NOORD EN ZUID VERBONDEN De verbinding Noord-Zuid. Maandag 20 November 1933 32 e Jaargang No. 121 SCHEEPSRAMP IN DE NOORDZEE Dal gaal naar Den Bosch loe i Zaltbommel spreekwoordelijk ie, dat hij de beteekenis van het geschenk zóó verstond, dat het zal zijn een bank om te rusten na gedanen arbeid. Een door de Kamers van Koophandel van Tiel, Utrecht, 's Hcrtogenboech, l'.l- burg en Eindhoven aan een 80-tal genoog digden aangeboden noenmaal, waarbij als tafelpresident optrad de heer II. C. de Jongh, voorzitter der K. v. K. te Tiel, be sloot de reeks van plechtigheden van dezen dag. O.m. voerden hier het woord de hee- ren: F. H. Fentcner van Vlissingen, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Utrecht, namens deze Kamer en die te Tiel en J. E. A. M. Meyering, voorzitter van de K. v. K. te Den Bosch, namens de Kamers van Koophandel in genoemde gemeente en die te Tilburg en Eindhoven. BRUG BIJ ZALTBOMMEL GEOPEND Een historisch oogenblik; minister Kalff verbreekt de afsluiting Gedenksteen aangeboden Z a 1 t-B o m m e 1, IS Nov. De omtrek van Zaltbommel was vandaag in feesttooi, want de nieuwe brug over de Waal zou worden geopend. Reeds in Culcmborg wa6 het te merken, dat i?r wat bizonders aan de baud was. want het stadje vlagde sioowat huis aan huis, en voor de poort was een gr-iol uoek gespannen, waarop te lezen stond. De weg naar het Zuiden is vrij. En hoe dicL ier men bij Waardenburg kwam, hoe meer m<-n tot de conclusie kwam, dat de heele streek met dit heuglijke feit meeleefde. Bij ien nieuwen oprit van de brug was het een ge weldige drukte van belangstellenden, iie de opening wilden meemaken, maar slechts zij, die voorzien waren van een uitnoodi ging van Waterstaat werden tot de brug t« egelaten, en de rijksveldwachters, die overal 6tonden, waren wat dat betreft, zeer streng. De genocdigden van Waterstaat verza melden zich met den minister in de voor malige openbare school van Waardenburg. waar eenige vcrverschingen werden aan geboden. Onder de daar aanwezigen melk ten wij o.m. op: de commissarissen van J* Koningin in de provincies Utrecht, Gehu r- land en Noord-Brabant, de burgemeesters van de omliggende gemeenten, zoomede de burgemeester van Utrecht en van 's-Herio- genbosch, den chef van den generalen snif. generaal Seyffardt, de voorzitters van N. W. B., van K.N.A.C. en van den B.B.N.; vertegenwoordigers van tal van Kamers van Koophandel uit den omtrek, tal van hooggeplaatste ambtenaren van den rijks waterstaat, en vele anderen. Minister Kalff, die de opcningsplech'ig- hcid zou verrichten, was vergezeld van zijn ambtsvoorganger, den heer Reymer. Nadat ververschingen waren aangeboden, begaf de minister zich met zijn grootc ge zelschap naar het bouwwerk, waar, aan den kant van Waardenburg, een gespannen lint de symbolische afsluiting van do brug vormde. Rede burgemeester van Waardenburg. Het was op deze plaats, dat Waarden- burg's burgemeester, J. H. B. baron van Nagel 1, een begroetingsrede uitsprak, waar in hij allereerst uiting gaf aan aller b'ijd- schap, dat de minister wel heeft willen overkomen, teneinde dc openingsplechtig heid van dc nieuwe verkeersbrug persoon lijk te verrichten. Na voorts alle andere autoriteiten wel kom te hebben gcheeten, vervolgde spre ker: Als Nederlander voel ik mij dankbaar, dat wij heden hier bijeen mogen komen, ten einde dit grootschc bouwwerk, monu ment van moderne techniek, in te wij Jen. Door het in gebruik stellen van deze baig wordt in een reeds zoo lang in geheel Ne derland gevoelde behoefte voorzien en is de eeuwenoude scheiding van „Boven en Beneden de Rivieren" komen te vervai<en. De gemeente Waardenburg heeft destijds met zeer veel voldoening vernomen, dat zij in het Nederlandsch Groot-Wegenplan werd opgenomen. Door deze verbinding is het verkeersprobleem, voor wat de Waal be treft, opgelost en is de communicatie ^an Noord met Zuid een feit geworden. Wan neer nu de weg VianenWaardenburg nog zal zijn voltooid, dan is deze laatste ge meente in het snelverkeer opgenomen en zijn zoowel Utrecht als 's Hertogenbosch in een kort© spanne tijds te bereiken. Na den burgemeester van Waardenburg sprak de directeur hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, de heer Van den Broek Baron van Heemstra, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, heeft nog een enkel woord gesproken, waarin hij wees op het belang, dat de Bommelerwaurd heeft bij dc tot stand koming van deze b-ug. De opening. Zijne excellentie, ir. J. A. Kalff, heeft vervolgens, na in een rede de totstandko ming van het bouwwerk te hebben ere schelst, de grootc beteekenis daarvan 111 het licht te hebben gesteld en allen dank te hebben gezegd, die bij den bouw betrokken zijn geweest, de afsluiting van de brug ver broken, een historisch oogenblik, welke plechtigheid op allen, dio daarbij aanwezig waren, grooten indruk maakte. Minister Kalff wees er nog op, dat met de opening van deze brug de oudste veer dienst in ons land ten dood gedoemd s; meer dan 1000 jaar heeft bij Zaltbommei Je pont gevaren, maar de opening van d *ze brug beteekent voor dit vervoermiddel de doodsklok. De brug, zoo betoogde de heer Kalff verder, is de grootste voor gewoon verkeer: zij heeft ruim 4,250,000 gulden ge kost, en er is door niet minder dan 12 aan nemers aan gewerkt. Voor het eerst is bij de voorbereiding de prijsbepaling van de guote overspanning geschied in overvg tusschen den Waterstaat en de bruggen bouwers. Daardoor is bereikt, dat dit w'«'*k in Nederland is gebleven niet alleen, maar ook, dat er geen concurrentie is gevvei-st tusschen de bouwers onderling, waardoor mede bereikt is. dat zij voor een loonennm prijs hun product hebben kunnen leveren. Dit overleg heeft veel tact gevergd, maar dat het tot een goed einde is gekomen Is te danken aan de leiders van weerskanten bij dit overleg, voor wie spreker veel waar deering heeft. Dc regeering is van plan d«-n bruggenbouw voort te zetten, omdat het verkeer? daarom vraagt, maar ook ter te- strijding \an de werkloosheid. Spreker ein digde met de hoop uit te spreken, dat d-ze brug moge bijdragen tot de saamhoorigho'd van de verschillende landsdeelcn, en tot den bloei van ons vaderland. Het dochtertje van een der hoofd ingenieurs van "den waterstaat bood d"ii minister daarop op een fluweelcn kuss'-n een zilveren schaar aan, waarmede zijne excellentie het oranjelint doorknipje dat de brug nog afsloot. Ook de rood-wit-biau we vlaggenhoeken, die den ingang afges o- ten hielden, werden opzij geschoven, en on der groot gejuich van de bevolking, en de tonen van het Wilhelmus, betrad de mi nister als eerste de brug, gevolgd door zijn talrijke genoodigden. De verbinding tusschen Noord en Z.ud was tot stand gebracht. Het uur van twaalven was hiermede in middels verleden geworden en het bee in van den middag begroette het gezelschap toen dit de lange wandeling over de brug naar het Zuidelijk einde ondernam, de ver ste officieele tocht over de vaste verbinding voor gewoon verkeer tusschen de oevers van de Waal. waarbij men zich een duide lijk beeld kon vormen van de geweldige af metingen van dit prachtig staal van in genieurskunst. Achter het wandelende ge zelschap volgden als het eerste rijdend materiaal'. de auto's van verschillende genoodigden, welke wagens nabij het Zui delijk einde van de brug volgens nummer werden geparkeerd. Aanbieding van een gedenkteeKen. Nabij dit zuidelijk brugeinde verheft zich een eenvoudig gedenkteeken, een door ir A. J. van der Steur ontworpen monumen tale bank met zuil en bloembak, opgetrok ken van tegelmateriaal, product van de Betuwe, dat weer en wind, door de jarpn heen, kan trotseeren. De zuil draagt naast het jaarcijfer 1933 het opschrift, dat de be teekenis van deze brug op de beste wijze karakteriseert: „Noord en Zuid verbonden". Bij dit gedenkteeken, een geschenk aan het Rijk der Nederlanden van de vijf Ka mers van Koophandel Utrecht, 's Hertogen bosch, Eindhoven, Tilburg en Tiel, die dc actie voor deze brug voerden, verzamelden zich de minister en de genoodigden. Het was hierna notaris-dijkgraaf H C. dc Jongh te Ammerzoden, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Tiel die het gedenkteeken in den persoon van den mi nister en namens de vijf genoemde Kamers aan het Rijk aanbood met een rerc. Minister Kalff heeft met een enkel woord dat gedenkteeken aanvaard, waarbij hij ge legenheid vond om er op te wijzen, dat in dé pers een bericht heeft gecirculeerd, dat hij geweigerd zou hebben hier te verschij nen, als op het gedenkteeken ook de naam zou worden vermeld van zijn ambtsvoor ganger, den oud-Minister Reymer. Hij vónd het niet noodig, die mededceling tegen te spreken. Slechts wilde hij zeggen, en dat moest voldoende zijn, dat hij de tegenwoor digheid van de heer Reymer zeer op prijs stelde, en dat de naam van Minister Kalff zeker niet op dit monument thuis behoorde, omdat het eenige, wat hij voor deze brug heeft gedaan, is het doorknippen van het lint, waardoor zij begaanbaar werd (ap plaus). Ook aan de Bommelsche zijde van de brug bestond groote belangstelling voor het heug lijk gebeuren. Daar stonden, aan weerszij den van den rijweg opgesteld tal van ver- eenigingen uit Zat-Bommel met vaandels en banieren, en ook het regiment wielrijders uit den Bosch was aanwezig, om van de plechtigheid getuigen te zijn. Toen het gezelschap aan deze zijde arri veerde na de wandeling over de brug. wer den eenige honderden postduiven losgelaten, die den omtrek kond zouden doen, dat de verbinding tusschen noord en zuid gelegd was. En ook dc K.L.M. toonde haar be langstelling; een van haar vliegtuigen vloog het gezelschap vooruit naar den overkant, Ontvangst door het gemeente bestuur van Zaltbommel. Nadat de minister het gedenkteeken met eenige waardecrende woorden had aan- aanvaard, vertrok het gezelschap met auto's en autobussen over den nieuwen zui delijken toegangsweg en den bcstaanien Rijksweg naar het Stadhuis te Zaltbommel, waar een ontvangst plaats vond door het gemeentebestuur. Aanbieding van een monumen tale bank. Nóg waren de feestelijke momenten, ver bonden aan de opening der brug, niet ge ëindigd! Na de ontvangst ten stadhuize be gaven de genoodigden zich naar het plant soentje van de Vereeniging ter Bevorde ring van Welvaart en Vreemdelingenver keer te Zaltbommel, vóór welk plantsoen tje, met het gezicht naar de rivier, een mo numentale steenen bank met hoogen ruj en zijleuningen is geplaatst. Zitting en rug leuning zijn van eikenhout en in den kop van den rug zijn, in lichten steen, de woor den aangebracht: „Ter herinnering aan de opening van dc verkeersbrug V.V.V. 18 No vember 1933". Het ontwerp een bekroonde prijsvraag is van den architect J. Riebergen te Zilt- bommel; het is uitgevoerd door dc firrua gebr. Metz in dezo gemeente. Het was dit monument, dat de voorzitter dezer vereeniging, de heer M. L. Gualt?rie van Weezei, met een rede aanbood aan het gemeentebestuur van Zaltbommel. Namens de gemeente aanvaardde de bur gemeester dit fraaie geschenk met groote dankbaarheid. In zijn geestige rede zelde hij, na er op gewezen to hebben, dat de activiteit der vereeniging als het ware ver persoonlijkt wordt in haar voorzitter, den man wiens werkkracht en arbeidslust in AANRIJDING. Haaksbergen, 19 Nov. Zaterdagmid dag is de echtgenootc van den landbouwer Tjoonk uit deze gemeente op den Eiberg- schenweg aangereden door een vrachtauto, die haar passeerde, tengevolge van het feit! dat een personenauto, die op hetzelfde mo ment, dat de vrachtauto de vrouw voorbij reed, nog wilde passeeren en een botsing veroorzaakte. De vrouw werd van haar rij wiel geslingerd en in ornstigen toestand per brancard naar het St. Antoniusgasthuis ver voerd, waar medische hulp is verleend door dokter Grooters en Dr. Geselschap. Enkele uren na do aanrijding is de ongelukkige overleden. Do politie heeft de zaak in onderzoek. HET ZENDERVRAAGSTUK IN DEN OMROEP. Mr. van der Deurc, voorzitter van de N.C.R.V., deelt in het orgaan dier vereeni ging mede, dat de N.C.R.V. en de K.R.O. in Juli 140,000 hebben gevoteerd om den Hifizer zender „ruim viermaal zoo sterk hoorbaar te maken als Kootwijk". De toe stemming van den minister van binnon- landsche zaken werd voor die verbetering verzocht, doch de toestemming is „voorioo- pig" «uitgesteld en de beslissing aangehou den, omdat de minister het geheele vraag stuk van de technische verzorging van den omroep wilde regelen en in verband daar mede geen incidenteel© beslissingen kon INBRAKEN TE DEVENTER. Deventer, 18 Nov. In den afgeloopen nacht is te Deventer op twee plaatsen in gebroken. Door verbreking van een deur is men doorgedrongen in het kantoor van den houthandel van W. van Orden aan den Zutphenechen weg. De brandkast is gefor ceerd. Er wordt een klein bedrag aan geld gemist cn eenige sigaren. Verder werd ingebroken in het kantoor der N.V. Overijeselscho Ijzergieterij en Machinefabriek, eveneens aan den Zut phenschen weg. Daar is het gebleven bij de poging tot het forceeren van de brand kast. In beide kantoren werd do boel over hoop 'gehaald. GOEDERENTRAM ONTSPOORD. Tiel, 18 Nov. Hedenmorgen omstreeks acht uur is tusschen Eist en Kesteren bij Hemmen—Doodewaard een goederentrein ontspoord. Beide sporen werden versperd zoodat het treinverkeer ernstige vertraging ondervond. De D-trein 107 werd in plaats van over Tiel over Den Bosch geleid. Te 9 uur was een der beide sporen weer vrij en kon het verkeer weer over deze lijn worden geleid, zij het met vertraging. Per soonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. MALVERSATIES BIJ DE AMSTER- DAMSCHE GROENTEN VEILING. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van malversaties bij de groenten veiling te Amsterdam, door een tweetal in middels ontslagen exploitanten dier veiling gepleegd. Gisteren hebben de beide verdachten zich moeten verantwoorden voor de Amsterdam- sChe rechtbank, ter zake van valschheid in geschrifte, subs, oplichting, waardoor zij zich een bedrag van ongeveer 5000 zou den hebben toegeëigend. Na een uitvoerig verhoor van verschillende getuigen, dat ochtend- en middagzitting in beslag geno men he^ft, is de verdere behandeling van deze zaak geschorst tot a.s. Woensdag. AUTOBOTSING TE LAREN. Op het kruispunt van den Rijksstraatweg Amsterdam—Amersfoort bij den straatweg HilversumLaren onder laatstgenoemde gemeente heeft gistermiddag omstreeks 5 uur een vrij ernstige aanrijding tusschen een tweetal auto's plaats gehad. Doordat de bestuurder van een mclkvrachtauto, op het kruispunt geen voorrang verleende aan een auto uit de richting Baarn .botsten beide auto's met vrij groote snelheid tegen elkaar, waarbij dc vrachtauto omsloeg. Een in de personenauto zittende dame werd door glasscherven in het gezicht gewond. De be stuurder van de vrachtauto werd eveneens aan de handen verwond ERNSTIGE VAL. Den Bosch, 17 Nov. Dc heer C. E. Uit Den Bosch, uitvoerder van een bouwwerk van den Ncderlandschen Christelijken Boe renbond te St. Josefpeel, is vanmiddag van den kap van het in aanbouw zijnde gebouw op een betonnen trap gevallen. Dc heer E. bekwam ernstige kwetsuren aan den rugge graat en is in het ziekenhuis St. Joan de Deo, alhier, opgenomen. BRANDSTICHTING? Tegen den bewoner M. S. van de nood woning aap. de Prinsenstraat te Zaandam, welke Donderdagnacht is uitgebrand, zijn vermopdens van brandstichting gerezen. Een onderzoek ter plaatse werd ingesteld. De man is aan een verhoor onderworpen. Duitsch motorschip, met tien opvarenden, vergaan De eerste machinist gered Rotterdam, 19 Nov. Vanmorgen is in de Schiehaven te Rotterdam aangekomen het Duitsche s.s. Egeria van de Neptune- Linie te Bremen, dat op weg was van Dant- zig naar Rotterdam, met een lading stuk goed. Het schip bracht een opvarende mede van een Duitsch motorschip, dat nabij het Borkumer rif was vergaan. In de door dit stoomschip opgepikte sloep bevond zich nog een lid van de bemanning, dat echter reeds overleden was. Ook bet stoffelijk overschot bracht de Egeria mede naar Rot terdam. Van den kapitein van dc Egeria, den heer Nijmann, vernamen wij het volgende: Zater dagmorgen vroeg passeerde de Egeria op 150 mijl afstand van het Borkumer rif. Het was stormachtig weer en pikdonker. De raatroos, die op wacht stond, hoorde hulpgeroep uit zee. Hij heett toen den stuurman gewaarschuwd, die de boot deed stoppen. Toen hoorde men weer het hulp geroep. Fakkels werden aangestoken en bij het schijnsel daarvan ontdekte men op kor ten afstand van het schip een open sloep, die geen licht voerde. Het flikkerende schijnsel der fakkels stelde de bemanning van de Egeria in staat te onderscheiden, dat zich twee mannen in die boot bevon den. Er werd een sloep gestreken, wat ten gevolge van het stormweer met veel moeite gepaard ging. Na uren van strijd met bet woelige element wist de bemanning van de sloep er in te slagen de open boot langszij te komen. Een der inzittenden is toen over- geklommen. De man bleek uitgeput en zwaar ziek. Bij het binnenboord helpen dreef dc boot af en er ging weer een half uur voorbij, alvorens men er in slaagde ten tweede male langszij te komen. Men zag toen, dat zich nog iemand in de boot be vond, die zich echter niet bewoog. De stuur man is van do sloep in de boot overgespron gen en heeft den man er uit gehaald en naar de sloep overgebracht Zoo spoedig mogelijk is men toen naar de Egeria terug geroeid. Daar heeft men den levenden man in een kooi gestopt en van den bewustelooze getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken. Daarin is men echter niet geslaagd De geredde heeft dadelijk nadat hij aan boord gebracht was, nog medegedeeld, dat er nog drenke lingen in zee moesten ronddrijven. Daarom is de Egeria nog eenigen tijd in de omge ving blijven kruisen doch men heeft niets meer gevonden. Het schip, dat geen radio aan boord had, heeft toen de reis naar Rot terdam voortgezet. Tijdens de reis is de geredde, die bleek te zijn de 37-jar'ie E. E. Schrencke uit Bremerhaven wat bijgekomen en hij heeft toen verteld, dat hij behoord heeft tot de bemanning van het Duitsche motorschip Kreutzsee, toebehoorendo aan de reederij W. Schuckmann te Bremerhaven dat op weg was van Hamburg naar Londen met een lading graan. Schrencke was Ie machi nist. Vrijdagavond heeft het schip Borku mer rif gepasseerd Het was zwaar weer ©n herhaaldelijk sloegen stortzeeën over dek. Om 10 uur des avonds, toen men zich op 150 mijl afstand van 't Borkumer rif bevond is het schip plotseling gekapseisd en kor ten tijd later in de diepte verdwenen. De bemanning bestond uit elf koppen. F.en gc- deelte van hen bevond zich in de kooien. Ook Schrencke. In nachtkleedipg waren deze naar dek gekomen, om zich in de sloepen te redden. Met vijf anderen had Schrencke plaats genomen in een der sloe pen. De vijf overigen hadden zich in de andere sloep begeven, doch deze was kort nadat zij te water was gelaten tegen den wand van het schip to pletter geslagen. Schrencke heeft met de andere boot nog naar de drenkelingen gezocht, maar door de duisternis heeft men niets kunnen vin den. In korten tijd is de boot van Schrencke tengevolge van de hooge zeeën volgeslagen. Zij bleef echter drijven op haar luchttanks. De mecsten der inzittenden bevonden zich in nachlkleeding cn die zaten dus geheel onbeschermd in het ijskoude water. Bevan gen door koude en geheel op van uitput ting waren twee der inzittenden over boord gevallen. Twee anderen waren voor zijn oogen gestorven, zoodat hij deze met be hulp van den anderen overlevende buiten boord heeft moeten zetten. Tot Zaterdag morgen vijf uur is de sloep drijvende ge bleven. Toen zag Schrencke de lichten van de Egeria en heeft hij met de krachten, die hem nog restten om hulp geroepen. Het was toen ook de hoogste tijd, dat redding opdaagde. De Egeria heeft de sloep, waarin Schrencke op zee rondgedobberd had, nog op sleeptouw genomen, maar onderweg was de kabel doorgeslagen, waarna men de sloep maar had laten schieten Bij aankomst te Rotterdam '<verd dadelijk do Duitsche consul gewaarschuwd, die zich aan boord begeven heeft. De politiegenees- heer. dr. Kolff heeft van den anderen schipbreukeling den dood geconstateerd. Deze was de tweede machinist Kindt, af komstig uit Stockmünde. Schrencke is met een ernstige longont steking opgenomen in het ziekenhuis aan den CoolsingeL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9