AMERSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 2 September 1933 TWEEDE BLAD WETHOUDER DREES GAAT HEEN Lil DE STAATCOURANT DOOR PLICHT TOT RECHT OOK VOOR BETERE TAFEL- THEE ONTBIJTSERVIEZEN NIEUW PARIJS Langestraat 35 REGEERING KEURT BOYCOT AF GELIJKSCHAKELING IN DE WETENSCHAP ONZE AARDAPPEL UITVOER NAAR ENGELAND Toch nog geen reden tot ontevredenheid 0e liedzciandschz landfmta FEUILLETON MOORD OP ABBQTSHALL Hij blijft echter als raadslid 's-G raven h age, 1 Sept. De heer W. Drees (s.d.a.p.) heeft in verband met zijn Tweede Kamerlidmaatschap met het vol* gendr schrijven ontslag genomen als wet houder van den Haag: „Ik heb de eer mede te deelen, dat ik. in verband met mijn vei kiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, mijn ontslag neem als wethouder, nu het ont werp gemeentcbegrooting voor 1934, waar van ik de voorbereiding nog op mij had ge nomen, gereed ligt voor indiening. Aangezien ik lid van den Raad blijf, bc- teekent dit schrijven niet het nemen van afscheid uit het bestuur der gemeente Ik stel er echter prijs op den raad dank te zeggen voor het vertrouwen mij gedurende veertien jaar geschonken; den burgemees ter. mijn collega's wethouders en den ge meentesecretaris voor den geest, waarin in het college van dagelijksch bestuur word 'samengewerkt, en velen, Jic in hooge en lage functies de gemeente dienen, voor de B wijze, waarop zij dooi hun toewijding aan het gemeentebelang mijn werk als wethou der hebben vergemakkelijkt." In de raadsvergadering van 11 September a.s. is aan de orde gesteld de benoeming van een wethouder, ter vervulling der vaca ture. ontstaan door het ontslag nemen van den heer Drees als zoodanig. Bij K B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau J H. Ch. Rauwonhoff, lid van den Raad en„ oud-wethouder der gemeente Epe. Bij KB. is aan Mej. Th. M. Ray ma kers wegens huwelijk op haar verzoek eervol ontslag verleend als leerares aan de R.H. BS te Helmond Bij K B. is tijde'ijk benoemd tot leerares aan de R.H.B.S te Helmond mej. M. Wolf son. Bij K.B. is benoemd tot leeraar aan de R H U.S. te Winterswijk F. A. H. M. Kus- ters. thans tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. li Bergen op Z ram. Bij K.B. is toegekend de gouden medaille der Oranje Nassau Orde aan F. Oudenaarde, procuratiehouder bij de Nederlandse ie Verf en Chemica-iënfabriek te Delft; de zil veren medaille aan L van Fieterson, fa bricage chef bij de Nederlandsche Verf en Chemicaliënfabriek te Delft, aan M. Fanne koek, te Brouwershaven, controleur :n dienst van de Centrale Suikermaatschappij; aan G C. Vos, te Hedel, controleur bij 1e Centrale SuikerniHatschapjilJ; aan A. Soet te Waddinxveen, machinist opzichter van de polders Achterof en de Futte, en nan C. Duinker Lzn te Texel, kapitein bij de N.V. Texels Eigen StJombootenonderneming (T. E.S.O.); en de bronzen medaille aan W. Tink, bnscharbei Ier in dienst van Mr. J. G. Wurfbain t? Rheden en aan J. van Leer dam, in dienst van de Verecniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden te Middelburg. BURGEMEESTERLIJK BELEID TER ZAKE DER POLITIE. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, waarbij wegens strijd met de wet is vernietigd het besluit van den Raad der gemeente Lonneker van 22 Juni j.L tot inwilliging van hel verzoek van het raads lid H. Krommendijk om den burgemeester te interpelleeren over het door hem, bur gemeester, gegeven bevel tot uitleiding van den Duitschcr Jurock. Dit besluit is genomen uit overweging, dat de toegestane interpellatie betrekking heeft op het beleid van den burgemeester ter zake van de politie en dat noch vol gens do letter noch volgens den geest van de gemeentewet aan den burgemeester ver antwoordelijkheid jegens den gemeenteraad nopens dit beleid is opgedragen. De Nederlandsche Bond van Christelijk Prof. P.T.T.s personeel bestaat 25 jaren De Nederlandsche Bond van Christelijk Frot. P. T T.-personcel „Door plicht tot recht'' bestaat 25 jaar en heeft Ier gelegen heid van dit feit een gedenkboek uitge geven. Het werk vangt aan met bijdragen van den directeur-generaal der PTT ir. W. M. Damme, van ds. II. S. Bouma „De koers houden" en van den bondsvoorzitter J. Men nes „Eben-IIaëzer". Vervolgens wordt door P. A tën Haaf uitvoerig de totstandkoming en levensloop van den bond beschreven. Hieruit blijkt dat er veel en hard gewerkt is om te komen tot de stichting van een Christelijke vakbe weging en, toen die er eenmaal was, is de strijd met onverminderde kracht voortge zet. Dp drang tot organisatievorming vond toch haar oorzaak in de slechte arbeids voorwaarden, en organiseering was dus het middel om het levenspeil op te voeren. Steeds heeft de hond echter langs wettigen weg gevochlen. Het gezag, van Godswege opgelegd, was onaantastbaar, er werd vastgehouden aan den eed van trouw die bij indiensttreding vereischt word. Volgens 'het devies stelde men eerst plicht, dan recht. Deze postale vakbeweging is een orga nisatie naar beginsel, zooals de heer Fecn stro schrijft. „De oprichting vun onze or ganisatie is een daad van beginsel Ilierop valle de volle nadruk, wijl dit Christelijk beginsel het fundament vormt, waarop ze is gebouwd Door haar optreden feekont zich, zij het nog in vage lijnen, af de gang der toekomst van het postaal organisatie leven, zooals ze zich lenslotte ontwikkelen zou naar de groote hoofdrichtingen in onze samenleving. Op de ecrsle bondsvergadering, in 190S te Utrecht gehouden, tefde de bond 68 leden, thans is dit geta gegroeid tot 1914; de fi nancieele positie l» na jaren langen strijd versterkt en thans heeft de hond een mijl paal bereikt in haar beslaan. In eenige bijdragen herdenken diverse organisaties, waarbij de bond aangesloten is, dit heugelijke feit, terwijl tot slot aan .Onze jonge menschcn" nog eenige woor den gewijd worden door C. P van Omme ren. Aan het bovenstaande kunnen wij nog toevoegen, dat op 5, 6 en 7 Seplember hier ter stede het tweejaarlijkschc congres ge houden zal worden, waarbij dan tevens dit jubileum feestelijk herdacht zal worden. Schadelijk voor de goede verhouding tot een bevriende natie Het lid der Tweede Kamer, de heer Lo- vink, 6telde betreffende het 6tandpunt der Regeering tor zake van de hier te lande ge voerd wordende propaganda voor boycot van Duitsche goederen, de volgende vragen aan den Minister van Buitenlandscho Za ken: 1. 16 het der Regeering bekend dat hier te lande reeds sedert ecnigen tijd propa ganda wordt gemaakt voor een boycot van Duitsche goederen? 2. Zoo ja, vindt de Regeering dan vrij heid om eenige inlichting te geven over haar standpunt mfft betrekking tot zu'ke propaganda? Het antwoord van den heer de Grai.ff, Minister van Buitcnlandsche Zaken luidt: 1. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend 2. De Rcgcering vvenscht zich In ant woord op d<* tweede vraag te bepalen tot de verklaring, dat zij een boycot als bedoeld afkeurt, omdat daardoor zoowel economi sche belangen van Necférlar.d als de gnrde (verhouding tot een bevriende natie zouden kunnen worden geschaad. Rechtstreekse he maatregelen tegen boycot van vreemde goe- I deren liggen echter buiten het vermogen der Regeering. DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT. Aan bet personeel van do Provinciale Groninger Courant, een der oudste bladen van ons land, is, naar Het Volk meedeelt, met ingang van 1 October a s. ontslag aan gezegd, daar het bedrijf in andere handen overgaat. liet is niet bekend, op welke wijze het blad verder zal worden gcëxpl jiteerd, maar de veronderstelling is niet gewaagd, dat do Provinciale Groninger Courant, die thans haar 147sten jaargang telt, in dezen vorm zal ophouden te bestaan. EE EEROOFDE KASSIER. Nieuwe wending in de zaak. Amsterdam, 1 September De zaak van den kassier van den Woningdienst in de Simsonslraat heeft plotseling con andere wending genomen. De politic-autoriteiten hadden den be roofden man vandaag nog noodig voor het geven van inlichtingen en nadere verkla ringen. Hij was echter nergens te vinden en was ook niet in zijn betrekking versche nen bij den Woningdienst. Hedenavond heeft hij zich bij do politie gemeld en toen verteld, dat de gchecle zaak een doorgestoken kaart is geweest. Beide personen, de kassier en de ^.er' »v«r ha en de zaak samen op touw gezet om de drie duizend gulden te kunnen deelen. De kas sier, een jongeman van 24 jaar is thans ook opgesloten en de zaak zal nu nog verder onderzocht worden. MOORDAANSLAG. Twist om geld tuss-chen buien. Amsterdam, 1 Sept. Op de Prinsen gracht 184 hoek Rozengracht kwam heden morgen in de vroegte een verhuiswagen voor, die den huisboedel van den bewoner van de tweede verdieping naar elders zou brengen. Dit was mot naar den zin van d?n caféhouder, den onderbuurman van den vertrekkenden bewoner. Doze laatste moest geld van hem hebben en zag in bet ver trek van zijn buurman ook het niet terug betalen van het verschuldigde bedrag. De buren spraken elkaar aan en uit dat ge sprek ontstond weldra een groote twist. De bewoner vön de twe?de verdieping haalde plotseling een revolver te voor schijn en loste een schot op de kastelein. Het schot miste, waarna de man onmiddel lijk werd gegrepen en overgebracht naar het bureau in de Marnixstraat. Het geval van prof. Huizinga Wij lezen in het Handelsblad: Begin April heeft gelijk men weet de toenmalige Leideche rector-magnilicus, toen de Internationale Studenten Hulporga nisatie voor een dit keer In de sleutelstad plaats vindende samenkomst gastvrijheid in het gebouw der Universiteit genoot, den leider der Duitsche afvaardiging, dl*, van Leers, kenbaar gemaakt, dat hem daar geen gastvrijheid meer kon worden verleend. Aanleiding hiertoe was het feit, dat men ontdekt had, hoe deze dr. v. Leers zich in een brochure „Juden 'raus" op dusdanige wijze aan anti-scmiti6che hetze te buiten v\as gegaan, dat de eer der universiteit niet toeliet binnen haar muren iemand te ont vangen, die zich tot dergelijk politiek ge schrijf van laag allooi verlaagd had. Behalve rector magnificus, in welke boe danigheid prof. Huizinga den o. i. jui6ten maatregel tegen dr. v. Leers nam, Is hij echter ook nog een historicus van interna tionalen naam. Welnu, van den historicus Huizinga verscheen eind April in de „His torische Zeitschrift", een zeer hekend Duitsch .wetenschappelijk geschied kundig tijdschrift, een belangrijk weten schappelijk artikel De redactie (de his torici Melneceke en Brackmann) geneerde zich niet als onderschrift aan deze bijdrage de verklaring toe tu voegen, dat, indien de hceren tijdig op de hoogte waren geweest van prof. Lluizinga's optreden al6 Leidsch rector-magnificus tegenover dr. v. Lcere, zij het artikel dat reeds gezet was, toen ze vgn het voorgevallene te Leiden kennis kregen, niet geplaatst zouden hebben! Een der andere Nederlandsche medewer kers aan de „Historische Zeitschrift", prof. dr. P. Gcyl te Londen, vond in deze wel zeer treurige houding van de redacteuren van een orgaan, dat tot dien een goeden weten- schappelijkcn roep genoot, terecht aanlei ding om al zijn relaties met dit tijdschrift te verbreken. En onlangs troffen wij in de jongste af levering van het Tijdschrift voor Geschie denis (no. 3) de volgende, door ons even eens met volle instemming begroete verkla ring aan: „De bejegening, welke prof. J. Huizinga van de zijde der „Historische Zeitschrift" heeft ondervonden, heeft in ons land terecht verontwaardiging gewekt Bovendien berei ken ons betrouwbare berichten, waaruit blijkt, dat in verband rtiet de „Gleichschal- tung" ook aan verdienstelijke Duitsche ge leerden de verdere medewerking aan het genoemde tijdschrift wordt geweigerd. Hier uit volgt, dat do Historische Zeitschrift den grondslag der wetenschappelijke objectivi teit heeft prijs gegeven. Een en ander heeft onze relatie aanleiding gegeven om exen- als prof. P. Gcyl reeds heeft gedaan de relaties met de Historische Zeitschrift af te bregen en ons abonnement op dit tijd schrift op te zeggen." Een nieuwe slag toegebracht door het contingentees ringsbesluit 'sGravenhage, 1 Sept. Naar aanlei ding van het bericht betreffende de con- tingenteering van den invoer van aard appelen vernemen wij van welingelichte zijde, dat de maatregelen der Engelsche regecring, hoewel niet onverwacht komen de, toch onze reeds zoo z^vaar g3troffen export opnieuw een gevoelig?n slag toe brengen. Nederland is steeds het voor naamste exportland voor aardappelen naar Engeland geweest. In de vier maanden September tot en met December 1930 ex porteerde Nederland 24 milliosn K.G naar Engeland. In 1931 konden wij onze export in die maanden vermeerderen toi 80 mil- lioon K.G. To>n kwam het Engelsche invoerrecht op aardappelen van 1 pond sterling per ton, waardoor onze export over genoemde maanden in 1932 slechts 12 millioen be droeg. Hoewel 1932 dus reeds een zeer slecht jaar voor onze export is geweest, worden wij thans g?contingen»eerd op 60 van de geëxporteerde hoeveelheid in dat ongunstige jaar. Zooals reeds gemeld is, mogen wij thans slechts 8 millioen K.G. aardappelen uitvoeren. Toch mogen wfj, bij alle bezorgdheid voor de toekomst van onze export, niet ontevreden zijn over het In de huidige omstandigheden bereikte re sultaat. Aanvankelijk wenschte de Engel sche regeering ons slechts een contingent van 4 millioen toe te staan. Nadat onder handelingen met de betrokken autoriteiten, waarbij do Nederlandsche belangen door den consulent to Londen dr Gerritsen, werd behartigd, had plaats gehad, heeft men ons het dubbele van de ons toegedachte hoeveelheid toegestaan. CONGRES VOOR PLUIMVEETEELT TE ROME. De Nederlandsche vertegen woordiging. Door den minister van Economische Za ken zijn, rnedo namens den minister van Koloniën, buiten bezwaar van 's Rijks schat kist aangewezen als vertegenwoordigers van de Nederlan ische Regeering en van Nedcrlandsch Indië op het van 6 tot 15 September a s. te Rome te houden interna tionaal congres voor pluimveeteelt: Ir. D S. Huizinga, inspecteur van net landbouw onderwijs, tevens hoofd van ion binnenlandschen landbouwvoorlichtings- dienst, te s-Gravenhage, voorzitter van de delegatie; Dr. J J. L. van Rijn lid van h»t per manente comité van het Internationaal Landbouw instituut, te Rome, plaatsvervan gend voorzitter; F. J. van Haaren, voorzitter van de Ne derlandsche Federatie van vereenigingen van Bedrijfspluimvcchouders, te Tilburg, Dr. B. J C te Hennepe, bacterioloog aan de rijksseruminrichting te Rotterdam; J Mantel, te Huis tei Heide; Ir. J, G. Tukker, rljkspluimveetejltconsu- lent cn directeur van het rijksinstituut voor pluimveeteelt, te Beekbergen, secretaris. I DOOS 20 CT.-TUBE 55 EN 60 CT. 1 Etrt detective- verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoi iseerde vertaling door II. A C. S. 44 Bel ford liet zijn hoofd hangen. yJa, sir, 't was, zooals U zegt. Ik dacht dat mijn heer een van de meisjes v;rlclde 't mij in de billardkamcr was. En ik wist, dat hij altijd wel ergens in de studeerkamer geld had liggen. Ik ging het zoeken T stelen, als ik kon. Ik was wanhopig, sir Wanhopig Anthony stond voor een raadsel. „Maar. als je ?r uit kwam zonder iets gestolen te hebben, waarom haalde je de menschen niet, toen je zag, dal mr. Hoodc dood was?" „Ik weet 't niet, sir. Alleen dat het alles zoo als een schok kwam dat ik daar binnen sloop, terwijl de oude Pool* aan t niezen was en toen dat te vinden dat, sir. U moet weten, dat toen ik de ka mer uitsloop, de oude man nog aan het niezen was met z'n hoofd op z'n knieën. En ik wist dat hij mij niet gïsnapt had. En Ik gin4 er van door om na te denken. Hoe meer ik ?r over dacht, hoe mepr ik voelde, alsof ik niet kan dat t er niet beter van werd als ik 't iemand vertelde." „Ik kan nu begrijpen, 6ir. hoe stom 't was ik had toch niks verkeerds gedaan. Maar zoo was het, sir, ik wild "t vertellen, maar omdat ik daar binnen ge gaan was om te stelen cn zoo geslopen .iad, nju, ik had 't gevoel, dat ze allemaal op mij- zouden aanvallen, opeen, dat ik den moordenaar was. Vooral omdat ik nooit n de studeerkamer kom gewoonlijk. B »- ijpt u, hoe 't was, sir, begrijpt U 't niet?" ..Dat doe ik," zei Anthony. „Maar ik zie ok, dat je een idioot bent. Een idioot om Get opeens icdirccn te roepen, een idioot om je niet kalm te houden, nadat je be sloten hadl om niets er van te zeggen." Belford'8 kleine oogen sperden wijd open. „Maar U U waart mij op de'hielen, v! U verdacht me dacht, dat ik de moor denanr was!" Anthony schudde het hoofd. „Niet heusch, Belford. Weet je, jij zag er te schul dig uit dan dat 't waar. kon zijn. Ik snapte je zoocven, cmdat ik niet van luistervin- ken houd. Ook, omdat iets verdachts in t huis op 't ogenblik mij interesseert." „Ik mag een idioot zijn!" riep Belford op zwaarmo>digen toon, niet zonder nu mor, „maar ik voel mij nu beter, nu ik mijn hart gelucht heb. Heusch, sir! Ik 7pi steeds tegen mijzelf, dat ik niet schuldig was, van niks, en toch had ik een kwaad geweten! Ik heb 't U voor 24 uur al wil Ion vertellen, sir. maar toen Ik huorde, dat U aan Poolo vroeg om hij een aanval van hooikoorts had gehad op den avond, dat mijnheer vermoord werd, werd ik weer bang en ging er van door. Maar U pakte me." Hij zweeg een oognnblik, en harsll" toen los: „Mr. Deacon deed 't niet. sir. Hij zou 't niet kunnen! Dat weel U toch. sir?' Dat deed Anthony. Maar hij had behoef te om deze tragi komische bekentenis van niets te veranderen in een belangrijk be wijs, als had hij weinig hoop op succes „Hoe laat," vroeg hij met gehuichelde onverschilligheid, „ging je d? studccrka mer binnen7" „Ik was er in er. meteen weer uit, sir Maar toen ik naar de trap liep, wees de klok daar vijf minuten over elf, sir dat herinner ik mij goed. Ik keek eigenlijk niet, hoe Iaat 't was, maar ik zag het en kon het niet vergeten Anthony onderdrukte een zekere opwin 1ing. „Dank je", zei hij en gin4 staan Bilford sprong op „Gaat u, sir?" Anthony knikte „Maar wat wat gaat u doen doen met mij? Over wat ik vertelde?" Anthony kaek hem vriendelijk aan. „Niets Bel ford's mond süerde oncn. „Niets! Niets'" Maar „Wat ik bedoel, Belford. is dit. Ik wil jou buiten de moeilijkheden houden. Je hebi mij één ding verteld, dat jp beken'? nig-van niets wat waard maakte Je zult. later, moeien getuigen, maar lat is 'i erg ste, wat je zult hebben te doen, wat mij betreft. En tob ni'L En loop in "s hemels naam niet rond, zooals Je den laatste» tijd deedt. terwijl je er uitziet als een boer, die kiespijn heeft." De kleine man glimlachte m?t zijn mei? verschrompelde gezicht. Anthony keek hem belangstellend aan. Wanneer je le<en hem praatte als tegen een man en niet als tegen een slaaf, dan vond je i?ts. dal heel iets fin dors 'lnr sluwheid was, bijna iets hemin nelljks. Anthony gaf een bemoedigend 11k0 >p de ■small* schouders en slenterde weg, naar het huis toe. Hij had misschien twintig me ter guloopen, toon hij stil stond, zich op zijn hielen omdraaide en terug wandelde. Belford zat weer op zijn houten blok. Zijn gelaat in zijn handen. Anthony keek op hem neer. Wat i« er aan de hand?" vroeg hij. De ander liet met een kr»et zijn handen vallen, terwijl hij overeind sprong. ,Ik ik ;raag u excuus, sir. U ik Anthony kalmeerde hem. „Flink man, flink. Gebruik de gelegenheid!'' Belford keek naar hem, trachtte te spreken, wat hem ni?t gelukte, en liet weer zijn hoofd hangen. „Zooeven," zij Anthony, „vertelde je mij er iets van Jat je wanhopig bent. Wat scheelt er aan? Geld?" Boltord knikte. „Dat hebt u bij 't goede eind sir", stamelde hij. t Is 't is mijn vrouw. sir. Is erg ziek geweest, dat is ze. En is het nog. Ik wou mijnheer vragen om mij té helpen, maar toen 't er op aan kwam. kon ik niet. Daarom was ik op 't punt van te gappen, sir. Ik wou hem \ra 4cn. ik wou liet heusch, sir, maar ik wist, dat hij miss Hoode er over vragen zou, cn dat zou 't toch hop?loos voor mij ge maakt hebben U moet weten, sir, de vrouw was hier in betrekking vóór wij trouwden en nou, sir, zij moest zij moest hals over kop weggaan. En «ioor mijn schuld! U begrijpt sir onze klein? Hij brak af, terwijl hij sm;ekend keek. We zijn prer op elkaar gesteld, air,' ein- d gde hij .en 't Is hard om haar zoo ziek te zien!" „IIoc v'eel heb Ie noodig?" Anthony greoD naar zijn portefeuille. „Hier, je zult nu wel twintig kunnen gebruiken En ik zal 't morgen voor je in orde maken. Nu, in Godsnaam, man. pak je aan!" voegde hij er scherp hij. Want Belford's verschrompeld kleine ge zicht, met zijn scherpe trekken, was aan 't werk op een manier, dat 't niet was aan te zien. Dankbaarheid is soms erger om aan tc zien dan emoties van een minder soort. Anthony duwde de bankbiljetten In een slappe hand en ging haastig weg. Belford bleef slaan, waar hij achterge laten werd. Zijn lippen bewogen zonder geluid. Do bankbiljetten knetterden in zijn hand. terwijl de kleine vingers ze vastgre pen. Nu richtte hij zijn hoofd op en keek in een soort van verdooving langs het pad door de hoornen. „God!" zei hij. cn de beleefdheid van de ..afdceling dienstpersoneel" was nu hcele- maal weg. „Wat een kerfcl, wat een reuze goede kerel." Anthony nam de treden van hel terras drie tegelijk. Hij was in zijn nopjes. De op gewektheid was van korten duur; vóór litj bij het huis was, had wanhoop haar plaats ingenomen. Bfj slot van rekening was al dat detective-spelen dwaasheid. Immers, zoo'n dag als deze, met zijn warme, zuivere kalm te, zijn loomheid, zijn geurend briesje was het niet een dag voor een minnaar om aan de voeten van zijn geliefde te liggen? Was het niet een dag voor heeto, door de zon-vcrwarmdc kussen? Hij schudde zichzelf door elkaar, terwijl '•ij hitler ineMe. „Aanstellerige ezel!" zei hij tegen zich zelf. VWordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5