DE NIEUWE GEEST DER DUITSCHERS GROOTE MEERDERHEID VOOR SARRAUT Donderdag 16 November 1933 32 e Jaargang No: 119 VCCRTZETTING BEPLEIT DER VREDESPOLITIEK ELF DOODVONNISSEN GEËISCHT DERDE BLAD VERVANGING VAN HET DICTAAT VAN VERSAILLES EEN MEDEDEELING HENDERSON VAN HEVIGE STORM OP DE NOORDZEE GRGOTE REDEVOERING VAN PAUL BONCOUR NIEUW KABINET IN ROEMENIE Frankrijk zal echter slechts onder bepaalde voorwaarden en waarborgen ontwapenen Parijs, 14 Nov. (V.D.) Nadat in de Ka mer Paul Boncour zijn redevoering had uitgesproken, werd het woord gevoerd door kolonel Fabry die de regeering be zwoer het Fransche leger niet te beperken, waarbij hij wees op de incfcistrieele macht tot het vervaardigen van wagens in Duitschland en do Fransche minderwaar digheid in dit opzicht. Spr wees verder op de nadeelen, die reeds thans verbonden zijn aan do beslaande bewapening van Frankrijk, waar nog bij komt, dat Frank rijk een kleinere bevolking heeft en een toegangelijker grensgebied. Nadat de socialist Longuet en vervolgens Tardieu nog kort het woord hadden ge voerd, deed Franklin Bouillon een feilen aanval op de regeering-Sarraut, wie hij verweet, dat do mogendheden het verdrag van Versailles niet hadden doen toepassen door uitvaardiging van een verbod van militaire vooropleiding. Tevens oefende hij critiek uit op het viermogendhedenpact. Toen Franklin Bouillon de bewering naar voren bracht, dat Engeland vijandig gezind was aan de invoering van een proeftijd, las Daladier het proces-verbaal voor van de Fransch-Engelscho bespreking van 23 September, waarin Simon zich zon der reserve accoord verklaarde met een proeftijd van vier jaar benevens met de ontbinding van de prae-rnilitairo organisa ties van Duitschland. De debatten over de builcnlandsche po litiek duurden na middernacht nog voort. Ministerpresident Sarraut heeft daarna een redevoering gehouden van ongeveer drie kwartier, waarin hij o.m. zeide: De kwestie der Duitsch-Fransche betrek kingen is in de eerste plaats een kwestie van vrede. Frankrijk, dat vier jaren lang door een oorlog verwoest is. dien men het land had opgedrongen, heeft alles gedaan cm den vrede te organiseeren. ITet is cfaar- bij verschillende koeren buiten de grenzen der voorzichtigheid getreden. Thans wil Frankrijk dit vredeswerk voortzetten. Van daag evenals gisteren zal Frankrijk niet toegeven op die punten, waarop het niet toegeven mag, d.w.z. ontwapeningsconfe rentie en Volkenbond. ALBERT SARRAUT. Wat moet gedaan worden tegenover het gevaar? Een preventieve oorlog? Spreker heeft met genoegdoening de algemeene in stemming gezien, waarmede do Kamer reageerde, to ongesproken werd over de verschrikkingen van den oorlog. Een sy steem van bondgenootschappen? Dat systeem bergt echter gevaren in zich, "want bondgenootschappen beteekenen be wapeningswedloop, waaruit onvermijdelijk w^er een oorlog zou ontstaan, waarin Frankrijk slechts zekere kansen aan zijn zijde zou hebben. Men moet zich in herin nering brengen, dat Frankrijk de hulp van een groo"t deel der wereld noodig heeft gehad om de tegenstanders van 1914 te overwinnen. Frankrijk zal slechts onder zekere voorwaarden en garanties ontwape nen. Wat het tot de regeering gerichte ver wijt, dat in de regceringsverklaring Duitsch land genegeerd was. betreft, antwoordde spr., dat hij de politiek van zijn voorgan gers zou voortzetten, voor zoover die be trekking liad op Duitschland. hetgeen in de regeeringsvcrklaring gezegd was. Dat de Fransch-Duitsche betrekkingen niet uitvoe riger behandeld waren, was alleen om hierop bij de buitenlandsch politieke de batten nader in te gaan. Frankrijk houdt vast aan het tot stand komen van een ontwapeningsovereenkomst. Het blijve aan Duitschland deze te onder teekenen of niet. Wanneer Duitschland niet onderteekent, dan zal men verder zien. Wat spreker persoonlijk aanging, hij wenschte, dat Duitschland naar Gcnève zou tcrugkeeren en de ontwapeningscon- ventio zou ondertcekenen. wanneer het werkelijk bezield is door den wcnsch naar Vrede, dien de rijkskanselier in zijn rede voeringen naar voren heeft gebracht. „Op den Duitschen eisch inzake rechtsgelijkheid zonder tegen prestatie antwoordt Frankrijk met een „neen", Sarraut wendde zich vervolgens recht streeks tot de Duitsche rijksregeering. zeg gende, dat. wanneer zij den wensch naar vrede tot-uiting gebracht heeft, dit ook de wensch van Frankrijk was. Frankrijk heeft aan dezen wensch alle offers gebracht, te beginnen bij de politiek van Briand. Briand beeft gewenscht en zou ook thans nog wen schen do toenadering tot een land, dat Frankrijk noch wil aanvallen, noch ver kleinen. noch vernederen. Duitschland heeft een recht op zijn veiligheid cn zal ook de plaats, die het toekomt, onder do volkeren innemen. Overal heeft Frankrijk vormen der toenadering gezocht. Het heeft echter ook getracht een oerlij ken vredeswil te bevorderen. Frankrijk eischt van Duitschland, dat het het pro bleem der rechtsgelijkheid eerlijk en op recht zal ophelderen en op zal houden het te verhullen. Duitschland eischt do rechts gelijkheid op grond van een belofte cn op grond van een tekst Men moet dien tekst echter in zijn geheel nemen, want daarin wordt ook gesproken over de veiligheid. De Fransche gedelegeerden hebben in dien tekst slechts toegestemd onder do uitdruk kelijke voorwaarde, dat de uitvoeringsmo daliteiten op de conferentie van Gcnève zouden worden vastgelegd. Duitschland heeft echter die conferentie den rug toege keerd, Kan men misschien de veiligheid vinden in geheime bewapeningen, waar over terecht in de Kamer sprake is ge weest of wel in krijgszuchtige daden, die in tegenspraak zijn met de woorden? Op den eisch tot rechtsgelijkheid zonder tegen prestatie antwoordt Frankrijk met een neen en ook do andere partijen moeten met neen antwoorden Frankrijk is be reid met Duitschland te praten, maar op voorwaarde, dat de besprekingen binnen het kader van de internationale verplich tingen blijven. Frankrijk wil bovendien voor iedereen verstaanbaar spreken cn wil weten, waarover men zal spreken. Ten slotte wees Sarraut er evenals reeds door Paul Boncour was gedaan op, dat Frankrijk een ambassadeur te Ber lijn heeft en Duitschland een ambassadeur te Parijs De uiteenzettingen van den ministerpre sidont werden door de socialisten tot de groep-Flandin. dus tot ver in het centrum, met bijval opgenomen. Beclits bleef gere serveerd. Radicaal-socialistische motie in gediend, voor gecontroleerde en gewaarborgde ontwapening. Door den plaatsvervangendcn voorzitter van de radicaal-socialistische fractie werd de volgende motie ingediend: De Kamer geeft uiting aan de vredelie vende gevoelens van het land. Zij is trouw aan de beginselen van den Volkenbond, die bcchouwd moet worden als hoeder van de vrijheid en het recht De Kamer streeft er naar de vriendschappen van Frankrijk in stand to houden cn uit tc breiden. Zij stemt in met de verklaringen van de re geering en vertrouwt, dat zij. zonder haar waakzaamheid op te gcvci. een politiek zal volgen van internationale solidariteit, het geen er toe moet dienen allen volkeren gelijke veiligheid te waarborgen door liet verwerkelijken van een gecontroleerde cn gewaarborgde ontwapening. Léon Blum verklaarde namens de socia listen. dat zijn partij vóór de regeering zou stemmen. Op voorstel van Flandin werd over de radicaal-socialistische motie in twee dee- len gestemd. Het eerste gedeelte van do motie tot en met de verklaring betreffende het in stand houden cn uitbreiden van de vriend schappen van Frankrijk werd aangeno men met 545 tegen 11 stemmen. Het tweede gedeelte vanaf het instem men met de verklaringen der regeering tot. aan het einde werd aangenomen met 395 tegen 194 stemmen. De daarop volgende stemming over de geheelo motie, waarbij de regcering de kwestie van vertrouwen had gesteld, gaf als resultaat 394 tegen Ü4 stemmen en TO onthoudingen. Communisten beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op een S.A.:man Dessau, 15 November. (V.D.) In Fe bruari van dit jaar werd de S.A.-man Cieslick te Heeklingen (Anhalt) op straat doodgeschoten. In verband met dezen over val heeft de jury dezen zomer drie arbei ders uit Heeklingen ter dood veroordeeld. Reeds tijdens de terechtzittingen werden eenige getuigen als verdacht van mede plichtigheid gearresteerd. In het verder verloop van het onderzoek werden 11 com munisten wegens moord aangeklaagd. Na beraadslagingen, welke drie dagen hebben geduurd, heeft het O.M. vandaag tegen alle elf beklaagden de doodstraf geëischt. In het requisitoir werd o.m. het volgende overwogen: Het is niet noodig, dat ieder der beklaagden, die allen schuld ontken nen, heeft geschoten. Veeleer is reeds vol doende de bedoeling den politieken tegen stander te dooden, waar men dezen ook aantreft. Voorts is reeds de aanwezigheid van de beklaagden op de plaats van het misdrijf voldoende. Het vonnis is Woensdagavond laat te verwachten. Engelsch pleidooi om een einde te maken aan Duitschlands positie van minden waardige Londen, 14 Nov. (H.N.) De Times stelt in een hoofdartikel vast, dat ITitler thans meer dan ooit voor de wereld de gevol machtigde vertegenwoordiger van Duitsch land is. Het zal thans binnen korter of langer tijd tot onderhandelingen moeten komen over den vrede, die het dictaat van Versailles zal vervangen. Er is geen grond om aan te nemen, dat dc vredelievende uitlatingen van den rijkskanselier bij de jongste verkiezingscampagne niet oprecht bedoeld waren, doch het schijnt, dat bij de nationaal-socialistcn de dringend© wensch bestaat om, als de eischcn van Duitschland bij de diplomaten geen gehoor vinden, mi litaire methoden too te passou. Natuurlijk verontrust dit vooruitzicht de vredelieven de naties van Europa cn de zoo luid ver kondigde aanspraken van Duitschland moeten onvermijdelijk bezorgdheid onder dc nabuurstatcn van Duitschland verwek ken. Deze staten zullen echter een beslis sing moeten nemen over de vraag, in hoe verre dc tegenwoordige toestand 15 jaar na den oorlog in overeenstemming is met de waardigheid van een groole mogend heid en mogen aan een behoorlijke positie van Duitschland geen moeilijkheden in den weg leggen. Er is geen rust en een toestand van evenwicht in Europa moge lijk, zoolang het gevoel van minderwaar digheid één der grootste staten in opwin ding houdt. Genve, 15 Nov. (V.D.) De president der ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft Woensdagavond, zooals reeds aangekondigd aan alle leden der ontwapeningsconferen tie een officieele mcdedeeling doen toeko men over den huldigen stand der onder handelingen Dc mededeeling heeft den volgenden tekst: „Do president der ontwapeningsconferen tie, Henderson, heeft do eer na breedvoe rige .bespreking met den vice-president Po- litis en den rapporteur Benesj de volgen de mededeeling toe te zenden aan de leden der hoofdcommissie: In de zitting van 11 November had het presidium der conferentie bepaalde afzon derlijke taken opgedragen' aan de rappor teurs met het verzoek hun rapporten ecni- gen tijd voor het wcderbijeenkoracn der hoofdcommissie te overhandigen aan den president. Dc rapporteurs moesten evenwel toen zij hun taak ter hand namen consta- teeren, dat thans een aantal moeilijkheden beslaat, welke zonder voorafgaande oplos sing van bepaalde politieke kwesties niet konden worden geregeld. De rapporteurs zullen derhalve hun rapporten slechts bij het presidium kunnen indienen, wanneer zij in contact zijn getreden met de leiders der verschillende delegaties. De vice-pre sident Politis en de algemeene rapporteur Benesj hebben zich bereid verklaard op wensch van president Henderson naar Gc nève te komen, zoodra voor hen de moge lijkheid bestaat de leiders der delegaties to treffen." Deze officieele mededeeling is aan alle leden van de hoofdcommissie gezonden, ook aan de Duitsche regeering. Londen, 15 November. (V.D.) Een he vige Zuidoosterstorm heeft in den nacht op Woensdag en Woensdagochtend boven Noordzee en Kanaal gewoed. Het van New Foundland terugkeerende Engelsclie vracht schip Saxilby, dat 3000 ton rneet, geraakte in nood en moest door de 27 koppen tel lende bemanning worden verlaten. Er werden noodseinen uitgezonden. Tal van Amerikaansche, Nederlandschc en Engel sclie schepen, o.m. dc Berengaria zijn ter assistentie in de buurt. Een tweede Engelsclie stoomschip St. Quentin, 3500 ton metende, verkeert even eens in nood ten gevolge van een defect aan de roerinrichting. Twee Engelsclie vis- schersschepen zijn tijdens den storm ge zonken na botsingen met andere schepen. Het eene in het Kanaal, het andere langs de Oostkust. In beide gevallen kondon de opvarenden worden gered. Bij de haven van Bridlington (Oost-Engeland) moesten vijf visschcrsvaartuigcn met behulp van een reddingsboot en met gebruik making van olie om den golfslag tc verminderen de haven worden binnengesleept. POLITIEKE BOTSINGEN TE MADRID. Madrid, 14 Nov. (V. D.) Gisteravond kwam het in de 6traten van Madrid her haaldelijk tot botsingen tusschen fascisten en politieke tegenstanders. De politie moest met den gummistok tusschenbeide komen en omvangrijke veiligheidsmaatregelen ne- De toestand in Duitschland veronU rust hem, maar hij wijst onden handelingen geenszins af Parijs, 14 Nov. (V. D.) In zijn redevoe ring over de buitenlandsche politiek zeide Paul Boncour in de inleiding, dat de te genwoordige gebeurtenissen objectief moe ten worden beschouwd, zonder de macht en de vrienden van Frankrijk te vergeten. De krachten, waarop de Fransche toenade ringspolitiek heeft gerekend, zijn in Duitschland vernietigd door de nationale revolutie. Van weUcn aard de verzekeringen ook zijn, welke aan de andere zijde van den Rijn in den zin van bereidheid tot vrede zijn gegeven, do conceptie, welke thans de Duitsche buitenlandsche politiek be- heerscht, vooral de grenzenlooze verheer lijking van het nationale gevoel, schept ge varen, waartegen de nabuurvolken niets anders kunnen doen dan zich bijtijds te beveiligen. Dat mag evenwel niet verhinde ren ieder tastbaar en nieuw voorstel, dat mocht worden ingediend, te onderzoeken. PAUL BONCOUR. De interpellaties aangaande de Duitsche herbewapening besprekend, maakte Paul Boncour eenige reserves nopens de door de vorige sprekers genoemde cijfers, doch hij verklaarde, dat Duitschland onbetwistbaar zijn bewapening heeft bespoedigd. Het is dus niet tc verwonderen, wanneer de na buren verontrust zijn. Paul Boncour beant woordde vervolgens de vraag, wat Frank rijk met het oog op dit feit heeft gedaan en wat liet van plan is te doen. In de eerste plaats 6chetstc hij dc bemoeiingen van Frankrijk ter ontwapeningsconferentie en verklaarde hij, dat men zich in Frankrijk bezwaard had gevoeld wegens de Fransche bereidheid 1c ontwapenen. Wanneer men evenwel hcclcmaal geen concessies heeft willen doen, zou men er niet eerst naar toe hebben behoeven te gaan. Welke rcgecring evenwel heeft zich kunnen verzetten tegen liet bijeenkomen der ontwapeningsconferen tie, waarvan alle volken een nieuwe vei ligheid verwachtten? De veiligheid vloeit voort uit dc verhouding der krachten. Wan neer Duitschland bewapent, wat zal er dan terecht komen van de marge der superiori teit van Frankrijk? Wanneer Duitschland bewapent, zou Frankrijk ook moeten bewa penen en dat zou leiden tot een wedloop in bewapening. Men heeft moeten kiezen tusschen een politiek van geweld cn een politiek van samenwerking. Frankrijk heeft gekozen, maar het wil, dat de samenwer king, waaraan het zoo veel offers heeft ge bracht, niet slechts een leeg woord blijft. De vrede moet door bepaalde garanties verze kerd zijn. Artikel 213 (investigatie-artikel) van het verdrag van Versailles kan niet het voordeel van een algemeene ontwape- ningsconventie vervangen. Paul Boncour wees vervolgens op de moeilijkheden, welke een beroep op dit ar tikel zou teweeg brengen. Ilij verheelde zich niet, dat hij een dergelijk beroep ondoelma tig acht, omdat de openbare meening der andere mogendheden Frankrijk niet zou volgen op dezen weg. Frankrijk blijft, door op te komen voor de voortzetting der ont wapeningsconferentie, trouw aan den eeni- gen weg, welke zou kunnen leiden tot een overeenstemming der mogendheden. De Fransche vertegenwoordigers hebben de in stelling van contróle gecischl als voorwaar de voor alle door Frankrijk toe te stane ontwapeningsbepalingcn. Men heeft critiek geoefend op het afzien van den eisch in zake wederzijdschen steun. Indien evenwel de openbare mecning der wereld in feite rijp zou zijn geweest voor de organisatie van een internationale strijdmacht in dienst van den Volkenbond, dan zou men bewaard zijn gebleven voor zekere versagers, die zijn crediet hebben geschokt. Frankrijk zou de grootste fout begaan door niet alles te doen, wat de veiligheid door de ontvvapeningscon ferentie garandeert. Thans is de politiek der pacten van belang, vooral het pact van Locarno, dat geheel van kracht blijft, even als de daarmede samenhangende garanties, welker doeltreffendheid Paul Boncour in het bizonder onderstreepte. Paul Boncour herinnerde er aan, dat Engeland ter wille van de neutraliteit van België in den oorlog «s gegaan. „Zelfs het Saargebled scheldt beide landen niet." In het verdere verloop verdedigde Paul Boncour de overeenkomst der vier mogend-» heden tegen de verwijten, door o.m. te wij* zen op de verbetering der Italiaan6ch-Fran- sche betrekkingen. Hij wees erop, dat Fransche en Italiaansche memorandum, die bleem erkent en hij herinnerde aan het Fransche en Italiaansche memorandum, dat do elementen bevatten voor een werkelijke oplossing. In overeenstemming met Italië en Joego-Slavië beschouwt Frankrijk de on afhankelijkheid van Oostenrijk als *n essen tieel element voor het evenwicht in Midden Europa. De verbetering der betrekkingen met Rusland besprekend, verklaarde de mi nister van buitenlandsche zaken, dat alles in het werk wordt gesteld om het met Rusland onderteekende pact uit te breiden. In dit verband sprak hij dc hoop uit, dat de financieele en economische kwesties, welke al zoo lang tusschen beide landen open zijn gebleven, 6poedig zullen kunnen worden ge regeld. De samenwerking zal evenwel direct tot uiting komen door het uitwisselen van technisiche missies. Vervolgens verklaarde Paul Boncour de bereidheid met Duitschland te onderhande len. Het slot van zijn redevoering was gewijd aan de Saarkwestie. Tusschen Frankrijk en Duitschland zullen besprekingen moeten worden gevoerd over de Saarkwestie. Doch Frankrijk gevoelt zich niet gerechtigd een conventie te negeeren, welke een volk het recht geeft tot zelfbeschikking. Het Saar- gebied is afhankelijk van den Volkenbond. Wie kan maatregelen nemen tegen zekere daden? Dc regeeirngscommissie en de Vol kenbondsraad. De rol der Fransche regee ring bestaat in de bescherming harer staatsburgers, de behartiging hunner econo mische belangen en het is de taak van Frankrijk de oprechtheid der volksstem ming te garandeeren. Boncour wees het verwijt van een isolee- ringspolitiek tegen Duitschland van do hand. Frankrijk streeft er slechts naar de volken nader tot elkander te brengen en te 6terken degenen, die bereid zijn te wer ken voor den vrede. Paul Boncour legde er den nadruk op, dat Frankrijk bereid is met Duitschland te onderhandelen, waarbij hij er op wees, dat het resultaat moet blijven binnen het kader van den Volkenbond. Wanneer men een diplomatieke voorberei ding der onderhandelingen wenscht. dan heeft hij, Paul Boncour, daar niets tegen. Frankrijk heeft een ambassadeur «te Ber lijn en Duitschland een te Parijs. Ieder voorstel, dat langs dozen weg zou worden overgebracht, zou op de meest bereidwil lige wijze worden onderzocht. Hitier beeft verklaard, dat Duitschland en Frankrijk door iets anders dan door het Saargebied worden gescheiden. Paul Boncour sloot zich bij dat standpunt aan. Hij verklaarde: Zelfs het Saargebied 6chcidt de beide lan den niet. Ter motiveering van dit stand punt wees hij er op, dat het Saargebied in ternationale grond is en onder contrólo staat van den Volkenbond. Boekarest, 14 Nov. (V.D.) Dc nieuw© Roemeensche regeering is Dinsdagmiddag ten paleize door koning Carol beëedigd, DU CA. Ministerpresident Duca, dc leider van dó nieuwe liberale regeering, heeft hedenavond aan de buitenlandsche pere zijn regeerings- program bekend gemaakt Wat do buiten landsche politiek betreft legt de regeering den nadruk op haar onvoorwaardelijke trouw jegens de verbondenen. Bovendien wil de regeering met allo nabuuretaten de tot dusverre bestaande goede betrekkingen in stand houden. Als waarborg voor deze politiek werd Titoelescoe. de minister vnn buitenlandsche zaken, genoemd. Omtrent de houding der regeering ten opzichte van Duitschland werd niets medegedeeld. Ver der liot Duca, die zelf door. een minister raad verhinderd was aanwezig te zijn bij de voorlezing der verklaring, zeggen, dat de liberale partij onder alle omstandighe den eenmaal aangegane verplichtingen zou nakomen. Wat het binnenland betreft zal worden opgetreden tegen extremisme van link6 en rechts. Wat den ecenomischen koers betreft, wordt opgemerkt dat de in dustrie moet worden beschermd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9