AMETRSFOORTSCH DAGBLAD Verkoopiogeo 32 e Jaargang No. 51 TWEEDE KAMER HET BCUWCONFLICT TE LEEUWARDEN V00RL00PIGE NIET-OPHEFFING VAN GERECHTEN FEUILLETON MOORD OP ABBOTSHALL Bijeengeroepen op Dins dag 5 September De Tweede Kamer is bijeengeroepen in vergadering op Dinsdag 5 Sept., te één uur. Aan de orde zal dan zijn regeling van werkzaamheden De voorzitter zal mededee- ling doen van het besluit der centrale sec tie om onmiddellijk na afloop dezer open bare vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken verscheidene wetsontwerpen, onder welke aanvulling van het wetboek van strafrecht met het oog op kleeding- stukken en onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkun dig streven; wijziging en aanvulling van de artt 125 en 126 der ambtenarenwet; wijzi ging der wet van 30 December 1932 tot wij ziging der lager onderwijswet 1920 en van de lager onderwijswet 1920, en regelingen van den Invoer van roggebloem en rogg»- meel. van onderkleeding en van meiaal- draadgloei lampen. Ook zal de voorzitter mededeelen o.a het besluit der centrale afdeeling om aan de vaste commissie voor overleg met de regee ring omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard, te verzenden het wetsontwerp goedkeuring van het Ne- derlandsch Duitsche douaneverdrag en van het verdrag tot wijziging van het Neder landsch Duitsche douane- en credietverdrag van 26 November 1925, beide op 27 April 1933 te Berlijn tu6schen Nederland en Duitschland gesloten, alsmede het wetsont werp wijziging der crisi6invoerwet Voorts zal de voorzitter voorstellen om in een op Woensdag 6 September te één uur te houden openbare vergadering een aan vang te maken met de behandeling van een aantal Indische wetsontwerpen, van het wetsontwerp heffing van een omzetbelas ting e. a. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. is met ingang van 1 November 1933 aan E J Wasscher op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. tï Almelo. Bij K.B. is toegekend de zilveren eereme daille der Oranje-Nassau Orde aan Mej. M. C. van Booma, werkzaam bij de N.V. Was- scherij Gebr. Ileynen te 's-Gravenhage en de bronzen medaille aan A. van der Linde, wonende te Maartensdijk, controleur bij de N.V. Hollandsche Cacao en Chocoladefa brieken voorheen Bensdorp en Co te Bus- sum. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken zijn met ngang van 1 September 1933 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbcuwschool te Aals meer J. Schaper te Kudelstraai t, gemeente Aalsmeer en J. A. Zoutendijk Ie Haarlem. Benoemd tot officier in 'le Oranje Nassau- Orde Hater A. N. Broeken, Prov nciaal Over ste van de Nederlandsche Pr' vincie der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg. Op verzoek overgeplaatst naar hel 6e re giment infanterie de reserve-eerst ^-luitenant J. van Doorn van het regiment Jagers. Op verzoek eervol uil den militairen dienst ontslagen de reserv» eerste luitenant Jhr. E. C. Storm van "s-Gravcsande van het regiment genietroepen. BOERENHOFSTEDE VERBRAND. E1 s t. 28 Augustus. Hedennacht om streeks 12 uur is te Oosterhout de hofstede afgebrand, eigendom van en bewoond door G. Hendriks. Het huis met inboedel bene vens een hooiberg werden een prooi der vlammen. Het vee is gered. Verzekering elckt de schade. De oorzaak is hooibroei. VERKEERSONGELUKKEN TE DEN HAAG. Motorrijder op slag gedood. 's-Gravenhage, 28 Aug. Hedennaraid- dag te ongeveer half zes is op den Fruit- weg nabij do Wouwermanstraat de 23-jarige schoolknecht van de Contrólcwoningcn L. \\L de J., wonende aan den Fruit weg, toen hij op een motorrijwiel proeven van snel rijden wilde afleggen, zoodanig tegen een paal van de verlichting gereden, dat hij op slag werd gedood Het slachtoffer was ge huwd. Zijn lijk is door den G G. D. naar het Ziekenhuis Zuid wal overgebracht. In de Beeklaan hoek Kcpplerstraat, is hedennamiddag te kwart over vijf de 40- jarige vrachtrijder W. J Z., wonende aan den Vredenburchweg te Rijswijk, door een van een wagen vallend stuk rail zoodanig getroffen, dat zijn linkeronderbeen werd gebroken. De man is naar het ziekenhuis Antoniushove te Voorburg vervoerd. BOSCHBRAND BIJ WOLFHEZE. Weggeworpen sigarel oorzaak. do Oost er-boek, 28 Augustus. Zondag middag werd dc boschbrandweer te Ooster beek gealarmeerd voor een boschbrami op den Bildcrberg nabij Wolfhcze. Door het flinke optreden van enkele wandelaars was hplp niet meer noodig. Indien men niet zoo flink was opgetreden had het mooiste ge deelte van den Bildcrberg en Wolfhcze groot gevaar kunnen loopen. Nu zijn slechts enkele meters verbrand. Een weggeworpen sigaret is de oorzaak. ERANDKAST GEFORCEERD TE TE PURMEEEND Nachtelijke inbraak in het kantoor van een stoom- wasscherij. Pu r merend. 27 Aug In den vorigen nacht hebben inbrekers zich toegang wéten te verschaffen tot het kantoor van de N.V. Purmcrender Stoom Wasch en Strijkinrichting aan de Nekkerslraat al hier. Een der in het kantoor staande brandkasten werd naar buiten gesleept en achter het kantoor in een der- fabrieksgc bouwen zoodanig geforceerd, dat het aan wezige bedrag van ongeveer 500 er uitge haald kon worden Dit bedrag was in hoofdzaak particulier eigendom, zooals spaargeld van het per soneel. Aangezien de directeur van de wasscherij heden zijn zilveren huwelijks feest viert, waren de arbcidslooncn reeds een dag eerder uitbetaald. Anders zou de buit veel grooler geweest zijn. De politie is druk bezig met het onderzoek.. (De Courant). KRANIGE ZWEMPRESTATIE. Rotterdam. 27 Aug. Zondagochtend heeft de heer Rotgans uit Rotterdam met zijn beide zoontjes, resp. 10 en 12 jaar oud, onder toezicht van de bekende Kanaal- zwemster mevrouw Brouwer, een zwem tocht gemaakt van de Willemsbrug te Rot lerdam naar het havenhoofd te Schiedam, welke tocht zij in 1 uur hebben volbracht. HET FASCISME IN LIMBURG. Door r.k. standsorganisatio verworpen. Naar het Limburgsch Dagblud verneemt, heeft een bespreking plaats gehad in de Diocesane Commissie der gezamenlijke standsorganisaties in het bisdom Roermond tei bespreking van het standnunt ten aan zien van het nationaal socialisme en fas oisme en ten aandien van het economische urgentieplan der Standsorganisalies. De conclusie der commissie komt neer op een afwijzing van het na'innaal socialisme cn het fascisme, met de consequenties, daaraan verbonden ten aanzien van het lid maatschap eenor fascistische of nationaal socialistische organisatie en dat eener standsorganisatie. Vóórts beslont men adhaesic te betuigen ean het urgentie plan. Gemeente treedt strenger op tegen bouwondernemer en zijn knechts Het bouwconflict te Leeuwarden tusschen het gemeentebestuur en een bouwonderns mer heeft plotseling scherper vormen aan genomen. Dezer dagen is het geval in den Raad ter sprake geweest, zulks naar uan- leiding van een adres van de bewoners aan den Lekkumerweg en men heeft daar de houding van B. cn W. goedgekeurd. Vrijdagmorgen, toen de adviseur van den bouwondernemer, architect Veenstra, een bezoek zou brengen aan een der bewoners van de ingesloten huizen, werd hij door een politieagent geverbaliseerd en naar het bu reau opgebracht. Na het verhoor, heeft de commissaris den architect zijn leedwezen over het gebeurde betuigd, dc agent was builen zijn boekje gegaan, «'aar de architect genoeg bekend was. Toen de bouwondernemer hout liet aan rukken en dit over de versperring heen op het bouwterrein üct brengen, werd dc poli tie wacht versterkt. Inmiddels waren de werklieden door de versperring gegaan om hel verleden week onderbroken werk voor', le zetten. Bij het verlaten van het terrein kregen de werklieden echter proces verbaal Zij werden ook naar het bureau medege nomen. De bewoners kregen van Gemeentewerker" de boodschap, dat de leveranciers niet mee? door de opening zouden worden toegelaten zoodat men dc beitelde waren niet rneer thuis bezorgd kregg. Dit bracht de bewo ners hevig in beroering en een aantal vrou wen had een onderhoud met den gemeente architect, die dezen nieuwen maatregel had gelast. Hij grondde dit op de verdenking, dat eenige bewoners de timmerlieden in staat hadden gesteld over hun terrein het bouwcomplex te bereiken. D.- zaak was deze dat een der bewoners ren reparatie had laten verrichten aan de deur van zijn steeg, die werd verricht door den onderbouw ondernemer, die de huizen heeft gebouwd en nu in .iet conflict betrokken is. Gelukkig is dit dreigement niet uitge voerd. Wel heeft de architect gezegd, dat zoodra hij bemerkte, dat de bewoners partij kozen in hel conflict en bewust contra hel gemeentebestuur gingen ageeren, hij den gastocvoer naar de perccelcn zou doen af snijden. Een en ander heeft thans heel wat drukte aan den Lekkumerweg doen ontstaan. Een paar agenten surveilleerden den ganschen dag. Wij vernemen nog. dal de gemaakte pro cessen-verbaal geen van alle ontvankelijk zijn verklaard. Het conflict wordt zoo wel slepend gehouden, wat onaangenaam is vooi de gedupeerde bewoners. (Msb.) W H. NIJSTEN. f Inspecteur lichamelijke opvoe ding le inspectie. Ecrebur- ger van Maastricht. Den Bosch, 28 Aug. Te Den Bosch is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer W IT. Nijsten. inspecteur hij de licha melijke opvoeding eerste inspectie De thans over'edenc is in 1871 te Beek (Lgeboren en werd na beëindiging van zijn opleiding be noemd tot leeraar in de gymnastiek aan de kweekschool te Maastricht In 1913 hij de instelling van de inspectie voor lichamelijke opvoeding werd hij be noemd tot inspecteur met standplaats Den Bosch welke functie hij tot nu toe bekleed de De overledene heeft groote bekendheid verworven door zijn boek ..De vrije en gerc'-' omenteerdo gymnastiek." Voorts heeft do heer Nijsten den stoot ge geven tot oprichting van tal van katholieke verecnigingen cn bonden op het gebied van lichamelijke opvoeding. De overledene was officier in dc ordp van oranje Nassau en ccreburgcr van Maas trichf Suppletoire begrooting van Justitie Bij dc Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het IVe hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1933. (Voor loopigc niet-opheffing van gerechten). Bij dit wetsontwerp wordt een verhooging van het eindcijfer van het hoofdstuk voor gesteld met 282.825. Getracht zal worden bij de samenstelling der Regularisatievvet 1933 zooveel mogelijk compensatie van het bovengenoemde bedrag te vinden. Bij de raming der begrooting voor 1933 was rekening gehouden met de omstandig beid, dat verwacht kon worden, dat in den loop van 1933 een aantal rechtbanken en kantongerechten zouden worden ontbonden. Nu ten aanzien van deze verwachte ontbin ding een toestand van onzekerheid is inge treden, bchooren de betreffende begrootings- posten, artikel 8 (personeel rechtbanken) en artikel 10 (personeel kantongerechten), we der te worden verhoogd. Deze artikelen waren verminderd onderscheidenlijk mei 165.000 en 155.000. Met het oog evenwel op de omstandigheid, dat de vervulling van verschillende be staande cn alsnog open te vallen vacatures wordt aangehouden in verband met de aan hangige ontwerpen van wet tot ontbinding van rechtbanken cn kantongerechten, be hoeft verhooging met laatstgenoemde be dragen niet plaats te hebben, doch kan wor den volstaan, voor wat artikel 8 betreft met een verhooging van 132.000. Voorts worden nog enkele andere posten weder verhoogd. Met het oog op de omstandigheid, dat de samenvoeging van de voogdijraden te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage heeft plaats gehad, terwijl de voogdijraad te Til burg is opgeheven, behoeven de artikelen 67 en 68 thans niet met het volle bedrag van den aftrekpost, welke verband hield met de opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten te worden verhoogd. Vol staan kan worden met een verhooging van 600 op artikel 67 en van 1000 op arti kel 68. NED. S.S. AAN DEN GROND. Het stoomschip „Vecht" uit Rotterdam, met een lading hout aan boord, is, volgens een Reuter-bcricht uit Stockholm, bij Locvanger aan den grond geloopen. Het water staat acht voet hoog ih een der ruimen en veer tien in een ander. Het schip had geen loods aan boord. DE DISTRIBUTIE VAN MARGARINE. Adres aan den minister. De R.K. Bond van Mclkhandelaren in Ne derland. de Chr. Bond van handelaren in melk en melkproducten en dc Vereeniging van handelaren in melk, boter, kaas en Geldcrsche waren, hcoben een adres gericht aan den Minister van Economische Zaken met betrekking tot de prijsvaststelling en distributie van margarine. Adressanten betoogen, dat de inelangeurs niet kunnen leveren voor den prijs door de Crisis Zuivel Centrale vastgesteld, n.l. 98 100 cents per KG, zoodat de kleinhandel reeds van 104 tot 110 ct. per K.G. moet be talen. Oi/k de grossiers vinden hierin aan leiding hun prijzen te verhoogen Tenge volge van de contingenteering is het voor de detaillisten niet mogelijk van een an deren leverancier melange te betrekken, zoodat zij gedwongen zijn dezen hoogeren prijs te betalen Zoo komen zij in den toe stand. dat zij of zonder winst of met ver lies hun margarine moeten verknopen. Doen zij dit niet, dan verliezen zij hun klanten aan die délaillisten, die hun mar garine rechtstreeks van de groote fabrie ken betrekken. Adressanten verzoeken met den meesten aandrang, dat maatregelen getroffen zullen worden, waardoor ook de melangcurs en mengers aan den kleinhan del tegen den prijs van 98 A 100 cents per K.G. kunnen leveren. Amersfoort 30 Augustus. Verkoop- lokaal Muurhuizen 47. Verkooping van een inboedel. 9l/s uur v.m. 1 September. Markthal, Breestraat Ver kooping van 22 perceelen grasgewas. 10 uur v.m. 1 September. Hotel „de Zwaan." Verkoo ping van 8 perceelen grasgewas in „de Zure Maat" te Baarn. 12 uur n.m. 5 September. Hotel „de Zwaan." Verkoo ping van het beerenhuis, J. v. Oldcnbarne- veltlaan 34. 8 uur n.m. Baarn. 14 September. Hotel „de la Promenade." Verkooping van een achttal perceelen. 8 uur n.m. Soest. 29 Augustus. „De Gouden Ploeg." Verkooping van nieuw gebouwd huis en weiland, beide perceelen aan hot eersto Heeserlaantje. 8 uur n.m. ONTOELAATBARE STRIJDMETHODEN. Geval van bedxijlssplonnage. De Hoofdbesturen der drie Nederlandsche Middenstandsbonden hebben zicb dezer da gen tot bet bestuur van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden gewend met een schrijven van den volgen den inhoud; „Het is ons gebleken, dat door de afdee lingen van Uwen Bond, vermoedelijk op instigatie van Uw bestuur, aan de leden circulaires zijn gezonden, waarin wordt op gewekt om gegevens, welke zij uit hoofde van hun werkkring tot hun beschikking hebben, aan de besturen mede te deelen, teneinde daardoor op meer doeltreffende wijze een boycot van Duitsche waren te kunnen voeren. Voorts wordt daarin opgewekt om te ageeren tegen winkeliers, die openlijk of verkapt Duitsche waren in den handel brengen. Hun standpunt t a. v. deze boycotactie geheel in het midden gelaten, wenschen de besturen der drie Nederl. Middenstands bonden te Uwer kennis te brengen, dat zij strijdmethoden als hierboven gesignaleerd zeer afkeurenswaardig en ontoelaatbaar achten. Het aansporen tot bedrijfsspionnage be- teekent het ondermijnen van het goed ver trouwen, dat tusschen patroon en bedien den behoort te bestaan. Daarbij wij2cn wij U erop, dat sprake zou kunnen zijn van uitlokking tot een strafbaar feit (zie art. 47, 272 en 273 Wetb. van Str.). Het bevorderen van een actie tegen win keliers, die Duitsche waren voeren is even eens onbehoorlijk, aangezien het U vol doende bekend kan zijn, dat in tal van branches deze artikelen om redenen van prijs, kwaliteit e. d. en in verband met de contingcnteeringsmaatregelen, geheel of voor een belangrijk deel uit Duitschland moeten worden betrokken. Van opzettelijk bevoordeelen van Duitschland is hierbij geen sprake en gaat het niet aan de winke liers, die tot taak hebben zooveel mogelijk te voldoen aan de verlangens van de ver bruikers, hiervoor aansprakelijk te stellen en aan te vallen. Wij vertrouwen dan ook. dat nadere over weging van het vorenstaande U ertoe zal brengen van dergelijke verkeerde metho den af te zien". De middenstandsbonden zullen voorts hun leden aanbevelen om maatregelen te gen deze bedrijfsspionnage te nemen. MENGVERBOD BENZINE. De aandacht wordt erop gevestigd, dat al behoeft petroleum thans nog niet rnet de hiervoor aangewezen blauwe kleurstof (Blau B. für Zaponlack) cn mot een ander herkenningsmiddel (Furfurol) te zijn ver mengd, de vermenging van benzine met pe troleum toch reeds sedert 12 dezer verbo den en strafbaar is gesteld. Een detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 40 Ilii kwam vlak bij haar, terwijl hij nog glimlachte. Een oogenblik keek ze hem aan. toen weifelde zij; ging op zij, cn liet hem door. I-lij sloot de deur zacht achter zich. en zocht naar de ziekenkamer. Hij vond haar opeens. Hij ging naar binnen en sloot deze deur nog zachter. Een lamp met een kap, zóó geplaatst, dat het bed in de schaduw bleef, was het eenige licht. In bet bed lag een man. Aandachtig naar zijn gezicht kijkend, kon Anthony een zekere flauwe gelijkenis ontdekken. Hij ging op den stoel bij het bed zitten cn wachtte. „Wie, voor den duivel, bent u?" zei een zwakke stem. Duidelijk, maar vlug, legde Anthony het doel van zijn komst uit. ,,'t Spijt mij." zei hij tot besluit, „om een ziek man te hinderen, ik zal de zaak zoo vlug mogelijk af doen. Maar ik moet alles wat ik kan uitvinden, dat begrijpt u." „Juist, juist." Masterson's stem was nu •lerker. Koortsvrij, geschoren, gewasscben, was hij een heel ander man dan het schrik- beeld van Margaret. „Hoe kan ik helpen?" vroeg hij, na een oogenblik van stilte. Anthony vertelde 't hem. Terwijl hij eerst I verveeld leek, ontwaakte Masterson's be- langstelling opeens, toen de krantenuit knipsels vermeld werden, j „Dus hij bewaarde ze toch!" Ilij ging in bed overeind zitten, en steunde op zijn ecne elleboog. Anthony duwde het pakje knipsels in dc magere handen. Nieuwsgierig las de zieke man ze alle. „Sommige daarvan zijn nieuw", zei hij „Ik bedoel van na den tijd, dat ik met Hoode was. Maar deze drie en dit "ene herinner ik mij best. Dat moet ook wel! Daarover hadden wc die hevige ruzie." „Iloe dan?" „Wel, moet u begrijpen, ik had deze drie kranten langen tijd bekeken, en was tot de besliste overtuiging gekomen, dat er één man achter al de aanvallen zat Ik vertel de dit aan Hoode, en hij lachte om het ideeDat maakte mij woest. Ik heb altijd een driftig temperament gehad, maar sinds den oorlog, begrijpt u, is het werke lijk onbedwingbaar. Ik bedoel, dat ik het werkelijk niet kan helpen." „Dat begrijp ik," knikte Anthony' „Dat is alles. Ik schold hem uit voor een blinden, dommen. grnoten dwaas, en hij gaf mij mijn ontslag. Hij kon niet goed iets anders doen. Ik voel mij er nog erg verhit terd door, ofschoon niet zoo erg, nu hij dood is Ilij was zoo'n schitterende kerel in sommige opzichten, maar zoo vreeselijk dom in andere Wou eenvoudig niet luiste ren naar wat ik te zeggen had en ik transpireerde om hem van dienst te zijn!" „Vuur, alles vuur, mr. Onrust!"' zei An thony. „Volkomen juist, maar vuur is een uiterst goed ding van tijd tot tijd, vooral bij particulier-secretarissen, cn op deze ma nier op zij gezet te zijn bracht me aan liet tobben. Ik kon 't heusch niet helpen, dat begrijpt u. Nadat ik mijn congé gekregen had, tobde ik zóó erg. dat ik er eenvoudig kapot van ging. Ik ging te veel drinken, maakte een idioot van mijzelf. Ik zeg nu, want Lucia vertelde mij van alles, dat »k behoefte Jieh u te bedanken „U kunt dat het best." viel Anthony hem in de rede, „door u te bepalen bij Hoode cn die krantenuitknipsels. Ik heb voor mij zelf een paar conclusies getrokken, maar u weet meer." Een lichte blos kwam op de bleeke wan gen van den man in bed. Hij draaide on rustig heen en weer. „Als ik daar over ga denken" zei hij ze nuwachtig, „ik weet niet veel. Meest ver moedens, en na wat ik van u behoord heb, zou ik zeggen, dat u 't beter kunt dan ik". Anthony werd strenger. „Iemand is aan het overdrijven. Brand U los! Hoe vlugger U 't doet, des te vlugger kan ik er van door gaan en U met rust laten." Mastcrson zei aarzelend: „In orde. Toen ik de dingen eerst zag verschijnen, een voor een. zag ik er niets in. Maar na een week of zoo 't kan een maand geweest zijn trof 't mij als iets vreemds. Eerst kon ik het niet plaatsen. Toen. nadat ik een paar van die artikelen bij elkaar had, viel ik onderste boven, 't Leek mij. dat er één man achter zat. Sterker nog dat één man ze schreef en dat voor drie kranten van geheel verschillende politieke opvattin gen, die blijkbaar verschillende menschcn bereiken!" Anthony v\as in zijn nopjes. „U komt mij te hulp. Ik dacht ook, dat het auteurschap bij één man berust, ofschoon ik nog geen tijd gehad heb de dingen nauwkeurig te fcestudecrcn. Ik kwam zoo ver om te ver onderstellen terwijl het auteurschap het zelfde was en de bladen zoo verschillend van opvatting dat één man ze alle drie controleerde." Hij zweeg een oogenblik, en voegde er toen langzaam aan toe: „Men kan overwegen, dat begrijpt U, of de man, die controleerde' en de schrijver Maar Masterson viel hem in de rede. „Kijk", zei hij, terwijl hij op ging zitten, in zichtbare- opwinding, „hoe kwam U er toe het auteurschap aan één man toe te schrijven?" „Gelijkheid van stijl, geloof ik." Anthony dacht na. „Ik heb een oog voor stijl. Twee of drie keer probeerde de kerel het te mas- keeren. Door dat te doen gaf hij zich hee- lemaal bloot." „O, maar er was meer dan dat!" riep de ander, terwijl hij met bevende handen frommelde in het stapeltje knipsels. „Wacht even, tot ik het vind ah! Nou, kijk hier eens na: „De Minister van Finan cien" zou bij zijn pogingen om zelf vooruit te komen, goed doen het afgezaagde woord van Pope zich te herinneren: „een beetje geleerdheid is een gevaarlijk ding." Zag V dat?" An'.hony deed zijn oogen open. „Dat zap ik. En ik dacht, hoe verkwikkend het is om te merken, dat de aanhaling juist gedaan werd. Bijna iedereen zegt 't verkeerd, of schoon je zoudt meenen, dat ieder inzien kan, dat Pope niet zoo'n dwaas geweest kan zijn ora te zeggen, dat een beetje we tenschap gevaarlijk is. Wetenschap is altijd nuttig; geleerdheid is 't niert tenzij je het overvloedig hebt. Maar ga verder; wat nog meer?' Masterson zocht koortsachtig. „Zal je vertellen, als ik 't heb gevonden daar hebben wij 't. Luister. E hm. Financién politiek Wanneer Grieken zich ver binden met Grieken, dan komt de ellende. Daar heb je 't weer. Iloe dikwijls vindt je dat juist weergegeven?" „Nooit," zei Anthony. „Zij zeggen alle maal „samengaan." „Daar heb je 't dus. 't Komt er allemaal op neer om te bewijzen, wat U voelde, en ik ben er zeker van." Hij tikte met een magere vinger tegen het stapeltje uitknip sels. „Ze werden, allemaal door denzelfdcn rnan geschreven, daar valt volgens mij niet aan te twijfelen. Stijl gelijkheid van stijl, bedoel ik Is geen bewijs, maar die weelde van correctheid en die gelijkheid is 't. Tenminste '1 is voor mij voldoende. Er zijn hoopen meer voorbeelden, als je ze noodig hebt. F.r is een, herinner ik mij een hoofdartikel in „Vox Populi". Het was zelfs nog meer dan dc andere een kwaad aardige aanval op Hoode, en 't was zoo goed gedaan, dat het bijna overtui gend was. Het zei met het oog op hem: „facilis descensus averno." Wat denkt U daarvan?" Anthonv zat oneens overeind. „Averno" is zeer ongewoon." zei hij langzaam. „Maar 't is een hetere lezing. Ik zag het. Ik ver baasde mij. Ik verbaasde mij erg." 'Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5