FOUTENZOEKPLAATJE Rubriek vara Oom Pi m xxxxxxxxx i HET MAKEN VAN GEBAK. Krj!i°BJrlcons en hun bestemming. Zelf gekweekte paddestoelen. Welke zijn de 9 fouten in dit plaatje? (Nadruk verboden). Beste Nichten en Neven. Het is met dc correspondentie nog steeds erg slapjes. Dat is ook zeer logisch, want vele van mijn nichten en neven zitten bui ten de stad. Het zal vermoedelijk in Sep tember wel drukker worden denk ik. Deze week heb ik van oom Bob, weer een aardig verhaaltje gekregen. Het is ge titeld: Het zieke aapje. Toen ik zoo oud was als jullie nu, woon de ik in Tandjong-Karang. Ja, dat plaatsje zullen jullie wel niet weten te liggen, hè, al zijn jullie dan ook nog zoo knap in Aard rijkskunde. Natuurlijk niet, want het staat nog in zoo goed als geen enkele atlas. Ik zou het wel ongeveer kunnen uitduiden, maar omdat het voor velen van jullie wel een beetje al te moeilijk zal zijn, zal ik maar volstaan met te zeggen, dat Tand jong Karang op Sumatra, een van de eilan den van Oost-Indië, ligt, midden in het oerwoud. Als jullie bij geval een Indische Oom of Tante hebt zullen jullie misschien wel we ten, dat in Indië nog vele huizen in het oerwoud, rimboe noemen ze dat daar, alleen maar uit planken cn palen opge bouwd worden. In zoo'n houten huis nu woonde ik toen ook. In ons huis waren onze kamers en die voor de bedienden geschei den door een overloop of galerij, waar een dak boven gemaakt was van gedroogde palmbladeren. Je weet wel van die spitse bladeren, zooals aan onze sierlampjes, maar dan natuurlijk veel grooter. Op zekeren dag, toen ik alleen aan het spelen was op dien overloop kwam een Inlander een leuk aapjo te koop aanbie den. Het diertje had zoo'n verstandig grappig snuitje cn keek mij mot zijn wijze treurige kraaloogjes zoo meewarig aan, dat ik mijn moeder om het aapje vroeg. Na veel bidden en smeeken, ik had daar nu niet bepaald veel speelmakkertjes, mocht ik het diertje houden. Den zelfden dag nog maakte ik een in gewikkelde stellage, want dacht ik, het beestje zal wel graag klimmen. En jawel hoorgebonden aan een heel lang touw klauterde mijn nieuwe speelkameraad door de planken, palen en ladders doorals eenaap zoo vlug. Je kon het hem aan zien, dat hij het uitstekend naar den zin had. Als ik hem een pisang of wat ander voedsel gaf keek hij me zoo dankbaar en vriendelijk aan, dat ik hem wel den hee- len dag zou hebben willen voeren, maar dat zou natuurlijk ook niet goed geweest zijn. Wij noemen dat wel eens apenliefde, als je zooveel van iets of iemand houdt, dat het nadeelig voor den betrokken per soon is. Ilier was het dus met recht apenliefde, want ik was ook dol op het speelsche beest je. Wij gingen ook wel eens een wandelinge tje maken naar mijn andere Europcesche vriendinnetjes, twee Duitsche meisjes: Eri- ka en Hannele. Je moet weten, dat deze meisjes ook een aapjo hadden. Dikwijls probeerden wij dan de beide aapjes met elkaar te laten spelen, maar zij schenen allebei meer voor een vechtpartijtje te voe len, zoodat wij er dan maar gauw een ein de aan maakten. Do haren vlogen soms uit hun mooie pelsjes. De apen.. Maar in den loop der tijden bemerkte ik, dat mijn aapje erg lusteloos werd. Soms zat hij voortdurend te staren en sloeg geen acht op de lekkere hapjes, welke ik hem voorzette. Ik sprak er met mijn moeder over en deze meende, dat het aapje mis schien wel een beetje heimwee naar de wouden had. Na overleg met mijn vader, vond is het, zij het heel moeilijk, goed, dat het aapje de vrijheid terug gegeven zou- worden. Ik brak de heele stelling weer af en pakte het aapje om het touw los te maken. En wat bleek nu.Het was dc eerste keer geweest, dat ik een aapje had gekregen en daardoor had ik niet opgelet, hoe die In lander dat touw vastgemaakt had. Nu bleek het, dat hij het eenvoudig om het middeltje van het arme beestje had vastgeknoopt. Natuurlijk was het heel dom van mij ge weest om daar niet op te letten, want nu was dat touw gaan schuren en daar gaap te me toch een diepe snee in dat lichaampje van het zielige aapjeBovendien was dat nog vervuild en er zijn zooals je mis schien ook weet heel veel vliegen in. Indië, dus jullie begrijpen de ontzettende gevol gen van mijn domheid. Toevallig, in Indië is dat een heel groot toeval, kwam de dokter langs en toen wij hem het hadden verteld, behandelde hij de wonde met eau de cologne, wat zuivert. Geen uur later was het stakkertje dood ziek en mijn moeder nam uit nieuwsgierig heid de temperatuur eens oponge hoord 41 graden. Omdat alles feitelijk onze schuld was, de den wij letterlijk alles om het 't beestje naar den zin te maken. Wij stopten het lekkertjes in een mandje met wat oude lap pen en gaven het om beurten een lepeltje suikerwater. Dat vond het aapje heerlijk en het was leuk om hem zich zijn lipjes te zien aflik ken. Soms klappertandde het stumpertje van de hooge koorts. Inderdaad knapte het beestje langzamer hand op en na verloop van eenige dagen kon het in een leegstaande kamer, met een verband orn, vrij rondloopen. Wat waren wij daar blij over, want wij vonden het wel een beetje onze eigen schuld. Je begrijpt echter zijn teleurstelling, toon ik den tweeden dag de kamer verlaten en het aapje gevlogen vond. Vermoedelijk was het, het verband om, naar zijn kornuiten gevlucht. Wat zullen die raar opgekeken hebben, denken jullie niet? Ik hoop tenminste maar dat het aap je zijn windsels heeft kunnen losmaken. Volgende keer zal ik jullie eens wat vermakelijkers van het apcnlcven vertel len. Uit dit verhaal hebben jullie tenmin ste kunnen lecren, dat*het allemaal- wel heel mooi en lief is om er allerlei beesten op na te houden als konijnen, vogels en ik weet al niet wat, maar dat je, als je een maal die taak opgenomen hebt, er ook de gelijk voor moet zorgen. Want meestal gaat dat zoo, dat er na twee of drie weken niet meer naar omgekeken wordt en moet het die schattige dieren ook zoo vergaan als mijn aapje of... nog ergerl Laten wij het niet hopen. Tot het volgende apenpraatje dus. DE CORRESPONDENTIE Grutto. Bedankt voor je plaatjes. Ge feliciteerd met den goeden uitslag van je examen. Met het weer heb -je aardig ge boft. Fijn hè, rustig op zoo'n land te kun nen rondzwerven! Kemphaantje Ik vind het leuk dat je me zelfs in Rotterdam nog niet ver geet en me van daar nog even schrijft. In zoo'n groote stad heb je het druk; er is een heel programma af te werken in zoo'n kor ten tijd! Witte Muis Bedankt voor je post zegels. Nu kun je bet zwemmen goed aan- leeren. Heb je het diploma al gehaald? Piccolo. Ben je nu weer geheel op geknapt? Wat heeft eraan gescheeld, heeft de griep je een beetje te pakken gehad? Be dankt voor je gift. C 1 y v i a Leuk hè, zoo'n logé erbij. Als het nu maar mooi weer blijft, dan kun je aardige tochtjes in den omtrek gaan ma ken! Cupido Bedankt voor je gift. Ik ge loof, dat het mooie weer aardig aan het veranderen is. Enis de aardappeloogst nogal meegevallen? Ja. die ploeterbak in den plantsoengordel heb ik gezien; het is er buitengewoon aardig. Ik wensch je veel plezier in Zandvoort cnheel mooi weer! Roode Pimpernel. Waar ben je heengercisd?'^ Ik hoop dat je me eens een en ander van jc reis zult vertellen. De oplossingen. I. De beste stuurlui staan aan wal met de woorden: banaan, weelde, stuur, luit, aas en nest. Leeuw-ar-den; Zaan-dijk, (Zaan-dam) cn Roer-mond. De prijs is deze week voor Witte Mui s, die hem Maandag aan ons bureau kan ko men afhalen. Nieuwe raadsels. X X v a s X s X 4 8 3 X X X a X Op de kruisjeslijnen komt de naam van een plaats in Groningen. Op de le rij het gevraagde woord. Op de 2e rij iets wat een smid gebruikt. Op de 3e rij: een bloem. Op de 4e rij: een jongensnaam. Op de 5e rij: een plaats in Drente. Op de 6e rij: een plaats in Limburg. Op de Te rij: een plaats in Gelderland. Op de 8e rij: een muzieknoot. Op de 9e rij: een medeklinker. II. Mijn geheel is een spreekwoord dat uit 4 woorden bestaat en met 23 letters wordt ge schreven; 5, 2, 7, 12, 14, 20 is oen plaats in Zuid-Holland. 3, 10, 1, 18, 6, is iets wat men op brieven doet. 9, 22, 17, 19, 15 doet men na hardloopen. 8, 11, 16, is een zwarte stof. 23, 4, 13, is een deel van een passagiers schip. 21, 7, 14, 5 is een plaats in Gelderland ONZE RUILHANDEL. Mej'. B. W.B. wordt vriendelijk bedankt voor dc bonnen en plaatjes, welke zij me gezonden heeft. Kabouter kan in ruil voor zijn gift een paar Vetplantenbonnen, zeewateraqua- riumplaatjes, Roodbandplaatjes en een I-Iille's bon komen halen. Tom Mix kan in ruil voor zijn gift een paar Roodbandplaatjes, Coelinghplaatjes en een Ilille's bon komen halen. Grutto kan een paar filmplaatjes en een boekenbon halen. Witte Muis kan een paar Vetplanten bonnen en een Droste bon krijgen. Piccolo kan een paar Vetplantenbon nen, een Drostebon, boekenbon en een Lux- bon komen halen. C 1 y v i a kan een boekenbon en een Hil- le's komen halen. Cupido kan een paar Vetplantenbon nen cn een Ilille's bon komen halen. Alle bonnen en plaatjes kunnen na Maan dagmiddag 3 uur aan ons bureau worden afgehaald. OOM PIM. Iets over ovenhitto. Een eerste veieischte bij het maken ran groot of klein gebak, koekjes enz is. dat men over een goede oven beschikt In de meeste gezinnen zal men thans gasfornuizen met een goed eircnleerende oven hebben, doch veelal heeft men slechts een gasstel, waarop een aparte oven geplaatst wordt, die echter, wil trien geen teleurstellingen ondervinden, een goede circulatie van de ontwikkelde warmte moet hebben. Electrische fornuizen treden meer en meer op den voorgrond, doch de aan sehaffing brengt grootere kosten met zich. o.a. door de speciale kookpannen waardoor vele huisvrouwen zich hopa len tot de aankoop van een modern gas fornuis. Bij het bakken van groote ca kes is onderhitte noodie. om te zorgen dat zij eerst gelegenheid krijgen. zooviVd mogelijk te rijzen, vóór zij hrnin worden We zonden de hakperiode in drie doe len kunnen splitsen, nl. beginnen met matige hitte, daarna wanneer wij dim ken. dat het gebak genoeg gerezen is de hitte vermeerderen om het mooi bruin te laten kleuren en gedurende de derde periode de hitte weer verminderen op dat het gebak ook inwendig door er door gaar kan worden. Om zich te overtuigen of dit laatste het geval is. prikt men in het gebak met een haak- of breinaald, die er dan ge heel schoon uit moet komen, waarna men het uit den oven neemt. Ziet men. dat er zich deeg aan dc naa'd bevindt, dan blijft het gebak nop in der' oven. Ervaren baksters zullen wanneer zij even op het gebak kloppen aan den klank hooren. of het gaar is, terwijl oen cake. die uit den oven kan. tevens op zijde losgelaten heeft van het blik. Heeft men een cake- of taartvorm in den oven gezet, dan mag men onder geen voorwaarde do eerste 10 of IS mi nuten de ovendeur opendoen, maar moet het gebak eerst ten volle gelegen heid hebben gehad uit te rijzen. Ziet men. dal bij vermeerderde hitte fin de 2e periode) bet gebak kans be loopt te bruin te worden, dan legt men over den bovenkant een vel ingevet pa pier. Het verdient aanbeveling, vooral hij grootere- of vruchtencakes eerst het blik in te vetten, liefst met ongezouten boter of zuivere slaolie en daarna te voe ren met drie lagen beboterd papier, bo dem zoowel als zijkanten. Het papier wordt verwijderd als de cake nog warm is. anders loopt men kans het gebak te beschadigen. Nooit moet men verschillende soorten m lurk tegelijk in een oven bakken. Kleine cakes moeten enkele minuien in de vormpjes blijven, alvorens ze te storten, zij hebben dan gelegenheid even te krimpen, waardoor men ze gemakke lijker uit den vorm krijgt. Alle soorten gebak moeten na uit den vorm genomen te zijn op een cakeroos- ter of vischplaat afgekoeld worden, ter wijl men zorg moet dragon, dal hel niet in den tocht staat. De moderne architecten hebben hij :t ontwerpen van boven- en benedenhui zen in de groote steden, alsmede voor de flatwoningen het groote nut van balcon voor bovenverdiepingen ingezien. Terecht is dit een zeer gelukkige op lossing. want de bewoners van In oederi- h ui zen hebben de beschikking over een tuin met berghok, terwijl bovenbewo ners. indien zij geen balcon hebben, zich behelpen met een keukenkast, waar be halve werkgereedschap, ook de asclrbak rehorgen wordt. Het halcon vóór de keuken is dan ook van groot praetiseh nut en met mooie dagen kan zij een groot deel barer bezig heden, die anders in huis, n.l. in de keuken gedaan worden, op bet balcon doen plaats vinden. Terwijl moeder bezig is met toebe reidselen voor het middagmaal kunnen de kleintjes op bet balcon spelen, zelfs zonder toezicht, indien men boven de leuning een rasterwerk laat aanbren gen, dat men kan laten begroeien, door in 'n bak een wingerd of bruidssluier te laten groeien, die langs het rasterwerk eleid kan worden. Het groote voordeel hieraan verbon den is tevens, dat men bij zijn bezighe den voor eventueele nieuwsgierige blik ken van overburen gevrijwaard wordt Indien het balcon op den zonnekant is gelegen, laat men een eenvoudig scherm maken, om de felle zonnestralen tegen te houden, waardoor de keuken koeler blijft. Groenten en aardappelen schoonma ken en schillen kan op bet balcon ge schieden. evenals wassehen en strijken, en allerlei andere werkjes. Vooral voor huisvrouwen, die over geen of weinig hulp beschikken en daar om veel aan huis gebonden zijn, is een balcon een ware uitkomst. SCHOUDERCAPE. Het nieuwste kleedingstuk. 840. Nu de capes meer en meer een vaste plaats veroverd hebben, zal 't de meeste dames wel aan genaam zijn zoo'n praetiseh kleedingstuk in haar bezit te hebben. Uns mo de! geeft een ge ruite cape aan, met wit wollen shawl kraag cn knoopparnee- ring, die op 'n effen in ponnetje bijzonder aardig kleedt. Ook oudere dames zullen veel gemak van een cape hebben, die met knel weer do schouders en rug zoo heerlijk warm houdt. Velours chiffon en duur geplet pluche, naar verkiezing met zomerbonl gegarneerd en gevoerd met dunne zijde, voldoen aan alle eisclren Gewoon fluweel kan ook gebruikt wor den. maar heeft 't nadeel, zoo heel ere -toffig te zijn. I'alronen voor deze capes zijn in alle maten te bestellen onder Nr. 810. JONGE DAMESJAPON. Van wollen zomerstof. S39. Bijgaand zeer apart model kan van zijde, maar ook van een dunne wollen zomerstof ge maakt worden en is van een pffen weefsel met garneering van gestreepte zijde of glasbatist. Het geheel be staat uit eep blouse en rok De laatste heeft twee banen en evenals de blou se een plissé. Hiervoor heeft men driemaal zooveel stof noo- dig als omtrek van de onder kant van de ruk of blouse meet. Het bovenge deelte van de blouse, dat uit een puntig op gestikte pas be staat. wordt op gestikt, terwijl de kleine pof mouwtjes met 'n boordje zijn af gewerkt. De punthals met bet smalle shawl- kraagje. geeft een aardige onderbreking aan hef effen geheel. Patronen kan men bestellen tot en met maat 4R. ook voor grootere meisjes, dus in de zeer kleine maat, onder ver melding van Nr. 839. Paddestoelen zijn evenals truffels en champignons voor velen een ware lek kernij. die echter over hot algemeen in Frankrijk en België nog moer gebruikt wordt. Met een weinig geduld kan men ze zelf kweeken en heeft hiertoe een goed gemest stuk grond nnodrg van 3 a 4 vierkante nieter- voor het poolen van R i 10 eetbare paddcsToel m. die zeer spoe dig hun wortels over liet gelieele stuk grond verspreiden. De grond, die goed vochtig gehouden moet worden, bedekt men in het najaar met een laag benken, kastanje of eiken bladeren, waarover heen men dennennaalden strooit. De grondlaag mag echter niet verharden, deze moet echter slechts afgesloten zijn van de buitenlucht. Einde Maart of begin April worde de deklaag verwijderd en moet men zorgen,- dat de grond vochtig blijft, waarna een goede oogst de liefhebber van eetbare paddestoelen voor zijn moeite zal looneD. KINDERURK. Voor meisjes van i tot 8 jaar. 841. Eenvoudig en toch zoo bijzonder aar dig kleedend is het model van bijgaand jurkje. Een rech te pas met effen omliggend boord ie maakt het bo vengedeelte uitj waaraan het in- gerim pelde han-, gertje wordt ge zet. Sluiting aan do rugzijde, ter wijl kleine zak jes opge-likt worden. Patronen voor meisjes van 4 tot 8 jaar kan men met ver-| melding van den iuisten leeftijd bestellen onder Nr. 841. HET AANVRAGEN VA" KNIP. PATRONEN. Om bet onze lezeressen gemakkelijk te ma- ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bljslultlng van f 0.58 In postzegels voor Japonnen en f 0 30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzcnslraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over-l schrijvliig van het bedrag op postrekening' 191919 ten name van den knlppatronendlenstj to 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon, *>iet uw volledig adres vooral duldelük v«r.l melden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 16