AMERSFOOR TSCH DAGBLAD IN MEMORIAM DR. EMILE ROUX (1853-1933) Zaterdag 4 November 1933 32 e Jaargang No. 109 CE LAATSTE MEDEWERKER VAN PASTEUR BOMAANSLAGEN IN AMERIKA DE BELGISCHE MILITAIRE BEGROOTING GCERING ZAL VANDAAG GETUIGEN REGEERINGSVERKLARING VAN SARRAUT TIEN DOODEN IN WEST-JAMAICA Belangrijke onderzoekingen op het gebied van de diphterie, van de syphilis en van de bacterioloi gische techniek Leider van 't Pasteur-instituut Parijs, 3 Nov. (II.N.) Do heer Roux, ili- recleur van het instituut Pasteur, is van avond overleden. De gestorvene was in 1S53 geboren, studeerde te Clermont-Fer rand in de geneeskunde, werkte daarna als assistent bij Pasteur en-wérd later belast met de leiding der bacteorologischc afdec- ling van het instituut. In 1895 volgde zijn benoeming tot onderdirecteur. De overle dene heeft zich vooral naam gemaakt door werk voor de antiseptische behandeling en door zijn ontdekking van het diphteritis- serurn. Hij was lid van de akademie van geneeskunde, van de akademie der weten schappen en werd in 1903 onderscheiden met den Oslrisprijs van het instituut. Van wetenschappelijke zijde schrijft men ons. Emile Roux overleden! Wat reeds eenige jaren gevreesd en reeds eenige maanden verwacht werd, is eindelijk werkelijkheid geworden. Toch is Calmetle bem nog voor gegaan. Zoo was hij de laatste van de 100% „Pastoriens", de laatste volle mede werker van den Grooten Meester. Reeds als jong bacterioloog kwam Roux bij Pasteur, ongeveer gelijk met Chamber- land. Dat was in de dagen, dat Pasteur zich met zijn volle geniale werkkracht had geworpen op do studie van de ziektever wekkende micro-organismen, eerst het miltvuur, daarna de hondsdolheid. Dat was omstreeks 1880. Uit dien tijd stamt de eerste verhandeling van Pasteur met Roux en Chamberland over onderzoekingen op het gebied van het miltvuur. Enkele jaren later verschenen zijn opzienbarende opstel len over baanbrekende onderzoekingen op het gebied van de besmettelijke keelziekte: de dópjithcrie. Roux vond in samenwerking met Yersin in 'de voedingsbodems, waarop diphthcriebacillen eenige jar-en (e vo ren ontdekt door den wilden Klcbs en door den serieüzen Loeffler hadden gegroeid vergif, dat een zeer bijzondere, werking bleek te bezitten en vermoedelijk de ver oorzaker was van de schadelijke gevolgen van de besmetting: het diphtherie toxine. Die publicatie verscheen in een van de eerste jaargangen van de Annales de l'in- stilut Pasteur (1S88), opgericht ongeveer gelijk met de opening \an net vorstelijke Pasteur-Institut aan de Rue Dutot. Men weet, dat de gelden voor bouw, inrichting en onderhoud van deze stichting, die zoo veel voor de volksgezondheid van alle landen gedaan heeft, mogelijk gemaakt werd door een openbare inzameling in aan sluiting aan de ontdekking door Pasteur van de entstof legen de hondsdolheid (welke inzameling het voor die dagen on gekende bedrag van 2.5 millioen francs op- braoht, waarvan voor bouw en inrichting maar 1.5 werd gebruikt). Bij de opening werd Roux tot onder-directeur van het laboratorium van Pasteur benoemd (Cham berland werd directeur). De ontdekking van het diphtherie toxine door Roux vormde den grondslag voor de ontdekking door Von Bcliring in 1890 van het diphthcrie-anti-toxine, dat als anti- diphtherieserum in den Kerstnacht van 1891 in do kliniek van Von Bermann tc Berlijn voor do eerste maal werd toege past. Terwijl dus voor dc Duitschers Reti ring als „de" ontdekker van dit serum geldt, hebben de Franschcn niet geheel on gelijk als zij daarvoor toch Roux meer aanzien. Roux toch is het geweest, die voortwerkonde op de eigen ontdekking en op de, uitkomsten van Behring (bij kleine proefdieren) voor de eerste maal paarden voor cle serum winning gebruikte Op het internationaal congres voor hygiëne en demografie te Boedapest in 1894 was lui ook weer Roux, die de ruimste ervaring op dit gebied kon melden. Zoo is het begrij pelijk, dat de Franschen jarenlang van het „serum de Roux" spraken en schreven en onze landgenoot Spronck het in een op stel in het Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunst in 1895 ook over „het serum van Roux" had. Daar komt nog een psy chologische factor bij: de Duitschers, met name ook Behring, gingen dadelijk over tot cornmercieele exploitatie van hun vin- din"cn, terwijl Roux en Chamberland bij de opening van het Pasteur-Instituut het voortreffelijke voorbeeld van hun grooten meester hadden gevolgd en hun vindingen eens en voor goed belangeloos hadden af gestaan aan het Pasteur-Instituut, dat nooit tot cornmercieele exploitatie is over gegaan. Een jaar na de opening van het Pasteur- Instituut werd Roux chef van een van de zes afdeelingen. en wel van de technisch- bac-eriologische afdeeling (Grancher, Du claux, Chamberland, Metchnikoff en Ga- meléia waren dé chefs van de andere „ser vices", waarin de inrichting verdeeld was)! Aanhem werd tevens een onderwijstaak toebedeeld, speciaal op het gebied van de bacteriologische methodiek en zijn toepas sing op de geneeskunde. In 1S97 werd Roux onder-directeur onder Duclaux: dat was dus na den dood vam.den Grooten Mees ter, wiens werk zij zoo trouw, met zooveel volharding en succes trouwens hebben voortgezet. Uit die dagen dateeren belangrijke on derzoekingen van Roux en den Russischen kameraad Elie Metchnikoff over de syphi lis: zij slaagden er in de besmetting met deze ziekte, waarvan dc verwekker eerst veel later door Levaditi ook in het Pasteur-Instituut zou worden ontdekt, over te brengen op proefdieren, op konij nen, wat voor de voortgezette proefonder vindelijke studie van deze wereldziekte van de allergrootste beteekenis is gewor den: ook hier dus baanbrekend pioniers werk. Ook apen bleken vatbaar te zijn. In 1904 trad Duclaux af als directeur en overleed kort daarop. Roux werd directeur, Chamberland, die een paar jaar oudèr was dan Roux, werd onder-directeur, maar overleed reeds het volgend jaar, in 19U5 om opgevolgd te worden als onder-dirëc- teur door Metchnikoff, die pas in 1915 kort na zijn 70-jarig jubileum overleden is. Se dert dien tijd is het enkelvoudig onder- directeurschap vervangen door een dubbele functie: Calmette thans ook reeds over leden was de eene en Martin, die thans nog in leven is, de andere onder-directeur. Sedert 1904 is dus de leiding van het groote en steeds grooter wordende Pasteur Instituut in handen geweest van Emile Roux, die daaraan zijn volle werkkracht en toewijding heeft gegeven tot voor enkele jaren ziekte en ouderdom hem het werken onmogelijk maakten en wij zijn hand nog alleen in de Annales de l'Institut Pasteur aantreffen als hij den droeven plicht ver vult een van zijn jongere medewerkers, door den dood ontijdig weggenomen, te herdenken. In die jaren heeft hij steeds meer de leiding moeten en kunnen over geven aan Calmette, die ondanks zijn taak bij de leiding van de instelling nog kans zag zijn onderzoekingen en propaganda op het gebied van de tuberculosebestrijding door voorb hoedende onvatbaarmaking met zijn B C.G.-vaccin voort te zetten en voor wien intusscheri een belangrijke vlcu gel aan het Instituut is aangebouwd, een afzonderlijk tuberculose instituut, dat pas verleden jaar gereed gekomen en in ge bruik genomen is. Roux heeft, zooals wij reeds zeiden, al de medewerkers en voornaamste leerlingen van Pasteur overleefd en zich op den duur in hoofdzaak moeten beperken tot de lei ding van de instelling, zoodat de laatste jaren geen belangrijke publicaties van zijn hand meer zijn verschenen. Uit zijn jongere jaren verdienen toch nog enkele belangrijke kleinere technische vindingen vermelding. Wij noemen spe ciaal het gébruik van een glycerineJioudon den voedingsbodem voor het kueeken van tuberkelbacillen en het gebruik van glyce rine bij het bereiden van koepokstof. AFTREDEN VAN DEN AMERIKAAN- SCHEN AMBASSADEUR TE PARIJS? Washington, 3 November (V.D.). In politieke kringen verluidt, dat do Ameri- kaansche ambassadeur te Parijs, Jesst Strauss, niet meer op zijn post zal terug keeren. Ambtenaren van het staatsdepar- tement verklaren in dit verband, dat zij nergens van weten, doch dat zij wèl mo gelijk achten, dat Strauss wegens gezond heidsredenen aftreedt RIJKSDAGBRAND De farmersstaking groeit den leider over het hoofd. New York, 3 November (V.D.). Naar uit Des Moines (Iowa) wordt gemeld, heeft de leider van de farmersstaking Milo Reno verklaard, dat de stakingsbeweging haar leiders geheel over het hoofd is gegroeid De stakende boeren hebben het resultaat der besprekingen te Washington tusschen Roosevelt en de vijf gouverneurs niet af gewacht Veeleer zijn in de laatste 24 uren bomaanslagen en overvallen op transporten van landbouwproducten gepleegd en is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen de politiebeambten en farmers, die trachtten de landwegen tc versperren. De ongeregeld heden in het stakingsgebied hebben groo ten omvang aangenomen. Indien president Roosevelt niet direct afdoende maatregelen neemt, is het ergste te vreezen. De grensversterking wordt in een buitengewone begroo ting behandeld Brussel, 3 •Nov. (V.D.) De Belgische be grooting voor nationale verdediging, die dezer dagen in behandeling zal komen, be loopt een totaal bedrag van 869.350000 fr. of een vermindering in vergelijking met de begrooting van het vorige jaar van 24 millioen francs. De uitgaven voor de vol tooiing van dc grensversterking zijn hierbij echter niet inbegrepen, doch worden gevo teerd in een buitengewone b#rooting, die buiten het defensiebudget valt De Belgische regeering heeft bovendien met de Fabriqup NalinnaTe des Armes de Guerra twee contracten voor de levering van oorlogsmateriaal tot de jaren 1936 en '940 gesloten, voor een totaal bedrag van "8 millioen francs Bovendien is een ere diet van 22 millioen francs uitgetrokken voor do. instelling van bijzondere grensregi- m en ten Dreigen de mannen van de Roode Hulp met een pak slaag? Nadat Dimitrof de zaal heeft verlaten, wordt de volgende getuige uit Moskou ge hoord, mevr. Arboro. Desgevraagd ver klaart zij, dat dit haar werkelijks naam is. Naar haar weten heeft Popof geleefd van de opbrengst van zijn wetenschappe lijk werk op het gebied der politieke eco nomie. Zij heeft Popof zoowel onder zijn werk dijken paam als onder den naam Petkof gekend. Een tijd lang woonde zij op dezelfde étage als Popof en als zoodanig heeft zij hem gezien tot eind October. Hiermee is het verhoor der beide getui gen uit Moskou beëindigd en wordt de banketbakker Johan Micha'sk'y gehoord, die meedeelt, dat de drie beklaagden dik wijls in zijn huis waren. Dimitrof hid hij van het najaar 1932 tot het begin van 1933 dikwijls gezien en Tanef sedert Maart 1932 tot het begin van 1933. De president wijst getuige er op, dat Tanef volgens zijn pas op 2i Febr. 1933 te Berlijn is aangekomen. De getuige kan echter weinig meer over de drie Bulgaren mededeelen. Ten aanzien van Popof gelooft hij dat hij dezsn met een ander kan hebben verwisseld. Popof en Tanef spreken opgewonden met hun tolk, die tenslotte voor hen vertaalt wat Michalsky gezegd heeft. Beiden verkla ren, dat de mededeelingen van dezen ge tuige niet kloppen. Hierna wordt gepauzeerd. In de middagzitting wordt in de eerste plaats gehoord de kellner Heyta, die werk zaam is in de lunchroom van getuige Mi chalski. In Februari bad hij Popof en Dimi trof af en toe in het lokaal zien zitten. Di mitrof (wee uf driemaal, én,,^ens op de bovenverdieping met Tanef. Popof en Di mitrof kwamen nu eetns halleen,' -xlan weer samen. Volgende gétuige is mevrouw Anna Har- tung—Muller uit Berlijn, die tot Augustus 1929, lid van de Communistische Partij en van de Internationale Roódc Hulp was. Zij heeft Dimitrof loeren kennen als vertegen woordiger der naar Duitscbland gekomen Bulgaarsche emigranten. Dimitrof ontving van de I.R.II.steungelden voor hulpverlee ning aan deze emigranten. Hij woonde niet onder den naam Dimitrof, doch onder een anderen naam te Berlijn. Zij had hem daar dikwijls-gezien en zijn portret in de kran ten onmiddellijk herkend. In Augustus 1929 trad zij uit de partij en uit de I.R.H., om dat ten aanzien van de emigranten veel dingen gebeurden, die haar niet leken. Ook Popof was haar bekend. Hij had te Berlijn bij een harer vriendinnen, mevrouw Risch- kowski, gewoond. Zij had hem daar dik wijl6 gezien en ook bij de confrontatie her kend. Omtrent Tanef verklaart zij, dat in 1928 bij de I.R.H. een Bulgaar als 6choen maker werkte. Tanef komt haar vreeselijk bekend voor, zoodat bij bijna zou geloo- ven, dat hij het is. Getuige deelt dan nog mede, dat zij zich bedreigd voelt. Reeds Woensdag was zij als getuige gedagvaard Uit de zaal waren twee mannen gekomen die in het voorbijgaan tegen haar zeiden- „Een pak slaag zou de beste straf zijn". De zelfde man, dien zij herkend had als een hooge functionnaris van de Roode Hulp, zou dezelfde opmerking nog eens tegen haar hebben gemaakt, toen hij de tweede maal passeerde. De zitting wordt verdaagd tot morgen. B e r 1 ij n, 3 Nov. (V.D.). Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zal morgenochtend te half tien de Prui sische minister-president en rijks minister Hermann Goering, als ge tuige door den Senaat van het Rijks gerechtshof gehoord worden. Op de perstribune is men van mea ning, dat dit verhoor een heel wat minder sensationeel verloop zafheb ben, nu Dimitrof door de uitwijzing van den president in de beklaagden bank ontbreekt. (Voor het verslag van de rechtszitting van Zaterdag, verwijzen wij naar het eerste blad). UITGIFTE VAN 400 MILLIOEN YEN AAN SCHATKIST-OBLIGATIES. Tokio, 2 November (V.D.) Het ministe rie van manden maakt bekena, dat tot een bedrag van 400 miilioen yen aan schatkistobligaties zal werden uitgegeven, welke 4% rente per jaar zullen geven. Zij zi.in aflosbaar in ongeveer 24 jaren. De koers van uitgifte is 98%. Van de 400 mil lioen zullen 300 millioen worden geplaatst bij de Bank van Japan, lerwijl op de overige 100 millioen bij de spaarbanken zal kunnen worden ingeteekend. „Frankrijk zal trouw blijven aan zijn verplichtingen en aan de te Genève aanvaarde taak" Belastinghervorming aangekondigd Parijs, 3 November (V.D.). De Fransche Kamer is Vrijdagmiddag om drie uur bij eengekomen. Dc president van de Kamer en minister president Sarraut wijdden woorden aan de nagedachtenis van Paul Painlevé, wiens stoffelijk overschot Zater dag op staatskosten zal worden ter aarde besteld. Ten tecken van rouw werd de zit ting geschorst tot 4 uur. In deze zitting heeft de minister-president de regeering6 verklaring persoonlijk voorgelezen. De vice- voorzitter van den ministerraad, de minis ter van Justitie heeft de verklaring in den Senaat afgelegd. De regeeringsverklaring begint met een inleiding, waarin o.m. wordt verklaard, dat het kabinet het vertrouwen van de kamer verzoekt om het de regee ring mogelijk te maken de zekerheid vaD het Fransche lot en het democratische re giem door het herstel van de economische en financiecle macht van het land en door de verzekering van de nationale veiligheid binnen het kader van den internationalen vrede te consolideeren. De regeeringsverklaring beslaat feitelijk uit vier gedeelten: Eerst wordt gewezen op de noodzakelijk heid het deficit op de begrooting weg te werken, voorts wordt een belastinghervor ming aangekondigd, het bedrijfsleven zal door een plan voor de nationale outillage en door de verbinding van het moederland met do koloniën worden bevorderd. Tenslotte besprak Sarraut de buitenland sche politiek. De regeering Sarraut vervolgt de door dc Kamer goedgekeurde huiten landsche politiek van haar voorgangster omdat zij in haar voortzetting de verze kering van de hoogste belangen van Frank rijk ziet opdat de oplossing van de thans zoo zwaar op de materieele en moreele po sitie der volken drukkende kwesties door de achting voor de verdragsverplichtingen en door een rechtvaardige toepassing der Volkenbondsstatutcn plaats vinde en Frank rijk zijn buitenlandsche politiek zal kun nen voortzetten in den geest van 6olidari teit en internationale samenwerking. Frankrijk zal trouw blijven aan zijn ver plichtingen en zich niet afkeeren van de te Genève in volkomen solidariteit met alle onderteekenaars der vredesverdragen en van het Volk^nbondsstajuut aanvaarde laak. Frankrijk zal het aangevatte werk voortzetten volgens de belangrljkétè grond slagen, welke met Engeland, de Vereenigde Staten, en Italië, zoomede in volledige over eenstemming met de andere met Frankrijk bevriende volken principieel zijn vastge legd. Frankrijk is rustig en sterk en het zal zonder emotie blijven, omdat het zich in staat weet zijn rechten te doen eerbiedigen Dit recht valt onder de huidige omstandig heden samen met het recht van alle vol ken, die oprecht vasthouden aan de hand having van den vrede, vooral Engeland, dat nadat het zoo edelmoedig met Frankrijk alle beproevingen heeft gedeeld, thans door de 6tem van een van zijn meest op den voor grond tredende staatslieden (Baldwin) de nadrukkelijke instemming van zijn regee ring met de werkzaamheid van het verdrag van Locarno heeft bekrachtigd, voorts Italië wiens vriendschap door de politiek der vo rige regeering op gelukkige wijze is beves tigd en welks recente diplomatieke stappen duidelijk den wil met Frankrijk samen te werken hebben bevestigd. Voorts sprak Sar raut over de vrienden in België, Polen en in de Kleine Entente, die zeker van huri innige verbondenheid met Frankrijk, zich hebben aangesloten bij de Fransche plan nen en onderhandelingen. Na deze uiteenzetting van den premier werd een begin gemaakt met de behande ling der interpellaties over de algemeene Fransche politiek. Deze besprekingen zul len waarschijnlijk tot vanavond laat duren en zij zullen worden beëindigd met een stemming, waarbij dc nieuwe regcèring wel in de meerderheid zal blijven. Vertrouwen in de regeering. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur heeft de Kamer door aanvaarding van een door den plaatsvervangenden leider der ra dicaal-socialistische fractie Delbor ingedien de motie, met 320 tegen 32 stemmen, bij op vallend veel 6temmen blanco, haar vertrou wen in de regecring uitgesproken. DE DUITSCHE PENCLUB ACHTER ADOLF HITLER. „De werkelijke vrede zal slechts onder zijn leiding tot stand komen." Berlijn. 3 Nov. (V.D.) De Duitsche groep van de Penclub publiceert den vol genden opriep: „De Duitsche groep van de Penclub. die de Duitsche litteratuur vertegenwoordigt in de Internationale Penclub waarin de auto nome clubs van 48 staten georganiseerd zijn. en die de geestelijke en persoonlijke betrekkingen tusschen de Duitsche en de buitenlandsche schrijvers in een geest van verzoening der volken en op de basis van wederzijdsche eerbiediging van den eigen volksaard van allen scheppenden arbeid, zoowel als van de nationale eer en vrijheid, onderhoudt, verklaart in het volledige be wustzijn van haar verantwoordelijkheid van alle schrijvers ter wereld, achter den lei der van het Duitsche volk, Rijkskanselier Adolf Hitler te staan, in de zekerheid, dat de werkelijke vrede en do werkelijke volks verzoening alleen onder zijn leiding tot stand kan komen." De oproep is geteekend door Hans Hinkel, lohst Reiner. Schloesser, Joh. van Loers» Edgar von SchmidtPauli, Hans Martin, Erich Kochanovvski. Slachtoffers van een orkaan Londen, 2 November (V.D.) De gouver neur van Jamaica rneldt, dat op 28 en 29 October het Westelijke gedeelte van Jamai ca door een ernstigen orkaan is geteisterd. Honderden personen zijn dakloos geraakt, terwijl tien dooden tc betreuren zijn. Do bananenoogst te Saint James is geheel ver woest. Ook de te velde staande gewassen zijn ernstig beschadigd, terwijl aanzien lijke schade werd aangericht aan telefoon- en telegraaflijnen, zoomedo aan bruggen en spoorwegen. Het overige deel van het eiland is minder door den wind getroffen, doch heeft nadeel ondervonden van den hevigen regen Ook de Phlllppijnen door wer. velstorm bezocht. Londen, 2 Nov. (H.N.). Uit Manilla wordt gemeld, dat het Zuidelijk gedeelte der Philippijnen door een werverstorm <>- leisterd is. Voor zoovir op het oogenblik bekend, zijn zes menschen om het leven gekomen, terwijl er negen gewond werden. NEDERLANDSCHE ORDERS IN ZWITSERLAND Bern. 2-Nov. (V.D.). Gedurende de laat ste weken heeft de Zwitsersche machine- industrie eenige belangrijke orders ontvan gen. De fabriek van drukkerij-machines Winkler. Fallert en Co. te Bern kreeg op dracht tot levering van een rotatiepers van zeer groot model aan de Stampa te Turijn. Twee rotatiepersen van iets kleiner for- rpaat werden naar "Nederland verkocht, ?éh bestemd voor De Residentiebode te Den Haag en do andere voor de drukkerij Lumax te Utrecht. In verband met de ge durende den laatstcn tijd tusschen Neder land en Zwitserland ontstane moeilijkhcr den op handelsgebied is men hier zeer ingenomen met deze Nederlandsche op drachten. JAPANSCH-CHINEESCHE TOENADERING Peking, 3 Nov. (V. D.) Na een bezet ting van bijna zes maanden zijn de Japan- sche troepen begonnen in snel tempo het gebied in Noord-China ten Zuiden van den grooten muur te ontruimen. Do troepen worden in Noordelijke richting terugge trokken en geconcentreerd in de provincie Jehol en Mandsjoekwo. Deze beweging wordt In militaire kringen beschouwd als een onderdeel van cle nieuwe Japansche actie tot versterking der strijdkrachten in Noord-Mandsjoekwo langs do Siberische grens der sovjetunie. Ministens een geheele Japansche divisie komt door deze evacuatie vrij om de troepen langs do Siberisch® grens to versterken. HET GOUD VAN DE EGYPT. Plymouth, 2 November (V.D.) Het Italiaansche stoomschip Artiglio is van daag met een lading goud, afkomstig van de Egypt alhier binnengeloopen. Onlangs was besloten de werkzaamheden uit te stellen tot den volgenden zomer, maar de Artiglio maakte gebruik van het mooie weer om de werkzaamheden voort te zet ten. Do Artiglio zal morgen naar Genua vertrekken. De bergingswerkzaamheden zullen het volgend jaar in den zomer wor den hervat NEGEN NEGERS VERBRAND. New York, 3 November (V.D.). In het stadsdeel Brooklyn is een houten huurka zerne, welke drie etages had, afgebrand. Daar het vuur te laat werd ontdekt, zijn negen negers, o.w. 6 kinderen om het le ven gekomen. Van de negen geredden be woners werden drie, die door uit het raam te springen, wilden ontsnappen, ernstig gewond. VOORMALIGE DUITSCHE KRUISEU GESLOOPT. Parijs, 2 Nov. (V.D.) De voormalige Duitsche kruiser Stralsund. die na den oorlog aan Frankrijk moest worden uitge leverd en onder den naam Mühlhouse bij de Fransche marine dienst deed, is giste ren voor 590.000 francs aan een sloopers- firma te Brest verkocht. De Stralsund was in 1910 van stapel geloopen en had een waterverplaatsing van o2CC :on. DE DIPHTERITIS-EPIDEMIE TE VALENCIENNES. P a r ij s. 2 Nov. (H.N.) Te Valenciennes zijn in de afgeloopen nacht nog twee meis jes aan diphteritis overleden, zoodat het aantal slachtoffers thans tot 10 is geste gen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9