Bij Ruwe Handen Purol AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON Haar Avonturier DE REGEERINGSUIITGAVEN SEDERT 1900 Donderdag 2 November 1933 32e Jaargang No. 107 TWEEDE BLAD EENHEID IN DE VEELHEID VERBOD VAN EEN GRAAL- OPTOCHT VROUWEN IN PLAATS VAN MANNEN Meer voldoening geeft het indien U Uw geschenken bij ons koopt. En de prijzen vallen mee. Amersfoortsche Kunsthandel '\„Binnen twee dagen een rijks uitgave in Uw bezit" Dat van Rijkswege op velerlei gebied ver handelingen, rapporten, verslagen, kaarten enz. plegen te verschijnen, mag als alge meen bekend worden verondersteld. Tot voor cenigcn tijd evenwel was de uit geverij daarvan zeer verspreid; niet alleen de Dienst der Nederlandsche Staatscou rant, maar ook dc onderscheidene departe menten en Rijksinstellingen verzorgden de uitgaven van allerlei publicaties op hun speciale gebieden, hetzij zelf. dan wel via particuliere uilgevers, met het gevolg, dat, wanneer het publiek later navrage deed naar een of ander rapport of verslag, het in vele gevallen nauwelijks meer wist uit te zoeken, wéar men die uitgave kon ver krijgen. Departementen wisselen nogal eens van naam en indeeling. Staatscommissies, die vaak heel belangrijk werk hadden ver richt, zijn niet bestendig en zoo zijn er diverse omstandigheden, welke het zoeken naar een eenmaal verschenen stuk bemoei lijken. De tegenwoordige directeur van den Dienst der Nederlandsche Staatscourant en van do Alg. Landsdrukkerij heeft enkele jaren geleden het'initiatief genomen om daarin eenheid te brengen, terwijl ongeveer terzelfder tijd de directie der Koninklijke Bibliotheek, welke een jaarlijksclie lijst van overheidsuitgaven pleegt samen te stellen, de gedachte ontwikkelde om alle Rijksuit gaven te catalogiseeren. en dezen Rijksca talogus bij de Alg. Landsdrukkerij te laten drukken. Dit heeft geleid tot samenwerking tus- schen Rijksuitgeverij en Kon. Bibliotheek yoor een zoodanigen catalogus. In principe werd bij besluit van den mi ïiisterraad met ingang van 1 September 1931 reeds tot concentratie van do Rijks uitgaven besloten, doch de uitvoering van dat besluit vorderde een langen termijn, o.a. omdat diverse Rijksdiensten loopende overeenkomsten met particuliere uitgevers hadden, welke dienden te worden opge zegd, terwijl voorts een groot aantal cor respondenties en besprekingen met allerlei takken van Rijkszorg noodig waren om de bijeenbrenging van voorraden in de ar chieven en op de zolders van departements gebouwen enz. bewaard te verzekeren. Het resultaat van een en ander heeft een nagenoeg volledige bijeenbrenging en algemeene verkrijgbaarstclling opgeleverd. Niet voor 100 pCt., want er is een achter deurtje opengebleven voor bepaalde uitga ven. dio vanwege het betreffende departe ment-, zelf kunnen worden uitgegeven, maar dat zijn uitzonderingen, welke den regel bevestigen. Ook was het niet doenlijk en niet noodig om tot vèr in liet verleden terug te gaan Wat vóór 1900 is verschenen heeft men als historie beschouwd; men zal daarvoor het 'Algemeen Rijksarchief, de Kon. Bibliotheek c.d. kunnen raadplegen. De lijst begint bij 1900 en zij is bijgewerkt tot April 1933; later Zullen supplementen verschijnen en zoo vaak als noodig is herdrukken, die dan 'telkens zoo volledig mogelijk zullen zijn Om een indruk te geven van de geva rieerdheid van de Rijksuitgaven, doen wij een greep uit het zaakregister: aanbeste dingen (reglement), aardappelcultuur, aardmagnetisme, arbeidsduur, bedrijfsra- den, belastingdruk, betonverharding, be- waarschoolonderwijs, bijvoedering melk vee, commissies voor dit en commissies voor dal, diamantindustrie, electriciteits- voorziening, faillissementsstatistiek, ge slachtsziekten, goederenvervoer, haringvi3- scherij, huwelijksrecht, kiezersstatistiek, krankzinnigenwezen, landbouwzaken, mo torrijtuigen, nijverheidsonderwijs, paarden fokkerij, posterijen, radio-ontvangst, sera en entstoffen, slcrftestatisliek, tabak, uit sluitingen, verkeersongevallen, wachtgeld regelingen, IJ-afsluiting, ziekteverzeke ring...; alleen met alfabetische trefwoor den zijn 24 pagina's van den catalogus ge vuld. De catalogus bevat verder een personen register en hij vermeldt van iedere uitgave den volledigen titel, met jaar en uitgifte, prijs enz., terwijl bij de Staatscommissies en ministeriecle commissies bovendien de naam van den voorzitter en die van den secretaris daarin zijn opgenomen. Het mee- rcndeel van de in den catalogus genoemde boekwerken is bij de Algerneenc Lands drukkerij gedrukt, welk Staatsbedrijf meer dan 500 verschillende boekwerken (waar onder tal van rijk geïllustreerde) per jaar drukt en over dc grootste en modernste zetmachine-installaties, eigen lettergieterij enz. beschikt. Om alle hierbedoeide Rijksuitgaven voor iedereen, waar hij in den lande woont, ge makkelijk verkrijgbaar te stellen, is een verkoopcentralo georganiseerd, waarvan ieder postkantoor of hulpkantoor ter plaat se de bestellingen in ontvangst neemt en zonder prijsverhooging uitvoert. Men kan den catalogus een in oranje-gelen om slag gedrukt boekje ten postkantore raadplegen (of een exemplaar ervan ad 35 cent aanschaffen) en behoeft dan slechts den titel (e.v. jaartal) van het verlangde op te -geven, om het binnen 2 X 24 uren in het binnenland franco onder rembours thuis te hebben. Desgewenscht verleent de boekhandel zijn bemiddeling voor het doen van bestellingen, welke regeling is tot stand gekomen door een overeenkomst met de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels; in dat geval geschiedt de levering via het Centraal Boekhuis te Amsterdam aan de betrokken handelaren, die daarvoor dan de gebruike lijke provisie ontvangen. Overigens kan men ook rechtstreeks bij de Rijk3uitgeverij de verlangde bestelling doen, of laten afhalen in den winkel van de Landsdrukkerij, welke instelling de be schikking heeft verkregen over een naast liggend perceel, de vroegere directeurswo ning, die tot, voorraadmagazijn is inge richt. NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 6 November a.s. de onderstaande prijzen zul len worden betaald voor het aan haar ge leverde versch spek afkomstig van varkens geslacht na 4 November. A. Spek boven 28 K.G. per strook zon der wang 0.60 B. Spek van 2427, 0 K.G. per strook zonder wang 0.58; C. Spek van 1823, 9 K.G. per strook zonder wang 0:57; D. Spek van 1317, 9 K.G, per strook zonder wang 0.52; E. Spek van 1012, 9 K.G. per strook zonder wang 0.47; F. Spek van 5—9, 0 K.G. per strook zonder wang 0.44; G. Spek van 1013 K.G. per strook zon der wang en zonder achterkinkel 0.56; II. Spek van 89, 9 K.G. per strook zon der wang en zonder achterkinkel 0.54; I. Spek van 57, 9 K.G. per strook zon der wang en zonder achterkinkel 0.52. Incident in den raad van Hoorn De burgemeester weigert te antwoorden Men schrijft uit Hoorn aan de'N.R.Ct.: In de gisteravond gehouden raadsverga dering stelde dc heer van Boxmeer (r.k.) de vraag, waarom dc burgemeester den Aller- heiligcnoptocht van de Graal had verboden. De burgemeester, mr. H. C. Lcehorst, ver zocht den raad deze interpellatie niet toe te staan; daartegen rees, vooral van de zijde der s.d. hevig verzet. De heer Plomper (s.d.) zeide, in de 14 jaar dat hij raadslid dezer gemeente is, nog nooit zooiets te hebben beleefd. Wethouder Stum- pel (r.k.) zeide, dat dit in zijn 17-jarige loop baan nooit was voorgekomen. De voorzitter bracht dc vraag of de in terpellatie toegestaan zou worden in stem ming en met algemeene stemmen werd be sloten dat recht te vcrleenen. Daarop zijn de vragen aan de orde gekomen, maar de voorzitter zeide, dat deze zaak hem per soonlijk als hoofd der politic trof en dat hij daarom de vragen niet wenschte te beant woorden Niettemin liet hij debat over de zaak toe en er ontstond veel rumoer toen dc heer Zijp (s.d.) veronderstelde dat deze beslissing zou zijn genomen op grond van instructies uit Den Ilaag. De voorzitter be streed dit krachtig en verbood den heer Zijp hem ervan te beschuldigen, dat hij niet naar eigen eer en geweten zou hebben ge handeld. Dc heer Stumpel uitte de klacht dat in deze met den roomschen wethouder geen overleg was gepleegd. De voorzitter merkte echter op, dat het hier louter een burgemeesterszaak betreft. (De burgemeester zou het verbod hebben gegrond op het feit, dat hij geen toespitsing van de godsdienstige tegenstellingen in de stad wenscht. Men is er n.l. over het al gemeen zeer tegen gekant, dat bij het uni formverbod instellingen als de Graal en de A.J.C. zijn toegelaten). Vragen van den heer Kuiper De heer Kuiper, lid van de Tweede Ka mer, heeft den Minister van Binnenland sche Zaken gevraagd: lo. Is het juist, dat te Rotterdam in do laatste weken voor het Rijkstele graafkantoor sollieanten voor vrouwe lijk personeel zijn opgeroepen voor diensten die tot nu toe door mannelijk personeel werden verricht? 2o. Is dc Minister niet van oordeel, dat het in dezen tijd geboden is, waar eenigs- zins mogelijk, mannelijk in plaats van vrouwelijk personeel in dienst te nemen? 3o Wil dc Minister maatregelen treffen waardoor, bij aanstelling van personeel in Rijksdienst, aan mannelijke sollicitanten de voorkeur wordt gegeven? DE STERRENHEMEL 1-8 NOVEMBER 1933, 20 h MT. Ster 3' grootte, ot kici»« O Ster 2* grootte. Ster gr. ZZ-Melkweg WetteUjlc Ingeschreven bij bet Bureau V<j Industrieel en Eigendom onder No. e 4 2 2 a IDEEBSTEKV. VOLLE HAAM laatste kvakiter nieuwe: maan ZUID VENUS MAES JUPITER O SATURNUS Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, gelijk aan 22 h 43 min. Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oos ten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en ge bruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar dc blik aan den hemel gericht is, dan is dc oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van liet WZW naar het ONO door sterrjëbeelden Arend, Zwaan, Cassiopeia, Wagenman een gebogen stippel lijn; zij duidt dc ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 24° tot 16°; de dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), neemt af van 9% uur tot 8 uur. De schijngestalten van dc maan zijn: V.M.: 2 Nov.; L.K.: 10 Nov.; N.M.: 17 Nov.; E.K.: 24 Nov.; V.M.: 2 Dec. Deze laatste vermelden we er ditmaal bij, wijl de V.M. van dien datum op het laatste kaartje in November (29) nog voor komt. Bovenstaand kaartje bevat 3 manen: 1 bezuiden den Driehoek; 4 nabij Aldebaran van den Stier; 7 vlak bij Castor en Pollux. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Sa- turnus; ook deze maand zijn de drie eerst- genoemden op onze kaartjes niet aan te geven. Venus (m —3.9) is avondster in den Schutter. Zij gaat 3 uren na de zon onder en is dus in het Westen goed te zien. Om 8 uur de tijd waarvoor onze kaartjes in November geteekend worden, is zij echter juist onder, evenals Mars (m 1.4) die l'/s uur na de zou onder gaat en minder geschikt voor waar neming is. Jupiter (m 1.3) is morgenster in de Maagd; hij komt enkele uren voor de zon op, en is dus des ochtends in het Oosten te zien. Saturnus (m 0.9) is dc ecnige planeet, welke deze maand op onze kaartjes voor komt. Hij beweegt zich nauwelijks; 1 Nov. is zijn R.K1. 20 h 51 min., deel. 18,7° Zuid; 29 Nov. zijn deze waarden resp, 20 h 57 min. en 18,3°. Hij gaat des avonds omstreeks half elf onder althans begin November en is dan laag in 't ZZW te zien. (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de lo grootte, die m 1,0 heeft). DUITSCHE DIEVEGGE IN NEDER. LAND GEARRESTEERD. Zij had ook hier te lande een en ander op haar kerf stok. V e n 1 o, 1 November. De politie te Tegelen is er in geslaagd te arresteeren de 30-jarige Else Lint uit Berlijn, die reeds geruimen tijd door de politie in Duitschland gezocht werd terzake van diefstal van bril janten ter waarde van 250.000 Mark in Ber lijn. Voor haar opsporing was door de po litie een belooning uitgeloofd van 5000 M. Het bleek dat zij ook hier te lande het een en ander op haar kerfstok had. Zij is naar Roermond overgebracht, waar zij voor den Officier van Justitie geleid zal worden. Nadat zij haar straf ontvangen zal hebben voor dc hier te lande gepleegde feiten, zal zij aan de Duitsclie politie worden uitge leverd. Utrechtscheweg 36 Telefoon 1758 Toon je eigen gezicht en maak je niet dap perder of eerlij kei- of zachter dan je bent. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. 35 Hij hekeek haar van onder tot boven en ondanks den ernst van den toestand ver breedde een glimlach zijn gezicht. „In Marion s oogen echter stonden tranen. Zij pakte hem bij den arm en zaide: „O, Saxon. Ik heb een vreeselijken angst uit gestaan. Wij waren allemaal zoo bang, dat ze jp zouden vermoorden en nu sta je hier springlevend en ongedeerd. Het is bijna te mooi om te geloovcn'. Saxon moest zich beheerscben orn de oude tooverko! niet te omhelzen. „Wat zie jo er 'grappig uit. Maar waar om ben je eigenlijk hier?" vroeg hij. „Om jou vrij te koopenantwoordde ze. „Meen je, dat ik jou door Von Pappcn- hcim wilde laten ophangen. DjcIi ik zie, dat ik mij onnoodig bezorgd heb gemaakt'. „Ik heb mijn leven gered. De veldmaar schalk meende, dat ik je verblijfplaats wist en wilde, dat ik je zou uitleveren. Je maakt het mij heel gemakkelijk door hier te ko men. Wij zijn vlak bij het kamp'1, vervolgde hij met een ernstig gezicht. Daarna keerde hij zich naar den herber gier. „Rudolf", zei hij. Rijd met dc huifkar door tot je Lize ontmoet en dan zoo vlug mogelijk naar huis1'. 1-lij gespte zijn zvvaren ruitu-mantel ach ter den zadel los, legden hem over Marion's schouder, sprong op Balder's rug en voor Marion 'er op verdacht was sloeg hij den arm om haar middel en hief haar voor zich in den zadel. „1-Ieb ik niets te zeggen?" vroeg ze. „Wordt er zoo rnaar over mij beschikt?" „Niets", klonk het 'antwoord. „Ik moet je uitleveren". I-Iij rende naar Von Pappen- hcim's kamp. Maar toen hij een eind gere den had .wendde hij eensklaps den teugel en Balder vloog als de weerlicht in de rich ting van de Oucle Herberg. Melchior had inmiddels zijn paard beste gen en volgde Saxon. „En nu rijdt de ridder met, de prinses naar het leger van den koning', fluisterde Saxon haar in het oor. Zij keek hem lachend in zijn gezicht. In haar oogen «glansde een helder licht. „De prinses lijkt op het oogenblik meer op een oude tooverkol'antwoordde zij, maar liet haar hoofd tegen zijn schouder rusten. Ilij drukte haar togen zijn borst, voelde de warme aanraking van haar jong lichaam en sprak met hartstocht in zijn stem: „Nooit, nooit zal ik je aan een ander af staan". Zij gaf geen antwoord. Zij dacht niet aan haar verloving of aan het woord, dat zij eens had gegeven. Met gesloten oogen gaf zij zich geheel over aan het genot van den vluggen rit in de armen van den man, dien zij lief had. De wind suistde hen om de oorëDj nooit zouden ze dezo ylucht yerge- tcn. I-Iij voelde zich trotsch ais een roofrid der, die de geschaakte geliefde naar zijn burcht voert. Toen zij na een langen tocht aan de Oude Herberg gekomen waren, daalde de zon reeds in hot westen. Hij hief haar op en zette haar op den vasten bodem, Marion scheen het alsof de razende rit en kele korte oogenblikken had geduurd. Met een stem, waarin teleurstelling klonk, vroeg ze: „Saxon, zijn we er nu werkelijk al?" „Balder moet rust hebben', antwoordde Saxon. „Anders zou ik niets liever doen dan den -gcheelen nacht doorrijden met jou in mijn armen". „Meisjelief", vervolgde hij en deed alsof hij niet zag, dot zc zeer verbaasd keek, het beste zal zijn, dat je van Annetje een of ander rijcostuum leent en een beetje..." Na eenigen tijd reed ook de huifkar het erf op. Lize was veilig thuis gekomen en toen Saxon haar ecnige goudstukken gaf. als vergoeding voor den avontuurlijken tocht, was zij den koning te rijk. Nu zij den luitenant niet kreeg, dwaalden haar ge dachten blijkbaar af naar den huzaar, want ze zei tegen Annette, die met. groote be langstelling haar verhaal had aangehoord: „En toch was het wel een knappe, aardige jongen". „Wie?" vroeg Annette, ,de luitenant?" „Neen", antwoordde Lize, „de huzaar". Saxon had Rudolf verteld dot de Oude Herberg bewaakt zou worden. „Ik had niet. anders verwacht", verklaar de deze. „Als ze om u komen, zal ik zeggen dat u op onderzoek uit is en waarschijnlijk wel een paar dagen zult uitblijven. TJ ver- tolde mij. dat u hoopte met rijken buit terug te keeren'. Inmiddels had Annetje den maaltijd ge reed. Men had zich juist aan tafel gezet, toen de deur open ging. Saxon kon een kreet van verrassing niet onderdrukken, want zoo'n mooien, slanken ruiter had hij nog nooit in zijn leven aanschouwd. De rechte, lange beencn staken in een geol- leeren pantalon. Hij droeg hoogc, gele rij laarzen en een rood fluweelcn wambuis, dat tot over de dijen reikte en daarover een glinsterend borstharnas. Onder den sierlijken Slavischen helm, die als zilver glansde, zag Saxon een ovaal matwit ge zicht, omgeven door ravenzwarte haren. „Overste", zei hij, het militair saluut ma kend, met de hakken aaneengesloten. „Mag ik mij even voorstellen: Von Ebertot, van Wallenslcin's ruiters'. Vol bewondering beschouwde Saxon de gracieuso verschijning, die ondanks do tra vestie zeer rijzig scheen en antwoordde: „Aangenaam, vaandrig, noemt u plaats". „Zulke vaandrigs moesten er meer in het leger zijn' mompelde de oudo wachtmees ter. „Nu weet ik. wat mij mijn geheele le ven ontbroken lieeft En Rudolf zeide: „Ik zou dc freule in dat pakje niet herkend hebben". Hij hief zijn roemer op en vervolgde: „Vaandrig en over ste! Mag ik de eer hebben met u te drin ken op een veiligen overtocht cn een geluk kig wederzien?" Allen stootten aan. „Altijd heeft hij de mooie woorden maar voor het grijpen", bewonderde Melchior spottend „De freule ziet er werkelijk als een jonge krijgsman uit", meende Annettp. „Zij doet mij denkon aan luitenant Von Reimes „Wie was dat vroeg Marion vol belang stelling. „Heeft u nog tijd? I-Iet is een lang ver-, haal". „Ja", meende Saxon, „Balder 'moet rust hebben en vóór vanavond kunnen wij niet vertrekken". „Hij was een dappere, jonge officier. Al tijd de eerste in den aanval. Hij hield van het gevecht en door zijn groote vaardigheid met de wapens en zijn buitengewonen moed kwam hij altijd overwinnend uit den strijd. Zijn kapitein was zeer met hem ingenomen en waarschuwde hem dikwijls voor zijn roekeloosheid. De stoutmoedigheid van den jongen maakte hem vaak bezorgd. Het scheen hem alsof dc jongeman den dood zocht. Maar de jongen lachte allo zorgen weg. Op zekeren morgen, bij de belegering van Stralsund, toen hij het eerste op de wallen was, werden zijn mannen door de overmacht teruggeworpen. Hij stond alleen tusschcn de vijanden. De kapitein zag het gevaar, stormde te hulp, juist toen de lui tenant door een kogel getroffen neerviel. Hij nam hem op en droeg hem in zijn ar men buiten de vuurlinie. Doch toen hij het harnas losgegespt had, bemerkte hij tot zijn groote verwondering, dat zijn luitenant een meisje was. Vele bijzonderheden werden den kapitein duidelijk, waaraan hij vroe ger geen aandacht had geschonken." „Wat zijn de mannen toch dom", meende Marion. „En toen?" vroeg Saxon, die het verhaal met spanning gevolgd had. (W-jrdt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5