Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. i FORIMANN HEHENKAMP per flesck f 3,75 GEDRAGINGEN VAN BURGEMEESTERS DE WIJZIGING VAN DE AMBTENARENWET BRAND TE DEVENTER OUDERLIJKGEZAG EN STAATSGEZAG ÖV°°n WILT U F. 200 --WINNEN? DESTEUNINNATURA VAN UW VEERENBED HUMORHOEKJE *1 Bijzonder aanbevolen Utr.straat 17 Wijnhandel Geoestigd 1878 Telefoon 145 Zij hebben voortdurend de aandacht van de Re gee ring Meer dan in andere jaren wordt in bet thans uitgebrachte Voorloopig Verslag ovei dc begrooting van blnncnl. zaken aandacht besteed aan benoeming, optreden en gedra gingen van burgemeseters. Ten zeerste begrijpelijk, aldus do Minister in zijn memorie van Antwoord. In deze tijden toch is meer dan ooit noodig een krachtige gezagshandhaving, gepaard aan tact on beleid en begrip voor de moeilijk heden, waarmede bijna alle bevolkingsgroe» pen te kampen hebben. Deze situatie stelt hooge eiechon aan hen, die zoowel centraal als plaatselijk, met de handhaving van het gezag zijn belast. Wan neer de Kamer dan ook in dit verband bij zondere aandacht wijdt aan de burgemees ters, vindt zij den Minister geheel aan haar zijde. Wat de verhoudingen in de gemeenten Diriam en Heesch betreft, de Minister onder houdt met het provinciaal gezag ter plaat' se voortdurend aanraking en tracht aan de ongewenschte toestanden een einde te ma ken. Ter zake van de klacht over partijdigheid bij voordrachten tot burgemeestersbenoe min gen, merkt de Minister op dat voor alles gaat de geschiktheid voor het ambt Wat betreft de combinatie van burge meesterschap en Kamerlidmaatschap, meent de Minister in het algemeen, dat de buitengewone groote toename van be moeiingen van den burgemeester, gepaard gaande met den eveneens 6teeds drukker wordende werkkring van Kamerleden, meer en meer bezwaren tegen deze combinatie van functies doen rijzen. Erkennende, dat er waarde is te hechten aan de uitspraak van de kiezers, die een burgemeester ter volksvertegenwoordiging afvaardigen, wil de Minister toch opmerken, dat zijnerzijds niet te verwachten is, dat benoemingen zul len worden bevorderd, waarbij het Kamer lidmaatschap anterieur zou zijn aan het burgemeesterschap. Ten aanzien van de kwestie met den bur gomeester van Koog aan den Zaan, stelt de Minister zich op het standpunt, dat met het oog op het vertrouwelijke karakter van Ka binetsbesprekingen, geen verdere openbare mcdedcelingen gedaan kunnen worden Wel mogo hij mededeelen, dat hij niet ge aarzeld zou hebben den burgemeester aan stonds voor ontslag voor te dragen, wan neer niet een bevredigende openlijke her roeping van de ontoelaatbare daad was ge volgd. Do grenzen, gesteld aan de vrijheid eens burgemeesters, van zijn politieke overtui ging te doen blijken, worden aangegeven door do cischen van het door hem vervuld ambt. Nimmer mag een burgemeester uit het oog verliezen, dat hij plaatselijk drager van het wettig gezag is en dat heeft te stel len boven eigen opvattingen, die daaraan afbreuk zouden doen. Dit geldt ook voor gedragingen en uitla tingen in fascistischen geest. Wat den bur gemeester van Wychen betreft, zij voorop gesteld, dat deze functionaris op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend Het is den Minister moeilijk mededeeling te doen om trent de zaken in het kabinet behandeld, vooral indien deze personen betreffen. Zeer in het algemeen moge de Minister hierover zeggen dit geldt ook voor den burgemeester van Maartensdijk dat ds Regeering hooge eischcn stelt aan de ver vulling van het ambt van burgemeester eischon, die betreffen diens optreden op elk gebied van werkzaamheid. De Minister is bereid te allen tijde een ernstig onderzoek in te stellen naar con crete aanwijzingen omtrent vermeend on juiêt beleid van burgemeesters, opdat be reikt worde, wat hij zich als doel stelt, n.l dat ons land beschikt over een korps plaat selijke gezagsdragers, die algemeen ver trouwen genieten en ten vollo voor hun zware taak berekend zijn. Het oordeel van de Eerste Kamer Blijkens hot voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van de urtt, 125 en 126 der ambtenaren wet 1929 wezen sommige leden erop, dat inzake de gemeentelijke regelingen het toe- zicht van Ged. Staten op de gemeentebestu ren volgens dit ontwerp zal wórden ver vangen doar de Kroon. Zij achtten dit geen verbetering van den bestaanden toestand, want het toezicht van Ged. Staten 16 soepeler dan dat van het Rijk uiteraard zal kunnen zijn, aangezien het college van Ged. Staten beter op de hoogte Is met gemeentelijke verhoudingen en de daaruit voortvloeiende behoeften. De voorgestelde regeling beduidt bovendien een nieuwe aantasting van de autonomie der gemeenten. De leden, hier aan het woord, zagen in deze wetswijziging de be doeling om te komen tot een gecentralieeer de Staatsmacht, De gemeente, zoo betoogden zij, staat thans, en terecht, onder zeer scherp toe zicht. Maar nu de loonen te willen gelijk maken rnet die bij het Rijk, is streven naar een niet gewenachte uniformiteit, welke wegens het omlaag drukken der gemeen telijke loonen schadelijk zal werken. Voo» het wegnemen van excessen is geen wets wijziging noodig; daartoe zijn middelen, waarover het centrale gezag thans reeds beschikt, voldoende. Vele andere leden waren van oordeel, dat hot ontwerp volledige instemming verdient Meubelmagazijn in vlammen Deventer, 9 Nov. Hedennamiddag is brand uitgebroken in het meubelmagazijn van den heer Moff in de Lange Bisschop straat. De brand is ontstaan door onnaden kendheid van een jeugdige bediende die een cigaret stond te rooken in een magazijn waar een partij kapok lag opgeslagen. Door dat hierin gloeiende asch terechtgekomen was vatte deze brandbare stof vlam en in een oogwenk stond de goheele tweede etage en de daarboven gelegen zolder in lichte laaie. De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist liet vuur te beperkon tot genoem de etages, die echter geheel uitbrandden De schade wordt gedeeltelijk door de vorze kering gedekt. Dank zij het nieuwe brand alarmsysteem door middel van de radio centrales was men snel van den brand o{ de hoogte. De eigenaar die juist onderwee naar zijn winkel was. viel. toen hij van den brand op de hoogte gesteld werd, bewuste loos. POLITIE DOET INVAL IN CLUBHUIS. Speeltafel in beslag genomen. Den Haag, 9 Nov. De Haag6che politie heeft hedenavond omstreeks 10 uur een in val gedaan in het clubhuls „Locarno". aan den Badhuisweg 23 te Scheveningen, al waar zij constateerde dat ongeveer tien twaalf personen bezig waren met Stopoio een soort Straperlo-spel. Proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl de speeltafel cn de administratie in beslag werden genomen. Het speelhuis, dat eerst ecnige dagen geleden geopend was, is thans op last van de politie gesloten. Het politie optreden kan worden beschouwd als een uitvloeisel van do ministerieele missive be treffende hazard spelen. CONTINGENTEERING VAN HUIS HOUDELIJK GLASWERK. 's-G ravenkage, 9 November. Naar wij vernemen, zal de Staatscourant van hedenavond een K. B. bevatten, waarbij de invoer van huishoudelijk glaswerk wordt geconlingenteerd voor den lijd van drie maanden te rekenen van 1 November af. liet contingent van de toegestanen invoer is bepaald op 85 pet van de waarde van den gemiddelden drie maandschen invoer de jaren 1931 en 1932. NIEUWE ONDERSCHEIDING VOOR DR. P. ZEEMAN, Naar wij vernemen zal op voorstel van de faculteit der Wetenschappon en van den Bestuursraad der Universiteit van Straats burg, aan Prof. Dr. P. Zeeman, hoogleeraar in de natuurkunde, aan de Universiteit van Amsterdam het doctoraat h.c. der Universi teit van Straatsburg worden verleend. Op 22 November a.s., den openingsdag an het universitaire jaar, zullen do insig nes door Prof. P. Zeeman in ontvangst worden genomen. AFTREDENDE HOOGLEERAREN. Aan de Leidsehe Hoogescbool. Men meldt ons uit Leiden: Aan het eind van dezen academischen cursus zullen drie hoogleeraren, wegens het bereiken van een 70-jarigen leeftijd, hun professoraat aan de Leidsehe Universiteit moeten neerleggen, n.l prof. dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar in deziektekunde, ontleedkunde, do nlgemeene ziektekunde en de gerechterlijke geneeskunde; prof. dr. A. W. Nieuwen hu is, hoogleeraar in de geschie denis, letterkunde, oudheden, instellingen en zeden en gewoonten der volken en de natuurkundige aardrijkskunde van den Indi sche» archipel, on prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, hoogleeraar In de anorga nische scheikundo en directeur van het anorganisch scheikundig laboratorium te Leiden. Een moeder die niet wilde dat haar zoon soldaat werd Moeder en zoon voor de rechtbank Arasterdam, 8 Nov. Vandaag diende voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank de zaak tegon Mevr. P. S.—S.K., die zich had te verantwoorden wegens uitlokking van het feit, dat haar zoon, J. Smit, zich opzettelijk niet heeft aangemeld voor don militairen dienst. Mevrouw Smit zog zich genoopt haar ouderlijk gezag tegenover het staatsgezag te stellen en zij verhinderde haar minder larigen zoon zich voor den militairen dienst to doen inschrijven. Aan den Burgemeester had zij een uit voerlg schrijven gericht, waarin zij o.m. hel volgende schreef: De Nederlandsche wetgeving ontzegt aan minderjarigen de bevoegdheid tot zelfstan dig handelen in zaken van eenlge beteeke nis, vereischt daarentegen medewerking der ouders en stelt die ook aansprakelijk Juist daarom ontzeg- ik die wetgeving het recht mijn zoon te onttrekken aan mijn ouderlijk gezag, om hem op te leidon voor het oorlogshandwerk. Het betreft hier toch zeker geen hande ling van geringe beteekenis, daar het gaat om het geweten en eventueel zelfs het leven van den betrokken minderjarige. Als moeder cn dus aansprakelijke van rnljn min derjarigen zoon, protesteer ik hierbij dan ook met klem tegen deze handelswijze, welke mijn rechten als moeder volkomen illusoir tracht te maken. Als moeder grijp ik het eenige wat ik kan doen aan, om te getuigen van mijn onver woestbaar geloof in de geweldloosheid en tegen den waanzin van den oorlog. Ik zou mij tegenover mijn zoon en tegenover mijn geweten schuldig gevoelen, indien ik hom niet belette, tijdens zijn minderjarigheid on wetend mee to doen aan nieuwe oorlogs voorbereiding. De belangstelling voor deze zaak was zeer root, de publieke tribune was geheel be zet, -voor een groot gedeelte met dames. Een aantal dames had geen plaats op de tribune kunnen krijgen, per brief richt ten zij zich tot den president, die echter slechts een deputatie uit hun midden bin ncnliet. Het eerst stond de zoon terecht wegens overtreding van de dienstplichtwet. Do jon geman verklaarde, dat zijn moeder had ge zegd „bemoegi je er niet mee, dat zal ik opknappen". Do Officier van Justitie Mr. P. Bosch, achtte bewezen, dat hier opzettelijk de dienstplichtwet was overtreden. Spr. requi reerde tegen den jongen een maand gevan genisstraf. De verdediger Mr J. Polenaar. zei de in zijn pleidooi, dat do jongen geen prjncipi eele dienstweigeraar is. Stukken heeft hij niet iri handen gehad, zijn moeder liet hem onwetend over hetgeen hij zou moeten doen om zich aan te geven. Mevrouw S. is een krachtige persoonlijk heid, aldus pl., de zoon legt zich onvoor waardelijk neer bij de wenschcn van de moeder. De jongen liet alles aan zijn moe der over; hij heeft dus niet opzettelijk zich niet aangegeven Hij had geen oordeel over de zaak en pl. begrijpt niet, dat dc Officier geen oog heeft gehad voor het conflict in den jongen, die moest kiezen tusschen ge hoorzaamheid aan zijn moeder en aan de wet Pl. drong aan op ontslag vaVi rechtsver volging, subs, pleitte hij vrijspraak, meer subs, een zeer lichte straf. Vervolgens stond mevr. S. zelf terecht. Zij gaf toe. de oproeping te hebben ontvan gen, doch zij had deze niet getoond aan haar zoon. President Mr. Boas „Wat hebt u er mee gedaan Verd.: „Verstopt." Verd. vertelde, dat zij er wel met haar zoon over had gesproken, zij had gezegd .bemoei je er niet mee" Op het stadhuis was aan mevr. S. gezegd, dat er straf op het niet anngeven stond. Pres.: „Wat hebt u toen geantwoord Verd.: ..Dat ik de straf graag zou dragen." De zoon werd in deze zaak als getuige gehoord. Hij had niet het idee gehad, dat ziin moeder voor de inschriivina zou zorcen De Officier van Justitie Mr. Bosch requi- reerde ook tegen dezo verdachte een gevan genisstraf van één maand. Mr. J H. Polenaar pleitte ook voor rnevr S. vrijspraak. Pl. wees er op. dat zijn diént eerbied heeft voor de Wet, doch in dit ge al meende zij te moeten gehoorzamen aan een hoogere wet. Het crezin is nog steeds dc basis van onze samenleving. De moeder heeft haar ouder lijk gezag laten gelden, de wet had hear motieven moeten erkennen. Men had den iongen uitstel van dienst moeten verieonen tot zijn 21ste jaar. Hii had dan zelfstandig kunnen oordeelen. Subsidiair drong pl. aan op de uiterste clementie. OVERTREDING UNIFORMVERBOD. Woensdagavond heeft dc politie te Haar lem tegen twee personen proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het uni formverbod. Een 31-Jarige colporteur en een 19-jarige scholier stonden om half 9 in de hall van het concertgebouw. In de groote zaal werd een vergadering gehouden van de Nationaal-Socialistische Beweging. Beide personen hadden een zwarte das om. De politie verzocht belden de Xleedingstukken af te noen. aan welk verzoek ze niet volde den. Ze zijn naar het bureau van politie overgebracht, waar de kleedingstukken in beslag zijn genomen. Proces-verbaal is op gemaakt. l WIE ÜEH^ P namen d® i En W* J* 1 flink 03^. |5—'■-B „.«.O. INOEROAAD NEDEftlANDSCH FABRIKAAT ip f j' -.s. j.% pró o h Bezwaren der Nederlandsche Vakcentrale Het Bestuur van de Nederlandsche Vak centrale heeft aan den minister van sociale zaken een adres gericht, waarin het zegt dat dc inhoud van het rapport en de con clusies waartoe de destijds door den mi nister ingestelde commissie inzako cv. ver strekking in natura aan ondersteunde werklqozen is gekomen, van dien aard zijn, dat met grooien drang verzocht wordt, aan de voorstellen dezer Commissie geen uitvoe ring te willen geven. Het bestuur betuigt zijn ontstemming met de motiveering der Commissie welke zulk een verstrekking zoowel uit ethisch en op voedkundig oogpunt verkeerd acht Wanneer desniettemin de Commissie komt tot een systeem, dat dc verstrekking in natura facultatief stelt, dan moet dit standpunt in hooge mate worden betreurd wijl daardoor gespeculeerd wordt op de deelneming van een groep a-socialen, die elk gevoel van eigenwaarde missen. Bovendien rijzen ernstige bezwaren tegen de voorstellen inzake het bonnenstelsel. Het bestuur der N. V. C. ziet daarin een bron van ellende. In de eerste plaats, wijl een deel van den steun, die door de geheele gemeenschap moet worden gedragen, gelegd wordt op een bepaald deel dezer gemeenschap, n.l. don winkelier en den groothandel. In de tweeclo plaats, omdat de winkelier den werklooze, die zijn bonnen komt in wis selen, als een sociaalminderwaardige zal beschouwen. In de derde plaats, omdat de kans bestaat, lat artikelen van inferieure kwaliteit tegen inwisseling der bons zullen worden afge geven. In dc vierde plaats, omdat de bonö zul len worden aangeboden in de z.g. volkswin kcl6 in de volksbuurten, de meest kleine winkeliers du6, die uit den aard der zaak zelf in moeilijke levensomstandigheden ver Ueeren en thans nog eens extra zwaar wor den belast door een bedrag van 121/: te moeten afstaan van hun bruto-inkomen als steun aan de werkloozen. De hier genoemde vier bezwaren zijn nog met meerdere aan te vullen. AFSLACHTEN VAN DRACHTIGE RUNDEREN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- oeniging tot Bescherming van Dieren deelt ons, naar aanleiding van den stroom van klachten over het afslachten van drachtige runderen en misstanden daarbij, mede, dat het zich van stonde af aan, tot de auto riteiten, die met de uitvoering daarvan be last waren, heeft gewend en zich ook en kele dagen geleden met den betrokken mi nister in verbinding hoeft gesteld. ALKMAARS BURGEMEESTER VRAAGT ONTSLAG. Alkmaar, 9 Nov, In de hedenmiddag gehouden raadsvergadering te Alkmaar deelde de burgemeester, mr. W. C. Wande laar mede, dat hij tegen 15 November a.s. ontslag uit zijn ambt heeft aangevraagd. DE S. D. A. P. EN ONTWAPENINGS DELEGATIE. De heer W. H Vliegen weer lid ontwapenlngs-delogatie. „Het Volk" schrijft: Men herinnert zich, dat het Kamerlid Vlegen het lidmaatschap van de Nederland sche delegatie naar de Ontwapeningsconfe rentie ter beschikking stelde, toen de Re geering een bom had laten werpen op „De Zeven Provinciën", terwijl dc delegatie in overeenstemming met de Regeering te Ge- nève werkte in de richting van een inter nationaal verbod tot het werpen van bom men uit vliegtuigen. Naar wij thans vernemen, heeft de heer Vliegen op persoonlijk verzoek van den minister van Buitenlandsche Zaken, onder volledige handhaving van zijn grief, beslo ten zijn werkzaamheden als lid van de dele gatie te hervatten. DE SPOELJONGEN UIT AMERIKA. Dio een hotelhouder voor 1300 oplichtte en bestaL Rotterdam, 9 Nov. Geruimen tijd reeds zoekt do Rotterdamsche politie naar een internationalen oplichter, den ongeveer 33-Jarigen J., die zich ook wel noeml B. Putman. Deze man beeft een Rotterdamsch hotelhouder voor 1500 opgelicht en besto len, waarna hij wist te verdwijnen. Bij het onderzoek wist men een gedeelte van zijn bagage in beslag te nemen, waaruil is ge bleken, dat men te cloen had met een in ternationaal avonturier, die zoowel fn Ame rika als in de hoofdsteden van Europa heeft gewerkt, B. G. J. is in 191fi op 18-jarigen leeftijd, toen hij in Rotterdam spoeljongen was in een hotel, naar Amerika gegaan om er zijn fortuin te zoeken. In December 1932 kwam hij bij den hotelhouder A. R te Rot terdam. bij vvicn hij zich bekend maakte als de vroegere 6poeljongen, die echter In Ame rika een groote carrière had gemaakt. Hij was in de journalistiek gegaan en vertelde dat hij correspondent was geweest van „Het Nieuws van den Dag". De man maakte een keurlgen indruk en verblepf geruimen tijd in het hotel als gast. Op Zaterdagavond 4 Maart heeft hij echter kans gezien uit de huiskamer van den ho telhouder 1000 te ontvreemden, benevens ecnige sieraden. Vanaf dat moment is de man zoek gebleven. Ook te voren had hij reeds eenige honderden guldens geleend. De politie stelt een onderzoek in. DR. J. W. GOOSSENS. f Maastricht, 9 Nov. Alhier is op 64* jarige leeftijd overleden Dr. J. W. W. Goos- sens, archivaris van de provincie Limburg en bekend archaeoloog. MAKEN WU EEN KEURIGE DRIEDEELIGE MATRAS VRAAGT PRIJSOPGAVE LANGESTRAAI 63 IEL 88 0-# V Ofi vVaI K-r 'i ¥5 ij li,iii tiij zei der niet doou van gaan aa'. u ;on druppt© ven ciei ipgeurunke maai denk uwes nou eens 1te ku.sun.ike plni oiei lie nij daarvoor tn de plaat-s op de m ini ne» 'jpstrpkeni (passing

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6