DIAMANT AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 111 V erkoopiegeo FEUILLETON Dinsdag 7 November 1933 RIJKSBIJDRAGEN VOOR WERKVERSCHAFFING 46 Millioen in 1934 REYNAUD VOL LOF OVER INDIE Meer internationaal vertrouwen LINDBERGH KLAAR VOOR VERTREK Bak- en Braadvet Haar Avonturier Een nieirtv schrijven der regec ring aan de gemeentebesturen De minister van Binnenlandsohe Zaken heeft zich mede names de ministers van So ciale Zaken en Financiën opnieuw met een Schrijven tot de gemeentebesturen gericht, in verband met de nieuwe voorschriften be treffende de rijksbijdrage in de gemeente lijke kosten van werkverschaffing. De op grond der algemeene normen van deze voorschriften aan de gemeenten uit te keeren bedragen zullen vermoedelijk voor 1933 in totaal een som van 7534 millioen beloopcn. Ten einde echter voor het vervolg tot een financiering dezer uitgaven te geraken, wel ke in verband met de nog beschikbare middelen verantwoord is, acht de regeering zich verplicht reeds thans ter kennis van de gemeentebesturen to brengen dat de rijksbijdrage van het jaar 1934 op een be langrijk lager niveau zal moeten worden gebracht. Op de rijksbegrooting van het jaar 1934 is voor dit doel een bedrag van 46 milli oen uitgetrokken. Tot dit bedrag, dat niet voor verhooging vatbaar is, zal derhalve noodgedwongen in 1934 het totaal der rijksbijdragen aan de gemeenten in de kosten der werkloosheids bestrijding beperkt moeten blijven. Aangezien het in de bedoeling ligt ook voor 1934 de verdeeling van dit bedrag tus- schen de gemeenten te doen plaats hebben volgens algemeene normen in den geest als thans voor 1933 zijn vastgesteld (met uit zondering alleen van de garantiebepaling) zullen de gemeente-besturen in staat zijn het bedrag der rijksbijdrage waarop zij bij gelijkblijvende werkloosheidsuitgave zullen kunnen rekenen ten naastbij te becijferen. Zij zal dit nl. als subsidiebedrag voorloopig in de begrooting-1934 moeten beramen het 46/75 gedeelte van de rijksbijdrage die zij over 1933 zullen ontvangen, na aftrek van het gedeelte van die bijdrage dat wegens de garantiebepaling wordt ontvangen. De regeering ontveinst zich geenszins, dat bij een dergelijke verlaging der Rijksbijdra ge de gemeentefinanciën, indien de uitga ven gelijk zouden blijven, geheel zouden vastloopen. Zij is er zich dan ook van be wust, dat deze noodzakelijke verlaging van de Rijksbijdrage gepöard moet gaan met een zoodanige verlaging der uitgaven, dat het aandeel der crisis-uitgaven hetwelk per saldo ten laste der gemeente blijft, ook op de gemeentebegrooting gedekt zal kunnen worden. De gemeentebesturen zullen daartoe bij het vaststellen der gemeentebegrootingen voor 1934 dezelfde gedragslijn moeten vol gen, welke de Regeering bij het opmaken der Rijksbegrooting voor dat jaar heeft toe gepast.. Zij zullen de uitgaven voor steun- verleening en werkverschaffing (de laatste, voorzoover deze naar hun aard niet op den kapitaaldienst behooren voor te komen) moeten brengen ten laste van den gewonen dienst der gemeentebegrooting en er deson danks voor moeten zorgdragen, dat het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven, wat den gewonen dienst betreft, gehand haafd blijft. Ook voor de bestrijding van de werkloosheid zullen dus op het gemeente budget geen hoogere uitgaven geraamd kunnen worden dan op dat budget uit ge wone middelen kunnen worden gedekt. Wanneer bij toepassing van bovenstaande methode, op het gewone budget voor de werkloosheidsbestrijding een bedrag moet worden uitgetrokken, dat naar het oordeel van hxst gemeentebestuur ontoereikend is om de uitgaven in het jaar 1934, geraamd op de basis van 1933, te bestrijden, zal de minister van Binnenlandsche Zaken gaarne, zoo spoedig mogelijk, een gemotiveerdo be rekening tegemoet zien van het bedrag, dat het op het budget uitgetrokken uitgaven- cijfer wegens kosten der werkloosheidsbe strijding naar het oordeel van het gemeen te bestuur te laag is te achten. Deze berekening ^n de daarbij te voegen toelichting zullen moeten aantoonen, dat inderdaad het budget geen gelegenheid biedt om een grooter bedrag aan werkloos heidslasten te dragen, dan waarmede de begrooting voor 1934 werd bezwaard. Aan deze voorwaarde zal ten overvloe de worden' hier eenigo voorbeelden inge voegd niet zijn voldaan, wanneer uit de stukken niet blijkt, dat de heffingen in de gemeente zoo hoog als voor de gemeente practisch mogelijk is, zijn opgevoerd en dat op de verschillende categoriën van uitga ven als jaarwedden en loonen, onderhoud gemeente-eigendommen en werken, subsi dies, onverplicht onderwijs, armenzorg enz. een zoodanig bedrag is bezuiningd als in verband met de crisismoeilijkheden noodza kelijk is. Het op de begrooting voor 1934 netto ten laste der gemeente blijvende bedrag wegens uitgaven voor werklooshcidszorg zal dan in het algemeen aldus zijn te berekenen, dat het bedrag, hetwelk in 1933 voor dit doel netto ten laste van het gemeentebudget komt, wordt verhoogd met het resultaat van de evengenoemde verhocging van inkoms ten en verlaging van uitgaven, en daarna wordt verminderd met het bedrag, dat des ondanks per saldo niet op den gewonen dienst der begrooting kan worden gedekt. DEFECT AAN DE HEMBRUG. Amsterdam, 6 Nov. Tengevolge van een defect aan een motor op de Hembrug, is deze ecnigen tijd voor het spoorwegver keer onbruikbaar geweest. Het treinver keer in de richting Zaandam en omgekeerd heeft daardoor ongeveer drie kwartier ver traging gehad. De trein uit Zaandam, die 18.51 uur hier moest aankomen, liep om 19.34 uur binnen. Vele reizigers, die naar de Zaanstreek of verder moesten, hebben de reis over Haarlem gemaakt. Tegen acht uur was het verkeer weer normaal. HUWELIJK VAN OUD-MIN. MR. S. DE VRIES CZN. Onder groote belangstelling is Zaterdag te 's-Gravenhage het huwelijk voltrokken tusschen oud-Mm. Mr. Dr. S. de Vries Czn. en mej. E. Coster, laatstelijk directrice van de Chr. Meisjesschool Juliana van Stolberg aldaar. Ten stadhuize werd het huwelijk voltrok ken door Dr. W. W. v. d. Meulen, oud-wet- liouder van onderwijs. Kerkelijk werd het huwelijk hedenmiddag om 12 uur bevestigd in de (Geref.) Noorder- kerk door den wijkpredikant Ds. A. G: Bar- key Wolf. DE ALBATR03 TERECHT. Zooals wij de vorige week hebben meege deeld, was ongeveer een maand geleden de motorsleepboot Albatros uit Amsterdam op reis gegaan naar het Zuiden van ons land. In die maand had de schipper niets van zich laten hooren en 't was de maatschappij onbekend, waar haar sleepboot was geble ven. Aan de politie werd gevraagd zich met de zaak te bemoeien om boot en schipper op te sporen. Per politieradio werd de op sporing gevraagd en als gevolg daarvan zijn thans boot en schipper te Maastricht gevon den. Door den commissaris van politie te Maastricht is den schipper gelast naar Am sterdam te vertrekken. Aan de maatschappij is daarvan kennis gegeven. OVERTREDING VAN HET UNIFORM' VERBOD. De gemeentepolitie van Iverkrade heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een inwo ner van Eijgelshoven, die een hakenkruis- dasspeld droeg. Het corpus delicti is in be slag genomen. Hij acht het communistische gevaar voor de Koloniën niet groot De oud-minister van Koloniën van Frank rijk, de heer Paul Rcynaud, die hedenavond voor de Alliance francaisc in Den Haag een voordracht zal houden, heeft in een onder houd met een redacteur van het Ned. Corr. Bur. zijn meening gezegd over enkele kolo niale vraagstukken. De heer Reynaud heeft voor twee jaar, toen hij minister was, een reis gemaakt naar Ned.-Indië, naar Indo-China en naar Engelsch-Indië. Vandaar is hij per vliegtuig naar Europa teruggekeerd. Hij begon met zijn bewondering en waar deering uit te spieken voor het grootsche werk, wat onder het Nederlandsche bestuur in de Oost verricht was. In het buitenland hoeft men niet altijd een juisten indruk van de moeilijkheden, waarvoor het Nederland sche gezag in Indié komt te 6taan al6 ge volg van de groote verscheidenheid, welke er heerscht op het gebied van taal, ras en gewoonte. Wat de economische zijde van ons be stuur betreft, wees de heer Reynaud er op. dat het voornaamste onderscheid tusschen Nederlandsch Indië en de Fransche koloniën hierin gelegen is, dat Nederland met zijn Koloniën geen economische eenheid vormt. Dit is in Indo-China anders; daar is de ko lonie gesloten en vormt met het moeder land een eenheid. REYNAUD. Sprekende over het koloniale probleem in het algemeen, zeide de heer Reynaud, dat naar zijn vaste overtuiging Nederland, Frankrijk en Engeland in hun koloniën een rol hebben te vervullen, welke van het grootste belang is voor do toekomst der menschheid. De Westersche mogendheden zijn in hun gebieden de aangewezen re geerders, door de natuur der dingen en zij zijn verplicht aan de geheele menschheid, zich to handhaven. Wanneer dit niet zou gebeuren, zou dit het signaal zijn voor het ontstaan van den chaos, van de wanorde en van de misère. Van deze hoogo roeping wordt men zich gelukkig in de nieuwere politiek meer en meer bewust. Het communistisch gevaar achtte de lieer Reynaud op zichzelf voor dc Koloniën niet zeer groot. Het bolsjewisme legt het er ech ter wel op aan, om aan dc nationalistische stroomingen revolutionnairo methodes te lecrcn. En daartegen moet natuurlijk ge waakt worden. Wat de dikwijls beweerde samenwerking op dit terrein tusschen Ne derland en Frankrijk betreft, verzekerde de heer Reynaud dat deze niet verder gaat dan dc erkenning, dat men in beide kolo niale gebieden voor anologe moeilijkheden kan komen te staan. Dit is een feitelijke situatie waarbij vanzelfsprekend van geen overeenkomst sprake is. Aan het einde van het onderhoud sprak de heer Reynaud nog eenigc oogenblikken over de wereldcrisis in het algemeen, waar bij hij als het grootste ongeluk dc huidige politieke instabiliteit aanduidde. Zonder in ternationaal vertrouwen kan er geen wel vaart heerschen en dit vertrouwen moet gepaard gaan met samenwerking van alle volken ter bereiking van het gemeenschap pelijk doel. In dit verband betreurde hij zeer do stap van Duitschland om den Volken bond te verlaten.. 's-G r a v e n li a g e, 6 Nov. Kolonel Lind- berg heeft voor het vertrek op morgen alles in gereedheid gebracht, zal eerst de weer berichten van morgenochtend afwachten al vorens te vertrekken. Indien deze gunstig luiden, wordt het vertrek van Schelling- woudc tusschen 11 en 12 uur v.m. ver wacht. Het ligt in zijn bedoeling, naar Genève te vliegen. VROUW IN BRAND GERAAKT. In de Achterstraat te Groningen is de 76- jarige weduwe G. Stukje, geb. Wanders, in aanraking gekomen met een brandend gas stel. De vrouw vluchtte brandend naar bui ten, waar buren de vlammen doofden. Zij kreeg hevige brandwonden aan armen en Deenen. In ernstigen, doch niet direct le vensgevaarlijken, toestand i6 zij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen weldra iï overleden. KIND EN BRAND. Zaterdagmiddag is het 10-jarig dochtertje van den heer K., te Iluisscling (N.-Br.), dat met andere kinderen aan het spelen was, in een werkplaats in aanraking gekomen met brandende benzine. Dc kleercn van het meisje vatten vlam. Het kind rende naar huis, waar de ouders de vlammen doofden. Het onderlichaam van het meisje was met brandwonden overdekt. Haar toestand is zorgelijk. DOOD DOOR SCHULD. De boomkweoker J. H. B. uit Hardinxveld is cloor de Rechtbank te Dordrecht, ter zake van het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf welk vonnis door het Hof te den Haag werd bevestigd. COÖRDINATIE VAN HET VERKEER. Naar wij vernemen is de indiening van een wetsontwerp voor het verkeersfonds binnen enkele weken te verwachten. Zoowel de inkomsten als de uitgaven van hetgeen door den Staat voor het verkeer wordt geïnd of uitgegeven, zullen in dit fonds worden samengevoegd. Het is de bedoeling op die wijze den weg te openen voor een coördinatie van het ver keer in Nederland. (Hbld.). PRINSES JULIANA. 's-G ravenhage, 6 November. ILK.II. Prinses Juliana heeft ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan van de Verccniging van Armenzorg en Weldadigheid het bescherm vrouweschap van die vereeniging aan vaard. Zij zal de buitengewone algemeene vergadering welke dc vereeniging op Don derdag 16 dezer in de Ridderzaal te Den Haag houdt, bijwonen. Amersfoort. 8 Nov. Veilinggebouw. Langestraat 109. Vcrkooping van 3 gedeel telijke inboedels. V/, uur n.m. 8 Nov. Verkooplokaal Muurhuizen 47. Vcrkooping van een gedeeltelijken inboedeL 1 x/2 uur n.m. 10 Nov. De Valk. Vcrkooping van een col lectie zijden- en wollen dames- en heeren-. stoffen. 10 uur v.m. Maarsbergen. 16 Nov. Koffiehuis „Groot Bloemenheuvel." Vcrkooping van een dubbel woonhuis Maarn A 186 en 187 en een huis Maarsbergen B 49. INAUGURALE REDE VAN PROF. DR. H. SINZHEIMER. Amsterdam, 6 Nov. Hedenmiddag te vier uur heeft prof dr. Hugo Sinzheimer, benoemd vanwege de Stichting tot bevor dering der studie van het Arbeidsrecht en de Rechtsociologie tot bijzonder hoogleeraar in de rechtssociologie dit ambt aanvaard met het uitspreken van een rede in de aula der universiteit over: „Het probleem van den mensch in het recht". WELDADIGHEIDSZEGELS VOOR HET KIND. Van 11 December tot 10 Januari a.s. wordt evenals vorige jaren uitgegeven een serio van i wcldadighcidspostzegels voor het kind. De postzegels zijn ontworpen door Mr. J. Sjollema te Amsterdam; de afbeelding stelt voor een kind met een lichtende ster. De waarden zijn: VA ct. (3 ct.); 5 ct. (8 ct.) 6 ct. (10 ct.) en 12'/* cL (16 ct.). Tegelijkertijd worden uitgegeven 2 nieu- we series prentbriefkaarten, de eene hou dende 6 reproducties naar schilderijen van Rembrandt en de andere getiteld „De vreugde van de jeugd" en voorstellende de kinderspelen in de verschillende tijden des jaars, met de bij iedere maand behoorende teekens van de dierenriem, ontworpen door Mej. D. Duyvis te Amsterdam. De prijs van iedere serie is 0.35. ONBEWAAKTE OVERWEG. Auto door sneltrein op zij geduwd. Zaterdagmorgen te ongeveer 9 uur waren de chauffeur en de zoon van den paarden slager de H. te Echteld bij Tiel met hun vrachtauto nabij wachthuis 28 tusschen Echteld en Tiel, toen plotseling de buiten landsche trein kwam aansnellen, waarop zij niet voldoende bedacht waren. De auto werd even geraakt en op zij geduwd. De chauffeur cn de op de treeplank staande zoon bleven wonder boven wonder onge deerd. De mist was zeer dik. De trein onder vond geen vertraging. (Msb.y 0V7- a. J De waarde van een offer hangt niet af van de grootte, maar van de gezindheid, waar mede wij het brengen. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog. Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. „Mag ik weten", hernam Saxon, „waar om u mij telkens heeft geholpen?" „Omdat u de prinses uit de handen dier beulen heeft gered. Ik kwam helaas te laat. Mijn eenige dochter is het droevige slachtoffer geworden. Ik heb wraak ge zworen. Gisteren zijn er weer tien geval len. Eerst werkte ik alleen, nu heb ik tal rijke, trouwe vrienden gekregen, die aan rnij verknocht zijn. Vóór het jaar ten ein de is, zullen er van de beulen van Maag denburg slechts weinigen meer in leven zijn. De val van deze stad zal geheel an dere gevolgen hebben dan Tilly en Van Pappenheim veronderstellen". „Dat is ook mijn meening", antwoordde Saxon verwonderd. „Maar", sprak Marion, „u, die zooveel weet, zoudt u ons kunnen inlichten, hoe wij het veiligst het kamp van den koning van Zweden kunnen bereiken?" „Vermond als arme zwervers. Het zal een lange weg zijn, maar een betrekkelijk vei lige. Zij, die niets bezitten, boezemen gewoon lijk weinig belangstelling in. Zwervers langs de wegen zijn er zooveel tegenwoordig. Wie gisteren onmetelijk rijk was, is heden mis schien arm en soms strekt armoede tot ze gen". „Ligt er een verborgen bedoeling in die woorden?" vroeg Saxon. „Verborgen bedoeling? Ik zei: armoede kan iemand tot zegen strekken. Ofschoon de princes door Von Pappenheim als onme telijk rijk beschouwd wordt, hetgeen zij in derdaad was, bestaat er een mogelijkheid dat de veldmaarschalk zich vergist. Van het prachtige paleis in Maagdenburg is niets overgebleven. De schat waarover u zooeven sprak is in vreemde handen ge vallen; de boodschapper, die de prinses heeft uitgezonden, is overrompeld". „Maar mijn aanwijzing was toch alleen te begrijpen door ingewijden", meende Saxon. „Uw aanwijzing was volkomen onnoodig". klonk het kalme antwoord. Saxon keek verbaasd cn haalde dc schou ders op. „En jij zoudt den geheele schat krijgen", zei Marion, met een zucht. Saxon gaf geen antwoord. De vreemdeling vervolgde: „Als u van hier naar Leuchtcnberg gaat, zult u bemer ken, dat het trotsche kasteel van den aard bodem verdwenen is". „Is u een ongeluksprofeet?" vroeg Saxon. „Wie weet wat geluk, wat ongeluk is? Een gebeurtenis, die op het eerste oogenblik een geluk schijnt, brengt soms slechts zor gen en leed; een schijnbaar groote ramp blijkt later dikwijls een geluk „Dus ik zou arm zijn?" vroeg Marion. „Arm? U heeft toch andere bezittingen in Hongarije. Wie heeft in deze oorlogen geen groote verliezen geleden. Hocvelcn, die rijk waren, zwerven nu zonder voedsel, zonder dak langs de wegen". „Maar hoe weet u dat alles?" vroeg Saxon weer. „Ik vertelde u reeds, dat ik veel vrienden heb". „Het spijt mij voor'jou, Saxon; de geheele verborgen schat zou jou eigendom gewor den zijn, indien je mij veilig in het Zweed- sche kamp bracht". „Aangezien ik geen goud of zilver van je zou hebben aangenomen, maakt het voor mij geen verschil", merkte de avonturier lachend op. „En, daar jij het mij alles wilde schenken, voor jou evenmin". „De ongelukken, die u ons heeft medege deeld", oordeelde Marion, „zijn te dragen. Ik kan nu ten minste dc rol van arme zwer veling beter vervullen". „Het is niet zeker, dat het ongelukken voor u zijn", herhaalde de heelmeester. Maar in elk geval is het beter, dat u op de hoogste is. Ik zou u aanraden morgen te vertrekken. Rust lieden nog uit. Laat Mel- chior niet naar de Oude Herberg terugkee- ren, maar hier blijven. Met u beiden zult u veiliger zijn". Beiden gaven den vreemdeling de hand. „Tot weerziens", sprak deze. „Wij zullen elkander, hoop ik,eens in vroolijker omstan digheden ontmoeten. Misschien blijk ik toch geen ongeluksprofeet. Wat een ramp schijnt blijkt later dikwijls een geluk". Den volgndcn morgen vertrokken Saxon en Marion als landloopers gekleed. Melchi- or en de beide kurassiers bleven op Bin- gumstein. Bomhard bracht de jonge men- sclien in een huifkar een paar mijlen weg. Op een afgelegen boschpad namen ze af scheid. Mogelijke spionnen zouden hierdoor op een dwaalspoor worden gebracht. Vroolijk stond de zon aan den blauwen hemel, toen zij hun tocht aanvaardden. Hun weg ging door de wouden, langs meren en kabbelende beekjes. Zij keuvelden gezellig samen over alle mogelijke dingen, over den vreemdeling, over den verloren schat cn Saxon trachtte Marion te troosten over het verlies van een groot gedeelte van haar vermogen. „Als wij in Leuchtenberg komen, valt het waarschijnlijk wel een beetje mee", meen de hij. Marion was intusschcn in een opgewek te stemming; het verlies van geld had geen invloed op haar, het deerde haar weinig. Zij gevoelde zich daardoor meer de gelijke van den avonturier en dit deed haar hart kop pen van vreugde. Onder geurende meidoorns rustten zij uit en spraken de knapzak van Saxon duchtig aan. Saxon droeg een oude nauwsluitende, zwarte broek cn een wambuis, hier en daar versteld met gekleurde lappen. Zijn hoofd ging gedeeltelijk verscholen onder een kap. Aan zijn heup hing een lang zwaard en een kleine luit, om, als het noodig mocht zijn, in dc dorpen te spelen. Onder zijn wam buis had hij het pistool van Von Hebei ver borgen. Marion zag er uit als een zigeunerin in een verschoten, donkerblauw fluweelen keurslijfje en een kort zwart rokje met roo- de linten. De slordige haren, die onder de roode hoofddoek te voorschijn kwamen, wa ren grijs. Haar gelaat was met veel kunst vaardigheid dat van een oude vrouw ge worden. Als zij het geld zou onhalen na Saxon's spel, zou niemand in haar dc be koorlijke, verleidelijke, jonge vrouw her- kennen. Alleen Saxon zag door de vermom ming heen. Van tijd tot tijd keken ze elkander aan en dan lachten ze als twee gelukkige, verklec- de kinderen. „Andere kleeren kan je aantrekken", ze! Saxon, „maar je mooie oogen en je slanke gestalte blijven". „Je mag mij niet vleien", antwoordde zij lachend. „Een klein akelig manneke zal jij ook nooit worden". Tegen den avond bereikten zij een boe ren herberg. Er zaten menschen van allerlei soort. Saxon vroeg den waard norsche, ruwe kerel onderdanig, of hij een stuk je mocht spelen. Het antwoord luidde ont kennend. „Ben je gek", sprak hij. „Mijn gasten wil len rust hebben, als ik dat toeliet, had ik hier den hcelen dag muziek en bal". Saxon wist een plaatsje op een bank la den hoek te veroveren. Ze moesten genoe gen nemen met een kom soep. die hü van dc tapkast haalde. „Nu behoef ik tenminste zelf niet te ko ken", merkte Marion op. Daarna dronken zij een kroes bier en strekten zich uit in hun hoekje op een paar bosschen stroo en Saxon's mantel. Naast hen zat een viertal mannen te kaartspelen. Zii dronken veel en werden luidruchtig, maar bemoeiden zich niet met de beide zwervers. Aan de andere zijde lag een heel gezin, man, vrouw en een viertal kinderen; hun have hadden ze in blauw bont laken gebonden. De geheele familie was reeds in vasten slaap. (Wordt vervolgd.^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5