E DEMONSTRATIE KINDERSPEELGOED MÏEUW-PARIJS OP ZOEK NAAR EEN VERGELIJK Voor allen, die een uitnoodiging ontvingen en door de overstelpende drukte 1.1. Zaterdag teleurgesteld zijn, zullen wij morgen, Woens dagmiddag van 2-5 uur nogmaals demonstreeren. LANGESTRAAT 35 - TELEF. 308 Indien onverhoopt een onzer cliënten geen uitnoodiging ontving, verzoeken wij dit te willen excuseeren en het Woensdag even aan de kassa mede te deelen. Levendige besprekingen te Genève Sir John Simon en Eden naar Rome VLIEGTUIGEN VER ONGELUKT SIERKUNST N.V. TOT HET INRICHTEN EN VERSIEREN DER WONING UTRECHTSCHEWEG 90a GESCHENKEN LAMPEN HILVERSUMS FINANCIEN Wijziging der begrooting EEN SPORTPARK BIJ DE HOLLANDSCHE RADING Voortzetting der ontwapenings onderhandelingen binnen het kader van 't viermogend- hedenpact? Genève, 18 November. (V.D.) De Engel sche minister van buitenlandschc zaken. Simon, hééft hedenmorgen in gezelschap van Eden een bezoek gebracht aan Hen derson. De besprekingen duurden tot ver in den middag. Henderson en Simon wil den over het besprokene niet het minste mededcelen. Van Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat op het oogenblik do kwestie van de verder te volgen procedure het onderwerp van behandeling moet zijn. De opvattihe wint terrein, dat een conferentie der groote Europeesche mogendheden, die evenwel nir: officieel zou worden gehouden in het kader van het pact van vier, onvermijde lijk is geworden. In den loop van den middag vonden een aantal besprekingen plaats tusschen Simon. Boncour en Henderson. De Italiaansche vertegenwoordiger. Markies Soragna. komt hedenavond aan, terwijl Benesj morgen ochtend zal arriveeren. Genève, IS Nov. (V.D.) Boncour heeft vanmiddag een langdurig onderhoud gehad met Simon. Na ook met Henderson gespro ken te hebben, ontving hij den Poolschen vertegenwoordiger. In de avonduren is de Italiaansche gedelegeerde Soragna aange komen. Hij bracht onmiddellijk een bezoek aan Henderson. Boncour verklaarde tegenover de Fran sche pers, dat het uittreden van Duitsch- land uit de ontwapeningsconferentie, hoe betreurenswaardig het ook mag zijn, niet lot eenige verandering in den toestand heeft geleid. Men moet thans verder wer ken op den grondslag der besprekingen te Parijs in September en October. Genève, 18 Nov. (V.D) Het bureau der ontwapeningsconferentie maakt het vol gende bekend: ..De voorzitter der ontwapeningsconferen tie, Henderson, heeft vanmorgen besprekin gen gevoerd met den minister van buiten landschc zaken Simon on staatssecretaris Eden en heeft in den loop van don middag Paul Boncour, Massigli cn daarna Soragna en Ruspoli ontvangen. De president en zijn bezoekers hebben den tegenwoordigen toe stand uitvoerig bestudeerd. De president heeft het voornemen Zondagmiddag een gemeenschappelijke bespreking te houden met de vertegenwoordigers der rnogendho tien, in welker naam Simon op 14 October zijn verklaringen deed. Dit officieele communiqué beteekent het bijeenroepen van het kleine bureau der ont wapeningsconferentie. Genève. 19 November. (V.D.) De door president Henderson bijeengeroepen bespre king der mogendheden is Zondagmiddag begonnen. Aan de conferentie werd deel genomen door Simon, Eden, Paul Boncour, Massigli, Soragna, Wilson, Benesj en dooi den directeur der afdeeling-ontwapening van den Volkenbond, Aghnides. De zitting droeg het karakter van een niet-officieele beraadslaging van het kleine bureau der conferentie. De beraadslagingen duurden ecnigo uren. De atgemeene toestand der ontwapeningsconferentie werd besproken. Van Italiaansche zijde werd de ernstige bezorgdheid van Mussolini tot uitdrukking gebracht over de voortzettig der ontwape ningsconferentie in haar tegenwoordigen vorm. De vertegenwoordigers van Engeland, Italië en de Vereenigde Staten hebben Hen derson er op opmerkzaam gemaakt, dat de verklaring van Simon van 14 Octobe welke geleid zou hebben tot het uittreden van Duitschland, niet uit naam van do andere mogendheden is afgelegd. Simon heeft Henderson medegedeeld, dat de ver klaring indertijd slechts namens Engeland is afgelegd. In de bespreking van vandaag is er aan Engelsche zijde opnieuw op gewezen, dat het uittreden van Duitschland een nieuwen toestand heeft geschapen. Het verluidt, flat het. voornemen bestaat het presidium der conferentie nog deze week bijeen te roepen. De Engelsche minister van buitenland sche zaken is voornemens zich nog dezer dagen met onderstaatssecretaris Eden naar Rome tc hegeven. Wijziging in het Engelsche standpunt. Genève, 18 Nov. (V.D.). Naar van wel ingelichte zijde verluidt, zou de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Simon in zijn onderhoud van heden met den Ha liaanschen gedelegeerde Soragna hebben verklaard, dat de Engelsche regeering zich niet langer gebonden acht aan de verkla ring, die zij op 14 October in het presidium der ontwapeningsconferentie heeft afge lend. Zooals bekend, heeft Simon in de laatste zitting van het presidium vóór het uittre den van Duitschland een principieele ver klaring afgelegd over de tusschen Frankrijk en Engeland getroffen accoorden, die de uittreding van Duitschland tengevolge had, In het onderhoud van lieden zou er nu van Engelsche zijde de nadruk op zijn gelegd, dat de Engelsche regeering thans eenszelf- dc standpunt inneemt, als de Italiaansche. In de zitting van 14 October zou de Italiaan sche vertegenwoordiger bobben gezegd, dat zijn regcering de nieuwe voorstellen der Engelsche regeering slechts zou kunnen aannemen onder voorwaarde, dat ook Duitschland tie voorstellen zou aanvaarden. De Engelsche minister van buitenland sche zaken zou cr thans op gewezen heb ben, dat er een principieel nieuwe toestand is ontstaan, daar een voortzetting van de conferentie zoudcr Duitschland slechts moeilijk zou kunnen plaats hebben. In wel ingelichte kringen neemt men aan, dat de door Boncour afgelegde verklaring betref fende de meeniugsverschillen tusschen Frankrijk en Engeland (men vergelijke een der onderstaande telegrammen) in verband staat met de gewijzigde houding der Engel sche regeering. Voor de bespreking, die morgenmiddag tusschen de vertegenwoordigers der groote mogendheden zal worden gehouden, is ook de sovjetgezant te Parijs, Dofgaleski, uit genoodigd, die niet behoort tot het. bureau. Men ziet daarin een poging van Henderson om nu een overeenstemming tc zoeken op zoo breed mogelijke basis. Voorbereiding eener vier-mo- gendhcdenconferentie? Rome, 18 Nov. (V.D.). Zaterdagavond te gen zeven uur heeft de staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken Suvich zich met twee beambten naar het Palazzo Montecitorïo, den zetel van de Ita liaansche Kamer van Afgevaardigden, be geven, om daar dc vertrekken in oogen schouw te nemen. Men brengt flit in vel band met het verloop der onderhandelingen te Genève en beschouwt het als een voor teeken, dat een vergadering der vier mo gendheden te Rome ernstig overwogen wordt. Verklaring van Boncour. Genève, 18 Nov. (V.D.), Bij dc gebrui kelijke ontvangst der Fransche pers ver klaarde Paul Boncour hedenavond: „Uit de besprekingen van heden bleek aanvankelijk eon meoningsverschil tusschen de Engel sche en Fransche opvatting over de pro cedure, die thans gevolgd moet worden." Boncour had nog niet duidelijk ingezien, welke plannen de Engelsche regeering heeft Henderson he^ft er op aangedrongen, dat de commissie-onderhandelingen van de ontwapeningscommissie verder voortgezet zouden worden en dat de leiders der dele gaties zoo lang mogelijk tc Genève zouden blijven om het persoonlijke contact tc hand haven. Baldwin ove-r het ontwapo- ningsvraagstuk. Londen, 18 Nov. (V.D.). Baldwin heeft gisteravond in een conservatieve massa vergadering te Edinburgh gesproken over het ontwapeningsproblcem. Hij zei o.a. dat een nieuwe Europeesche oorlog het einde Van de cultuur van het avondland zou zijn en even vernietigende resultaten zou heb ben voor den overwinnaar als voor den overwonnene. Een regeering als de Engel sche kon slechts voortdurend er voor strij den een Europeesche ontwapeningsovereen- korast te bereiken. De tegenwoordige moei lijkheden dienen overwonnen te worden. De afwezigheid van Duitschland en het stand punt van Italië zijn de werkelijke politieke moeilijkheden. Duitschland trok zich juist op het moment terug, toen de hoop op over eenstemming grooter was dan ooit. Toch wenscht iedereen den vrede. Tenslotte sprak Baldwin nog over Locar no, dat hij jarenlang den grondslag voor den vrede in West-Europa noemde. Engeland zal zijn verplichtingen nakomen en de vre de kan niet gehandhaafd worden, wan neer Engeland nog verder zou ontwapenen dan het reeds heeft gedaan. Verscheidene dooden te betreuren Parijs, 18 Nov. (V. D.) Zaterdagmiddag is in de buurt van Rouaan een Engelsch militair vliegtuig neergestort en verbrand. De beide inzittenden werden geheel ver koold. Het vliegtuig behoorde tot een groep van tien toestellen, die Zaterdag uit Kent naar Egypte was vertrokken. W arschau, 19 Nov. (V. D.) Bij Raszyn in de buurt van Warschau is Zaterdag avond een militair vliegtuig tegen een zen- dermast aangevlogen. De beide inzittenden van het toestel konden slechts als verkoolde lijken uit het puin van het vliegtuig wor den geborgen. Ook een ernstige ramp in Japan. Tokio, 20 November (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat vanmorgen het postvliegtuig van Tokio naar Kobe is neer gestort. Drie der inzittenden werden ge dood, terwijl de vierde gewond werd. De oorzaak van het ongeval is onbekend. MOORDENAARS VAN INOEKAI BEGENADIGD. Tokio, 19 Nov. (V. D.) De keizer van Japan heeft heden de Japansche marine officieren begenadigd, die wegens moord op den vroégeren Japanschen premier Inoe- kai tot gevangenisstraffen waren veroor deeld. Do begenadiging geschiedde op uit drukkelijk verlangen van de Japansche na tionale kringen, aangezien de moord uit zuiver patriottische gezindheid was ge pleegd. De marine-officieren werden in Jo- kosoeka onmiddellijk op vrije voeten ge steld en door een groote menflchenmenlgte hartelijk ontvangen. MAATREGELEN TEGEN DE OOSTEN- RIJKSCHE NAZI'S. Innsbruck, 18 Nov. (H.N.) De chef an den veiligheidsdienst in Tirol deelt mede, dat naar aanleiding van de jongste aanslagen verscheiden personen van de nationaal-socialistische beweging ter be schikking van de justitie te Innsbruck zijn gesteld. Bij een herhaling van de terroristi sche aanslagen zullen zij naar een concern tratiekamp worden overgebracht, onver schillig of zij bij deze aanslagen al dan niet betrokken zijn geweest. De rector van de universiteit tc Innsbruck heeft, aangezien opnieuw daden van terreur zijn voorgeko men, besloten de faculteiten tot nader order tc sluiten. Kickcnsteinschc bosschen. Zooals men weet, bedoelt deze voordracht gedeeltelijke waarborging van een nieuwe leening van „1-Iet Utrechtsch Landschap", groot 324.000. Vervolgens wordt overgegaan tot de trek king van de afdeclingen. De zitting wordt daarna geschorst tot Dinsdag 12 December, des voormiddags te half elf. HET GROENE KRUIS TE BAARN. Een afdeeling opgericht. Baarn. Ook in Baarn is het thans ge komen tot do oprichting van oen afdeeling van het Groene Kruis, zoodat nu op een plaats na in dc geheele Provincie Utrecht afdeelingen zijn opgericht. Vrijdagavond om zeven uur had in ver band met deze oprichting in het Hotel het Kasteel van Antwerpen eerst een leden vergadering plaats, waarin tot de stichting werd besloten. Van de aanvankelijk geko zen bestuursleden stelden er zich echter vier van de vijf personen niet meer be schikbaar. De heer A. Baerken bleef be schikbaar. Tot leden van het definitieve bestuur werden thans gekozen de heer J. van den Brink, voorzitter, A. Baerken, secretaris, mej. Wierts Coehoorn, penningmeesteresse, F. Fockens en J. van Beonen. Na deze vergadering vond om acht uur ter plaatse een bijeenkomst plaats voor leden en genoodigden. Zoo waren aanwezig dc heer Ad. ter Cock, voorzitter van de Utrcchtsche Provinciale Vereeniging het Groene Kruis, leden van de Gezondheids commissie. leden van de afdeeling van het Nederlandse!) Onderwijzersgenootschap, on derwijzers enz. In deze bijeenkomst trad als 6preker op de heer Dr. A. van Voortbuisen, inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs, te Utrecht, dio ingeleid werd door den voor zitter. Dr. van Voorthuiscn had tot zijn onder werp gekozen de zwakzinnigenzorg, en be handelde in de eerste plaats het misdeelde kind en in verband daarmede het zwakzin nige kind. De groote moeilijkheid is de zwakzinnige kinderen te ontdekken, omdat ze zich meestal verborgen houden. Van groot belang is voor deze kinderen het on derwijs en de nazorg, terwijl de arbeid ook een zeer voorname factor is. De werkin richtingen zijn van heel veel nut, vooral omdat de kinderen na het verlaten der school dikwijls aan hun eigen lot worden overgelaten. Spreke? geeft in overweging ook in deze gemeente een dergelijke werk gelegenheid in het leven te roepen. De heer Ad. ter Cock deelde nog een nieuwtje mede en wel dat de Provinciale Vereeniging besloten heeft een opsporings dienst voor zwakzinnigen in het leven te roepen. Daartoe is reeds een zuster bereid gevonden. Het te verrichten werk zal geen verhand houden met dat van de gewone wijkzusters, daar het hier alleen zal betref fen het opsporen der geestelijk zwakkeren Deze bijeenkomst werd door den voorzit ter gesloten. Het ligt in de bedoeling van het bestuur nog dezen winter een drietal lezingen te doen houden door bekende medici. HOEK ST. VAN DER HAGENLAAN De gemeente voor de fondsbelasting in de tweede klasse Naast een motorenbaaneen wielerbaanvoetbalvelden en een renbaan voor paarden PROV. STATEN. De tweede gewone zitting van de Prov. Staten, die op 17 October is geopend, is hedenmorgen half elf voortgezet, onder presidium van den Commissaris der Konin gin, dr. H. Th. s' Jacob. De voorzitter herdenkt allereerst het overlijden van den lieer R. v. d. Eist uit Veonendaal, die dezer dagen is overleden, n lid van de Staten was voor dc Staatk. eref. Partij. Spreker wees erop, dat hij in het gcmecnteleven van zijn plaats een ooraanstaande plaats innam. „Wij zullen hem blijven herdenken als een stoer Cal- inist, die slechts vertrouwde op zijn God." De leden van de Staten hooron deze woorden staande aan. Aan de orde komt daarna DE AGENDA. Een aantal medcdeclingcn van Ged. Sta ten worden voor kennisgeving aangenomen. De verschillende voorstellen van Gedep. Staten worden verwezen naar do afdeelin gen, of naar speciaal daarvoor benoemde commissies. Z. h. st. wordt besloten tot het aangaan van een kasgcldlecning tot ten hoogste 2.200.000, cn tot het aangaan van een leening tot ten hoog6te ƒ1.000.000 ter voor ziening in de kasgeldbehoeften van de U.E.M. H i 1 v e r 6 u m. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen (geruchten liepen reeds vrij gcruimen lijd), zal aan den Utrcchtsche straatweg al dan niet op het terrein van dc gemeente Hilversum eon motoren baan worden, aangelegd. Waarschijnlijk zullen daar tevens komen een overdekte wiolrenbaan, verscheidene voetbalvelden en een renbaan voor paarden. Dc Hilversumsche architect H. do Groot N.I.V.A. heeft dc plannen voor al deze din gen ontworpen, terwijl zich inmiddels een commissie van uitvoering heeft samenge steld. Momenteel staat alleen vast dat de motor renbaan zal verrijzen, een grasbaan op een uitgestrekt terrein bij de Hollandsche Ra ding, welke dan de tegenwoordige in het gemeentelijk Sportpark zal vervangen. Het zal een grasbaan worden van 500 M. lang, die een breedte heeft van 200 M. In dc bochten zal de baan worden opgehoogd cn een breedte van 30 M. krijgen, waardoor ook het rijden van motor met zijspan zal kunnen worden toogestaan. Naar men ons verzekerde zal dit laatste iets nieuws voor Nederland zijn. Er zal voorts een overdekte tribune voor een groot aantal personen worden gebouwd. In hel midden komt een voetbalterrein. Over de verdere (waarschijnlijke) plan nen hot volgende. De overdekte wielren- en motorbaan zal eventueel in Gouda worden gebouwd on een omvang hebben van 250 M., zoodat tevens wedstrijden achter moto ren zullen kunnen worden georganiseerd. De kosten hiervan zijn 30.000. Ongeveer "5.000 personen zullen deze wedstrijden kunnon bijwonen. Tenslotte een paardenrenbaan van 900 M., alsook een tweetal voetbalvelden. Een en ander zal worden ommuurd cn voorzien zijn van een drietal ingangen. Er is tenslotte nog sprake van het in richten van een „rennerskwartier". De ver koop van hotel „De Rading" (verleden week) zou hiermede verband houden. Naar wij nog vernemen bestaat het plan om eiken Zondag wedstrijden te geven. De motorrenbaan zou reeds met Paschcn ge reed zijn, al het andere later. Als deze vrij fantastische plannen althans doorgaan. Er is in deze gemeente tevens 6prake ge weest van het aanleggen van een vliegveld. Wij hebben evenwel van dit laatste geen Hilversum. Het gemeentebestuur van Hilversum lieeft destijds den gemeenteraad geschreven dat hoogstwaarschijnlijk de bij drage van het rijk in de uitkeeringen aan. werkloozen lager zal worden dan op de be grooting van 1934 is geraamd. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans mei de namens zijn ambtgenooten van Sociale zaken en van Financiën medegedeed, dat de rijksbijdrage voor 1934 inderdaad in een. belangrijke mate zal worden verminderd^ Blijkens de door den minister verstrekte gegevens zal Hilversum n.l. kunnen reke nen op een bijdrage van ten hoogste 25 in de kosten van steunverleeneing aan werkloozen, werkzaam in door den minis ter erkende crisisbedrijven. De op de be grooting geraamde bijdrage tot een bedrag van f 350.000 is berekend op 65 zoodat deze raming thans verlaagd zal moeten worden met*0/» x f 350.000 of wel rond f 215.000. Daar tevens het geraamde bedrag voor steun aan werkloozen f 50.000 lager kan worden gesteld, moet ook het bedrag der rijksbijdrage worden verminderd en wel met f 10.000. In totaal ondergaat de geraamde bijdrage van het rijk dus een vermindering van f 225.000 B. en W. van Hilversum hebben ook on der deze omstandigheden gemeend, dat, zoo eenigszins mogelijk. bclastingverhoD- ging moet worden voorkomen. Gehéél on gewijzigd is de belasting bij cieze vi.è/dc nota van wijziging der ontwerp-begróoïing van de Gooische hoofdstad echter niet kunnen blijven. De door het college noodig geachte maat regelen zijn de volgende. Plaatsing der gemeente voor de gemccn- tefondsbclasting in de tweede klasse. De bate welke hieruit voor de gemeente zal ontstaan kan voor '34 begroot worden op f 61.200 (over een vol belastingjaar f 91.800). Invoering van een legesheffing voor bouwvergunningen, verband houiciende met do bouwkosten dor werken, zoomedo ver-, hooging van cle loges voor vergunningen, ingevolge de hinderwet, voor buitenland sche paspoorten, bewijzen van Nederlan derschap en polilioneele vergunningen enz. Bij toepassing van de tarieven volgens het hiervoor gemaakte schema zal voor '34 hierdoor eeri hoogere opbrengst kunnen worden verwacht van f 12.500. Verlaging van den post voor onderhoud van wegen en voetpaden, waardoor een hesparing verkregen wordt van f 29.690; verlaging van het subsidie voor den dienst van Maatschappeleijk Hulpbetoon ad f 50.000; inkrimping van het personeel bij den dienst vail P. W.; hierdoor wordt een bezuiniging verkregen van rond f 5000. Wijziging van de voorgestelde wachtgeld regeling voor het personeel zoowel bij het openbaar als bij het bijzonder voorberei dend 1. o. Het wachtgeld zal thans dadelijk ingaand, bepaald worden op 50 der aan de betrekking verbonden inkomsten gedu rende een tijdvak, gelijk aan do helft van den diensttijd doorgebracht in Hilversum, met dien verstande dat het wachtgeld ge durende ten minste twee jaren en ten hoogste vijf jaren zal worden genoten. Voor hot personeel dat naar het oordeel van B. en W. als kostwinner kan worden aangemerkt, zal het percentage evenwel worden gehandhaafd op 70 Wij noemen voorts: verlaging der wacht-' gelden van oud-gemeente-ambtenaren met 10 %o\ afschaffing van de vakonderwijzers aan de school voor 1. o. no. 2; beschikking over de reserve voor de betaling der rente en aflossing ter zake van gelrllecningen aangegaan in verband met den aankoop van het Spanderswoud; hierdoor verkrijgt men een bate van f 25.000. Tenslotte nog afschaffing van het sub sidie voor dc vereeniging Ililversumscho Kindertuinen; herziening van de pensioe nen der oud-wethouders (waarbij de pen sioenen die berekend zijn naar een wedde van beneden f 3000 ongewijzigd zullen blij ven) en verlaging van den post voor on voorziene uitgaven Deze post bedroeg n.b. rond f 44.000 en wordt nu verminderd met rond f 20.000. Het college merkt t. a. v. dit laatste op „dat de verlaging zal gecompen seerd moeten worden niet alleen door in den loop van het jaar op de meest scherpe wijze toe te zien dat overschrijving van posten wordt voorkomen, doch ook door het toepassen van allerlei kleine bezuini gingen bij de uitvoering der begrooting." Tevens wordt z. h. st. aangenomen de oordracht van Gedep. Staten Inzake de cnkcle goede bevestigiDg kunnen krijgen. PERSONALIA. Hoogland, 21 Nov. De tijdelijke 2e ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente is met ingang van 1 December a.s. be noemd tot 2e klerk ter gemecnte-6ecretarie te Baarn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2