AMERSFOORT SCH DAGBLAD Binnenland V erkoopiogeo FEUILLETON Haar Avonturier Dinsdag 10 October 1933 32e Jaargang No. 87 DE BEZUINIGING OP ONDERWIJS NIEUWE ZEND MOGELIJKHEDEN Draaggolven met één zij band UIT DE STAATSCOURANT VOOR DE WINTER KOMT SCHILVERS A. van de WEG Langestraat 23 Tel. 217 Klaas de Vries over de Jubbegascht rede van den Minister van Onderwijs In verband met de door minister Mar- chant te Jubbega uitgesproken rede, zendt ons de heer Klaas de Vries, voorzitter van het comité van Actie voor het Openbaar L. O. een exposé waarin hij o.a. zegt. „Ons Comité is dankbaar voor die rede. Elke opheldering omtrent de bekende zoo suggestieve circulaire aan de burgemeesters van een 200-tal gemeenten (indien ook dit aantal aanvechtbaar mocht zijn, dan had den we ook op dit punt gaarne een verbe terde officiëele mcdcdeeling gehad!) is ons welkom. Uiteraard dit. Niet het minst dus die betreffende het aantal openbare scholen, waarvan de ophef fing gevraagd wordt te bevorderen. Het is van het hier en daar genoemde aantal „van 500 a 600, de helft," zegt Mr. Merchant. „Het zijn er slechts 237." Des te beter: we zouden willen, dat het er minder waren. In 't licht van die 500 a 600 allicht ontstaan uit de betrouwbare berichten, dat het er in Fries land alleen al GO zijn, terwijl Nederland 11 provincies telt is 237 al heel wat minder, maar daaronder zijn er van 88, 74, 61, 62, tot zelfs 106 leerlingen. Als we eerder geweten hadden, dat het er niet slechts, maar wel 237 waren, zou onze actie er geen haar min der om zijn geweest. Want, al worden de gewraakte getallen hier en daar genoemd, het gaat niet om de aantallen, het gaat om de op deze wijze hoofdzakelijk het platte land ontnemen van zijn openbaar onderwijs, dat hier en daar en door heel den lande wordt weggenomen, ook waar het niet ge mist kan, niet gemist mag worden. Niet gemist, omdat tengevolge van die op heffing voor de ouders ten plattelande, die toch ook recht hebben op voor hun- kinderen do school hunner keuze, het openbaar on derwijs zoo goed als niet meer verkrijgbaar is, omdat afstanden als van 4 tot meer dan 7 K.M. schering en inslag worden, omdat autobussen-vervoer daarin niet vol doende zal en kan voorzien, óók omdat au tobussen-vervoer met maar al te vaak 's- middags overblijven, een hoogst bedenkelijk surrogaat is voor het zich naar hun school begeven van 613-jarigen. omdat het schoolverzuim dan weer op de meest bedenkelijke wijze zal toenemen; omdat de dorpsgemeenschap door hel wegnemen van de openbare school groote schade zal lijden; omdat honderden ouders van die 237 openbare scholen dan noodgedwongen hun kinderen de bijzondere school in do buurt zullen doen bezoeken; omdat honderden onderwijzers werkloos zullen worden; Het aantal door den minister genoemd, klopt niet met de door ons Comité aangc- gevene, neen, want ze zijn ook niet verge lijkbaar. De laatste officiëele opgave is die van 1929 en vermeldt: 10 bijz. scholen met 120 leerlingen 73 21-40 230 41—60 279 61—80 dit probleem in de huidige politieke situatie niet zoo eenvoudig is en het wacht met groote belangstelling af, hoe dit aangekon digd proces dan zal verloopen. Maar intusschen zal het voortgaan met te verzamelen al de gegevens, die er toe kun nen strekken, om den Minister zonder eenigo politieke bijbedoeling er van te overtuigen, dat er heel wat van die aange schreven scholen onmisbaar zullen zijn, in 't belang van ouders en kinderen. En deze gegevens den Minister verstrekken wij weten bij ondervinding, dat Z E. die aan vaardt om op des te steviger gronden ten slotte zijn beslissing te nemen. Ten slotte: „Alles wat kén, moet worden bezuinigd, dus ook wat elders kan worden bezuinigd," zoo zegt Z.E Ook van de zijde van ons Comité zijn do zeer belangrijke bezuinigingen, die wij mec- nen, dat zonder te groote schade voor het onderwijs kunnen worden aangebracht, aan gegeven. In de adressen aan Hegcering en Volksvertegenwoordiging zijn ze verwerkt en in de pers vermeld. Ons Comité heeft tegen deze geen be zwaar. omdat het wenscht mede te werken aan wat in deze tijden onvrrmijdelijk is. Wat de openbare school en de belangen van het onderwijs naar zijn meening to na komt, zal moeten worden bestreden met alle kracht. Voor het eerst practisch bruik: baar gewaakt voor om: roepdoeleinden Totaal 592, alle met een aantal leerlingen, gelijkstaande met of kleiner dan vele der aangewezen openbare. De misleiding door de leiders der tegen stand is dus, zacht gezegd, niet van een aard als de Minister meent te mogen uit spreken. Ons Comité weet wel* dat de oplossing van Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Ontvanger der directe be lastingen O. W. de Graaf verplaatst van het kantoor Bergum naar het kantoor Hee renveen. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken zijn, voor het tijdvak van 1 October 1933 tot 1 October 1934, we derom benoemd tot leeraar aan de Rijks- landbouwwinterschool te Leeuwarden, H. F. Fcrwerda, Dr. Ir. B. B Groeneveld, F. Ti. Keestra, A. C. Nubé en A. H. Veen baas, allen aldaar Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is Dr. M. David tot weücropzeggcns toegela ten als privaat-docent aan de Rijksuniver siteit te Leiden in de Faculteit der rechts geleerdheid om onderwijs te geven in de Oostersche Rechtsgeschiedenis en de Grieksch-Egyptische papyrologie. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is het verzoek van L. J. Valk Wat^ringplein 9 te 's-Gravenhage, om ver gunning voor arbeidsbemiddeling met winstoogmerk te mogen uitoefenen voor musici, geweigerd. Benoemd met ingang van 1 November Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar als burgemeester van Rijswijk. Wegens langdurigen dienst eervol uit den zeedienst ontslagen met 16 October de ka pitein-luitenant ter zee J W. II. Vogelzang, en is bevorderd tot kapitein-luitenant dp luitenant ter zee le klasse J. G. van den Berg. EEN MAGISTRAAL DOEK VAN FERDINAND BOL. Tentoongesteld in 't Mauritshuis 's-Gra venhage, 9 Oct Gemeld wordt: In het Mauritshuis is als bruikleen ten toongesteld een magistraal doek van Fer dinand Bol. Het is de Pyrrhusgestalte, die ook voorkomt op de bekende schilderij van den meester in het Poleis op den Dam te Amsterdam, waar Pyrrhus den Romein- schen veldheer Cajus Fabricius Luscinus wil laten schrikken voor een olifant Dezen Pyrrhus stelt het thans in het Mauritshuis geëxposeerde doek voor in dezelfde houding als op dc schilderij in hptx Paleis, doch slechts tot de heupen gezien en tegen een neutralen donkeren achtergrond. Meester lijk is de uitdrukking van verbazing en spijt van den koning over het mislukken van zijn opzet. De imposante schilderij is goed bewaard en draagt de handtcekcning van Bol. 'V liet is aan de medewerkers van het Ra diolaboratorium van P.T.T. gelukt, een practisch bruikbare oplossing te vinden voor het brandende vraagstuk der omroep- golflengten. De oplossing werd gevonden in een systeem waarbij het mogelijk is méér zenders op eenzelfde golflengtegebied bijeen te dringen. Dit systeem, dat neer komt op verwezenlijking van het reeds vroeger opgeworpen „één-band"-principc, werd gisteren te Kootwijk gedemonstreerd voor de deelnemers aan het congres der U.I.R. dat dezer dagen te Amsterdam ge houden wordt. Voor diegenen die niet geheel vreemde ling in het Jeruzalem der internationale radio-omroep zijn zoo meldt de Tele graaf nader hier over was het reeds lang bekend, dat men op dit gebied met haast onoverkomelijke moeilijkheden te kampen heeft. Het geval is, dat er voor de golflengtebanden die van oudsher voor om- roepstations gereserveerd zijn. veel meer liefhebbers zijn dan plaatsen. Er kunnen op een zeker golflengtegebied nu eenmaal niet meer dan een beperkt aantal telcfonie- zenders te zamen gedrongen worden. Wordt dit aantal overschreden, dan is het onver mijdelijke gevolg, dat de uitzendingen „door elkaar" komen. Radiotoestelbezitters, wier toestel over niet al te groote selecti viteit d.w.z. „scheidingsscherpte" be schikt, hebben dit verschijnsel natuurlijk reeds dikwijs tot hun ergernis moeten on dervinden. De reden waarom het aantal zenders niet onbeperkt opgevoerd kan wor den is gelegen in het feit dal elke zender een zekere breedte van do beschikbare golf- lengtcband in beslag moet nernen, willen de uitzendingen aan zekere cischen van ge luidskwaliteit voldoen. Deze breedte is in de laatste jaren bij internationale overeen komst reeds tot het kleinst mogelijke mini mum n.l. 9 Kilo-perioden, teruggebracht. Een oplossing voor het omroepvraagstuk, n.l. hoe méér zenders toe te laten zonder de onderlinge storing nog grooter te maken, 4ton dus zeker niet gevonden worden in het verkleinen van de bandbreedte, die elke zender toegewezen had gekregen. Toch was er nog één richting waarin gezocht werd en waarin insiders een héél klein lichtpun tje meenden te kunnen ontdekken. Nauwkeurig uiteen te zetten waaruit dit lichtpuntje bestond, zou ons hier te ver voeren. Wij volstaan dus met mede te dee- len dat b.v. een zender met een golflengte van 1000 meter (300.000 perioden) zoowel naar boven als naar beneden een „band" noodig heeft van 4500 Perioden. De plaats die ccn dergelijke zender dus opeischt, loopt van 295.500 tot 304.000 perioden. Wan neer men er in zou slagen zenders te bou wen met één zijband", waardoor, om bij het gegeven voorbeeld tc blijven, een zen der van 1000 meter niet meer noodig zou hebben dan een band van b.v. 300.000 tot 301.500, zou het „embonpoint" van eiken deelnemer tot de helft zijn ingekompen en het aantal beschikbare plaatsen verdubbeld zijn. Dit idee is niet nieuw. Reeds jaren gele den heeft men hiermede proeven genomen, terwijl b.v. bij de bekende lange-golftclefo- nieverbinding Engcland-Amerika over het station Rugby reeds ecnigen tijd van dit systeem gebruik gemaakt wordt om ande re redenen dan plaatsgebrek. Met stemt echter tot voldoening, dat het aan onze Ncderlandsche Ingenieurs van liet hoofdbestuur van P.T.T. gelukt is, bruik bare éénbanduitzending mogelijk te maken voor omrocpgolflengten. Reeds vroeger werd dit principe door den P T.T.-radio- dienst verwezenlijkt bij de korte-golfver- binding Kootwijk-Indic. Hierbij slaagde men er zelfs in dc draaggolf af te snijden, zoodat slechts één der zijbanden zonder draaggolf niet mogelijk is en men dus aan dc ontvangstzijdc over een inrichting moet beschikken om er een draaggolf bij te fa- briceeren, werkte men hiermede het zoo lang begeerde telcfoniegeheim in dc hand. De nieuwe toepassing voor omroeptelefo- nie werd gisteren le Kootwijk voor het eerst voor belanghebbenden gedemonstreerd en wel voor een aantal deelnemers aan het, thans te Amsterdam gehouden wordende congres der U.I.R. Het spreekt vanzelf, dat de geslaagde de monstratie dezer vinding, die ongetwijfeld vergaande mogelijkheden opent om uit het dilemma der golflengten te geraken, door de experts der verschillende belanghebben de landen met groote belangstelling ge volgd werd. DR. L. B. UBBENS. f Te Den Haag iö overleden dr. L. B. Ub- bens, mond- en tandarts. Gedurende 13 jaar oefende dr. Ubbens te Amsterdam een algemeene dokterspraktijk uit. Als specialist in mondziekten is hij ver volgens in Berlijn en Philadelphia werk zaam eewcest. In 1923 vertrok dr. Ubbcn6 uit dc Resi- lentie naar Indié, waar hij zich tc Ban doeng als mondarts vestigde. Vier jaar later repatrieerde hij om weer in den Ilaag zijn practijk te hervatten. Mr. W. C. WENDELAAR. Benoemd tot lid van de Tweede Kamer. De voorzitter van het Centraal Stcmbu reau heeft in de plaats van den heer H. J. Knottenbelt benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal den heer W. C. Wendelaar te Alkmaar. NIEUWE BRUG BIJ ZALTBOMMEL. Naar het Hbl. verneemt, zal de minister van Waterstaat, ir. J. A. Kalff, de nieuwe verkeersbrug over de Waal bij Zalt-Bom- mel op Zaterdag 18 November a s. officieel in gebruik 6tellen. Bij die gelegenheid zal tevens een mo nument worden overgedragen, dat door de Kamers van Koophandel te 's-Hertogen- bosch, Eindhoven, Tilburg en Utrecht en Tiel wordt aangeboden. Zooals men zich wellicht zal herinne ren zijn het deze Kamers van Koophandel geweest, die indertijd krachtig hebben aangedrongen op den bouw van een ver keersbrug over de Waal bij Zalt-Bommel. BESPREKINGEN OVER HET TRANS- FER-MORATORIUM. Afgevaardigden in den Haag terug. Naar wij vernemen zijn de heeren C. E. Termeulen, lid van de Firma Hope en Co- te Amsterdam, Dr. Hirschfcld, directeur- generaal van handel en nijverheid en Mr. Ries, administrateur van het departement van financiën die als gemachtigden der Nederlandsche regeering eenige dagen m Berlijn hebben vertoefd, in verband met onderhandelingen inzake het Duitsche transfer-moratorium, weer in Den Haag te ruggekeerd. Naar ons ter oore komt zijn de besprekingen nog niet ten einde en het wordt niet uitgesloten geacht dat deze een dezer dagen le Berlijn zullen worden voort gezet. Amersfoort. 19 October, ,,'t Boom pje." Verkooping van de perceelen Arn- hemscheweg 90, Alb. Cuypstraat 1, Groen markt 10, Papenhofstede 2, Bloemendal- schestraat 14 en Rozcmarijnstecg 8 en 10. Baarn. 12 October. Hotel „Ia Prome nade." Verkooping van de perceelen Ooster dwarsstraat 2 Heemskerk laan 6 en Nas- saulaan 24.-8 uur n.m 25 October. Villa Emraalaan 1. Verkooping van een gedeeltelijke inboedel. 10 uur v.m. DR. COLIJN LICHT ONGESTELD. Naar wij vernemen heeft de minister president Dr. H Colijn op zijn terugreis per vliegtuig van Berlijn naar Amsterdam da vorige week een lichte koude gevat, tenge volge waarvan de heer Colijn genoodzaakt is, cenige dagen thuis te blijven. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. W y c h e n, 9 October. Gisteravond omstreeks half twaalf heeft op den Graaf- schenweg in de nabijheid van Wychcn een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een 21- jarige jongeman, afkomstig uit Weurt hij Nijmegen, die uit de richting Grave kwam, reed in groote snelheid tenen een boom op. De jongeman werd uit de auto geslingerd en ernstig gewond. Het slachtoffer is met een ernstige schedelfractuur naar het zie kenhuis te Nijmegen overgebracht. De auto werd geheel vernield. KOLONIEHUIS TE EGMOND. Belangrijke gilt van H.E.H. Prinses Juliana. Ter gelegenheid van het bezoek dat H. K. H. Prinses Juliana heden bracht aan het koloniehuis te Egmond aan Zee. heeft zij een belangrijke bijdrage ten behoeve van de vereeniging die dit koloniehuis heeft opgericht en in stand houdt aan den voor zitter dier vereeniging Ds. Hogerzeil. doen toekomen. TWEE MOTORRIJDERS GEWOND Militair reed tegen een ser- vice-auto op. Wassenaar, 8 October. Hedenavond kwart over tien is een motorrijwiel, waarop twee militairen waren gezeten, die zich van Den Haag naar Utrecht wilden begeven, op den Rijksstraatweg, ter hoogte van de gara ge „Nieuw Wassenaar" in bct«ing gekomen met een uit de richting Leiden komenden service-wagen van do genoemde garage, welke wagen linksaf de garage wilde in draaien. Dc heide motorrijders, waarvan oen op de duozitting had plaats genomen, werden te gen den grond geslingerd en vrij ernstig aan het hoofd gewond. Na voorlonpie verbonden te zijn, werden dc slachtoffers, die ten zeer ste geschokt waren door hun val, per zie kenauto naar het Militair Hospitaal te Den Haag overgebracht. De motorrijders werden geïdentificeerd als a van K., wonende Oude Delft 46 te Delft, die het motorrijwiel bestuurde, en C. van R., wonende in de Molenaarstraat 160 te Den Haag, die op de duozitting had plaats ge nomen. Beiden zijn militair en ingedeeld bij de luchtdoelartillei ie te Utrecht. De toestand van de slachtoffers was gisteren na midder nacht redelijk wel. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. (Het Volk) Zorgt men dat de gootsteenen en afvoerbuizen schoon zijn. Dit gaat prima door 't ge?»7uik van per bus 60 ets. Laat de zon niet ondergaan over uw toorn. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 15 Het pad werd breeder; zo nam zijn arm. Hij voelde hoe zwaar ze er op leunde. Hij hief den lantaarn op, keek haar in het gezicht cn kreeg diep medelijden met haar. Ze zag er wit en vermoeid uit. Het was alsof zo jaren ouder geworden was. Ilij kreeg grooten eerbied voor haar wils kracht. „Marion", zei hij. „Ik doo geen stap ver der. Ik voel, dat we een zwaren tocht ach ter den rug hebben. We moeten rusten." HOOFDSTUK X. Na eenigen tijd moesten zij echter hun tocht vervolgen. Zij zelf gaf het sein. Haar vermoeidheid streed mot het groote verlan gen uit deze eindelooze ondcraardsche gans; te komen. De weg werd gelukkig iets breeder en of schoon Marion zich vast voorgenomen had toenadering tot den avonturier te vermij den, voelde zij zich zoo vermoeid, dat zij. toen hij haar zijn arm aanbood, den moed aki dozen to weleer en. Spoedig werd de weg weer smaller cn tot zijn schrik merkte Saxon, dat zich aan weerszijden van het pad een afgrond be vond. Voor hem alleen zou liet reeds een lastig geval zijn de andere zijde te bereiken. De andere zijde. Ilij zag den overkant niet. Het licht van den lantaarn scheen niet ver genoeg. Even aarzelde hij, maar er was geen anderen weg, Alleen vooruit lag de redding. Hij gaf Marion den lantaarn. „Nu moet ik je dragen, of je wilt of niet", zei liij luchtig. „Zie, aan weerszijden is een diepte. Wij moeten er langs. Teruggaan is onmogelijk. En slechts met jou in de armen kunnen we deze stoute onderneming wa gen." Het gelukte hem een vroolijken klank aan zijn stem tc geven. „liet schijnt je tc verheugen",'ontsnapte haar. Ilij tilde haar op. „Niet kijken", zei hij. Gewillig liet ze zich opnemen; toch keek ze even, maar sloot verschrikt, haastig de oogen. Ze rilde. Hij liep voorzichtig over den dam. Een steen, waarop hij den voet had gezet, rolde weg. Even wankelde hij, maar hij herstelde zich dadelijk. Dapper had ze niets gezegd, noch een beweging van schrik gemaakt, hoe groot ook haar vrees voor al die schitterende, hongerige rattenoogen was Vlug, alsof hij geen zware last. droeg, liep Saxon over de gevaarlijke passage. Geluk kig, in het licht der lantaarn zag hij dat de weg zich weer verbreedde. Nog vier pascen. nog drie nog twee een sprong 1 Het waagstuk was volbracht. Vol afschuw keek Marion terug en met trillende stem zei zo „Wat ben je toch een moedige man." ,.En jij bent een vrouw naar het hart van een avonturier", antwoordde hij. „Je hebt je flink gehouden. Wallenstein zou je der» gouden keten omhangen. Een rustpoos hebben wc nu eerliik verdiend." Bij een hoop steencn gekomen, bouwde hij een hoogen leunstoel, wierp zijn groote roode ruitcrmantel er over cn sprak deftig: „Princesse, montcz sur votre trónc." (Prinses, bestijg uw troon). Ze liet er zich op neervallen, te vermoeid om op zijn scherts in te gaan. Ze bleven vrij lang rusten. Saxon met de spade naast zich en een onrustig gevoel in zijn hart. Langzaam nuttigden zij hun mirl dagmaal. ieder verdiept in eigen gedachten. Er was in haar hart ccn groote bewonde ring ontstaan voor dien stoutmoedigen avonturier. In haar familie, ja in heel haar geslacht, was moed altijd dc hoogst ge schatte deugd geweest 1-Iaar voorvaderen waren allen krijgslieden van onkreukbaro trouw cn spreekwoordelijke dapperheid. Deze avonturier zou een man naar hun hart zijn. „Hoe jammer", dacht ze. „Hoe jammer voor hem, dat hij juist mij moest ont moeten." Saxon dacht eigenlijk niet. Hij zou zich volmaakt gelukkig gevoeld hebben naast dezo mooie, trotschc vrouw, die toch zoo lief cn dapper was, maar er zat iets in de atmosfeer, dat hem deed huiveren. Marion stond op en spoedig daarna sloe gen ze links af, de bochtige weg scheen heel lang. Hij zag haar krachten afnemen. De rust had haar blijkbaar niet volkomen her steld. Zwijgend liepen ze naast elkaar voort. Onverwachts, alsof dit haar thans weer in herinnering kwam. vroeg ze „Wat zou de bedoeling van de woorden van den vreemdeling geweest zijn, toen ik keek naar zijn zwart nauwsluitend wambuis en zijn roode narrekap. „Mjjn kleuren zijn anders geel en zwart." „Mijn indruk was, dat hij doelde op vlammen en rook of de kool, die overblijft na den brand." „En waren dat ook jouw kleuren?" „Mijn vader droeg ze, lang geleden." „En jij niet „Ken avonturier heeft geen kleuren", luidde het eenvoudige antwoord. Eensklaps drong door dc gangen een ontzettendo kreet als van een mensch in doodsnood, gevolgd door oen angstwekkend duivelsch hoongelach, dat hun harten deed stilstaan, de hersenen verdoofde van angst. Steeds luider werden de schelle kreten, het schrikwekkend lachen, alsof het gevaar naderde. Het werd een satanslied van angstgekrijsch en wanhoopsgillen. Een al les doordringend gekerm en trillende spot en hoonklankeneen duivelslied, dat de ziel van dier en mcnsch deed ineenkrimpen van vroes cn ijzigen huiver. Saxon bleef staan, nam zijn spade en pistool cn riep Marion toe „Vlucht vlucht red je. Ik zal ze wel tegenhouden al was het de duivel zelf met zijn trawanten. De gang is nauw. Vlucht, de vierde steen van links cn laat de uitgang open." Zo trachtte te loopen. De krachten be gaven haar. Ze struikelde, viel en ondanks haar pogingen kon ze niet weer opstaan. Saxon keek om, zag haar liggen en ijlde op haar toe. „Vlucht jij maar", zei ze zacht. „Ik kan niet meer." Maar hij lachte, een harden, grimmigen lach, een lach, die menig krijgsman voor zijn dood had gehoord. Hij nam haar op van den grond, zette haar als een kind op zijn arm en rende voort, met verbazende snelheid. Langzaam werd het afschuwelijke ge- krijsch flauwer en Saxon begon minder snel te gaan. Waren ze werkelijk aan de verschrikking ontkomen Wat was er gebeurd Was het een gevecht geweest tusschen brand stichters, plunderaars en vuurgeesten Tusschen menschcn en duivels Waren het kreten, die doortrilden onder den aard bodem Of was hetMaar neen, ze hadden 1 het beiden gehoord. En do doodsche stilte keerde weer. Marion was in zwijrn gevallen, haar armen waren vastgeklemd om zijn hals. Ilij stond stil, goot wijn tusschen haar tanden en zag het bewustzijn langzaam terugkce- ren. Verwilderd keek ze om zich heen. „Nu zal ik je maar verder dragen", sprak Saxon en, al zou hij liet zich niet hebben willen bekennen, hij vond het heerlijk, verlangde er naar met zijn geliefden last op den arm alle moeilijkheden voor haar uit den weg to ruimen „Het zal je te veel vermoeien", zei ze mat „Alles is mij goed, als wo hier maar weg komen". Ilij lachte slechts. Het mooie meisje tegen zich aangedrukt, voelde hij geen moeheid. Hij was als een viking, die trots met zijn door ridderlijke dapperheid vrij gevochten gevangene naar het drakenschip terugkeert. Hij beseft niet, dat hij de overwonnene was, dat de aan trekkingskracht. die zij op hem uitoefende, steeds sterker werd, dat ze bij eiken stap dieper doordrong in zijn hart. dat hij haar beeld misschien nimmer meer daar uit zou kunnen verwijderen. HVordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5