'AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON Zaterdag 4 November 1933 32e Jaargang No. 109 TWEEDE BLAD AANSLAG OP ADALBERT SMIT UITBREIDING DER STAATSLOTERIJ? kLEEDINGM AG AZIJN CADENA-FABRIEK SLUIT VRACHTAUTO RIJDT IN OP SCHOLIEREN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. VOLLE AGENDA DER LINDBERGH'S Bezoek aan het Vredes paleis GECOMPLICEERD AUTO ONGELUK ONTROUWE KOSTER Haar Avonturier 1 Hoe de fascisten elkaar onderling bestrijden herrezen Binckhorstpartij meldt uit Dusseldorp: In Uerdingen (aan den Hijn halfweg tus- schen Duisburg en Dusseldorp. pal ten Oos ten van Crefeld), waar hij een rede hield, is een aanslag gepleegd op Adalbert Smit. Hij is overvallen door zestig man dT Kruyt partij (een groep onder een reeds lange jaren geponsionneerden majoor, die niet veel sterker dan deze zestig man zal zijn Red.) en door tien messteken aan het hoofi zwaar gewond. Het Vaderland, dat het bericht ontving, teekent hierbij aan, dat Srnit blijkbaar zijn aanhangers tracht te recruleeren uit het Nederrijnsche, waar de N.S.N.A P. meer dan de helft harer afd"elingen telt. H«*t Kruyt partijtje heeft al eens een rol ge speeld in berichten van buitenlandsche cor respondenten in ons land. o.a. in verband inet herrie in d" groep v. Rappard. De onderlinge haat schijnt nu zoo fel ge stegen te zijn. dat men tot aanslagen is overgegaan De politie mag de diverse hoe ren nu wel nog veel scherper in het oog houden. De Binckhorstpartij deelt nader mede, zich onmiddellijk in verbinding gesteld t<» hebben met de autor'teiten te Dusseldorp en te hebben vernomen. dat op een ver gadering van de partij waar Smit voor een aantal Nederlandsche arbeiders een rede zouden, tijdens de vergadering een inval werd gedaan door een groep Npder landsche fascisten van de partij die onder leiding slaat van oud majoor Kruyt en De Joode (alias van Waterland). Deze drongen naar voren en wierpen zich op het be stuur. Smit en de gouwleider voor West Duitschland van Es. werden door eonigp tientallen aangevallen en met ploertcndoo- ders en gummistokken mishandeld. In de zaal aanwezige politie gelukte het. de aan vallers. die ook met messen waren gewa pend te arresteeren. De beide gewonden werden hevig bloe dend naar het ziekenhuis ovprgebracht, waarheen zich later nog eenlge slachtoffprs begaven om zich te laten verbinden. De slachtoffers hebben voornamelijk slag- en steekwonden bekomen, welke niet van zeer ernstigen aard zijn. zoodat geen direct le vensgevaar bestaat. De aanleiding tot. den overval is. waar schijnlijk het feit. dat enkele dagen gele den voor de Ned. fascisten in Duitschland een vergaderverbod was afgekomen, dat niet gold voor de Binckhorstpartij. Aan hangers van dp groep Kruyt schenen hier over ontstpmd en hebben hun woede trach ten te koelpn op Smit. liet wenschelijkheid op zich zelf van een jitbreiding van een leerplicht uitsluitend n den zin van een langeren verplichten eertijd voor het algemeen vormend lager nderwijs. Zij waren het er echter over eens. dat zulk een uitbreiding in den e .jenwoordigen tijd tot de financieele onmo gelijkheden behoort. Alleen reeds om zijn financieele consequenties werd het voorstel dan ook onaanvaardbaar geacht. Verscheidene andere «eden verdedigden het voorstel. Wat de financieele zijde be treft, vestigden zij in het bijzonder de aan dacht op het feit. dat tegenover de uitga ven voor salarissen een groote besparing jp wachtgelden zal komen te staan, ter wijl er voor de zeer vele jonge menschen, die de onderwijzersakte bezitten, weer eenig perspectief zal komen. Doch vooral is het h.i. van beteekenis dat door verlcn ging van den leerplicht het aantal perso nen, die aan het productieproces deelne men. zal worden verkleind. Naast ernstige financieele bezwaren had den verscheidene leden legen het verplicht stellen van de gelegenheid tot verstrekking van schoolvoeding ook principieele bezwa ren. De Tweede Kamer over het voorsteller Laan Volgens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het voorstel-K ter Laan tot uitbreiding van de Staatsloterij verklaar den verscheidene leden, voorstanders op principecle gronden van afschaffing der Staatsloterij, reeds op dien grond aan een uitbreiding hun medewerking niet te kun nen verleenen. Verscheidene andere leden, die niet prin cipieel gekant verklaarden te zijn tegen het voortbestaan der Staatsloterij, meen den toch. dat behandeling van dit initia tief-voorstel weinig zin heeft. Immers al mocht het door de Staten-Generaal wor den aangenomen dan zal de regeering daaraan nog bezwaarlijk haar goedkeuring kunnen hechten. Bij zijn optreden toch heeft de regeering de verklaring afgelegd, dat het toespitsen van politieke en geeste lijke tegenstellingen ter wille van de nood zakelijke eendracht zou worden vermeden Het vraagstuk der Staatsloterij ligt naar de meening dezer leden in een zoodanige sfeer van principieele tegenstellingen, dat het alleen reeds daarom verstandig zou zijn. dit voorstel in te trekken of wel voor loopig te laten rusten. Van andere zijde werd het voorstel op verschillende gronden verdedigd Tenslotte wezen enkele voorstanders er op. dat de regeling, die ton gevolge heeft, dat in de eerste vier klassen geen nieten voorkomen, tot corruptie zou kunnen lei den, wanneer de collecteurs bijv. in de derde klasse voor eigen rekening spelen en op de beschikbare loten voor een relatief belangrijk deel zelf de hand leggen. Zij zouden wenschen. dat maatregelen daar tegen in het voorstel werden opgenomen. WIJZIGING LEERPLICHTWET. Op het oogenblik financieel onmogelijk geacht. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s. tot wij ziging van de Leerplichtwet. Hieraan wordt het volgende ontleend: Zee vele leden wenschten niet in een ge dachten wisseling te treden over de al of HST KAMERLID SCHAPER ERNSTIG ONGESTELD. Rotterdam, 3 Nov. Gisteravond is het aoc dem. Kamerlid, de heer J. H. Schaper, vice-voorzitter der Tweede Kamer, op het station Hofplein van de Klectri-rhe spoor, waarmede hij zich naar zijn woonplaats Voorburg wilde b.'geven, plotseling onwel geworden en in elkaai gezakt. Hij is per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht Ongeveer 200 werklieden komen hierdoor op straat Culemborg, 3 November. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de firma Dresselhuijs en Nieuwcn- huysen. fabrikante van de Cadena- sigaren alhier, aan alle haar ar beiders ontslag aangezegd. Bij dezen noorlzakelijken maatre gel. waardoor de geheele fabriek wordt stopgezet,, zjjn ongeveer 200 arbeiders betrokken. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de aankondiging van de verhoogde accijnsen. Een hunner aan zijn verwon- dingen overleden Vuren, 3 Nov. Vanmorgen om onge veer acht uur is een groote vrachtauto ge laden met stroo bij het passceren van een stilstaande auto ingereden op een groep leer lingen van de Christelijke Kweekschool te Gorinchem die op de fiets op weg waren naar school. Enkele van liet liepen eenige schrammen op. De 18-jarige J. van Hossen uit Herwijnen was er echter zeer ernstig aan foe. Zwaar gewond werd de jongen op genomen en in een woning binnengedragen. Een kwartier na het ongeluk is de jongen overleden AUTO IN DE HAARLEMMERVAART. Amóterdam, 3 Nov. Hedenmorgen jmstreeks 9 uur is een 'uxc-auto, waarin twee person m zaten, in de Haarlemmer vaart tegenover den Osdorperweg gereden. De brandweer is dadelijk m-t den red dingswager. uitgerukt Bij aankimst waren de twe.? personen, twee Losdsche studenten, reeds door handreiking gered. Zij hadden geen letsel bekomen. De kraanwa^en van de brandweer, die uitgerukt was om den wagen te lichten, is, naar wij nader vernemen, teruggekeerd, omdat het lichtingswerk te veel stagnatie in het tramverkeer ter piaatso zou veroor zak jn In dit verband ic beslaten, dat de auto vannacht uit het water zol worden gehaald Mevr. Lindbergh ontvangt een doosHaagsche hopjes 's-Gravenhage, 3 Nov. Kolonel Lind bergh heeft hedenochtend een bezoek ge bracht aan de kantoren van de K.L.M. aan den Hofweg te den Haag. De heer Lindbergh bezichtigde allereerst onder leiding van den heer PJesman de verschillende lokaliteiten, waarbij hij zijn instemming betuigde met de practischo in richting en moderne outillage van het be drijf. Vervolgens had de heer Lindbergh een langdurige conferentie met de directie der K.L.M. Na afloop der bespreking is de heer Lindbergh, vergezeld van den beer Pies man. naar het vliegveld Waalhaven ge gaan. waar hij de werkplaatsen in oogen- schouw nam. Het plan beslaat, dat kolonel Lindbergh vandaar hedenmiddag naar Schiphol zal vliegen en vervolgens weer naar Den Haag zal lerugkeeren. Alvorens zich naar de kantoren der K.L.M. te bege ven. heeft de heer Lindbergh, vergezeld van zijn echtgenoote. een langdurig bezoek aan de fabriek en magazijnen van de fir ma H. P. Mutters en Zn., gebracht, waar met zeer veel belangstelling de inrichtinu der K.L.M. vliegtuigen en de nieuwe in aanbouw zijnde intérieuren voor de Euro- peesche lijnen en Indiëroute werden be zichtigd. 's-G ravenhage, 3 Nov. De algemeen secretaris van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart kol. bd. Walaardt Sacré, lictft hedenochtend kol. Lindbergh namens die vereeniging met enkele hartelijke woor den welkom geheeten en heeft hem, als souvenir aan zijn verblijf in Nederland, de vereenigingspenning, gemonteerd als pres se papier, overhandigd, terwijl aan me vrouw Lindbergh een doos Haagsche hop jes werd aangeboden. Kolonel Lindbergh toonde zich zeer In genomen met deze door hun soberheid zoo geheel in zijn stijl passende, attenties. Kellogg bezoekt Lindbergh. De heer Lindbergh heeft hedenochtend in zijn hotel bezoek ontvangen van den heer Kellogg, rechter in het Permanente Hof Van Internationale Justitie en van den secj'elaris der Amerikaansehe legatie, den heer Johnson, die den beroemden vlieger namens den gezant kwam begroeten. De gezant zelf was door lichte ongesteldheid verhinderd te komen. Het lag in het voir nemen van Lindbergh 's middags de zit ting van het Permanente Mof van Inter nationale Justitie bij te wonen. In het Vredespaleis. Kolonel Lindbergh is hedenmiddag met zijn echtgenoote en de secretaris der Ame rikaansehe legatie, de heer Johnson, om streeks half vier in het Vredespaleis aan gekomen. Hij werd begroet door den rech ter Kellogg, die hern door de verschillen de zalen van het gebouw leidde en de vel schillende bezienswaardigheden daarvan toonde. Bij de hoofdtrap ontmoette Lind bergh den president van het Permanenie Hof van Internationale Justitie den heer Adalci. Beide heeren onderhielden zich eenige oogcnblikken met elkaar. Ook maakte kolonel Lindbergh nog kennis met den vice-president van het Hof, den her Guerrero en met den rechter de Busta- mante. Te vier uur waren de bezoekers aanwezig in de groote rechtszaal alwaar zij de opening van de zitting van het Perma nenle Hof bijwoonden. Kort daarop ver trokken zij weder. Met wie zij aten. De heer en mevrouw Lindbergh hebben hedenavond in hotel Wittebrug bet diner gebruikt, waaraan zij genoodigd haddtn de heeren Pesman, Van Hoogentiuyze en A Ier van de K.L.M., de heer Mutters, dr. Cannegieter en luitenant van der Giesst-n, laatstgenoemde beiden in verband met de weerkundige onderzoekingen, welke in het internationale pooljaar op Groenland zijn erricht. Kol. Lindbergh is van plan, morgenoch tend naar Amsterdam te gaan om de Fok ker-fabrieken te bezichtigen en een be zoek te brengen aan Schiphol. Waarschijn- 'ijk zal op Schiphol de lunch worden ge bruikt. waarna het gezelschap in den na middag weder in den Haag wordt ver wacht. Een dame licht gewond Overschie, 3 October. Hedenavond te half 7 heeft op den Rijksstraatweg nabij het kruispunt Hofweg onder de gemeente Overschie een tweetal auto-ongevallen plaats gehad, waarvan de afloop, de om standigheden in aanmerking genomen, n<«g vrij gunstig genoemd mag worden. Op dat moment stond de vrachtauto, bestuurd door J. de Jong uit Rotterdam, een wa gen van de firma Jamin te Rotterdam stil op de rechterzijde van den weg wegens motordefect Onverwachts werd de vracht auto van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door mevr. Bak ker, woonachtig te Rotterdam. De luxe wa gen werd van voren geheel ingedrukt. De 51-jarige dame liep snijwonden in het «le- laat op door het breken van de voorruit Direct nadat deze botsing had plaats ge had, volgde-ecn tweede. De vrachtauto, bestuurd door den 30 ja rigen J. Arnold, afkomstig uit Rotterdam had gewacht op den weg in verband met de eerste botsing. Daarna wilde de vracht auto de plaats van het ongeval passeeren un op dat moment werd deze wagen van achter aangereden door een persunenauio, bestuurd door den heer J Standaart, uit Schiedam Beide wagens liepen schade -»p, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Mevrouw Bakker Is door een passeeren- de auto naar het politiebureau te Over schie gebracht, waar zij door dr. J. Donker sloot werd verbonden. De politie van Overschie stelt een onder zoek in. Een bedrag van 10.000 aan collecten verduisterd Amsterdam, 3 November. Reeds ge- ruimen tijd was bekend, dat do boekhou ding van den koster van de Nieuwe Kerk der Nederlandsch Hervormde Gemeente niet in orde was. Een maand geleden on geveer is deze beambte geschorst. Bij het daarop gevolgde volledige onderzoek is ge bleken, dat een bedrag van ongeveer 10.000 is verdwenen. Deze gelden betref fen de opbrengst van de collecten van de verschillende Nederlandsche Hervormde Kerken te dezer stede, die worden afge dragen aan de kosterij van de Nieuwe Kerk. Het kerkbestuur heeft thans aan gifte gedaan bij de politie en hedenmiddag is de koster in arrest genomen en ter be- beschikking van de justitie gesteld. Wie geen verontschuldiging zoekt, doch recht op zijn doel afgaat, die overwint! Een episode uil den Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. „Begrepen", zei Melchior, die zijn wan trouwen geheel had afgelegd. „Maar het koord?" vroeg hij. „Een sterk touw heb ik altijd bij mij", klonk het antwoord en hij wees naar een forschen boomtak, Melchior kon een hui vering niet onderdrukken. Hij zag bloed aan het koord. „Ik zou ze liever zoo ontvangen", mom pelde Saxon. „Overdreven gewetensbezwaar tegen die beulen!" antwoordde de vreemdeling. „Bo vendien mag er niet één ontkomen, anders loopen we nog grooter gevaar". „En als de freule in hun handen valt..." voegde Melchior er aan toe. „Jé hebt gelijk', besloot Saxon. Saxon zocht voor Marton een veilige schuilplaats in het woud. „Marion", raadde hij. „wacht hier; de vijanden zijn in aantocht. Als de scher mutseling afgeloopen is. kom ik je halen". „Neen!" zeide ze. „Ik ben een officier, ik wil meevechten." De vreemdeling was inmiddels diep bui gend genaderd. „Freule!" begon hij, „wilt u nog eenmaal mijn raad volgen? Luister dan naar de wijze woorden van den kapitein. Ik verze ker u, dat hij spoedig weer bij u zal zijn „Ik ben u zeer veel verplicht, vreemde ling, daarom zal ik wachten, maar het gaat tegen mijn zin". Het touw werd laag gespannen. Na eenige minuten klonk het getrappel van vele paarden over den weg. „En u?" vroeg Saxon. „Ik zal ze van achteren aanvallen", luid de het antwoord. Hij verdween in do bos- schen. De vier ruiters stonden naast elkaar op den weg, het bloote zwaard in de vuist. In het maanlicht geleken het vier reus achtige heldenfiguren. Toen de huzarenofficier om de bocht verscheen en de ruiters in gevechtsstelling zag staan, schreeuwde hij: „We hebben hen! Galop! Rijdt hen on der den voet", en met donderend lawaai stormden de huzaren op de vier ruiters in. Het was een doodenriL De eerste paarden struiikelden over het touw De huzaren stortten hals over kop neer. De volgcnd-m vielen over de eersten. Een drietal krab belde weer op de been. De strijd was spoe dig beslist. Slechts de beide achterste rui ters hadden tijdig hun paarden kunnen inhouden. Ze wendden den teugel, maar midden jp den weg in het zilveren maan licht stond een hoog. donker paard, waar op een lange, magere gedaante zat, het hoofd bedekt door een zwarten kap met twee hoog uitstekende horens. „De duivel!" gilde een der huzaren. „Satan komt je halen", klonk een snij dende stem en door een slag van zijn groot zwaard, dat op een beulszwaard geleek, velde hij den ruiter neer. Een snerpend hoongelach weerklonk door de wouden, zoo angstwekkend, dat de strijders hun harten als steen voel den verstijven. De twqcdc huzaar, een forsche kerel, schreeuwde* „Duivel of geen duivel, terug naar de hel'', en deed een uitval naar den vreemdeling. Deze week terzijde, wierp het zwaard over in do linkerhand en doorstak zijn tegenstander, maar zijn rechterarm was getroffen. Van do tien huzaren was er niet één meer in loven. „Plet touw oprollen", beval de vreemde ling „T en beulen minder". Toen rolde hij voorover van zijn paard. Saxon cn Melchior snelden naar hem toe. Saxon knielde bij hem neer. „Hij leeft", sprak nij. Melchior goot den gewonde een teug wijn tusschen de tanden en begon hem te verbinden. Hij opende de oogen. „Ik zal mij wel redden", waren zijn eer ste woorden, „vervolg uw tocht". ,Geen denken aan", antwoordde Saxon. „Probeer op te staan. U gaat met ons mede". De mannen hielpen hem op zijn paard, dat met voorovergebogen kop naar zijn meester keek. Melchior 6teunde hem, den arm om het middel. De overste haastte zich naar de prinses. „Afgeloopen", deelde hij haar mede. „Niemand gewond behalve de vreemdeling. Een slag op den arm. Zijn ttvischcnk'omst heeft ons weer gered". „Den hemel zij dank!" antwoordde zij. „O, wat is het wachten afschuwelijk. Tel kens wilde ik aan den strijd deelnemen. Het was zoo moeilijk je bevel op te volgen. En toen dat akelige hoongelach, juist als in de onderaardsche gang". Samen gingen zij naar den vreemdeling. „Ik dank u", zei Marion. „Ik hoop u eens alles te kunnen vergelden". Zij zocht zijn linkerhand. „Hoe voelt u zich?' Een flauwe lach verscheen op het blecke gelaat. „Het gaat, freule. Jammer dat ik geen satanskind ben, dan zou mijn vader beter over mij hebben gewaakt". Men steeg te paard. In matigen draf werd de weg vervolgd, Melchior ondersteunde den vreemdeling. Bij het aanbreken van den dag zagen zij een ouJe, grijze vesting opdoemen, om ringd door breede grachten. HOOFDSTUK XXI. Het grijze hoofd van den slotvoogd ver scheen in de diepe smalle nis boven de poort, nadat Melchior voor de derde maal geroepen had. „Wie daar?" klonk een luide stem. „Kapitein Saxon met gevolg", antwoord de de wachtmeester. „Ben nj daar, Melchior?" „Zeker Bernhard'" „Heeft de koekoek geroepen?' „Dertien maal, zes keer te veel De oude valbrug vipl knarsend neer, sprong nog. een paar ma!en naar boven, de poort werd geopend, het zware hekwerk rees langzaam omhoog, een soldenier schoof Ie groote grdndels over de brug en hoffelijk verzocht de slotvoogd de gasten binnen te treden. Hij reikte Saxon eerbiedig de hand en sprak: „Overste, wees welkom op Blngum- stein De slotvoogd geleidde de gasten naar de ruime ridderzaal, die eeuwen oud scheen. De vloer bestond uit groote, blauwe ardui nen tegels. Aan de witgekalkte muren hin gen jachttrofeeën, koppen van evers en reusachtige hertegeweien. Langs de wanden stonden op regelmatige afstanden wapenrustingen van velerlei soort, van de vroegste tijden af. Harnassen van grove, ijzeren ringen op een gevuld lederen onderkleed. Kettingpantsers en ma liënkolders met pothelmen, die als aker tjes op de schouders rustten. Gothische en Maximiliaanharnassen. En wapenrustingen uit den bloeitijd der wapensmeodkunst Blanke, zwarte, geëtste, zilveren en ver gulde harnassen, lichte voor den oorlog en zware, zooals voor de tournooien werd"n gebruikt Sommige waren prachtig ver sierd met majestueus gepluimde helmen; andere droegen spotmaskers om den vijand te erger»n of aan het lachen te brengen, een niet te onderschatten voordeel. Naast den ingang hingen en stonden al lerlei oude wapens, partisanen, krijgszeiscn, hellebaarden, lansen en spietsen. Ter weers zijden hing een zwart bord, waarop zwaro zwaarden waren bevestigd; een- en twee- banders met oude gevesten: vuistringen en ezelsoorcri. Ook beulszwaarden, waaruit bleek, dat het halsrecht op Bingumstein ge- heerscht had. Boven de deur zag men over twee gekruis te spontons, een groot schild, waaron het wapen der Von Bingums was aangebracht: een slang met een vogel op een licht violet veld, de kleur van amatist. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5