HET SOESTER UITBREIDINGS PLAN GROOTE BRANDEN IN ENGELAND DE HERFSTBEURS TE LEIPZIG 'T GROOTSTE VUURWERK DER WERELD OPZIENBAREND PROCES TE BREMEN HET ADVISEURSCHAP VAN DEN HEER VAN NES ALADIER INSPECTEERT DE FRANSCHEVERSTERKINGEN RAAD VAN HOOGLAND Verlichting b\j de Kolkrijst Londen, 29 Augustus (V.D.). Gisteroch tend brak brand uit in do houtzagerij van de firma Louder on Co. te Hartlepool een der grootste houtfabrieken in midden-En geland. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit, door de werkplaatsen naar do machinekamer. Zaagmachines en een elee trische kraan werden vernield, terwijl een groote voorraad hout oen prooi der vlam men werd. De brandweer wist te voorko men, dat de creosoot-afdeeling werd aan getast en wist daardoor het grootste ge deelte der fabriek voor vernieling te be waren. De schade wordt geschat op 10.000 pond sterling. Londen, 29 Augustus (V.D.). Te Eves bam in Worcesterhire brak brand uit aan de achterzijde van de leger- en marine magazijnen, in de nabijheid waarvan een tank met 500 gollan benzine stond opge steld Het vuur breidde zich snel uit over bet geheele blok en in oen oogwonk ston den zes winkelhuizen, twee garages en een photo-atclier eveneens in brand Eén der winkels bevatte een grooten voorraad para fine die tijdig in veiligheid kon worden gebracht, terwijl ook de benzine tank ge ledigd kon worden, voordat het vuur in de nabijheid kwam. Niettemin kwamen in de brandende legeropslngplaats nog eenige vaten olie tot ontploffing, waardoor het gebouw ernstig beschadigd werd De brandweer, die het water voor de blussching over een afstand van een kwart mijl uit do Avon moest pompen, riep de assistentie van de brandweren uit de om liggende plaatsen in. Na ongeveer vijf uur was men den brand meester. IJSDAM IN KASJMIR-GEBERGTE OPNIEUW GEBROKEN. Bombay, 28 Aug. (V. D.) De groote ijs- dam, wolke hot gletecherwater, waaruit de Shyok-rivicr ontspringt, opstuwt, is door gebroken. De watermassa's stroomen thans naar de Indus. De stuwdam i6 thans reeds voor de derde maal binnen vier jaar ge broken en dit heeft iederen keer ontzaglijke overstroomingen ten gevolge gehad. De dam bevindt zich op ongeveer 5100 M. bo ven den zeespiegel en is ongeveer 1500 M. hoog. Bizonderheden omtrent de bint non; en buitenlandsche deeU neming B e r 1 ij n, 28 Aug. (V. D.) De N.S.K. meldt uit Neurenberg, dat 40 pyrotechnische des kundigen met ongeveer 300 helpers begon nen zijn met do voorbereidende werkzaam heden voor het vuurwerk. Er moeten eerst bouwwerken van aarde, hout en beton wor den opgericht; deze laatste zijn noodig voor het afschieten van do 150 pond zware bom men. In één uur zullen Zaterdag 2 Septem ber ongeveer 65,000 tot 70,000 ontploffingen plaats vinden. Een bengaalsch vuur zal tien minuten aanhouden, hiervoor zal meer dan 4000 pond rood vuur worden gebruikt. De lengte zal ongeveer 10 K.M. bedragen. Meer dan 5000 raketten van de zwaarste soort zullen van 240 tot 300 M. opstijgen. Bremen. 29 Aug. (H.N.) Onder buiten gewone belangstelling van de zijde van 't publiek is vanmorgen het proces tegen de gebr. Lahusen begonnen. Men verwacht, dat dit een der meest opzienbarende pro cessen zal zijn, welke Bremen ooit gekend heeft, vooral wegens de belangrijke positie, welke de familio Lahusen jarénlang te Bre men heeft ingenomen. Bremen, 29 Aug. (V. D.) Hedenmorgen te ruim 8 uur is de reeds eenigo malen uit gestelde eigenlijke behandeling van het pro ces tegen de gebroeders G. C. Lahusen en Heinz Lahusen, de voormalige eigenaars van het Nordwolle-concern, begonnen. De eerste dag zal waarschijnlijk zoo goed als geheel gevuld worden door de gebruikelijke proces- formaliteiten. De schattingen omtrent den procesduur loopen vrij veel uiteen, doch ge middeld wordt aangenomen, dat het proces eenige maanden zal duren. Reeds vroeg in den ochtend had zich voor het gerechtsgebouw een groote menigte be langstellenden verzameld en de publieke tribune-was geheel gevuld, toen de recht bank verscheen en de zitting geopend werd met de Hitlergroet. President van de recht bank i6 dr. Toebe, terwijl het O. M. wordt waargenomen door dr. Lang, bijgestaan door dr. Wrede. Zoowel het O. M. als de verdedi ging heeft een groot aantal getuigen en des kundigen doen dagvaarden. Men meldt ons uit Leipzig, d.d. 27 Aug.: De heden alhier geopende herfstbeurs telt 5633 deelnemers, hetgeen ruim 300 meer is dan een jaar geleden. Deze stijging, die on der de moeilijke tijdsomstandigheden nau olijks te verwachten was, wordt verklaard door het feit, dat voor het eerst een speciale afdeeling ten dienste van den Duitschen ln dustrieelen middenstand en het Duitsche handwerk is georganiseerd, waaraan door 637 firma's wordt deelgenomen. Er wordt op gerekend, dat de nieuwe groep een suc ces zal blijken te zijn. in het bizonder om dat men vertrouwt op een vermeerdering van de koopkracht in Dultschland, als ge volg van de doortastende maatregelen der regeering tot verruiming van de werkgele genheid Om propaganda te maken voor de bovenvermelde afdeeling. trekt een indruk wekkende stoet door de straten der stad, die opwekt tot steun aan de kleine bedrij ven en het handwerk. Deze stoet, keurig samengesteld, overtreft de gewone reclame- ptochtcn, welke van oudsher karakteris tiek aan de Leipzigcr Messe verbonden zijn Het aantal der buitenlandsche exposan ten is 318. Hoewel deze tot 18 naties be hooren is de groote meerderheid uit Tsje cho-Slowakije en Oostenrijk, waarvan de respectieve cijfers 176 en 70 bedragen. Toch is dit minder dan anders, waarvoor begrij pelijke redenen aanwezig zijn. De opgaven ermel-Jen voorts Hongarije en Zwitserland met elk 11. Nederland en Italië met 8, En geland en Frankrijk met 7, België met 5 en andere 6tateri met een kleiner getal deel nemers. Hierbij is de Zuid-Afrikaansche unie met een collectieve inzending, die op zichzelf dus weer van beteekenis is. In de jaarbeursgebouwen en hallen gaa het dezen eersten dag vrij rustig toe, zoodat de indruk verkregen wordt van een kalm erloop. Het is echter waarschijnlijk, dat het beeld in de volgende dagen anders za zijn. Veie bezoekers uit geheel Duitschiand moeten nog komen en eerst dan bestaat de mogelijkheid, zich een definitief oordeel te ormen. Hetzelfde geldt ook voor den han del met het buitenland, hoewel het er naar uitziet, dat deze niet de voornaamste plaats zal innemen. Uit 6ommige landen zijn min der, uit andere ongeveer eenzelfde hoeveel heid of meer bezoekers aangemeld dan in 1932. Tot de tweede categorie behooren Groot-Britannië, Ierland, Frankrijk en Ita lie, tot de derde Noorwegen, Zweden, Fin land, Denemarken, Estland, Spanje en Zwit serland. Dit is de eerste Messe onder het nieuwe regiem en het blijkt, dat van regeerings- ege groote belangstelling voor haar aan den dag wordt gelegd, want zeer vele auto riteiten, o.a. de rijksministers van economi sche zaken en justitie, hebben hun bezoek aangekondigd. Het is ook voor het eerst, dat tijdens de jaarbeurs in de geheele stad tamelijk algemeen wordt gevlagd, hetgeen aan de Messe een ongewonen tooi verleent. De Soester Bouwkring verklaart zich tegen een herhaalde opdracht aan dezen architect Bremen, 29 Aug. (V. D.) Na opening van het Lahusen-proces werd de acte van beschuldiging voorgelezen, die o.a. inhield, dat de beklaagden als leden van den raad van beheer van een A G., die in staat van faillissement was gesteld, de boekhouding zoodanig hadden gevoerd, dat men geen overzicht van den financieelen toestand der onderneming kon krijgen. Voorts hadden zij een onjuist beeld van de kapitaal-positts van het concern gegeven en juiste feiten verzwegen. Tenslotte zouden zij op ongeoor loofde wijze bedragen op andere rekeningen bobben doen overschrijven, waardoor zij een bedrag van tien millioen Nederlandsche guldons aan do Nordwolle hadden onttrok ken, terwijl zij zich eveneens ongerechtigd voor 1928 tantièmes ten bedrage van ander half millioen mark hadden laten uitbetalen. De verdediging verzocht de wraking van een aantal als deskundigen gedagvaarde ge tuigen, waarover de rechtbank in raad kamer ging. DE HITLERGROET. Berlijn. 28 Aug. (V. D.) De N.S.K. meldt: De chef van den staf heeft een beschikking uitgevaardigd, volgens welke elke overlast aan buitenlanders ook dan verboden wordt, wanneer dezen bij feestelijke gelegenheden niet de hand opsteken voor den Hitlergroet. Ook andere Duitsche volksgenooten moet bij deze gelegenheden door de S.A. er op worden gewezen zich correct en behoorlijk U gedragen tegenover deze buitenlanders. Parijs, 28 Augustus. (V.D.). Minister president Daladier is gisteren met een mi litair vliegtuig te Metz aangekomen. Hij overnaentte ïri de prefectuur. Hedenmorgen bezichtigde hij de versterking aan de Moe- sel en bij Dicdenhofen. Vanmiddag zal hij een bezoek brengen aan de grens van het Saargebied en zich vanavond nog naar Straatsburg begeven. Metz, 28 Augustus. (V.D.) Daladier, die een bezoek brengt aan de verdedigingswer ken langs de grens, heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaardWij zijn Franschen en vastbesloten het te blijven. Frankrijk provoceert niemand, doch is vast. besloten vrij te blijven, wat ook gcbeurc. Ik waardeer de geslaagde poging de grenzen in een minimum van tijd om te zetten in een wijkplaats en ik dank van ganscher harte al degenen, die hebben medegewerkt aan de constructie van deze wallen. Ik zal het genoegen hebben zulks mede te deelen aan den president der republiek on in het parlement. Parijs, 29 Augustus. (V.D) Minister president Daladier, die nog steeds aan d<» Fransche Oostgrens vertoeft ter bezichti ging van de vesting- en verdedigingswer ken, verklaarde tegenover persvertegen woordigers, dat hij zich bijzonder verheugde over de hartelijke ontvangst van de bewo nors van het Saargebied. Zij waren Fransch en wildon Fransch blijven. Frankrijk wenscht niemand te provoeëeren, doch vvenscht slechts vrij te blijven. Daladier verklaarde gelegenheid to hebben gehad to» waardeering van de pogingen, die zijn go daan orn de Fransche Oostgrenzen tegen eiken overval to beschermen. Namen* Frankrijk wenschte hij allen, die daaraan hadden meegewrerkt, geluk. Daladier koer' waarschijnlijk mnrrrea per vliorhvu* «aar Parijs terug. Soest. Het bestuur van den Soester Bouwkring heeft onderstaand verzoek aan Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht gericht: In do vergadering van den gemeenteraad van Soest van 10 Augustus 1.1. is met 10 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van B. cn W. tot verleenen van een credlet. groot 4000 ten behoeve' van het nieuw ontwerp-uitbreidingsplan dezer gemeente, waaronder een bedrag van ƒ2000 voor sala ris van den hoer K. C. van Nes tc Apcl doorn en een bedrag van ƒ300 voor reis- en verblijfkosten voor dien heer, aan wien dan zou worden opgedragen het toezicht houden op het maken van het nieuwe ont wcrp-uilbreiding6plan en het daarbij die nen van advies Ündergeteekenden merken u op, dat dit reeds het zesde ontwerp-uitbreidingsplan zal worden, dat voor Soest wordt ontwor pen. Indertijd heeft de heer Kuyper reed.-* een plan gemaakt en een tweede, gewijzigd plan, waarna is gevolgd een plan-Van Vliet en een gewijzigd plan Van Vliet. Het vijfde plan werd opgedragen te maken aan den heer Van Nes. terwijl men thans aan het zesde plan toe is. De heer Van Nes is dus reeds de derde ontwerper en één plan van hem is reeds ter ziele. De voorgaande plan nen hebben de gemeente met bijkomend kosten al ongeveer f 25,000 gekost terwij het plan-Van Nes de gemeente bereids op een 13.000 i6 komen te 6taan Al deze plan nen hebben geen nut eehad voor de ge meente en de daaraan betaalde kosten heb ben geen enkel profijt opgeleverd Onder deze omstandigheden mag toch wel eens di vraag worden gesteld, of het cemeonteh stuur in staat is de verantwoording voor die hooge onnuttp kosten te dragen in ver band met een behoorlijk financieel beheer Uitdrukkelijk deelen ondergeteekenden mede, dat zij ten volle do wenschelijkheld erkennen, dat Soest een goed orde-plan krijgt, zooals de huidige, en in de naaste toekomst te verwachten, behoefte zulks ver langt. Echter wa6 bereids aan den heer Van Nes opgedragen een oi.twerp te maken voor f 5000, dat door den Raad zou kunnen wor den geaccepteerd cn ter goedkeuring aan uw college zou kunnon worden aangeboden Aangezien dit plan-Van Nes echter, als zijn de niet deugdelijk en onvoldoende, zonder stemming bij hamerslag in den gemeente raad is gevallen, wil het aan ondergetee kenden voorkomen, dat de heer Van Ne9 toen binnen den officieelcn termijn had moeten zorgen voor een nieuw plan, dat wèl de goedkeuring zou kunnen wegdragen, dan wel zijn mandaat ter beschikking had moeten 6telIon wegens het niet beschikken over voldoende capaciteiten om een goed en behoorlijk ontwerp-uitbreidingsplan te kun nen ontwerpen. Noch het een, noch het an der heeft do heer Van Nes achter gedaan, wat dus insluit, dat hij het honorarium van ƒ5000, dat hern inmiddels is uitbetaald ge worden, ten onrechte heeft genoten. Zou eventueel krachtens de met den heer Van Nes gemaakte overeenkomst aan dezen toch die ƒ5000 toekomen, ook al werd zijn ont werp niet goedgekeurd en al wa3 dat niet voor goedkeuring door uw college vatbaar, dan zouden ondergeteekenden die ernstige nalatigheid en de daaruit voortspruitende gevolgen onder de aandacht van uw college willen brengen, daar dan toch wel op zee* eigenaardige wijze wordt omgegaan met de financiën der gemeente. Uw aandacht moge er op worden geves tigd, dat reeds in geheime vergadering met 11 tegen 4 6temmcn besloten werd het ont werp van den heer Van Nes ter visie te leggen, doch dat naar aanleiding van de ele ingekomen bezwaarschriften het ont werp zonder hoofdelijke stemming werd verworpen. Daarna is besloten een nieuw plan te doen ontwerpen op basis van de wijzigingen, ontstaan door de verschillende bezwaarschriften, cn volgens een nador voorstel van de raadsleden van Klooster en Bu6ch. Als dit nieuwe plan nu echter wederom door den heer Van Nes zal worden ge maakt, of deze daarbij toezicht houdt cn advies geeft, mag men met reden beangst zijn, dat dan de ideeën van den heer Van Nes jpnieuw zullen ovcrheerschen, zoodat, wat betreft do welstandsgrcnzcn, weinig zekerheid bestaat, dat op de daarvoor in aanmerking komende punten die bcbou- ing zal worden toegelaten, waaraan de meeste behoefte bestaat. Ook zal de heer Van Nes uit den aard der zaak wederom pogen ten minste een gedeelte van datgene, at hij oorspronkelijk in zijn plan had ne- dcrgelegd. doch niet is geaccepteerd gewor den, in het nieuwe plan te doen opnemen. at weer allerlei bezwaren en moeilijkhe den zal geven. Ondergeteekenden kunnen dan ook niet inzien, dat een landschaps rchitcct. van wien zijn vorig plan duidelijk demonstreerde, dat hij ten eenen male on geschikt is een uitbreidingsplan voor een gemeente als Soest te ontwerpen (gelet op do 572 ingekomen bezwaarschriften, w lk \nntal ongetwijfeld nog veel en veel groo- ter zou zijn geweest, wanneer alle huis- on grondeigenaren te dezer plaatse voldoende hekend waren geweest met het soort ser vituut. dat door het ontwerp op hun bez.t zou worden gelegd, en op de daarin naai .voren gekomen vele Dracli6che en W2tte lijke bezwaren), thans plotseling de capaci teit heeft verkregen om van advies te die nen voor een nieuw ontwerp. Met maakt dan ook den indruk, dat ge poogd wordt met dit voorstel een compro mis te treffen met den heer Van Nes, die aan de gemeente ten behoeve van door hem meerdere verrichte werkzaamheden in ver band met de 572 ingekomen bezwaarschrif ten boven zijn honorarium v-iu ƒ5600 nog een extra rekening heeft gezonden van on geveer ƒ2000. waarvan het bedrag tn slot te door onderling overleg fusschen hi.m en de betrokken raadscommissie voor het uit breidingsplan is teruggebracht lot ongeveer ƒ300 Dezerzijds wordt vermoed, dat in het voorstel van thans toch weer is verdiscon teerd de ƒ1700. die de heer Van Nes eerst zoogenaamd van zijn extra rekening ad 2000 heeft laten vallen. Zou de heer Van Ne6 wederom adviseur wordon voor het nieuwe ontwerp, dan zul len de huis en grondeigenaren wederom de risico loopen, dat met hun belangen geen «•oldoende rekening wordt gehouden en dat zij zelfs niet eens zullen worden gehoord over het nieuwe plan Eventupei door hen te lijden schade zal dan wellicht wederom niet of 6lechts zeer onvoldoende worden ver goed en over hun eigendommen za' de ad viseur van Nes dan waarschijnlijk wederom gaan beschikken naar zijn goeddunken Daar echter het privaat-bezit in Nederland nog niet is afgeschaft, zullen die eigenaren zich dan op hun rechten moeten beroepen wat maar weer tot gevolg zal hebben aller lei actie en bezwaren en in elk geval weer aanleiding zal geven tot het lijden van schade door die eigenaren, wier gronden door een soort servituut althans voorloo- pig maar weer nagenoeg waardeloos zuilen worden gemaakt Dit alles zal dan weer tot gevolg hebben, dat vele gronden voorloo- pig onverkoopbaar worden en dat de ge meente zich dus voorloopig ook niet kan itbreiden Uittrek uit de gemeente wordt dan zoodoende bevorderd, terwijl er min der vestiging zal plaats hebben. Men za' dan trekken naar plaatsen, die hetzelfde natuurschoon bieden als Soest, doch waar betere accomodatie is De verkoopwaard» van de meeste perceelcn zal dan daardoor dalen, meerdere huizen zullen dan leeg ko men te slaan cn het uiteindelijke gevolg zal zijn. dat de inkomsten uit de belastin gen over de geheele linie dalen, wat dan op een débócle voor Soest moet uitloopcn De bovengenoemde bezwaren tegen een hernieuwd adviseurschap van den heer Van Nes over het ontwerp-uitbreidingsplan zou den nog met vele kunnen worden uitgp breid, doch ondergeteekenden willen het tiierbij laten. Al het hierboven bereids op gemerkte is reeds zoo steekhoudend, dat zij meenen het meerdere gerust te kunnen la ten ru6ten. Waar deze tijden reeds voor zoovelen ge noeg zorg baren om zich staande te kunnen houden, verzoeken ondergeteekenden uw college met klem het bovenstaande wel tc willen overwegen en maatregelen te willen treffen, dat het onheil van een hernieuwd adviseurschap van den heer Van Nes aan de gemeente Soest bespaard blijve. Op de begrooting voor 1934 is f 1450 bezuinigd Hoogland, Ü9 Aug. lieden kwam de raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer L. U. U. I. S. Grip- peling. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was o m. een dankbetuiging van het Wit-Gclo Kruis voor de verleende subsidie; een goedkeu ■ing van de verordeningen op dc inning van keurlooncn cn op dc inning van leges ter secretarie cn goedkeuring der gewijzig de tuberculosc-verordcning. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat zij hun beslissing op het raadsbesluit tot grondaankoop ten behoeve van dc ver legging van den Vocnweg hebben verdaagd, Van den Chr. Besturenbond Amersfoort as een verzoek ingekomen tot het invoe ren van een van rijkswege goedgekeurde steunregeling. Dit verzoek zal in de vol gende raadsvergadering bij de bcgrooting worden behandeld. Naar aanleiding van een schrijven van do Provinciale Welstandscommissie betref fende regeling der bebouwing cn bestem ming van gronden werd een commissie be noemd om dezo zaak nader te bezien. In deze commissie werden benoemd de heeren Knottenbelt, Wethouder Schimmel cn dc heer Smink. Vervolgens werd op voorstel van B en W. bepaald, dat in de buurtschap Vinkcn- hoef slechts 1 drankvergunning zal wor den verleend. De heer Spelt zou liever ook de bestaando vergunning zien ingetrokken. De heer v. d. Hengel wilde de vergun ning uitsluitend geven voor het bestaande café, opdat, indien dit zou verdwijnen, deze buurtschap kan drooggelegd worden. De voorzitter merkte op, dat het voor de bestaande vergunninghouders een brood-kwestie is, men mag deze mcnschcn toch maar niet zoo broodcloos maken. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen, zoodat de reeds bestaande vergunning in deze buurtschap gehand haafd wordt. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot. het aanbrengen van een lichtpunt na bij de Kolkrijst. >vaarvoor dc kosten zulle zijn 21.Getracht zal worden dit licht punt gratis aangelegd te krijgen. Eveneens werd behandeld hot verzoek tot den aanleg van 2 lichtpunten langs den ITolIenwcg, hetgeen 40.kost. Deze zaak zal nog nader worden bezien. De gemeenterekening 1932, wclko sloot met een batig saldo van 4028,12 zal wor den nagezien door do heeren v. d. Hengel, Do Bruin en Kok. De begrooting voor 1934 .verd vervolgens aangeboden. .Er zijn verschillende bezuini gingen aangebracht tot een totaal bedrag van 1450. Rondvraag. Dc beer De Bruin bracht bij de rond vraag den inbraak in de pastorie cn do diefstallen van vee ter sprake. Hij vroeg of er geen mogelijkheid was om een nacht veiligheidsdienst in te stellen. De voorzitter vrotfg of do heer Do Bruin eerst wil probeere» een particuliere nachtveiligheidsdienst in het leven te roe pen. In 1918 bestond ook een dergelijke dienst; getracht zal worden deze thans weer in het leven te roepen. De heer De Bruin vroeg voorts of er niet voor gezorgd kon worden, dat op Vin- konhocf water komt; in geval van brand is er daar aan blusschcn niet tc denken BOERDERIJ TE HOOGLANDERVEEN EEN PROOI DER VLAMMEN. Hulp der brandweer van Amers foort mocht niot meer baten. Hoogland, 29 Aug. Hedenmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van A. Hulsken in het Hoog landerveen alhier. De hrandweer van Hoog land kwam met haar spuit om den strijd b?gen het vuur aan te binden. De brand be gon evenwel een zoodanigen omvang aan te nemen, dat de burgemeester het noodig oordeelde om de assistentie van de Amers- foortsche brandweer in te roepen. Dezo kwam direct onder leiding van haar com mandant, den heer W. van Haselen P.Hzn. en stond de brandweer onzer gemeente ter zijde. Daar toen reeds het grootste deel der boerderij en van den aangrenzenden hooi berg in vlammen stond, heeft men zich be paald tot het localiseeren van den brand. Boerderij cn hooiberg zijn evenwel een prooi der vlammen geworden. De Hooglandscho brandweer is nagebleven voor het uithalen van den hooiberg. Verzekering dekt dc scha de. koninginnedag in het natuurbad „de biltsche duinen". Bil tho ven. Ook de directie van het natuurbad „dc Biltsche Duinen" heeft niets onbeproefd gelaten om 31 Augustus op luis terrijke wijze te vieren. Zoo slaat op het programma een kinder feest, op touw gezet door do Vereeniging tot Viering van National/? Feestdagen al hier, waarbij de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer voor muzikale opluistéring zorgt. j Wonds treedt in hot Natuurbad een Band van internationale bekendheid op, ter wijl tevens de in geheel Europa befaamde Harmony Kings, die ook reeds voor A. V. R. O. optraden, geëngageerd zijn. Een magnifiek kunstvuurwerk besluit de zen prachtavond, waarvan de annonces in ons blad reed6 het een en ander hebben medegedeeld. Door een goede samenwerking met het Biltscho Auto-bedrijf wordt het huiswaarts- kecren vergemakkelijkt, zoodat een bezoek aan het Natuurbad zoo aanlokkelijk moge* lijk wordt gemaakt Buiten verantwoordelijkheid der redactie). ONTSIERING VAN NATUURSCHOON? Geachte Redactie, Bij uwe wandelingen of fietstochtjes zult u zeker ook wel eens de Prins ITendriklaan naar de Fockcraalaan gegaan zijn U zult dan ook wel opgemerkt hebben, hoe het mooie uitzicht langs dc Fockema- laan, maar vooral van dc Prins Hendrik- laan komende, voor een groot gedeelte vcr- 1 wenen is door den bouw van het meisjes- Pensionaat. Daaraan was evenwel niot to ontkomen. Ware er geen malaise geweest, dan was hoogstwaarschijnlijk dc geheele Fockcmalaan bebouwd geworden cn hot mooie uitzicht was dan toch verdwenen. Nu ziet mon ten minste op het aardige torentje van het meisjes-Pensionaat. Wat vele anderen met mij ten zeerste be treuren, is dat er nu langs de Fockema- laan door dat Pensionaat een groote blinde muur gebouwd wordt vnn zeker wel 150 Meter lang Zulks zal de geheele laan bederven! Ik meen dat er een Rijk6- of Gemcente- crordcning bestaat waarbij liet verboden is het erf door een blinden muur van den ru- blieken weg af te scheiden Is U daarvan iets bekend? Maar zelfs zonder die verordening, kan ik mij niet begrijpen, dat het Pensionaat ooit toestemming verkreeg om het natuurschoon van Amersfoort, waar het Grondbedrijf in zijn advertenties steeds zóó op pocht, op het mooi6tc gedeelte zóó grondig te beder ven. Hoogachtend. II. DE KEMPENAER. Na informatie te bevoegder plaatse kun nen wij onzen geachten inzender mededee- len dat cr nimmer toestemming is gevraagd of verleend voor den bouw van een blinde muur rond dc 9tichting Onze Lieve Vrouw ten Eem. Er komt wel een hek omheen, dat op afstanden van 10 meter door pilasters wordt onderbroken. Vermoedelijk heeft de voorbereiding voor het metselen dezer pi lasters onzen inzender in den waan ge bracht, dat er. ecu geheele blinde muur zoy komen, REDACTIE A. IA

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2