VERWARDE TOESTAND IN EUROPA Mi BOTTINGA SUPINATOR ERNSTIGE CRISIS TE GENEVE „Engelsch initiatief noodzakelijk" Sfeekl hei slaaf al klaar LANGESTRAAT 28 - TEL. 59 C'JTVANGEN; Greta Garbotruien „L' HIRONEELLE" HAVSRNOUT 25 cenl per pondspak DRAlSlflA-vAN VALKEMBURG'S--1 LEVERTRAAT1 I DE ERKENNING DER SOVJETUNIE DE JAPANSCH-DUITSCHE VRIENDSCHAP CUBAANSCHE REBELLEN TER DOOD VEROORDEELD Oost^Iedië VIJFTIEN MENSCHEN MEEGESLEURD FELLE BRAND TE PADANG Hoe de redevoeringen van Boncour en Sarraut worden beoordeeld De verklaringen van minister-president Sarraut en den minister van buitenland sche zaken Boncour tijdens de debatten over de buitenlandeche politiek in do Ka mer, worden door de bladen al naar hun richting beoordeeld, zoodat de linksche pers haar instemming betuigt, terwijl in het al gemeen de rechtsche pers haar afkeuring uitspreekt De Echo de Paris schrijft, dat do debat ten zeer verward zijn -geweest Peul Bon- cour heeft den toestand, waarin Frankrijk zich voor Duitschlands vertrek van de ont wapeningsconferentie bevond, veel te opti mistisch beoordeeld De practische conclu sies uit de debatten hadden moeten zijn, dat Frankrijk zich in de eerste plaats ter beveiliging van den vrede door eigen kracht terugtrekt en zijn bondgenootschappen ver sterkt. De regeering Sarraut-Boocour met haar socialistische bondgenooten zal daar toe echter nooit besluiten, aangezien zij door wenschdroomen is bevangen. De Petit Parisien verklaart in tegenstel ling hiermee, dat Paul Boncour met objec tiviteit en koelbloedigheid heeft gesproken en verwacht, dat zijn rede zoowel in Frank rijk als in het buitenland weerklank zal vinden. Het Petit Journal acht het noodzakelijk op het oogenblik, waarin Frankrijk zijn ge loof aan de vedragen bekrachtigt, vast te stellen, dat Engeland als zijn meening te kennen geeft niet verder te mogen gaan dan tot verdra gen, die tot niets verplichten en wel op het oogenblik, dat Frankrijk tegenover de Vol- kenbondspractijk de directe onderhande lingen tusschen twee mogendheden gaat stellen en Mussolini verklaart, iat de Vol kenbond dood is. Frankrijk is niet verplicht hiermee in te stemmen, maar wil niet plus royaliste que le roi zijn. De radicaal-socialistische Ere Nouvelle verlangt, dat een gevaarlijke methode van onderhandelen, die tot avonturen zal lei den, vermeden zal worden. Het blad doelt op besprekingen binnen het kader van het viermogendheden-pact. Het viermogendhe- denpact was de grootste politieke blunder van de jaren na den oorlog. Frankrijk is er door Engeland op ingegaan, doch er is geen reden om er aan vast te houden. De socialistische Populaire gaat accoord met Boncour's en Sarraut's verklaringen over de ontwapeningskwestie en de Duit- sche bewapening, doch acht de verklarin gen onvoldoende ten aanzien van het Oos- tenrljksche probleem en het oorlogsgevaar in het Verre Oosten. Do radicaal-socialistische République vindt de formule van Paul Bon cour, dat het resultaat der Dultsch-Franscbe onderhan delingen in het kader van Genève moet worden gevoegd, zeer gelukkig. De Volonté meent, dat de debatten heb ben bewezen, dat in Frankrijk een alge- meene wensch tot toenadering tot Duitsch- land bestaat. De Jour schrijft o.a., dat de vrees, dat bondgenooten verraden zouden worden, niet gegrond was, want de bondgenooten hadden Frankrijk altijd in den steek gela ten, als Frankrijk hen het meest noodig had. De Matin beperkt zijn critiiek voorname lijk tot de opmerking, dat de ontwapenings conferentie opgehouden heeft te leven. De Figaro schrijft, dat de rede van Paul Boncour op een ieder, die haar gehoord heeft, een zeer zwakken indruk heeft 'ge maakt. De Times publiceert een hoofdartikel, waarin wordt nagegaan in hoeverre de En- gelsche regeering schuld heeft aan de jong ste ontwikkeling. Het blad schrijft, dat het verontrustende gevoel bestaat, dat de En- 'gelschc rogeering op het laatste oogenblik een fout heeft gemaakt en dat juist, toen de voltooiing van het werk binnen het be reik was gekomen, een verkeerdelijk te Pa rijs gedane concessie Duitsehland liet voor wendsel gaf om het gedane aanbod af te wijzen. De publieke opinie in Engeland heeft nooit volkomen begrepen, waarom de Engelsche regeering zich accoord verklaar de met een periode voor do volle in-wer- king-treding van het Engelsche ontwape- nings-ontwerp, dat te Genève na de vor ming van de Hitler-regeering aan de orde was gesteld en door de Duitsche regeering was aanvaard. Onder deze omstandighoden acht do Ti mes een nieuw en onafhankelijk Engelsch initiatief noodzakelijk. Alle nieuwe voor steilen dienen met de richtlijnen van hot vroegere Engelsche ontwerp in overeen stemming te zijn. Men moet zich vooral be ter het feit herinneren, dat de rechtsgelijk heid Duitsehland reeds is toegezegd en dat volgens de publieke opinie in Engeland het Duitsche voik daar recht op heeft, omdat vijftien jaar na den oorlog eigenlijk reeds te laat is. Bovendien heeft Hitler met stel ligheid verklaard, dat hij aan internatio nale conferenties slechts kon deelnemen on der de voorwaarde van volkomen rechtsge lijkheid en het Duitsche volk heeft zijn houding zeer duidelijk «goedgekeurd. Op nieuw heeft men zich het succes van een conferentie door aarzelen en uitstel laton ontgaan. Alleen een vooruitziende blik en moed kunnen de mislukking van een prac- tisch en edel plan verhinderen. i Na de Fransche kamerzitting van Dinsdag. Boncour's rede in brochurevorm verschenen. Parijs, 15 Nov. (V. D.) De rede van Paul Boncour in de Kamer van gisteren zal als brochure worden uitgegeven. Zij zal worden toegezonden aan de reReeringen en parlementaire commissies voor buitenland- scho zaken der verschillende landen. In officieele kringen wordt in verband hiermede met nadruk uiteengezet, dat de Volkenbond en ontwapeningsconferentie voor Frankrijk blijven bestaan en dat iedere activiteit van diplomatieken aard uiteindelijk in Genève zal moeten uitkomen. De kortelings in Engeland voorgekomen aarzelingen en de redevoering, dio Musso lini gisteren heeft uitgesproken, kunnen in deze houding geen ernstige wijzigingen brengen. Bovendien zijn de Fransch-Ita- liaansche betrekkingen en de volkomen handhaving van de fundamenteele punten van overeenstemming, die eind September tusschen Frankrijk, Italië, Engeland en Amerika werden bereikt, een reden nog eenige hoop te koesteren. Juist met be trekking tot de trouw aan de Geneefsche instellingen wijken de meeninaren van Bon cour af van het Italiaansche standpunt, dat in plaats van het organisme van Genève, waar alle leden van den Volkenbond aan do besprekingen deelnamen, besprekingen wil stellen tusschen de groote mogendhe den. De Fransche regecring blijft echter ook bij mogelijke directe besprekingen met Duitsehland trouw aan haar algemcene op vatting. Wanneer Duitsehland zijn voorstel len formuleert, zullen deze langs diploma tieken weg worden besproken in een geest van internationale samenwerking en over eenstemming. Zoo zouden thans besprekin gen kunnen worden geopend over de eco nomische betrekkingen met het Saarge, bied, een probleem, dat specifiek Fransch- Duitsch zal worden, wanneer in 1935 de Saarbewoncrs stemmen voor een van bei de landen. Rome, 15 Nov. (V. D.) De Italiaansche bladen toonen in bet bijzonder waardeering voor de passages in de redevoering van Paul Boncour, waarin hij sprak over het viermogendhedenpact en eventueel© Fransqji-Duitsche besprekingen Italië aldus schrijven zij begroet de mededee- ling, dat Frankrijk niet zal weigeren de voorstellen, die Duitsehland eventueel zal doen langs diplomatieken weg. te overwe gen en in niets zal handelen zonder over eenstemming met de mogendheden, waar aan het door het pact is gebonden. Het Enrelscbe kabinet vergadert in verband mrt de ernstige inter. nationale moeilijkheden. Londen, 15 Nov. (V. D.) Volgens de Daily Telegraph heeft het kabinet in een zitting van hedenavond laat de impasse in de ontwapeningsbesprekingen behandeld in verband met het afzijdig blijven van Duitsehland. Algemeen werd erkend, dat de tegenwoordige toestand buitengewoon verontrustend is en dat middelen ter ver betering moeten worden gevonden. De pre mier en de minister van buitenlandsche zaken concentreeren al hun aandacht op de bestudeering van methoden om de im passo te doen eindigen. De geruchten be treffende een aftreden van sir John Simon worden beslist tegengesproken. De minister van buitenlandsche zaken sprak als zijn meening uit, dat het moge lijk is de onderhandelingen weer op gang te brengen op den grondslag der overeen stemming, die reeds bereikt was, toen Duitsehland zich uit de conferentie terug trok. De besprekingen van het kabinet lie pen dan ook over de beste methoden ter be reiking van dit doel, waarbij men tot de overtuiging kwam, dat de moeilijkheden niet moeten worden onderschat. Waar schijnlijk zal het noodig blijken, dat de re geeringen elkander in verschillende hoofd steden verscheidene malen ontmoeten, al vorens de formeele onderhandelingen zul len kunnen worden hervat. Een vlugge op lossing schijnt niet mogelijk. Uit Genève wordt alhier het bericht ont vangen, dat Henderson eventueel zou wor den uitgenoodigd de ontwapeningsbespre kingen to Parijs bij te wonen tusschen Paul Boncour en sir John Simon, in zijn kwali teit van voorzitter der ontwapeningsconfe rentie. Verder wordt nog uit Genève gemeld, dat Henderson vast voornemens is zijn ontslag te nemen, wanneer niet de belangrijke ver tegenwoordigende ministers in Genève aanwezig zijn. Genève, 15 Nov. (H. N.) .Politls, die als rapporteur voor het veiligheidsvraag stuk optreedt, heeft Henderson meegedeeld, dat hij bij afwezigheid van de Engelsche en Italiaansche vertegenwoordigers niet in staat is zijn werkzaamheden te vervullen. Hij heeft het voornemen le kennen gege ven om morgen naar Parijs te vertrekken. Een andere gedelegeerde heeft eveneens een schrijven tot Henderson gericht, waar in hij wijst op de onmogelijkheid, dat do conferentie onder do tegenwoordige om standigheden haar werk kan verrichten. Men verwacht thans na de redevoeringen van Paul Boncour en minister-president Sarraut, dat spoedig een wijziging in den toestand zal intreden, doch intusschen wordt ccn verdaging der besprekingen noo dig geacht Benesj over de positie der Daitschera. Praag, 15 Nov. (V. D.) In de staatsbo- grootingscommissie van het Huis van Af gevaardigden heeft de minister van buiten landsche zaken Benesj, op verschillende ragen geantwoord. Over de Midden-Euro- peesche samenwerking der Kleine Entente met Duitsehland verklaarde hij: Ik ben nooit tegen een natuurlijke sa menwerking geweest, ik ben slechts tegen de vorming van een economisch blok. waar- In een of andere groote mogendheid zou Kosteloos voefonderzcek op ons ge-, pat. May voclspiegel apparaat. Wij foonenU zonder verplichtingalle voet» hulpmiddelen. Moderne pedicure- en massageinrichfing. f. 3.75 aardigs fantasie en effen rokjes 18 LANGESTRAAT IEDER LANOSCH FABRIKAAT worden opgenomen. Onder onze Duitsch partijen zijn menschcn, die hun standpunt t. a. v. den staat juist thans duidelijk weten te bepalen: Ja, ja Neen, neen. Zoo moet men spreken. Wij verheugen ons er over, dat onder do tegenwoordige omstandig heden, die abnormaal genoeg zijn, bepaal de lagen der Duitsche bevolking vastbeslo ten achter onze regcering staan. De Duit- schers in onzen staat moeten gelijken on der gelijken zijn. Dat is mijn principieele meening en in de 15 jaren, dat ik politieke verantwoordelijkheid draag, heb ik mij steeds loyaal jegens onze minderheden ge dragen. (Iiicr riep Windirsch, afgevaardig de van den boerenbond: „Wij zouden wen- schcn, dat allen zoo grootmoedig dachten, mijnheer de minister!") Benesj vervolgde: Dat geldt echter ook voor de buitenlandsche politiek. Ik heb 15 Jaar lang voortdurend betoogd, dat de vrede in Europa •slechts mogelijk is door overleg van Frankrijk met Duitsehland. Er is geen handeling in de Tsjechische buiten landsche politiek, die niet in deze richting gaat. Engelsche pleidooien voor ver sterking der bewapening. Londen, 15 Nov. (V. D.) In de zitting van heden van het Engelsche kabinet is de ontwapeningskwestie uitvoerig besproken. In politieke kringen gelooft men, dat de door de Times ontwikkelde gedachtengang overeenstemt met de wenschen van Mac- donakl. Tegenover deze opvatting staan echter andere sterko stroomingen. In som mige kringen immers pleit men voor de versterking van de bewapening ter zee en in de lucht, alsmede voor een zeker af stand houden t. a. v. de andere Europee- sche mogendheden. Men vermoedt, dat de ontwapeningscom missie van het kabinet cn de bevoegde mi- nisteriën zullen worden belast met bet on derzoek van dc verdere mogelijkheden, die de toestand biedt. TEGEN ONWETTIGE IMMIGRATIE VAN JODEN. Londen, 6 Nov. (H.N.) De grens van Palestina is thans door Engelsche on Ara bische troepen afgezet, teneinde onwettige immigratie te beletten. Den laatsten tijd had de immigratie van Joden, die geen wettelijke vergunning hadden, zeer groote afmetingen aangenomen. DE VERKIEZINGEN VAN ZONDAG A.S. Fascistische betooging? Madrid, 16 November (V.D.). Het ver luidt dat de Spanneche fascisten a.s. Zon dag ter gelegenheid van de verkiezingen hun eerste ötraatbetooging zullen houden. 10.000 met revolvers en gummistokken bc wapende demonstranten zouden op de been worden gebracht. De moeilijkheden tusschen Amerika en Rusland nog steeds niet uit den weg geruimd Washington, 14 Nov. (V.D.) Naar ver luidt. zou niet sneller voortgang gemaakt worden bij de onderhandelingen inzake de erkenning van sovjet-Rusland, omdat Roo sevelt de voornaamste hangende problemen zou willen zien afgehandeld, alvorens tot erkening over te gaan. Een beslissing wordt niet voor Vrijdag verwacht, op welken dag Roosevelt naar Warmsprings in Georgia gaat. Washington, 15 Nov. (V.D.) Heden morgen hebben Litwinof en Roosevelt een onderhoud gehad, dat in den middag werd voortgezet. Dit onderhoud was het eerste, dat zij sedert Zondagavond j.l. hadden. Het bezoek van Litwinof bij den president kreeg slechts kort tevoren zijn beslag, daar tevoren was overeengekomen, dat Roose velt Litwinof pas weer zou ontvangen, zoo- dra de kwestie van de hervatting der Rus- sisch-Amerikaanschc betrekkingen rijp voor bespreking was. Tijdens een persconferentie deeldo Roo sevelt den journalisten mede, dat de Rus- sisch-Amcrikaansche onderhandelingen een normaal verloop hadden. Hieraan voegde hij toe. dat. wanneer voor Vrijdag of zelfs Maandag niets mocht zijn onderteekend, dit niet wilde zeggen, dat de onderhande lingen mislukt waren. De besprekingen, die de president tot dusverre met Litwinof had gevoerd en die worden voortgezet, blijven bevredigende vorderingen maken. In officieele kringen geeft men inmiddels voor den eersten keer te kennen, dat voor Vrijdag niet een erkenning do jure van Rusland door de Vcrccnigde Staten is te verwachten. Roosevelt zal Vrijdag naar Georgia vertrekken. Washington, 15 Nov. (V.D.) Ameri- kaansche eischcn vormen een hinderpaal op den weg naar een Amerikaansch—Rus sisch accoord. Het Amerikaansche desbe treffende voorstel wil ter inning van de oude schulden een coöperatief agentschap oprichten in New-York, dat van de uit Amerika naar Rusland verkochte goederen oen supplementair recht zou heffen, dat ge bruikt zou worden ter betaling van de oude schulden. De Russen aarzelen met het aan vaarden van dit voorstel, daar dit hun positie tegenover de andere landen met oude schuldvorderingen in gevaar zou brengen. Roosevelt stelt daar als zijn op vatting tegenover, dat aangezien bij aan vaarding van dit voorsteld de Amerikaan sche exportfirma's de verantwoordelijkheid zouden dragen voor het betalen dezer gel den, de Russen niet verplicht zouden zijn een gelijke behandeling aan andere landen toe te staan. B c 1 ij n, 15 Nov. (V.D.) Bij de radio uitwisseling Berlijn—Tokio heeft de Japan- sche ambassadeur te Berlijn, Nagai, een rode gehouden, waarin hij o.a. zeide: Het is een zeer verheugend feit, dat bin nenkort het publiek de beschikking zal hebben over een radio-telefonisch verkeer tusschen Duitsehland en Japan en dat daardoor de afstand tusschen de beide landen tot op een minimum is terugge bracht. Het is immers bekend, dat Japan veel van Duitsehland beeft geleerd op bet gebied van de exacte wetenschappen, de litteratuur, de rechtswetenschap en het le- gerwezen. Anderzijds heeft Duitsehland met interesse de Japansche cultuur bestu deerd en de Japansche kunst leeren waar- deeren. Om verschillende redenen, die ik hier niet stuk voor stuk behoef aan te geven, bevinden zich thans Japan en Duitsehland in een volkomen gelijken toestand. In bei de landen wil één volk één wil zijn. In een dergelijken tijd is het bijzonder gewenscht, dat de gedachte van wederzijdsche hoog achting en begrip wordt verdiept. Daarna sprak de Duitsche ambassadeur te Tokio, dr. Voretsch, die zijn bewonde ring voor het Japansche volk uitte. BESCHERMING TEGEN AANVALLEN UIT DE LUCHT. Warschau, 15 Nov. (V.D.) Teneinde de bevolking onderricht te geven in het nemen van voorzorgsmaatregelen in geval van luchtaanvallen, gepaard met bombar dementen cn gasaanvallen, zijn heden twee maal alarmsignalen gegeven. Het eerste werd gegeven hedenmorgen, het tweede hedenavond tusschen 8 en 10 uur. De ge- heele stad werd toen in het donker gehuld, onschadelijke gassen werden op de pleinen verspreid, gas- en electriciteitsvoorziening werden stop gezet. De alarmoefeningen zijn zonder incidenten afgeloopen. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Keulen, 15 Nov. (H.N.) Gistermiddag keerde een trein met jongens en meisjes, die in Oost-Pruisen landarbeid hadden ver richt, naar Duisburg terug. Tusschen Rauxel en Heme leunde een 20-jarig meis je te ver uit het coupéraam, zoodat zij. toen een D.-trein uit een andere richting pas seerde. door de zuiging uit het raam ge trokken werd. Zij kwam onder de wielen iersc** en werd op slag gedood. Het lijk kon nog geïdentificeerd worden. DUITSCH UITVGEHSURPLUS GESTEGEN. B o r 1 (j n, 15 Nov. (V.D.) In de maand October steeg het uitvoeroverschot tot 98 millioen tegen 95 millioen in September en 84 millioen in de maand daarvoor. Het ver hoogde uitvoeroverschot beteekent echter niet, dat de deviezenvoorraad in dezelfde mate is gestegen, want door het bevriezen van buitenlandsche vorderingen, depre ciatie van op rekening staande valuta's en uitvoerbetalingen met scrips daalde de de- viezenopbrengst. Bovendien is de stijging van den uitvoer voor een deel veroorzaakt door den lagen invoer tengevolge van de hooge rechten op tal van grondstoffen. Dc toeneming van den deviezenvoorraad is derhalve zelfs niet voldoende voor de dek king van de rentebetalingen of zelfs tot delging van do schuld. De invoer bedroeg in October 347 millioen mark tegen 337 millioen in dc maand daarvoor, terwijl de uitvoer toenam van 432 tot 445 millioen mark. Havanna, 15 Nov. (V.D.). Het krijgs- gerecht heeft de leiders van den laatsten opstand, de sergeants Basilio Gonzales en Homobono Rodriguez, ter dood veroordeeld. Naar verluidt, zal dit vonnis nog moeten worden bekrachtigd door de regeerings- autoriteiten. Men is van meening, dat met het oog op de openbare meoning het von nis niet ten uitvoer zal worden gelegd. D.-TREIN MADRID—LYON ONTSPOORD. Een doode en zes gewenden. Parijs, 6 Nov. (H.N.) De D.trein Madrid- Lyon is op Spaansch grondgebied ont-» spoord. De post-, de slaapwagen en drie andere wagons zijn omgevallen. Een man van het treinpersoneel werd gedood, ter wijl zes reizigers gewond werden. ANTI-SEMITISME IN POLEN. Warschau, 15 Nov. (H.N.). De politie heeft 25 studenten wegens anti-semitische propaganda gearresteerd. Bandjir in het Probolingosche Probolingo, 16 Nov. (Aneta). Band- jirrende kalis richtten in het Probolingo sche schade aan. Verschillende Inlandsche huisjes werden weggespoeld. De Kali Laksoran in het onderdistrict Koripan sleurde 15 menschcn weg, van wie twee dood zijn teruggevonden, cn der tien worden vermist. De desa Pakistadji staat onder water. Heden was bet water overal zakkende. Ongeveer half millioen schade. Padang, 16 Nov. (Aneta). Gisteravond zijn in anderhalf uur tijds elf pintoes in de Inlandsche textiel-handelswijk Pasar Gedang, geheel afgebrand. De totale schade wordt op een half mil-» lioen gulden geschat en wordt grooten- dcels door verzekering gedekt. CRISISHEFFING. Batavia, 16 Nov. (Aneta). De Regee ring deeldo mede, dat do termijn, die aan den Volksraad gesteld was voor dc behan deling van de ontwerp-ordonnantie voor de crisisheffing op het inkomen voor het jaar 1934, overeenkomstig het verzoek van het College van Gedelegeerden is verlengd tos uiterlijk 20 Januari 1934, hetgeen insluit dat (nu een verzoek tot voorbehoud, getee- kend door twintig Volksraadsleden, bin nenkwam) de Volksraad zelf waarschijn lijk de openbare behandeling van dit ont werp aan zich zal trekken. De schriftelijke voorbereiding geschiedt echter geheel door het College van Gedele geerden. WINDHOOS. Garoet, 16 Nov. (Aneta). Een wind hoos richtte bezuiden Garoet belangrijke schade aan. Van de centrale van het krachtslation van den Dienst voor Water kracht en Electriciteit is het dak afge waaid en zijn een kabel en een mast om-' laag gestort. Eenige kamponghuizen zijn vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BRAND TE BATAVIA. Batavia, 16 Nov. (Aneta). Gisteravond is oon veertigtal kamponghuizen in het centrum der stad in de asch golegd. NIEUWE RIJKSBESTUURDER DJOKJA. Buitenzorg, 16 Nov. (Aneta). Be noemd tot Rijksbestuurder van Djokjakar ta onder den naam en titel van Pangeran Ario Danoeredjo, de Regent van Djokjakar-' ta Pangeran Ario Ilardjokoesoemo. HALTECHEF GESCHORST. Batavia, 16 Nov. (Aneta). De halte chef te Menes (Bantam), Mangkoesoepatmo genaamd, is geschorst onder verdenking van fraude.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 10