DE „MISHANDELING" VAN DIMITROF Zaterdag 7 October 1933 32 e Jaargang No. 85 Dr. WERNER BESTRIJDT DE INSINUATIES Dimitrof brutaliseert den president DERDE BLAD ERNSTIG ONGELUK TE MILAAN HET ONTWAPENINGS PROBLEEM ZÜIVELTENTOONSTELLING IN BRUSSEL Torgler verdedigt zich tegen de bewering, dat hij zich in Kühne's woning wilde verbergen Leipzig, 6 October (V.D.). Bij gebrek aan argumenten liet men de knuppel in actie komen. Dr. Werner noemt deze uitlating schaamteloos en verklaart: Er is geen aanleiding om na het verhandelde van gisteren, waarbij de zaak volkomen is op gehelderd, hier nogmaals op terug te ko men. Zelfs Dimitrof heeft niet kunnen be weren op cenigerlei wijze mishandeld te zijn. Dr. Bünger sluit hiermede dit punt met de verklaring: Ik wil niet nalaten een dergelijke manier van herhaalden laster onwaardig en verachtelijk te noemen. De president vraagt Torgler dan, waar hij zich den nacht na den brand heeft op gehouden. Torgler vertelt, dat men tot ongeveer twee uur bijeen was gebleven en aangezien het toen te laat was geworden om naar zijn huis te gaan, was hij mc-t den fractie secretaris Kühne meegegaan naar diens woning in Pankow. Torgler verdedigt zich tegen de verdachtmaking, dat hij zich in de woning van Kühne had willen verber gen. Kuhne was een bekend communistisch functionaris, zoodat hij juist daar gevaar had kunnen loopen. Inderdaad werd Kühne dan ook den volgenden morgen door de Kriminalpolizei gearresteerd. Op de vraag van den president of men Torgler bij de arrestatie van Kühne niet naar zijn naam had gevraagd, antwoordde Torgler, dat een beambte de kamer, waar hij sliep was binnengekomen, doch bijna onmiddellijk weer naar buiten was gegaan. De vraag van den president waar Kühne, die 1-i dagen na zijn arrestatie weer in vrijheid werd gesteld, zich thans bevond, werd dppr Torgler niet beantwoord Dr. Werner herinnert Torgier dan er aan, ,dat Kühne tegenover de commissie te Londen heeft verklaard, dat Torgler reeds tegen half 2 bij hem thuis kwam, een tijd stip, waarop hij den Iaatsten trein nog ge makkelijk had kunnen halen. Voorts heeft Kühne uitdrukkelijk verklaard, dat Torgler uit veiligheidsoverwegingen met Kühne mee naar huis was gegaan. Torgler ont kent beide verklaringen van Kühne. De senaat gaat dan over tot het verhoor van Dimitrof. De president geeft een uit eenzetting van het door de justitie tegen Dimitrof verzamelde bewijsmateriaal, even als van de beschuldiging tegen do beide andere Bulgaarsche beklaagden. In de eer ste plaats had men een gehectografeerd do cument gevonden „Voor den strijd orn het eenheidsfront van het prolet iriaat, oproep van het executief comité van de commu nistische internationale, Moskou, 3 Maart 1933", waarin de noodzakelijkheid van de vorming van een eenheidsfront wordt uit eengezet. De inhoud heeft tot kop: „De brandstichting in den rijksdag ontmaskerd als nationaal-socialistische provocatie" en heeft de strekking te bewijzen, dat Torgler niet hetrokkc» kon zijn bij de brandstich ting in den rijksdag. Dimitrof verklaart, dit stuk nooit gezien, nooit bezeten en nooit gelezen te hebben en zegt, dat het hem niet zou verwonde ren, als de politie het tusschen zijn papie ren had gesmokkeld. President: KriminalkomissarBrasch- witz zal daarover worden gehoord. Dimitrof: Als het u blieft! President: Ook zonder uw „als het u belieft". U moet met het verdachtmaken van ambtenaren voorzichtig zijn, u kunt u verdedigen zooals u het goed acht, maar in dat opzicht moet ik u waarschuwen. Het verhoor heeft weer hetzelfde verloop als gewoonlijk, wanneer Dimitrof in actie komt; herhaaldelijk komt hij in botsing met den president, dien bij voortdurend in de rede valt en die op zijn beurt voortdu rend tracht den Bulgaar, die steeds met zeer luide stem spreekt, tot zwijgen te brengen. De president herinnert Dimitrof eraan, dat ook een stuk is gevonden met het op schrift „Voorbereiding voor een anti-fas cistisch arbeiderscongres". Dimitrof: Dit stuk was uitsluitend be stemd voor mijn Hongaarschc vrienden. Ik zou hen van het houden van dit congres te Kopenhagen op de hoogte brengen en dat heb ik gedaan. President: Ja, Dimitrof u stelt het steeds zóó voor, alsof alles bij u slechts om do Bulgaarsche politiek ging Dimitrof: lk beb steeds verklaard, dat ik mij in het buitenland slechts bezig hield met mijn Bulgaarsch werk. Deze ver klaring handhaaf ik. Mijn aanklager moet dan maar bewijzen, dat ik ook nog ander werk heb gedaan. President: Daarom gaat het thans juist, Dimitrof; wanneer u louter documenten hebt, die niet voor Bulgarije alleen zijn ge schreven, doch die betrekking hebben op de samenwerking tusschen verschillende organisaties in alle Europcesche landen, dan schijnt dat nog eert bewijs, dat u niet slechts voor Bulgarije hebt gewerkt. Voorts is bij u gevonden het boek „De gewapende cpstand". Dat is toch een leerboek voor een opstand. Dimitrof: Bij mij had u een heele bi bliotheek met boeken van allerlei soort kunnen vinden. Ik heb altijd gestudeerd. Ik heb in de gevangenis gestudeerd en ik studeer ook in dit proces, mijnheer de pre sident (gelach!). Ik weet echter niet of het boek „De gewapende opstand" een leer boek is. De president constateert dat dit boek op 27 Mei 1932 door het rijksgerecht illegaal is verklaard. Dimitrof antwoordt, dat hij het boek in 1931 had gekocht, overigens zou hij het even g03d hebben gelezen, «ls hij het illegale karakter van het boek had gekend. De kanselier van het Duitschc rijk Adolf Hitler had het ook gelezen Thans komt aan de orde een reiswijzer door Berlijn, die in de woning van Dimitrof in beslag was genomen. Het onderzoek had uitgewezen, dat op het plattegrondkaartje van Berlijn, dat zich in het boek bevond, kruisjes waren gezet bij het stadsslot en het rijksdaggebouw Dimitrof interrum peert. dat deze kruisjes er bij het eerste ver hoor door de politie nog niet hadden ge staan, zij moeten er dan op het bureau van de Kriminal-Polizei ingezet zijn. De president laat den rechercheur Zynast onder eede nogmaals uitvoerig verhalen hoe men. de kruisjes had ontdekt. De Oberreichsanwalt dr. Werner vraagt of Van der Lubbe, die vólgens de aanklacht Dimitrof zou hebben gekend, deze gids mis schien wel eens in zijn bezit had. Lachend antwoordt van der Lubbc. dat hij het boekje nog nooit heeft gezien. Dimitrof bekijkt den plattegrond ook nog eens en verklaart dan: „Toen men mij het kaartje tijdens het verhoor liet zien, ston den de teekens er veel duidelijker op. Thans zijn zij heel zwak. President: Wat zou dat dan voor doel hebben gehad? Dimitrof: Daarover wil ik het later heb ben. Dr. Werner: Geeft Dimitrof toe, dat het boek van hem is? Dimitrof: Ik heb een reiswijzer gekocht; of het deze is, weet ik niet. Voor de politie kan ik niet instaan. (Vroolijkheid in de zaal). President: Dan zullen wij probeeren het zonder uw garantie to doen. Dimitrof uit de zaal ver wijderd. Bij het verdere verhoor blijven de inci denten tusschen Dimitrof en den president voortduren. Dimitrof verklaart lid van het Centraal Comité der Ilongaarsche Commu nistische partij te zijn en zich ook voor het gerecht als zoodanig te voelen. Na de pauze gaat het op dezelfde manier verder. Dimitrof spreekt over de „kolossale onbe kwaamheid" en het „onverstand" der poli tic-ambtenaren in verband met een poging der politie om op hem gevonden gecodeerde telefoonnummers te ontcijferen. Als de president hem opnieuw tot de orde roept en Dimitrof zijn uitdrukking nipt wijzigt en blijft interrumpeeren, besluit de senaat na kort overleg Dimitrof uit de zaal te verwijderen. Protesteerond en onder het uitroepen van scheldwoorden verlaat Dirai trof onder geleido van zijn bewakers de zaal. Bij do ondervraging van Popof gaat het In de eerste plaats om het feit. dat deze tijdens zijn arrestatie veel geld io zijn be zit heeft gehad. Popof verklaart opdracht te hebben ge had van zijn partij zich in verbinding te stellen met de emigranten in het buiten land, wegens de amnestie-kwestie, zoome de wegens geldinzamelingen voor de par tij. De partij had fondsen voor de onder steuning van Joden, gevangenen, enz. De zitting wordt verdaagd tot Zaterdag ochtend half tien. Een nieuwe getuige meldt zich aan. Arasterdam. 6 Oct, In opdracht van het Internationale Van der Lubbe-co mité in Nederland heeft Mr. Wilhelm Loeb heden per brief aan de drie verdedigers, den president en den Oberstaalsanwalt te Leipzig medegedeeld, dat Eduard Sirach, redacteur van „Spartakus", het orgaan der linksche arbeidersoppositie, als getui ge wcnscht te worden opgeroepen, daar hij als intiem vriend van Van der Lubbe be langrijke verklaringen wenscht af te leg gen over diens karakter en over diens politieke gedragingen in den Iaatsten tijd, speciaal dat Van der Lubbe gccnerlei voe ling had. noch met de N.S.D.A.P., noch S. P D. noch K.P.D.. noch cenig lid dier orga nisaties persoonlijk. (Zie vervolg in het Eerste Blad). Viaduct ingestort. Vele slachtoffers Milaan, 6 Octotyfcr. (V.D.) Een onzettend ongeluk heeft begin van den middag plaats gevonden te Milaan. Reeds maandenlang is men daar bezig met de slooping van het oude centraalstation en het daarbij behoorendo spoorweg emplacement, dat over een steenen dijk door een druk stadsdeel leid de. Een hiertoe behoorendc spoor lijn, welke in de directe nabijheid van het station over de straat loopt en een vroeger uit twee bogen be staande viaduct, waarvan de laat ste dagen nog maar één boog over was, werd hierdoor naar het schijnt niet meer voldoende gesteund en brak Vrijdagmiddag plotseling over de geheele breedte van 20 Meter af. Tal van personen werden onder het puin bedolven. Hoeveel slachtoffers te betrpuren zijn is nog niet te overzien Tot nu toe Konden uit het puin zes dooden te voorschijn wor den gehaald Op het ongenblik van het ongeluk zou evenwel een auto, waarin ecnige personen waren gezeten en een vrachtauto ter plaatse zijn gezien. Direct na het bekend worden van dp ramp verschenen autoriteiten ter plaatse. Het bergingswerk is J%met koortsachtige haast ter hand g^ijomen. Duizenden nieuwsgierigen worden door de fascistische militie op een afstand gehouden om de werkzaamheden niet te doen bemoeilijken Duitschland handhaaft zijn standpunt Genève. 6 October. (V.D.) De Duitsche regeering heeft heden de Engelsche en de Italiaansche regeering voor de voortzetting der in de laatste weken te Genève gevoer de onderhandelingen in zake de ontwape ningskwestie haar standpunt doen toeko men nopens de belangrijkste punten der recente besprekingen De Duitsche mede- deelingen zijn tegelijkertijd te Genève aan gekomen. Het betreft hier geenszins niou we Duitsche voorstellen, ook niet de aan vulling. doch veeleer de toelichting, resp. preciseering der bij do laatste onderhande lingen naar voren gebrachte Duitsche op vatting. Do Engelsche regpering heeft ha rerzijds bizondere prijs gesteld op aan vullende Duitsche mededeelingen en dó Duitsche regeering dringend verzocht na dere definieeringen der afzonderlijke pun ten van het Duitsche standpunt nog vóór de bijeenkomst van het presidium der Ont wapeningsconferentie op Maandag a.s. te overhandigen. In de Duitsche nota is, naar verluidt, het Duitschc standpunt ten volle gehandhaafd. Paul Boncour naar Genève vertrokken. P a r ij s, 6 October. (V.D.) De minister van Buitenlandsche Zaken Paul Boncour, vertrekt Vrijdagavond naar Genève. Hij heeft in den loop van den dag een bespre king gehad met minister-president Dala- dier en ontving vervolgens den Franschen ambassadeur te BeNijn, Francois Poncet, die Zaterdag naar zijn standplaats terug keert, Simon vertrekt Dinsdag. Londen, 6 October. (V.D.) Na zijn on derhoud met den Duitschen zaakgelastig de, prins Bismarck, heeft de Engelsche mi nister van Buitenlandsche Zaken. Sir John Simon, Vrijdag een bespreking gehad met den Italiaanschen zaakgelastigde en den Franschen ambassadeur Later werd mede gedeeld, dat Simon Dinsdag naar Genève zal vertrekken. ELF NATIONAAL SOCIALISTEN GEARRESTEERD. We en en, 6 October. (V.D.) In den nacht op Vrijdag werden in een koffiehuis ongeveer 11 nationaal socialisten gearr^s teerd, o.w. eenige functionnarissen der partij. In het Holland Huisgeorganiseerd door den F.N.Z. Brussel, 5 Oct. Gedurende den tijd van G October a.s. tot en mot 5 November d.a.v. zal er in de zalen van het Holland Huis te Brussel vanwege den Algemeenen Neder- landschcn Zuivèlbond een speciale zuivel- tcntoonstcliiing gehouden worden. Het doel er van is om het verbruikend publiek in België -nauwer in kennis te bren gen met de Nedcrlandsche zuivelproducten cn tevens te demonstreeren van welke be- teckonis de producten dezer specifiek Ne dcrlandsche industrie voor het Bclgisch-Nc- dcrlandsch handelsverkeer is. In een speciaal daarvoor geconstrueerd diorama, dat als middenstuk in deze expo sitie is geplaatst wordt de handelsbeweging tusschen de beide landen in beeld gebracht en een tot in verschillende interessante dé tails gaand overzicht gegeven. In het dio rama ziet men de bei do landen in vogel vlucht en daartusschen bewegen zich spoor treinen beladen met de verschillende goecle- rengrocpen, naar haar beteeken is in het handelsverkeer. Het publiek zal daaruit loe ren hoezeer en in welke opzichten de beide natuurlanden elkaar in hun behoeften aan- ullen en zulks nog meer kunnen doen. Tevens springt daarbij de groote beteokenis der groep zuivelproducten in het oog, wel ke op België onze belangrijkste export uit maakt. Er is voor gezorgd door maquettes, diapositieven, teekeningen, grafieken e.d. dat de bezoekers een duidelijk idee krijgen van het veehouders- en zuivelbedrijf in Ne derland en zijn verrichtingen voor den ex port. Wat de producten, welke tentoongesteld worden betreft, heeft een flink aantal zui velfabrieken, welke zich voor den export op België interesseeren, inzendingen gedaan. Tijdens de bezoekuren loopen er geregeld films over producten en het verbruik van boter, kaas en melkproducten. Practischc wenken ligger er gereed voor de Belgische huisvrouw, hoe men de Neder landsche kaas zoo al kan gebruiken. Met het oog hierop worden er op bepaalde dager, niet medewerking van de Haagsche huis houdschool verschillende kookdomonsi ra- tics gehouden. Een gedekte tafel stelt ton toon een vrijwel compleet diner met gerech ten welke met of van kaas gemaakt zijn. De tentoonstelling is iederen dag ook des Zondags van 9 tot 6 uur geopend. Dr. Posthuma's rede in het Holland Huis. Bij de plechtigheid van de opening der Zuiveltentoonstelling van den Alg. Ned. Zuivèlbond in het Holland Hui6 te Brussel, welke heden heeft plaats gehad, heeft dr F. E. Posthuma een rede uitgesproken, waar aan het volgende is ontleend; Het bestuur van den Algemeenen Neder landschen Zuivèlbond heeft gemeend op uit noodiging van de directie van het Holland Huis te Brussel de daar geboden gelegen heid. ora ook het Belgische publiek kennis van Nederlandsche producten te verschaf fen, te moeten aangrijpen Deze daad is veroorzaakt door het feit, dat Nederland, evenals alle exportlanden, in zijn export be lemmerd is en dus verplicht is, pogingen aan te wenden om dezen export in andere banen te leiden. Dat wij een dergelijke po ging ook wagen in het Holland Huis te Brussel, ligt wel voornamelijk daaraan, dat wij ons als buren steeds tot den nabuur België aangetrokken gevoelen. Bovendien bestaan 6inds jaren vriendschappelijke ver houdingen tusschen do Société Nationale de Laiterie de Belgique, voorzitter de heer J. Maenhaut, en onze vereenigmg De Alge meene Nederlandsche Zuivèlbond. Ik wijs op deze vriendschappelijke verhoudineen omdat daaruit en dit wen6ch ik met nadruk te verklaren, voortvloeit, dat wij niet ko men als een 60ort inbrekers in eens ander9 huis, maar dat wij komen om onze produc ten te vertooncn met de vooropgezette be doeling en bereidheid om terzake van de grooto lijnen overleg met onze collega's in België te plegen. De eerste vraag, die wij. toen wij besloten hadden om naar Brussel te gaan, hadden te beantwoorden, is deze: Voert België onze producten in een behoor lijke mate in? Nu blijkt bij het beschouwen van de Belgische invoerstatistick, dat in het jaar 1932 in België zijn ingevoerd ruim 21 millioen kg boter en bijna 21 millioen kg kaas. Hiervan waren uit Nederland afkom stig ruim 3 millioen kg boter en bijna 17 millioen kg kaas. Laat ik u in dit verband in het kort aan geven hoe het met de voorziening der Bel gische markt met deze producten gesteld is Hoewel de verbruiksslatistiek ons op dit gebied nog al eens in den steek laat, zijn er toch wel voldoende gegevens, welke ons hierover een houvast geven. Allereerst ten aanzien van de kaas. Kaas Is nu eenmaal een specialiteitsartikel, waar van de productievoorwaarden in bet eene land volop aanwezig zijn en in het andere land. zooals b.v. in België, nagenoeg ontbre ken. Uw land is op dit gebied dan ook een belangrijke importeur en Holland verkeert in dit opzicht in de noem het gelukkige omstandigheid de eerste leverancier op de wereldmarkt te zijn. Hoewel uw kaasinvoer de laatste jaren reeds van groote beteekenis is, maak ik me sterk of het kaa6verbruik ten uwent ook maar eenigermate het peil heeft bereikt, zoo als dat b.v. in Nederland zelf het geval is. En toch biedt de Belgische keuken, naar men mij zegt, veel meer dan de Holland6che pot, gelegenheid om dit smakelijke en voed zame artikel aan te wenden. Er ie dan ook alle reden om aan te nemen dat het kaas- verbruik hier te lande nog flink kan wor den opgevoerd. Wat de boter betreft liggen de zaken eenigszins anders. Gedurende het vijftal ja ren dat achtqr ons ligt, is men in België weer boter gaan eten. Vóór dien hebben we zelfs een korte periode gekend, dat België in plaats van boter-importeur. -exporteur moest worden. Sinds 1929 heeft de boterin- voer zich weer gestadig uitgebreid, totdat deze in het jaar, dat ze gecontingenteerd werd, om en nabij het cijfer van 20 millioen kg 'sjaars bereikte. In dien tijd heeft men de importecrende landen er wel eens van beticht, de Belgi sche botermarkt tot groote schade van de binnenlandsche boterbedrijven te overstroo- men. Ik geloof gaarne, dat van dit laatste al thans de schijn aanwezig was, voorzoover werkelijk van heinde en verre de boter in België werd aangevoerd. Veeleer wil het me echter voorkomen, dat hier sprake was van een tekort aan boter, sinds men meer en meer de margarine voor de boter heeft laten staan. Volgens de dienaangaane verzamelde ge gevens moet na 1929 dat een recordjaar was voor het gargarineverbruik de con sumptie van dit spijsvet belangrijk zijn ge daald. En zoo moet het ook met andere eetbare vetten zijn gegaan. Hierbij is echter wel gebleken dat de Belgische boterproduc- tie aan deze groote behoeften niet kan vol doen. Merkwaardig is het intusschen dat ver afgelegen landen van deze gelegenheid heb ben geprofiteerd, terwijl de Nederlandsche boterhcreidei'9 hun aandeel in den Belgi schen boterinvoer van meer dan de helft in 1926 tot ongeveer een zesde in 1932 zagen terugloopen. Uit deze korte uitweiding zal het u dui delijk zijn, hoe we ertoe zijn gekomen te mecnen, dat we. zoowel met onze boter als met de kaas, voldoende ruimte hebben om em poging te kunnen doen, wat meer bo ter en wat meer kaas in België af te zet- ren, doch bij de beoordeeling van het meer of minder geoorloofd zijn om een dergelijke poging te mogen doen, komen natuurlijk ook in aanmerking de totale invoercijfers van Nederland in België en van België in Nederland. Na hierover cijfers te hebben medegedeeld besloot spreker: 16 er nu onder deze omstandigheden niet iets voor te zeggen, dat wij trachten elkan der meer de hand te reiken dan tot nu toe? O. ge behoeft mij niet te vertellen, dat Ouchy in zijn uitvoering nog verre i9 en dat de Oslo-warmte ook ongeveer tot het nulpunt Is gedaald! Dat alles weet ik wel, maar het verandert niets in mijn overtui ging, dat dit toch de beide rechtlijnen zijn, die wij. kleine naties, zullen hebben te vol gen. Londen is totaal mislukt, niet door de schuld van België en Nederland. Ik maak mij sterk, dat als deze beide staten morgen in de gelegenheid worden gesteld een al gemeen schema voor den wereldhandel, de wereld-economie en de monetaire vraag stukken op te stellen, ze daartoe wel in staat zouden blijken te zijn, maar of dit schema ook door de groote, met name door de allergrootsten, zou worden aanvaard, laaromtrent heb ik helaas te veel reden om vooralsnog te twijfelen. Ik meen dan ook nog altijd dat verbeteringen in de we reldverhoudingen 6lechts tot stand kun nen komen als een of eenige staten welbe wust een bepaalden weg gaan betreden. Hun aantal behoeft volstrekt niet groot te zijn- mits ze samen maar goed weten, dat ze precies willen en als ik deze overtuiging uit spreek, dan is het, omdat ik altijd nog leef in de hoop, dat België en Nederland sa men, of dit tweetal vermeerderd met eeni ge Noordelijke Stalen, the way out zullen illen trachten te wijzen aan hen, die on getwijfeld ook het goede willen, doch nog veel te veel zich gebonden achten aan wat ze in hun onmiddellijke nabijheid zien, zon der ook maar in het minst oog te hebben voor hetgeen in andere landen geschiedt. Het is in deze stemming dat ik namens den Algemeenen Ncderlandschen Zuivèl bond tot u spreek, het is in deze stemming dat wij tot u komen en ik hoop, dat ge In ons zijn hier en in onze producten niets anders zult willen zien, dan een daad van noodzakelijkheid onzerzijds, die wij slechts willen plegen met het noodige overleg ter zake van de daarbij betrokken Belgische belangen. DE KABINETSCRISIS IN SPANJE. Pedregal bedankt. Madrid, 6 Oct. (H.N.) Nadat Pedregal voor de opdracht tot vorming van een ka binet had bedankt, heeft de president der republiek Maragan opdracht gegeven om een kabinet der nationale verzoening te vormen. Maragan verklaarde aan de pers, dat hij voorloopig slechts besprekingen met vooraanstaande politici zal voeren. S.O.S.-SEINEN VAN EEN BRAN- DEND SCHIP. Moskou, 6 October. (V.D.) Een 6chip van de Russische kustwacht heeft bij Moermansk noodseinen van een stoom schip opgevangen, welker nationaliteit tot nu toe onbekend is gebleven. Op het schip is brand uitgebroken. Tal van schepen zijn ter assistentie uitgevaren. BULGAARSCHE COMMUNISTEN TER BOOD VEROORDEELD. Sofia, 6 October. (V.D.) De krijgsraad te Newlievo heeft na dagenlange onder handelingen drie doodvonnissen en lang durige tuchthuisstraffen uitgesproken te gen negen andere personen, die beschul digd worden van den bouw van commu nistische cellen in het Bulgaarsche leger.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9