DE POLITIEKE SPANNINGEN Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. TEGEN EENZIJDIGE LUCHTONTWAPENING JOH. BOTTINGA Vrijdag 1 December 1933 AMERSFQQRTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 131 EEN CONFERENTIE VAN ZEVEN? VERKLARINGEN IN HET HOOGERHUIS PRESTO is gekozen per flesch f3,75 FRANKRIJKS GRENZEN EEN ONAANTASTBAAR BOLWERK SUPINATOR LANGESTRAAT28 - TEL. 59 888888888888888 Q M. H. van Raalte 8 St. Nico laas cadeaux j0 i 8 8 8 8 8 O 8 8 8 8 8 8 8 8 II 8 8 388888888888888 Italië zou ook Amerika, Rusland en Japan nauwer bij de Europeesche besprekingen willen betrekken Engelsche-Italiaansch accoord? Rome, 29' Nov. (V.D.). In zekere krin gen in Rornc en in uit verschillende bron nen komende berichten wordt in verband met het a.s. bezoek van Litwinof aan Rome melding gemaakt van een Ilaliaansch voor nemen tot het houden van een conferentie van zeven, ja zelfs van het sluiten van een zeven mogend hedenpnet. Als deelne mers van dit pact zouden dan in aanmer king komen de onderteekenaars van het viermogendhedenpact en verder Rusland, Amerika en Japan. In verband met deze berichten en ge ruchten wordt verklaard, dat Italië er steeds op heeft gewezen, dat juist de drie bclangrijkou militaire groote mogendheden als Amerika, nusland en Japan buiten den Volkenbond staan. Italië begroet oprecht iederen stap. die de genoemde mogendhe den in de renting brengt van een nau were samenwerking in het ontwapenings- vraagstuk en andere internationale proble men en zal zonder twijfel in dezen zin ook met Litwinof spreken. 4an den anderen kant wordt er hier steeds weer de nadruk op gelegd, dat het er niet op aankomt con ferenties van gropten omvang bij elkaar te roepen, maar .stap voor stap moeten in practisch werk feitelijke resultaten worden bereikt. In verband hiermede beschouwt Italië het viermogendhedenpact als één der geschikte middelen, hetgeen geenszins een medewerking der genoemde groote mo gendheden op een geschikte wijze uitsluit. Overigens is het volkomen voorbarig reeds thans te spreken over conferenties, daar de diplomatieke onderhandelingen nog nau welijks begonnen zijn. Londen, 29 Nov. (V.D.). Naar van En- gelsche officieele zijde wordt bevestigd, zijn Mussolini en de Engelsche ambassa deur te Rome overeengekomen in do ont- wapeningskwestie nauw voeling met el kaar te houden. Van nieuwe étappes in de ontwikkeling zal men elkander op de hoog te houden. Engeland stemt toe in do door Italië gevolgde ontwapcningspolitiek. Men is het er ook over eens, dat niet in de Duitsch-Franschc onderhandelingen moet worden ingegrepen, vóór de Duitsche be doelingen bekend zijn en rijp voor behan deling. Berichten, volgens welke in de on derhandelingen wordt gestreefd naar het bijeenroepen van een viermogendhedcncon- ferentie, zijn echter niet in overeenstem ming met de feiten. Hymans over de buitenlandsche politiek. Bruss.el, 29 .November (V.D.). De Bel gische minister van buitenlandsche zaken, Hymans, heeft tijdens de Kamerdebatten een redevoering gehouden, waarin hij in hoofdzaak de \erhouding tot Duitschland besprak. In het bizonder gewaagde Hymans van de in Duitschland bestaande, op mili- tairo leest geschoeide, organisaties en het peet van Locarno. België kan hiertegen alleen niets doen. Iedere afzonderlijke actie is onmogelijk. Daarom staat de regecring in voortdurend contact met dc mogendhe den, met name met Frankrijk, Engeland en Italië. Een politiek van geweld, aldus de minister, beteekent den preventieven oor log en preventieve oorlog is oorlog. Welke regeering kan het wagen een dergelijke verantwoordelijkheid op zich te nemen? De minister refereerde vervolgens aan dc de batten in do Fransche kamer. liet ontwa- peningsprobleem moet worden opgelost door een conventie inzake wapeningsbe perkingen, welke permanent moet worden gecontroleerd. Voor de ontwapeningsconfe rentie evenwel zal worden hervat, moet langs diplömatieken weg de basis worden geschapen voor een overeenkomst. België eischt evenwel betrokken te worden bij de besprekingen der grooto mogendheden, wanneer aangelegenheden worden behan deld, welkè België direct betreffen. Boven dien heeft België den plicht voor zijn ver dediging .te zorgen. De Volkenbond blijft ondanks alles het eenige orgaan van inter nationale samenwerking. liet geeft dan kleinen staten het recht en de mogelijk heid zich te laten hooren. Dc minister be sprak den toestand met betrekking tot Eupcn en Malmédy. Hij wees er op, dat dc grenzen van deze districten volgens het verdrag van Versailles de grenzen van Bel gië zijn. Het Rijnpact heeft dezen toestand nadrukkelijk erkend en gegarandeerd. In geval van een flagrante schending zijn de onderteekenaars van dit pact verplicht di rect hulp te bieden. België en Frankrijk rooeten elkander hulp verleenen en zij hebben weer aanspraak op de. hulp van Engeland en Italië. De minister zeide ook, dat door hetzelfde pact de neutraliteits- overeenkomsten zijn opgeheven en dat Bel gië zijn volkomen souvereiniteit bezit Hy mans besloot met de opwekking rust en vastbeslotenheid in dezelfde mate te be- toonen. Heftige debatten in de Belgische Kamer. „Duitschland is weer aan het bewapenen". Brussel, 29 Nov. (V.D.). Bij de debat ten over de buitenlandsche politiek in de Belgische Kamer verklaarde de socialist Vandervelde, dat Duitschland weer aan het bewapenen is. België inoet zich daarom wenden tot den Volkcnbpnd en het Inter nationale Hof, zelfs wanneer het dezen stap alleen moet doen. Het verdrag van Versailles voorziet bovendien in financiee- lo en economische maatregelen tegen Duitschland in een dergelijk geval. Vander velde drong aan op verdedigingsmaatrege len. Dat katholieke Waal Singot betoogde eveneens, dat Duitschland herbewapent, maar hij acht het niet doelmatig, dat Bel gië alleen protesteert. Het zou veel beier zijn, wanneer een gemeenschappelijk front der andere mogendheden tegen Duitsch land zou worden gevormd. In ieder geval moet België een energieke houding aanne men. HYMANS. De nationalistische Vlaming Borginan betoogde, dat de redevoeringen wel wat heftig waren en dat zij in het land een pa niekstemming zouden kunnen veroorzaken. Hij oefende critiek uit op de regeering we gens haar eenzijdige politiek, die hij louter tegen Duitschland gericht noemde. De liberale afgevaardigde Jaspar ver klaarde, dat België zijn politiek tegen de regeering-IIitler moet wijzigen en dat de in de verdragen genoemde sancties moe ten worden toegepast. Berichten over de Duitsch-Fran- scho onderhandelingen. Feiten oi fantasieën? B c r 1 ij n, 29 Nov. (V.D.). Dc Echangc meldt uit Berlijn, dat bet onderhoud tus- schen Hitler en Francois Poncct verder ge gaan is don men aanvankelijk dacht. De onderhandelingen zouden betrekking heb ben gehad op de overgangsperiode, die men Duitschland zou toestaan tot het verande ren van zijn leger met langen diensttijd in een militielegcr met korten diensttijd. Frankrijk zou bereid zijn toe te stemmen in een vergrooting van het Duitsche leger van 100.000 tot 300.000 man; verder zou het Duitschland monstcrwapcns willen toe staan, alsmede eenige 15 c.M.-stukkcn ge schut, een paar lichtere tanks, 200 vlieg tuigen cn eenige vestingwerken aan de Oostgrens. Duitschland daarentegen zou bereid zijn zijn luchtdicnst te internationalisceren, wanneer de andere mogendheden hetzelfde zouden doen cn wanneer de bombarde mentsvliegtuigen afgeschaft zouden wor den. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat het bij deze berichten combinaties'be treft. Fransche bezorgdheid voor Saarbevolking. de Parijs, 29 Nov. (V.D.). De commissie voor buitenlandsche zaken van de kamer heeft heden, na een verslag van afgevaar digde Fribourg te hebben aangehoord, een motie aangenomen, waarin er bij de regee ring op wordt aangedrongen invloed uit te oefenen bij den Volkenbond, opdat de be volking in het Saargebied do verdragsrech ten en de volledige vrijheid voor dc volks stemming worden gewaarborgd. De publicaties van de Petit Pa- risien. Geen Engelsche stap pen. Londen, 29 Nov. (V.D.). In verband met de publicaties en onthullingen van de Petit Parisien inzake Duitsche propaganda in het buitenland werd heden in het Lager huis door den liberalen afgevaardigde Mander tot den minister van buitenland sche zaken do vraag gericht, of hij in ver band hiermede stappen wilde doen bij de Duitsche regeering. Sir John Simon ant woordde hierop, dat de rijksregeering de echtheid der gepubliceerde documenten ge dementeerd heeft, zoodat de vraag, of hij stappen in dezen zou doen, ontkennend be antwoord moet worden. Engeland bezit 850 militaire vliegtuigenFrankrijk 1650 Londen, 29 Nov. (V.D.) De Engelsche minister van luchtvaart, lord Londonderry, verklaarde heden in het Hoogerhuis op nieuw, dat de regeer ing besloten is voort te gaan op den weg van de bevordering der ontwapening in de lucht. Hij voegde er echter met nadruk aan toe, dat de regee ring de tegenwoordige inferioriteit der En gelsche luchtmacht niet langer kon dulden. Dc minister legde deze verklaring af in verband met een vraag van Sutherland, die inlichtingen verzocht over de sterkte der luchtmacht in vergelijking met die der andere Europeesche mogendheden. London derry zeide, dat het feit, dat de Engelsche regeering steeds gestreefd had naar lucht- ontwapening, voldoende bewees, dat zij het probleem van vitale waarde achtte. De wedloop der bewapening is een politiek, die ten koste van alles moet worden verme den en te Gcnève heeft de Engelsche regee ring alle moeite gedaan om het in die richting te drijven. Plet is wellicht, waar, dat de ontwapeningsconferentie haar taak heeft aangevat met een idealisme, dat in de tegenwoordige wereldomstandighedcn onvervulbaar is. Maar dat verdient geen afkeuring en het zou een ramp van de eerste grootte zijn, wanneer geen overeen stemming zou worden bereikt over een dc- linitieve beperking der bewapening tot een sterkte, die voldoende is voor defensieve doeleinden en die den machtigen aanvaller de noodige middelen ontzegt. Na den oor log was Engeland de eerste luchtrnogcnd- heid ter wereld. Na den wapenstilstand werd het grootste deel van de luchtvloot afgedankt, zoodat Engeland op het oogen- blik op de vijfde plaats komt. Niet nIIe landen hebben de sterkte van hun lucht macht gepubliceerd, maar cijfers inzake Engeland en Frankrijk staan ter beschik king. Engeland bezit ongeveer 850 vliegtui gen, Frankrijk 1650. Volgens beschikbare informaties is het cijfer voor sovjet-Rus land tusschen ÜOO en 1500, voor de Ver- eenigde Staten tusschen 1000 en 1100, even als voor Italië. Het is duidelijk, dat het Engelsche voorbeeld helaas niet tot navol ging heeft uitgelokt. Deze weg kan dus niet langer worden gevolgd en de Engelsche regeering moet, zij het ook met tegenzin, een einde maken aan de politiek van eenzijdige ontwape ning, die bij 'den tegen woord igen ongeluk- kigen stand van zaken klaarblijkelijk niet alleen nutteloos is, maar zelfs gevaarlijk. Dat wil niet zeggen, dat dc regeering thans een volkomen andere politiek zal voeren, want in herhaalde verklaringen te Genève heeft zii gezegd, dat zij de noodza kelijkheid Inziet van een standaard voor do luchtbewapening. De oprechtheid van haar verlangen, om tot een effectieve ont wapening te komen, is overvloedig bewe zen door de ernstige bestudeering van het probleem. De regeering heeft aangeboden tot eiken stap over to gaan, als de andere mogendheden hetzelfde zouden doen. Zij is bereid geweest tot een volledigo afschaf fing der luchtbewapening, onder de eenige voorwaarde, dat er een schema zou worden gemaakt voor de internationale controle van de civiele luchtvaart, waardoor de mo gelijkheid van misbruik der civiele lucht vaart voor militaire doeleinden zou wor den voorkomen. Het js thans gebleken, dat sommige mo gendheden niet bereid waren op een derge- lijken maatregel in te gaan en men kan niet ontkennen, dat er inderdaad groote practischc moeilijkheden zijn bij een maat regel van zoo wijde strekking. Maar het voortduren van de tegenwoordige Engelsche inferioriteit kan niet worden geduld. Wan neer pariteit niet kan worden bereikt door beperkingen elders, moet het omgekeerde van het voorstel volgen en zal geen keuze overblijven dan een aanvang te rnaken rnet aanbouw, terwijl men intusschen voort zal moeten gaan met er naar te streven een internationale overeenkomst tc verkrijgen, teneinde de pariteit vast te stellen op het laagste niveau, waartoe de andere landen hun toestemming zullen willen geven. Bewapeningswedloop dient te worden voorkomen. Na nog gesproken te hebben over dc pro gramma's betreffende vergrooting van luchtstrijdkrachten in de Vereenigde Staten Japan cn Rusland zeide lord Londonderry, dat men moet hopen, dat het mogelijk zal zijn voor de voornaamste luchtmogendhc den een regeling tc treffen, die noch een bedreiging voor den wereldvrede vormt noch een ondragelijke financieele last be teekent. Engeland en bet Britsche rijk in zijn geheel moeten in de lucht beveiligd wórden, maar een wedloop in luclUbownpe ning moet tot iederen prijs worden verme den. Do aandacht van dc regeering is op het oogenblik gevestigd op het doen van geschikte stappen, om deze politiek tc ver werkelijken. Een voorstel van den hertog van Sutherland. Londen, 29 Nov. (V. D.) Bij de lucht- rnacktdebatten in het Hoogerhuis zeide de hertog van Sutherland, dat vroeger het Kanaal en dc zee de grenzen van Engeland waren geweest, terwijl de grens thans in de lucht ligt. „Als Londen vernietigd wordt, wordt Engeland vernietigd". Sutherland stolde voor. dat iedere groote Engelsche stad een eigen luchteskader zou vormen voor verdedigingsdoeleinden. Een sterke Engelsche luchtvloot zou op de Europeesche vredesconferentie het sterkste argument zijn. Lord Lloyd vroeg of het waar is, dat Amerika een post van 3 milliocn pond voor de versterking van zijn luchtvloot overweegt en dat Rusland in de eerstvolgende twee door tallooze hulsvrouwen die prijs stellen op een prima zeeppoeder en toch in haar huishouding willen besparen. De kwaliteit in aanmerking ge- nomen was de keuze zeker niet moeilijk. Ook U zult PRESTO kiezen. ^PER PER PAK Vraag Uw winkelier bijzon- Jerheden omtrent den PRESTO slagzinwedstrijd met waardevolle prijzen Bijzonder aanbevolen Ut r. straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 of drie jaar de sterkste luchtmacht ter wereld gaat bouwen. Ook in hot Lagerhuis lucht vaartdiscussies. Londen, 29 Nov.'-(.V.D.). In het Lager huis is de vraag gesteld, hoeveel tijd En geland noodig zou hebben om de lucht vloot met tien eskaders tcversterken. De onderstaatssecretaris voor dc luchtvaart, sir Philip Sassoon,antwoordde, dat het moeilijk is hierop een nauwkeurig ant woord te geVen. Alles hangt van de om standigheden af. Een versterking, zooals hier genoemd, zou in vier jaar kunnen worden bereikt. Daarbij is ook de aanleg van nieuwe vliegvelden cn dc opleiding van vliegers noodig. In een noodtoe stand, zooals in oorlogstijd, zou deze ter mijn belangrijk kunnen worden verkort. De Franschen hebben géén imperialistische bedoe lingen Parijs, 30 November. (V.D.) De minis ter van oorlog. Daladier, heeft een rede voering gehouden aan het noenmaal, dat vanmiddag is aangeboden door de verceni- ging voor de militaire pers. Ilij zeide. dat er eindelijk een einde moot kornen aan het sprookje, dat Frankrijk imperialistische be doelingen heeft. Evenzeer is liet ook noo dig aan den anderen kant stelling to ne men tegen dc geruchten, volgens welke Frankrijk in geval van gevaar op dc knieën zou vallen. Het Fransche. volk is zeer zeker geen oorlogszuchtig volk, het is evenwel bereid to allen tijde zijn grenzen te verde digen, waarop het. een onaantastbaar bol werk heeft gemaakt, dat van het Noorden tot Nice met manschappen, munitie cn an dere beschermingsmaatregelen is toegerust. zijn het gevolg van een verkeerden stand en de daaruit ontstaande vorm verandering der voeten. ondervangt deze euvels, zet d* voeten weder recht en herstelt deni normalen stand. Kosteloos voetonderzoek op ons ge- pat. May voefspiegel apparaat. Meeste moderne PEDICURE en MASSAGE inrichting. Wij toonen U alle voet hulpmiddelen zonder verplichting, DALADIER. Zeer lovend liet Daladier zich uit over den groolen generalcn staf. die de beste is, wel ke Frankrijk ooit heeft gehad. Het leger onttrekt zich aan alle discussies. Zijn eigen taak bestaat in de handhaving cn dc be- scherihing van Frankrijk. Frankrijk weet wat liet kost tc worden overvallen cn daar om doet het allo pogingen opdat een der gelijke mogelijkheid zich niet meer zal kunnen voordo.en. Er bestaat geen gerech tigdheid. wanneer men zich niet in het vol ledigo bezit van zijn krachten bevindt. FIRMA Afd. Witte Goederen. 8 j0 Practische Q RUSLAND BOUWT LUCHTSCHEPEN. Moskou. 30 Nov. (V. D.) De sovjetre- geering heeft besloten een bedrag van ne gen millioen roebel beschikbaar te 6tellen voor den bouw van luchtschepen* Pyramid Dames zakdoeken J 1.65 per 6 Heer en f 2.75 6 Zuiver zijde f 0.90 en f 1.75 per stuk Prachtige kleuren en dessins, verpakt in aardige doosjes Tafelkleedjes Ontbijt stellen Handgewerkte kleedjes Zuiver zijden kousen Zuiver zijd:n Heerensokken Pyama's Onderjurken Geborduurde lakens en sloopen Brabantsch linnen per garnituur FIRMA H. van Raalte LASGESTRAAT 37

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9