CONCESSIES AAN 'T DUITSCHE STANDPUNT? DE NIEUWE NON-AGRESSIEVERKLARING Vrijdag 17 November 1933 'AMERSFOORT SCH DAGBLAD 32 e Jaargang Na. 120 KRACHTIG PLEIDOOI VAN ENGELSCHE ZIJDE Geen rechtstreeksch Duitsch- Fransch contact? ZEVEN EN TWINTIG ZEE LIEDEN OMGEKOMEN? GESTOLEN REMBRANDT TERUGGEVONDEN DERDE BLAD EEN COMPROMIS TE BEREIKEN? FANTASIE OMTRENT EEN DUITSCHE INSTRUCTIE AUTOBUS STORT IN EEN AFGROND BERLIJN EN WARSCHAU VINDEN ELKAAR SIMON EN EDEN NAAR GENEVE Londen meent men, dat alles moet worden gedaan ter red ding van de ontwapenings= conferentie Londen, 16 Nov. (V.D.) In een tweede langdurige vergadering heeft het Engelsche kabinet zich gisteren opnieuw met do ont- wapeningskWestie bezig gehouden. De be richten hierover in de Londenscho pers wijken tamelijk van elkaar af. De Timbs meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, zijn collega's een uitvoerig verslag heeft uitge bracht, waarin hij tot de gevolgtrekking kwam, dat al het mogelijke moet worden gedaan om het oorspronkelijke Engelsche ontwapeningsontwerp weer op den voor grond te brengen. De Djtily Telegraph schrijft, dat het be sluit der Italiaansche regeering. om slechts als waarnemer de gebeurtenissen te Ge- nève te blijven volgen, een nieuwe compli catie is, die naar de meening van den Rn- gelschen minister de moeilijkheden van het probleem vergroot. Algemeen is men van meening, dat getracht moet worden het voornemen van Macdonald en sir John Si mon, teneinde uit de tegenwoordige im passe te komen, uil te voeren en de onder handelingen weer op gang te brengen. De geruchten over het voorgenomen aftreden van sir John Simon worden in regeerings kringen met kracht gedemonteerd. Zoowel Macdonald als Simon wenschen verdere pogingen te doen om Duitschland weer bij nieuwe onderhandelingen te betrekken. Men schijnt van moening te zijn, dot men Duitschland concessies zal moeten doen Dc Morning Post weet te melden, dat hij de ministers de mccning hecrscht, dat Duitschland/te verstaan dient te worden ge geven, dat Engelands erkenning der rechts gelijkheid eerlijk gemeend is. Het stand punt van enkele ministers, o.a. van sir John SimOn, dat geen stappen mogen wor den gedaan, die de bezorgdheid van Frank rijk zouden kunnen opwekken, vond geen meerderheid. De Daily Mail schrijft, dat in sommige politieke kringen de meening heerscht, dat een zekere verantwoordelijkheid voor het uittreden van Duitschland op de schouders rust van den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken. Derhalve vond in het kabinet een openlijke discussie plaats, die ertoe leidde, dat men wenschte terug te keeren lot het standpunt, dat men innam na de indiening van het Engelsche ontwa peningsplan, teneinde Duitschland in de conferentie terug te brengen. Ook de News Chronicle geeft deze lezing van het in den ministerraad behandelde. In de zitting zou volgens dit blad het voor stel zijn gedaan, dat in de komende dagen Macdonald zich in gezelschap van sir John Simon naar Gcnève zal begeven om een laatste poging tot redding der ontwape ningsconferentie te doen. De socialistische Daily Herald schrijft, dat in de kabinetszitting tal van meenings- verschillen zijn opgedoken. Macdonald zou o.a. hebben voorgesteld een vier mogendhe- den-conferenite te Londen onder zijn lei ding bijeen te roepen, doch zou daarvoor bij de andere ministers geen steun heb ben gevonden. Hij zou niettemin voorstan der zijn gebleven van een dergelijke con ferentie te Rome, die voor dc Duitschcrs misschien aanvaardbaar zou zijn. Parijs, 16 Nov. (V.D.) Naar aanleiding van de geruchten over Duitsch-Fransclie onderhandelingen schrijft de radicaal so cialistische Ere Nouvelle, dat Duitschland zich niet mag inbeelden, dat Frankrijk zich tot onderhandelingen met twee, drie of vier mogendheden bereid zal verklaren. Frank rijk zal slechts onderhandelen „in het volle internationale licht'. De kwestie van rechtsgelijkheid en veiligheid interesseert alle onderteekenaars van bet vredesverdrag en van het Volkenbondspact. Van onder handelingen, waaraan ook niet de vrienden van Frankrijk deelnemen, zal geen sprake kunnen zijn. Mussolini's pogingen om het kader van Gcnève door het kader van bet vier-mogendhcden-pact te vervangen, zou den Vergeefsch zijn. Voor Frankrijk is het vier-mogendhedenpact dood, want het brengt geeti veiligheid, doch is door zijn onveiligheid een voortdurend gevaar. Londen, 16 Nov (V.D.) Hedenmiddag had men nog geen nieuws ontvangen om trent het lot van do Saxilby, het schip, dat gisteren ten gevolge van den hevigen storm op de Atlantischen Oceaan 400 mijl uit de Iersqhe kust in nood kwam te vcrkecren zoodat men aanneemt, dat do uit 27 kop pen bestaande bemanning het schip heeft verlaten. Verscheidene schepen zijn to hulp gesneld, doch hebben geen spoor van het schip of de bemanning gevonden. Heden morgen te 9 uur ontving het radiostation te Valentia aan de Iersche kust een draad loos bericht van het Nederlandsche stoom schip Boschdijk van de Holland—Amerika lijn. meldende, dat men do plaats, waar de Saxilby in nood moet hebben verkeerd, beeft afgezocht, doch zonder resultaat. Ook de Berengaua en Manchester Regi ment meldden, dat hun zoeken geen resul taat had opgeleverd. Stockholm, 16 Nov. (V.D.) Met de arrestatie van den Duitschen schilderijen dief Blaich heeft de Zweedsche politie een bijzonder goede vangst gedaan. Men ver moedt. dat hij behoort tot een internatio nale misdadigersbende. die zich voorname lijk op schilderijendiefstallen heeft gespe cialiseerd en o.a. te Keulen. Warschau, Sofia en andere steden sensationeele in braken van dit soort heeft gepleegd. Het op een waarde van vierhonderddui zend kronen geschatte schilderij van Rem brandt „Jeremia beklaagt den val van Jeruzalem" is gisteren onder een takken stapel in het bosch teruggevonden. Na ee ruimen tijd te hebben ontkent, deelde B'.aich tenslotte zelf de plaats mede, waar bij het schilderij had verborgen. De door de Duitsche autoriteiten verstrekte inlich tingen over Blaich zijn nog niet te Stock holm aangekomen. Het is mogelijk, dat hij een valschen pas heeft en in werkelijkheid anders heet. De uitgeloofde belooning van cenigc dui zenden kronen zal worden gegeven aan een loopjongen die op het spoor kwam van de schuilplaats van Blaich en dit de politie mededeelde. MOORDENDE JAPANSCHE CONCURRENTIE. Londen, 15 Nov. (V.D.). In een heden door de groothandelaars en exporteurs van textielgoederen aangenomen resolutie ^ordt tot uiting gebracht, dat zij overtuigd zijn van do onmogelijkheid te vechten te gen de Japansche concurrentie, die dubbel gewapend is met een arbeidsleger tegen lage salarissen en een gcdeprecieerde va luta. In verband hiermede wordt de regee ring verzocht onmiddellijk maatregelen te nemen ter bescherming der vitale belangen van de industrie op den grondslag der principes van Ottawa. REGELMATIGE VLIEGDIENSTEN NAAR EUROPA Amerikaansche drijvende vliegstations in den Oceaan Washington, 16 Nov. (V.D.) De Ame rikaansche staatssecretaris van handel, Roper, heeft gisteren mededeeling gedaan van een groot opgezet plan om te komen tot een regelmatigen trans-Atlantischen vliegdienst van de kust van Virginia naar Spanje. Om dit te kunnen bereiken, zul len op afstanden van 500 zeemijlen van elkaar drijvende vliegstations met landings- platformcn in den Oceaan worden veran kerd. De onderneming zou geëxploiteerd worden door de Amerikaansche regeermg en het departement voor openbare werken heeft reeds een bedrag van dertig milhnpn dollar beschikbaar gesteld. Zoodra het plan door president Roosevelt en het staals- departement definitief zal zijn goedge keurd, zullen onderhandelingen geopend worden met de belanghebbende mogendhe den. Voor experimenteele doeleinden zal voor- loopig een kwart van een Jandingsplatform gebouwd worden. De kosten van een geluel compleet platform worden geraamd op zes millioen dollar. Men hoopt met behulp van de platformen een 24-uurs-dienst op Europa te kunnen onderhouden. Bij uitvoering van dit plan zullen daar aan ongeveer tienduizend mcnschen tewerk gesteld kunnen worden. NIEUWE SAMENWERKING VAN RUSSISCHE LUCHTSTRIJD KRACHTEN. Bij de Mandsjoerijsche grens. C h a r b i n, 16 Nov. (V.D.) Volgens me dedeeling van de sovjet-Russische mili taire missie te Charbin hebben de Russen weer een groot aantal luchtstrijdkrachten uit Wit-Rusland en de Oekraine naar Si berië overgebracht. Te Chabarowsk en te Blagowesjitsjenk worden ongeveer 65 bom bardementsvliegtuigen verwacht, die den veiligheidsdienst aan de Mandsjoerijsche grens zullen waarnemen. Bovendien zullen de Mongoolsche troepen in Buiten-Mongo- lië met een nieuwe Siberische divisie wor den verstrekt. VERPLICHTE LICHAMELIJKE OPVOEDING IN JOEGO-SLAVIË. Belgrado, 15 Nov. (V.D.). In het Joego slavische parlement is heden een wetsont werp ingediend, bevattende de verplichte lichamelijke opvoeding van jonge mcn schen van beide geslachten lot het 20ste jaar. Minister Ilansjek verdedigde het voorstel tegen het verwijt, dat deze opvoe ding militaire doeleinden dient. De jonge mannen zouden slechts voor den miliia- ren dienst, die op 2Q-jarigen leeftijd begint, worden voorbereid. De opvoeding zou tot den door dc leerplichtwet gesteldcn termijn plaats hebben in de gewone scholen, daar na op bijzondere cursussen. Slechts de schuldenkwestie bij de Amerikaansch:Russische on derhandelingen behoeft nog te worden geregeld Washington, 16 November (V.D.). In politieke kringen verluidt, dat president Rooöevelt en de Russische Volkscommissa ris van Buitenlandsche Zaken, Litwinov, in alle aan de orde geweest zijnde kwesties, met uitzondering van het schuldenvraag- stuk, een compromis hebben bereikt. In officieele kringen hoopt men, dat ook de kwestie der schulden binnen do volgende 24 uren zal worden geregeld, terwijl de on derhandelingen anders mogelijk zullen worden voortgezet te Warmsprings in den Staat Georgia, waar Roosevelt van Vrijdag af veertien dagen zal doorbrengen. De erkenning de jure van Sovjet Rusland door de Vereenigde Staten zal waarschijnlijk plaats vinden direct na de regeling van de schuldenkwestie. Volledige Amerikaansch-Rus- sisclie overeenstemming. Washington, 16 Nov. (V.D.). President Roosevelt en commissaris van buitenland sche zaken Litwinov hebben hedenavond een overeenkomst bereikt waardoor thans alle lot dusverre nog hangende kwesties worden omvat. De wederzij dec he delegaties werken op het oogenblik een ontwerpverdrag uit, dat waarschijnlijk door beide partijen zal worden goedgekeurd. Nog hedenavond laat za! in het Witte Huis een verdere be spreking worden gehouden. Een officieel communiqué zal spoedig worden gepubli ceerd. NON - AGRESSIEVERKLARING OUITSCHLAND-POLEN Uit Warschau wordt gemeld, dat als ge volg van een onderhoud tusschen den Pool- schcn gezant te Berlijn cn den Duitschen 1933 - Het Presto jaar! Een product voor dezen tijdEen prima kwaliteit zeeppoeder voorslechts 7?ct. perpakenvooralle doeleinden geschikt! Het beste wat de Neder landsche Huisvrouw dit jaar geboden is! Ook voor UW huishouding: Presto! B e r 1 ij n, 16 November (V.D Officieel wordt medegedeeld: „Petit Parisien" publiceert een z.g. in structie over Duitsche buitenlandsch poli lieke oogmerken, welke naar alle vertegen woordigingen in het buitenland zou zijn ge zonden door een propaganda-instantie te Berlijn. Deze z.g. instructies dragen zoo dui delijk het stempel van fantasie, dat een de menli, dat hiermede in allen vorm en in iedere richting wordt gegeven, voor een eenigszins critischen lezer tenauwemood noodzakelijk schijnt. Met blad is blijkbaar ook zelf zoo weinig zeker van zijn sensa tioneelc mededeeling, dat h.et zijn lezers voorbereidt op een te verwachten dementi Het is overigens te betreuren, dat juist met het oog op dc ontwikkeling van Zondag een veel verspreid Fransch blad zich overgeeft aan een dergelijke bronvergiftiging. Vierentwintig dooden bij een -»ngeluk in Granada M a d r i d, 16 November (V.D.). In de buurt van Iluercal in de provincie Granada is een autobus waarmede 24 socialisten van een verkiezingsvergadering huiswaarts rijkskanselier non-agressieverklaringen zijn keerden in een bocht van den weg in een uitgewisseld Polen. tussclien Duitschland afgrond gestort. ;cdood. Alle 24 personen werden De stap wordt van groote internationale betee kenis geacht Hoe het buitenland reageert liet officieele communiqué over dv. ont vangst van den Poolschen gezant te Bcr lijn Lipski bij rijkskanselier Adolf Hitler heeft tc Warschau groot opzien gebaard. De Gazeta Polska wijst er op, dat de pu blieke opinie der gehecle wereld altijd in do verhouding tusschen Duitschland en Polen een gevoelig punt zag. dat onge- wenschte verwikkelingen zou kunnen ver oorzaken. Het afzien van aanvallen op na- buurstaten is altijd een punt van groote beteckenis. Men kan constateercn, dat gis teren een der voornaamste hiaten van Locarno verdwenen is. De beteekenis van de verklaring van 15 November voor den wereldvrede wordt door niemand betwij feld en zal te grooter zijn, naar mate de stemming van de massa meer in overeen stemming zal komen met den vredesgeest die uit de verklaring spreekt. Tenslotte schrijft het in nauwe relatie tot de regee ring staande blad nog, dat de bestaande Poolsche verplichtingen en verdragen met andero staten in geen enkel opzicht door deze overeenkomst worden aangetast. Door de non-agressieverklaring wordt de tegen woordige internationale politiek van Polen slechts aangevuld, doch in geen enkel op zicht gewijzigd." In Frankrijk heeft de Duitsch-Poolsche non-agressieverklaring groote verrassing ge wekt. In sommige kringen staat men vrij sceptisch tegenover de verklaring en vraagt men zich af, wat de rijksregeering Polen kan aanbieden, of zij Polen den cor ridor kan garandeeren en plechtig verkla ren, dat zij af ziet van de in dezen Duitsche stad Danzig. Ook vraagt men zich af, of Duitschland Polen het onaangevochten be zit van Opper-Silezié garandeert. Men voegt hier aan toe dat men in Polen de Duitsche verklaringen waarschijnlijk wel nauwkeurig zal onderzoeken cn zal oppas sen, dat het front, dat tusschen Frankrijk, Polen en de Kleine Entente is gevormd, niet wordt aangetast. De Berlijnsche correspondent van de Pe tit Parisien schrijft o.a., dat rijkskanselier Adolf Hitler ongetwijfeld heeft geweten, dat een eisch tot weder bewapening van Duitschland voornamelijk van Poolsche zijde op krachtig verzet zal stuiten. De Duitsch-Poolsche overeenkomst is een po ging om dit verzet tc breken en de vrees van Frankrijk voor een conflict in het Oos ten uit den weg te ruimen. De schrijver acht het niet onmogelijk, dat Hitier deze politiek zal voortzetten cn soortgelijke overeenkomsten met andere aan Duitsch land grenzende landen, o.a. met Tsjecho- Slowakije, zal trachten te slu«tcn. De diplomatieke medewerker van de Morning Post schrijft in een uitvoerig ar tikel o.a., dat een der voornaamste voor waarden voor een Duitsch-Fransche toe nadering is, dat Frankrijk als tegenpresta tie voor de garantie van den icgenwoordi- gen toestand aan de Westgrens van Duitschland zich afzijdig zal houden van alle onderhandelingen, die Duitschland met Polen en Tsjccho-Slowakije denkt te voeren. In het bijzonder rnoet Duitschland de vrije hand gelaten worden ten aanzien van de middelen, waarmee het op vreed zame wijze de kwestie van den corridor en van Oppcr-Sileziö denkt op te lossen. Te Berlijn acht men dezo problemen niet on oplosbaar, vooral wanneer Polen door Frankrijk niet wordt aangemoedigd tot een zuiver overwinnaarsstandpunt. Men hoopt zelfs Polen tot het loslaten van den corri dor te kunnen bewegen, wanneer men het een vrijhaven te Danzig of Gdynia of in Litauen zou geven, mogelijkheden zou scheppen voor doorgaand spoorwegverkeer door Oost-Pruisen en de Weichsel zou in- ternationaliseeren. BANKLOOPER OVERVALLEN EN GEDOOD. Gent. 16 Nov. ((H.N) Gisteren is een banklooper overvallen door een man, bij wien hij een wissel meest incasseeren. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij kort daar op overleed. De dader roofde een bedrag van 17.000 francs cn nam de vlucht, doch is kort daarop aangehouden. De mogelijkheid van een viermogend hedenconferentie niet uitgesloten Londen, 16 Nov. (V.D.). In het besluit der Engelsche regeering den Engelschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, Vrijdag naar Genève te laten ver trekken en hem zoo mogelijk te doen ver gezellen door onderstaatssecretaris Eden was Donderdagavond geen verandering ge komen. Sir John Simon heeft Donderdagochtend een langdurig telefonisch onderhoud met Genève gevoerd, waarbij Henderson den En gelschen minisler dringend verzocht naar Genève le komen en beloofde ook de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Amerika en Italië te bewegen deel te nemen aan een gemeenschappelijke bespreking. Henderson is van meening. dat Frankrijk zijn minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, Italië baron Aloisi en de Vereenigde Staten den gezant te Bern, Wilson, naar deze bij eenkomst zullen afvaardigen. Sir John Simon en captain Eden hebben hierop een onderhoud gehad met Macdo nald, die sterk onder den indruk stond van den ultimatievcn ei6ch van Henderson en ernstige vrees koesterde voor een aftreden van Henderson. Besloten werd de beide En gelsche vertegenwoordigers naar Genève to zenden. Macdonald gelooft ook, met dezen stap te gemoet te komen aan de wenschen van een groot deel der openbare meening. Op het oogenblik liggen nog geen bespre kingen van sir John le Parijs in het voor nemen. Genève. Verwacht wordt, dat Simon gedurende een week te Genève zal blijven. Men onderstelt dat de andere groote mo gendheden het voorbeeld van Engeland zul len volgen en hun vooraanstaande kabinets leden naar Genève zullen zenden. Er zijn evenwel geen officieele mededeelingen ont vangen of en wanneer Paul Boncour of Aloisi te verwachten zijn. Men verwacht, dat het presidium der Ontwapeningsconferentie tegen begin der volgende week zal worden bijeengeroepen. Voorstel van Simon voor Vier- mcgendhedenconferentie? Londen, 16 November (V.D.). Mocht het gewenscht blijken een viermogendheden- conferentie, zoo mogelijk te Rome te hou den, dan zal Engeland zich hiertegen zeer zeker niet verzetten. Feitelijk is deze mo gelijkheid reed6 door het Engelsche kabi net onder oogen gezien. De mogelijkheid bestaat, dat Sir John te Genève het voorstel zal doen een Viermo- gendhedenconferentie te houden. Men meent evenwel te Londen, dat hij pas dan met een dergelijk voorstel kan komen, wan neer de loop der besprekingen te Genève hem hiervoor geschikt en gerechtvaardigd voorkomt. BELEEDIGING VAN GOERING. Stockholm, 15 Nov. (H.N.) Een Zweedsch student, die zich in beleedigende termen over den Pruisischen minister-pre sident Goering had uitgelaten, is door de rechtbank te Stockholm tot een boete ver oordeeld. TEGEN HET ANTISEMITISME* Boekarest, 6 Nov. (H.N.) Naar het blad Dinincata meldt, heeft de regcering besloten twee organisaties, waaronder de ijzeren garde, te ontbinden, omdat zij op groote schaal anti-semitische propaganda voeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9