Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. HEFFING VAN COUPON BELASTING Ned. Indische schuldbrieven ook belastingvrij per flesch f3,75 AFNAME VAN RUNDVEE Onze Postvliegers onderweg juk retpuROL HUMORHOEKJE Vrijstelling voor in lndié uitgegeven effecten Blijkens het Verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake bet wetsontwerp tot heffing eener couponbelasting, meenden verscheiden le den, die betoogden, dat een couponbelasting zeer wel past in het samenstel van maat regelen tot dekking van het tekort, dat de opbrengst van deze belasting op arbeidsloos inkomen zonder overwegend bezwaar aam merkelijk boven het geschatte bedrag van 6.1 milliocn gulden kan worden opgevoerd. In zijn antwoord zegt de Minister van Financien, dat bij de beoordeeling van dit ontwerp niet uit het oog mag worden ver loren, dat men hier niet .e maken heeft met een extra-inkomstenbelasting op „arbeids loos inkomen." Dit „arbeidsloos inkomen" wordt reeds hooger dan het overige inko men getroffen door de vermogensbelasting, die immers bewerkstelligt, dat de inkomsten uit vermogen zwaarder dan de andere wor den getroffen. Een hooge heffing van de opbrengst op effecten als inkomstenbelasting zou daar om niet op haar plaats zijn. De positie van Amsterdam als Int. geldmarkt Verscheidene leden gaven uiting aan hun vrees, dat indien het ontwerp wet wordt, de positie van Amsterdam als internationale geldmarkt ernstig zal worden geschaad. De Minister acht deze vrees bij een belas ting naar een matig tarief ongegrond. Het komt hem voor, dat die positie in hoofdzaak zoo gunstig wordt beoordeeld, omdat het financiewezen in Nederland op solide basis is gegrond en gesteund wordt door een ge zonde valuta. Maar een der eerste vereisch ten voor een gezonde valuta is een zoo goed mogelijk sluitende begrooting, tot het Ver krijgen waarvan ook do couponbelasting een noodzakelijke factor is De a.s. Indische couponbelasting Het is den Minister gebleken, dat de Ro gecring van Ned.-Indië de heffing van een couponbelasting in overweging heeft geno men naar gelijke grondslagen als het Neder landsche ontwerp. Uiteraard behoort te worden voorkomen, dat diezelfde opbrengst in beide gcbicdsdeelen wordt belast. Daarom is alsnog een vrijstelling opgeno men voor dc in Indic uitgegovcn effecten, ol zul daardoor (ie opbrengst der belastins voor Nederland wellicht ongeveer een mili oen lager worden. Door uezo vrijstelling 1s tevens bereikt, dat de schuldbrieven ten laste van Ned. Indic vrij zijn van Ncdcrlandsche coupon belasting. Indien in Ned.-Indië een vrijstel ling wordt gemaakt van gelijke strekking als in art. 4, no. 1, van het onderhavige ontwerp en het is den Minister bekend, dat dc Indische Regccring gelijke vrijstel lingen, als voorkomen in art. 4, nos. 1 en 2. overweegt zal daardoor worden bereikt, dat even bedoelde schuldbrieven ook van de Indische couponbelasting zullen zijn vrijgo steld, indien de leeningsvoorwaarden vrij dom van Indische belastingen op de rente bewijzen in het uitzicht hebben gesteld. De holding companies. Aan de vrijstelling is nog toegevoegd een ten bate van holding companies. Voorgesteld wordt thans art. 4, dat de .vrijstellingen regelt, als volgt te lezen Geen belasting is verschuldigd 1. wegens de opbrengst van effecten, ten aanzien waarvan bij of krachtens de wet is bepaald, dat zij van Ncdcrlandsche belas- tingen van rentebewijzen zijn vrijgesteld; wegens do opbrengst van effecten ten Jaste van Ned.- Indië of van in Ned.-Indië gevestigde publiek- of privaatrechtelijke rechtspersonen, alsmede van certificaten van effecten, afgegeven door in Ned.-Indië gevestigde administratiekantoren, mits deze opbrengst in Ned.-Indië aan een couponbe lasting of aan een belasting naar dc winst is onderworpen; 3. wegens de opbrengst van Ncdcrland sche schatkistbiljetten en schatkistpromes sen; 4. wegens de opbrengst, door een lichaam als bedoeld is in art. 1, letter a. genoten ter zake van het bezit van aandeden in een vennootschap, vcrccniging of maatschappij, welke niet binnen het Rijk is gevestigd, mits bedoeld bezit ten minste een vierde gedeelte van liet geplaatste kaptaal van laatstbe doelde vennootschap, vcreeniging of maat schappij uitmaakt en heeft bestaan gedu rende het geheele boekjaar, waarin dc op brengst genoten is. KERSTVLUCHT VAN DE MEEUW" .ZILVER. Het door do Fokkerfabriek beschikbaar eestelde briefpapier voor dc extra K.L.M. Kerst-lucht van dc „Zilvermeeuw' op 18 December a.s. is zoodanig bij het publiek in den smaak gevallen, dat de 10.000 vel reeds binnen enkele dagen uitverkocht wa ren. Teneinde de vele teleurgestelden ter wille tc zijn, beeft Fokker nogmaals 10.000 vel doen aanmaken, die van af Dinsdag 12 de zer bij de K.L.M.-passagekantoren en reis- bureaux in geheel Nederland verkrijgbaar zijn. LAGER ONDERWIJSWET. Amendementen van den heer Suring. Do heer Suring heeft op het wetsontwerp tot wijziging der l.o.-wet cenigc amende menten ingediend. Eenigc van deze beoogen clc mogelijkheid te scheppen tot het in acht nemen van een opzegtermijn van ten minste 3 maanden voor die onderwijzers, dio len gevolge van het verkorten van den over gangstermijn ontslagen moeten worden aan scholen, waar het loopende schooljaar of de loopende schoolcursus vóór 1 April 1934 ein digt Een ander amendement beoogt de voor» gesteldo wijziging van art. 97 der l.o.-wet een tijdelijk karakter te geven. Andere amendementen beoogen, gemeen te- en schoolbesturen de uanspraak op de Rijksvcrgoediug niet te doen verliezen in dien zij bij een vacature al6 hoofd of als onderwijzer, in plaats van een wachtgelder, onderscheidenlijk een hoofd- of onderwijzer benoemen, wiens jaarwedde toch reeds voor rijksvergoeding in aanmerking kwam. J. HOYNCK VAN PAPENDRECHT j Bekend kunstschilderin den ouderdom van 75 jaar te Den Haag overleden Schilder van militaire tafereelen 's-Gra ven hag e, 11 Dcc. Vandaag is hier in den ouderdom van 75 jaar ovcrle den do schilder Jan Hoynck van Papen dracht Geboren 18 September 1858 tc Amsterdam bezocht hij eerst de Handelsschool aldaar, maar ging in 1878 6tudcercn aan de Acade mie te Antwerpen en te Munchen. In 1884 vestigde hij zich te Rotterdam en begon in 1885 met illustreeren. Eigen Haard, Else vier» Maandschrift. The Graphic en The Daily Graphic bevatten veel werk van hein, bijna uitsluitend militaire onderwerpen. Ook in zijn schilderijen behandelde hij bijna al tijd tafereelen uit het krijgsmansleven. Op verschillende tentoonstellingen is het werk van Hoynck van Papendrccht bekroond en in een aantal openbare en particuliere vol- lecties, o.a. in die van dc Koningin en van de Koningin-Moeder is het te vinden. Behalve zijn prenten in do reeds genoem de tijdschriften en bladen, zijn van hem vooral bekend de illustraties van familie en "kennissen van Haverschmidt (1894), Sin jour Semeyne van Schimmel (1898), waar aan ook Rochussen en Witkamp zouden meewerken, welke beiden echter reeds voor de voltooiing van bet werk stierven (189i en 1897, zoodat hot meerendcel der teekenin gen door H. v. P. is geleverd; het Gedenk boek van het Eeuwfeest der Rijdende Ar tillerie van kapitein N. J. A. P. H. van Es (1893); Onze schuttersvendels en schutte rijen van vroeger en later tijd, een uitgave van de firma Van Stockuro in 1910; Myladv Nobody van Maarten Maarten6, don in het Engelsch geschreven hebbenden Hollander van der PoortenSchwurz. Doch ook met zijn schilderstukken, eenigfl zins in den trant van Rochussen, maar min der gedetailleerd, rneer impressionistisch gedaan, heeft hij bekendheid gekregen. In 1886 werd hij bekroond met den eersten prijs in den wedstrijd Willink van Collen voor zijn compositie De arrestant. In het Rijks museum te Amsterdam hangt zijn De dlvi sie Chassó In den slag bij Waterloo; in het Gomeentelijk Museum alhier Do overgang van de Beresina, dat in 1908 tentoongesteld was In den Parijschen Salon, waar Hoynck an Papendrecbt in 1907, 1909 en 1910 stuk ken met gelijke motieven exposeerde, o.a. Ilollandsche grenadiers in rlen slag bij Krasnoje in 1812; in dc Stedelijke schutter- verzameling van Amsterdam is een triptiek gewijd aan de Amsterdamsclio schutterij Daarop komt voor het deelnemen der schut terij aan het beleg van Naardcn in 1814. liet deelnemen aan den Tiendaagschen veld tocht in 1831 en het laatste aantreden der schutterij hij het Vondelpark. Behalve te Rotterdam woonde If v. P te Amsterdam en Rheden en sedert 1902 in de Residentie. Zijn 70on verjaardag werd hem het offi cierskruis van de Oranje-Nassau-Orde ge schonken en op de receptie verschenen o.a de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Defensie. inbraak in goudsmidswinkel. Te Breda. Breda, 11 December. In den nacht vap Zondag op Maandag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot den goudsmidswinkeJ an den heer M. W. aan den Ginnekenweg. tc Breda. Door verbreking van een ijzeren rooster zijn dc dieven via den kolder in de winkol gedrongen. Daar bobben zij do ge heele boel overhoop gehaald. Meegenomen ijn 5 tablets met massief-gouden ringen in totaal 300 stuks alsmedo oon 15-tal horloges. De totale waarde van het gcstolene wordt geschat op 2000.—. Van do daders heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Dc lieer W., die niet tegon inbraak ver zekerd was, en een bescheiden zaak dreef, is door dezo diefstal vrijwel goheel geruï neerd. CONTINGENTEERING VAN ZEEVISCH. In dc Staatscourant van Maandag zal worden afgekondigd een Koninklijk Be sluit tot contingenteering van den invoer an verse he, gekoelde en bevroren zee- isch. De invoer zal worden beperkt tot 100 pet. an den gemiddelden invoer der jaren 1930, 1931 en 1932. Op dozelfde wijze zal dc aanvoer van zee- isch door middel van visschersschcpen, an andere dan Ncdcrlandscho kenteekc nen voorzien en rechtstreeks van vischgron- den komende worden beperkt. Met de uitvoering dezer contingonteering zal worden belast de heer N. J. Janssens, inspecteur der vlsscherijen, Heerengracht 2 te 's-Gravenha ge. Bijzonder aanbevolen l/tr.straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 prins hendrik 25 jaar voorzitter van het roode kruis. Het programma van de huldiging. 16 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat Prins Hendrik bij Kon. Besluit werd be noemd tot voorzitter van het Ncdcrland sche Roodo Kruis. Er zal op dien' datum een huldiging plaats hebben. Omdat de tijdsomstandigheden zich niet leenen voor een uitgebreide feestvie ring is besloten, deze herdenking op een voudige wijze te doen plaats hebben. Hoofdbestuursleden, oudhoofdbestuursle den, vertegenwoordigers van afdcolingen en dergelijke van het Ned. Roode Kruis zullen zich op den dag van het jubileum om 12 uur verzamelen in een der zalen van den Haagschcn Dierentuin, waar op dat uur ook dc Koninklijke jubilaris venvacht wordt. Dc Prins zal daar achtereenvolgens toe gesproken worden door den eersten onder voorzitter van het Roodo Kruis, luitenant- generaal jhr. T. II. Rocll en het oudste be\ stuurslid prof. Koolemans Beijncn. Dc Prins zal deze redevoeringen beantwoorden. Na deze korte plechtigheid, waarbij een geschenk zal worden aangeboden zal de Prins aanzitten aan een eveneens in den Dierentuin te houden lunch, waaraan om streeks 250 personen allen in dienst van het Ronde Kruis zullen deelnemen. Vervolgens zal Z. K. II. zich begeven naar het gebouw van het hoofdbestuur van het Roode Kruis aan dc Princessegracht, waar van drie tot vijf uur een officieelc receptie plaats heeft. Ieder, die behoefte gevoelt den Prins er kentelijkheid te betuigen zal daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Deze feestelijke dag wordt besloten met een Roode Kruisavond in Hotel Wittcbrug, waaraan dc Prins ook zal deelnemen. de brand in de daendelsstraat. De oorzoak van het ongeluk. 's Graven li age. 9 Dee. Met machti ging van den officier van justitie en den commissaris van politie, afd. C., deelt de directie van liet Gein. Gasbedrijf het Vol genöe mede: Bij het onderzoek van den gasradiator uit het perceel Daendolsslraat 26, waar de noodlottige brand heeft plaats gehad en van welken radiator wordt vermoed, dat hij de oorzaak van den brand is geweest, is geble ken, dat deze radiator geheel iii orde was. Er kan geen on verbrand gas in de kamer zijn ontweken en een ontploffing heeft niet plaats gehad. Ook kunnen de vlammen na het aansteken niet buiten den radiator zijn getreden. Vermoedelijk is do brand veroorzaakt door onachtzaamheid, b.v. doordat een stuk van het papier, waarmede de radiator waarschijnlijk werd aangestoken, brandend op den vloer is gevallen even nadat de ont steking geschiedde Do vloer moet n.l. be dekt zijn geweest met snijdselafval van ka toen en flanel en zeer lichte katoenpluizen. Ook is het mogelijk, dat deze pluizen bij het openen en sluiten van dc deur, na het aan steken van den radiator door dc luchtbe weging naar dezen too zijn gewaaid en tot ontbranding zijn gekomen. Verder kunnen licht brandbaro stoffen te dicht bij den radiator hebben gestaan. Met zekerheid kan gezegd worden, dat in dien de brand door den radiator is ontstaan, dit ook zou zijn geschied door elk ander ver brandingstoestel. waarbij temperaturen van oldoende hoogte voorkomen. Bij een ge wone kolenkachel bijv. had hetzelfde kun nen gebeuren. nieuwe marktcentrale te amsterdam. Amsterdam, 11 Dec. B. cn W. van Amsterdam hebben vandaag aanbesteed het bouwen van een ingangsgebouw met bijbe- hoorendo werken op beslaande fundeering op bet terrein van de Centrale Markt nabij de Kostverlorcnvaart. Ingekomen waren 30 biljetten. Laagste in- schrijfstcr was de N.V. Nederlandsche Bouw en Aanneming Maatschappij te Bussurn oor 90.470. Hoogste inschrijfstcr was de N.V. Aannemings Maatschappij v.h. J. II. Hocben #r. te Amsterdam voor 122.850. ijsgang in de waal bij nijmegen N (j m eg e n, 10 December Hedenavond orn zes uur was dc Waal voor Nijmegen voor twee derde met zwaar drijfijs bedekt Volgens mededeeling van den havenmees ter zou de pont vermoedelijk hedenavond om tien uur uit de vaart worden genomen. Van boven wordt nog een zwaardere ijs gang gemeld. De rivier is voor Nijmegen in liet laatste etmaal ongeveer 6 c.M. ge vallen. De stand bedraagt nu 6.90 Meter N.A.Pdo laagste stond, ooit omstreeks de zen lijd van bet jaar bereikt. doodelijke val van een ladder. Delft, 11 December. Gistermorgen ging de 70-jarigo J. de Jong in do Hoorn bij Delft hooi halen. Met een ladder klom hij in den hooiberg. Door onopgehelderde oor zaak is dc mau tijdens zijn werkzaamhe den van de ladder gevallen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood Door do crisis-rundvee-centralo zal gele genheid worden geboden aan haar te le veren drachtig rundvee iu alle soorten cn kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren van welke mag worden aangeno men, dat zij langer dan 7 maanden drach tig zijn) te: Assen 27 Dcc. 8 tot 10 bij Abatoir. Groningen, Den Bosch, Lochem, Purmc- rend, Rotterdam, Rijsscn, Snoek 27 Dcc. 8 tot 10 Veemarkt. Eist, Gouda, Iloogevecn, Roermond, Schagcn, Wolvega, Zutphen, Zwolle 28 Dcc. 8 lot 10 Veemarkt. Emrnen 29 Dec. 8 tot 10 naast eieren- markt. Gulpen 29 Dec. 9 tot. 10 Veemarkt. Hengelo (O.), Leeuwarden, Leiden 29 Dcc. S tot 10 Veemarkt. Roosendaal 29 Dec. 9 tot 11 Veemarkt. Utrecht, Winschoten 29 Dec. 8 tot 10 Vee markt. Hoorn 30 Dcc. 9 tot 11 bij dc Roskam. Prijzen cn voorwaarden als in de voor afgaande weck. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 18 Dcc. a.s ten kantore van de crisis-rundvee-ccn- trale tc Den Haag zijn ontvangen. strengere toepassing van de opiumwet. De minister van Sociale Zaken brengt ter volgende ter algemeone kennis: Op het cindo van het kalenderjaar 1933 vervallen alle opiumverloven, behalve, die voor wetenschappelijke doeleinden, in ver hand met het in werking treden van het Opium-verdrag 1931. Met ingang van 1 Januari 1934 zullen ook codeïne (met uitzondering van praeparaten, die codeïne bevatten in verhouding van 1 op 4000 of minder), aethylmorphine (dioni- ne) en zouten en bereidingen dier midde len onder dc Opiumwet vallen, zoodat in voer, uitvoer, aflevering en het in bezit hebben van deze middelen niet meer mag geschieden, dan na verkregen verlof. Degenen, die thans een verlof wcnschen cn dc opiumverlofhouders. die met ingang van 1 Januari 1934 een nieuw verlof wen- schen, dienen spoedig een schriftelijke aan vraag daarvoor te richten tot het Departe ment van Sociale Zaken, met duidelijke om schrijving van de reden en liet doel, waar voor verlof wordt gevraagd. Ken verlof kan slechts worden» aan degenen, die niet over de toonbank ver- koopen en geen open winkel houden, tenzij als gevestigd apotheker. overtreding der crisis- zuivelwet. 's-Gravenhage, 11 Dec. De Hooge laad heeft heden arrest gewezen in de zaak van P. J. P. die door de rechtbank te Mid delburg, met vernietiging van een vrijspre ken! vonnis van den kantonrechter te Hulst, is veroordeeld ter zake dat hij als er kent! belanghebbende in den zin van bet Crisis Zuivelbesluit niet heeft voldaan aan het voorschrift om aantcekening to houden van den gang van zaken in zijn bedrijf. Ver dachte beweerde n.l. dat hij niet erkend was, aangezien dit niet geschied was door den voorzitter der Crisis Zuivel Centrale. De Hooge Raad heeft overwogen dat verdach te'» erkenning voidoende bleek. o. rn. door het ontvangen van het crisis botermerk en heeft het cassatieberoep verworpen. spoorbrug te sluiskil aangevaren Bij het passccren van de spoorbrug to Sluiskil is Zaterdagavond te ongeveer half acht het ledige Finsche schip „Anversoise" met deze brug in aanraking gekomen. De spoorbrug werd beschadigd, terwijl het 6chip geen averij opliep. Nadat de schade was opgenomen cn cautie was gesteld, kon het schip te 9 uur de reis naar Rotterdam voortzetten. a Oehoe Kwartel 712 Amsterdam 7—12 Marseille 8—12 Rome 9—12 Athene 10-12 Mcrsamatrub Cairo Gaza Rutba wells 11—12 11-12 Bagdad Boeshir Djask 10-12 Karachi Jodpoer 9—12 Allahabad Calcutta Rangoon Bangkok 7—12 Alor Star Singapore 6-12 Med an Batavia 6-12 Y Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 14 December. Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apolhekers en Droaislen de poging tot roofmoord in den trein. De dader zeer waarschijnlijk naar Loenen vervoerd. Amsl erdam, 11 Dec. Juist een week geleden heeft in den trein van Utrecht naar Amsterdam een poging tot roofmoord plaats gehad. Met den trein, die te 9.08 uur aan het W.P.-station te Amsterdam moest aan komen, reisde een heer, dio nabij Abcoude door een medereiziger werd aangevallen en ernstige wonden aau het hoofd opliep. Hij slaagdo er desniettemin in aan de noodrem tc trekken cn toen de trein stilstond, wiet de dader in de duisternis te ontsnappen. De burgemeester van Abcoude-Baanibrug- ge, die het onderzoek in deze zaak leidt, had o.a. per politie-radio automobilisten opge roepen, die misschien op den bewu6i.cn avond iemand hadden vervoerd, die meer van deze zaak wist. Naar aanleiding \an dezen oproep heeft zich een automobilist aangemeld, die mededeelde, uit Abcoude- Baambrugge op den bewusten avond iemand te hebben meegenomen, die nagenoeg over een kwam met het gepubliceerde signale ment. De passagier is meegereden tot Loe nen, waar hij is uitgestapt. Het is de pohtle niet geiukt in of voorbij Loenen een spoor van den dader te vinden. In verband hiermede verzoekt de burge meester van Abcoude thans automobilisten die in den avond van Maandag 4 December na half tien tusschen Amsterdam en Utrecht den vermoedelijken dader in hun auto hebben meegenomen, zicü bij hem te willen aanmelden. De vervoerde persoon moet voldoen aan het volgende signalement jongeman, ongeveer 23 jaar oud. ongeveer 1.75 meter lang, bleek gelaat en gekleed m grijze overjas met roodachtigen halsdoek* Do joifgeman sprak goed Nederlandsch, geen dialect. INVOERING WIJZIGING DER WINKEL SLUITINGSWET. Telegrafische aandrang van den Ned. R.K. Midden standsbond. De Ned. R.K. Middenstandbond zond per 9 December het vólgend telegram aan den Minister van Economische Zaken: „Daar wordt verwacht, dat wijziging Winkelslui tingswet vóór a.s. feestdagen in werking zal kunnen treden, verzoekt Ned. R.K. Midden standsbond meest mogelijke bespoediging van indiening wetsontwerp (w. g.) Meijring, voorzitter." O.S.P. EN R.S.P. Géén iusie. Amsterdam, 11 Dec. Naar wij verne men zijn de voorbereidende fusiebesprekin gen tusschen de besturen der O.S.P. cn R.S.P. zonder resultaat afgebroken. Inbreker, na z'n zoontje een draai om zijn ooren gegeven te hebben „Een sardlne-blikkie ken die niet eens ope make, en z'n verdraaide vingerafdrukke het ie oyer me heele bord gesmeerd(Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6