Het bolsjewisme in den ban DE EEMLANDEU Belangrijkste Licht op Donderdag 10 Augustus 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32 e Jaargang No. 35 Adolf Hitier ver* weert zich Interview, dat weer werd ingetrojkjken OORLOGSTOESTAND OP CUBA „SABOTAGE NERGENS GEDULD" BALB0 TE LISSABON 9 uur 5 min. brand melde men aan de telefoniste TAXI belt u even 1093 of 1830 Garage Nic. Bovée, Kamp 41 L. J. LUYGX ZOON DAMES-KOUSEN AMERSFOORTStfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS P" 3 VOOI Amtritoort MO. pe m.and I 0.75. per wedt (wt gratis verzekertsg legen ongelokkea) f 0.171 /r Blsacslssd franco per post per 3 meuden I X-. Afronderll|ke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 515 PRIJS OER ADVERTENTIEN van I—1-05 met inbegrip van een bewijsoummtf elke regel meer f0.25. Llefdadlgheidt-advertentlte voor d» helft van den prija. Kletne Advertentlën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 rcgelf 50 cent elke regel tneer 10 cent, driemaal plaatjes f ls—Bewijsnummer extra f 0SX Een communistisch wereld complot ontdekt B e r 1 ij n, 9 Augustus .(V.D.) P.P.D. ver spreidt den tekst van een interview dat Hitier heeft toegestaan aan het te New- York verschijnende Duitsche Sonntagsblatt Staatszeitung und Herold. Hitier verklaar de o.m.: „Wij hebben liet Jood6clie communisme vernietigd en zullen het bolsjewisme nóóit weer laten opkomen. Moet men een volk van 60 millióen personen prijsgeven ean een zekere vernietiging, omdat zes mil- lioen reeds door de marxistiscb-joodsch- communistische volksvcrgiftigers zijn rais- loid en weigeren de nieuw-democratisch zelfgekozen meerderheid van het weder ontwaakte Duitsche volk en den Duitschen Michel te orkennen? Waarom beweent de wereld met krokodillentranen het honderd- raaien verdiende misdadigerslot van een kleine minderheid? Waar was het geweten der wereld, toon millioenen in Duitschland bonger leden, ontbering, leden en in nood verbloedden, toen meer dan 200.000 Duit- 6che menschen tot wanhoop en zelfmoord werden gedreven? Ik vraag president Roo sevelt, ik vraag het Amerikaansche volk: Bent u bereid deze bronnenvergiftigers der Duitsche zoowel als der christelijke wereld ziel bij u op te nemen? Wij zouden ieder afzonderlijk een vrijbiljet en een duizend- raarkbiljet als zakgeld mcdc-gcvcn, indien wij ze kwijt konden raken. In Duitschlands nationale revolutie, de grootste revolutie der wereldgeschiedenis, welke leidde tot Duitschlands Vernieuwing en wedergeboor te, zijn nog geen 20 menschen om het lé ven gekomen. Hoe was het daarentegen bjj de Franscho revolutie, hoe was het bij de Amerikaansche revolutie? Hoe was het in Busland, waar 11 millioen door het Jood- sclie communisme werden afgeslacht? Ik zou Amerika niet datgene willen toewen- schen, wat wij in de laatste tien jaren met millioenen werkloozen hebben medege maakt De regeeringen van na den oorlog \eroorloofden iedereen in Duitschland te komen en revolutie te maken. Thans moé ten wij ingrijpen en aangezien wij geen El- lis-Eiland hebben, moeten wij werkkampen inrichten. Moet ik duizenden menschen van Duitschen bloede laten vernietigen, opdat alle Joden zelfs beschermd kunnen wer ken, leven en afpersen, terwijl een volk van millioenen verhongerd en wanhopig ten offer valt aan het bolsjewisme? Ben ik ver antwoordelijk voor de kinderen van ver hongerde, ondervoede Duitsche mannen en moeders? Heb ik deze millioenen broode loos gemaakt of het alles kapilalistisch- geestolijk vernietigende parasietendom dat jarenlang heerschte in het Duitschland van na den oorlog? Ben ik er oorzaak van, dat het leger zelfmoordenaars drie maal zoo sterk is als liet eerste 70.000 man tellende Amerikaansche expeditiecorps van den weroldoorlog? Waarom zwijgt het geweien der wereld tegenover deze feiten, dit lijden en over de waarheid van de daaruit ontstane bewe ging der wedergeboorte? Slechts omdat Amerika, Engeland, Frankrijk niet ver staan of niet willen verstaan. Hoewel zij in eigen land tegen de Joden optreden zou ik ophouden de Duitsche jeugd, de Duit sche menschen, grijsaards, mannen, moe ders en kinderen tegen het ongewenschte vreemde vergif te beschermen? „Ik zeg nogmaals: vracht en kosten be talen wij gaarne en wc geven nog een ieder ten klein bankconto daarenboven, wanneer gij ze wilt hebben." De brand in den rijksdag. „De nieuwe oorlogspychose en gruwel- campagnc tegen Duitschland is voor ons even onbegrijpelijk als do wedergeboorte van Duitschland dit schijnt te zijn voor de buitenwereld. Juist Amerika, Frankrijk en Engeland behoorden in laatste instantie de „militair" uitgekreten S.A., S.S. en Stahl- hel ra dankbaar te zijn, dat de bolsjewis tische golf, die zich in den nacht van den brand in den rijksdag van uit Duitschland over de gehecle wereld wilde uitstorten, in den ban geslagen werd. Wanneer gij, mijne heeren in Amerika, een met uw bevolkings cijfers overeenkomend aantal georganiseer de communisten zoudt hebben gehad, wat zou Amerika dan gedaan hebben, wanneer in plaats van het rijksdaggebouw in den beslissenden nacht het Witte Huis in vlammen opgegaan ware? Zou Amerika niet veel harder hebben ingegrepen dan ik het deed met mijn bevel tot in hechtenis zetten van de bolsjewistische leiders door S A, S.S. en Stahlhelm, ten einde de drei gende vernietiging der raadhuizen, schouw burgen, openbare gebouwen in geheel Duitschland door brandstichting in den kiem te smoren en dc meest geheime sa menzweerdersorganisaties te vernietigen? „Toen wij in dien brandnacht in den rijksdag en liet Berlijnschc Schloss hulpkre ten ontvingen per telefoon, telegram en radio uit geheel Duitschland over dó aan staande bolsjewistische saroenzwcerder3om- wonteling nam ik het besluit raeedooge- loos alle mij ter beschikking staande macht alle stormtroepen onmiddellijk in het veld te brengen. Buigen of breken was voor mij het parool. De onthullingen die twee uren later gedaan werden hebben mij gelijk ge geven. Alleen in Berlijn reeds vond men bij de onmiddellijke bezetting der openbare gebouwen met inbegrip der universiteit, der bibliotheken en talrijke Berlijnschc districts raadhuizen vuurhaarden, lonten met ben zine gedrenkte tonders cn ontplofbare stof fen. Wanneer ik niet in dat beslissend uur voor orde en vrede beslist was opgetreden tegen het bolsjewistische in brand steken van Duitschland, zouden niet alleen de rijksdag cn het Slot, maar alle openbare gebouwen van Duitschland cn wie weet misschien ook het geheele avondland thans een puinhoop zijn. De a.« processen zullen m de wereld de oogen openen over de sen satie van dien nacht, welke blijkt uit bet gevonden materiaal dat tot dusverre niet onthuld kon worden wegens gevaar voor het onderzoek. Het tot dusverre ge heim gehouden bewijsmateriaal waarborgt reeds thans het bewijs voor de ontdekking van een bolsjewistisch wereldcomplot. Al les was gereed om er op los te slaan. In Duitschland werden in de laatste maan den 3000 centenaren ontplofbare middelen door de communisten opgestapeld. Bij de voortdurend plaatsvindende communisten razzia's worden nog bijna dagelijks verdere wapenen gevonden. Het interview mag niet worden gepubliceerd. Anderhalf uur nadat het bericht over het interview van Hitler met eon vertegenwoor diger van het te New-York verschijnende Duitsche Sonntagsblatt Staatszeitung und Herold vorspreid was, werd verzocht dit bericht voorloopig achter t.e houden; welk verzoek spoedig gevolgd werd door de me dedeel ing, dat het interview voorloopig niet mocht worden gepubliceerd, hetgeen ten slotte gevolgd werd door de mededee- ling, dat publicatie hiervan niet mag plaats vinden. Nadat reeds bekend was gemaakt, dat het interview van Hitier niot mocht wor den gepubliceerd, is van officicele zijde nogmaals het volgende medegedeeld: „Het door den Pruisischcn persdienst der N.S.D.A.P. hedenavond verspreide inter view van den rijkskanselier met een Ame- rikaansch blad mag niet worden afgedrukt. In dc laatsto weken is een dergelijk inter view niet gegeven. De omstandigheden moeten eerst worden onderzocht." 4.468.500 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. B e r 1 ij n, 9 Augustus. (V.D.) Het aan tal bij de arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen is van 16 lot 31 Juli met 358.500 verminderd tot 4.468.500. OPTREDEN TEGEN COMMUNISTEN IN BRUNSWIJK. Brunswij k, 9 Augustus. (V.D.) Wegens het verspreiden van communistische pam fletten zijn 60 personen veroordeeld tot ge vangenisstraffen varieerende van 1 maand tot ze9 jaren cn zes maanden, in het geheel tot 45 jaren en acht maanden. In totaal be vinden zich 250 personen in verband met deze aangelegenheid in arrest. NAAR HET EINDE DER STAKING ^E STRAATSBURG. Onderhandelingen te Parijs. Parijs, 9 Aug. (V.D.) Hedenmiddag worden te Parijs in het Ministerie van Ar beid do onderhandelingen geopend over de bijlegging van het conflict te Straatsburg. Zoowel de werkgevers als dc vakbonden der stakende arbeiders zijn door een dele gatie vertegenwoordigd. In den Elzas hoopt men in alle kringen dat dc Minister van Arbeid er in zal slagen de partijen tot over eenstemming tc brengen. Van arbeiderszijdc wordt verklaard, dat wanneer de onderhan delingen geen resultaat zullen hebben, het stakingsfront zal worden verbreed. GESPANNEN TOESTAND TE DUBLIN. Cosgrave en het fascisme. Dublin, 9 Augustus. (V.D.) Na de bloe dige botsingen, welke Dinsdagavond heb ben plaats gehad, was de toestand te Du blin Woensdag uiterst gespannen. Alle be langrijke punten der stad waren door bur gerwachten bezet en politie-agervten pa trouilleerden door de straten. Verdere in cidenten hebben Woensdag niot plaats ge had. De troepen zijn geconsigneerd. De Valera heeft verklaard, dat hij geen geüniformeerde parades jtal dulden. Ieder oogenblik wordt een definitief verbod voor den fascistenopmarsch van a.s. Zondag ver wacht. Groote belangstelling trekt het feit, dat de op een na de grootste partij van Ier land, de Cosgrave-partij toenadering be toont tot de fascisten. Cosgrave zal moge lijk persoonlijk deelnemen aan den op- marsch der blauwhcmden op a.s. Zondag, indien deze plaats vindt. In een onderhoud verklaarde Cosgrave, dat hij het eens is met de fascistische be weging en er zich over verheugt, dat het aantal barer aanhangers toeneemt. Is Machado s einde nabij? II a v a n a, 9 Aug. (V.D:) De vertegen woordiger der regeering Macliado heeft per radio medegedeeld, dat de oorlogstoestand op Cuba wordt afgekondigd en verder nog verklaard, dat do regeering iedere Ameri- kaaansche interventie afweren zal. Troepen van Macliado hebben de belang rijkste punten der hoofdstad bezet. Uit kringen te Washington wordt de toe stand buitengewoon kritiek geacht. Het staatsdepartement staat steeds in telefoni sche verbinding met ambassadeur Welles. Do Cubaansche volkspartij, die steeds de krachtigste steun der regeering geweest is, heeft door een deputatie gcèischt, dat een der bemiddelingsvoorstellen van den am bassadeur Welles zou worden aangenomen. In het leger zijn reeds zeer sterke stroo mingen tegen Machado merkbaar. De Spaansche ambassadeur deelde mede, dat hij ten sterkste zou protesteeren tegen mishandeling van Spaansche onderdapen. In politieke kringen wordt aangenomen, dat Machado's uren door toeneming an den Amcrikaanschen druk geleld zijn. Machado heeft onderhandelingen gevoerd met den minister vah liuitcnlandsche za ken Ferrhra en de partijleiders. Ontevredenheid in het Duit sche officierencorps? Stuttgart, 9 Augustus (V.D.). Onder den titel „sabotago wordt nergens geduld" deelt de nationaal-socialistische Kurier mode, dat de voorzitter van den Wurtcm- bergschcn Officicrcnbond van zijn functie is ontheven. „Bij het doen gelden der autoriteit van de nationaal-socialistische regcering naar alle zijden heeft liet ministerie van Binnen- landschc Zaken dc politieke politie van Wurtcmberg van den voorzitter van den YVurtembergschen officicrcnbond de ont binding geëischt van de plaatselijke groep Oberndorf, omdat van deze groep nog tot in den allerlaatsten tijd door, het eesentieele deel der leden een mentaliteit aan den dag heeft gelegd, waaruit gemakkelijk een vij andelijke houding jegens den nationaal-so- cialisti6chcn staat tc herkennen was. Aan het natuurlijke verlangen deze plaatselijke groep te ontbinden, heeft de voorzitter van den Wurtemberg6chcn officicrcnbond de ge- pensionncerde luitenant-generaal v. Teich- mann, niet voldaan. Reeds door dit feit heeft hij bewezen, dat hij de autoriteit der nationaal-socialistische regecring niet er kent. Daarenboven beeft hij het noodig ge oordeeld, een arrogant schrijven te richten tot het ministerie van Binnenlandecho Za ken van. Wurtembcrg. Met het oog op den hoogen leeftijd van generaal v. Teichmann is er van afgezien hem in Schutzliaft tc ne men. Het natuurlijke gevolg van zijn hou ding was evenwel, dat bij door het minis terie van Binnenlandsche Zaken van zijn functie van voorzitter van den Wurtem bergschen Officierenbond is ontheven op grond van paragraaf 1 der verordening van den Rijkspreeident d.d. 28 Februari 1933 cn dat in zijn plaal6 de S.A.-groepsleider Ludin of diens gevolmachtigde is heiast met dc waarneming van het voorzitterschap van den Wurtembergschen Officicrcnbond". DE FRANSCHE RECORDVLIEGERS. Par ij s, 9 Augustus. (V.D.) De vliegers Codos en Rossi bereiden hun terugreis uit Syrië naar Irrankrijk voor. Indien zij van het vliegveld van Rayak zullen kunnen vertrekken mot voldoende brandstof aan boord, willen zij zonder tusschenlanding naar huis vliegen. Anders zal een tusschen landing te Athene of te Rome worden ge maakt. Bijzonderheden over het ongeval op de Azoren A Geestdriftige ontvangst Lissabon, 9 Aug. (V.D.) Omtrent l»et ongeval bij het vertrek van het Italiaan- scho eskader van de Azoren wordt nader gemeld dat er met het verongelukte vlieg tuig niets gebeurd zou zijn. indien niet op hetzelfde oogenblik een der motoren on klaar was geraakt, waardoor het toestel niet snel genoeg van de gevaarlijke plaats kon worden weggetrokken. De bemanning bestond uit den luitenant vlieger Ranieri, den om het leven gekomen sergeant-vlieger, een mecanicien en een marconist Ondanks het vroege morgenuur sloeg zoo wel te Ilorta als te Ponta Delgada een groote menigte den start gade. Voorbereidingen voor de ont vangst te Lissabon. Lissabon heeft uitgebreide voorbereidin gen getroffen om het eskader van generaal Balbo to ontvangen. De afstand van de Azoren naar Lissabon bedraagt 1800 K.M., waarvoor de Italiaansche vliegtuigen, ge zien hun vorige prestaties, vermoedelijk on geveer 7!4 uur noodig hebben, zoodat zij te gen 3 uur vanmiddag te Lissabon verwacht kunnen worden. Na de landing op de Taag zal Balbo door den Portugeeschen Minister an Marine en den Italiaanschen gezant te Lissabon begroet worden, waarna do be manning der vliegtuigen zich aan land zal begeven. De bemanning van eenige sedert een paar dagen In de haven van Lissabon voer anker liggende Italiaansche oorlogs schepen, heeft dc boeien uitgezet, waaraan de vliegtuigen gemeerd zullen worden. In de monding van de Taag zal het Italiaan sche eskader verwelkomd worden door twee Portugecsche torpedobooten cn een esquri- drille vliegtuigen. Vanavond zijn Balbo en zijn officieren do gast van den President van de Portugecsche republiek Carmona m het kasteel Belem in de nabijheid van Lis sabon. Verwacht wordt, dat het eskader reeds morgen uit Lissabon naar Marseille ver trekt. Het eskader bij Lissabon gedaald. Het Italiaansche vliegtuigeskader is om half drie plaatsel. tijd (half vier Gr. Zomer tijd) op de Taag bij Lissabon gedaald. Met betrekking tot bet ongeluk bij bet opstijgen van de I-Rani, wordt nader ge meld, dat de officieren-vlieger Ranieri en Squaglia ernstig gewond door een inwoner van Ponta Delgada zijn gered. Deze bracht de officieren uit de cabine van het omge slagen vliegtuig op een boot naar de kust. Luitenant-vlieger Squalia is bij aankomst in bot ziekenhuis overleden. Dc beide watervliegtuigen, welke waren achtergebleven om hulp to verleenen zijn om kwart voor elven Gr. tijd eveneens naar Lissabon vertrokken. Von Gronau heeft generaal Balbo opnieuw een telegram van gclukwensch doen toe komen. Bizonderheden betreffende de aankomst van Balbo. Op zijn vlucht van do Azoren naar Lissa bon heeft het eskader van Balbo met mist tc kampen gehad. Het eskader was in voortdurende radioverbinding met een Por- tugecsch station. Van Lissabon zal Zater dag of Zondag worden verder gevlogen. Bij aankomst to Lissabon vloog het toe stel van generaal Balbo aan het hoofd van het eskader. Zijn toestel ging om vijf mi nuten voor half vier (Gr. tijd) als eerste neer, kort daarop volgden tien andere toe stellen. De vliegers werden door een uit duizenden personen bestaande menigte luide toegejuicht. Om kwart over vieren kwamen nóg 9 toestellen aan. terwijl de laatste drie om tien voor vijven arriveer den Alle toestellen daalden zonder eenig incident. Intusschen had Balbo reeds een eere-compagnic geïnspecteerd. Om tien mi nu ten over half vijf stapte Balbo aan land Hij werd hartelijk verwelkomd door den minister van Oorlog, den minister van Ma rine, den gouverneur en den commandant der politie. Tegelijkertijd werden 21 saluut schoten gelost. 20 Portugecsche vliegtuigen cirkelden langen tijd boven de Italiaansche toestellen. Nadat Balbo langs het front der eere compagnie was geschreden, begon de pa rade voor Balbo. Zijn wagen kon ternau wernood een doortocht banen door de dich te mcnschcnmassa. Ter ontvangst van Balbo was o.m. aan wezig de chef van den generalen staf van Italië, generaal Valle, die Dinsdag te Lis sabon was aangekomen. Dc leden der Ita liaansche kolonie van Lissabon waren in zwarte hemden verschenen. Ook de blauw hcmden, de organisatie van Portugeesche fascisten de „nationaal syndicalisten" wa ren aanwezig. Om zeven uur had een ont vangst plaats bij den staatspresident, ter wijl later op de ItAliaansche ambassade een banket werd aangericht. BUITENLAND. Hitier verweert zich. Interview, 'dat niet verspreid mocht worden. (Eerste Blad, pag. 1.) Balbo's eskader te Lissabon. (Eerste Blad, pag. 1.)" Oorlogstoestand op Cuba. (Eerste blad, pag. 1)'< BINNENLAND. Dubbele moord en zelfmoord te den Haag. (Tweede Blad, pag. 2). Liefdesdrama te Nijmegen. (Tweede Blad, pag. 2.)' Moord te Oss. (Tweede Blad, pag. 2). Jacht op ecu smokkelauto. (Derde Blad, pag. IJ. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Hoogste barometerstand 767,1 te Valencia. Laagste barometerstand 744,3 te Nor- döyan. VERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, meest half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Vooral in het Westen van het waarne mingsgebied is de temperatuur gestegen, zoodat zich thans over het Zuiden van de Britsche eilanden een hoogedruk-rug uit strekt, die via ons land en Zuid-Duitschland verband houdt met een maximum over Oos tenrijk. In het Noord-Westen is de barometer nog sterk stijgende, ook in IJsland. In dit heelc hooge drukgebied is de wind zwak. In IJsland melden alle vijf stations wind stilte, wat wel een bijzonderheid mag liee- ten. Het weer is in het hoogedrukgebied overal goed. In ons land is de lucht tijdelijk wat betrokken, doch deze bewolking zal morgen wel afnemen. In Zuid-Frankrijk en bijna geheel Duitschland zijn de temporatu ren gestegen. In Scandinavië bleef dc depressie toestand nog steeds aanhouden. ITet is er regenachtig weer met krachtigen wind, do temperatuur is er weer gedaald. Voor onze omgeving mag op goed, niet al to warm, vrij zonnig zomerweer gerekend worden. RIJDT VEILIG/ Gebruikt geen alcohol wanneer ge daarna nog moet rijden! LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Zijde vanaf 59 ct. Sterke fil d'ecosse 49 cent. Goedkoope strandsokjes HET HAZARDSPEL IN FRANKRIJK. Parijs, 8 Aug. ITet Journal Officiel pu bliceert eenige uitvoeringsbepalingen inzake het goedkeuren van roulette en trente-et- quarante. Een bijzondere commissie bij het ministerie van binnenlandsche zaken wordt belast met het onderzoek van de aanvragen der casino's. Do licentie komt onmiddellijk te vervallen, wanneer het casino niet meer in staat mocht zijn de inzetten der spelers uit te betalen. Voor toegang in de speelzalen worden dagkaarten tegen den prijs van 5 en 10 francs uitgegeven. De casino's moeten belangrijke garanties stellen om een nor maal verloop van bet spel te waarborgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1