J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 IN MASSA'S SLIJTERIJ A'< ROOMSCH-KATHOLIEK MANIFEST WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. per flesch f 1.45, per anker f 58.- 17 Onze Po8tvliegers onderweg PHOSPHORVERGIFTIGING Radioprogramma WAT ETEN WIJ MORGEN? la.M.R-N.OOSTERVEEN Langestraat 42 - Tel. 77 NIEUWE PEULVRUCHTEN Slaapkamer ameublementen worden in eigen fabriek vervaardigd, volgens speciale ontwerpen. HUMORHOEKJE Onze groote troost Is liet antwoord dat God aan deze groeve geeft. Het Is het ant woord uit de Cathechismus, dat wij in le ven en in sterven God toe behooren en eigen dom zijn van Jezus Christus. Dat geeft ware troost en sterkte om te staan in den levens strijd en het moe.lijke verlies te dragen. Ds. Tuinstra bad tenslotte het Onze Vader. Een broer van den overledene dankte H. M. do Koningin cn H. M. do Koningin- Moeder voor Hun bewijzen van medeleven in deze droevige dagen. Hij vertolkte voorts de dank van de famflio aan allen, die van hun belangstelling cn tegenwoordigheid blijk gaven. Op hat kerkhof te Brammen is gistermiddag bet stoffe lijk overschot van Jhr. van Coehoorn van Sminia aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Op het landelijk kerkhof van Bruramen werd gistermiddag omstreeks drio uur ter tarde besteld het stoffelijk overschot van den luitenant vlieger Jhr. van Coehoorn van Sminia. De kist die bedekt was met de prinsenvlag werd ten grave gedragen langs een eerewacht van officieren vliegers uit Soesterberg. Rond de groeve waarlangs een schat van kransen gevleid werd. zagen wij den luitenant Rost van Tonningen, verte genwoordiger van H. M. de Koningin, kolo nel Seijffardt namens den minister van de fensie. overste van Santen, commandant van de luchtvaartafdeeling Soesterberg. overste van de Wall Bake, commandant van het corps rijdende artillerie te Arnhem overste Sillevls. overste Crommelln namens den inspecteur der Cavalarie. majoor van de Mandele. commandant van het vierle half-regiment huzaren te Deventer; van het kamp te Soesterberg was een deputatie aanwezig bestaande uit kapitein Raland. kapitein Abeelen. luitenant Koenen en ser geant Smits. De marine vliegkampen De Mok cn De Kooy zonden als hun vertegen woordigers don officier vlieger Wissel, den sergeant-vliegtufgmakcr Bakker, en den korporaal vliegtuigmakcr Schouten. Nog merkten wij op ritmeester Queries van Uf ford uit Amersfoort, kapitein Snoeck. com mandant der militaire politie to Zutfen ritmeester Hollert, commandant Van de School voor reserve-officieren der cavalerie te Amersfoort, curatoren, bestuur en leer aren van het ChrÉteliJk Lyceum te Zutfen voorts nog vertegenwoordigers van de lan delijke Rij vereeniging de IJsselruiters. van den Gelderschen Bond van Rijvereenigin gen. van den Arnhemschen Caroussel sociëteit van de Nederlandsoho federatie van landelilke RIJvereenfgingen. De burgemeesters van Brummen, Zutfen en Lochem woonden voorts-de plechtigheid bij Wij vermelden nog dat vele officieren- vliegers uit Soesterberg hun kameraad de laatste eer bewezon. Overste van Santen, commandant van de luchtvaartafdeeling Soesterberg trad als eerste 6preker naar voren. „Een Jong leven is van ons heengegaan, en wij. zijn kame raden, vereenigen ons aan zijn groeve om een laatste groet te brengen. Voor mijk als corps-commandant is het hard, een gezin, dat Ik zóó goed kende, thans hier in diepe rouw te moeten zien. Ik weet het. er rust op mij een zware verantwoordelijkheid, maar een verantwoordelijkheid die ik met blijmoedigheid draag. De vveerbaarheidsge gedachte der natie eischt offers; als wij on ze onafhankelijkheid wenachcn to bewaren, moeten wij een weermacht hebben, die voor haar taak berekend 16 cn bij de voorberei ding van die taak. vallen slagen. Wij zijn er trotsch op. dat de aanzienlijkste geslach ten zoowel als do eenvoudigste families. 6teeds bereid zijn hun zonen af to staan voor ons corps, en aldus mede te werken aan de volmaking van de weerbaarheid van ons volk. De ontslapene heeft zijn taak vol bracht met den ernst die vèr boven zijn ja ren ging Hij was een uitstekend officier en het zou niet in zijn geest zijn, wanneer wij nu „ach cn wee" gingen roepen, slechts klinke hier een toon van dankbaarheid voor wat hij ons heeft gebracht Er is rouw in vier gezinnen, maar do offers zijn niet ver geefs gebracht De namen der gevallenen zullen prijken in het gouden boek der historie. Namens alle kameraden breng ik hier van Coehoorn van Sminia een eere- saluut" Majoor v. d. Mandele zeido, dat de 'dropve plechtigheid van heden herinnerin gen wakker riep aan de plechtigheid nu an derhalf jaar geledon toen de jeugdige Van Coehoorn van Sminia voor het front van het vierde Halfregiment Huzaren den eed van trouw aflegde als officier. Welk een aangrijpende tegenstelling van toen cn van than9. Toen de trots en dankbaarheid der ouders; thans hun diep verdriet en groote verslagenheid De ontslapene was een door en door goed man. vol geestdrift voor zijn nieuw beroep, en toen hij bij den lucht vaartdienst kwam wisten wij dat bij ook daar zijn plicht zou doen. Nu nemen wij afscheid van hem. een jong collega, die na genoeg alle eigenschappen in zich vereenig- de. welke een jong officier kunnen sieren, zijn nagedachtenis zal met sympathie en eerbied in herinnering blijven. Met sym pathie. omdat wij hem allen mochten, met eorbied. omdat hij gevallen is al6 held van de lucht in dienst van het vaderland. Dr. van Lier. plaatsvervangcnd-rector van het Christelijk Lyceum te Zutphen, bracht don oud-leerlng van Coehoorn van Sminia een laatsten groet. De vader van den ontslapene dankte in de eerste plaats den vertegenwoordiger van H M. de Koningin voor zijn aanwezigheid en verzocht dezen dank ook te willen over brengen aan Hare Majesteit. Ook dankte hij overste van Santen voor diens gevoelvolle rede. ..Voor een verwijt ts hier geen plaats Mijn zoon was zich ton volle van het ge vaar bewust, hij zeide mij eens: Ik hoop. dal ik bij de jachtafdeeling kom. daar wel veertig procent méér gevaar. maar daar hoor ik thuis". Tenslotte richtte de spreker woorden van erkentelijkheid tot de overige woordvoerders bij deze plechtigheid en tot alle aanwezigen op de begraafplaats Luitenant Jhr. A. J. M. VAN COEHOORN VAN SMINIA. t voor hun hoogst gewaardeerde tegenwoor digheid. Us. F. J- Muddo, Ned. Horv. predikant to Brummen, las op verzoek van do familie Gezang 273; ..Beveel gerust Uw wegen, al wat U hot harto deert, de trouwe hoed en zegen van Hem. Die het al regeert' en bad vervolgens het Onze Vader. Alvorens men van de groeve scheidde werden bloemen op de kist gestrooid. Krauslegging bi) den cenotaaf te Soesterberg. Soesterberg, 16 October. In don na middag heeft een kranslegging plaats ge- hed bij den cenotaaf, ter nagedachtenis van do gevallen vliegers. namens da Algc- meeno Vereeniging van N'cderlandscho Re serve Officieren. De kranölagging geschiedde zonder eenlg ceremonieel omdat men meende daarmede de nagedachtenis der gevallenen het bist te eeren. De R.K. Staatspartij stelt zich mei beslistheid te weer tegen eiken vorm van dictatuur Ëen economisch program Bewust van haar verantwoordelijkheid te genover God en on6 geheele volk, wenscht aldus begint een manifest der R.K. Staats partij, dat wfl in alle katholieke bladen vinden opgenomen do leiding der R.K. Stautspartij een woord to spreken tot alle Nederlanders, in hot bijzonder tot alle Ka tholieke Nederlanders. Zij wil, dat leder wete, hoe zij haar plaats bepaalt in het staatkundig leven in Nederland, en aan welke beginselen zij onvoorwaardelijk zal vasthouden. Do Katholieke Partij zoo lezen wij iets verder houdt vast aan de altijd door haar beleden waarheid, dat dc wettige Over hcid met macht bekleed is en gehoorzaam heid kan en moet eiechen van allen, om dat haar gezag uit God is. In de lijn van een grooto traditie erkent de Katholieke Staatspartij de souvereine rechten van het Huis van Oranje en de eigen taak van 'het Koningschap, dat zü be schouwt als ons hoogste nationale bezit en welks eigen recht zij wil zien geëerbiedigd. Zij heeft dat altijd gewild en ook metter daad getoond. Voor de Katholieke Partij is 60uvereini- telt echter geen absolutisme. ZIJ beseft, dat de minlsterieele verantwoordelijkheid een weldaad is voor de Kroon, die geen werk tuig in handen van ministers i6, maar in tegendeel hun controleerend geweten. Omdat, zeker in Nederland, de taak der Overheid niet behoorlijk kan worden ver vuld zonder gezdndcn volksinvloed, wil de Katholieke Partij Vasthouden aan een ver tegonwoordiging des volks. Do samenwer king van Overheid cn volk, toegepast met wijze beperking, moet verzekeren een goed geordende medezeggenschap en dc openbare behandeling der openbare zaak. Juist om deze-groote volksgocderen in hun wezenlijke beteekenis te behouden, zullen in practijk en wetgeving dc wijzigingen moeten wor den gebracht, waardoor uitwassen worden afgesneden en het waarachtig volksbelang wordt gediend Een rcgceringsvorm echter, waarin elke parlementaire zelfstandigheid als verzet wordt beschouwd, verwerpt dc Katholieke Partij, als volkomen in strijd met do ge schiedenis en den aard van ons volk. Zulk een regeeringsvorm is een gevaar voor ge zag en vrijheid belde. Daarom stelt' de Katholieks Partij zich met beslistheid te weer tegen eiken vorm van dictatuur. Zeer bijzonder in dezen bewogen tijd vor dert het landsbelang een zoo krachtig mo gelijk steunen van het zware werk (Jer Re- gecring. Die steun mag in Nederland nim mer bestaan in een gelijkgeschakeld mede juichen. Hij moet zijn opbouwend en stu wend medewerken. Daarom stelt de partij leiding, in volledige overeenstemming met de fractie in de Tweede Kamer der Staten Generaal. than6 voorop een aantal maat regelen, die aan het program-1933 concrete uitvoering geven. Ken economisch beleid, met name een handelspolitiek, welke met het oog op den landbouw, de nijverheid en den handel ook in de tegenwoordige omstandigheden de volkswelvaart zooveel mogelijk verzekert, m J4S zoowel door het blnnonlandsch verbruik steeds meer In te stellen op do eigen pro ductie, al6 door het toepassen van weder- koerigbeid bij de regeling der internatio nale handelsverhoudingen. Werkbehoud en werkverruiming behooren in elk opzicht voorop te staan, omdat do volkskracht al leen kan worden gered door werk, vooral voor do jeugd. Daartoo strokkonde maatre gelen mogen niet worden uitgesteld noch vertraagd totdat in feite een sluitendo be grooting is verkregen. Een maatschappelijke opbouw, die naar de wijze inzichten, ontvouwd in do ency cliek „Quadragcsimo Anno", do huidige in dividualistische wanorde beëindigt on con orde in bet leven roept, welke voor goed den klassen strijd terzijde stelt, den overbelasten Staat verlicht en den beroepsstanden hun plaats geeft in een corporatieve maatschappij. Steun aan den middenstand in zijn moei lijken strijd. Handhaving van bet gezag, beveiliging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven door een krachtige zinspolitiek. welke tot uiting behoort te komen in be lasting- en schoolgeldregelingen, welke ro kening houden met de gezinsgrootte; In eon verbod van den arbeid van gehuwde vrouwen niet-kostwinsters; in do normen voor steun aan de door werkloosheid getrof fenen. Daarnaast worde de krachtigste bestrij ding ter hand genomen van dc openbare ze denverwildering cn van alles wat deze in de hand werkt Aanvulling der regeling inzake bet cu muleeren van inkomsten uit openbare amb ten, met namo in dier voege, dat aanslui ting wordt verkregen tu6schen do regeling in het Rijk, de gebiedsdeelcn Overzee, cn Provinciën cn Gemeenten. en dat voor die pensioenen, welke in feite hot karakter van wachtgeld dragen, ook een daarmede overeenkomende rcgoling wordt getroffen Tegengaan van elke niet beslist noodza kelijke gelijktijdige vervtflflng van ambten. Nadat de taak voor den oerstkomenden tijd aldus ie atacbakend, kan de partijlei ding géén verzwakking of halfslachtigheid dulden. Zij moet eischen: stertTTJ iianccnsltjiting Daaruit volgt, dat zich bótten het werk der party stellen: lo. zij, die op eenigêrlèi wijze zij het formeel binnen het partijverband actie voeren in en door middel van andere orga nen dan die, welke het partljreglcment kent of het Partijbestuur aan\yijst; To. zij, die openlijk doen blijken, dat zij hun staatkundig streven gronden op eenigc andere beweging al dan niet in den vorm ecner parlljorganisatie. Het manifest eindigt met een aansporing tot allo Katholicko Nederlanders om zich aaneen te sluiten tor verdediging en tor handhaving van de groote beginselen, wel ke kunnen worden samengevat in de woor den: God, Gezag, Vrijheid. Snip 12—10 12-10 13-10 14-10 15-10 15-10 Amsterdam Bne-ldpoet Belgrado Atliena Merwmatruh Cairo Gaza Ruths wells Bagdad Boeshlr Dtaak Karachi Jodixiet Allahabad Calcutta Rangoon Bangkok Alor Star Singapore Medan Batavia Umni 15-10 15—10 14-10 13-10 12-10 11-10 11—10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 10 October. zijn nog slecds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBDROB PRIMA ADVOCAAT diverse merken «OUDE KLARF" en het bekende S. B. M. „Schilletje" IA VIE 4L Tal 2» vast, dat van kwaadwilligheid geen sprake is, De verpleegster Is radeloos cn verkeert In overspannen toestand. In hoeverre de telefonlecbe bestelling niet goed vorstaan Is, wordt tbans nader onderzocht. De duizendvoudige dosis toegediend waardoor reeds een kind is overleden Vergissing bij het telefoneeren 's-Gravenbage, 16 October. Een droe vig geval van phosphorvorgiftlging beeft zich Zaterdag j.l. In het gezin van der J. voorgedaan. Op dokters voorschrift moes ten dc kinderen van den heer van der J. levertraan met phosphor innemen. De le vertraan werd in een apothckerswinkel ge kocht, doch oen familielid, die als ver pleegster werkzaam Is, beloofde voor de phosphor te zorgen, welke zij bij een che micaliën groothandel te 's-Gravenhage in haar kwaliteit van verpleegster bestelde. Deze bestelling werd telefonisch opgegeven en daarbij heeft zich een vergissing voor gedaan en is een aantal grammen in stede van bet voorgeschreven aantal m.g. afge leverd. Deze hoeveelhoid werd door de le vertraan gemengd en daardoor werd den kinderen een 1000 voudige dosis phosphor toegediend. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke noodlottige vergissing niet zon der gevolgen kan blijven. Dc beide kinde ren werden in zorgwekkende!! toestand naar het ziekenhuis gobraebt Daar is het 4J4-jarig zoontje aan de gevolgen overle den. Het tweede kind is eveneens ernstig ziek, maar men hoopt, dat dit, een twee- iarig jongetje, In het leven gehouden kan worden. De politie «telt een onderzoek in, in hoe verre hier van 6chuld sprake is. Daartoe Is het lijkje in beslag genomen. Wel staat WOENSDAG 19 OCTOBER Huizen. N.C.R.V. 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—0.30 Morgenconcert 1030—11.00 Morgendienst, te lolden door Ds. G. Laarman. Gcref. Predikant, te Hilver sum. 11.00—1230 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. Zang: Mevr. L. J. A. v. Nccrden Ongcrs, sopraan. 12.15—1230 Gramofoonmuzick. 1230—2.00 Concert door liet ensemble van der Horst. Viool, klarinet, cello en piano. '2.002 45 Klndcruitvocrlng, o. I. v. Lu'se Laucnmth. 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur. Voorge lezen wordt: „Onder den Brandnris" van G. F. Haspels. 3.15—5.00 Concert door. het „Deutsche Trio": Rlo Beutc, piano. Louis do Ruyter, viool. Henk Berghout, cello. 5.006.00 Klndcruurtje, te leiden door Mej. Sa. Groenewog, te Rotterdam. Zang: Mevr. C v. Rcnssen—v. d. Voorde, te Bennekom. Plano: Mc). G. Koeman, te Hilversum. Voor de kofflataleL Spaansche eieren. Neem ocnigc mooie rijpe tomaten (1 per persoon) cn hol zc een beetje uit. Bak se vlug in wat boter of olie, plaats ze in een vuurvasten schotel en strooi op den bo dem van elke tomaat wat gehakte peter selie en wat ulenmoes. Breek vervolgens in elke tomaat een ei, doe er een flink laagje geraapte kaas over heen en strooi er een beetje peper over. Bedek de tomaten tenslotte met wat pa neermeel, leg er klontjes boter op en plaatst den echotel In den oven. Voor do middagtafel Met gohakt govulde koot Aardappelpuree. Room-custard. Bereiding: Maak op de bekende wtjze een dikke custard. Spoel een puddingvorm om cn giet de custard er in. Klop vervolgens slagroom mot wat sui ker zeer stijf cn roer er voorzichtig fram- bozensap door. Stort do koude custard op een glazen schaal, strijk er don room op en verdeel dezo overal gelijk. Leg in het mid- don om to garneeren ccnlge geconfijte vluchtjes. 8.10 Wolntraubs Byncopators. 7.15—730 Persborlcl' '-n van bet Nod. Chr< Persbureau. 730—8.00 Sproker: Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. Predikant, te Rotterdam. Onderwerp: „Do toepassing der Marxisti sche beginselen ln Rusland." 8.0O—ft.30 Uitzending van de saraonwerkende zondingscorporatice, te Oegstgcest Sprekers: Ds. D. Crommelln, Zendlngsdi- rcctor. te Oegstgcest. Ds. L J. van Leeuwen, Nod Herv. Predikant, te 's-Gravenhage. Medewerking vorleonen: Het Luthersche Kerkkoor van Hilversum, O.I.v. J. H. Smit Duyzontkunst, J. H. Smit Duyzentkunst, ba riton. Willem Mudde, orgel. 0.30—9.40 Persberichten van het Persbu reau Vaz Dlaa te Amsterdam. 9.40—1130 Oratorium „Thé Messlab". G. F, Héndel. Hela bekort). Dora Labette, sopraan. Muriel Brunsklll, alt-mezzo. Hubert Rltdeil, tenor. Harold Williams, bas. Nellie Walther, alt B.B.C Koor on orkest, o..v. Sir Thomas Beocham. (Gramofoonopnamon). Hilversum V.A.R.A 8.01 Gramofoonmuzick V.P.R.O Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor do arbeiders in de Continubedrijven. 12.01 Kléin-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 2-15 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 3.00 Voor dc kindoren, mot medewerktng van: Tooneol o.l.v. Willem van Cappelleu; Oom Honk, vraaguurljo. 530 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot 7.00 Kapitalisme, socialisme en Socialisa tie. De werkloosheid cn haar gevolgen" door Mr. S. Mok. 7.20 Orkest o.l.v. Hugo do Groot 7.55 Herhaling S.O.S.-berlchtcn en varia 8.01 Persbureau Vaz Dlaz. 8 '0 Wolntraubs syncopalors. 8.40 Dubbolmannenkwartet „Bol Canto" 0. l.v. W. H. Lehman de Lcbnsveld; planobege leiding Cor Steyn. 9.00 n.m. Robert Bertram Comp. Klucht van schavuiten, door Herman Heyermana Jr.. voor do microfoon gereed gemaakt door Frank van Duin. Op te voeren door het Too- ncel o.l.v. Willem van Cappcllcn. 11.00 Dubbelmannenkwartct „Bel Canto"1 o.l.v. W. II. Lehman dc Lehnsveld; pianobc- gcl. Cor Steyn. 11.20 Orgelspel door Joh. Jong. 11.40 Gramofoonmuzick. A. Tl. Van Nietackerk N. V.Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING IS MODELKAMERS B eekensteinschelaa n lOOpger. 1909 DegenslikkerJk ben bij den dokter geweest en hij zegt dat tk dieet moet nemen.* Directeur van net variété„Wat raadt bf) san. scheermesjes te slikken 7" Ufumorlst).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 7