Ingezonden Verkoopingem Vanaf Morgen, Woensdag, 15 November worden Uw Kassa-bons reeds afgestempeld DE FILM FAKKELGANG COLENBRANDER FONDS Een vertooning voor de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohols houdende dranken In de groote zaal van De Valk had gis teravond ccn openbare bijeenkomst plaats van de Ned. Vcrceniging tot afschaffing van acoholhoudcnde dranken. Na een kort openingswoord van de afdeelingsvoorzitter den heer C. Ruitenberg, werd het program ma aangevangen met muziek van The Red Boys. Do heer P. v. d. Meulen, algemeen voor zitter der vereeniging memoreerde in zijn rede, dat er op het gebied van de drankbe strijding niets nieuws onder de zon is. Reeds 2000 jaren geleden bestond in China de strijd tegen de bedwelming, terwijl in het oude testament ook gesproken wordt wordt van de dronkenschap van Noach. Spreker ging zoo door de heele geschiede nis heen nb, wat de dronkenschap met al zijn schandelijke gevolgen heeft teweeg ge bracht. Er wa9 een kern van nienschen, die de dronkaards wilden helpen en streden te gen de drank-ellende. In de 19e eeuw kwam in Amerika de radicale drankbestrijding op, welke overging naar Europa, In 1812 werd de Ned. Vereeniging opgericht. Later bleek dat men den strijd anders moest voeren: men moest de hulp hebben van do arbei dersklasse. Na aansluiting van deze, ont stond de Ned. Vereen, van Goheelondhou- ders, die thans nog steeds voortgaat haar ze genrijk werk tc doen. Na 90 jaar is men wel dankbaar, doch het feit, dat in ons land per dag nog voor 1 millioen gulden aan alco holhoudende dranken wordt uitgegeven, zegt genoeg. Spreker betreurde het voorts dat aan feestmaaltijden, waar vaak de eer sten van den lande aanzitten, wijn gedron ken wordt, ook door deze vooraanstaanden, alsof er niets anders was en niets beters! Tenslotte gaf spreker een korte inleiding voor de film, welke vertoond zou worden, n.l. „Fokkelgang", welke rolprent het leven en werken der Vereeniging voorstelt, maar bovenal het gevolg van drankgebruik in alle standen uitbeeldt. Deze film heeft de vereeniging cadeau gekregen bij haar 70-ja* rig bestaan „Fakkelgang" is een film, welke zich in vele opzichten onderscheidt van andere pro- paganda-rolprcnten. Zij is artistiek een zeer goed stuk werk van de filmkunstenaars, die de Visie-groep vormen, terwijl zij bovendien vrij is van de vaak schadende overdrijving De kunstenaars, die hier aan gewerkt heb ben, doen de naam „visie." eer aan Zij heb ben getoond goeden kijk te hebben op dat gene, wat zich bij uitstek voor de film leent. Zij hebben met de camera zoowel den slenterenden dronkaard genomen als het le ven in. do kleine verderfelijko kroegen in donker Amsterdam en Rotterdam. In dit deel van do liml verraadt zich juist het goo- dt oog van den filmkunstenaar. Een knap- Jotografischc opname in een donkere hoek van zoo'n stamkroeg, een voortreffelijke closq-up van bcm, die vergenoegd zijn ruwe gezicht afveegt na de zooveelstc borrel en tot slot een wazig beeld van de vrouw, die thuis zit te wachten met kinderen met le dige rnclkkroesjes voor zich. Das Lebenl En dan de prachtige uitbeelding van de werking van alcohol op het scxueele. Wij denken hier aan de champagne-fuif, waar men moge het walgelijk vindon wat op het doek.geprojecteerd wordt, de camera-man wonder-wel erin geslaagd is, datgene weer te geven, dat do meeste afschuw geeft, zon der ook maar op cenige wijze te vervallen in laag bij do grondsche détails. Wij den ken voorts aan de even geestige als fraaie weergave van de verandering in do ver eeniging. Eerst de hooge hoed met witte handschoenen, later de pet en wollen das. rnet hier en daar een hoed ertusschen. Twee schijnbaar eenvoudige beelden: zij spreken bockdeolen. En dan het slot van de film met zijn technisdho knapheden als het weg vallen van de brouwerij, het flitsen van de lichtreclame der branderijen en het opdoe men van de strijdende massa, eerst vaag later flink en forsch op den voorgrond, strijdend voor hun ideaal. .Fakkelgang" is werkelijk uit filmisch oogpunt reeds een bezoek waard ongeacht of men zich met het streven Kan vereenigen ja of noen; maar daarenboven te rij een film, welke buitengewoon sterk spreekt tot de toeschouwers. Er was tijdens do voorstelling pianobege leiding van Mej. Smit 71EJ. W. BUIXEMA. Herdenking van haar zilveren jubileum bij Kinderzorg. Buiten geenbinnen wèl zon. Iets van de koesterende warmte die in het opgo ruimde geroezemoes \an stemmon hangt straalt op ons af. Opgewekte gezichten één zeer te\ reden, gelukkig gezicht Zij is bet...... mej. W. Buikema. Bloemen staan om haar heenbloemen zoeken zonwaar de stralen niet vallen is het kilhet is hier dan ook geen zorg. Mis schien den laatstcn tijd nu allesMaar moeten we daaraan denken? 25 Jaar Kinderzorg. Een kwart eeuw ge leden kwam zij hierzij bracht een zon nige hartelijkheid, voor allen, die al heen gegaan zijn en die kwamen. Een Jubileum waarom- ieder blij is, omdat het 25 jaar hartelijkheid, zuinigheid, trouw, waarheids liefde, arbeidzaamheid en godsdienstzin was. Zei de directeur, de heer Langendonk, het niet zooen vergat hij er niet één, terwijl hij gistermorgen in zijn speech wees op haar deugden? Zorg voor het kind, liefde voor het kind. Zon voor het kind, want zon is leven. En zon is vreugde en dat wil uiting. Al heel vroeg in den morgen brachten do kinderen en het jjersoncel een aubade. Na mens de eei-sten werd een vulpen, namens de laatstgenoemden en gouden armband horloge aangeboden. Daarna zong een kin derkoortje ccn gelegenheidscantate. Blije stemmen \s Middags werd gerecipieerd tusschen de talloo/.e bióenien. Er hecrschte een hartelij ke toon onder de familieleden, de oud-ver pleegden, liet bestuur, belangstellenden. De voorzitter der vereeniging, ds. 'M. Baren- ürecht te Auterlitz, en verder de bestuurs leden B. Tjessinga en J. C Koningsberger, beiden uit Utrecht, kwamen felicitecren. Evenals onze wethouder N. Veis Heyn. Me deleven Het bestuur bood haar nog een theekast en ziive en lepels en vorken aan, de oud- pupillen een keurig eetservies. Maar zij, die 25 jaar geleden begon en die nu adjunct-directrice is, wil niet ach terstaan. Vanavond geeft de jubilaresse namelijk een kinderfeestalsof het al niet 25 jaar een feest ismet zulk een zorgzame toe wijding. Eén dag feest voor haar, maar dan ook een waar feest, omdat haar hieruit is ge bleken welk een genegenheid zij heeft ge wonnen Gesticht ten einde onze ruitersport op internationaal peil te houden In eene circulaire, overdruk van „Het PaardNo. 3 van October 1933, vraagt men onze aandacht voor het „Colenbrander- fonds". Gelet op het sympathieke doel der vereeniging, die dezen naam voert, willen wij onzerzijds gaarne de belangstelling on zer lezers voor het „Colenbranderfonds" op wekken. Opgericht in Januari 1930, beoogt deze vereeeniging het op internationaal peil c.q. brengen, van de Nederlandsche spring ruiters, die uit hoofde van aanleg en ca paciteiten in aanmerking komen ons land op de buitenlandsche concourscn-hippique te ver\egenwoordigen. Het waren vooral de Olympische overwinningen onzer ruiters te Parijs in 1924 en te Amsterdam in 1928, die den naam van Nederland op het gebic/i der ruitersjïort hadden gevestigd en over tuigd van het grootc belang dat er voor ons land in was gelegen deze reputatie in de toekomst hoog te houden, werd pitgezien naar middelen om dit mogelijk te maken. Hiertoe werd de noodzakelijkheid gecon stateerd om de betrekkelijk kleine groep van internationale hindemisruiters door jongere krachten aan te vullen; het op- kweeken dezer krachten werd het doel van het „Colenbranderfonds", in welken naam ♦evens de nagedachtenis geëerd wordt van een onzer grootste, internationale concours- ruiters. Hoe men dit doel denkt te bereiken? Eerstens door het ter beschikking stellen voor de daarvoor in aanmerking komende jonge ruiters van goede paarden, die door hen, z.m. onder deskundige leiding, wor den voorbereid voor deelname aan interna tionale concoursen-hippique. Daarnaast kunnen paarden worden aangeschaft, die in handen worden gegeven \au oudere hin demisruiters van beproeide ervaring en be kwaamheid, van welke combinaties dan op internationaal concour3-gebied goede ver wachtingen kunnen worden gekoesterd. Het „Colenbranderfonds" is thans bijna 3 jaar in functie on werd dit jaar voor het eerst door eenige aan het C. F. toebehooren- de paarden in het buitenland aan spring concoursen deelgenomen. Het eerst debu teerde Ernica en wel te Brussel onder rit meester Schummclkctel, waar reeds een mooi succes geboekt werd. Later, te Dublin, Keulen, Essen, Weenen en Gcnèvc werd dit door talrijke successen, waaronder zelfs meerdere eerste prijzen, gevolgd. Ook Danseuse Rose, het C. F. paard in voorbereiding bij luitenant Jhr. van Len- nep, heeft onder dezen ruiter te Weenen en te Genève uitstekend voldaan en ver- scheideno prijzen vooé one equipe gewon nen. Als laatste representant van het C. F. is Diana in het internationale strijdperk gestreden te Essen, Weenen en Genève eerst ondor ritmeester Schummelkctcl, later met luitenant Jhr. van Lennop in den za del en ook dit paard heeft telkens op één of meer prijzen beslag weten te leggen. Behalve de hier genoemde drie paarden zijn nog in het bezit van het „Colenbran der-Fonds" Arkansas en Isolierung, die beide nog in africhting zijn aan het Artil- Icrie-Paardendépot to Tilburg, zoomede Gloria, welk paard in handen is gegeven van den bekenden hindernisruiter majoor De Kruijff. Gestreefd wordt dit aantal van zes paarden geleidelijk tot ongeveer het dubbele uit te breiden. De belangen van het Colonbrander-Fonds worden behartigd door een commissie van Bescherming, welke het fonds financiert en door een Dagelijksch Bestuur, waaraan de technische aangelegenheden zijn toevcr trouwd. Voor hen, die zich voor het „Colenbran der-Fonds" daadwerkelijk wenschen te inte resseeren zij medegedeeld, dat de heer F. A. Dudok van Heel te Huizen (N.H.) do functie van secretaris-penningmeester der Commissio van Bescherming vervult (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie» DE REDE VAN DS. PANNEBAKKER. Geachte Redactie, Wanneer een overigens goed verslag een enkel vlekje vertoont wordt daar gewoon lijk geen verbetering van gevraagd; de wel willende lezer corrigeert bet wel zelf. Daar om heb ik geen aanmerking gemaakt op de woorden die uw verslag mij in den mond legt: „indien het hier geen familiebezoek doch een kerkgang had getroffen zou dit ongeluk volgens spreker vermoedelijk niet zijn gebeurd". Nu ik echter naar aanleiding van deze zinsnede veelszins word aangevallen, wil ik er toch op wijzen dat deze woorden mij onzin in den mond leggen. Zij kunnen mocielijk iets anders beteekenen dan dat een autorit tamelijk gevaarloos zou zijn als zij een kerkgang ten doel heeft, maar veel meer kans op ongelukken biedt wanneer zij dient om familie te bezoeken. Uw verslag gever houdt vol, dat ik dien onzin heb ge zegd; ik ontken dat. Hiermede lijkt mij deze zaak op het doodc punt gekomen. Dat u het verslag der begrafenis inleidt o.a. met de woorden „een scherpe grafrede" (gelijk u deze woorden ongevraagd ook plaatst boven mijn ingezonden stukje van gisteren) vind ik jammer. Zulke woorden trekken de aandacht van op sensatie belus- ten. En de daarin vervatte zijdelingsche critiek werkt suggestief en doet den lezer \aak iets scherps ontdekken in woorden die ook in anderen zin opgevat kunnen worden. Met dank voor de plaatsing, J. PANNEBAKKER. ANTWOORD AAN DEN HEER JONKER. Naast het vele wat ik naar uw inzicht gedaan heb, doch waarvan ik mij niet be wust ben, moge ik zeer in 't kort. samen vatten wat ik gedaan heb zooals ik het zelf zie. Ik laat daarbij buiten bespreking de in leiding en het tweede gedeelte van mijn toespraak, op welke geen aanmerkingen zijn gemaakt. Ik heb er op gewezen dat opmerkelijk vele van do ongelukken op Zondagen ge beuren. En dat nuar uitwijzen van de sta tistiek het aantal vechtpartijen en misdrij ven op de Zondagen grooter is dan op de andere dagen. Ik meende dat het aantal vechtpartijen aanmerkelijk verminderen zou wanneer op de Zondagen do kroegen gesloten waren, cn de verkeersongelukken veeL minder talrijk zouden worden wanneer cr minder gereisd werd voor het afleggen van bezoeken en voor vermaak. Wanneer de samenleving den dag des Heercn gaat gebruiken voor zichzelf, leek het mij niet verwonderlijk wanneer zij daarvoor den prijs moet betalen. Het resultaat is dat zij, do maatschappij, naar de uitdrukking die aan het sterfhuis in ander verband gebruikt was, bloedt uit de wonde, die zij zelve ge maakt heeft. In den loop van dezen laatetcn gedach- tengang heb ik één volzin over mijzelf ge zegd. Deze: „het is mij buitengewoon pijn lijk dat ik de gedachte maar niet van mij kan afzetten dat, zoo aan den kerkgang de voorrang ware gegeven boven familie bezoek, dit ongeluk vermoedelijk niet ge beurd zou zijn." Mag deze gedachte niet in mij opkomen? Mag zij mij niet pijnlijk zijn? Van de diepe verslagenheid en het aan grijpende leed heb ik èn in het ziekenhuis De Lichtenberg èn in het sterfhuis zóóveel gezien, dat de indruk daarvan mij nog niet loslaat. Bij zulk een slag als hier viel is elke poging om te troosten zuivere dwaasheid. Het intieme woord kan tot de bedroefden niet gezegd worden ten aanhoore van hon derden; het werd aan het sterfhuis gespro ken. Daarom heb ik mij op de begraaf plaats tot de aanwezigen gericht; niet met ijdelen troost of liefdelooze woorden tot de naastbestaanden. J. PANNEBAKKER. Amersfoort. 8 Dec. T Boompje. Vcrkooping van de boerenhofstede „De Bckcnkamp" to Hoogland. 11 uur v.m. üaarn. 21 en 22 Nov. Smutslaan 12. Verkooping van een volledigen inboedel. 10 uur v.m. 23 Nov. Hotel „la Promenade": Ver kooping van het perceel Smutslaan 12 en eenige perccelen grond. 8 uur n.m. M aarsberg en. 10 Nov. Koffiehuis „Groot Bloemenhcuvel." Verkooping van een dubbel woonhuis Maarn A 186 en 187 en een huis Maarsbergen B 49. Hoogland. 6 Dec. Houtverkooping aan den Lagenoord voor het Collego van de Malen. OMREKENINGSKOERSEN. Off Not. Niet Off. 13 Nov 14 Nov. 12 uur Londen 7.94 7.98 Berlijn 59.15 59.18 Parijs 9.70% «.71% Brussel 34.60 34.61 Zurich48.04 48.03 Kopenhagen 35 40 35.40 Oslo 39 80 39 80 Stockholm 40 95 40 90 New York I 55 I 53% Milaan 13.07 13.16 Praag 7.38 7 38 Medegedeeld door de Rnttprd Bankverenn. DE NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op effecten 3 Voorschotten in rekening-courant S

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3