AMERSFQOTRTSCH DAGKLAD De nieuwe A.V.R.O.-studio Donderdag 3 Augustus 1933 32 e Jaargang No. 29 TWEEDE BLAD RELLETJE TE ROTTERDAM Dichtbij Dudoks raadhuis ORANJE IN ROTTERDAM Engelsche Thee- Ontbijt- en Eetserviezen Onderdeelen kunnen steeds bijgeleverd worden Amersfoortsche Kunsthandel FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL De groote studioszaal tevens schouws burgsconcertzaal met 500 zitplaatsen Waaiervormige plattegrond Men schrijft ons: De nieuwe A.V.R.O.-studio zal verrijzen aan den 's-Gravelandscheweg te Hilversum op een terrein, dat reeds geruimen tijd in het bezit is van de A.V.R.O. Dit terrein is aan drie zijden vrij liggend en wordt be grensd door den 's-Gravelandscheweg, het Melkpad en den Hooge Naarderweg, op en kele honderden meters afstand van de oude sludio aan den Enghweg en nabij het nieu we Raadhuis van Dudok. Niet alleen is de ligging van het terrein aantrekkelijk, maar de gesteldheid is van dusdanigen aard dat de A.V.R.O. zich ge lukkig prijst, dat ze de hand op dit terrein heeft kunnen leggen. Niet alleen is een prachtige, oude beplanting aanwezig, waar van vooral twee schitterende beuken ge noemd dienen te worden, maar door een lichte glooiing zal het daar te stichten ge bouw zich op natuurlijke wijze boven zijn omgeving verheffen. Daar veel van de eisclien. welke aan de groote studiozaal worden gesteld, analoog zijn met die, welke men aan een kleinen schouwburg stelt, besloot het bedrijf het pro gramma van eischen zoo te formuleerail, dat de mogelijkheid bestaat de groote stu dio-zaal aan derden ter beschikking te .stel len Alhoewel de A.V.R.O. tevens een schouw burgje krijgt van, naar provinciale verhou dingen. behoorlijke afmetingen (500 zitplaat sen), moet toch het omroep-bedrijf het hoofdmoment van het gebouw blijven. Te dien einde zijn de verschillende gevraagde ruimten in drie hoofdgroepen verdeeld, n.l. de eigenlijke studio-ruimte ttevens schouw burg-concertzaal) cn daartusschcn de re creatieruimten met garderobe's e.d.. ruim ten dus, die door bezoekers van de beide andere groepen gebruikt worden. De eerste en voornaamste groep van ruimten list met het front naar den 's-Gra velandscheweg op den beganen grond zijn do ontvangruimten, daarboven de studio's mot de omroep- cn de controlekamers. De groote studio-zaal, welke, .zooals ge- Wij geven hierbij een foto van de maquette van de nieuwe A-V.R.O.-studio te Hilversum. Het dak is cr af genomen, om ook het inwendige te laten zien. zegd, tevens als schouwburg of concertzaal gebruikt moet kunnen worden, ligt afge draaid, evenwijdig met zijn langste gevel aan den Iloogcn Naarderweg. Hierdoor ont staat als vanzelf een waaiervormige plattegrond, met als middenstuk de recreatieruimten, koffiekamer, e.d., die hier door in de gunstige positie komt van, met het daarvoor gelegen terras, juist op het Zuiden georiënteerd te zijn, terwijl de grootste der twee beuken het terras over schaduwt en zoodoende de bezoekers tegen overmatige hitte beschermt. Hoofdgebouw. Daar te verwachten is, dat vele Luister vinken een kijkje zullen willen nemen in de nieuwe studio, is er bij den opzet van het bedrijf rnede rekening gehouden, dat zij belangstellenden en excursies naar be hooren zal kunnen ontvangen. Op den be ganen grond van het gebouw is dan ook een ruime ontvanghall geprojecteerd met daarbij een gehoorzaaltje. waar een uiteen zetting van het bedrijf kan worden gege ven. alvorens men de tocht door het ge bouw aanvangt. Verder liggen om deze hall gegroepeerd de ontvangkamers, de 'be stuurskamer, tevens ontvangkamer voor of fic>eel bezoek, de vertrekken voor den chef der huishouding, terwijl een rechtstreck- sclie verbinding met de garderobe aanwc zig i*. Vanuit het gehoorzaaltje kan een excur sie door irnddel van een daar geprojecteer de trap langs de studio's gevoerd worden via het balcon in de Jazz-band-studio om over een anderen trap den beganen grond weder te bereiken Studio's. Op de verdieping van het hoofdgebouw liggen de studio's bijeen, gegroepeerd rond den omroeper. De belangrijkste studio, de Jazz-band. ligt in het front van het gebouw. De hoogte van deze studio is 7.50 nu-ter. een balcon voor bezoekers l gt rondom op halve hoogte, ter wijl de onderzijde van dit balcon als klank bord wordt gebruikt. Ter weerszijden hier van liggen 2 even groote studio's, voor uit zending van zang, kamermuziek, e.d., ter wijl een \icrde k'cincrc studio aan het eind der huil geprojecteerd is. De sprekers- sludio list direct aan de hall in de nabij heid van den omroeper. De omroeper ligt centraal in de hall, half rond hierin uit gebouwd. Achter de omroepcel liggen de controle kamers, met gramotheck en experimenteer- kamer De constructie is dusdanig, dat een zeer groot isolatievermogen wordt verkregen, daar in 2 of meer studio's gelijktijdig ge repeteerd of uitgezonden moet kunnen wor den. Tevens is de acoustiek regelbaar naar gelang van den aard der uitzending. Voor do acpiistischc- en isolatieproblemcn wor den de architecten terzijde gestaan door dc Professoren Fokker en Zvvikker. die, in op dracht van de A.V.R.O., een advies voor den studiobouw uitbrengen. In dc studio's zijn geen ramen aangebracht, daar deze het isolatie vermogen belangrijk zouden vermin deren. Do verlichting en cntïlatie is dus geheel kunstmatig De groote sludiozaal. Parallel met een zijde aan den "s Gravc- landschew eg ligt de groote studiozaal. wel ke op zichzelf wigvormig j* hetgeen voor al om acoustischo redenen van belang is. Door hot aanbrengen van losse wanden kan deze zaal tweo hoofdvormen krijgen, één voor uitzending van orkestmuziek en één voor tooneelzaal. Als tooneelzaal biedt ze plaats aan 500 personen. Aan den achterwand wordt het groote oi gel gebouwd, dat voorbestemd is een cadeau der Luistervinken te worden. Zooals spreekt is een volledige loonocl- accomodalie geprojecteerd met kleedka mers. berging -n, decortoren. e.d. Tevens is cr gelegenheid voor filmver- tooningen, terwijl de zaal ook geschikt is voor congressen e.d. Tusschenbouw. Op den beganen grond is iu den tusschen bouw de garderobe met toiletten geprojec teerd, met daarvoor een hall, die het moge lijk maakt deze ruimte van weerszijden te benutten. Op een tusschcnverdieping ligt de koffie kamer met daarvoor een terras. Ook deze ruimten zijn van weerszijden te bereiken, zoodat deze kunnen dienen om do bezoe kende Luistervinken te verkwikken, zoowel om als foyer te dienen, wanneer de grootp Studiozaal voor schouwburg wordt ge bruikt. Op de verdiepipg van dezen tusschenbouw ligt de stemkamer en recreatiekamcr voor liet orkest, met eigen garderobe, toiletten, e.d. De plannon zijn binnen afzienbaren tijd voor uitvoering gereed, een bouwbureau wordt te Hilversum ingericht terwijl tevens nog verschillende proeven zullen worden genomen. Dc firma Werumcus Buning te Hengelo vervaardigde een maquette naar de aanwij zingen van de architecten Merkelbach en Karsten. Deze maquette is dusdanig ge maakt. dot men ook het inwendige van het gebouw kan zien. zoodat ze een zoo vol ledig mogelijk beeld van het plan geeft. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren ecre-mcdaille der Oranje Nassau-orde aan P. de Kiewit, rijksveldwachter (brigadier majoor) te Almelo; de zilveren medaille met de zwaarden aan den opper-wachtermees ter-instructeur H. G. J. Vos van het le regi ment veld-artillcrie cn de bronzen medaille aan C. II. Jenner, in dienst van den hove nier A. van Zijl le Utrecht. VERBODEN GESCHRIFT Bij beschikking van den minister van de fensie is onder de verboden geschriften op genomen ,,De chauffeur', officieel orgaan van den Nederlandschcn bond van parti culiere chauffeurs, maandelijks verschij nend. Ongeregeldheden rond de woning van het raadslid Van Burink Rotterdam, 2 Augustus. Gisteren hebben ecnige politieke tegenstanders ge poogd een aanslag te plegen op het gemeen teraadslid, den heer G. van Burink. Reeds den avond na de vergadering, waarin de heer Van Burink gesproken had over den bezem in de roodo bonzenklick, heeft men door de ruiten van zijn woning, die gelegen is boven hel door hem geleide adviesbureau voor den middenstand, in de le Wcena- straat 20, twee stccnen gegooid. In verband daarmede zijn toen twee personen aange houden die echter bij gebrek aan bewijs weer op vrije voeten moesten worden ge steld. Gisteravond was de heer v. B. noch een van zijn huisgenooten thuis. Omstreeks kwart voor twaalf zijn toen een 30-tal opge schoten jongens in de Weenastraat geko men Zij hebben eerst aan de woning van Van B aangebeld onder het geroep: „Kom cr eens uit als je durft", en toen dat geen resultaat had is er een ijzeren staaf van l'/s Meter lengte en 10 k g. zwaarte door het bovenlicht van een der kantoorramen geworpen, blijkbaar met de bedoeling dat degene, van wie vermoed werd dat hij zich verdekt achter dit raam opgesteld had, daardoor getroffen zou worden. Kort na 12 uur is de heer Van Burink in «lo Wecnastraat gekomen. Er waren toen nog vele. op relletjes beluste personen in die straat, waarorp hij politie-assistentie vroeg. Eerst toen deze gekomen was, is de rust weergekeerd en kon de heer Van Bu rink ongehinderd zijn woning binnen tre den. VERKOOP-AUTOMATEN IN MILITAIRE GEBOUWEN In de legerorders is een ministerieele ken nisgeving verschenen, waarbij ter kennis van dc desbetreffende commandanten en chefs wordt gebracht, dat geen vergunning mag worden verleend tot het plaatsen van verkoop-automaten in militaire gebouwen. Reeds verleende vergunningen moeten wor den ingetrokken. MARCONI-CONTRA PHILIPS. In verband met het bericht over dc uit spraak van de rechtbank te Londen, waar bij verklaard werd, dat Philips geen in breuk maakt op het door Marconi aange voerde patent, deelt men ons mede, dat niet door Philips, maar door Marconi 4/5 der kosten betaald moet worden, in dien zin dat Philips 1/5 der kosten van Marconi zal betalen en Marconi aan Philips 4/5 van haar kosten moet vergoeden. De bedragen zelf worden in overleg met de wederzijd sche advocaten door een daartoe bestemd ambtenaar, den „taxing master" vastge steld. DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING Benoeming en installatie van een bevrachtingscommissie te Rotterdam. Rotterdam, 2 Augustus. Dc Kamer van koophandel cn Fabrieken voor Rotter- dura i6 hedenmorgen in buitengewone ver gadering bijeengekomen voor de benoeming van een bevrachtingscommissie ingevolge de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zoo veel mogelijk evenredige vrachtverdceling in dc binnenscheepvaart. Tevens is in die vergadering het reglement voor de bevrach ting6commissie vastgesteld. De bevrach tingscommissie te Rotterdam werd samen gesteld uit de heeren W. J. Brouwer, J. v. d. Burch, A. J. II. van Deursen, L. van Gel- dcrmalscn, W. G. A. M. v. d. Ligt, J. Peter son, J Roelofs, M. v. Steenbergen cn mr. II. Willcmse, leden en de heeren H. G. J. M. Drabbe, L. Wijier, II. van Veen, J. Kort land, ïr. F. W. C. Blom, I. S. Figee jr., C. A. NL C. van Kasteel, A. Kuijvenhoven en W. F. Dutilh, plaatsvervangende leden. Als voorzitter is aangewezen de heer J. Peter-» son. Des middags is dc nieuw benoemdo bevrachtingscommissie bijeengekomen. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken, de heer W. A. Engelbrecht de commissie ge ïnstalleerd. Uitdagend vertoon van fascisten Rotterdam, 2 Augustus. Hedenavond werd een geslaagde Oranje-demonstratie gehouden ter ecre van dcü 75sten verjaar dag van H.M. de Koningin-Moeder. De de monstratie was op initiatief van het Alge meen Jongeren Verbond georganiseerd dooi •3en comité ter herdenking van nationale dagen. 41 vereenigingen namen deel aan een de- filé langs het stadhuis, waar Jhr. R. E. van der Wijk, dienstdoend kamerheer van de Koningin-Moeder zich met den burgemees ter en eenige autoriteiten op het bordes bevond, om de hulde voor H.M. in ont vangst te nemen. De optocht had een ordelijk verloop. Een groep van 300 fascisten, die van deslnamt was uitgesloten omdat geen geuniformeer de personen in den stoet werden toegelaten had zich voor het postkantoor opgesteld. Na het voorbijtrekken van den stoet heb ben deze lieden door hun uitdagend ver toon nog tot eenige deining aanleiding 'go- geven, die echter van weinig beteekenis was. HET NEDERLANDSCH GEZANTSCHAP TE BRUSSEL. Jhr. A. von Rijckevorsel opvol ger van jhr. van Nispen tot Sevenaar? Men meldt aan het Handelsblad: Sinds conigen tijd gaat het gerucht, dat de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, jhr. mr. dr. A. van Rijckevorsel, in aanmerking komt om jhr. mr. O. F. A M. van Nispen tot Sevenaar op te volgen als Nederlandsch gezant te Brussel. In het bijzonder spreekt men in Den Bosch en in andere Brabantschc steden al-> gemeen over een dergelijke benoeming. Reeds in het begin van dit jaar, toen de Nederlandsch-Belgische quaestie en met name dc Kanaalquaestie in het middel punt der publieke belangstelling stond, deed een minister-benoeming van jhr. Van Rijckevorsel opgeld; sommigen beweerden dat hij met het cene heen reeds in het ka binet stond. Des te aannemelijker komt ons daarom thans bovengemeld gerucht over een benoeming van dezen functiona ris tot gezant te Brussel voor. Het blad heeft bij het Departement van Buitenlandsche Zaken inlichtingen inge wonnen omtrent het bovenvermelde ge rucht Men kon daar echter over deze zaak geen mededeeling doen. In groo'e keuze uit eerste klasse fabrieken (Copeland, Wood e.a.) Utrechtscheweg 36 - Telefoon 1758 Die zich wel bezinnen, worden iets, Die le veel beginnen, worden niets. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 13 Boyd snoof. „Nu, sir, denk eens aan! Be kijk het van alle kanten, om zoo te zeggen, beacon's alibi blijkt heelemaal fout te zijn. jZijn gaan en komen gisteravond stemt over- Ten met het tijdstip van den moord. Een honderd pond, door den overledene van jde bank gehaald, zijn gevonden, gestopt ln |ccn boordendoos in Deacon's kamer een jgoedc bergplaats, maar niet voor een verjaarscadeautje". En, sir, Deacon's vin gerafdrukken zijn gevonden op het wapen, daarmee de moord gepleegd is! Nu, 't is een geval uit duizenden, om zoo te zeggen, bv wou, dat ze allemaal zoo eenvoudig wa ren" .Uitstekend, Boyd, uitstekend. Ik geef ioc, dat je eenig recht van spreken hebt. ik vermoed vreemd die vingeraf drukken! Erg vreemd!" Boyd glimlachte. „Het is een feit, zij ge- Vpn den doorslag, om zoo te zeggen. Zijn vriendelijk gezicht werd angstig, ,,'t Is hee lemaal duidelijk, sir, zou ik denken. Die moord een \an de ergste, die ik mee maakte werd gedaan om een onnoozch» honderd pond!" Anthony was niet ontroerd. „En je schul dige, veronderstel ik," zei hij, „kwijnt In de gevangenis in Marling." „Als u bedoelt, dat we Deacon gearres teerd hebben, sir, dan: wij hebben 't niet gedaan. Ilij weet er niets van, dat wij de afdrukken van zijn vingers gevonden heb ben. En ik ben bang, dat ik u vragen moet, sir, officieel, orn hem niets te zeggen van wat ik u verteld lieh. U begrijpt, dat dit een van die gevallen is, waarbij we, in af wijking van den gewonen regel, het liefst ren uitspraak van den lijkschouwer zouden hebben om een beslissing te hebben te gen onzen man, en hem dan arrcstccrcn. Ik laat hem in het oog houden lot het ver hoor morgen, en we zullen hem daarna snappen." IIct horloge kwam weer te voor schijn, een trek van schrik werd zichtbaar op het gelaat van zijn eigenaar. „Nu rnoct ik toch werkelijk gaan, sir. Ik ben vreese- lijk laat. TIcb rapport uit tc brengen op het bureau. Goeden dag, sir, ik zal u morgen zien, wanneer u nog hier bent. En wel be dankt voor uw hulp. U was liet, cn wat u in dc studeerkamer zei, dat liet iemand uit het huis was, om zoo tc zeggen, die mij op het goede spoor bracht, ofschoon ik 't eerst anders inzag. Nu zie ik, sir zooals ik vroeger al h?b gedaan dat u in htf algemeen de dingen wel weet." Anthony onderdrukte een glimlach hij de ze poging om de pil te vergulden. „Dus, ik bracht je op het rechte spoor?" zei hij zachtjes. „Of het verkeerde, mijn vriend; of het verkeerde! Ik heb er niet mee op. Ik heb cr heelemaal niet mee op. Het ls mij te veel practijk! De Losbandige Secre taris, de Ontbrekende Bankbiljetten, het Lompe Wapen met de Vingerafdrukken! liet is zelfs geen goedo shillingsensaliero- man! 't Is tc vervloekt, gewoon, dat is liet!" Indien Boyd hoorde wat hij zei, liet hij 't niet merken, maar holde naar do auto, die stond te wachten. Anthony keek hem na, tot hij uit 't ge zicht was. Hij overlegde bij zichzelf. Neen, hij had er geen vrede mee. En hoe paste Zij er in? En waarom had Zij in '6 hemels naam gezegd: „Wie schoot op hem?" ter wijl het hoofd van den armen kerel ge beukt was? „Dit spreekt haar vrij van de eigenlijke daad," zei hij, half luid. „Dat is een troost, tenminste. Maar het is verward, erg ver ward. Slaap ik, droom ik, of zie ik ge zichten? Ik denk, dat ja, ik denk, dat een beetje praten rnet den moordenaars- achtigcn secretaris mij goed zal doen maar ik zal denken aan het officieclc be vel hem niet tc vertellen dat hij spoedig opgehangen zal worden." Archibald Basil Travers Deacon zijne ouders hebben een boel te verantwoorden was in den 6alon. Hij lag op nonchalante manier in een gemakkelijke stoel, bij de open ramen. Een boek lag omgekeerd op zijn knie. Anthony, zachtjes binnen komend, had moeite te geloovcn dat dit de man was, dien hij zocht. Ilij had verwacht het gewo ne soort particulier secretaris; hij vond een man, achter in de twintig, met het gezicht van een geslagen, maar prettig uitziend bokser, do oogen van een advocaat en het lichaam van Hercules. Anthony kuchte. De secretaris heesch zich overeind. Het proces duurde lang. Eenmaal overeind, keek hij op Anthony'6 zes voet neer vanaf een hoogte, die er nog vijf inches bovenuit ging. Hij stak een hand uit cn Anthony's hand verdween er in. Een geweldige glim lach spleet zijn gelaat. Hij bulderde langzaam: „U moet Gethryn zijn. Hoorde een hecleboel van u. Zoo, u bent hier vermomd, een bloedhond! Bru tale jongen!" Zij gingen zitten on Anthony haalde siga ren te voorschijn. Toen deze aangestoken waren, zeide Deacon: „Vreemde geschiedenis, dit'" „Erg vreemd," stemde Anthony toe. Een stilte ontstond. Blijkbaar bestudeer den zij elkaar. Deacon spiakt het eerst. „Boyd," zeide hij, een kussen schuivend achter zijn breede schouders, „beeft 't hee lemaal aan het verkeerde eind." „Hé?" Anthony schrok. „Ik merkte op, dat uw vriend de detec tive, die cr uitziet als een Wesleyaan J), het bij het verkeerde eind heeft." „Inderdaad," zeide Anthony, „hoe meent ge?" „Uw voorzichtigheid, broeder, is prijzens waard, maar ik geloof, dat u begrijpt, wat ik bedoel. Chcf-dclectivc-inspccteur Boyd, of wat hij mag zijn, W. B. Boyd, van Scot land Yard's afdeeling voor Opsporing van Misdadigers gezegend zij zijn slaap muts! lijdt aan den waan, dat ik, te we ten Archibald enz. Deacon, de man ben, die John Iloode doodde. U kunt mij vol gen?" Anthony trok zijn wenkbrauwen op. 1) Wesleyaan is behoorend tot de gods dienstige groep der Methodische (gesticht door Weslcy> „Hoeveel weet u, vraag ik mij met verba zing af?" „Dat hangt heelemaal af van uw bedoe ling. Als u vraagt of ik er iets van weet, hoe de chef er toe kwam. dan antwoord ik „niets". Maar als u bedoelt, hoeveel ik weet van Scotland Yard's verdenking je gens mij, dan is dat een andere geschiet denis." „Nummer twee is bedoeld," zei Anthony. „Brand los" „Kameraad Boyd" zei de secretaris, is een hardnekkige en onvermoeide slimmerd, en hij heeft enkele gekke dingen gevonden. Maar wat hij niet goed ziet, is, dat zij al leen maar gek zijn en niet meer. Ten eerste sprak ik hem niet tegen dat was i lioot van mij toen liet duidelijk was, dat ik in mijn kamer geweest was gister avond van tien uur af tot ze den baas in zijn studeerkamer dood vonden. Ik sprak hom niet tegen, omdat de vergissing mij scheen tc zullen verlossen uit een zeer compromitteercndc positie. U moet weten, dat ik omstreeks kwart over tien mijn kamer verliet, naar beneden ging, dc voor deur uit, cn van een prettige wandeling in mijn eentje genoot. Toen ik terugkwam, vond ik de gehecle vervloekte plaats in be roering, wjant de moord was juist ontdekt. Er was zulk een algemccnc herrie, dat niemand mij opmerkte, tot ik al binnen was! Mijn wat is de officieelc terra daarvoor? mijn „achterhouden van do waarheid" gaf Boyd draad nummer een. (Wordt vervolgd)*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5