GEELG0LF! AMERSFOORTSCH DAGBLAD Het Porceleinhuis FEUILLETON VAN OPPERMAN TOT RUKSKANSELIER HONIG'S BOUILLONBLOKJES tha ns 6 voor lOct Haar Avonturier Woensdag 15 November 1933 32e Jaargang Ho. 113 HITLER'S MOEILIJKE JEUGD Langestraat 2-4-Tel. 525 'N REMBRANDT GESTOLEN DE AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON De kwaliteitsbatterij voor zaklantaarns. Brandtijd 8-10 uur. A. VAN BEEK, C. VAN EIJS, H. HOLSTEUN, B. v. d. HOVEN R. KORSTANJE, O. KRUGER, G. LENS1NK, H. RAVESLOOT, W. SLUITER, H. VAN IJKEN DE KETELONTPLOFFING TE ROTTERDAM Een levendat door hard werken werd gekenmerkt (Van een bizoncleren berichtgever) „Kameraden, wij zijn verslagen. Laat ons het eerlijk bekennen. Onze vijanden spu wen op ons en lachen ons uit Wij lijken een armzalig hoopje machtelooze men- schen. Maar ik, Adolf Hitler, zeg U, dat wij overwinnen zullen, dat de wereld eens naar ons luisteren zal en dat de toekomst aan ons is. Men kan ons duizend maal ver slaan, maar duizend maal zuhen wij op nieuw beginnen en eindelijk overwinnen." Dat is Hitier, de man met een geweldig zelfvertrouwen, met geloof in zichzelf en in zijn taak. Zoo sprak hij, toen in 1923 de nationaal-socialistische beweging voor goed uiteengeslagen scheen en Hitler met een hoopje getrouwen moest vluchten in een vervallen landhuisje ergens in de Beiersche bosschen, waar men hem ten slotte toch te pakken kreeg. Hitier is Donderdag 20 April 44 jaar ge worden en zijn verjaardag is gevjerd als een nationale gebeurtenis in Duitschland. Carlyle heeft gezegd, dat de eerste voor waarden voor een man om het ver te bren gen in de wereld zijn, dat hij wilskracht en zelfvertrouwen bezit. Hij moet een oervaste overtuiging in zich omdragen, dat hij tot buitengewone dingen in staat is en slagen zal,, als hij volhoudt. Ziedaar wellicht de voornaamste eigen schappen van den Duitschen dictator. Zij teekenen zijn geheelo leven van zijn harde jeugd af tot op den dag, dat hij opvolger van Bismarck werd en in het op een na grootste rijk in Europa schier de alleen heerschappij voert. Zijn harde jeugd: Hitier heeft het nooit gemakkelijk gehad. Zijn leven is een groo te worsteling. Hij werd geboren op 20 April 1889 in de Oostenrijkschc plaats Braunau aan de Inn. Zijn ouders nadden het niet breed. Zijn vader was douane ambtenaar. Hij bezocht nooit iets anders dan de lagere school en kreeg later üi avonduren wat lessen in teekenon en schil deren. Zijn leergierige geest dreef hem c-r al vroeg toe veel te lezen. Als schooljongen las hij de krant van a tot z uit en hij kon over de wereldgebeurtenissen meepraten als een groot mcnsch. In de lagere school was hij een der allerbeste leerlingen, maar tegelijkertijd een groote spijbelaar, die her haaldelijk van school wegbleef en soms dorr zijn vader al ranselend naar de klasse gebracht moest worden. In he hoogte klas se onthrak hij ongeveer de helft van den leertijd. Toch eindigde hij als de beste leer ling. Hij bestudeerde alles wat hij in han den kon krijgen. Op zijn veertiende jaar betrapte zijn vader, die een geloovig Katho liek was, hem bij het lezen van een boek, dat hij in het geheim uit een bibliotheek gehaald had, „Kracht en Stof" van Büch- ner, een wetenschappelijk werk, dat zelfs voor volwassen mcnschen een kluif is. Al jong verloor Hitier eerst zijn moeder, daarna zijn vader. Op 16-jarigen leeftijd was hij wees en moest voor zichzelf zor gen. Familie bood hem onderdak aan, doch hij wilde vrij zijn en zijn eigen wegen vol gen. Hij begon een zwervend leven en trok van plaats tot plaats, overal korten tijd werkend, dan dit dan dat doende. Vaak sliep hij des nachts onder den blooten hemel of in boerenschuren of hooibergen. In plaats van te werken bracht hij ook wel heele dagen door met het lezen van een wetenschappelijk boek, dat hij ergens machtig had weten te worden. Zijn liefste lectuur was de geschiedenis van groote mannen, die geweldig zijn eerzucht prik kelden. Slapend op den kouden grond droomde hij zijn droom van een groote toe komst. Verwantschap met den levens loop van Italië's dictator. Als jongen van achttien jaar kwam hij in het 6chittende Weenen, de hoofdstad van zijn land aan. Hij had een reis te voet van Passau. de bekende Oostenrijksch-Duitsche grensplaats, naar VVecncn achter den rug. Zijn voeten kwamen door zijn schoenen en al zijn bezittingen droeg hij aan een bun deltje aan een stok over zijn schouder met zich mee. Den eersten nacht 6liep hij in een park, den tweeden in den 6chaduw van een heg voor het keizerlijk lustslot Schónbrunn en den derden nacht in een bedelaarsloge ment. Toen vond hij werk in een fabrieks gebouw als opperman. Des daags sjouwde hij een zoogenaamd „3rett mit Zie- gelsteinen", een plank met een gat erin voor halsopening, waarin 18 steenen van elk 7V» pond op den schouder en bakken vol met metselkalk, hooge ladders op, uit gevloekt door de metselaars in de eer-He dagen, omdat hij zijn werk niet goed deed en uitgelachen door collega's, omdat hij de grootste moeite had om mee te komen en den ganscben dag het zware werk vol te houden. Zoo was Hitler's jeugd. Het is merk waardig, dat hij in dezen wel overeen komst vertoont met de jeugd van Musso lini. Ook Mussolini heeft in zijn „Sturoi und Drangjaren" gezworven en allerlei ar beid gedaan. Ook Mussolini heeft onder de plank met 6teenen geloopen als opperman, hoewel hij de onderwijzersacte toen reeds gehaald had. Hitler deed van alles. Hij metselde, schilderde, teekende en was bo vendien ook een tijdlang behanger. Hoe hij het klaarspeelde al deze vakken binnen en kele jaren te beoefenen en hoe hij ze be oefende, vertelt ons de geschiedenis niet. Alleen is bekend, dat hij grootcn aanleg had voor teekenen en vlijtig in zijn vrijen tijd oefende. Zijn collega's mochten hem niet. Hij stond bekend als een 6tuursche ingebeelde vent, die er rare ideeën op na hield. Van vakorganisatie b.v. wilde hij niets weten en terwijl allen in het bouw vak lid waren van een of andere vakorga nisatie, weigerde hij beslist en dit bezorgde hem groote moeilijkheden. Men poogde hem zelfs van den steiger te werken. Anders zins had men respect voor hem, omdat hij bewezen had zeer ontwikkeld te zijn en ge weldig te kunnen argumenteeren, terwijl hij eens, toen men in schafttijd gepoogd had onder bedreiging met een pak slaag hem te dwingen lid te worden van de vakorgani 6atie, met een stok de geheele „Budc", het houten schaftlokaal. Ieeggeranseld had. In 1912, toen hij 23 jaar was, slaagde Hit Ier er in een betrekking als bouwkundig tcekenaar te krijgen te Munchcn, de hoofd stad van Beieren. Hij beschouwt zich half en half als een Beier, omdat hij dicht bij Beieren opgevoed werd en Beiersche fami lie heeft. Hitler in den oorlog. Toen de oorlog uitbrak in Augustus 1914, nam Hitier onmiddellijk als vrijwilliger dienst en werd ingelijfd bij het 16e regi ment Beiersche infanterie. Vier jaar lang nam hij aan den oorlog deel en werd drie maal gewond, het laatst bij een gasaanval der Franschen zóó ernstig, dat hij geruimen tijd zoo goed als blind wa6. Wegens her haaldelijk verrichte staaltjes van moed kreeg hij het ijzeren kruis eerste klas. Het wekt verwondering, dat iemand van zijn kwaliteiten en dapperheid het niet verder bracht dan onderofficier. Ook in dit opzicht Massief eiken rooktafel met zwaar koperen blad f 5.95 Groote sorteering rooktafels met tinnen bladen, 't nieuwste. ging het hem als Mussolini, die ook niet verder kwam dan onderofficier. Toch had hij naam gemaakt. Toen in Miinchcn de revolutie uitgebroken en naar het voorbeeld van Busland een radenrepubliek ingesteld was, nam Hitier als sergeant deel aan de onderdrukking van de revolutie 'en werd gekozen in de commissie van onderzoek, die de schuldigen aan de revolutie opMe sporen en te bestraffen had. Dat was het begin van zijn politieke loop gaan. Als nummer zeven trad hij toe tot de zoogenaamde Duitschc arbeiderspartij, la ter nat.-socialistische partij, die onder lei ding stond van een monteur. Anton Drexler De zeven werden 700, 7000, 7 millioen, enz. en Hitier werd no. één. Zijn verdere geschiedenis hebben wij al eerder verteld. Hier hebben wij een stuk van Hitler's jeugd geschetst, ontleend aan diverse beschrijvingen, die in den loop van den tijd van hem verschenen zijn. De jeugd van een man, die uit de diepte opkwam en op het oogenblik behoort tot de enkelen, die wereldgeschiedenis maken. Een leven van voortdurend worstelen en strijden. Het le ven van een mcnsch, die met een gewei dige wilskracht begaafd zijn doel met on verzettelijke vastberadenheid nagejaagd heeft en om 6terker te zijn het leven leidde van een asceet: Hitler drinkt niet, rookt niet, eet matig en heeft zich nooit met vrouwen bemoeid. (Nadruk verboden). Jeremias beweent den ondergang van Jeruzalemeen doek ter waarde van 400.000 kronen in handen van inbrekers Stockholm, 11 Nov. (V.D.). In den af- geloopen nacht hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de bekende Zweed- schc Kunstverzameling van Ingenieur Rasch en naast vele andere kostbare voorwerpen en kunstschatten Rembrandt's schilderij „Jeremias beweent den ondergang van Je ruzalem", gestolen, dat alleen reeds een waarde van 400.000 kronen heeft. Het schilderij werd door de inbrekers uit de lijst gesneden. Ingenieur Rasch sliep tijdens den inbraak in het huis. Do dieven waren zoo brutaal, dat zij de juweelen die in een lade van een ka6t, die naast het bed stond, lagen gebor gen eveneens meenamen, zonder dat de eigenaar ontwaakte. Men neemt aan, dat de inbraak is ge pleegd door een internationale dievenbende die ecnige dagen geleden eveneens inbrak bij den Kanselier der Universiteit, oud-mi nister-president Trygger. 18 MENSCHEN DOOR HAAIEN VERSLONDEN. R i o de Janeiro, 14 November. (V.D.) 18 personen werden in de Braziliaansche haven Maranhao door 'n vreeselijk lot ge troffen, toen zij in een kleine boot van een zeeschip naar land werden gebracht. De boot sloeg plotseling om en de twintig opvarenden geraakten te water. Achttien hunnerwerden direct door haaien gegre pen en verslonden. Slechts twee personen konden worden gered. Mededeelingen in de Memorie v. Aniw. inzake de P. T. T.t begrooting Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over Posterijenbegrooting voor 1934 wordt het volgende ontleend. Het automatiseeringsplan zal vermoede lijk eind 1946 kunnen zijn voltooid. De in elk jaar benoodigde uitgaven voor gebou wen, centraalinrichtingcn, kabels en ver sterkers, luchtlijnen en spreektoestelk-n worden voor het veertienjarig tijdvak 1933 t/m 1916 op gemiddeld f 9 millioen ge raamd. De totale uitgaven over dat tijdvak zullen dus rond 130 millioen bedragen. Indien de automatiseering van het inter- locale verkeer achterwege werd gelaten, zou over datzelfde tijdvak een bedrag van f 11 millioen minder benoodigd zijn en zou dus met de normale Uiitbreidings- en ver nieuwingswerkzaamheden tot en met 1946 een bedrag van bijna f 120 millioen zijn ge moeid. Tegenover de hoogere uitgaven kan evenwel op het tijdstip der voltooiing van het automatiseeringsplan in zijn geheel een besparing van rond f 6.500.000 per jaar op de exploitatiekosten worden geraamd. Deze besparing komt bij de uitvoering ge leidelijk tot uiting; zij zal tijdens die uit voering reeds ruimschoots opwegen tegen de lasten, verbonden aan de hoogcre kapi taaisuitgaven. De meening van sommige leden, dat de telegram- en telefoontarieven te hoog zou den zijn, kan de minister niet deelen. Go let op de uitkomsten van het telegraafbe drijf, niet alleen hier te lande, maar vrij wel overal elders, zijn do'tarieven in het algemeen eer te laag dan to hoog. En wal het telefoonverkeer aangaat merkt de mi nister op, dat gezien de belangrijke finan cieelc offers, welke het gevolg waren van do reeds met 1 Januari 1930 tot stand ge komen herziening aan verdere verlaging onder de tegenwoordige omstandigheden niet kan worden gedacht. De auitomatiseering van het platteland is opgenomen in het algemeene plan. Op liet vyerkprogram 1933 t/m 1937 komen ver schillende werkzaamheden van dien aard voor, met name het geheele telefoondis triet Arnhem, de omgeving van Heerlen, Leeuwarden, Hilversum, Nijmegen, Leiden en Apeldoorn Uitbreiding van beteekenis dier werkzaamheden gedurendo genoemd tijdvak is niet mogelijk, aangezien daar mede andere te treffen maatregelen, als opleiding van personeel en stichting van gebouwtjes, samenhangen en de practischo mogelijkheid tot verwezenlijking daarvan aan grenzen gebonden is. DE PRIJSVRAAG VAN HET N.C.C. Naar aanleiding van de vele desbetref fende verzoeken wordt den prijswinnaars der radio-prijsvraag van het Nationaal Crisis Comité medegedeeld, dat de prijzen persoonlijk zullen wórden toegezonden. Prijzenlijsten worden op schriftelijk aan vrage met bijvoeging van 0 20 aan post zege.ls door het bureau Kneuterdijk 20. Den Haag verstrekt. VERDUISTERING VAN 5000. Leeuwarden, 13 Nov. Bij de politie le Leeuwarden heeft zich lieden aange meld zekere Z. to Leeuwarden, die ten na- deele van verschillende vcreenigingen te Leeuwarden en elders tezamen een bedrag van circa 5000 heeft verduisterd. De po litie stelt een nader onderzoek in en heeft Z. ter beschikking van de justitie gesteld. Verkrijgbaar bij: Bloemendalschestr. 47. Oude Soesterweg 14. Ulrechtschestr. 28. Kamp 25. L. Nicasiusstr. 8. Ecckcnstcinsche laan 11. Hoogeweg 49b. Bisschopsweg 81. Jnlianaplein 7. Soesterweg 1214. De schade wordt geraamd op 50.000 Rotterdam, li November. Aangaande do ketelontploffing bij de Goudsche klec- derbleckerij aan den Groenen Milledijk ver nomen wij van deu directeur. den heer K. H. L. A. Lcfel dat de ontplofte ketel 14 iaar in bedrijf is geweest en geleverd werd door de firma Stork uit Hengelo. De inge nieur van het Stoomwezen, die een onder zoek heeft ingestekl, heeft geconstateerd, dat den machinist geen nalatigheid ten laste kan worden gelegd De ketel is niet >oog geweest. De mogelijkheid dat zich gassen'bij cfe'vuurplaat hebben opgehoopt acht rnen onwaarschijnlijk. Het bedrijf, waar 80 man personeel werkt, gaat gewoon door. Hel dak is reeds zoover gerepareerd, dat er morgen weer gewerkt kan worden. Alle electrische en gasleidingen zijn weer klaar gemaakt. De schade wordt geraamd op 50.000, die door bedrijfsverzekering wordt gedekt. De toestand van den gewon den chauffeur Nijman is nog vrij ernstig. HET GROOTE AANTAL STUDENTEN. Excessen bij het groenloopen. Blijkens het voorloopig verslag inzake de onderwijsbegrooting 1935 werd de aandacht gevraagd voor de sterke uitbreiding van het aantal studenten. Vooral nu is dit verschijn sel zeer bedenkelijk daar het de toeneming van een intellectueel proletariaat 6terk be vordert. De excessen, die zich ook dit jaar weer hebben voorgedaan bij de ontgroening van studenten in Utrecht en Delft waren voor verscheidene leden aanleiding om bij her haling bij de rcgccring op 6trenge maatre gelen aan te dringen. Andere leden willen aandringen op een algeheel verbod van groenloopen. Zonder strijd bereikt men niets. Een episode uit den Dertigjarigen Oorlog Oorspronkelijke schets van G. P. BAKKER. Zijn regiment werd een keurkorps. Allen waren stoutmoedige ruiters, dio voor niets terugdeinsden. Overal vielen zij de keizer lijke troepen aan en zij troffen een goeden tijd. Bijna alle boerderijen in het sticht waren verbrand en verwoest. Van alle zijden moesten Tilly cn Von Papponheim proviand laten aanvoeren. Onder de veroverde veste werden nog steeds kostbaarheden, goud en zilver opgegraven, waarmee het voedsel be taald werd. Saxon's ruiters maakten veel buit. Zij lichten de convooien op en verover den paarden, vee en graan. Onder Wallcn- stein had de overste veel geleerd. Hij was een geslepen graanhandelaar. Inkoopprijzen had hij niet te betalen, dat liet hij de opkoo- pers van zijn vijanden doen. En Saxon zelf? Hij vocht om te dooden, tc dooden de pijn in zijn hart, te vergeten het beeld van Marion, dat hem steeds voor oogen zweefde, de lieflijke gestalte, die hem dag en nacht vervolgde, den teederen, zachten blik, die hem deed ineenkrimpen van rerlangen. Zijn daden werden steeds koener, zijn buit en rijkdommen grooter. Hij was altijd een der dappersten geweest, maar nu grens- do zijn onverschrokkenheid aan het on gelooflijke. Zijn roem ging wijd uit over de Duitsche landen en de wonderbaarlijkste daden werden van hem en de zijnen ver haald. Hij werd vereerd als een held en een redder. Van alle zijden kwamen vrijwilligers bij hoopen aanstroomen op liet geroffel van zijn werftrommcls. Oudgedienden en jonge kerels. Want al hadden de weifelende keur vorsten nog geen besluit genomen, aan welke zijde zij zich zouden scharen, tal van moedige, ondernemend© mannen, diep ge troffen door het lot der oude protestantsche veste en bevreesd voor de uitroeiing van hun geloof, grepen naar de wapens. En hel waren wanhopige tijden. De boeren hadden niets tc zaaien, de handwerklieden niets to vervaardigen, de kooplieden niets te ver handelen In geen drie eeuwen was het zoo slecht geweest en elke verandering kon slechts verbetering brengen. Ellendiger zou de toestand nooit kunnen worden in deze streken. Velen, die door eigen schuld of die van anderen naar den zelfkant van het leven waren afgegleden, boeren en burgers, wer den soldaat, zochten brood on vergetelheid Maar Saxon nam alleen de allerbeste en weldra was het een groote eer onder hem te mogen dienen. Als Saxon 's avonds in zijn kwartier te ruggekeerd was en met zijn officieren de ge beurtenissen der laatste dagen besprak of de mogelijkheden voor een nieuwe onderne ming overlegde, kwam voor een korten tijd zijn oude vroolijkheid terug. Dan ging do jongste vaandrig ijverig rond om de roe mers te vullen, dan glansden de oogen, dan doorleefden zij opnieuw de dikwijls al te stoutmoedige avonturen. „Het geluk is bijna altijd onzen krijgska- meraad", beweerde Von Holm. „Veroorloof mij, overste, drie malen af te kloppen", en hij sloeg drie keer met den knop van zijn zwaard op de tafel om de booze geesten de gelegenheid te ontnemen misbruik te maken van zijn onvoorzichtige verklaring. „Schijn baar toevallige omstandigheden wijzen ons dikwijls den juisten weg. Toen we gisteren dat groote transport hebben buit gemaakt cn naar het kamp terugreden, meer gelij kende op veehouders dan op Saxon's rui ters, passeerde ik de plaats, waar 's mor gens in het bosch een boer stond te graven. Mij had ons de inlichtingen verschaft, die ons de Pappenheimers deed ontmoeten. Ik sprong van het paard. Geen enkele reden was er te bespeuren, waarom die vriend daar 's morgens stond tc graven". „Zoo gaat het altijd", antwoordde een der andere Zweedsche officieren. „Als ik een boer, een koopman of een zwerver tegen kom, denk ik reeds: „Zeker een vriend, die mij de een of andere waardevolle aanwij zing kan geven" cn bijna altijd komt het uit". „Wij hebben beslist talrijke vrienden", stemde Mclcliior toe. „Gisteren ontmoetten we een zwerver, die vroolijk fluitend langs den weg liep. Ik reed op hem af cn vroeg: „Vriend, heb je ook misschien iets gezien van de Pappenheimers?" „Kapitein", luidde het antwoord, „geluk kig niet, ik ben een vreedzame reiziger Maar in de herberg heb ik gehoord, dat er uit Hallo een groot graantransport onder weg moet zijn. Als u bij Dessau den rivier oversteekt, zou u achter Quellendorf kans hebben ze te ontmoeten. Het escorte is ech ter zeer sterk". „Hoe groot?" vroeg ik. „Hou zou ik dat weten", klonk zijn be scheid. „Zeker over de honderd ruiters". „Dank u zeer, mijn ontwetende vriend", antwoordde ik. Hij lachte en zei: „Kapitein Mclchior. Ga met God, maar rijd \lug. U hebt nog eenige uren voor den boeg. liet is een gevaarlijk waagstuk, maar met uw tachtig ruiters van Saxon zult u het kunnen klaarspelen. Als u echter iemand mocht ontmoeten, die u doet denken aan mageren Hein, rijdt dan als de weerlicht naar Dessau terug. U weet heeren, dal die overal schitterend is ge lukt". „Zeker", antwoordde Saxon. „Von Pap- penheini zorgde altijd voor een uitstekend spionnagcstelsel, maar onze vrienden schij nen van alles op de hoogteSaxon wilde niemand in zijn vertrouwen nemen, doch hijzelf had sinds het begin van zijn siroop- tochten begrepen, dat zijn oude vriend, de vreemdeling, hem cn zijn onderbevelheb bers volledig op de hoogte hield van alle bewegingen der keizerlijke troepen. „En nu, heeren, den laatstcn roemer". Het was laat toen de officieren afscheid namen. Toen Saxon zijn tent binnentrad was alle opgewektheid geweken. Als door de aanra king vaif de hand van de booze viel ecu groote eenzaamheid op hem neer. Hij zette zich in een grooten leunstoel, schonk zich een hoogen beker wijn in en zijn gedachten keerden terug naar Marion. Wat beteekende oorlogsgel uk, wat over winningen? Zijn leven zou verder eenzaam zijn en het alleen zijn bittere smart. Als hij aan het koele afscheid terug dacht, voelde hij dat er in zijn hart geen reden kon zijn voor de minste hoop. Zij zou nu zeker reeds de vrouw zijn van een ander. En toch, ze had hern gezoend en liefste genoemd. Weer schonk hij de beker vol, maar ook dc wijn bracht geen vergetelheid. Hij greep de luit van den wand; de lied jes, die hij voor haar had gezongen, kwa men hem weer voor den geest en hij hoorde weer haar spottende woorden voor het on weer. Niemand op de geheele wereld zou hem kunnen helpen, zelfs niet zijn vriend de vreemdeling. Het leven had voor hem geen waarde meer. Roekeloos zocht hij den dood, maar gcon zwaardslag trof, geen kogel raakte hem. Onbewust vonden zijn vingers de snaren on zachtjes begon hij de luit te tokkelen. Üc eenvoudige melodie klonk zeer droevig. Dc woorden waren een weerklank van het liiatsle lied dat hij voor Marion had gezon gen, den middag vóór het onweder, toen zij zijn leven gered had. Liefste, den dag van het droevige scheiden, Boog ik vol smartc het hoofd. Daar er geen toekomst meer was voor ons beiden, Hoop in het hart was gedoofd. Liefste, toen weck al het licht uit mijn leven, Koel ben je van mij gegaan. Waarom je hand niet iets langer gegeven, Slechts voor een zoen en een traan? Liefste, waarom? JLiefste, den dag van het droevige scheiden, Toen al mijn vreugde- verdween, Lente noch zomer mij meer kon verblijden, Nergens de zonnc meer scheen. Liefste, toen week al het licht uit mijn leven, Koel ben je van mij gegaan. Waarom je hand niet iets langer gegeven, Slechts voor een zoen en een traan? Liefste, waarom? (Slot _yolgt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5