B. KRAAL G.VAN DUIN FULL-OVERS NAAR EEN NIEUWEN VOLKENBOND? FUL-VUE PONCET'S BEZOEK AAN HITLER DE HISTORISCHE TAAK DER NAZI'S SNELTAX TALRIJKE VRAGEN IN HE' LAGERHUIS Avenol komt op voor 't Geneefsche instituut J 6 cent 1 rK-M.I 1354 of 743 Slectrische Installaties cn Reparaties BEWAPENINGSPROBLEEM BESPROKEN MACHT IN HANDEN VAN ÉÉN PARTIJ REVOLUTIE MISLUKT Sir John Simon's antwoord brengt niet veel nieuws Londen, 11 December (V.D.) De her vorming van den Volkenbond en de ontwu pcningsondcrhandeligcn zijn Muandagmid dag in het Lagerhuis ter sprake gekomen. Betreffen do de ontwapening waren vier aangaande het besluit van den grooten fas- cistischén raad nopens de hervorming don Volkenbond drie interpellaties inge diend. De afgevaardigde Bcvaii vroeg den minis ter van buitenlandscho zaken, of deze be lichten heeft ontvangen omtrent do voor stellen der Duitsche regeering voor een her bewapening en of deze voorstellen een ver grooting van het Duitsche leger met langen diensttijd en den aanbouw van militaire vliegtuigen inhouden. Sir John Simon ant woorddc: De Engelsche regeering staat overeen komstig de suggestie van hetbureau der ontwapeningsconferentie in relatie met de verschillende regeeringen, ten einde dc werkzaamheden van dc hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie op iedere mo gelijke wijze te bevorderen. Het is niet het openbaar belang op dit oogenblik eenige verklaring af te leggen. Op de vraag, of sir John Simon van de Italiaansche regcering eenige medcdeeling had ontvangen met betrekking tot een reor ganisatic van den Volkenbond en hoe het het Engelsche standpunt daartegenover is, zeidc Sir John Simon: De Engelsche regeoring heeft geen offi cieele medcdcelingover deze aangelegenheid van do Italiaansche regcering ontvangen. II; kan op dit oogenblik daaromtrent geen ver klaring afleggen. De afgevaardigde Locker Lampson vroeg, of de Engelsche regeering thans haar stand punt formuleert nopens de kwestie der reor ganisatie van den Volkenbond en wanneer zulks hot geval is, wanneer zij in staat zou z jn dit standpunt in liet parlement mede t> deelen. Sir John antwoordde: De Engelsche regeering wijdt aan deze kwestie de grootste opmerkzaumheid. Ik kan evenwel niet zeggen, wanneer het in hot openbaar belang zal zijn een verklaring af te leggen. De afgevaardigde -Mammon wees den mi uister op het besluit van den grooten fas- cistischen raad, dat Italië don Volkenbond wil verlaten, tenzij een radicale hervor ming van den Volkenbond zal worden vol trokken. Hierop antwoordde Sir John Simon: Het besluit van den grooten fascistische» raad was, naar ik vernoem, bedoeld als een stap, om de besprekingen te openen. Lo nel 0 n, 11 December (V.D.) Dc se cretaris-generaal van den Volkenbond, Ave nol, heeft in do bijeenkomst der commissie van buitenlandscho zaken van het Lager huis het bostaansrecht' van den Volkenbond verdedigd. Hij gaf evenwel toe, dat tegen oenigö wijzigingen niets is in te brengen.- Avenol besprak eerst het uittreden van Duitschland en van Japan en de bedreiging te zullen uittreden van Italië. Vervolgcus zei de hij, dat do grootc meerderheid der nates, naar het schijnt, het vertrouwen heeft verloren in de geschiktheid van den Volkenbond, zoomede in dc oplossing van het probleem, waarvoor do Volkenbond zich ziet geplaatst Niettemin verzocht Avenol bet vertrouwen van den Volkenbond, aange zien deze het eenige alternatief vormt tegen over een terugkeer tot de tijden, waarin geen constitutioneclc band bestond tusschen de staten en slechts dc oorlog gold als mid del tot oplossing van internationale moei lijkheden. Avenol noemde het twijfelachtig, of dc principicele moeilijkheden van do kwestie der herziening slechts door een wijziging van het Volkcnbondsstatuut uit den weg zouden kunnen worden geruimd. Henderson betuigde Avenol zijn dank. Er waren ongeveer 50 personen aanwezig, o.m. Baldwin, de aartsbisschop van Canterbury, lord Hailsham, lord Reading, Sir Herbert Samuel, Churchill, prof. Gilbert Murray en onderstaatssecretaris Vansittart. Opzienbarende redevoering van Henderson. Hij neemt het voor Dnltschland op. Londen, 12 Dec. (V.D.). In politieke kringen to Londen is groot opzien gebaard door een rede van den president der ont wapeningsconferentie en Labourafgevaar- digde Arthur Henderson in do commissie voor buitenlandscho zaken van het lager huis, naar aanleiding van de verklaring van den secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol. Sommige conservatieve afgevaardigden beschouwen de redo, welker officieele tekst niet gepubliceerd is, als oen aanval op Frankrijk. Henderson had o.a- verklaard, dat men do ervaring, die Duitschland heeft opgedaan, voor oogen moet houden, alvorens men critiek oefent op den door het nieuwe Duitschland ge- danen stap om uit de ontwapeningsconfe rentie te treden. Duitschland was 15 jaar lang door de overwinnende mogendheden onderdrukt. Men had Duitschland gelijke rechten beloofd, doch zelfs thans had men liet geen gelegenheid gegeven om zijn be zwaren uit den weg te ruimen. Het resul taat was, dat do nationale beweging in Duitschland een onweerstaanbare kracht was geworden. Men diende rekening te houden met de omstandigheden, dio tot Uuitschlands uittreden uit den Volkenbond hadden geleid. De mislukking der ontwape ningsconferentie zou een vernietigenden be- waponingswedstrtjd tengevolge hebben. Het zou uiterst moeilijk zijn op het gebied der ontwapening overeenstemming te bereiken tusschen de 64 betrokken staten. Deze moei lijkheden werden vergroot door de herhaal de regeringswisselingen bij de voornaam ste mogendheden. Zoo waren er tijdens den duur der ontwapeningsconferentie zeven re- gceringswisselingen in Frankrijk en vier in Duitschland. De kleine Entente zal zich tegen alle revisieplannen verzetten. Kasch au, 11 Dec. (V.D.) Na het onder houd tusschen Beno.sj en Titulescu hebben beiden, zooals reeds gemeld, een verklaring afgelegd. Laatstgenoemde zotte tegenover journalisten nog eens uitvoerig uiteen, dat dc herhaalde betoogingen van de Kleine En tente bewijzen, dat de drie staten er nooit in zullen toestemmen een stuk gronds van hun gebied af te staan. Iedero propaganda ten gunste van verdragsherzie-ning, aldus Titulescu vormt een illegale cn buitenge woon gevaarlijke daad. De huidige grenzen in Midden-Europa zijn het resultaat van een eeuwenlungo evolutie. Het vonnis in dit proces is reeds geveld. Do eisch \an buiten- ïandschc regeeringen tot herziening is niet alleen illegaal, maar vijandig, aangezien deze een inmenging beteekent in de binnen- landsclic aangelegenheden van souvereino landen. Met klem herhaalde Titulescu: „Re visie beteekent oorlog. Wij willen vrede en daarom zijn wij anti-revisionist." Dc volgende vergadering van den perma nenten raad der Kleine Entente, die to Zag reb zal plaats vinden, is vastgesteld op be* gin Januari 1931. Kaschau, 11 Dcc. (V.D.) Na het onder houd tusschen Titulescu cn Benesj heeft laatstgenoemde verklaard, dat liij thans te Parijs zal kunnen onderhandelen, want ge heel Tsjecho-Slowakije staat achter hem, zooals gebleken is uit de warme ontvangst, die Slowaken en Magyaren gisteren Titu lescu hebben bereid. Ilij bevestigde vorder, dat er een absolute eensgezindheid bestaat tusschen de staten der Kleine Entente over do Balkanondcrhandclingcn, alsmede over een cventueeie reorganisatie van den Vol kenbond. De Kleine Entente zal niet toe stemmen in eon hervorming, die gelijk staat rnet dc vernietiging van dc directe en in directe democratische beginselen, waarop de Volkenbond is gebouwd. met de makkelyke pas vorm, ook in goedkoo- pere prijzen. Juwelier Opticien Utrechtschestraat 23 Levering van Fondsbrillen. TAXI NOODIG? EVEN EEN TELEFOONTJE NAAR per NAAI BEKWAME I CHAUFFEURS I- CHAUFFEURS Ondornemor G. LENSINK Hoogeweg 49. Koninginnelaan 20. BIJ LANGESTRAAT 26 LEUSDERWEG 26. SOESTERWEG 96. B.SÉHOOLEMAN TEL.423 PERSEXN5TRAAT19 Suvlch te Berlijn. Berlijn, 12 Dec. (V.D.,). Dc Italiaansche staatssecretaris van het departement van bui ten Ïandschc zaken, Suvich, is hedenmor gen vroeg met den sneltrein uil München te Berlijn aangekomen. De diplomatieke te Londen. besprekingen Londen, 11 Dcc. (V. D.) De diplomatieke besprekingen te Londen zijn Maandag voortgezet. Dc Britsche ambassadöur te Pa rijs, lord Tyrrell, heeft met Macdonaltl een langdurige bespreking gehad. Maandagavond waren dc besprekingen nog niet ten einde. Dc datum van 't vertrek van lord Tyrroll naar Parijs is nog niet be kend De kansen voor vruchtdragende rechtstreeksche onderhaw delingen nog niet bijst ter groot Het onderhoud, dat de Fransche ambas sadeur te Berlijn, Francois Poncet, giste ren in tegenwoordigheid van den rljksrni nister van buitenlandsche zaken, baron Von Neurath, met rijkskanselier Adolf Ilitlor bad, wordt in do Parljsche pers druk be sproken cn voorzien van vele commenta ren, hoewel men slechts met vermoedons kan werken, omdat zoowel de Fransche regeoring als de Fransche ambassadeur zelf weinig of niets loslaten. Verscheidene bladen cn wel voorname lijk de Petit Parisian cn de Echo de Paris zijn van mecnhig, dat Poncet Hitler hooft medegedeeld, dat de Fransche regeering liet Duitsche standpunt inzake dc ontwa peningskwestie niet deelt cn de door ITitler gestolde eischcn bij het. onderhoud van 24 November niet als basis voor het voeren van onderhandelingen kan erkennen. De Petit Parisien acht het niet uitgeslo ten, dat het onderhoud voor een groot deel betrekking bad op de kwestie der afweer- organisaties en dat de Franscho ambassa deur heeft verzocht om opheldering, waar van zijn regcering gebruik wenscht to ma ken bij de komende besprekingen met den Engelschcn ambassadeur lord Tyrrell en den Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken Benesj. Ook ten aan zien van de kwestie der vervroegde terug gave van het Saargcbiod heeft Frankrijk slechts een negatief antwoord kunnen ge ven, omdat hot Saargebied onder den Vol kenbond staat. Slechts over dc toekom stige economische verhoudingen in het Saargebied kan tusschen Berlijn cn Parijs onderhandeld worden. Het blad wijst er tenslotte nog op, dat al deze besprekingen niet beschouwd kunnen worden Fransch-rDuitsche onderhandelingen, doch dat men voorloopig nog onderzoekt, of der gelijke onderhandelingen mogelijk zijn. Do Jour beweert, dat de Fransche ambas sadeur van zijn regeering opdracht had een bezoek aan Hitler to brengen om hem cenigo aanvullende verklaringen ten aan zien van de bewapening te verzoeken, in het bijzonder wat betreft de afwecr-orga- nisaties. Dc Qeuvro meent tc weten, dat dc Fran sche regcering haar ambassadeur opdracht hoeft gegeven Ilitler te vragen hem nog maals te ontvangen, .tcneindo hom het Fransche standpunt uiteen to zetten. Tij dons 'liet onderhoud zou volgens dit blad ook ter sprake zijn gekomen de behande ling van verschillende voorstellen voor een aantal non-agressie-pacten. Dc overige bladen, zooals de Figaro en de Excelsior verklaren, dat men in offi cieele Fransche kringen ten zeerste ver rast was door liet plotselinge onderhoud, aangezien dc Fransche ministerraad pas vanmorgen zijn standpunt zal bepalen t.a.v. de verschillende behandelde kwesties. De Matin gelooft, dat do Franscho am bassadeur Hitler een aantal vragen inzake liet Buitscho standpunt betreffende de be wapening heeft voorgelegd. Het blad zegt 1c weten, dat do rijkskanselier- op zijn beurt den ambassadeur inlichtingen heeft gevraagd omtrent de bedoelingen van Frankrijk met liet oog op het aanstaande bezoek van den Tsjecho-Slowaakschen mi nister van buitenlandsche zaken Benesj cn de aangekondigde reis van den Frunschcn minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour naar den Balkan, Polen en Rus land. Francois Poncet heeft den rijkskan- AVENOL. De beweging moet zich voelen als de stichtster van een nieuwe traditie" „Trouw tot den laatsten ademtocht" Berlijn, 11 Dec. (V.D.) In een vorgado- ing van de nat.-soc. rijksdagfractie heelt rijkskanselier Hitier hedenavond het oord gevoerd. Hij schetste de groote liisto ische taak, waarvoor de nat.-soc. staats leiding zicli op het oogenblik gesteld ziet cn die zij aanvaardt, bewust van haar ver antwoordelijkheid. Hij gaf een kort over zicht van den 15-jarigcn strijd der bewe ging sedert, den Novemberopstand van 1918 Nu het gelukt is aldus Hitler het Marxisme en zijn wegbereider, de antinatio- nalo democratie, radicaal uit den weg tc uimen zal geen macht in Duitschland nog den waren volksstaat kunnen ten val bren gen, die door de nat.-soc. beweging is be- 'ochtcn. De nat.-soc. staat ziet het essen- tieele van de leiding niet slccht9 in bet vol hardend nastreven van een doel. maar oök bet vermogen, snel besluiten te kunnen nemen. Van uit dit oogpunt ging de rijks kanselier uitvoerig in op net besluit van 14 October en-zijn motiveering. Het gebcele Duitsche volk heeft 12 November .voor ge heel de "wereld bewezen, dat het- gesloten achter de regeoring staal. 111 Duitsche volk is op 12 Nov. een succes beschoren geweest, dat ccnig is in de geschiedenis der volke ren. Op dezen dag hebben wij bewezen, riep Hitier uit, dat wij een fatsoenlijk cn gezond volk zijn. Bij wolk ander volk zou oen zoo veel bctcekenendc. beslissendo verandering binnen weinige maanden mogelijk zijn ge weest? Ondanks liet feit, dat ons de wa penen ontbraken, heeft de 12de Nov. het beeld van de kracht van oen eendrachtig volk vertoond. Het volk heeft daarbij niet alleen de regcering, maar ook de heer schande partij zijn „ja" gegoven. Een en kele beweging heeft de geheclc macht in handen gekregen. De N.S Ü.A.P. heeft be reikt, waarvoor zij 14 jaren l\eeft gestreden Daarmode heeft zij echter voor de geschie denis ook een geweldige verantwoordelijk heid op zich genomen, want op haar berust het lot van het geheelo Duitscho volk en zij heeft nu te vervullen, wat eeuwen gewild on verlangd hebbon. Wij allen zijn ver gankelijk. maar Duitschland moet loven en opdat liet leve. moeten bepaalde voorwaar den geschapen worden buiten liet kader van de alledaagsche problemen. Overleve ringen van bet verleden, die voor de toe komst van hot volk geen nut hebbon. kun nen voor ons niet als bindend worden be schouwd. De beweging moet zich voelen als de stichtster van een nieuwe traditie. „Dit votum heeft verplicht do voorwaar den te scheppen voor een wederopbouw van de natie voor eeuwen." Deze beweging moet zich torenhoog verheffen boven be krompen opvattingen. De mogelijkheden, die ons thans zijn gegeven, keel-en wellicht in honderden jaren niet terug. Wij allen .wór den eens gemeenschappelijk gewogen en gemeenschappelijk beoordeeld. Deze proef zullen wij öf gezamenlijk doorstaan óf de geschiedenis zal ons gezamenlijk vervloe ken. Do geschiedenis moet eens van ons spre ken als van een generatie van mannen, die geduldig en moedig hun volk gediend heb ben. Uit do ontwikkeling der beweging moeten tbuns de laatste consequenties ge trokken worden. De nieuwe rijksdag heeft de taak, met zijn gezag het groote opbouw werk der nat,-soc. staatsleiding te steunen en door do partij de levendo schakel mei het volk te zijn. De leiders der partij moe ten het volk in alles tot voorbeeld strek ken. Als deze rijksdag zijn plicht doet. zullen wij met vertrouwen binnen vier jaar weder voor liet volk treden. Ik ben er van over tuigd, dat het ons dan een nieuw en nog rolkomencr vertrouwensvotum zal geven. Hitler verklaarde verder, dat hij steeds weer een beroep op het volk zal doen, al leen al opdat de boweglng even goed als vroeger begrepen blijve en fouten, die er wellicht zijn. bijtijds ingezien worden. De rijksdag is een jonge rijksdag en door dB .herhaal do appèl zal er voor gezorgd wor den, dat do jeugd in deze rijen niet uit sterft. Van den nieuwen rijksdag moet eens gezegd kunnen worden, dat hij de jongste en moedigste is geweest en de groote pro blemen der geschiedenis heeft opgelost, waarop men honderden jaren lang gestrand is. Van ieder moet verwacht worden, dat hij een strijder is. moedig, ronduit, trotscli en trouw tot den laatsten ademtocht, Dc macht van het woord „trouw" is geweldig. Zooals ITiler de beweging trouw is geble ven, verlangt hij, dat ieder hem trouw blijft. Dan zal do fractie als een groep van heëedigde mannen in de geschiedenis een rol spelen. Na de rede van Ilitlor verklaarde rijks minister Frick plechtig, in naam van alle nat.-soc. rijksdagafgevaardigden, dat zij in onschokbare trouw in goede en slechte tij den achter hem zullen staan selier verzekerd, dat Frankrijk tegenóver Duitschland geen insluitingspolitiek voert. Tegelijkertijd verklaarde hij echter met nadruk, dat zijn regcering vasthoudt uan den Volkenbond, wat niettemin diructo Fransch-Duitscho onderhandelingen niet uitsloot. In do Daily Telegraph schrijft Pertinax over het onderhoud, dat Poncet den rijks kanselier heeft moeten meededen, dat naar de mecniiig dor Fransche regeering do Duitscho eisch inzake rechtsgelijkheid op 't gebied der bowapening waarschijnlijk niet tot overeenstemming zou kunnen lei den. Overigens was do Fransche ambas sadeur niet gemachtigd nadere opheldering te verzoeken, want de Franscho regeoring helde over tot de mcening, dat een derge lijk verzoek beschouwd zou kunnen wor den als het accepteeren van den Duitschcn eisch tot wederbewapening als grondslag voor onderhandelingen. Frankrijk legen elke her bewapening van Duitsch land. Omtrent, de besprekingen van den Brit- schon ambassadeur to Parijs, lord Tyrrell, met de Engelsche ministers te Londen, weet de Times tc melden, dat deze betrok king hadden op do ontwapeningskwestie en in het bijzonder op Duitschlands hou ding in deze zaak. In de eerste plaats schetste lord Tyrrell het effe.ct, dat do on-; langs tegenover den Franschen ambassa deur te Berlijn door rijkskanselier Hitier gedane verklaringen op Frankrijk had len gehad. Do Times verklaart deze punten tot in bijzonderheden te kennen en de Fran scho regeering heeft de Engelsche regeoring er van in kennis gesteld en tegelijkertijd te kennen gegeven, dat zij geen enkelen vorm van wederbewapening van Duitsch land als grondslag voor ontwapeningsbe sprekingen zou kunnen aanvaarden. Voorts heeft de Franscho regeering te kennen ge geven, dat een duidelijke uiteenzetting van Engelands houding haar ten zeerste wel kom zou zijn. Dc Morning Post acht hot twijfolachtig of Engejand een overeenkomst zou goed keuren, waarin „do wereldbcwapening van Duitschland sterk op den voorgrond zou treden". Op het oogenblik toont Engeland weinig neiging zich tusschen Berlijn en Parijs te dringen, doch men dient de ge volgen van onderhandelingen op dezen grondslag goed te bedenkon. Zouden zij leiden tot een nieuw militair evenwicht, dun zou misschien ook Engeland aan'li ver sterking van zijn verdediging moeten den ken. Een aanzienlijke vermindering der Duitsche eischcn zou echter slechts ge- reclit\aardigd kunnen worden door een inkrimping van het Franscho leger, waar toe Frankrijk slechts bereid zou zijn, wan neer het een voldoende Engelsche garantie zou krijgen of Wanneer do Engèlscb-Frap- sclie vriendschapsbanden nauwer worden aangeknoopt. Aangezien van ccn nieuwe Engelsche garantie geen sprake kan zijn, zullen de besprekingen tusschen Parijs en Praag uuar aanleiding van het bezoek yan Benesj aan Parijs en misschien later ook de FranSch-Russischo besprekingen van bijzondere beteekenis kunnen worden. Het resultaat zou een groepeering der nog over gebleven democratische landen kunnen zijn, waarbij Rusland als voornaamste bondgenoot van Frankrijk de plaats vun Polen zou kunnen innemen. Een dergelijk anti-fascistisch samengaan zou een dubbel doel hebben en wel eenerzijds de verbinde- ing van de wederbewapening van Duitsch land en anderzijds de verdediging van de grondslagen van den Volkenbond. Madrid, 12 Dcc. (V.D.) In den afge- loopen nacht is de regeering door liet te hulp roepen van sterko cavalerie- en infan- teric-afdeelingcn er in geslaagd het cen trum van den syndicalislischcn opstand, het gebied van Logrono, geheel van op standelingen te zuiveren. Ook te Saragossa konden in den loop van de laatste twaalf uur de opstandelin gen, die zich achter barricades cn op het station wanhopig verdedigden, door het optreden van mitrailleur-afdeclingen uit elkaar worden geslagen. Te Sevilla werd een voorgenomen spoor wegstaking in de kiem gesmoord. Nabij Valencia werd uit hinderlagen op treinen en auto's geschoten. Volgens mc- dedeelingen van het Ministerie van Bin- nenlandscbo Zaken moeten al deze inci denten, evenals nog tal van andere, die uit de provincie gemeld worden, beschouwd worden als de laatste pogingen der revolu tionairen. zoodat de revolutie-poging thans definitief als mislukt kan worden be schouwd. Uit dc berichten van de naar het gebied van den opstapd gezonden corresponden ten der Madrlleonsche dagbladen, zijn de gevechten in de laatste drie dagen geheel in de stijl van de Afrikaanschc guerrilla gevoerd. In sommige plaatsen waren de communisten er in geslaagd, do bevolking tc doen gelooven dat er een vrije commu nistische gemeenschap tot stand was ge komen. Do bewoners van eenige dezer dor pen verbrandden hun geld cn het geld uit de gemeentekas omdat zij van meening waren dat in den nieuwen staat geen geld Piecr noodig zou zijn of gebruikt zou wor den. Ook waren in enkele dorpen de eigen dommen en beschikbare levensmiddelen reeds op „communistische" wijze verdeeld. Bomaanslag op tramwagen te Madrid. In een voorstad van Madrid heeft een metselaar, die lid is van de syndicalisti sche vak vereen iging, een bomaanslag ge pleegd op een geheel bezetten tramwagen. De wagenbestuurder bracht de tram tijdig lot stilstand en kon daardoor een cata strophe verhinderen. Politiebeambten ach tervolgden den dader, die een huis binncn- luchtte. Hij werd neergeschoten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2