HMNHA Co/xem. Binnenland FORTMANN HEHENKAMP SPORTFONDSENBAD ZWOLLE TE Internationaal Zwem- en Poloveld. BEGRAFENIS VAN VAN COLLEM HET GROOTE GEZIN EN DE STEUNREGELING RUMOER IN AMSTERDAM WEST Politie treedt hardhandig op LINDBERGH TE AMSTERDAM VAN UW VEERENBED AFSCHAFFING STEMPLICHT BEPLEIT ZICH VERGALOPPEERD Het eerste bad, dat volgens serre» type gebouwd is Zaterdag vond de o'ficieele opening van een moderne overdekte Bad- en Zwem inrichting plaats te Zwolle. Zooals bekend mag worden veronder steld, gaat De Sportfondsen ervan uit, dat bet zwaartepunt der stichting niet moet liggen bij den bouw, doch geheel bij de exploitatie. Sluitend is deze, zoodra er vol doende bezoek is. De exploitatie van oen z.g. twee tons- bad, zooals Zwolle nu krijgt, is sluitend bij een bezoek van ongeveer 90 100.000 baden per jaar of ongeveer 300 per dag. Zwolle kan erop bogen de eerste stad te zijn in Nederland waar het serretype gebouw is. De Zuid wand bestaat n.l. uit een driedubbele glaswand, die geheel en al verwijderd kan worden. De ramen be staan n.l. uit geledingen, die omhoog ge trokken worden en in den kap worden op geborgen. Van de Zuidwand blijven dan al leen de kolommen staan. Ongehinderd kunnen dan de ultra violette stralen bin nendringen in de zwemzaal. Het hooge ge bouw sluit de koude Noorden, Westen en Oostenwinden af, zoodat bij zonnig weer, zelfs midden in den winter een zonnebad genomen zal kunnen worden. Do inrichting Zwolle beschikt evenals Arnhem over een 25 M. bassin, dat bij wed strijden geheel diep is, zoodat over een in ternationaal zwem- en poloveld beschikt wordt. Aan de kopzijde ligt een groote tri bune, breede perrons zijn rondom, zoodat ruim 800 zitplaatsen voor de wedstrijden aanwezig zijn, een capaciteit, welke niet veel minder is dan die van het groote Sportfondsenbad te Arasterdam. Voorts bezit deze Inrichting een volledig volks- en schoolbad, dat in één woord af is. Dit beteekent voor de Gemeente Zwolle een jaarlijksche besparing van 3400.- daar het oude stortbadhuis aan de Dijk straat opgeheven kan worden. De Firma Sierarink en Reehuia te Wier den heeft in samenwerking met de Amers foortsche Beton Mij. den bouw verzorgd. De Sportfondsenbesturen zijn hier zeer te vreden over. Immers in Januari van dit jaar kon met het grondwerk pas een aan vang worden gemaakt. De technische in stallatie is geleverd door do Firma Kor sten te Amsterdam, terwijl de verschuif bare stalen ramen aangebracht worden door de I.G.B. te Breda. Evenals de andere Sportfondsenbaden heeft ook dit bad een vuilwaterkelder, el- ken avond vindt algeheele lediging van bet bassin plaats, dat daarna schoongemaakt wordt, waarna in den volgenden nacht op tisch en chemisch volkomen gereinigd wa ter in het bassin teruggevoerd wordt. Amsterdam, 5 November. De begra fenis van den dichter A. van Collem heeft vanmiddag op sobere wijze op do Israëli tische begraafplaats to Muiderberg plaats gehad. Tot de vele belangstellenden behoorden Dr. Henri Polak, Mr. M. Mendels, Mr. H. Sannes, Dr. I. H. J. Vos, de letterkundigen Alex Booleman, Siegfried van Praag, Mr. H. Wiesing en Maurits Dekker, voorts de uitgever Em Querido, de violist Bleekrode, de heeren C. v. d. Lende, hoofdbestuurder van het N.V.V. en L. J. Bakker, hoofdbe stuurder van den Bond van Overheidsper soneel. De heer v. d. Lendo heeft aan het graf in een kort woord de gevoelens vertolkt van de duizenden arbeiders, die door de gedichten van Van Collem gesterkt zijn ge worden in don strijd voor een betere we reld. Men heeft Van Collem nooit bij een partij kunnen indeelen, al heeft nu eens deze, dan weer die groep, hem tot haar aanhangers willen rekonen. De hoofzaak is, dat Van Collem door duizenden arbei ders begrepen is. De schoonzoon, de heer H. K. M. Vos, heeft namens do kinderen gedankt voor de opofferingen, die dc nu overledene zich voor hen getroost heeft en hij hoopte, dat de wereld eens zoo schoon zal worden, als Van Collem zich die heeft -gedacht. Wenschen van het R.K. Werklieden Verhond Het R.K. Werkliedenverbond richtte zich op 30 Juni j.l. tot den Minister van Sociale Zaken inzake de toepassing van de steun regeling ten opzichte van kostgangers, die bij familie-leden inwonen. Voor zoover deze werkloos zijn ontvan gen zij geen steun, doch krijgt het gezins hoofd voor hen gezinstoeslag en als ze werken wordt deel van hun loon op de uitkeering aan het werkloos gezinshoofd gekort Het Verbond acht deze regeling weinig geschikt voor het versterken der familie banden en verzocht daarom een mildere toepassing. Wijl verbetering in dc aangeduide rich ting tot dusver uitbleef, werd opnieuw de aandacht van den Minister op dezen mis stand gevestigd. Ten gevolge van de daling der loonen worden de loonnormen, bij de toepassing der steunregelingen in aanmerking te ne men, telkens verlaagd. Omdat hot totale steunbedrag begrensd is op 65 of 70% van het loon, worden alle bepalingen, die ge maakt zijn om het groote gezin wat extra'! te kunnen geven, illusoir. Daarna vordert de prijsstijging van ver schillende levensmiddelen van het groote gezin meer uitgaven dan van het kleine. Door samenwerking van deze twee fac toren wordt de toestand der gesteunde groote gezinnen steeds meer onhoudbaar. Daarom verzocht het Verbond op 15 Sep tembcr j.l. het maximum percentage van het loon voor het berekenen der uitkee ring aan de groote gezinnen te verhoogen tot hoogstens 90%. Wijl wegens de doorvoering van ver schillende beperkingen de druk op het ge steunde groote gezin in den laatsten tijd nog belangrijk is verzwaard, heeft het Vor- bondsbestuur opnieuw op extra-hulp aan gedrongen. Ten slotte wenscht het Verbondsbestuur voor de werklooze hoofden van gezinnen, in verband met de in December komende feestdagen een extra uitkeering, opdat ook in die gezinnen aan die dagen materieel een bijzonder karakter kan worden gege ven. Colporteurstwisten wederom de oorzaak Westelijk Amsterdam is Zaterdagmiddag het terrein geweest van hevige tumulten Colporteurs van den N.S.B., van de O S.P. en de C.P. hebben elkaar bestreden met hun propaganda-materiaal, waardoor een groote menigte op de been kwama Als ge volg daarvan heeft ook de politie zich niet onbetuigd gelaten. In de Witte de With straat werden de colporteurs omringd door vier politie-ruiters, een groot aantal agen ten te voet en eenige mofor-zijspannen. Bij de Krommert achtte de politie den tijd ge komen aan het rumoer een einde te ma ken. Na 6ommatie om uit elkaar te gaan. werd de menigte hardhandig verspreid; er vielen geduchte klappen. Bij herhaling werd op den De Ruyterweg de menigte uit elkaar geranseld. Zoowel N.S.B. ers als O.S.P.-ers stoven naar alle kanten uiteen. De N.S.B. besloot toen naar het Kringhuis in de Hclmerstraat te trekken. Op hun weg daarheen werden zij steeds gevolgd door tegenstanders en als gevolg daarvan moest de politie weer van de wapens gebruik ma ken. In den loop van den middag hadden vier arrestaties plaats wegens opruiing. Charles Lindbergh heeft Zaterdagmiddag op Schiphol het noenmaal gebruikt met eenige bekende luchtvaartmenschen in een dor dienstlokalen van de K. L. M. en daar na in loods B eenige vliegtuigen bekeken. In de eerste plaats de „Pelikaan", het ge wone dienstvliegtuig van de K. L. M., type Fokker F XII, en den postjager, den Pan der S 4, waarmede op het oogenblik de proefvluchten aan den gang zijn, die zul len moeteD leiden tot het verkrijgen van luchtwaardigheidsbewijzen, alvorens dit nieuwe „bul" naar Indië zal kunnen star ten. Voor beide vliegtuigen toonde Lind bergh zijn belangstelling. Evenals later oor den Fokker F XX, die hem in de groote Fokkerloods werd getoond. Nadat Lindbergh en zijn vrouw nog even eon bezoek aan het stationsgebouw hadden gebracht en den verkeerstoren hadden be wonderd ondor leiding van den luchtha- enmeester Dellaert, vertrokken zij. verge zeld van den heer Plesmon, weer naar Den Haag, waar de K. L. M. Zaterdagavond in restaurant Anjema een maaltijd aanbood Lindbergh's vertrek uitgesteld? Den Haag, 5 Nov. Naar wij vernemen, wordt het zeer waarschijnlijk geacht dat Lindbergh morgenochtend zal vertrekken, aangezien de weersomstandigheden voor een tocht met een vliegtuig als het zijne zich minder gunstig laten aanzien. Lindbergh naar de Veluwe. Den Haag, 5 Nov. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw hebben heden, in gezelsch»ap an den heer en mevrouw Plesman, een autotocht gemaakt over de Veluwe, om verschillende mooie plekjes van ons land In oogenschouw te nemen. Onderweg werd de lunch gebruikt, terwij*, de h3er cn me vrouw Lindbergh weer voor het diner in Den Haag zijn teruggekeerd. Zij zijn heden avond de gast van den Amerikaanschen le gatie-secretaris Hallctt Johnson aan een in tiem diner. Morgenochtend tegen acht uur zullen de Lindbergh's per, auto naar. Schel lingwouJe vertrekken. MAKEN WU EEN KEURIGE DRIEDEELIGE MATRAS VRAAGT PRIJSOPGAVE LANGESTRAAT 63 TEL 88 DC POSTJAGER ZAL SPOEDIG VERTREKKEN. Amsterdam, 4 Nov. Naar wij verne men zal de Postjager voor zijn record vlucht naar Indië spoedig vertrekken. Het weer in het buitenland is aanmerkelijk beter geworden gedurende den laatsten tijd, terwijl het invliegon van het toestel zoowel als de keuringen zoo sroed als ten einde zijn. Een bepaalde datum is echter nog niet vastgesteld. BRANDJE IN EEN LABORATORIUM. Vrij aanzienlijke schade. Amsterdam, 5 Nov. Toen hedenmid dag omstreeks half vier een student in het Scheikundig Laboratorium der gemeente, aan de Nieuwe Prinsengracht 126, bezig was met het nemen van proeven, is een kleine explosie ontstaan, waardoor de stu dent door glasschervon aan het gelaat ge wond werd. Terwijl hij wegliep is naar alle waarschijnlijkheid wegstroomende al cohol in aanraking gekomen met een gas vlam, die onder een vacuumtoestel brand de, met het gevolg, dat het vertrek weldra in brand stond De brandweer was onmiddellijk gewaar schuwd; zij kroeg, nadat de bevelhebber het alarm middelbrand had gegeven, ver sterking, onder leiding van hoofdbrand meester Brunet de Rochebrune. Met twee stralen werd het vuur krach tig aangetast en spoedig bedwongen. Het vertrek is echter geheel uitgebrand. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. AUTO HET TROTTOIR OPGEREDEN. Na botsing met een tramwagen in de Leidschestraat. Onde heer ernstig gewond. Amsterdam, 5-Nov. De Leidschestraat bij de Heerengracht is vanmorgen te onge veer half elf het tooneel geweest van een ernstig ongeval. Een auto, die van de Hee rengracht kwam cn dc trambaan wilde oversteken is in botsing gekomen met een tram, die uit de Leidschestraat te voor schijn kwam. Het ge.volg was. dat de chauffeur de. macht over zijn stuur verloor en de auto door den schok het trottoir opreed, juist op het oogenblik, dat daar een ongeveer 70-jarige heer passeerde. Het slachtoffer werd ernstig gewond en is door den Ge neeskundigen Dienst naar het Tesselscha deziekenhuis vervoerd. De auto cn de tram werden bij de bot sing gehavend. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD Zaterdagavond is op den Grindweg, nabij de Splinterschebrug, grens I-Iilligersberg— Bergschenhoek, de 12-jarige jongen, J. K uit dc Dorpsstraat te Bergschenhoek, door een zeswielige vrachtauto aangereden. De jongen reed met zijn broertje in de richting van Rotterdam. Hij had pa6 ^en nieuwe fiets en deed daarmede een tochtje. Achter hem kwam een vrachtauto, die be stuurd werd door L. v. d. S. uit Rotterdam. Do jongen is eerst met zijn broertje in bot sing gekomen, waarna hij een klap van het achterdeel van den auto kreeg, en tegen de straat werd geslingerd. Men heeft hem een boerderij binnengedragen, doch bij aan komst bleek hij reeds te zijn overleden. Het rijwiel was geheel vernield. (N.R.Ct.). DE BERUCHTE WEG BIJ OVERSCHIE Zaterdagavond circa 10 uur reed de 38- jarige artiët P. K. uit Duivendregt met »-en auto van Den Haag naar Rotterdam. Bij het kruispunt van de Schie en den nieu wen weg geraakte hij misleid door den donkeren weg en den zwaren mi6t. De auto kwam in botsing met ee ndaar staand hek en met een hord: „Verboden voo" alle mo torrijtuigen". Het hek en het bord wer ten ernield. Manschappen van een ploer van het Roode Kruis, ter plaatse geposteerd ter assistentie bij ongelukken, wisten nog juist het veege lijf te redden. De auto is vernield P. K. liep geen letsel op. VREDESMUSEUM IN BEN HAAG. 's-G raven h age, 3 Nov. B. en W. stel len den Raad voor, aan de „Verceniging voor Volkenbond en Vrede" alhier een vijf tal lokalen in het gebouw der vroegere H. B. S. aan het Bleyenburg te verhuren voor het onderbrengen van haar verzameling van voorwerpen en geschriften betreffende den Volkenbond en de vredesgedachte. De voorgestelde huurprijs bedraagt 500 per jaar. De bedoeling is, in genoemde lokalen een „vredesmuseum" te vestigen; de ver zameling is in hoofdzaak tot stand geko men ter gelegenheid van de bekende ten toonstelling, welke in het begin van 1930 in de Grafelijke Zalen heeft plaats gehad en een groot aantal bezoekers heeft getrokken, cn in welke tentoonstelling de kern behou den is gebleven. HET DREIGEND CONFLICT. De rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Jo scphus Jitta, heeft de partijen, betrokken hij het dreigend conflict aan „De Sphinx" te Maastricht, opgeroepen, tot een bespre king, welke heden te Tilburg .zal^word^n gehouden. BEGR. BINNZAKEN. Een bloemlezing uit het Voort loopig Verslag der Tweede Kamer Optreden tegen slappe burgemeesters Volgens het voorloopig verslag der Twee de Kamer werd door vele leden de onhoud bare toestand ter sprake gebracht, die op het punt van de lijkverbranding be staat. Wilde men eenerzijd3 een volstrekt verbod van lijkverbranding, anderzijds wil de men deze juist door de wet mogelijk ge maakt zien. Weer andere leden zouden het betreuren, indien in dezen tijd een onder werp, dat zoozeer ligt op het gebied der principieele tegenstellingen, behandeld werd. Wederom drongen eenige leden aan op afschaffing van den zomertijd. Sommige leden drongen opnieuw aan op behoorlijke handhaving der Zondags wet Enkele leden bepleitten een volstrekt ver bod van openbare dansgelegenhe den. Andere leden kwamen daartegen op h.i. is deze zaak thans in de Drankwet goed geregeld. De regeering wake slechts, dat aan de desbetreffende bepalingen een be hoorlijk© toepassing worden gegeven. Ten aanzien van herplaatsing var wachtgelders spraken verscheidene leden als hun meening uit, dat het beraid delingsbureau voor plaatsing van wacht gelders practisch zeer weinig bemiddelt, al thans weinig activiteit aan den dag legt. Eenige leden vroegen, of het bureau niet meer bevoegdheden dient te hebben; wel licht treedt het dan actiever op Men drong er op aan. dat zooveel mogelijk wachtgel ders zullen worden herplaatst, eventueel ook bij crisisdiensten. Enkele leden hadden den indruk, dat nu en dan personen op wachtgeld gesteld wor den, zonder dat hun betrekking wordt op geheven of hun dienstvak wordt gereorga niseerd; blijkbaar wil men zich dan van minder geschikte^ personen ontdoen door hen op wachtgeld te stellen, terwijl anderen in hun plaats benoemd worden. Deze leden keurden een dergelijke handelwijze af. Kieswet Van verscbillonde zijden werd aangedrongen op maat regelen ter beperking van het euvel der kleine partijen. Verscheidene leden, behoorende tot méér dan één politieke richten, bepleitten de af schaffing van den opkomst- of stemplicht. Bescherming tegen aanvallen uit de lucht. Verscheidene leden wezen op het gevaar, dat de bevolking dreigt bij aanvallen uit de lucht, in het bijzonder bij gasaanllen. Zij drongen erop aan. dat van de zijde van het departement van Binnen- landsche Zaken het treffen van maatregelen door de gemeentebesturen krachtig zou worden bevorderd. De uitvoering moet. zoo meenden zij. liggen in handen van de plaat selijko autoriteiten, doch de kosten moeten worden gedragen door het Rijk. Samenvoeging van gemoenten. Verscheidene leden vroegen, welk stand punt de minister inneemt t.a.v. een stelsel matige herziening onzer gemeentelijke in- decling. Burgemeesters. Sommige leden drongen er op aan, dat de Re geering streng zal toezien, of de burgemeesters hun functie nauw gezet en met ijver vervullen. Soms ook laut de verhouding tusschcn burgemeester en raad alles te wen schen over, waaronder do beharti ging der gemeentebelangen lijdt. Verscheidene leden vertrouwden, dat de minister, ter handhaving van het gezag, zal optreden tegen bur gemeesters. die zich slap betooncn, bijv. door onvoldoende te waken tegen terrorisme bij werkstakingen. Voorts drongen verscheidene leden erop aan, dat de minister zorg zal dragen, dat op nationale feestdagen ook van de ge meentegebouwen de Nederlandsche viag wordt uitgestoken. Armwezen. Verscheidene leden dron gen aan op wijziging der armenwet, tenein de te voorkomen, dat de kosten van ver zorging van behoeftige personen© wien een ongeval overkomt, zullen blijven drukken op de gemeente, waar het ongeval ge schiedde. Men zou wenschen. dat dergelijke kosten voortaan zullen komen ten laste vdn de gemeente, waar de behoeftige woont. Dit is van zeer veel belang vooral voor die kleine gemeenten, waar een groot aantal verkeersongelukken plaats vindt rh aon''* mi ii HET SUBSIDIE VOOR HET ST. NICOLAASFEEST TE AMSTERDAM. B. en W. geven g«en gerolg aan de motle-Toornstra. In hun Vrijdag gehouden vergadering hebben B. en W. besloten aan de aangeno men motie-Toornslra, waarin zij werden verzocht voor 1933 het aanvankelijk op 8500 vastgestelde subsidie voor het Sint- Nicolaaskinderfeeöt alsnog uit te keeren, geen gevolg te geven. (Hbld.) MR. J. BAKE. Mr. J. Bake, officier van justitie bij de Arrondisseraents-rechtbank te Assen, is voornemens tegen 1 Februari a.s. als zoo danig ontslag to vragen. De kring van Hervormde luisteraars in de N.CJi.V. Naar aanleiding van de aanklacht we gens heleediging, die de gemeente-architect van Ede hij den officier van justitie te Arn hem tegen het voorloopige bestuur van den kring van Ned. Hervormde luisteraars, le den der N.C.R.V., te Apeldoorn, heeft ge richt, is vanwege dezen kring een nader onderzoek ingesteld. Het is den kring ge bleken, dat genoemde gemeente-architect inderdaad niet in gezelschap van de heeren Weyland en Versteeg bij de firma Eindho ven te Apeldoorn is geweest, zulks in te genstelling met hetgeen in de toelichting bij zijn adres aan het bestuur der N.C.R.V. is vermeld, welk adres grieven en wenschen inhoudt over den naar het inzien van den kring te gereformeerden inslag der N.C.R.V. Het voorloopig bestuur van dezen kring deelt mede geheel te goeder trouw afgegaan te zijn op do eveneens bona fide gegeven inlichtingen der firma Eindhoven, die ten gevolge van verschillende omstandigheden in de mecning verkeerde, dat de gemeente architect van Ede zich in het gezelschap van beide genoemde heeren bevond, iets, wat haar naderhand is gebleken, niet juist te zijn. Het comité heeft de verstrekte inlichtin gen te goeder trouw als juist aangenomen en acht dat van een opzettelijke heleediging in dit geval geen sprake is. HET DRAGEN VAN NIET TOEGESTANE ONDERSCHEIDINGSTEEKENEN. In een circulaire aan de colleges van B. en W. in Zuid-Holland noodigen Ged. Sta ten dezer provincie die colleges uit, om te bevorderen, dat de gemeenteraden de amb tenarenreglementen aanvullen met artike len, houdende het verbod van het dragen van niet vanwege het Rijk of de gemeente voorgeschreven of toegestane onderschei dingsteekenen en uniformkleedingstukken en het ev. verlecnen van eervol ontslag op grond van revolutionnaire gezindheid, of van lidmaatschap eener vereeniging, welke do behoorlijke vervulling van hun plicht als ambtenaren in gevaar kan bren gen, zoomede op grond van—mede werking of steun op eenigerlel wijzo aan een zoo danige vereeniging of aan van haar uit gaande actie. DE MOORD TE BENNEKOM. Do kwestie der anonieme brieven. E d e, 3 Nov. Naar aanleiding van het be richt, overgenomen uit de Telegraaf, inzake de anonieme briefschrijverij in de zaak-Jan Hoek, kunnen wij nog mededeelen, dat mr. Roobol op zich genomen had te onderzoe ken in hoever er gronden zouden kunnen bestaan een aanvraag om revisie in te die nen. Wij kunnen het evenwel niet in hem waardeeren dat hij de pers uitnoodigt of althans in de gelegenheid stelt een onder houd tu6schen hem cn vrouw Hoek bij to wonen, waardoor eene zeer eenzijdige stem ming in den lande in dezo zaak gemaakt werd of zou kunnen worden gemaakt. Naar wij van welingelichte zijde verne men is dan ook het onderzoek naar den anoniemen briefschrijver op last van de justitie geschied. Den commissaris van politie, den heer Hulsman cn den majoor der rijks veld wacht, den heer Do Vree komt dan ook alle eer toe voor het vele werk, dat zij gedaan heb ben om den anoniemen briefschrijver, die verklaard heeft tegen eene belooning op verzoek van vrouw Hoek den brief geschre ven te hebben, te vinden. Mr. Roobol zal dus nu de door hem uitgeloofde 100 voor het vinden van den briefschrijver moeten betalen. DIEFSTALf?) VAN EEN AUTO. Bar nevel d, 3 Nov. Woensdag kreeg de chef der gemeentepolitie alhier van den commissaris van politie te Apeldoorn be richt, dat van bet parkeerterrein op de markt aldaar was ontvreemd een auto, die zich waarschijnlijk thans in do gemeente Barneveld zou bevinden, wijl de diefstal vermoedelijk door ingezetenen alhier zou zijn gepleegd, met verzoek den wagen in beslag te nemen en de vermoedelijke daders naar Apeldoorn over te brengen. Aan stonds werd door den politiechef een on derzoek ingesteld en al weldra ontdekte hij in een schuur den grootendeels ont takelden wagen, terwijl hij de personen, ten getale van vijf, die bij het vervoer van den wagen betrokken zijn, aanhield. Deze personen ontkennen echter ten sterkste zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Daarentegen waren zij, mag men hen al thans gelooven, mede-eigenaar van den wagen, zoodat bier wellicht eerder van een civiele kwestie, dan van een strafrechter lijke overtreding kan worden gesproken. Heden zijn bedoelde personen, met den wagen als stuk van overtuiging, naar Apel doorn overgebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 10