Philips-Osram-Neon KRAAL SNELTAX Zuidsingel 14 Teief. 1446 SLIP-OVERS a.M.RN. OOSTERVEEN IN MASSA'S SLIJTERIJ Beursoverzicht DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN Radioprogramma Lange straat 42 Tel. 77 Nieuwe blauwe rozijnen Tros rozijnen Studentenhaver Onze Postvliegers onderweg Verkoopkantoor: Reclame verlichting BIJ Voor 100% veiligheid! Verschillende beklaagden voeren nog het woord Verontschuldigingen van allerlei aard Soerabajo, 3 Nov. (Aneta). De verde diger van twee beklaagden der eerste groep zetto den fu nesten invloed van dc kweek sc(iool voor Inlaudsche schepelingen te Ma kassar uiteen, waarbij hij o.a. het volgende zeide: Na dc opleiding aan de kweekschool ira den de jeugdige schepelingen too lot een organisatie, waarin de maatregelen der overheid en de handelingen van meerderen werden becritiseerd. In alles was de organi satie der Europeeschè schepelingen nage bootst en bovendien wordt daarmee samen werking gezocht. Hierdoor stijgt dc onte vredenheid die een uitweg zoekt van daden van geweld tegen het militaire gezag. Verschillende beklaagden voerden nog het woord. J. K. Kawilarang betoogde den luitenant ter zee H. L. van Boven niet met een pistool te hebben bedreigd. Tahumena en Manu putty voerden aan, alles onder bedreiging met geweld te hebben gedaan. Soediana en Parinussa deelden mede, dat zij practisch niets wisten van hetgeen do leider had be dieseld, terwijl VVahap opmerkte, dat alles zoo snel in zijn werk ging, dat hij de situa- lie uiet goed begreep. Mohammed Sarif ontkende te hebben deelgenomen aan de bedreiging met geweld van de officieren. Kosuraah voerde aan, dot hij de naviga tie lichten ontstak, doch verder genoeg van de zaak had. Hij kon zich echter niet bij de officieren melden. Ramelan sloot zich bij den verdediger aan. Soewarso betoogde het telegram „0n6 niet hinderen" te hebben doorgeseind, om dat het zijn plicht was alles door te seinen Ardani ontkende van do plannen van de overrompeling van do Zeven Provinciën te hebben geweten. Hij was ziek en moest daarom aan boord blijven. Saweh Mintje eD J. Hendrik ontkonden een leidende functie te hebben gespeeld. Soehardjo achtte den eisch van 14 jaar onbegrijpelijk, waarop de president dezen beklaagde wees op zijn aan deel en het wegleiden der officieren Kool en Stegeman, hetgeen een videndc rol dient te worden geacht. Achmad betoogde door zijn deelneming alleen te hebben willen dómóirslreeren dat hij ook zonder toezicht zijn vak kon. Tatipikalawang verontschuldigde zich door de mededeeling, dat hij zenuwachtig was geweest en niet had geweten wat hij deed. Huizen. Zondag 5 November. K.R.O. Soeraba ja, 2 Nov. (Aneta). De Zee krijgsraad zal op 7 November a.s. uitspraak doen in liet proces tegen de eerste groep der muiters van de ,,Dc Zeven Provinciën' VERHOOGING INKOMSTEN- BELASTING Batavia, 2 Nov. (Aneta). In overeen stemming met dc op 7 September j.l. door Icn Volksraad aangenomen motie inzake do wijze waarop dc Inkomstenbelasting dient te worden verhoogd diende de Re geering thans bij den Volksraad een nieuw ontwerp in, waarbij invoering van de mot 70 pet verhoogde crisisheffing op het inko men voor 1931 wordt voorgesteld. De opbrengst hiervan wordt geschat op 10.000.000. Bij deze opbrengst zijn inbegre pen meerdere inkomsten ac^ 200.000 we gens de heffing van 50 opcenten voor het Land op de Inkomstenbelasting voor uit wonenden PROVINCIAAL LANDBOUWBEDRIJF TJIHEA-VLAKTE. Batavia, 3 Nov. (Aneta). De „Java- Bode" meldt, dat in verband met het plot seling overlijden van den heer Platt, leider van het Provinciaal Landbouwbedrijf in de Tjihea-vlakte, en het ontvangen van een anoniem schrijven, een adjunct-accountant en een adjunct-inspecteur van Financiën een boekenonderzoek instelden. Bij dit on derzoek is gebleken dat er duizenden picols padi tekort waren. De zaak is in handen van de Justitie ge steld. HET EUROPEESCH VERLOF. Batavia, Nov. (Aneta). De afdeel ing Batavia van het Indo-Europeesch Verbond heeft een motie aangenomen, waarin, over wegende dat het buitenlandsch verlof dooi den Indo-Europeeschen ambtenaar wordt aangevoerd als een historisch verkregen onontbeerlijk „persoonlijk en natuurlijk" récht, het hoofdbestuur van het I.E.V. wordt uitgenoodigd ten spoedigste bij het Gouvernement aan te dringen op onverkor te handhaving van de aanspraken op Euro- peesch verlof. DE POSTJAGER. Bandoeng, 2 Nov. (Aneta). Luitenant Asjes telegrafeerde in antwoord op een yerzoek van' „Bandocng Vooruit", dat het in elk geval in do bedoeling ligt op den dag van aankomst op Java naar Bandocng te vliegen MILITAIR GEARRESTEERD. M a g e 1 a n g, 2 Nov. (Aneta). Twee Ja- vaansche militairen worden er van ver dacht politieke actio te hebben gevoerd ten behoeve van dc P.N.L onder hunne kame raden. Een hunner is in preventieve hech tenis gesteld. 8.30—9.30 Morgenwijding door Pastoor L. H. Perquin O.P. N.C.R.V. 9.3010.20 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk (Oude Kerk), Spui, te Amsterdam Voorganger: Ds. L. Schutte, Ev. Luth. Pre dikant, te Amsterdam. Organist: Jac Bon set Herdenking der Kerkhervorming. Na beëindiging van den dienst tot 12.15 Gewijde muziek. K.R.O. 12.15—1.00 Lunchconcert door het orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 1.00—1.30 „Leekenapostolaat en Jeugd werk" door Rector B. H. de Groot, voorzit ter Interdiocesane Jeugdcommissie. 1.20—2.10 Lunchconcert door het orkest o.l.v. Marinus van t Woud, (tweede deel) 2.10—2.30 Boeken en schrijvers, „Vluch ten" van Mr. E. Franquinet, besproken door: A. Viruly 2.30—3.00 De K.R.O. Boys, o.l.v. Piet Lus- tenhouwer, spelen Genre- en Schlagermu ziek. 3.00—4.00 Relais van het K.R O.-program ma. op den Phohi zender. Concert door De K.R.O Boys. o.l.v. Piet Lustenhouwer. 4.00—5.00 Ziekenlof uit Bloemendaal. N.C.R.V. 5.00—5.30 Orgelbespeling door don heer Jac. Verkerko. 5.30—7.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Bergen op Zoom. Voorganger: Ds. W. M. Le Cointre, Geref. Predikant, aldaar. Orga nist: Jac. Verkerke. 7.00—7.45 Zondagmiddag-Evangelisatie (Korte Evangelisatiedienst). Spreker. De heer Joh. J. van Kempen, te Haarlem, rei zend secretaris der Inwendige Zending in Noord Holland. Zang: Mevr. Augusta Reclaire, alt-mezzo, mevr; F. de Wolf, alt. Orgelbegeleiding: Ferdinand Kloek. K.R.O. 7.45—7.50 Voetbaluitslagen v. d R.K F. 7.50—8.10 „Spanje" door Kap. J. N. Jans sen. 8.10S.15 Gramofoonmuzlek. 8.15—10.40 Opera en Operetten-Conccrt, rn.m.v. Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan: Jo v. d. Meent Walter, alt; Evert .Miedema, tenor. Het K.R.O.-orkest, o. 1. v. Joh Gerritsen. 9.00 Nieuwsberichten van het Persbu reau Vaz Dias Gramofoonmuziek. 1015 Nieuwsberichten van Vaz Oias. 10.40—11 00 Epiloog door Het Klein Koor, o.l.v. Jos. H. Pickkers. Hilversum. V.A.R.A. 9.01 Postduivenbericbten en voetbalmede- deelingen. 9.03 Tuinbouwhalfuurtje. 9 30 Het orkest o.l.v. Hugo do Groot. 10 20 Nieuwe Socialistische Dichtkunst. 10.40 Het orkest o.l.v. Hugo de Groot; m. m.v. Gertrud Wertheim, cembalo; Harry Wiggelaar, viool; Louis Sjouwerman, fluit. 11.30 Zondagmorgenloespraak door G. J. Zwertbroek. A.V.R.O. 12.01 1.15 Lunchconcert door het Paul Godwin kwintet. I.15—2.00 Graraofoonmuzielc. 2.00—2.30 Boekenhalfuur. Dr P. H Rit- ter Jr.: „Litteratuur en levonswerkelijk heid", 2.30—4.00 Aansluiting met bet Concertge bouw te Amsterdam. Het Concertgebouw orkest o.l.v Clemens Krauss. Solist: Na than Milstein, viool. 4.00—4.20 Dr. G A Dudok houdt een in leiding. tot „Caesar en Cleopatra" van G. B. Shaw. 4 20—4.45 Gramofoonmuziek. 4.45—5.00 Sportuitslagen van Vaz Dias. Gramofoonmuziek. V.A.R.A. 5.01 Kinderuurtje V.P.R.O. 6.00 Lezing: Tooneel en cultuur. Spreker: Albert van Dalsum, Amsterdam. 6.45 Kerkdienst uit de Ver. van Vrijz. Hervormden, Beverwijk. Spreker: Ds. G. Westmljse, Rotterdam. A.V.R.O. 8.01—8.15 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.159.30 Operetteconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Solisten: Grete Weijnschenk Hogcnbirk. sopraan; Lia Ful dauer, sopraan; Henk Viskil, tenor en Wil lem Schansman, tenor. 9.30—9.50 Mr. A. W. Kamp draagt voor. 9.50—11.00 Concert door het Omroep-or- kest o.l.v. Nico Treep. II.00—12.00 Gramofoonmuziek. Maandag, 6 November. Huize n. N.C.R.V. 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert. 10.30—11.00 Morgendienst, te leiden door den heer J. Valk. Oud-Godsdienstonderwij zer der Ned. Herv. Kerk. to Hilversum. 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12.15—12.30 Gramofoonmuziek. Ter her denking van den sterfdag van P. Tschai- kowsky (6 November 1893). 12.30—2.00 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk, Klovcnicrsburg- al. te Amsterdam. 2.00—2.35 Uitzending voor scholen. Spre ker: Ds F. C. Meijster, Geref. Predikant, te Rotterdam. Onderwerp: „Eligius". 2.35—2.45 Gramofoonmuziek. 2.453.15 Wenken voor de keuken, door Mevr. M Adrian—Merckens, te Utrecht. 3.15—3.15 Cursus knippen en stofversie ren 4.00—5.00 Bijbellezing door Ds. J. de Waard. Geref. Predikant, te Kampen. Zang Mej. C. de Jager. Orgelbegeleiding: Fr Reymerink 5.00— 6 00 Concert. Ellze de Haas. sporaan Lody Laguna, viool; Hans Laguna del Valle, piano. WAT ETEN WIJ HEDEN? ZONDAG. Voor de koiiietalel. Soepvleescli in kerriesaus. Bereiding: 400 gr. socpvlecsch, V> L bouillon, een uitje eetlepel kerrie, 40 gr. bloem, 40 gr. boter. Fruit de gesnipperde ui met do kerrie ra de boter, voeg er de bloem bij. Bereid er met de bouillon (op magere jus met water) een saus van. Stoof het vloesch hier een half uur in en dien het op een rand van aardappelpuree. Voor de middagtafel. Witte soep met champignons. Ossenhaas. Schorseneren. Gestoofde peren. Chocolade-crcmt. Bereiding: 250 gr. ckocolade-reepen, liter melk, 125 gr. suiker, 6 eieren. Smelt do chocoladereepen. Voeg er, zoo dra de chocolade goed zacht is, langzaam de melk bij, waarin de suiker is opgelost. Klop de 6 eierdooiers met twee eiwitten en voeg dc kokende melk er voorzicht! onder flink roeren bij. Laat de vla vervol gens au bain Marie gebonden worden (vooral niet koken!) Roer dc vla totdat ze in een vlaschaal gedaan wordt zoo nu en dan wat om Klop een gedeelte van het resteerende eiwit stijf met wat poedersuiker er door en dien de chocoladc-crêmc op met vlokjes eiwit. MAANDAG. Voor de koffietafel. Schotscho broodjes. Bereiding: Bak ecnigo snoedjes brood aan beide kanten bruin. Breek vervolgens op ieder sneedje een ei en bak dat heel voorzichtig. Zorg er voor dat de dooier heel blijft en het wit goed stolt. Schik de sneedjes op een verwarmde schaal, strooi er wat zout en fijngehakte peterselie op en versier den schotel met waaiervormig gesneden stukjes augurk. Voor de middagtafel. Zuurkoolschotel met aardappelen en sausijsjes. Citroenrijst. - 7.15—7.30 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 7.30-8.30 Vragenuurtje. 8.30—9.30 Enk ra te ia uurtje, verzorgd door de Gereformeerde Verecniging voor Drank bestrijding. Sprekers D.-. J van Hcrksen, Geref. Predikant, te Ermclo, Secretaris van het Hoofdbestuur W. F Scheps. van Den Haag, Lid van het Hoofdbestuur. Me dewerking verleencn: Mej. A Geest, te Mil versum, zang. Mej A. Lettinga. to Hilver sum, piano. 9.30—11.00 Concert door het Christelijk Radio Koor. o.l.v. Jan Couvóo Orgel: S. P- Visser, organist te H ill e gom. Plm 10.00 Persberichten van het Pers bureau Vaz Dias te Amsterdam. 11.00—11.30 Gramofoonplatenconccrt Hilversum A.V.R.O S.01 10.00 Gramofoonmuziek 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10 3011.00 Mr. Ph. C. Ln Chapellc -draagt oor. 11.00—12.00 Orgelconcert door T. G. van Doorn. Soliste: Fenny van Andel-Romijn. zang. 12.00—2.13 Lunchconcert door het Ensem ble Rentmeester. 2.30—3.00 Piano-recital door Sophie Vos. 4.00—4.30 Aansluiting met het Grand Ho- el Café-Restaurant „Central" te Den Haag. Dansmuziek door Paul Godwin cn zijn cn emble (in 't Restaurant). 4.30—5.30 Causerie door Max Tak (ge- Illustreerd met gramofoonmuziek). „Slavi sche muziek en haar meesters". 5.30—6.00 Aansluiting rnel het Grand IIo tel „Central" te Den Haag Concert door Jansci Baloch cn zijn Hongaarsch Zigeu ner-Orkest (in t Café). 6.00—6.30 Gramofoonmuziek. 6.30—7.00 Aansluiting met het Grand Ho tel Café Restaurant „Central" te Den Haag Concert door een Hbllandsch Ensemble (in .The House of Lords'). 7.00—7.30 Causerie door Luitenant J. H. van Giessen over „Het werk op IJsland". 7.30—8.00 Concert door het Omroep-Or- kest o.l.v. Albert von Raalte. 8.01—S.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05—9.00 Concert door bet Omroeporkest I.v. Albert van Raalte. rn.m.v. Di Moor- lag. sopraan en Frederic Lamond. piano, 9.00— 9.35 Radio-tooneel Cyclus: Toppen an het verleden. III. Studio-opvoering van Koning Hendrik VIII". hoorspel door P. H van Moerkerken. Spelleiding- Kommer Kleijn. 9.35—1100 Kovacs Lajos en zijn Orkest II.00—11,10 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. Ijsvogel Oehoe 2—11 26—10 20—10 2—11 27-10 3—11 28—10 29—10 30—10 31—10 1—11 2—11 3—11 Amstordam Boedupus. Belgrado Athene Mersaiiiatruh Cairo Gaza Rutbawells Bagdad Boeshir Diask Karachi Jodpuer Allahabad Calcutta Rangoon Bangkok Alor Star Singapore Medan Batavia 3—11 211 1—11 1—11 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 9 November. óJeoUrt, IuaxL \wrr\, 3 cdxK. DTUit fu/nx» cJcdft toctt 'btmr ieludcL oh oo4 q" lyoJJUm. <moct LANGE5TRAAT 26 LEUSDERWEG 216 SOESTERWEG 96. HEBT U NOODIG? EEN TAXI -t-xsA BEL OP *554 BUITEN RITTEN 6 ct. per K.M. G. LENSINK, HOOGEWEG 19. Betrouwbaar personeel. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OL'DE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 292. Het is het lot van lederen financieelen overzichtschrijver, dat hij de laatste jaren steeds maar in beslag wordt genomen door monetaire vraagstukken, die met het oor spronkelijke wezen van de fondsen niets te maken hebben Ditmaal was Amerika weer eens het oeconomischc element dat militairement „buiten-model" moet worden genoemd. Wat te zeggen van een staat, die aankondigt van plan le zijn. om zijn landsmunt tot lager peil te drukken door den binnenlandschen goudprijs op te zetten. Indien het Amerika werkelijk „ernst" ware geweest om door middel van hooge goudbedingen de valuta te drukken, dan zou ten eerste die bieding in gewoon ganbare dollars moeten zijn uit gebracht. Voor zoover wij de niet overdui delijke berichten hebben begrepen, wordt voorshands alleen de binnenlandsche goud- oroductie aangekocht en zulks tegen obli gaties der Reconstruction Finance Corpora tion, welke obligaties door dc verkrijgers dan bij het Fed. Res. System legen een zeer laag disconto kunnen worden gerealiseerd. Is dat inderdaad zoo, dan behoeft men zich niet te verbazen, dal een en ander niet véél invloed op den dollarkoers kon hebben. In September bedroeg de waarde der pro ductie immers ca. 7 000.000 terwiil het ex portsaldo (na een deficit van Augustus) over September weer een veelvoud van egn. bedrag was. Een onbekende factor is na tuurlijk de betalingsbeweging naar aanlei ding van kapitaalsvlucht, maar daar staan ook weer rentebetalingen tegenover daar Amerika nog steeds 's werelds crediteur is! Blijven dus de goudoperaties der Refico uitsluitend tot de binnenlandsche markt beperkt, dan zou de invloed daarvan zijn natuurlijke grens vinden aan het beperkte binnenlandsche aanbod van edel metaal. Immers: een werkelijk vrije goudmarkt, zoo als te Londen bestaal in Amerika nog niet. „Oud Goud"( een nieuw economisch be grip)! mag nog slechts voor de oude pari teit van 20 2/3 Dollar per o.z. worden ver handeld, terwijl de nieuwe prijs 1/3 hooger is. Men krijgt dan ook somwijlen deo in druk, dat president Roosevelt nu en dan maatregelen neemt om bepaalde binnenland sche groepen (in dit geval de agrariërs) met een kluitje in het riet te sturen, terwijl hij in dit geval tevens de machtige groep der goudproducenten te vriend houdt. Gecom bineerde goud- en wisselarbitrage, waar door inderdaad een directe pressie op den dollarkoers zofr kunnen worden uitgeoefend, schijnt dan ook op dit oogenblik niet mo gelijk te zijn. We zeggen: schijnt want de situatie verandert met den dag. Zoo ligt in de bedoeling dat de Refico in het buiten land op de goudmarkt gaat ooereeren. In dat geval zou de dollar inderdaad moeten dalen. De vrees, dat de te effectueeren Amerkaa^sche goudppnkoooen de voorra den der Bahou® de France of Ned. Bank zouden kunnen leegpompen, doelen wij niet. daar niet is in te zien, hoe Amerika over deze daartoe noodigc franken- of guldep- saldi zou beschikken, zonder eerst direct of indirect de tegenwaarde daarvan in édel metaal naar Frankrijk of Nederland te diri- geeren. Het aanvankelijke speculatieve enthou siasme van Wallstreet, gepaard met een stijging der buitcnlandsche valuta's verliep in het zand, toen die stijging geen verderen voortgang maakte; de bedrijfsberichten luidden: allesbehalve opwekkend (staalacti viteit 26 pet)! en aan den anderen kant zijn voortdurend nieuwe valutaverrassingen te wachten. Het past zeker niet in de lijn eener politiek van dalende valuta, dat Was hington's spoorwegdictator de op handen zijnde zeer groote bestellingen van rails etc poogt te corabineeren met een verdere prysvei laging van staalproducten. De laat ste kwartaalcijfers der Bethlehem Steel Corporation toonen nog steeds een beschei den verlies; en daar de activiteit in dezen tak van nijverheid weer scherp is terugge- loopcn, terwijl de lasten door dc instelling der codes ongetwijfeld zijn gestegen, kan men niet aannemen, dat, bedrijfsoecono- misch bezien, prysverlagingen der eindpro ducten thans gerechtvaardigd zouden zijn, nog afgezien ervan, dat een valutadaling eigenlijk het logische spiegelbeeld van prijs stijgingen zouden moeten zijn. Gelijk zoo vaak in Amerikaansche aangelegenhe den moet ook hier weer het „non liquet" worden uitgesproken en het Nederlandsche publiek toont een sterk verm-nderde specu latieve belangstelling voor shares. Op een zoo verwarden toestand kan men immers géén zaken bouwen. Aand. American Smel ting bleven gefavoriseerd maar voor al wegens de goudproductie. Spoorwegaan- dcelen lagen daarentegen zwak wegens da lende wagonverladingen De September net- to's waren echter niet onbevredigend. Te Amsterdam bleven beleggingswaarden goed prijshoudend. De Indische dollarobli gaties (eigenlyk guldens!) ontstond aan het einde der week een open hoek, toen vraag van Amerikaansche zijde den wel onmatige gedrukten koers kwam steunen! Bij v de 6 ','o obl. Indië eerste serie (A) wierp de loting van 1 November (1/14 deel) haar schaduw vooruit. Ook de guldens-emissies konden zich et telijke punten herstellen. Gemeentelyke obligaties niet meer dan prijshoudend. Dc lange exposé s nopens de financieele saneering der hoofdsteden toonden aan, dat Amsterdam credietwaardig kan worden ge acht, nu ontzaggelijke versoberingen op het programma staan, vooral als het Rijk een deel der ondragelijke crisislasten gaat op vangen. Nog recentelijk zijn antecipatiebil- jetten van Rotterdam, met rijksgarantie te gen laag disconto ondergebracht, Het Rijk doet dus in dit opzicht wat het kan. Duitsche obligaties waren in dee afge- loopen week zéér stil. Misschien komt daarin verandering nu bekend wordt, dat Nederlandsche houders het volle pond zullen ontvangen. Philips Gloeilampen bleven doorloopend goed van toon, mede op de goed klinken de uitlatingen van bestuurszijde nopens den bedrijfsgang. Unilever stegen eenige per centen. waarschijnlijk in afwachting van het interimdividend. Rubberwaarden bleven tijdelijk gevraagd op hernieuwde restrictiegeruchten. Uit Ame rikaansche bron verluidde dat het plan nog sleches wacht op ratificatie der diverse regeeringen, maar er schijnen toch nog tal van haken en oogen te bestaan zoo aangaan de de houding van de Fransche productie gebieden, alsmede ten aanzien der ïnland- schc voortbrenging. Tabakswaarden lager bepaald gedrukt toen men zich na den afloop der najaarsin- schriivin^en de meer dan schrale resultaten ten ooz'chte der in de laatste decennnia wel sterk uitgebreide kapitalisatie ging rea- liseeren (Nadruk verboden.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 10