar hebben opgenomen. Wanneer men verder overweegt, dat do om zetwaarde van den wereldhandel, evenals die van den Duitschen buitcnlandschen handel van 1929 tot 1933 met rond 60 pet. achteruit is gegaan, kan men zich voorstel len, dat het onmogelijk zal zijn deze schul den volledig te dclgep en de renten te vol doen, wanneer Duitschland niet een vol doende export mogelijk wordt gemaakt Daar de schuldeischende landen een zoo prooten uitvoer van Duitschland niet wil len opnemen, zal Duitschland voortgaan met zijn streven om te komen tot weder ztjdsche rechtvaardige overeonkomsten met zijn schuldeischers over een aanpassing van de schuldverplichtingen. lukt, een goed georganiseerde menschcn smokkelarij door de S.P.D. naar Dcnemar ken order onmogelijk te maken. Ledon der S.P.Ddie uit Duitschland moeeten ver dwijnen, werden op illegale wijze in booten naar Denemarken gebracht. Tot dusver zijn 8 personen gearresteerd, onder wie een voormalig landdagafgevaardigde uit Mid den-Duitschland. Een vischkotter en een ander vaartuig werden in beslag genomen. Vraaggesprek met den Turks schen gezant te Parijs Parijs, 31 Juli. (V. D.) Naar aanlei- ïdng van de onderteekening van het han- delsaccoord tusschen Frankrijk en Turkije heeft de gezant van Turkije te Parijs de Matin een onderzoek toegestaan. Ilij beves tigde, dat hij bij Herriot, Boncour en Dala- dicr veel bereidwilligheid had ontmoet. De geest van samenwerking heeft het beiden regeeringen mogelijk gemaakt do kwesties van de Syrische grenzen, van den spoor weg, van den Turkschcn eigendom in Syrië en van don Syrischbn eigendom in Turkije bevredigend te regelen. De ratificatie van het Fransch-Turksche vriendschapsverdrag heeft dit werk bekroond. Het thans gesloton handclsaccoord geldt slechts voor korten tijd, maar is voor het oogenblilc voor beide partijon bevredigend en maakt een uitbrei ding van het wederzijdsche goederenver keer mogelijk. Ten aanzien van de Turkschc politiek verklaarde de gezant, dat zijn regeering vooral streeft naar de beveiliging van den vrede. Daar Turkije aan de Middellandsche Zoo een geografisch belangrijke ligging heeft, is het wefk der Turksche regeering zeker van beteekenis. De financieelc situa tie in Turkije is vergeleken bij die van de nabuurstaten zóó, dat men met ver trouwen de toekomst tegemoet kan zien. De Turksche valuta is vaster dan die van do andere Balkanstaten. Zooals allo landen, lijdt ook Turkije onder do crisis, maar de verstandige politiek van de regeering- l9met Pasja verzacht de uitwerking van die crisis. MENSCHENSMOKKELAR1J NAAR DENEMARKEN Flensburg, 1 Aug. (V.D.). Het persbu ïeau der regcering in Sleeswijk deelt mede: Na langdurige onderzoekingen is het ge- „Frankrijk moet zich niet achter prikkeldraad verschansen" Parijs, 1 Aug. (VD). De Fransche oud minister-president Herriot verklaarde naar aanleiding van zijn a.s. reis naar Moskou dat deze, evenals zijn reis in 1922, slechts een informatief karakter draagt. Herriot was er van overtuigd, dat men juist dio landen moest bezoeken en met die landen betrekkingen aanknoopen, waarvan men zich door het verschil in cultuur, mentali toit en sociale instellingen het verst ver wijderd gevoelt. Hij zal in Rusland niets anders doen dan zien, onderzoeken en stu deeren. Met te meer vreugde ging hij naar Rusland, omdat hij zich gelukkig achtte. HERRIOT. dat het herstel der Fransch-Russischó be trekkingen aan zijn initiatief van 1925 te danken was. Frankrijk heeft den plicht aan zijn po litieke en economische toekomst te den ken cn zich niet achter prikkeldraad te verschansen. DE ONRUST IN SPANJE. Madrid, 31 Juli. (II. N.) Te Sevilla zijn erschillende opslagplaatsen van wapenen cn munitie ontdekt. In verband hiermede hebben in heel Spanje weder huiszoekingen plaats gehad, terwijl verscheidene personen gearresteerd zijn Barcelona, 1 Augustus. (V.D.) In het kleine bergstaatjo Andorra, het zelfstandige rcpubliekje in do Pyreneeën tusschen Frank rijk en Spanje, heeft het den laalstcn tijd gegist. De volksvertegenwoordigers en de aanhangers van de z.g. rebellenpartij waren van meening. dat het rcpubliekje te zeer onder Franschen en Spaanschen invloed stond cn dat het protectoraat van dezo bei de landen niet behoefde in te houden, dat Andorra zijn rechten als zelfstandige, onaf hankelijke staat niet zou doen gelden. Gis teren hebben de z.g. rebellen het regecrings- gebouw in de hoofdstad bezet en den pre sident van den raad van Andorra voldoende volmachten gegeven om zoo noodig tegen de meening van Frankrijk en Spanje in de regeering over Andorra te voeren. DE STERRENHEMEL 2-9 AUG. 1933 22 h MT (23 h ZT) Slachtoffer van een noodlottig autosongeluk Brugge, 1 Aug. (V. D.) In den afgc- loopen nacht te ongeveer 2 uur reden op den weg Blankenbcrghe—Brugge twee in Brugge wonende Nederlanders in den auto van hun patroon, den radiohandelaai Claeys te Brugge^ Bij Zuycnkerkc botste de wagon tegen een- stilstaandcn vracht auto, met het gevolg, dat de rijdende wagen omsloeg, naast den weg terecht kwam cn daar in brand raakte. Reddingspogingen van voorbijgangers mochten niet baten, zoodat de 22-jarige J. Witterynck in de vlammen omkwam. De 41-jarige J. Vcrhoc ven wist zich uit den auto te bevrijden en liep slechts lichte verwondingen op. Het parket uit Brugge stelt een onderzoek in c11')k ingeschreven/ öuroou */a Industrieel* Eigendom o«d«» No 6A2T ©EER! ©VOIIEMMN Cï LAATSTE KVMTTIEB ©NIEUVEMMN ZUID VENUS MAKS© juprrat© SATDBNIB© Het werk van een waanzinnige? Londen, 1 Augustus. .(V.D.) Een reus achtige brand heeft gisteravond do 150 Me ter lange andeljiier van do badplaats Mo- recambe aan de klist.\lan Lancashire geheèl erwoest. In oen uur tijd had het vuur, dat werd aangewakkerd door oen feilen storm, de geheele pier, met alle daarop staande ge bouwen. een muzickpaviljoen, een dancing, een kleine model golfbaan, café's, winkels» en schiettenten vernield. Duizenden toeschouwers sloegen van het strand af den brand gade. De schade word! op 80.000 pond sterling geschat. Inmiddels Bovenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel in Nederland, des avonds te tien uur Middelbare Tijd, (elf uur Zomertijd), gelijk aan 18 h 44 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oos ten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaartcn noodzakelijk cn ge bruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschij nen. Wanneer men in het oog houdt, dat de in het Oosten opkomende hemellichamen naar liet Zuiden stijgen cn in het Westen ondergaan, cn wanneer men verder slechts dat kwadrant van do kaart voor zich neemt waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het WZW naar het NNO door de sterrebeeldcn Schutter, Arend, Zwaan, Cassiopeia cn Wagenman een gebogen stippellijn; zij heet galactische equator cn duidt de ligging van den Melk weg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in- schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 56° tot 46%°; de dagboog de tijd dat zij boven don horizont staat), van 15% uur tot 13% uur. De schijngestalten van de maan zijn: V.M.: 5 Aug.; L.K.: 13 Aug; N.M.: 21 Aug. E.K.I E.K.: 28 Aug. Op dit kaartje komen 3 maan'tjes voor: 2 Augustus i.d. Schutter; 5 Aug. (met Saturnus) in den Steenbok en 8 Aug. in de Vi3schen. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Vonus, Mars, Jupiter en Sa turnus. Venus (m 3.4) is deze maand avond ster in de Leeuw en de Maagd; zij gaat echter kort na de zon al onder en zal dus moeilijk of niet te zien zijn. Mars (m 1.3) is eveneens avondster in de Maagd; hij is, evenals Jupiter (m 1.3), die in hetzelfde sterrenbeeld staat, ongeschikt voor observatie. Saturnus (m 0.5) is als een heldere Sftcr van de eerste grootte in den Steenbok te zien, heel laag in het O.Z.O. gedurende de avondschemering; ook het verdere verloop van den nacht blijft bij laag in het Zuiden. Zijn coördinaten zijn bij het begin van de maand 21 h 4 min. Rechte Klimming cn 17,7° Zuidor declinatie; aan het eind van Augustus zijn deze waarden onderscheiden lijk 20 h 56 min en 18.3° Z. deel. stelt de politie een nauwkeurig onderzoek in naar de oorzaak van den brand. Dit is n.l. de vijfde brand, die dezen zomer ën dó derde, die dëze week in een Engelscho bad* plaats aar? de Westkust gróotë schade heeft aangcrich', zoodat het vermoeden is gere ren, dat. zoo men als niet met misdaad te doen hcqft, misschien een fanaticus of waan zinnige zich het stichten van branden in de Engelsche badplaatsen aan de Westkust ten doel heeft gesteld. De beroering in Britsch-Indië duurt voort. Gandhi op nieuw gearresteerd. Bom men boven do N. W. grens van Indië neergeworpen. Op het jongste congres der Britvsch-In- dische nationalisten trad duidelijk aan don dag, dat Gandhi niet meer over den invloed beschikt van een tijd geleden. De meerder heid moende zelfs, dat men van onwettige handelingen in den vervolge geheel moest fzien, terwijl de radicalen, aan wier hoofd de jonge Nehroe staat, een veldtocht be pleitte ten gunste van individueel verzet. Tenslotte was het aan den voofcitter van hot congres te danken, dat een vergelijk tot stand kwam tusschen Gandhi en de meer derheid, hetwelk hierop neerkwam, dat. het ieder vrij stond te handelen zooals hem goed dacht. Hieruit blijkt, dat, mogen de nationalisten allen hetzelfde einddoel na- trevcn, er een aanmerkelijk, verschil be staat, wat de middelen ter bereiking van de onafhankelijkheid betreft; het mcerendeel echter houdt rekening met de reéele feiten wenscht door onderhandelingen met de cgeering tot het gcwcnschte doel, de vrij heid van Indiö, te geraken. Inmiddels zijn gisteren heel in de vroegte het was half twee in den ochtend Gandhi en zijn vrouw, alsmede een dertigtal aanhangers te Ahmedabad gearresteerd en naar de gevangenis aldaar overgebracht. Gandhi wilde gisterochtend met de even eens gearresteerde volgelingen, onder wie zich een zestiental vrouwen bovond, een marsch beginnen, waarvan hot doel was aan te sporen tot burgerlijke ongehoor zaamheid cn het boycotten van buitenland sche (men leze: Engelsche) laken-stoffen. Groote verrassing baarde de aanhouding niet, aangezien de regiering deze reeds had aangekondigd voor het geval, dat Gandhi den veldtocht ten gunste van het lijdelijk verzet mocht voortzetten. Nadat Gandhi Maandag een verklaring had afgelegd, waarin hij er den nadruk op legde, dat zon der burgerlijke ongehoorzaamheid veilig heid en vrijheid onbestaanbaar zijn, zorgde de Britsch-Indische regeering ervoor, dat het marschplan niet werd uitgevoerd. Ter wijl Gandhi in het huis van een rijken In- dischen lakenfabrikant sliep, bevonden zich zijn aanhangers in het seminarie van Ahmedabad, dat Gandhi achttien jaar ge- GANDHI. leden heeft gesticht. lil afwachting van de arrestatie had zich voor het huis, waarin Gandhi vertoefde, een groote mcnschen- menigte verzameld. Toen de politie-agenten Gandhi hadden gewekt, bad hij en de me nigte nam al dien tijd een stilzwijgen in acht. Gandhi nam naar de gevangenis slechts een godsdienstig Hindoebock, twee linnen schoudermantels en een glas honing mede. De Londensche berichtgever der Kólnische Zeitung deelt als bizonderheid inedc, dat in een brief, dien Gandlii reeds'voor zijn ar restatie had geschreven, de mahatma zijn seminarie, dat oen waarde heeft van on geveer een half milliocn gulden, aan de Indische regcering had aangeboden, omdat het toch niet verder beheerd kon worden zoolang hij de beweging der burgerlijke on gehoorzaamheid voortzette en voor hem een opgeven' der actie niet in aanmerking kwam. Gandhi heeft met dit wonderlijke aanbod de regeering in verlegenheid willen brengen door aan de eventueele inbeslag neming van 't seminarie door de regeering zijnerzijds liet karak'ter van een schenking te geven en in het tegenovergestelde geval zijn aanhangers het groote bedrag aan baar geld, dat deel uitmaakt van het seminarie- bezit, voor politieke propagandadoeleinden ter beschikking te stellen. Ondertusschon is, wat Gandhi zelf betreft, aan de campagne ten gunste van een indi vidueel passief verzet, een vorm, die wette lijk en strafrechtelijk niet zoo gemakkelijk is te treffen als een massale aansporing tot ongehoorzaamheid, daar ieder voor zicli zelf nu moet weten hoe hij wonscht' te handelen, een einde gekomen. Afgewacht dient nu te worden of zijn volgelingen de actie zullen .voortzetten, welker succes of mislukking niet zonder gevolgen zal blijven, wat de werkzaamheden betreft der Engelsch-In- di6che commissie, die thans beraadslaagt over de hervorming der constitutie voor In dië. In deze commissie zitten zoowol Engel- schen als „gematigde" Indische politici; dat de positie van deze laatsten belangrijk ver sterkt zal worden, wanneer Gandhi's jong ste onderneming geen weerklank vindt, spreekt vanzelf. Ondcrtusschen kan niet worden geloo chend, dat de aandacht der Engelschen nog meer in beslag wordt genomen door het feit, dat Dinsdagochtend boven twee plaat sen aan de Indische N.W.-grens bommen zijn geworpen door Britsëhe vliegtuigen, die reeds Zondag j.l. boven het gonoemde gebied vlugschriften hebben uitgeworpen, waarin zij het bombardement aankondig den. De Britsche vliegtuigen werden bescho ten, maar niet getroffen. De beschieting toont aan, dat de gren6stammen besloten zijn geen gevolg te geven aan den Brit6chen eiseh om drie „agitatoren" uit te leveren. De onrust wordt door de regeering blijkbaar als gevaarlijk beschouwd: anders zou ze niet tegelijkertijd vierduizend man Inischc (roepen met pantserwagens en tanks naar deze streek hebben gestuurd, doch de op- marsch der troepen is minstens een dag of tien tegengehouden door het in de lucht laten vliegen van bruggen. De liberale Engelsche bladen en de arbei derspers oefenen in verband mét dë onl- wapeningsbesprekingen te Genève 6cherpe kritiek op het bombardement; zij vragen, of het loont Londen bloot te stellen aan lucht aanvallen, aangezien men zich het recht wil voorbehouden om kleine plaatsen aan de Noord-West-grens van Indië van do lucht uit met bommen te kunnen bestoken. Ook het woord „politiemaatregelen" is in derge lijke gevallen niet op zijn plaats, daar zoo wel schuldigen als onschuldigen kunnen worden getroffen. Do conservatieve bladen daarentegen juiclren deze maatregelen toe, omdat zij effectief zijn en veel geringer kos ten meebrengen dan het gebruik maken hetgeen andere noodzakelijk is van numcriek-sterke legerstrijdkrachten De oorlogsverklaring van de regeering wordt met kalmte en koelbloedigheid aanvaard Kopenhagen, 1 Aug, (V. D.) Naar het voorbeeld van Jutland heeft heden te Kopenhagen een groote vergadering plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door 400 vertegenwoordigers der „L.S.-beweging" der meierijen en veehouders. Na langdu- rigc debatten werd de „valuta-stakings"- resolutio van den Bocrenstrijdbond aange nomen met slechts één stem tegen. De vergadering werd geopend met 't zin gen van het nieuwo strijdlied der boerenbc< weging en een redo van den leider Bach. Uit de debatten bleek, dat reeds 1100 van de 1600 meierijen en 53 van de 62 slacht- vechouderijcn het stakingsparool hebben opgevolgd. Een der sprekers legde er den nadruk' op, dat de L.S.-beweging weldra sterk ge noeg zou zijn om do ï>ers te bewegen tot een andere houding tegenover den strijd hond. De oorlogsverklaring van de regec- ring wordt door de boeren met kalmte en koelbloedigheid opgenomen. Do boeren zul len nooit vergeten de verklaring van Stau- ning, dat hij 50.000 werkloozen gereed heeft voor het overnemen der boerderijen, wan neer de boeren zich niet langer kunnen handhaven. De redevoeringen werden met grooten bijval aangehoord. De Deensche pers bericht ten aanzien van den voorgenomen grooten boeren- marsch van Noord-Sleeswijk naar Kopen hagen, dat het plan bestaat, een verzoek schrift aan don koning te overhandigen. Bij de delegatie, die zich met het aanbie den van dit verzoekschrift zou belasten, zouden zich 5000 boeren aansluiten, die over zee van Noord-Sleeswijk naar Kopenhagen zouden komen. Terwijl de koning de dele gatie zal ontvangen, zouden de boeren zich op het plein voor het koninklijk slot op stellen. Den koning zal worden verzocht, groote veranderingen aan te brengen in de perso nen der* Noord-Sleeswijkscbe autoriteiten. De boeren keeren zich vooral tegen de libe rale leiders. Volgens de bladen zal op 20 Augustus een nieuwe productiestaking worden afgekon digd, die drie dagen zal duren. In Deensche politieke kringen noigt men tot de opvat ting, dat thans do politieke partij, die de boeren weet te bevredigen, kans van sla gen heeft. ANTIFASCISTISCH BLAD IN FRANKRIJK VERBODEN. Parijs, 31 Juli. (H. N.) De Franscne regeering heeft een te Parijs verschijnend Italiaansch anti-fascistisch blad verboden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2