AMERSFOORTSCH DAGBLAD EEN MOORD TE VREESWIJK FEUILLETON VRAAG NAAR GOEDKOOPE WONINGEN DIAMANT DEPOSITO'S Vrijdag 1 December 1933 32 e Jaargang No. 131 GEEN HER INVOERING VAN HUURWETTEN BAK- EN BRAADVET NV r-I MIDDENSTANDS- BANKT00! AMERSFOORT EN OMSTREKEN TWEEDE BLAD VECHTPARTIJ OP DEN LEKDIJK De dader bekent FirmaM.A.Klein VEILIGE HAVENS TWEEDE KAMER Binnenkort is een gewijzigd ontwerp apothekerswet te verwachten De verpleegstersopleiding Zitting van 30 November. Voortgezet behandeling begrooting dep. van économische zaken voor 1934. De heer Vervoorn (plattel.) wijst er tegenover uitgeoefende critiek op, dat ook de landarbeiders van den 6teun van den landbouw profiteeren. Spr. betreurt dat nog -niet bekend is, welke landbouwproduc ten in 1934 zullen worden gesteund. De heer A m e 1 i n k (a.r.) wil maatregelen ter verbetering van de positie der landar beiders. De heer Droeven (r.k.) betoogt dat de kleine landbouwbedrijven in de eerste plaats steun behoeven. Spr. wil nieuwe re geling van de pacht met het continuatie- recht. Voor de aanpassing bij do gewijzigde toe standen i6 een ontwikkelde boerenstand noodig. De heer v. d. Heuvel (a.r.) acht over 't algemeen het door de regeering gevoelde crisisbeleid juist De 6teun voor den tuin bouw is onvoldoende. Bij verschillende cri sismaatregelen konden de landbouworgani saties meer zijn gekend De heer Louw es (lib) wijst op het be lang van goede voorlichting van den land bouw. Met de steunverleening van den tuin bouw is de minister thans op den goeden weg Spr. wil wijziging in de vcrdeeling der waterschapslasten. De heer v. Poll (r.k.) acht do bedragen voor afkoop van heerlijke jachtrechten, dik wijls te hoog. De jachtcommissie werkt niet snel genoeg. De heer IJsse 1 muiden (r.k.) is van oordeel dat de winsten der slachterijen voor regeeringsvee te hoog zijn. Spr. wil een eenvoudiger regeling van den baconexport Do heer v. Houten (chr. domwil aan den steun aan den landbouw voorwaarden t.o.v. de loonen der arbeiders verbonden zien. Sor. wenscht herziening der jachtwet op den basis van het continuatierecht. Het niet tijdig uitbetalen der steungelden heeft velen >n moeilijkheden eebracht. De heer H i e m s t r a (s.d.) betoogt dat er bij de steunmaatregelen te weinig wordt gelet on de behoeften der landarbeiders. Spr. betoogt dat aangestuurd moet vvor den op ontwikkeling van den landbouwen den stand, om aan de moeilijkheden beter het hoofd te kunnen bieden. 45^ in iedere keuken De heer Zandt (staatk. ger.) betoogt, dat de regeering haar beleid heeft te rich ten naar de geboden Gods. De regeering heeft niet het recht, de hand te 6laan aan drachtig vee. Spr. critiseert do steunregeling in het algemeen. De heer de Visser (comm.) betoogt, dat de steun behoort te worden verleend niet aan de bedrijven, doch aan de menschen. die den steun het meest noodig hebben. De heer Sneevliet (rev. soc.) vraagt hoe de minister zich voorstelt, verbetering te brengen in do positie der landarbeiders Spreker vreest toeneming van fascistische en nationaal-socialistische propaganda ten plattelande als gevolg van de gebreken der Rcgeeringsmaatregelen, maar Hitler en Mussolini zijn er niet in geslaagd, de boe renhevolking te helpen. Minister Verschuur wil aan de cri sis-steunmaatregelen do totstandbrenging van collectieve arbeidsovereenkomsten ver binden. Onderhandelingen inzake vee uit voer naar Rusland zijn meermalen overwo gen, doch de Russen zijn niet rnet eenig tastbaar voorstel gekomen. Wering van het Deensche vlcesch is in de gegeven omstan digheden niet mogelijk. Van de verhalven over misstanden bij het transport van drachtig vee moet het mee- rendeel worden' toegeschreven aan fantasie. Slechts hij hoogo uitzondering hebben on gelukken plaats gehad. Bij de varkenscentralc wordt per 1 De cember de vergoeding voor de grootere ex portbedrijven reeds verlaagd. Verdere ver laging zou leiden tot ondergang van klei nere exportbedrijven. De landbouwbedrijven op de zwaardere gronden verkeeren in minder gunstige om standigheden dan die op de lichtere gron den. waar men de gemengde bedrijven aantreft. De vergadering wordt geschorst De vergadering wordt des avonds te 8 uur geopend. Voorzitter de heer J. J. C. van Dijk. Aan de orde is do verdere behandeling van do begrooting van sociale zaken. Bij de afdeeling volksgezondheid bepleit do heer Kampschoèr (R.K.) bevordering van den bouw van goedkoopen woningen. De heer Van de Puit (R.K.) vraagt een wetsontwerp waarin de verpleging van zieken en kraamvrouwen wordt geregeld. De heer Drees (S.D.A.P.) bepleit eveneens goedkoope woningbouw, Spreker vraagt krachtige voorschotten hiervoor. Huurver laging zal slechts door wettelijke maatre gelen kunnen worden bevorderd. Hij dient een motie in, vragend spoedige wettelijke maatregelen tot de dringend noodzakelijke verlaging van de huur van arbeiderswonin gen. Voorts vragend wederinstelling van de huurcommissies. De heer Steinmctz (R.K.) betoogt dat de vraag naar goedkoopge woningen groot is en pleit voor huurverlaging. Hij wenscht het woningtype niet veranderd te zien. Mej. Mr. Catz wil een regeling voor de werktijden van verpleegsters. Spr. is voor huurverlaging. maar niet door dwang. Zij vraagt de meening van den Minister daar omtrent. Mej. Groeneweg (S.D.A.P.) bepleit de be langen van de verpleegsters Mevr. Bakker Nort (V.D.) vvensebt de op leiding van verpleegsters beperkt te zien Voorts merkt zij op dat er een wilde con currentie bestaat tusschen ongediplomeer de verpleegsters. Spr. pleit voor een ander stelsel ten aanzien van den verkoop van gifstoffen. De-heer Van Dis (S.D.A.P.) zegt dat zon der een wettelijke regeling huurverlaging niet mogelijk is. De Minister merkt met betrekking tot de woorden van Mevr. Bakker—Nort betref fende levering van gifstoffen op, dat het vroeger afgewezen wetsontwerp nopens art- TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28860 AMERSFOORT DIRECTIE: A. a MARTENS scnijbereidkunde (Apothekerswet) spoedig door spreker met een nota van wijzigingen zal worden ingediend Spreker voegt den heer Dis toe dat deze ongelooflijk overdrijft als hij zegt dat het ueheele volk de water leiding niet wil. In Zecuwsch Vlaanderen hecrscht des zomers watersnood Ken wet telijke regeling van het ziekenhuiswezen begeert spreker niet. evenmin als ingrijpen in de opleiding van verpleegsters. Spreker ziet overigens niet in waarom een ongedi olomecrdo verpleegster bepaald ongeschikt zou zijn. Wederinvoering van de huurwetten is van hem niet te verwachten, het zou den woningbouw vertragen. De motie Drees wijst spreker af. Daar over za| morgen bij den aanvang van de zitting worden gestemd. Bij de afdeeling werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling zegt dr. Vos (vb.) dat vele arbeiders noodgedwongen lid van een socialistische of christelijke wcrkloozenkas moeten worden. De heer v. d. Tempel (s d.a.p.) betreurt de verlaging van de uitkeering door de overheid. De heer A m c 1 i n k (air.) zegt dat zekere arbeiders geen lid van de neutrale kassen willen worden. Daarover kan men de over heid moeilijk lasting vallen. De heer Sneevliet (rev. soc.) sluit zich aan bij de woorden van den heer v. d. Tempel en dringt erop aan om de subsidies in 1934 op het peil van 1933 te handhaven. Hij zegt het principieel te verwerpen, dat de arbeiders de gevolgen der werkloosheid zelf moeten dragen De minister wijst erop, dat de grond slagen van de werkloosheidsverzekering gezond zijn. Spr. neemt met groot leedwe zen maatregelen, waarbij de maximum-bij drage op 200 wordt gebracht. De minister betwist het dat men zich moeilijk bij een neutrale kas zou kunnen aansluiten. Er zijn 32 vereenigingen met kassen, waarvan 17 met 9000 leden. Men moet niet vergeten dat men in sommige krin gen niet veel sympathie voelt voor de werkloosheidsverzekering. Tot verhooging van het percentage kan niet worden over gegaan. Du vergadering wordt te 1 uur verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Eert 34'jarige werklooze met een vijl in de buik gestoken, zoodat bij kort daarop is overleden Gisteravond omstreeks half zes overviel de ongeveer S7-jarige H. C. v. S. den 34-jarigen Th. v. H., beiden woonachtig te Vreeswijk. Een vecht partij ontstond; v. H. kreeg daarbij eenigé stompen en een slag op het hoofd. Daarop 6tak hij v. S. met een j 6cherp voorwerp, waarschijnlijk een vijl, in de maagstreek. De getroffe ne verwijderde zich en zakte niet ver van dit toonecl van den strijd in elkaar. Korten tijd daarna over leed hij. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Een onzer verslaggevers schrijft ons: Het gewoonlijk zoo rustige Vreeswijk is in rep en roer. Overal slaan groepjes men schen te praten, met ernstige gezichten; ontsteltenis spreekt uit hun heele houding Geen wonder, want er is hier iets gebeurd, dat nog nooit in Vreeswijk i6 voorgevallen, zoolang de heugenis der oudste bewoners teruggaat: er is iemand vermoord. O zeker, Vreeswijk is wel iets gewend, de omgang i6 er niet steeds even zachtzinnig Schippers zijn nu eenmaal meestal geen geheelonthouders en ruzies komen dikwijls voor; gewoonlijk is daarbij de mond het voornaamste wapen. Valt er soms al een klap, daar blijft het dan toch ook bij. Tot voor ongeveer een half jaar waren H. C. v. S. en Th. v. H. vrienden. Van S. is on geveer 37 jaar en machinist bij de Rijn vaart. Sinds dc staking, die voorjaar '32 be gon, is hij echter werkloos. Hij staat niet al te gunstig bekend, heeft een veroordee ling wegens mishandeling en verscheidene wegens strooperij achter den rug. Van S. is gehuwd en heeft vier kinderen. Hij woont aan den Lekdijk, juist aan den rand van de bebouwde kom. Van II. is los arbeider. Gewoonlijk werkt hij op de scheepswerf. Thans is hij sinds eenigen tijd werkloos. Hij heeft een gunsti ge reputatie, is 3i jaar oud, gehuwd en heeft acht kinderen. Zijn woning is gele gen aan den voet van den dijk, even buiten het stadje stroomopwaarts. Wat de oorzaak der verwijdering tusschen de beide mannen i6 geweest, is thans nog onbekend. Dat er iets voorgevallen is, lijdt geen twijfel, want eenigen lijd geleden is van S. wegens 6troopen bekeurd door toe doen van van II. Van S. wrokte daarover. Toen hij gister avond een winkel binnenliep, ontmoette hij daar twee menschen, die hem tegen van H. ophitsten en aanspoorden zich op den „sme- rigen verrajer" te wreken. Van S. heeft toen van II. op den Lekdijk opgewacht. De laatste had in liet stadjo een vijl gekocht, waarvoor hij een model had meegenomen. De nieuwe vijl had geen handvat, zoodat de 6cherpe punt, waaraan het handvat bevestigd wordt, onbedekt was. Beide exemplaren staken in zijn jaszak. Van S. viel van H. aan en bracht hem eenige stompen toe. Daar de aangevallene terugweek, kwamen de slagen niet erg aan. Daarop ontstond een scheldpartij. Toen van S. een dreigende houding aannam, draaide van II. zich om en liep weg. Van S. diende hem toen een slag op het hoofd toe. Bij het verhoor verklaarde van H. dat deze klap met een hard voorwerp moet zijn toege bracht. Dit is evenwel nog niet gevonden. Naar van II., die opvliegend van aard is. beweert, heeft hij toen de nieuwe vijl ge grepen en daarmee van S. een stoot toege diend en is daarop huiswaarts gegaan. Ook van S. verwijderde zich, terwijl hij riep: Jou krijg ik vanavond nog wel!" Een eind je verder evenwel zakte hij in elkaar en. riep om hulp. Schippers vonden hem onder aan den dijk, aan de rivierzijde, vlak bij het peilbuisje. Hij werd zijn woning binnen gedragen, waar de slui6knecht F. van Dijk de eerste hulp verleende. De stoot bleek in de maagstreek terecht te zijn gekomen en daar een belangrijke wonde veroorzaakt to hebben, waardoor de ingewanden naar bul ten puilden. Het slachtoffer noemde herhaalde ma len den naam van den dader en zeide, dafc hij zijn einde voelde naderen. Voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden overleed hij kort daarna aan een inwendige verbloe ding, nog voor de komst van dokter Buur man, die slechts den dood kon con6tateereo. De eerste ontmoeting vond omstreeks half zes plaats, even over zes stierf van S. reeds. Van H. werd door een der veldwachters in zijn woning gearresteerd en legde onmid dellijk een bekentenis af. Deze herhaalde hij, toen de burgemeester van Vreeswijk, jhr. Mollerus, hem een verhoor afnam. Hij verklaarde niet nauwkeurig te weten met welk voorwerp (of met welken kant van de vijl) hij den stoot had toegebracht; het was niet tot hem doorgedrongen, dat deze ern stig letsel teweeggebracht had. Vast staat, dat op verdachte ook een mes gevonden werd. Pas na zijn volledige bekentenis werd hem meegedeeld, dat het slachtoffer over leden was. De dader kwam hiervan niet merkbaar onder den indruk; ook bij coni frontatie met het lijk veranderde zijn hou ding niet. Do noodlottige loop der dingen scheen hem geenszins te verontrusten. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en wordt overgebracht naar Utrecht, waarheen ook het lijk van den verslagene wordt veri voerd, tenville van de gerechtelijke schou wing. De plaatselijke politie heeft reeds gister avond onder leiding van den burgemeester een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij foto's genomen en een terreinschets ge maakt is. Heden worden nog eenige getui gen gehoord. Het parket zal dan ook niet overkomen. Wij stelden den burgemeester, jhr. Mol lerus, die ons zeer welwillend te woord stond, de vraag, of naar zijn mecning hier sprake was van een handeling uit noodweer of zelfverdediging. Een definitief antwoord kon hij ons in dit 6tadium van het onder zoek niet verstrekken, maar bij meende, dat dit geen geval van noodweer was. daar van II. daartoe niet voldoende ernstig be dreigd werd en slechts eenige onbeteeke- nende klappen had opgeloopen. De burgemeester verkeerde zichtbaar diep onder den indruk van het voorgevallene, vooral toen hij eenige woorden van troost sprak tot de wanhopige weduwe van den verslagene. De oorzaak van de verwijdering 'us6chen van H. en zijn slachtoffer, evenals de nood weer-kwestie zal door het gerechtelijk on derzoek wellicht opgehelderd worden. (L. BARNSTEIN Boekhandel Langestraat 7 Meisjes- en Jongensboeken. Luxe Prentenboeken, Photo- en Ansicht- albums, Legpuzzles, Kinderspelen, SCHAAK-, DAM- DOMINO. BRIDGE-ARTIKELEN. ITALIAANSCH LEDERWERK Brand schilderwerk op hout Diverse merken VULPENHOUDERS ZILVEREN VUL POTLOOD EN Waarheid spreken onderstelt fierheid. door BASIL KING. (Uit het Engelscb). Iedereen was goed voor hem, vooral me vrouw Crewdson en juffrouw Honiton, maar niemand kon hem den draad om in het leven den weg te vinden, waarnaar hij instinctmatig trachtte te grijpen, in handen geven. Hij had bemerkt, dat nie mand voorgoed in het Tehuis in de Swin don Street bleef. De kinderen, die hij er had aangetroffen, gingen heen; andere kinderen kwamen in hun plaats. Sommige hielden er maar een paar nachten verblijf; slecnts enkele Dieven langer. Met het eigenaardige instinct, dat kinderen aan den dag leggen, raadde hij dat er verga deringen werden gehouden, waarin over hem werd gesproken. Nu en dan ving hij een blik op van de met elkaar pratende zusters, waaruit hij opmaakte, dat die ge sprekken hem golden Het was niet moei lijk te begrijpen, dat hij nu al langer dan gebruikelijk was in het Tehuis verblijf bield, omdat men niet wist wat met hem te beginnen, wat hij afleidde uit de vele vragen, die men hem deed. Soms was het een man, maar meestal een vrouw» doch de vragen waren altijd dezelfde, die juf frouw Honiton hem op den avond van hot Kerstboomfeest had gesteld. Hij had fami lieleden of vrienden? Zoo ja, dan moesten deze zich in zijn lot aantreken. Die vrien delijke menschen konden bijna niet aan nemen, dat er geen mensch op de heele wereld was, tot wien hij zich om hulp kon wenden. Hij had al de woorden „pupil van den Staat" gehoord, maar die zeiden hem aan vankelijk niets. En toch trachtte hij, zoo als hij altijd deed bij het hooren van een nieuw woord, er een beteekenis voor te vinden totdat op een avond, toen mrs. Crewdson hem naar bed bracht, deze hem zei dat hij dat zou worden. „Je begrijpt, mijn lieve jongen, dat, nu je beide ouders niet meer leven, het heele land je als kind zal aannemen. Is dat niet prettig? En dat is nog lang niet alles: je krijgt een thuis niet zooals hier, dat meer een inrichting is maar een echt huis, met een echten vader en een echte moeder, en met broertjes en zusjes". Hij nam de mededeeling flegmatiek op; het kon hem niets schelen, wat er met hem ging gebeuren. Hij was een stuk on beheerd goed op de wereld; de wereld had dus het recht hem te zenden, waarheen zij wilde. Wat zijn eigen wenschcn betrof, het eenige wat hij daarmee kon doen, was ze te onderdrukken. En vooral niet huilen! Zoowel zijn angst als zijn leed dreef hem tot dit besluit. Het was de eenige manier, waardoor hij zijn dapperen wil om het hem opgelegde kruis te dragen, kon too- nen. Teneindo hem naar zijn nieuwe tehuis te brengen, offerde mevrouw Crewdson de uren op, die, nadat zij den ganschen naciit had gewaakt, eigenlijk voor haar bestemd waren om te slapen. Dal nieuwe tehuis was in ccn stadje, op korten afstand ver der stroomojjwaarts aan den Hudson ge legen. Hoewel dc reis per spoor maar kert duurde, was het de langste, die hij ooit had gemaakt, en toen eenmaal de rivier in zicht was, geraakte hij opgewonden door wat hij zag. Hij werd opgewekter en dacht aan nieuwe avonturen. Er was zooveel, dat zijn aandacht trok: bruggen, stoomschepen, een voor anker liggend oorlogsschip, een houtstapelplaats, kolenloodsen, een ter rein waar grafmonumenten waren tentoon gesteld en hoog boven hem den helderen, kouden blauwen Januari-hcmcl. Aan den overkant van de rivier vormden de met boomen begrogide hoogten een steil, bruin bastion, met hier en daar sneeuw. Daar hij niet had gevraagd, waarheen zij gingen, noch waaruit het gezin bestond, waar hij als pupil van den Staat zou wor den opgenomen, liet zijn geleidstar het aan hem zelf over zijn ontdekkingen te doen. Andere gezichten, nieuwe aanra kingspunten en nieuwe noodzakelijkheden zouden er toe bijdragen te vergeten wat achter hem lag. Zij 6taptcn aan het station Ilarfey uit. Mevrouw Crewdson droeg zijn valies, waar in zijn kleeren waren geborgen, die te voorschijn waren gekomen, toen men de kamers, waar hij en zijn moeder het laatst hadden gewoond, doorzocht had. Voor het 9tation namen zij een stationneerend rij tuig, een oude rammelkast, die hen zig- zagsgewijze langs den steilen oever naar het stadje bracht. Zij kwamen na een scherpe bocht in de eenige lange straat, die er allesbehalve deftig uitzag met haar vervelooze, houten huizen en winkeltjes, meest alle bewoond door menschen, die werkten voor de „groote lui" van de nabu rige buitens. Een lcelijk schoolgebouw, een leelijk brandspuithuisje, twee of drie on ooglijke kerken spotten met alles wat men mooi zou kunnen noemen. Na op een hoek, waar het rijtuig stil hield, te zijn uitgestapt, liepen zij naar een houten huisje, dat een eindje van de straat lag en een mansardedak had. Het was ge schilderd in de kleur van stopvorf, de ven sters en deur vaalgeel. Daar hei huis aan den rand van een helling lag, had het aan de achterzijde drie verdiepingen en aan den voorkant twee. Waar eens een boom gaard was geweest, stonden nu maar drie of vier appelboomcn; op de rest van het erf stond een kippenren en daar do zon scheen, waren enkele kippen druk bezig rnet krabben un pikken in den grond. Toen zij naar het huis toe liepen, bleek dat zij werden verwacht, want de huisdeur werd geopend, voordat zij nog de cemen ten tegels, die er vóór lagen, hadden be reikt. Dc begroeting gold alleen mevrouw Crewdson, die blijkbaar een oude vriendin was. Omdat zij naar binnen ging, deed de jongen het ook, en zij kwamen in een vroolijke, maar armelijk gemeubileerde wooqkamer. Er lagen boeken en tijdschrif ten; een kanarie in een kooi begon to zin gen, zoodra hij stemmen hoorde. Voor ccn daklooze, kleine jongen was deze omge ving zoo prachtig, dat hij vergat zijn pet af te nemen. Do eerste minuten werden gewijd aan over en weer vragen hoe die en die het maakten blijkbaar familieleden cn hoe het met de gezondheid was gesteld. Ja, mevrouw Crewdson had veel minder last van hoofdjjijn dan vroeger, maar mevrouw Tollivant leed nog altijd aan aderspatten. Toen dit alles was besproken en mevrouw Crewdson hoed en mantel had afgelegd, volgde de voorstelling van het jongetje. „Hier is hij dus! Lieve Tom, dit is me vrouw Tollivant, die voorlaan voor je zal zorgen. Maar Tom! je hebt je pet nog op!" vervolgde zij met een verontschuldigend glimlachje. En tot haar vriendin: „Ja, van manieren weet hij nog niet veel." Daar zij spoedig weer naar New-York te rug moest, was zij genoodzaakt alles wat hem betrof, in het kort te vertellen, den kende, dat een kind van zeven jaar niet alles zou begrijpen van hetgeen zij in zoo bedekt mogelijke termen had mode to deelen. „Dus do hoofdzaken van 't geval zijn je bekend... Ik was van oordeel, dat het niet eerlijk tegenover je zou zijn, om zoo'n groote verantwoordelijkheid op je tc nemen, zonder van alles goed op dc hoogte te zijn... Daar je zelf kinderen hebt, mag je die niet aan een eventueel schadelijken in vloed blootstellen, zonder alle maatregelen getroffen te hebben, opdat zii daarvan geen last nebben... Niet dat wij zelf Iets on gunstigs hebben bemerkt... Maar na zoo'n opvoeding kan men nooit weten F.en lief karakter... Dat zal jo zelf wel mer ken... Wat mij zelf betreft, heb ik in lan gen tijd geen kind ontmoet, dat ik zoo'n schat vond... Maar er kan erfelijkheid in 't spel zijn..." .{Wordt vervolgd)- 7

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5