AMERSFOORTSCH DAGBLAD TENTEN Zaterdag 12 Augustus 1933 32 e Jaargang No. 37 STEMPEL-RUMOER ook in huur NIEUW PARIJS Langestraat 35 DE „BATA" TE BEST NIEUWE WIJZIGING DER L.O.-WET REISGESPREKKEN DORNIER WAL-VLIEGBOOT TE AMSTERDAM FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Politieke hartstochten laaien op onder de werkloozen Rotterdam, 11 Augustus. Aan het I stempetlokaal aan de Dordtsche laan is het heden rumoerig geweest. In de ochtenduren ontstond er onder de honderden werkloo zen die daar komen stempelen eenige dei ning doordat een hunner verschcpn met een zwarten das en en hakenkruisinsigne Ot- eisch werd gesteld, dat deze politieke em j Hemen zouden worden afgelegd, waar ian tenslotte voldaan werd toen overeengeko men was, dat de voor die artikelen betaal de koopsom door do overige werkloozen zou worden terugbetaald. Des middags wa6 het rumoer van meer fcetcckenie. Toen verscheen de 18-jarig - werklooze C. M. aan de uitbetalingskas en hij nam geen genoegen met een hem opge legde korting omdat vastgesteld was, dat hij I met een handeltje reeds bij verdiende. I Hij liet zich niet afschepen, wel vertrok hij, doch keerde direct terug met vrouw en kmd om het ontbrekendo te eischen. Hij ging zelfs zoover een paneel en een loket te vernielen. Deze handelingen hadden plaats in tegenwoordigheid der overige werkloo zen, die van de gelegenheid gebruik maak ten om allerlei grieven te uien en een wei nig vriendelijke houding aannamen; De twea politieagenten, die met het toezicht belast zijn, zagen dadelijk in, dat zij bij ingrijpen .tegenover een groote overmacht zouden k - men te staan. Daarom vroegen zij a6si6ten tie van een nabij gelegen politiepost. Toen de versterking bij het stempel lokaal aan kwam, werden de agenten met een hage! van steenen ontvangen. Scheldwoorden en dreigementen worden geuit. De politie zag zich genoodzaakt e«;ni ge charges uit te voeren, waardoor de me nigte verspreid werd, doch zich later weer verzamelde en optrok. Tenslotte is men er in geslaagd den 1S- jarigen M. te arresteeren en over te brengen naar het politiebureau aan de P. Kiüger straat. Daarna kon de ru6t spoedig weder- keeren. De agenten, wetende dat omstreeks 5 uur een auto met een geldzending aan het lo kaal werd verwacht, hebben nog jcn oogje in het zeil gehouden, doch toen deze onge hinderd werd gelaten, i6 de versterking weer teruggegaan. Wel is er nog voortdu rend gesurveilleerd, doch tot ongeregcldhe den is het niet meer gekomen. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is aan G. W. Worst, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amersfoort, met ingang van 1 November 1933 op zijn verzoek eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend. Bij K.B. is met ingang van 1 September 1933 benoemd tot Rijksadvocaat in vasten dienst te Groningen Mr. R Römer, plaats vervanger van den Rijksadvocaat aldaar. Bij K.B. is verleend de cerc-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, aan C. Breginan te Alkmaar, kapitein in diénst van de N.V. Maatschappij „Alk- maar-Packet" aldaar. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is voor het tijdvak van 1 September 1933 tot en met 31 Augus tus 1934 opnieuw benoemd tot conservator bij de zoölogie? aan de Rijksuniversiteit te Leiden Dr. H. P. Wolvekamp. Bij beschikking van den Minister van Financien is de ontvanger der registratie en domeinen Mej. T. A. Engels verplaatst van het kantoor Beetsterzwaag naar het kantoor Emraen; de ontvanger der regis tratie en domeinen C. A. van Mensch van het kantoor IJsselstein naar het kantoor Alphen aan den Rijn en de ontvanger der registratie en domeinen J. D. Schouten van het kantoor Druten naar hot kantoor Schagcn. Bij K B. is aan den reserve-kapitein W. H. Snijders van het regiment grenadiers vergunning verleend tot bet aannemen en dragen van de ordeteekenen van officier in de orde van Cambodja. Bij beschikking van den minister van defensie is de officier van administratie der le klasse G. J. JÖbsis den 14 Augustus ge plaatst te 's-Gravenhage; is de officier van den marinestooravaartdienst der 2e klasse M A. Weiter den 17 Augustus geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord; is de officier van den marinestoomvaart dienst der 2o klasse K. C. J. Lugtcn den 25 Augustus geplaatst aan boord van Ilr. Ms. Heemskerck en is de luitenant ter zee der 2e klasse R. W. van der Giesscn den 24 Augustus geplaatst aan boord van Hr. Ms Wachtschip te Vlissingen. TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET Het Comité van Actie oefent kritiek op de veranderde houding van Min. Verschuur Amsterdam, 11 Aug. Naar aanleiding van hel onlangs gepubliceerde bericht, dat Minister Verschuur inzake de Winkelslui tingswet zijne houding nog niet bepaald heeit, schrijft de heer B. H. Wellmann, se cretaris van het Comité van Actie tegen de Winkelsluitingsvyet: Misschien trekt de minister uit het feit, dat de stroom van protesten tegen deze wet verminderd is de conclusie, dat het publiek zich aanpast aan de wet of de winkelier tevreden is? Noch het een noch het ander is waarl Het publiek moet zich aanpassen, maar dat gaat ten koste van het bestaan van vele winkeliers! En de winkeliers? Zeker, die hebben zich in hun lot geschikt, omdat zij geloofd hebben in het woord van een minister, die op do vragen van het Tweede-Kamerlid den heer van Helloberc Hubar antwoordde: dat de overweging van de resultaten van het. gehouden onderzoek naar de werking der winkelsluitingswet er toe geleid heeft, dat een wijziging van de winkelsluitingswet 1930 is voorbereid, welke in hoofdzaak een verruiming van verkoopmogelijkheid in sommitre kringen (consumptie-zaken) op Zondag beoogt en dat het betreffende wets ontwerp naar hij vertrouwt, binnenkort bij de Staten-Generaal zal kunnen worden inpe diend." T)p7.p mededeeling wenVbovendien nog be vestigd door den Minister aan net Bestuur van do Verg. van Suikerwerk-ken Chocolade fabrikanten in een audiëntie op 9 Februari i.l. Er op 5 Augustus 1933 verklaart dezelfde Minister dat hij zijne houding inzake de winkelsluitingswet nog niet bepaald heeft! Het comité van Actie tegen de Winkel sluitingswet; dat de actie in verband met de mededeelingen van den Minister aan hei Tweede Kamerlid van ITelleberg Huhnr in nadere afwachting heeft stopgezet, zal thans éón dpze.r dagen omieuw bijeenkomen om de gewijzigde houding van den Minister na der te. bespreken. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Nijmegen. Nijmegen, 11 Augustus. Tijdens werkzaamheden aan de sluis in liet meer- tjo aan den Ubbergschenweg tc Nijmegen is hedenmiddag bij het transport van ijze ren balken, een balk losgescrioten en te rechtgekomen op de arbeiders De Haan en Braam. De Haan was op slag dood. Braam, die zware inwendige kneuzingen opliep is levensgevaarlijken toestand naar bet zie kenhuis vervoerd. De Haan was ongeveer 40 jaar oud en gehuwd. Zij wil een groote schoenfabriek hier stichten Den Bosch, 11 Aug. Naar wij verne men is de N.V. Mij. voor Schoen- en Leer industrie Bata te Amsterdam voornemens te Best een groote schoenfabriek te stich ten. Do directie der N.V. richtte tot het gemeentebestuur van Best liet verzoek aan haar te willen verkoopen 160 H.A. heide grond en weiland. In een gisteravond ge houden vergadering heeft de gemeenteraad na bespreking van het adres en de plannen in geheime zitting besloten, aan de N.V. Bata onder bepaalde voorwaarden den grond te verkoopen voor een bedrag van 32.250 OPLICHTERS GEARRESTEERD Delft, 11 Aug. Gisteren hebben twee Rotterdammers, respectievelijk 19 en 22 j. oud, gepoogd, de Eerste Crediet en Assu rantie Mij. te Delft voor o00 op te lichten. Hun was ter oore gekomen, dat een Rot terdammer, de heer de D., bij deze bank een crediet had aangevraagd van 500. Zij gingen naai de bank en vroegen dit crediet op. voorgpvend broers van de D te zijn. De bank vertrouwde de zaak niet en gaf het geld niet af. Na informatie bleek dat do D. geen opdracht had gegeven en zelfs geen broers had. De recherche te Delft was gewaarschuwd en slaagde er, met be hulp van de Rotterdamsche recherche ;n. beide mannen te arresteeren. Zij zijn naar Delft overgebracht. Teven bleek, dat zij handlangers waren van een zekere K die het zaakje op touw had gezet. Ook bleek thans dat zij kort geleden ook een bank te Rotterdam voor 500 hadden opgelicht CONDUCTEUR OVERREDEN EN GEDOOD. Te Doetinchem. Doetinchem 10 Aug. Hedenavond omstreeks zeven uur is aan het station al hier de 55-jarige conducteur G. J. Kemper man door den trein overreden en terstond gedood. De conducteur kwam als geleider van een goederentrein het station binnen uit de richting Ruurlo. Terwijl de trein nog niet geheel stilstond, sprong hij er af met het noodlottig gevolg, dat hij onder den trein terecht kwam en op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en woonachtig te Doetinchem. (De Telegraaf). Ontwerp tot vervroegde invoering van de gewijzigde leer lingenschaal Besparing van plm. 2\ millioen in 1934 's-Gravenliage, 11 Aug. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet van 30 December 1932 tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 en van de Lager Onder wijswet 1920. In de Memorie van Toelich ting zegt de minister van onderwijs, dat ar tikel XIV eerste lid der wet van 30 Decem ber 1932 aan de scholen voor gewoon en uit gebreid lager onderwijs, die over het jaar 1932 in aanmerking komen voor rijks ver goeding een overgangstermijn van twee ja ren geeft om zich aan te passen aan de nieuwe leerlingcnschaal van art. 2S der Lager Onderwijswet 1920, welke krachtens art. XIII van eerstgenoemde wet tot en inet 31 December 1937 geldt. Aanvankelijk was de minister van oprdeel, dat hij uit de ferentie voor de Staten-Generaal geen stap pen behoorde te doen om in deze kort voor de kabinetswijziging tot stand gekomen re geling verandering te brengen. De voort gaande achteruitgang van den geldelijken t -estand van het rijk en de gemeenten noopt hem echter dit standpunt prijs le geven. Het verkorten van den overgangster mijn is een eenvoudig middel om een aan merkelijke kostenbesparing te krijgen. Ten einde de gemeente- en schoolbesturen ge legenheid te geven nog tijdig de noodige maatregelen te kunnen treffen inzake het ontslag van onderwijzers en tevens om de organisatie van de school tijdens het schooljaar niet in de war te sturen, wordt voorgesteld de gewijzigde leerlingenschaal in te voeren zoodra het op 31 December 1933 loopend schooljaar of de op dien da tum luopende schoolcursus is geëindigd. De besparing, welke de invoering van de ge wijzigde leerlingenschaal met zich brengt, zal aldus rends in 1934, zij het ook gedeel telijk, worden bereikt. Een becijfering aan de band van de laatst bekende gegevens heeft uitgewezen, dat door inkorting van meerbedoelden ter mijn over het volle jaar 1934 2396 onderwij zers aan het gewoon lager onderwijs en 129 onderwijzers aan het uitgebreid lager onderwijs minder voor rekening van het rijk .zullen kunnen, worden gebracht, wat. maar den maatstaf van een gemiddeld sa laris van onderscheidenlijk 2000 en een besparing oplevert van 5.179.000. Door het invoeren van de nieuwe leerlingen schaal in den loop van 1934, n.l. bij het be gin van het in dat jaar aanvangend schooljaar, zal dit bedrag ongeveer de helft lager zijn. Hierop komt dan tevens in mindering een bedrag van aan de betrok ken onderwijzers toe te kennen wachtgel den, hetwclke tengevolge van verschillende onzekere factoren, welke hierbij een rol spelen, niet met juistheid kan worden be paald. Het komt den minister wenschelijk voor van deze gelegenheid gebruik te maken om de Lager Onderwijswet 1920 in drieërlei op zicht te wijzigen of aan te vullen. De eer ste aanvulling betreft dc wachtgeldregeling van de onderwijzers: Dc minister acht bet van belang onder zekere voorwaarden de oudere onderwijzers, die van 60 jaar en ouder, te vrijwaren voor de nadeclige ge volgen van hot niet-aanvaarden ecner nieuwe betrekking. Die voorwaarde moet naar de meening van den minister hierin bestaan, dat de bepalingen betreffende het vervallen of verminderen van het wacht geld slechts buitan werking worden ge steld voor hen, wier wachtgeld 65 van de laatstelijk genoten jaarwedde bedraagt, omdat er dan voor het rijk vrijwel geen financieel nadeel aan verbonden zal zijn. In de tweede plaats acht de minister een aanvulling van artikel 79 der wet ge- wenscht. De minister is van oordeel, dat deze bezuinigingsmaatregel van de regee ring, waarmede de besturen van bijzon dere lagere scholen uit den aard der zaak niet hebben kunnen rekening houden, re delijkerwijze voor de besturen niet mag lei den tot geheel of gedeeltelijk verlies van de waarborgsom. Voorts heeft artikel IV ten doel do her plaatsing van de wachtgelders bij het bij zonder onderwijs eenigermate te bespoedi gen. De wet behandelt de openbare scholen als een eenheid, maar ten aanzien van de bijzondere scholen worden alle instellingen of vereenigingen, die een of meer scholen besturen, geïndividualiseerd, zonder eenig verband van gelijke richting in aanmerking te nemen. Het komt den minister voor, dat dit ver band van gelijke richting zonder bezwaar kan worden gezocht in de aansluiting van. de school bij eenzelfde commissie van be roep, als bedoeld in art. 92 der Lager On derwijswet 1920. Een zoodanig voorstel werkt in het be lang van het rijk als van de wachtgelders zelf en stelt de schoolbesturen in het alge meen niet voor verplichtingen, welke zij in redelijkheid niet zouden kunnen aanvaar den. Een proef op het baanvak AmsterdamOldenzaal Met ingang van 21 Augustus zal voor de treinreizigers op het baanvak Amsterdam— Oldenzaal als proef de gelegenheid worden opengesteld tot het voeren van zg. reisge- sprekken in het binnenlandsch verkeer. Deze gesprekken kunnen worden aange vraagd in een der telefooncellen op het perron te Amsterdam C.S., Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Hengelo of Oldenzaal en tijdens het oponthoud van den treiQ aan elk volgend station worden gevoerd. Bij de aanvraag rnoet ongeacht de plaats van bestemming een bedrag van 0.50 wor den gestort in de automatische incasseer inrichting. Indien het gesprek langer dan 3 minuten duurt, moet op de plaats waar het gesprek gevoerd wordt, worden bijbetaald volgen» bet normale afstandstarief De vliegboot zou aan Rusland zijn verkocht Amsterdam, 11 Aug. Gistermiddag on geveer half 5 is een Dornicr Wal-vliegboot, die met drie man equipage des morgens van Friedrichshafen was vertrokken, op, hot buitcn-IJ voor het marine-vliegkamp te Schellingwoude neergestreken. Dc vliegboot, die onder commando stond van kapitein Merz die ook vroeger reeds te Amsterdam is geweest bij het bezoek van de vliegboot Do X, waarvan hij toen de piloot was is hedenmorgen om 8.55 weer vertrokken met bestemming naar Teavemunde. Naar verluidt is deze Dornicr Wal aan Rusland verkocht. Kapitein Merz is onlangs benoemd tot commandant van de Do X, die zich op het oogenblik in Passau bevindt en binnen kort weer enkele vluchten zal ondernemen. Ir. M. C. BRAAT. f Donderdag is te Vlissingen op 55-jarigen leeftijd overleden ir. M. C. Braat, directeur der Vlissingsche Minerale olie- en asphalt- raffinaderij. De arbeid houdt drie slechte dingen van ons verwijderd: verveling, laster en honger. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A C. S. 25 Hij was vlak bij, vlak bij! Margaret sloot haar oogen. Z;j hoorde vlugge voetstappen buiter de deur. Iemand gooide dc deur open. Lang zaam, ongeloovig, opende ze haar blauwe oogen. Hastings stond in de open deur. Een zware mist flakkerde voor baar oogen. Er doorheen, alsof ze keek door berookt glas, zag zij hem vlug afkomen, niet zijn uitgestrekte rechterhand, alsof bij groeten wilde, op de wankelende, kwaad aardige figuur in de kamerjapon. De mist voor haar oogen werd dikker en donkerder Toen deze was opgetrokken, had Hastlnes het pistool in zijn band. Zij zag, nog stijf van vrees, den man Master son gekromd op den grond Met een groote inspanning stond zij uit de stoel op. Toen zij overeind was, wan kelde zij- Zij voelde zichzelf vallen, 'gaf een jammerlijk gilletje, en werd door Hastings* armen opgevangen* Nu er veiligheid was, brak ze in elkaar Haar lichaam schokte van snikken. Daarna kwamen tranen en nog rae^r tranen. Zij drukte haar hoofd op Hasting's schouder, met haar wang wrijvend tegen do zachte wol van zijn pak. Hastings, wiens hart te erg klopte, om te kunnen troosten, keek op haar neer. Al wat bij kon zien, was de kleine zwarte hoed. Met schokken van haar lichaam in zijn armen, het feit zelf, dat zij in zijn armen was, belette hem to spreken. Zij bleven in eikaars armen. Van den vloer achter hen kwam een schor, onsamenhangend gepraat. Man noch vrouw hoorde het. Het snikken bedaarde. Een groot besluit groeide in het binnenste van Hastings. „Ik wou graag een zakdoek," zeidc een fijn stemmetje op zijn schouder. Uit zijn borstzak vischte hij een stuk wit te zijde op. Een kleine band greep er naar. Toen het werk volbracht was, glimlachte zij tegen hem, en probeerde vervolgens los te komen uit zijn armen. Hastings hield vast. „Alsjeblieft" zei het stemmetje, „laat je mij los?" „Neen" brulde Hastings. „Neen! Nooit moer!" Zachtjes hief zij haar hoofd op om weer naar hem te kijken. Onmiddellijk, door en door, overtuigend, kuste hij haar. Voor een oogenblik, een snel voorbij gaand gedeelte van een seconde, scheen het hem, dat de geachte lippen den druk van de zijne had den beantwoord. Maar dan rukte zij zich vrij „Mr Has tings!" Zij stampte met haar voet „Hoe durft Een grijns van vreugde was op zijn ge zicht „Niet noodig," mompelde hij. „Is hee- lemaal niet meer noodig. Ik ben nu niet bang voor je, jou lieveling!" Hij greep weer naar haar. Van den grond kwam weer dat schorre gebrom. Weer hoorden zij 't niet „En je weet, dat je al jaren verliefd op mij bent; zei Hastings. „O! dat is niet waar!" Zij was een en al verontwaardiging. Plotseling veranderde het. „Ja, 't is zoo, maar alleen maar maanden, in elk geval. O, Jack, Jack, waarom deedt je dit niet eerder?" „Bang," zei Hastings. „Maar maar waarvoor?' „Voor jou en je vervloekte bekwaam beid. Gisteren zwoer ik bij mijzelf, dat ik al mijn moed bij elkaar zou rapen, zoo dra ik je op heeterdaad betrappen zou, als je een fout beging. En je ziet, ik heb Haar oogen schoten vuur. „Wat meen je? Fout! Dat is wat moois! Nu ik den moor denaar gekregen heb Zij beiden draaiden zicb om, herinne ring kwam weer terug. De eigenaar van die kamer lag naast de omgevallen tafel, een vormelooze hoop in zijn donkere kamerjapon. Margaret beefde. „Fout, werkelijk!" be gon zij. „Ja, je deedt fout. Dit is een werkje voor een man. Je hadt moeten wachten tot ik terug kwam. God, wat heb je mij angstig gemaakt! Als die buitendeur eens niet open was geweest!" „Maar Jack Hastings vergat moordenaars. „Waarom noem je mij zoo?" vroeg hij. „Omdat ik toch niet altijd Spencer kan zeggen. Ik zou mij voelen als de heldin van een feuilleton. En val mij niet in do rede. Ik begon te zeggen: in ieder geval hebben wij den man. Zal kolonel Gethryn niet in zijn schik zijn?" Hastings kwam op de aarde terug. „Goe de God!" zeide hij. „Dus dat is de moorde naar? Hem zat Gethryn achterna. Maar, hij is een erg zieke moordenaar. A propos, hoe weet je dat hij 't is?" „Hij bekende. Hij was in een soort van delirium. Zei. dat hij 't gedaan had, maar dat hij 't aan niemand zou vertellen, 't Was vrceselijk!" Hastings wreef aan zijn kin. „Ik verbaas me," zeide hij. „Ik verbaas me. Kom aan, wij zullen een aardig diplomatiek onder houd hebben met den portier, dien ik be neden zag. En vergeet niet, dat wij hem niet moeten laten merken, waar wij ach ter heen zitten." 4. De wijzers van de klok in mevrouw Le mcsurier's salon stonden op vijf minuten voor twaalf. Er kwam een stilte in de con versatie, welke Anthony gaande Lad ge houden, nadat hij zijn boodschap aan Has tings gestuurd had. 't Was een gesprek geweest, dat telkens afdwaalde; maar hij had zijn doel bereikt. Behalve de vermoeide blik in haar oogen, was er nu niets te zien van de spanning, waarin de vrouw was ge wecst. Zij was feitelijk bijna normaal. Zij had zelfs gelachen, niet eens, maar vele malen. En Anthony was blij, want hij had ont dekt, dat zij humor bezat, geest en wijs heid ora haar schoonheid te begeleiden Zij was dit bedacht hij, terwijl hij slane rig was bijna te goed om woör te zijn. Voor een oogenblik vielen zijn oogen dicht. Achter de oogleden werd haar ge Iaat voor hem zichtbaar een beeld, dat wonderlijk duidelijk was, nog meer dan. een, dat hij met open oogen had gezien. „U" zei Lucia, „moest slapen. Ja, dat moest Niet u inspannen om conversatie te maken met een hysterische vrouw, die haar emo tie niet in bedwang kan houden." „Het sluiten van de oogen." zeide Antho ny, terwijl hij ze weer opende, „wijst er alleen op, dat de groote detective bezig is wat wij noemen achter een ingewik keld probleem te komen. Hij sluit altijd zijn oogen, weet u, Ilij zou niets kunnen doen, wanneer ze open waren." Zij glimlachte. „Ik vrees, dat ik u niet geloof, weet u, ik denk, dat u vandaag zóóveel gedaan hebt, dat u eenvoudig óp bent." „Heusch, ik verzeker u, 't is niet zoo. Wij slapen nooit voordat een zaak lot, een einde is gebracht. Nooit, 't Is alleen droe vig in dit geval, omdat ik kan voorstellen, dat het steeds doorgaat." Hij zag, hoe haar mond een pijnlijk-angstige trek had, en ging door: „ik bedoel, ik geloof niet, dat wij ooit den Sperwer te pakken krijgen." „Den Sperwer?" „Ja. Herinnert u u niet, „wie doodde Roodborstje?" 't Moet het eerste detective verhaal geweest zijn, dat u gelezen hebt. U weet: 't was de Sperwer, die het gemee- ne werk deed. En hier, bij wijze van spre ken, doen wij 't allen. Wij zijn allen in de war, dat zijn we. Hier ben ik tot de over tuiging gekomen, dat óf A. R. Gethryn óf de rest van de wereld gek is. Daar heb ik de politic met den verkeerden vogel in de hand." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5