BRETONSCH AARDEWERK Donderdag 17Augustus 1933 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 41 TWEEDE BLAD HET AFTREDEN VAN Mr. D. FOCK EEN SERIE VAN OPLICHTINGEN Anderhalf jaar geeischt KOMT SPANSIER VRIJ? STROOPERSDRAMA TE NIEUWKOOP FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Thans is het officinale bedunken binnen gekomen Bij In I Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij Do Vrijheidsbond is thans een brief ingekomen van den Partijvoorzitter, mr. D. Fock. dat hij met 15 October a.s. het Voorzitterschap der Partij definitief wenscht neder te leggen Naar aanleiding hiervan heeft het Dagelijksch Bestuur be sloten Zaterdag 23 September a.s., des na middags 2.30 uur. een vergadering van den Partijraad te beleggen in het Carlton Hotel te Amsterdam, ter bespreking van de voor ziening in die vacature, welke zal geschie den in een buitengewone algemeene verga dering, op Zaterdag 14 October a.s. te Utrecht. Mr. D. FOCK. De vergadering van den Partijraad zal tevens dienen ter bespreking van de in de komende parlementaire periode te voeren actie. Deze zal in de naaste toekomst in de eerste plaats gericht dienen te zijn op be tere kennis en beter begrijpen van do libe rale gedachte. Juist in dezen tijd dient meer dan ooit principieel de liberale ge dachte te worden verdedigd en verspreid onder ons volk. Vooral tegen nieuw opko mende stroomingen als fascisme en natio- naal-socialisme dient de houding van de Liberale Partij duidelijk te worden uiteen gezet. Op uitnoodiging van het Dagelijksch Be stuur hebben de beeren mr. G. A. Boon, prof. dr. B. D. Eerdmans en prof. Dir. G. W. de Vries zich bereid verklaard op de vergadering van den Partijraad inleidingen te houden over liberalisme, fascisme en na- tionaal-socialisme. Er zal ruimschoots ge legenheid zijn om aan de hand van deze in leidingen discussie te voeren en denkbeel den uiteen te zetten, waaruit de conclusies kunnen worden getrokken, langs welke lijnen in de naaste toekomst de actie voor onze Partij dient te worden gevoerd. De vergadering zal Zaterdagavond wor den voortgezet. Naar aanleiding van het besluit van mr. Fock, dat niet onverwacht komt, schrijft (mr. Joh.) B(elifante) in do Vrijheid van deze week: Zooals bekend Is, heeft hij zijn voorne- mon hiertoe reeds geruimen tijd geleden aangekondigd, omdat naar zijn meening het Voorzitterschap onzer Partij in jon gere handen moest worden gelegd. Ten slotte had hij zich bereid verklaard tot na de verkiezingen het Voorzitterschap te blij ven waarnemen. Sindsdien zijn weder drie maanden verloopen* terwijl mr Fork thans 75 jaar is. Toch, al zullen allo geestverwan ten zijn besluit volkomen begrijpen en bil lijken, zien wij hem met leedwezen als Voorzitter heengaan Wij wenschen hem toe, dat hij even, krachtig naar lichaam en geest, als hij thans, trots zijn hoogen leef tijd is, nog verscheidene jaren een sièïaad van onzen Partij moge blijven, een dier voorgangers en voorbeelden voor de jon geren, op wier bezit de liberalen terecht trotsch zijn. Tevens uiten wij dpn hart- grondigen wcnsch, dat onze Partij, wan neer de leiding in andere, jongere handen zal zijn overgegaan, ook in den nieuwen moeilijken strijd welken zij thans tegen nieuwe belagers van de vrijheidsgedachte te voeren heeft, zegevierend uit het strijd perk te voorschijn zal treden. NEDERLAND NAAR DE GRAAN- CONFERENTIE. 's-G r a v c n h a g e, 10 Aug. Naar wij ver nemen heeft ook Nederland een uitnoodi ging ontvangen om deel te nemen aan de graanconferentie, welke op uitnoodiging van den Volkenbond a.s. Maandag te Lon den zal aanvangen. Onze regeering is, naar ons ter oore komt, in beginsel bereid deze uitnoodiging aan te nemen. Wie als Nederlandsch ge delegeerde naar Londen zal gaan, is nog niet bekend. WEER NEDERLANDSCHE „BRUINHEMDEN"? Nu op weg naar Rotterdam. Dinsdagavond kwamen twee auto's waar in negen in Duitschland wonende Neder landers in Hitler-uniform gezeten waren, door Gennep. Zij werden door de maré chaussee aangehouden om hun papieren te controleeren, die evenwel in orde werden bevonden. De Nedcrlandsche Hitlerianen aldus het Hbld waren op weg naar Rot terdam en konden, na een kwartier opont houd, hun reis vervolgen. De tocht van deze bruinhemden veroorzaakte in Gennep groote opwinding, 'n talrijk publiek was sa mengestroomd, dat op minder vriendelijke wijze zich over de komst van deze bruin hemden uitliet. UIT DE S.D.A.P. Een Frlesch oppositie-congres. Te Heerenveen is Zondag een vergade ring gehouden van afgevaardigden van ver schillende moderne arbeidersorganisaties in Friesland. Besproken werd de richting, dio de S.D.A.P. gaat inslaan. De vergadering oor deelde dat de belangen der arbeiders daar door ten zeerste worden geschaad en actie daartegen noodzakelijk is. Besloten werd alhier een Friesch opposi tiecongres bijeen te roepen, waarvoor een commissie van voorbereiding benoemd werd. N. R. Ct. KUNSTAARDEWERK G. KLINKENBERG - ZEIST (complete collectie) Amersfoortsche Kunsthandel Utrechtscheweg 36 - Teleloon 1758 Auto's gekocht op zijn eerlijke gezicht Den Haag. De 41-j. gedetineerde koop man J. W., die reeds cAiige vonnissen ter za ke van oplichting achter den rug beeft, had zich heden opnieuw te verantwoorden we gens 'n serie door hem gepleegde oplichtin gen en wegens het koopen van goederen, zonder volledige betaling to laten volgen. Uit het verhoor van een groot aantal ge tuigen viel af te leiden, dat verdachte zich tegenover hen had voorgedaan als iemand, die in goede financieele omstandigheden verkeerde; in Ncd.-Indic had gewoond en aldaar belangrijke zaken had gedaan. Uit dien hoofde had hij oen tantième te goed van 20.000, dat in Februari j.l. zou wor den uitbetaald Onder dergelijke voorspie gelingen waren door W. o.m. gekocht een Chevrolet, een Dodge, een Ford, een Buick en een Rockney, waarvan de leveranciers achtereenvolgens verklaarden, dat zij duor het vertrouwen, dat verdachte had weten te wekken, tot levering waren overgegaan. Oorspronkelijk was er sprake geweest van huurkoop, maar verdachte had hun gezegd, priricipieele bezwaren tegen deze transactie te hebben Ten slotte was de levering tot stand gekomen tegen contante betaling van enkele honderden guldens alsmede afgifte van een accept, waarvan enkele op naam waren een inmiddels ontslagen amb tenaar bij een der departementen, op wien W. beweerde een vordering groot 6000 te hebben in verband met de participatie in een zaak welke ten doel had de uitgave van een adresboek van Indische Handelsadres sen. Toen de betrokkenen bun accepten aanboden bleef betaling uit, terwijl W. de geleverde auto's met uitzondering van de Ford van de hand had gedaan. Met den leverancier van deze laatste werd een schikking getroffen, waardoor deze geen schade ondervond. Het getuigenverhoor inet do over en weer gestelde vragen nam geruimen tijd in beslag en de verschillen de verklaringen werden door W. bestreden. Bij diens ondervraging door den president, beaamde W., dal hij een slechlo reputatie heeft, doch waar al zijn pogingen om werk of steun te krijgen faalden, had hij dit mid del gekozen om in zijn levensonderhoud te voorzien. Tegenover de verklaringen van den hierboven genoemden ambtenaar hield W. vol, dat hij van plan was persoonlijk naar Indiè te gaan teneinde to trachten op verschillende plaatsen advertentie-contrac ten af te sluiten. Java zou het terrein van exploitatie zijn. Daartegenover stonden de getuigenverklaringen, dat W. bij den aan koop verzocht had om een z.g. Deli-num- mer, omdat hij daarmede hier te lande kon rijden zonder wegenbelasting e.d. to vol doen. Over deze kwestie werden hem door een der rechters verschillende vragen ge steld cn werd hem tevens onder het oog gebracht, dat hij bij den rechter-commissa- ris had erkend de auto's te hebben gekocht met het doel om die zonder volledige beta ling weer te verkoopen. Verdachte zeide, dat hij zulks gedaan had uit angst om in arrest te blijven, hetgeen door een der rechters een dwaze manier van doen werd genoemd. Nadat verdachte nog uitvoerig zijn verschillende transacties had uiteenge zet, was het woord aan mr. Polman voor hot requisitoir. De officier zeide kort te kunnen zijn, daar z.i. voldoende was gebieken, dat alle handelingen van W. er op gericht geweest waren om de menschen met valsche voor spiegelingen te bedriegen cn dat de verhou ding met getuige W., die zonder zelf iets te bezitten, maar accepten afgaf, daarop wees. De verschillende aanwijzingen om trent de schuld cn het opzet van verdachte om do menschen op te lichten zijn te sterk om eenigen twijfel over te laten. Spr. was van meening, dat in dezen moei lijken tijd meer dan ooit de bona-fidehan- del tegen dergelijke menschen moet wor den beschermd en vorderde ten slotte we gens oplichting meermalen gepleegd en we gens flesschentrekkerij tegen W. anderhalf jaar gevangenisstraf. Mr. Nanning, die de verdediging op zich had genomen, betoogde, dat ondanks de naar voren gekomen feiten W. getracht heeft zooveel als in zijn vermogen was aan zijn geldelijke verplichtingen to voldoen. Het Is hem evenwel in meer dan een op zicht tegcngeloopen en om zich uit de moeilijkheden te redden heeft hij een weg gekozen, die hem thans weer voor den strafrechter brengt. Pleiter meende, dat zijn c'ient voldoende inziet, dat hij op dien weg niet kan doorgaan en pleitte ten slotto voor een clemente straf. Als er niet meer bewijs komt dan nu, waarschijnlijk wel Het Volkt meldt: Nadat men Dinsdag tevergeefs op de vrij lating van pg. Span6ier gewacht had, heb ben wij to Cleef een onderhoud gehad mei den commissaris van politie aldaar, den hoer Peters. Onze Nijmeegsche partijgenoot zit daar opgesloten in het hoofdbureau van politie. De commissaris verklaarde tijdens dit on derhoud dat hij Spansier had laten arres teeren, daar het onderzoek door de Duitsche recherche te Nijmegen zou hebben uitge wezen, dat Spansier pakketten bladen van de „Frcie Pre6se", die hij via Arnhem en Amsterdam zou hebben ontvangen, aan derden ter verspreiding in Duitschland zou hebben overgegeven. Spansier zelf heeft dus, ook volgens de Duitsche politie, geen bladen over de grens gebracht. Niet mishandeld De commissaris verklaarde met nadruk dat de inhoud van de „Freie Presse" dooi de Duitsche regccring gevaarlijk voor den staat wordt geacht. Iedere Hollander, die zich met de verspreiding dezer bladen in Holland belast, wordt in Duitschland, in dien zijn signalement bij de Duitsche politie bekend is, gearresteerd en voor den rechter geleid. De commissaris verklaarde herhaal delijk met zeer groote beslistheid, dat Span sier als gewoon verdachte wordt behandeld en niet is mishandeld. De heer Peters ver zocht ons aan de vrouw cn kinderen van Spansie'r mede te declen, dat hem geen lichamelijk leed is geschied en ook niet zal geschieden. Verder verklaarde dc commissaris, dat de andere arrestant, pg. C., Zaterdagavond reeds was vrijgelaten, omdat de commissa ris de overtuiging had, dat deze partijge noot zich aan de genoemde handelingen niet had schuldig gemaakt. Maandagmorgen is Spansier voor den rechter geleid. Zijn zaak werd echter aangehouden, daar het gerecht een nadere constateering ver langde van het wettig en overtuigend be wijs. Slaagt men er niet in dit bewijs te leveren, dan zou volgens den commissaris tot de invrijheidstelling van Spansier wor den overgegaan. Bij het einde van dit onderhoud, dat on gevcer een half uur duurde, verklaarde de heer Peters, dat hij ten allen tijde bereid was, ons omtrent deze zaak, die ongetwij feld het geheele Ncderlandsche volk met groote spanning zal vervullen, alle ge wenschte inlichtingen to verschaffen. Voorgeschiedenis en bizonden heden ervan. Omtrent het stroopersdrama te Nieuw koop wordt ons vandaar nog de volgendo bizonderheden gemeld Maandag werd ons dorp in opschudding gebracht op een wijze als nog zelden ge beurd is. Dc 22-jarige J. v. d. W., in bet Zuideinde, die als strooper bekend zou staan, zou nagenoeg doodgeschoten zijn door iemand, die de meest eerzame ingezetene onzer gemeente genoemd kan worden, zoo ging het eerste gerucht. De verdachte werd opgebracht, verschillende politiemannen kwamen en gingen, weldra verscheen ook het parket uit Utrecht. Geheel het dorp liep uit. De juiste lezing van het gcbcurdo is als volgt Sinds 6 faren woont alhier do gepension- neerde brigadier-majoor van de Rijksveld- wacht uit Leiden, de 61-jarige J. B. T., een man met een eerbiedwaardige staat van dienst cn die aller achting geniet. Zijn grootste en aangenaamste bezigheid be stond steeds in visschen en jagen. Nu ver droot het hem sinds jaar en dag vreeselijk, dat daartoe ongerechtigden regelmatig zijn fuiken lichtte en hij dientengevolge altijd „achter het net vischte". Op verschillende manieren had hij getracht daar aan een eind te maken, doch niets mocht baten. Hij bedacht een nieuw middel, hij maakte van vier stokken twee mikken, plaatste deze verdekt tusschen opgroeiend riet, op een perceel rietland, legde daar een geladen geweer in en bevestigde door middel van een touw dc haan van het geweer aan de kubbestok van een nabij in het water staan de palingfuik. Op eenigen afstand ver scholen in het riet wachtte hij de dingen af, die gebeuren konden. Het was ongeveer 12 uur in den middag en opeens hoort hij een boot in de nabij heid, ziet dat een stok, waaraan een haak zit, omhoog gaat en hij twijfelt niet, of een strooper was lezig daarmede de fuik te lichten. Hij roept: wat moet dat daar? en hoort tegelijk verschrikt antwoorden: niks, doch op hetzelfde oogenblik knalde het ge weer af. De strooper werd op vrcesclijke wijze gestraft, want hij kreeg een vol schot hagel precies in het hoofd. Zijn 14-jarig broertje, die bij lem was, voer hem ter stond naar huis; onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen en bij afwezigheid van Dr. Hoort legde Dr. Nout uit Nieuw veen het eerste verband. De toestand was echter dermate ernstig, dat hij terstond van de H.H. Sacramcnen der Stervenden voorzien moest worden en worden overgebracht naar een ziekenhuis, daar een operatief ingrij pen noodzakelijk was. NATRIUMLICHT OP DEN AFSLUITDIJK? Plannen in overweging. W i e r i n g e n, 16 Aug. De weg over den afsluitdijk Wieringen—Friesland is, naar bekend, nog niet verlicht. De dienst der Telegrafie heeft wel reeds een telefoon kabel op het traject gelegd, doch een elec- triciteitskabel is er nog niet. Naar dc Tel. verneemt, zou het in de be doeling der Regeering liggen op dit 30 K.M. lange traject een natriumverlichting te doen aanbrengen, wanneer althans de daartoe nog uit te werken projecten bevre- vredigend worden geacht. Een opdracht aan de Philipsfabrieken tot het uitwerken van een plan zou reeds door het Bureau van Wegenverbetering te 's-Gravenhage zijn verstrekt. Alle troost uit menschen is kortstondig en ijdel, maar de innerlijke troost, die uit de waarheid voorkomt, is zalig cn waar achtig. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 30 „Vervloekt!" ging hij door, na een oogen blik van stilte, „in alle andere omstandig beden zou ik heel graag mij gewonnen ge ren aan jouw veel grootere ondervinding, Gethryn. En aan Margaret's vrouwelijke in tuïtie en al dit 60ort dingen. Maar dit is een beetje te 6terk. Wanneer je zoo*n boel omstandige en waarschijnlijke bewijzen te gen dien Deacon krijgt, en er dan bij voegt bet feit, dat zijn vingerafdrukken de eenige waren op hét wapen, waar die man mee gedood werd, dan schijnt het krankzinnig om te bazelen: „Hij kan het niet gedaan hebben' Let eens op de zachte uitdrukking van zijn gezicht en dergelijke dingen!" „Ik durf het toch!" zei Anthony „Maar toiss Warren en ik zijn zoo psychisch, zie je!" „Maar, man, de vingerafdrukken! Die Anthony werd cynisch. „Ah, jal Die eeuwige vingerafdrukken. Hastings, jc bent een on verbeterlijke journalist. Iemand zegt „vin gerafdruk" tegen je, jij trekt met je schou ders en dc zaak is klaar. Het stomme wapen draagt den duimafdruk van mijn- hoer Zoo-cn-Zoo, ergo mr. Zoo-en-Zoo's hand was het, die den ouden heer neersloeg t Is zoo eenvoudig! Waarom je nog meer vermoeien? Ilang mr. Zoo-en-Zoo op! Hang hem op „Maar wacht nu eens even, dat i6 niet Anthony maakte een beweging met zijn hand. „O ja, ja. Ik weet wat jc gaat zeggen. En ik weet, dat ik als een dwaas praat. Het systeem van de vingerafdrukken is prach tig, maar het voornaamste nut er van is nude-bekende-misdadigers ^op te sporen. Als je nagaat hoe vernuftig deze moordenaar bij alles is te werk gegaan, treft 't je dan niet, als iets vreemds, dat hij het verplette rend bewijs van vingerafdrukken zou ach terlaten, slechts op één ding, en dat is het wapen zelf? Heusch, 't is hetzelfde als wan neer hij zijn visitekaartje op Hoode's over hemd zou hebben vastgeprikt!' Hastings keek twijfelend. „Ik begrijp, waar je heen wilt", zeide hij, „rnaar ik ben niet overtuigd! Nog niet in elk geval. En wij zijn nogal afgedwaald van BcHord. Niet dat er iets meer te zeggen valt. 't Trof ons alleen dat hij een beetje te verschrikt deed." „Wat je werkelijk bedoelt, geloof ik", zei Anthony, „is, dat volgens jouw meening Bel ford er even goed in betrokken was als Deacon." Margaret lachte. „Nu ben je er bij. Jack. Jc moet er niet omheen draaien. Anthony zeide: „Laten we het fretten gezicht een oogenblik vergeten. Was er niemand an ders, die volgens jullie verdacht deed?" Magaret draaide bet notitieboekje in haar schoot, heen en weer. Hastings keek haar aan. „Je moet er niet omheen draaien, Mag gi", zei hij. „Varken", zei Margaret. „En noem mij toch niet Maggi! Dat is onsmakelijk!" „Wat is dat, kinderen?" vroeg Anthony Margaret keek naar hem op. t Is alleen, Jat ik dien man vertelde, dat miss Iloode op mij een onaangenamen indruk maakte." „Je hebt 't een heel beetje verwaterd", lachte Hastings. „Wel, al wat ik bedoelde, was, dat er zoo iets tegenstrijdigs in haar 6cheen te zijn. Niet in wat ze zei, moet u weten, maar in de manier, waarop zij keek en zich gedroeg, 't Was dwaftö, zooals ik 't voelde. Eerst dacht ik, dat zij niet leed onder den dood van haar broer, maar uitgeput was door vrees en doordat zij probeerde te iets te verbergen. En daarna begon ik te gcloovcn, dat zij toch bedroefd was, en dat al de vreemde dingen bij haar aan droef heid toe te schrijven waren En daarna kwam ik weer om zoo te zeggen voor de helft tot mijn eerste gedachten terug. Dat is alles. U moet wel denken, dat ik gek ben, mr. Gethryn." „Ik denk", zei Anthony, „dat u een merk waardige jonge vrouw bent. U moest u ves tigen in de 6traat van Baker of Harley of in beide." Zijn toon wa6 ernstiger dan zijn woorden Margaret bloosde. „Hebben ze", vroeg Anthony, na een pau ze, „de houtvijl bij het onderzoek laten In Baker Street en Harley Street wo nen vele doctoren-fipecialisten. Hastings knikte. „En 't moet een leelijk wapen geweest zijn". „Ik moet haar een6 bekijken", zei An thony. Daarna voegde hij er, half luid, bij „waarom hinderen die vingerafdrukken mij zoo?" „Wat is dat?" „Niets, niets." Anthony rekte zich uit. „Voor vandaag genoeg, kinderen. Hastings, er is een allerliefste dame, die jouw flat wenscht te bezoeken, en wel vanavond. Zij is de zuster van onzen ouden vriend J. Maslerson. Ik beloofde, dat zij hem kon be zoeken, wanneer zij vanavond naar stad gaal." „Natuurlijk. Tusschen twee haakjes, met J. Masterson gaat 't heel goed. Temperatuur veel lager; alleen is hij nog heel zwak, na tuurlijk. Doet niets anders dan slapen. Dc dokter bezocht hem vanmorgen en zegt, dat de misère bij hem niet anders is dan een influenza, rnaar deze is ernstiger tenge volge van verwaarloozing en doordat er zenuwaanvalletjes bijkomen, die waar schijnlijk 't gevolg zijn van Shell-Shock". „Ik snap het. 't Zal zeker wel goed zijn dat zijn zuster hem vanavond bezoekt?" „Natuurlijk." Hastings glimlach ging over in een 6oort van beteuterd kijken. „A pro pos als die dame hier woont, kan ik mis schien kan ik haar misschien naar stad mee nemen?" „Ik was op 't punt het je te vragen," zei Anthony, na een pauze, „maar ik ben van plan veranderd. Kijk niet al te opgelucht." De redenen, die hij voor deze verandering van plannen had, waren verschillend. Hot 'is zeker, dat zij niet zuiver philantropisch waren. „Ik concludeer dan," zei Hastings, „dat, als wij een bevoegd ondergeschikte achter. laten om, om het laatste restje van het verhoor op te nemen, de dame Margaret cn ik nu naar stad terug mogen keeren." Zij begaven zich naar de auto, die wachtte. Voordat zij zich in beweging zelte, zei An thony. „Miss Warren zuodt u zoo vriende lijk willen zijn om het verslag van het ver loop van dezen morgen te willen laten ty pen door iemand, cn het mij morgen naar hier zenden; 't zal zooveel beier zijn dan het verslag voor 't publiek." „Ik zal het zelf ineens doen," zei Marga ret. De wagen ging rijden. Anthony wuifde, orn nog eens te bedanken, draaide zich op zijn hielen om en ging het logement weer binnen. Binnen een half uur was hij in Lucia's salon, Buiten Lucia's hek stond zijn groote roode wagen Lucia liet hem nauwelijks twee minuten wachten. Toen zij kwam, merkte hij met ergernis, dat zijn hart wild klopte, als van een schooljongen. II1J zag in haar een nieuwe fijne soort van schoon heid vandaag Iets donkers en wonderlijks cn iets, dat bijna onstuimigheid was. Zij gaf hem de hand. „Ik hoorde do auto. Ik heb u toch niet laten wachten?" vroeg zij. Anthony schudde van neen. Zij keek nieuwsgierig de kamer door. „Neen zeide hij, „Hastings is niet geko men Hij moest teruggaan. Dat. daarbuiten is mijn wagen. Als u 't goed vindt, zal ik u naar stad brengen Als u klaar bent, zul len wij dan gaan?" Hij ging naar de deur. (Wordt vervolgd)*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5