EUROPEESCHE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN S0PLA WINT DEN ZILVEREN MOTOR HONGARIJE WINT DRIE TITELS Sportnieuws a AMERSFOORTSCH DAGBLAD SPANNENDE FINALE Tritons stuurmanlooze vier, tweede in de finale De Hoop-twee eindigt als no. 3 Boedapest, 26 Aug. Op den tweeden dag der Europeesche roeikampioenschappen was het weer we derom prachtig, er stond vrijwel geen wind terwijl het water stil was. De hitte was niet al te groot. Ook voor de Herkansings races bestond veel belangstelling, ondanks het feit, dat geen enkele Hongaarsche ploeg mecroeide; die waren immers gisteren reeds allen in de eindstrijden gekomen. De Tritonvier slaagde er in zijn herkansings race te winnen, zoodat de Utrechtenaren morgen Zondag in do finale komen. De acht van Njord werd tweede in de herkan singsrace met miniem verschil op Joego slavië, na een uiterst fraaie race, terwijl de Spaarnesciffeur de Vries ditmaal derde werd. Alleen de twee zonder stuurman van de Hoop en de vier zonder stuurman van Triton zijn dus in den eindstrijd geplaatst. Als kamprechter fungeerde heden dr. F. G. Mieremet, die in de motorboot onmiddellijk achter de ploegen aan kwam. Vier met stuurman. Eerste herkansingsrace: 1. Tsjecho-Slo- vakye tijd 6 min. 23 sec. 2. Spanje, 3. Bel gië, 4. Roemenië. Tweede herkansingsrace: 1. Zwitserland tijd 6 min. 19,6 sec.; 2. Polen, 3. Frankrijk. Joego-Slavlë heeft niet deelgenomen. De eindspurt tusschen Zwitserland en Polen was uiterst spannend. De jury oor deelde, dat beide ploegen tegelijk door de finish waren gegaan en wenschte zijn be slissing voor te behouden tot de officieele foto's waren ontwikkeld. Toen bleek, dat Zwitserlnd met miniem verschil had ge wonnen. In den eindstrijd komen dns Italië, Dene marken. Hongarije, Tsjecho-Slovakye en Zwitserland. Twee zonder stuurman. In dit nummer vond slechts 1 herkan singsrace plaats, die gewonnen werd door Joego-Slavië in 6 min. 50.8 sec. De uitslag was: 1. Joego-Slaviê tijd 6 min. 50,8 sec; 2. Bel giê, 3. Polen. In den eindstrijd komen Hongarije, Ne derland (Hoop twee), Zwitserland, Italië en Joego-Slavië. SclfL Eerste herkansingsrace: 1. Zwitserland, tijd 6 min. 48,8 sec.; 2. Tsjecho-Slovakye, 3. Joego-Slavië, 4. Belgi. In de tweede herkansingrace startte onze landgenoot de Vries van het Spaame tegen Italië, Frankrijk en Spanje. Frankrijk nam de leiding. Op 500 Meter kwam de Italiaan naar voren, terwijl de Vries laatste lag. Op dat moment roeide hij met 27 slagen in de minuut. Op 1000 Meter lag de Vries op de derde plaats, door den Spanjaard te passeeren. Tusschen den Franschman en den Italiaan ontspon zich een felle strijd om de leiding en nu eens lag de een, dan de andere weer voor. Op X baanlengte kwam de Vries goed opzetten en zoowaar ging hij zijn beide tegenstanders ernstig bedreigen. Het leek zelfs dat hij ging win nen en zijn kansen stegen, toen bleek dat door den feilen strijd, zoowel de Italiaan als de Franschman uitgeroeid waren. Zien deroogen liep de Vries in, doch zijn eind spurt had hij te iaat ingezet en zoo eindig de hij als derde met den Italiaan als win naar. Wat meer internationaal wedstrijd routine en de Vries kan het ongetwijfeld nog een eind brengen. Het resultaat van de heat was: 1. Italië tijd 6 min. 47,6 sec.; 2. Frankrijk 6 min. 49 sec. 3. Nederland (De Vries) 6 min. 51,4 sec.; 4. Spanje. In den eindstrijd komen Zondag Dene marken, Polen, Hongarijo, Zwitserland en Italië. Twee met stuurman. In dit nummer vond een herkansingsroce plaats usschen België en Spanje, welke heat door België gewonnen werd in 7 min. 25.2 sec., 2. Spanje. In den eindstrijd van dit nummer komen uit Polen, Frankrijk, Hongarije, Italië en België. Vier zonder stuurman. In dit nnmmcr vond een herkansingsrace plaats tusschen Nederland, Polen, België en Joego-Slavië. De eerste start mislukte en na den twee den start had Joego-Slavië de leiding. Bel gië startte zeer slecht. Op 500 Meter lag de Triton vier tweede, waarbij geroeid werd met 34 slagen in de minuut. Prachtig roei de de Utrechtsche ploeg verder en op de helft der baand had Nederland de leiding overgenomen. Geleidelijk werd de voor sprong vergroot tot 1 lengte. Polen kwam sterk opzetten, doch de Tritonploeg liet zich haar voorsprong niet ontnemen en met 1 lengte verschil zegevierde de Triton vier in den tijd van 6 min. 15 sec. De uitslag luidde: 1. Nederland (Triton vier) tijd 6 min. 15 sec.; 2. Polen; 3. België; 4. Joego-Slavië. In den eindstrijd zullen Zondag starten Zwitserland, Italië, Hongarije, Denemarken en Nederland. Double sculL In de double 6cull vond slechts een her kansingsrace plaats, die door Polen gewon nen werd in 6 min. 42,4 sec. 1. Polen tijd 6 min. 42,4 sec.; 2. Roeme nië; 3. België. In den eindstrijd komen dus Hongarije, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië en Polen. Achtriemsgieken. Er vond slechts 1 herkansingsrace plaats in het nummer dor achtriemsgieken in verband met het feit, dat gisteren Zwit serland en Frankrijk tegelijk in hun heat waren aangekomen. Hierdoor kon slechts 1 finalist worden geplaatst. Nederland roeide tegen Joego-Slavië, Polen, Tsjecho- Slovakije, Polen en Spanje. Na den start leidde Tsjecho-Slovakije, terwijl de Njordploeg op de vierde plaats lag. Spoedig verbeterde de Leidsche ploeg haar positie en zoo waar wist zij op Y\ lengte van den afstand de leiding te ne men. De Njordploeg roeide toen met 32 slagen in de minuut. Joego-Slavië kwam toen de Nederlanders sterk bedreigen, doch nog steeds wisten deze hun voorsprong te handhaven. Er ontstond een schitterende race. Op 1000 Meter lagen de Leidenaars nog steeds voor en op 500 Meter voor de finish eveneens. De eindspurt was magni fiek. Met 40 slagen in de minuut trok do Njordploeg het laatste stuk, doch Joego- Slavië kwam voor en won, zij het met ge ring verschil. De tijd van de winnaars be droeg 5 min. 52.2 sec., terwijl de Njord ploeg er 5 min. 53,4 sec. over deed. Indien men bedenkt, dat de winnaars van de eerste heat van Vrijdag, Zwitserland en Frank rijk er beiden 5 min. 59 sec. over deden en de winnaar van de tweede heat Italië 5 min. 55,6 sec. en de winnaar van de derde heat Hongarije 5 min. 59,2 sec., dan is het toch wel dubbel te betreuren, dat Neder land met betere tijden dan al deze finalis ten geen plaats in de finale heeft kunnen verkrijgen. De uitslag was: 1. Joego-Slavië tijd 5 min. 52,2 sec.; 2. Nederland (Njordploeg) 5 mm. 53,4 sec.; 3. Polen 5 min. 56,8 sec.; 4. Tsjecho-Slovakije 5 min. 59,4 sec.; 5. Bel gië 6 min. 1,2 sec.; 6. Spanje 6 min. 12 sec. Joego-Slavië komt in de finale met Zwit serland, Frankrijk, Italië en Hongarije. Op het Congres der F. I. S. A. is heden besloten, dat de Europeesche Roeikampioen schappen in 1934 te Luzern op de Rothsee zullen worden gehouden. DE FINALES. Zondag werden de eindw3dstrijden op de Donau gehouden. Door verschillende om standigheden er waren extra-nummers ingelascht, terwijl verschillende ongelukjes en valsche starts plaat9 vonden waren de wedstrijden zeer laat afgeloopen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de rijks bestuurder Horthy, de leden van het Corps diplomatique, waaronder de Nederlandsche gezant met zijn echtgenoote. Ongeveer 25000 toeschouwers bevolkten de oevers van de Donau. Hongarije won niet minder dan drie Europeesche kampioenschappen, waardoor dit land in het bezit kwam van de Coupe Glandaz. Italië, Polen, Denemarken en Frankrijk, wonnen ieder één kampioenschap. De president van de F.I.S.A., de heer Fiorori, reikte de prijzen na afloop uit. Helaas mocht het geen der Nederlandsche ploegen gelukken een overwinning te beha len. In het nummer vier zonder stuurman eindigde de Tritonploeg als tweede, terwijl de twee zonder stuurman van de Hoop (Amsterdam) als derde aankwam. Do resultaten der afzonderlijke nummers warm: Vier met stuurman. In dit nummer verscheen Denemarken niet aan den start in verband met het feit, dat do roeiers zich wenschten te sparen voor de vier zonder stuurman. Italië wist het kampiojnschap te behalen met aanzien lijken voorsprong op de overige deelnemers. Het eindresultaat was: 1. Italië Europeesch kampioen, tijd 6 min 0.6 sec. 2. Hongarije 6 min. 10.8 sec. 3. Tsjecho-Slowakije 6 min. 142 sec. 4. Zwitserland 6 min. 16.6 sec. Denemarken niet gestart. Twee zonder stuurman. Hongarije startte in dit nummer het bes te. Spoedig had dit land dc leiding met een halve lengte met op de tweede plaats Italië en Nederland op de derde plaats. Na 500 Meter kwam Joego-Slavië opzetten. Een felle strijd ontspon zich tusschen Italië, Joe go-Slavië en Hongarije om de leiding. Op de helft der baan ljidde Hongarije met een halve lengte. Steeds grooter werd de voor sprong van Hongarije. De Nederlandsche ploeg roeide met 36 3lagen in dc minuut en zat op dat moment op de vierde plaats. Zij stuurden zeer slecht, gingen de verkeerde richting uit en kwamen in de vierde baan terecht, terwijl zij oorspronkelijk de tweede baan hadden gehad. Italië was inmiddels afgezakt; de roeiers hadden in den beginne te veel van hun krachten gevergd. Zwitserland roeide op de tweede plaats, terwijl de Hoop-twee op de derde plaats eindigde met een tijd van 6 min. 31.2 sec. De einduitslag was: 1. Hongarije Europeesch kampioen 6 min. 24 sec. 2. Zwitserland 6 min. 29J2 sec. 3. Nederland (Hoop-twee) 6 min. 31.2 sec. 4. Joego-Slavië 6 min. 33 sec. 5. Italië. SclfL Na den eersten start kwam de Deensche sciffeur op 1000 Meter in botsing met den Italiaan9chen sciffeur Giacomini. Hierdoor moest opnieuw worden gestart, met het ge volg, dat in den tweïden wedstrijd de Deen Hendrikson na 1500 Meter opgaf, terwijl de Hongaarsche sciffeur dr. Szendey eveneens den strijd staakte 800 M. voor de finish. Zoo bereikten slechts drie sciffeurs de finish, waarbij de Pool Werey won in 6 m. 28.4 sec. De einduitslag was: 1. en Europeesch kampioen: Werey (Po- l?n) 6 min. 28.4 sec. 2. Studach (Zwitserland) 6 min. 31.2 6ec. 3. Italië (Giacomini) tijd 6 min. 32.8 sec. Twee m*t stuurman. In dit nummer ontstond een vinnige eind strijd tusschen de Hongaarsche en de Pool- sche ploeg, nadat Hongarijo geruimen tijd had geleid. Hongarije won tenslotte met gering ver schil. De Italiaanschc ploeg gaf tijdens de race op wegens averij aan de boot. De stnurmanlcoze vier van Triton. De einduitslag luidde: 1. Hongarije Europeesch kampioen 6 min. 50.2 sec. 2. Polen tijd 6 min. 52.8 sec. 3. Frankrijk 6 min 58.4 sec. 4. België, 7 min. 11. 6 sec. Italië opgegeven. Vier zonder stuurman. Na den eersten start kreeg de Italiaan- sche boot op ongeveer 500 Meter plotseling averij in dc boot. Wat er precies 'gebeurde ontging ons, doch de kamprechter besliste, dat de ploegen weer naar de finish terug moesten om over te starten. Bij den tweeden start kwam Hongarije voor te liggen, waarna de Triton-vier op fraaie wijze komt opzetten. Op 1000 Meter liggen Hongarije en Nederland boord aan boord. De Hongaren vielen daarna iets terug, waarna Nederland de leiding over neemt Denemarken heeft intusschen op prachtig? wijze ingehaald, zij roeien in hoog tempo en weten de leiding over te nemen. Met een prachtigen eindspurt tusschen De nemarken, Nederland en Hongarije, wordf Denemarken eerste en Nederland tweede. De einduitslag luidde: 1. en Europeesch kampioen Denemarken, tijd 6 min. 4.6 sec. 2. Nederland (Triton-vier) 6 min. 7.4 sec. 3. Hongarije kwart lengte achter Neder land. 4. Zwitserland. Double scull. In het nummer Double scull leidde Hon garije aanvankelijk, doch Frankrijk en Ito. lié kwamen spoedig als de helft der baan is afgelegd naast de Hongaren. De eind spurt tusschen Frankrijk en Italië is zeei fraai, waarbij Frankrijk met garing ver schil won. 1 en Europeesch kampioen Frankrijk, tijd 6 min. 20.6 sec. 2. Italië 6 min. 22 sec. 3. Hongarije twee lengten achter. 4. Polen. 5. Joego-Slavië. Achtxlemsgiekes. Een zeldzaam fraaie race vond plaats In den eindstrijd der achtriemsgieken, waar* voor de ploegïn van Hongarije, Italië, Joe go-Slavië, Frankrijk en Zwitsarland aan den start verschenen. Op de eerste 1000 Meter leverden Frank rijk en Hongarije den meesten strijd. Op 1500 Meter leidde Hongarije met een halve lengte. Frankrijk is dan uitgeroeid en zakt af .terwijl Italië en Joego-Slavië komen op zetten. Met een fraaien eindspurt wist Hongarije dit nummer te winnen in den besten tijd van het tournooi, 5 min. 44.2 sec. De einduitslag luidde: 1 en Europeesch kampioen Hongarije 5 min. 44.2 sec. 2. Italië 5 min. 45.2 sec. 3. Joego-Slavië 5 min. 48.4 sec. 4. Frankrijk 5 min. 48.6 sec. 5. Zwitserland 5 min. 49.8 sec. De Nederlandsche roeiers vertrekken Woensdag van Boedapest naar Nederland. VOOR HET Geslaagd Iournooi, waarop geen wanklank werd vernomen Het was alleen te warm De laatste dag van de Zilveren Motor- wedstrijden heelt evenals de beide vori- gen een geanimeerd en zeer sportief ver loop gehad. De regeling op en om het ter- cin was als steeds weer keurig in orde, dc publieke belangstelling was vrij groot er is door allo elftallen flink om de overwinning gestreden. Vooral Sopla en Soesterbcrg hadden groot belang bij win nen, daar beide clubs reeds tweemaal do Motor hadden gewonnen. En driemaal moest de eerste plaats wor den ingenomen om deze fraaie prijs in eigendom to krijgen. Voor Sopla was het dc laatste kans in verband mot de promo tie naar den K.N.V.B. De weersgesteldheid werkte niet mee, het was veel te warm voor voetballen. De heeren Ros, Lieffering en v. d. Arend zorgden als scheidsrechters voor een uit stekende leiding, er is geen wanklank gehoord. Het tournooi is een mooie propaganda voor de voetbalsport geweest, het Soester- bergbestuur komt e*en woord van hulde toe. Bondsvoorzitter van Kuyk en de be stuursleden Spanjaard en Steup waren aanwezig. Over de wedstrijden het volgende: SoesterbergScherpenzeel. Om even half één stellen de beide elftal len zich vrijwel volledig op onder leiding on scheidsrechter Ros. Er is reeds aardige publieke belangstelling ondanks het vroege aanvangsuur. Het spel heeft voorloopig iet zooveel te bcteekenen, het is een heen en weer getrap zonder eenig systeem. Soesterberg heeft weinig succes bij de hechte Scherpenzeel verdediging ook al mede door het weinige doorzettingsvermo gen in de voorhoede. Scherpenzeel heeft na een goed kwartier spelen succes, een goede aanval wordt be sloten met een pracht#schot van den links buiten en onhoudbaar voor de Soesterberg keeper vliegt de bal in het net 01. Wel doet de Soesterbergsche aanval be tere pogingen om een goal te maken, de middenhnie steunde flink en tenslotte komt nog voor het einde van de eerste speelhelft uit een geweldige scrimmage de verdiende gelijkmaker 1—1. Na dc rust blijft de Socsterbergploeg ook vrij goed spelen en is vrijwel gedurende de gehecle tweede speelhelft ook sterker gebleven dan Scherpenzeel. Wel laat het plaatsen van den hal to vvenschen over en zoodoende worden verschillende kansen onbenut ge laten. De vooihocde van Scherpenzeel krijgt bij de Soesterberg achterhoede geen kans om te doelpunten. Tot het einde blijft de spanning er geducht in maar ondanks flinke aanmoediging van de aanhang lukt het Soesterberg niet om de verdiende goal te maken. Met het gelijke spel komt het einde, zoodat het lot moet beslissen. Aanvoerder Manders heeft daarbij geen geluk. Scherpenzeel komt dus in dc finaio en Soesterberg uitgeschakeld. Vervolgens de tweede demi-finale n.l. de ontmoeting: Sopla—B. V. C. De Biltsche club heeft twee invallers en Sopla naar men ons meedeelde één reser ve. Sopla trapt tegen zon en wind in af en heeft dadelijk het beste van het spel, de voorhoede is evenwel niet op schot en heeft het trouwens niet gemakkelijk bij de B.V.C. backs waarvan vooral Tollenaar een prima partij speelt. Sopla geeft het tempo aan, dat ondanks de warmte vrij hoog is. Eens mist Tollenaar leelijk, doch de keeper red de dc situatie. Langzamerhand komt de B. V. C. voorhoede er ook beter in, de midden- linie geeft de ballen veel te veel door de lucht aan inplaats van langs den grond en mede daardoor kan de Sopla achterhoede met keeper van Zoghei als uitblinker tel kens erger voorkomen. Bij een B.V.C. aan val schiet de centervoor over de deklat. Aan de overzijde mist het binnentrio een mooie voorzet van de linksbuiten finaal door mistrappen. Het spel blijft vlug op cn neer gaan, de rechtshalf van Sopla wordt vervangen. De Amersfoorters spelen tech nisch beter dan de Biltenaren en hun aan vallen zijn steeds gevaarlijker van opzet. TolLcnaar redde op prachtige wijze een bijna zeker doelpunt toen de Sopla rechts buiten voor open doel kwam met den bal. Nadat uit een goede voorzet van de Sopla rechtsbuiten de centenoor heeft overge- kopt breekt de rust aan. De tweede helft wederom hetzelfde spel, doch Sopla veel gevaarlijker. Bij een vnje schop op het B.V.C. doel stompt de keeper de ingeschoten bal voor de voeten van de rechtsbuiten die evenwel de kans van den dag mist. Na vijf minuten spelens komt het eerste en verdiende Sopla doelpunt, de centervoor lost van verren afstand een buitengewoon hard schot op doel en onhoudbaar voor de B.V.C. keeper vloog de bal in het net 10. Twee minuten later is het reeds 20 even eens een mooi doelpunt doch een gevolg van het te veel vrijspel laten van de Sopla rechtervleugel. Fanatiek komt nu B.V.C. opzetten en heeft spoedig succes, de centervoor brengt dc stand op 21, al zoo drie keurige doel punten in 'vier minuten. Het spel gaat forsch van doel tot doel, de Sopla rechts buiten doelpunt dan met een o.i. houdbare goal 3—1. B.V:C. geeft nog lang niet gewonnen en keeper van Zoghei in het Sopla-doel krijgt nog meermalen gelegenheid z'n talenten te toonen. De B.V.C. aanvallen zijn talrijk ge noeg doch de afwerking voor doel laat veel te wenschen over. Vijf minuten voor tijd hebben de Biltenaren nogmaals succes, uit een corner volgde een geweldige scrim mage voor het Sopla doel en tenslotte kopt de centervoor netjes langs de keeper 23. Nog een laatste krachtsinspanning van dc Biltsche ploeg doch zonder succes en Sopla bereikt verdiend de finale tegen Scherpenzeel. De Amersfoorters hebben nu eenigen tijd rust om zich te verfrisschcn voor de strijd om den Zilveren Motor. Het is even half vijf als de elftallen in een te hooge temperatuur zich opstellen voor de eindstrijd. Sopla—Scherpenzeel Sopla heeft het eerst voordeel van zon en wind, het spel gaat voorloopig vrijwel gelijk op en neer. De backs van Scherpenzeel val len op door hun uitstekend ingrijpen, met forsche trappen wordt de bal meestal naar de Sopla-speelhelft geplaa st. De Scherpen zeel voorhoede is snel genoeg maar doordat de Sopla-backs en vooral keeper van Zoghcl uitnemend verdedigen, blijven doelpunten uit. Schimmel schiet eens zeer hard in, doch zonder succes, een volgend schot van dezelf de speler vangt keeper van Zoghei wederom door goed opstellen. Het lukt bij Sopla in do voorhoede niet erg en steeds beter komt Scherpenzeel er in. Er ontstaat een gcweldi ge scrimage voor het Sopla-doel, de Scher penzeel rechtsbuiten en middenvoor hebben geen succes met hun uitstekende schoten, telkens ving keeper van Zoghei den bal prachtig. Bij een corner tegen Scherpenzeel wordt de bal uitstekend voor doel geplaatst, het binnentrio mist en door goed ingrijpen van de Scherpenzeel doelman komt er geen goaL Wel maakt Sopla even later een doelpunt, doch wegens buitenspel wordt de goal niet toegekend. De laatste tien minuten is Scher penzeel sterker geweest, doch de Sopla-aclv terhoede hield stand. Na een vrij lange rust, wordt aan de twee de drie kwartier begonnen. Scherpenzeel trapt af en de centervoor schiet precies naast de staander. Ook nu blijkt het, dat Sopla geen gemakkelijk partijtje krijgt. Een volgenden aanval eindigt met een schot op de deklat, terwijl de linksbinnen, in goede positie staande, zeer hard over den legger kanjert. Scherpenzeel is overwegend sterker; de rechtsbinnen mist de kans van den dag bij een voorzet van links door over den bal te trappen. Keeper van Zoghei verricht wonde ren in het doel. Scherpenzeel is sterk in dc meerderheid, doch het schieten is niet bost. Na 12 minuten spclcns komt de eerste goal, doch aan den verkeerden kant; de center- voor schiet zeer hard en laag in den bene denhoek. Tevergeefs viel de Scherpenzeel- keeper uit. 10. Het spel van Scherpenzeel is door deze tegenslag wat minder geworden en Sopla komt er nu beter in. De Amersfoortsche rechtsbinnen schiet tegen den paal en even later scoort de linksbinnen via de Scherpen zeel keeper. 20. Bij Scherpenzeel is intusschen de opstel ling ccnigszins gewijzigd, maar in de voor hoede heeft de rechtsback weinig kans. Keeper van Zoghei grijpt in en stompt ver schillende ballen zeer fraai weg. De Scher penzeel rechtervleugel krijgt veel werk te doen, de voorzetten worden niet benut, er wordt trouwens veel te weinig op de links buiten geplaatst die zeer actief bleek te zijn. Niettegentaande de achterstand, blijft Scherpenzeel goed volhouden, maar tot doel punten komt het niet Ook Sopla zakt wat af; de Amcrfoorters inden het welletjes. Als tenlotte het eindsignaal klinkt, heeft Sopla definitief beslag gelegd op de Zilve ren Motor. Na afloop van de wedstrijden werden In ,Het Zwaantje" door den Eerc-Voorzitter van Soesterberg, den heer A. Stemp, met ecnige toepasselijke woorden de prijzen uit gereikt, waarna het tournooi 1933 tot het verleden behoorde

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 8