STEUN NOODLIJDENDE GEMEENTEN KORTING UITKEERING GEMEENTEFONDS DE BEGRAFENIS VAN PROF. LIGTENBERG OP OUD IJS VRIEST HET LICHT Eigenaardige dooi van kort verloop DE BRIEF AAN Ir. MUSSERT BLIJFT ONBEANTWOORD HUMORHOEKJE De meening van de Eerste Kamer Verschenen is het Voorloopig Verslag der I waarop de inkomsten van het gemeente fonds over do gemeenten moeten worden verdeeld, opnieuw onder de oogen moet worden gezien, wenschten deze leden het vertrouwen uit te spreken, dat de Regee- ring er bij die verdeeling voor zal weten to waken, dat de goed beheerde gemeenten niet in een nadeelige positie worden ge bracht tegenover de gemeenten, welker be heer te wenschen overlaat en die mede daardoor in financieele moeilijkheden zijn I komen te verkeoren. Ten slotte werd door enkele loden ver- DE NEDERLANDSCHE ZIONISTEN. Amsterdam, 7 Dec. Tusschen het be stuur van den Noderlandschen Zionisten Bond en het bestuur van. de Unie van Revi sionistische Zioniston in Nederland is over eenstemming bereikt ten aanzien van de aansluiting van die Unie bij dien Bond. Commissio van Rapporteurs uit de Eerste klaard, dat zij, alvorens hun stem te bepa- Kamer over de wetsontwerpen tot steun aan noodlijdcude gemeenten cn tot vermindering der uitkeering, bedoeld in art, 3 onder b, der wet van 15 Juli 1929 en wijziging dei- wet van 18 Maart 1932. Wij ontlcenen hieraan het volgende: Sommige leden maakten de opmerking, dat zij, hoewel vrijwel alle gemeenten door aanneming van dit wetsontwerp voor schier onoplosbare moeilijkheden zullen worden geplaatst, zich nochtans niet daartegen zul len verzetten, omdat h. i. al het mogelijke moet worden gedaan om de financieele po sitie des Rijks te handhaven. Zij wilden daarom het vraagstuk van de gemeente lijke autonomie buiten geding laten, aan gezien het hier crisismaatregelen betreft en mag worden aangenomen, dat zoo spoedig mogelijk de normale verhoudingen zullen worden hersteld. De gemeentelijke autonomie. Enkele andere leden achtten deze nieuwe aan:asting van de gemeentelijke autonomie zóó ernst.g, dat zij die niet buiten beschou wing konden laten. Noch de noodzaak, noch dc wenschciijklicid van de steeds verder gaande centralisatie werd door deze leden ingezien. Deze leden betoogden, dat de schuld goeddeels bij het centraal gezag zelf ligt; steeds worden meer uitgaven op de schouders der gemeenten gelegd, met name ten aanzien van de kosten, verbonden aan de voorziening iu de gevolgen der werke loosheid laadt do staat te \eel lasten op de gemeenten; hierdoor worden de budget ten van tal van gemeenten totaal ontwricht. Weer andere leden meenden dat het stre ven der Regeering wel degelijks gericht schijnt te zijn op een blijvende centralisatie van het gemeentelijk beheer, hetgeen zij ver derfelijk achtten. Icn, gaarne zouden vernemen, of de Rcgee- I ring bereid is niet uitsluitend rekening te I houden met de Rijksfinanciën maar ook ernstig rekening zal houden met de finan cieele moeilijkheden, waaraan verschillen de gemeentebesturen buiten hun schuld ver-1 keeren. Plechtigheid Ie Katwijk aan den Rijn Een oud spreekwoord dat door de -teorologische gebeurtenissen van deze week, opnieuw werd bewaarheid De werkeloosheidsvoorziening. Hiertegenover erkenden vele leden, dat do zorg voor de werkeloozen zwaar drukt, maar de financieele moeilijkheden mogen niet uitsluitend daaraan worden toegeschre ven cn waar het leunen en steunen op 's Rijks kas steeds toeneemt en ook. voor den staat het leeningsvermogen onder de tegen: woordigc omstandigheden zeer beperkt is, moeten aan deze soort steunverleening wel nauwkeurig omlijnde voorwaarden worden gesteld. Deze leden achtten het wenschelijk, dat de Regeering een wettelijke regeling in over weging zou nemen betreffende het aandeel door het Rijk te dragen in de geldelijke ge volgen van de werkeloosheidsvoorziening. Andere leden sloten zich hierbij aan. Zij betoogden, dat in het bijzonder de we rik e loozensteun meer voor rekening van 't Rijk moet komen, dan voor die der gemeenten. K a t w ij k a. d. R ij n, 7 Dec. Heden morgen had onder groote belangstelling in het seminarium te Katwijk a. d. Rijn de plechtige uitvaartdienst plaats van prof. R Ligtenberg O.S.M., oud hoogleeraar in de geschiedenis der Kerkelijke Kunst aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Te tien uur vingen in de kapel van het St. Willibrordus-college de plechtige lauden nan. welke geleid werden door pater B. de Goede. Hierna volgde de requiem-mis, opge dragen door pater Rcgalalus Hazebroek en het verrichten van de absoute door pater Walfrindus Blom. rector van het college Om half twaalf had de teraardebestelling plaats in den tuin var. het seminarium. In den langen stoet, welke aan de baar voor afging, liepen behalve de leerlingpn cn leer aren van het seminarium, vele leden der katholieke geestelijkheid mede, o.a. pater d Helm, rector van het gymnasium te Venray, dr. van Egmond secretaris van de provincie van de Paters Franciscanen, pa ter Rijnenberg uit Haarlem, pater Megen nit Woerden cn nok de gardiaan van Woer den, pater v. d. Snoek. Als afgevaardigde van de universiteit van Utrecht was aan jvézig prof dr. W. Vogelsang. Voorts merk Onze weerkundige medewerker schrijft ons Het verloop der meteorologische gebeur tenissen heeft dc juistheid van het oude spreekwoord, dat hierboven staat, weer eens t ewezen. Na de merkwaardige, zoo plotse ling ingevallen dooi van Woensdag is het toch weer gauw gaan opvriezen. Het is met dien dooi heel eigenaardig gegaan. Nadat Woensdag in den vooravond de temperatuur normaal was gaan dalen en feeds drie graden onder nul was geworden, kwam er plotseling een stijging, die den thermometer des nachts ongeveer vier gra den boven nul bracht en die in den loop van Donderdag weer werd gevolgd door een langzame daling. Er was dus een soort warmtegolf over ons heen getrokken. Daar bij was de lucht reeds vroeg in den avond van Wopnsdag betrokken geraakt. Later op den avond en in den nacht was het opval lend, dat de geluiden van verren afstand zoo goed doorkwamen, waarin een aanwij zing kon worden gezien, dat de temperatuur vooral in de hoogere luchtlagen meer ge stegen was dan aan den grond en dat dus een zoogenaamde temperatuur-inversie was ontstaan of versterkt was. De \erklaring voor het plotseling invallen van den dooi en voor het spoedig einde daar van is de volgende Woensdagmorgen lag een warme lucht massa over de Oostzr-s, die in den loop van den dag door den uit het Noorden door komenden kouden luchtstroom in Zuidelijke en Zuidwestelijke richting werd verdreven en daarbij naar hoogere luchtlagen werd opgetild. Dientengevolge ontstond over een DE NIEUWE STUDEBAKERS Bij Houvoliug's Handel Mij te Bunschoten. De Studebaker brengt momenteel een nieuwe serie automobielen In den hinde', n.l. de Dictator, Commander en President De vertegenwoordiging voor Amersfoort en omgeving is opgedragen aan de N.V. Heuveling's Handel Maatschappij te Bun schoten. Bij een bezoek dat wij aan deze garage brachten, bleek ons welk een groot be drijf hier oqder den rook van Amersfoort gevestigd is. Naast do groote garage met ruime werkplaatsen voor reparatie, voor zien van moderne hulpmiddelen, als hy draulische hefbrug, e.a., zijn er boxengara ges plaats biedehde aan 25 auto's. Ter zijde is het kantoor gelegen, dat uitziot op het voorplein, waar de Shell-tank is onder- gefc.acht, welke 100.000 liter benzine kan bevatten. De firma Heuveling is te Amers foort vertegenwoordigd door do garage N.V. Tap en Co., Korte Bergstraat 1. Hier zijn de nieuwe modellen der Stutfcbakers te bezichtigen en kan men rnet de bijzon-, dero fraaio auto's een proefrit maken. De drie nieuwe modellen zijn mooi van carrosserie en fraai van lijn. Zij liggen vast op den weg cn of men 10 of 100 K.\L rijdt, maakt voor de inzittenden geen ver schil. Het benzineverbruik is zuinig. I)q Dictator is een zes, do Commander en Pre sident zijn acht cylinders. Zij die met de auto's gereden hebben zijn het eens met de slagzin waarmede reclame gemaakt wordt: „Van de luchtvaart komt hun gratie, Vari de racebaan hun prestatie ten wij nog op- prof. A. K. M Noyons. uit gebied, dat geheel Noord- en Noordwest Utrecht, prof. dr. G A. S. Snijders, hoog Duitschland en ons land omvatte, een be- leeraar-te Amsterdam en dr. R. F. P. de I wol king, hier en daar gepaard met lichten Beaufort, assistent "aan het kunst historisch I neerslag, ijzêt (vóörhl in N.W.-Duitschland instituut te Utrecht. Ook het bestuur van delen in Nederland) en nevelvorming. Deze R.K. studenten vereeniging Sanctus Virgi warme luchtmassa dreef ook over ons land lius te Delft, van welke vereeniging prof Ligtenberg eerelid was, was tegenwoordig (Telegraaf). Wat is „uitstooten" van deficit? Eenige leden zouden gaarne vernemen hoe de Regeering zich voorstelt, die gemeen ten te helpen, welke een zeker bedrag van de begrooting voor 1931 ongedekt zullen moeten laten. Verscheidene leden zouden mede gaarne worden ingelicht aangaande de gedragslijn, welke de regeering zich voorstelt te volgen tegenover gemeenten, die zullen blijken door de voorgestelde kor- tingon en verlagingen der uitkeering inzake werkeloozcnsteun niet tot een sluitende be grooting te kunnen komen. Do regeering heeft medegedeeld, dat zij haar deficit zul len mogen „uitstooten". Beteekent dit, zoo werd gevraagd dat zij die uitgestooten be dragen op hare kapitaaklienst zullen mogen brengen? De Regcering hoeft dit in het al gemeen wel afgewezen, doch geldt deze af wijzing ook voor gemeenten, die geheel buiten hun schuld noodlijdend zijn ge worden? Of zal de Regeering, zoo vroegen deze leden verder, de gemeenten voor die uitgestooten bedragen subsidieeren? De uitkeering alt het Gemeentefonds. Tch aanzien van het tweede wetsontwerp ■werd met nadruk op den voorgrond gesteld, dat dit een voor het Rijk te gemakkelijke wi|?e van bezuinigen is. Ware het Gemeen tefonds grootcr geworden, dan men in 192 vermoedde, dan zou naar hun meening, dc Regeering zeker geen recht der gemeenten erkend hebben op hoogoro uitkeering en zou het surplus in het fonds zijn gebleven. Neemt men in aanmerking dat de gemeen ten voor tal van zware crisisuitgaven staan en dat daartegenover haar vrijheid van boweging op het gebied der belastingen zeer is beperkt, dan zal bij het zoeken naar de oorzaken van de financieele moeilijkheden, waarin de gemeenten verkeeren, de Regee ring bezwaarlijk vrijuit gaan. Doze critick bleef anderzijds niet zonder tegenspraak. Er werd op gewezen, dat mag worden aangenomen, dat de gemeenten on danks dc voorgestelde vermindering, er ten gevolge van de wet van 1929 thans nog be ter voorstaan, dan wanneer zij in hoofdzaak op eigen belastingophrcngt waren aangewe zen. Do wijze waarop de Regecring heeft gemeend te moeten voorstellen de nadere voorzieningen te treffen ontmoette bij ver scheidene leden bezwaren. Nog vestigden eenige leden er de aandacht op, dat de gemeenten zich in 193-4 door dc invoering van de Omzetbelasting voor nieu we financieele moeilijkheden gesteld zien. HET K.L.M. CONFLICT. Onvoltallige commissie v. advies brengt advies uit, Amsterdam, 8 Dec. Zooals rnen zich herinnert Ts de verkeersvlieger E. ven Dijk begin September uit dc Commissie van Ad vies getreden. Zoowel het bestuur der Ne- derlandshce Vereeniging van Verkeersvlie gers als de directie der K.L.M. waren van raeoning, dat in de vacature moest worden voorzien De commissie bleef echter tot he den onvoltallig. In weerwil van deze on voltalligheid bracht de commissie op Sept. advies uit in de bekende kwestie, ge rezen tusschen K.L.M.-piloten en directie der K.L.M., hoewel het Reglement Vliegtuig- bestuurders een commissie van 3 leden voorschrijft. De Nederlandsche Vereeniging van Ver keersvliegers protesteerde tegen het op deze wijze li (brengen van het advies. Do K.L.M. directie berichtte echter on langs, dat de commissie zich tot het uit brengen van het advies volkomen bevoegd acht. en zij niet kan medewerken om de door do Vereeniging naar voren gebrachte grieven door een andere commissie opnieuw grooten invloed op het temperatuurverloop te laten onderzoeken. Een der grieven van de piloten, het in dienst houden van een Duitsohen vliegtuig bestuurder, bestaat nog 9teeds. De Oceaan vlieger, Evert van Dijk, is nog steeds niet in dienst der K.L.M. teruggekeerd. en bracht hier den dooi, maar toen zij voorbijgedreven was, kwam er tegelijk een einde aan den dooi. Men kan aannemen, dat de warme lucht hier in den namiddag voorbij was getrok ken en dat het oogenblik, waarop de bewol king verdween, ook het oogenblik was, waarop de koude lucht de warme verving. Deze dooi was dus niet tot stand geko men door een algemeen invallenden warmen luchtstroom uit liet Westen, zooals gewoon lijk aan het einde van een vorstperiode. Er is ook geen einde gekomen aan de periode van vorst. De algemeene weerstoestand is intusschen door stijging van den luchtdruk over de Noordelijke helft van Europa en door het opnieuw doorkomen van een krachtigen Noordoostelijken luchtstroom over de Oostzee weer heel gunstig geworden voor de voortzetting van den kouden win ter. Van niet onbrlangrijken invloed op het temperatuurverloop in ons land zijn do meteorologische gebeurtenissen in het verre Noordoosten van Europa. De diepe depres sies, die uit de Noordelijke IJszee komende over Finland naar Rusland trekken, wor den telkens gevolgd door een warme ocea- nischen luchtstroom, die over Skandinaviè en de omgeving van de Bothnische Golf eri de Oostzee dooiweer brengt voor enkele dagen en die intermitteerend (met lange tusschenpoozen) den toevoer van koude lucht uit het Oosten afsnijdt. Dit heeft I bij ons. De algemeene tendenz is echtervorst- weer en een stabiele weerstoestand over de Noordelijke helft van Europa. (Nadruk verboden). GEVONDEN EFFECTEN VERDUISTERD. Voor de verleiding bezweken. Amsterdam, 8 Dec. Door een dame werd do vorige weck aangifte gedaan bij de politie van het bureau Leidscheplein, BRAND IN EEN CONFECTIE-ATELIER. Amsterdam, 8 Dec. Vanavond te ruim I zeven uur werd de brandweer gewaar schuwd voor een brand in een confectie dat zij in een taxi een tasch had laten lig- atelier, de „Ipeco". gevestigd in een perceel gen, waarin een viertal effecten ter waarde van 3000.— waren. Door de politie werd de chauffeur opge spoord. Deze verklaarde, dat hij inderdaad de dame had gereden, maar dat hij daarna nog een rit had gemaakt met een jongen man, wonende in de Const. Huygensstraat bij de Helmersstraat. De ta6Ch had hij niei gevonden. Deze week werd een der effecten aange boden bij de Ned. Handel Mij. Bij nader on- in de Barnde6teeg bij de O.Z. Achterburg wal. De brandweer van de hoofdwacht De Ruyterkade was spoedig ter plaatse cn gaf weldra water met twee stralen. De brand was aanvankelijk moeilijk bereikbaar door dat het vuur woedde in eon achterkamer waar lingeriegoederen waren opgeslagen Er werd water gegeven vanaf een muur die een binnenplaats omsloot. Naderhand werd echter een deur geforceerd, zoodat het vuur met een tweede straal kon worden bestre- derzoek bleek, dat het stuk gekomen was den. Na een half uur was het gevaar gevve van de Geldersche Crediet Vereeniging te Bussum. Het bleek daar, dat een jong mensch het effect had aangeboden. Het adres leidde ook naar do Const Huygens straat. Het jonge mcnsch is daarop door de politie gearresteerd en overgebracht naar het bureau Leidscheplein. Hij heeft bekend de effecten in de taxi te hebben gevonden Aanvankelijk is hij voornemens geweest de tasch te deponeeren bij de politie maar is Nu door de. Bcgeering is medegedeeld. h^T^-AkAn voor de verleiding en heeft een dat de zoo zeer gewijzigde omstandigheden Ljftr 6tUkken verkocht een wijziging van bet stolsel der \vetvari r)e JQn?e man zal ter beschikking worden 1929 noodzakelijk maken, en dat <le wijze, J gesteld van de justitie» ken. De opslagplaats, die tevens als slaap kamer diende, is geheel uitgebrand De in boedel is verzekerd. De eigenaar van het perceel is de heer de Vries. De oorzaak van den brand is onbekend, men vermoedt, dat kortsluiting in het spel is. De politie stelt een onderzoek in. ZILVERMEEUW-SPELDJES. De K L.M. heeft fraaie Zilvermeeuwspeld jes laten vervaardigen, welke voor een ■kwartje bij de passagekantoren en vliegvel den verkrijgbaar zijn. De tijd moet gebruikt worden voor den opbouw der Nat. Socia: listische Beweging In Volk en Vaderland antwoordt ir. Mus- sert op den open brief, die hij ontving van den heer W. Inden, algemeen voorzitter van het Nationaal Jongeren Verbond, en die ook in ons blad werd afgedrukt. Het antwoord van ir. Musseri luidt: Aan don heer W. Inden, Algemeen Voorzitter van het Nationaal Jonge ren Verbond. Mijnheer, Indien ik het de moeite waard zou vin den om te weerleggen alle dwaasheden en insinuaties, welke prof. Gerretson uitvindt en gebruikt om de N.S.B. te bestrijden, zou ik daarvoor iedere week eenige malen de gelegenheid hebben. Het kan U bekend zijn, dat ik er niet aan denk om dit te doen. Wij N.S.B.-ei*6 hebben een fascistische be weging van den grond af aan op te bou wen, de bouw vordert voortreffelijk, vooral ook daarom, omdat wij onze aandacht niet laten afleiden door lieden, die, verborgen achter het mom van fascisme, zich tot taak gesteld hebben de eenige fascistische bewe ging, die toekomst heeft, te bestrijden met alle ten dienste staande middelen. Üf prof. Gerretson nu zelf een open brief schrijft, of dit laat doen door U, maakt voor mij geen onderscheid. Gaat dus gerust heen naar Uw lastgever en vertel hem, dat ook deze brief onbeantwoord zal blijven, ook al staat Uw naam er onder. Ik wil U alleen één goeden raad geven. Alvorens U nogmaals probeert den naam van ons Vorstenhuis te misbiuiken om zieltjes te winnen en politieke tegenstan ders te lijf te gaan, bedenk dan hoezeer Gij daardoor misbruik maakt van hetgeen aan ons geheele volk toebehoort: Oranje. Leer dit ééne van ons N.S.B.-ers: Het Huis van Oranje staat boven den pohtieken partij strijd en mag niet misbruikt worden ten behoeve van dien strijd. Als U dit wilt in zien, dan bent U al een heel eind gevorderd op het pad van waarachtige nationale ge zindheid. (w.g.) MUSSERT. EXPEDITIEKNECHT VERDRONKEN. Amsterdam, 8 Dec. Hedenmiddag te omstreeks vier uur had op de Prinsen gracht bij de Elandsgracht een tragisch on geluk plaats. Een 29-jarige expeditieknecht in dienst bij de drukkerij Anderson in de Kerkstraat, reed met zijn driewieler in de Prinsengracht. Ilij zakte met het tamelijk zware voertuig door het ijs, waar hij on middellijk onder schoot. Onmiddellijk wer den politie en brandweer gewaarschuwd, doch de voorbijgangers, die het ongeluk uit de verte hadden zien gebeuren, waren er niet zeker van, dat de expeditieknecht nog op de driewieler zat, toen deze in het water reed. Aanvankelijk had het dreggen geen succes, zoodat de assistentie van de politie- boot werd ingeroepen. Ruim een uur na het gebeurde werd het lichaam van den man gevonden. Het slachtoffer is niet gehuwd. BRANDEN. Rotterdam, 7 Dec. Om half tien van avond werden de bewoners van het Ooste lijk gedeelte van Rotterdam opgeschrikt door een feilen vuurgloed, die het vermoe den deed rijzen, dat er aan de oostzijde van de stad een zware brand moest woeden. Bij onderzoek bleek, dat een groote schuur, staande op een uitgebreid complex tuinde rijen, liggende aan den 'sGravenweg, in brand stond. Deze schuur behoorde toe aan den heer B. Graafland. Er was een zeer groote partij rietmatten cn gereedschap in opgeslagen. Aangewakkerd door den fellèn wind was de groote schuur in een mini mum van tijd een laaiende vuurzee. De brandweer werd door het personeel van den eigenaar niet toegelaten op het terrein. Bo vendien stond do schuur op ongeveer 700 meter afstand van den weg. De brandweer moest dus onverrichterzake terugkeeren. De schuur liet men afbranden. Dit duurde tot in den nacht voort. Boertange (Gr.), 7 Dec. Hedenavond zijn alhier twee naast elkaar staande woningen, resp. van de families Kampioen cn Othof, tot den grond toe afgebrand. De oorzaak ia onbekend. Verzekering dekt de schade. HET DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de verschillende afdeelingen van het Departe ment van Onderwijs, K. en W. thans over geplaatst zijn naar Oostduinlaan 2 te Den Haag (telefoon 116390). Maandag a.s. zullen ook de Minister en de directeur-generaal van het onderwijs hun intrek aldaar nemen, zoodat alsdan het geheela Departement opnieuw gehuis" vest zal zijn. „Als Je nou verstandig bent. dan draaf je naar huls „Ja. en en zet dadelijk Je schaatsen ln het vet." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6