DIAMANT SNELTAXI AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON DE TWEEDE KAMER OVER INDIE HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. Vrijdag 19 Januari 1934 32e Jaargang No. 170 Financiën te somber bezien? Het beleid van den G.G. Bak- en Braadvet DE RAMP VAN DE „OAKFORD" SNEL-VEILIG-GOEDKOOP en VEILIGE HAVENS In 1933 „ELECTRO FORT" HET WONDER VAN AMERSFOORT L. NIEWEG „'Afvloeiing van ambtenaren dient met kracht te wor den voortgezet" Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indischo begrooting voor 1934 wordt het volgende ontleend; Van verschillende zijden werd opnieuw de wenschelijkheid betoogd van instelling van een vaste Commissie voor Indische Zaken uit de Tweede Kamer. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de G.-G., van wiens bekwaam heid in vroegere functies voldoende is ge bleken en wiens goede wil boven verden king staat, niet een zoodanig krachtige lei ding geeft als in het bijzonder in de tegen woordige omstandigheden geboden is. Ook meenden deze leden, dat de Landvoogd nu en dan blijk geeft, vreemd tegenover de po litieke verhoudingen, vooral tegenover de Indische bewegingen en stroomingen, te staan. Intusschen erkenden zij gaarne, dat d© G.-G. krachtig het gezag handhaaft In dat opzicht stellen zij in hem het volste .vertrouwen. Met voldoening hadden zeer vele leden den minister-president als hoofd van het Departement zien optreden. Zeer vele leden beschouwden den finan- cieelcn toestand van Ind:ë, al gaat het naar do meening van het meerendeel hunner te ver te spreken van een naderende insolven tie, als hoogst ernstig. Verscheidene andere leden, die geenszins den ernst van den huidigen financieelen toestand van Indié wilden ontkennen, meenden niettemin, dat 's ministers kijk op dien toestand te somber is. Den eisch, dien de minister stelt, dat in 1935 een budget moet worden bereikt, dat geen toeneming van schuld meer vertoont en dat als eind doel moet worden beschouwd een uitgaven- budget van 300 millioen of zooveel min der als met het bedrag aan inkomsten zal blijken overeen te stemmen, aan welk be drag dan dient te worden vastgehouden tot het gelukt is den schuldenlast merkbaar te verlichten, achtten zij onredelijk en onuit voerbaar. Het voldoen aan dien eisch zou een totale ontwrichting van de Landhuis houding met £ïch brengen, waaraan zij huh medewerking niet zouden kunnen verlée- nen. Naar huii meening behoort voorshands met een budget, dat geen toeneming van schuld vertoont, genoegen te worden geno men. Verscheidene ïeden waren van oordeel, dat de belangrijke verdere versoboring, wel ke tot daling van het uitgavencijfer met rond 125 millioen gulden zal moeten leiden, op de meest rationeele wijze zou geschieden indien daarbij systematisch werd te werk gegaan en van boven af werd begonnen. Ook zou algemeen met kracht moeten wor den gestreefd naar een meer economische arbeidsverdceling. De afvloeiing van alle niet strikt noodzakelijke ambtenaren zou met kracht dienen te worden voortgezet. Naar het oordeel van sommige leden zijn de salarissen van de Europeesche ambtena ren in Indië in het algemeen veel te hoog. Eenigc leden vroegen, of het niet moge lijk zou zijn de geheele immigratie van vreemde Oosterlingen tijdelijk stop to zet ten. Andere leden zouden een dergelijken maat regel hoogst ongewenscht achten, wijl daar uit internationale moeilijkheden kunnen voortvloeien. De rentebetaling. Enkele leden gaven in overweging de rentebetaling der Staatsschuld stop te zet ten of die althans belangrijk te beperken. Van andere zijde werd hier tegenover op gemerkt, dat. indien deze weg werd betre den, èn Indië èn Nederland onmiddellijk hun credietwaardigheid zouden verliezen, terwijl het bovendien Indiö's en Nederlands gemeenschappelijke plicht is. om. gelijk een eerlijk man dat doet tot het laatste voor de nakoming van hun verplichtingen te strij den. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de bijzondere hevigheid, wel ke de crisis in Indië kenmerkt, een gevolg is van de onjuiste economische politiek, wel ke met betrekking tot dat land sedert jaren is gevoerd. Thans wreekt zich, naar het oordeel dezer leden, het feit. dat die poli tiek nagenoeg geheel georiënteerd is ge weest op de Europeesche exportcultures en niet. gelijk zij had moeten zijn. gericht op versterking van het productieapparaat van de bevolking en op verhooging van de volks kracht, de draagkracht en de koopkracht van de inheemschen. Afzet van Indische suiker Gevraagd werd. of het gerucht waarheid bevat, dat de regeering voornemens is den afzet van Indische suiker in Nederland te bevorderen door te trachten hier te lande den verbouw van suikerbieten, b.v. door verlaging van den daaraan verleenden steun, tegen te gaan Sommige leden gaven in dit verband als hun meening te kennen, dat aan den hier- bedoelden steun geheel een eind behoort te worden gemaakt. Zij achtten 't een econo misch monstrum, dat de Nederlandsche suikerfabrieken dank zij den regcerings steun een winstgevend bestaan hebben, ter wijl op Java VA millioen ton suiker on verkoopbaar ligt. Het streven der regeering naar handha ving van den gouden standaard vond bij vele leden onvoorwaardelijke instemming Sommige ledon daarentegen gevoelden voor een gematigde on beheerschte dovalua tie van den gulden. Zij achtten daarin voor den handel een groot voordeel gelegen Bo vendien zullen naar-hun meening Neder land en Indië op den duur daaraan toch njet kunnen ontkomen. Zij achtten 't beter thans vrijwillig daartoe oVer te gaan. dart er later door de omstandigheden toe te wor den gedwongen. Wat den politieken toestand betreft, meen de een der leden, dat er voor de regeering reeds aanstonds een als het. ware uitge zochte gelegenheid bestaat om haar ver trouwen tegenover de intieemsche bevol king te toonen in den vorm van het ver- leenen van amnestie aan alle voor politie ke misdrijven gestraften, ook aan (lc ver oordeelde opvarenden van De Zeven Pro vinciën. Naar het oordeel van sommige leden is het ook in Indie noodzakelijk, niet alleen op links-, doch evenzeer op rechts-extremis- tische stroomingen een wakend oog tc hou den. Gewezen werd in dit verband od het ontstaan van enkele kleine partijen op in- heemsch-fascistischcn grondslag. 45 ets p. pond - 22 J ets p. half pond SCHEEPVAART AMSTERDAM— ENKHUIZEN HEROPEND. Enkhuizen, 18 Jan. Hedenmorgen is de stoomboot „Vereeniging I" van den Enk- huizer Stoombootdienst erin geslaagd door de ijsversperring bij de hoek van Leek heen te breken. De vaart voor stoomschepen tus- schen Amsterdam en Enkhuizen is hier mede heropend. Q Tien lijken aan land gebracht De bemanning wilde niet van boord. De secretaris van de Noord- en Zuid Hollandsche reddingmaatschappij deelt one nog de volgende bizonderheden mede, in verband met de stranding van het Engel 6che stoomschip op dc Eilandsche gronden nabij Texel. Nadat gisteravond door het Engelsche schip noodseinen waren gegeven, is de mo torreddingboot Eierland van Cocködorp naar het gestrande schip gevaren en daar te ongeveer kwart voor 11 aangekomen. De „Eierland" is geruimen tijd in de nabijheid van het Engelsche schip gebleven. De be manning van dit schip wilde evenwel niet van boord. Het gaf den indruk alsof zij zich over hun toestand heelemaal niet ongerust maakten. De bemanning van de „Eierland" beeft getracht met hen te spreken en hui medewerking te krijgen om aan boord van het gestrande schip te komen, doch de be- mailning wilde geen vanglijn van de red dingboot aannemen. Hierop i6 de motor reddingboot „Eierland" naar De Cocksdorp teruggekeerd, alwaar zij te 2 uur 's nachts aankwam. De motorreddingboot „Brandaris" van Terschelling is te omstreeks 11 uur even eens bij bet gestrande schip aangekomen en is den geheelen nacht in de nabijheid gebleven Om één uur des;nachts heeft de Brandaris" gevraagd of de bemanning bet schip wilde verlaten Zij Inreeg hierop een ontkennend antwoord De „Brandaris' is daarna gedurende deri geheelen nacht in de nabijheid van het gestrande schip gebleven De positie van het schip was toen niet ge vaarlijk. Bij het aanbreken van den dag is de „Brandaris" het gestrande Engelsche schip zoo dicht mogelijk genaderd en heeft geconstateerd, dat een der sloepen was ver dwencn cn dat geen leven meer aan boord was te bekcnnncn. Het vermoeden rees toen. dat dc bemanning op onverantwoordelijke wijze met de eigen sloep het schip in den nanacht had verlaten, niettegenstaande de reddingboot in de nabijheid lag Hiervan is rapport uitgebracht aan de plaatselijke commissie van dc Noord- cn Zuid Holland sche Redding Maatschappij te Texel, die daarop de motorreddingbóót „Eierland" wc derom heeft uitgezonden om een onderzoek in te ptellen naar de sloep van het gestran de 6chip. Negen lijken op de Vlichorst gevonden. De motorreddingboot „pierland" is om half één hedenmiddag te De Cocksdorp te ruggekeerd. Zij rapporteerde op den Vlie- horst negen lijken te hebben gevonden van het gestrande Engelsche schip. Een der leden van de bemanning van de redding boot is bij dc lijken achtergebleven. Niet Oxford maar Oakford. Het gestrande stoomschip blijkt Oakford to boeten, toebehoorende aan de reederij Ch. Strubin en Co. to Londen. Het was ou ge veer 600 ton groot, werd in 1900 gebouwd en had een bemanning van elf koppen aan boord. Op de zandbank Vlichorst is op eenigen afstand van de gevonden lijken later ook de sloep van bet gestrande schip ontdekt Zoodra het mogelijk i6, zal men trachten aan boord van de Oakford te komen, om aan boord een nader onderzoek in te stel len. Wanneer zich nog iemand aan boord bevindt, dan verkeert hij niet In levensge vaar. Er 6laan thans geen golven over het 6chip. De noodlottige afloop van deze stran ding is geheel aan de bemanning van het stoomschip zelf te wijten. Toen de reddingbooten Eierland en Bran daris in de nabijheid van het 6Chip waren, zou het mogelijk zijn geweest alle opva renden van boord to halen. De bemanning wilde toen echter het schip niet verlaten. In den loop van den nacht heeft de sleep boot Holland van Terschelling nog draad loos aan do Oakford geseind, dat de beman ning niet in eigen boot van boord mocht gaan, daar dit levensgevaarlijk was. Het is nog niet bekend of deze boodschap aan boord is ontvangen. Dc reddingboot Eier land zal trachten de lijken te bergen. De kans dat zich nog iemand aan boord be vindt is zeer geringL De reddingboot zal zich hiervan zoo spoedig mogelijk op de hoogte stellen. De Cocksdorp, 18 Jan. Vanmiddag om half vijf heeft de reddingsboot „Eierland" de op dpn Vliehors gevonden lijken te De Cocksdorp aan land gebracht. Men heeft niet negen, doch tien slachtoffers aange troffen. Een der lijken lag namelijk onder den gekenterden sloep. Het lijk van den kapitein Perlitt is geïdentificeerd. Op bet oogenblik wordt nog een lid van de beman ning van de „Oakford" vermist. Morgenochtend zal onder dc persoonlijke leiding van den heer Dc Booy, secretaris van de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij, aan boord van het gestrande schip een onderzoek worden ingesteld, of er zich nog iemand op de „Oakford" be vindt. De lijken zijn opgebaard in het lij kenhuis van het kerkhof te Dc Cocksdorp. Twee op de slachtoffers gevonden horlo ges zijn blijven stilstaan resp. op 5 uur cn op 6 minuten voor vijf. Op den vuurtoren zou men om vijf uur nog lichtsignalen hebben waargenomen, doch dit wordt onmogelijk geacht. De deelneming van dc eilandbevolkin, met de ramp is algemeen. MOTORSCHIP IN NOOD. Ilans weert, 18 Jan. Het motorschip ,Dina", kapitein Oom, geladen met zand en bestemd voor Goes, heeft hedennacht tenge volge van den hevigen storm op dc Oostcr Schelde het roer verloren on is van anker losgeslagen en gaan drijven. Later is het schip op de Nceltjc Jans Roggeplaat om hoog gevaren en blijven zitten. Dc redding boot van Burgsluis. welke was uitgevaren om dc uit 3 personen bestaande bemanning te redden, moest onverlichter zako terug- keeren, daar deze het schip niet wilde ver laten. De motorboot „Zeehónd" kapitein Breen, welke van Wemcldinge was uitge varen om tc trachten de „Dina" te bergen, mocht het met veel moeite gelukken het schip vlot tc sleepen en te Colijnsplaat in do haven binnen te brengen. Daar zal het schip leeggepompt worden. OPRUIING TOT DIENST- WEIGERING. Dc rechtbank te Groningen beeft II W. E„ redacteur van De Arbeider, wegens op ruiing bij geschrifte in het openbaar tot een strafbaar feit (dienstweigering) veroordeeld tot 1 rnaaud gevangenisstraf. Dc eisch luid de 3 maanden. „DE NIEUWE PERS". Volgens de „Avondpost" is Woensdag het faillissement aangevraagd van bet week blad „Dc Nieuwe Pers," dat de vorige weck niet meer verschenen is. Dc rechtbank hield deze aanvraag een week aan. Het deficit moet ongeveer 50.000 gulden bedragen. 743 1354 743 1354 GARAGE LENSINK Hoogeweg 49. 743 743 1354 1354 Amersfoort. 25 Januari De Zwaan. Vcrkooping van een tweetal heerenhuizen. 8 uur n.m. 26 Januari. „Het Boompje." Verkooping van boomen en houtgewas van gemeente wege. 11 uur v.m. B a a r n. 23 Januari. De Roskam. Hout- verkooping de Hoogc Vuurscbe. lO'/s uur v.m. 31 Jan. Villa Zuidpunt, Eemnesserweg 88. Vcrkooping van een inbocl. 10 uur vjn. Sell erp en zeel. 24 Januari. „De Prins.'' Houtverkooping. ll'A uur v.m. Woudenberg. 22, 23 en 25 Jan. IToutverkoopingen resp. in Café Plattenberg, in de Harmonie cn aan de Pyramide, alle om 10'A uur v.m. UITGIFTE VAN VALSCHE ENGELSCHE BANKBILJETTEN. Don Haag, 18 Januari. De rechtbank heeft lieden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 45-jarigen koopman L. B., gebo ren te Novograd-Wolinsk, laatstelijk wo nend to Berlijn, en den 49-jarigen koopman H. de R., commisslonnair, wonende te Rot terdam, thans beiden gedetineerd, die op 4dezer hebben terecht geslaan wegens uit gifte van valsche Engelsche bankbiljetten. De rechtbank veroordeelde don eersten verdachte, L. B., wegens het opzettelijk in voorraad hebben van valsche Engelsche bankbiljetten, waarvan de valschhcid hem bekend was, met het oogmerk om ze als echt en onvervalscht uit te geven, tot 6 jaren gevangenisstraf, met aftrek van 2 maanden voorarrest en den tweeden ver dachte, II. de R., wegens het verschaffen van inlichtingen cn het bewegen van een ander tot afgifte van voornoemde bank biljetten, welke poging evenwel niet is ge slaagd, tot 4 jaren gevangenisstraf, even eens met aftrek van 2 maanden voorar rest. De eisch tegen beide verdachten luidde 6 jaren gevangenisstraf. JEUGDIGE ONBEZONNENHEID. Met 15 gestraft. Amsterdam, 18 Jan. Op 25 April van het vorig jaar was een troep militairen te Kaarden, onder leiding van een luitenant en ccnige sergeants aan het oefenen met gas maskers. Een smidsknecht een jongen an 17 jaar die per fiets passeerde, riep hen het minder vriendelijke woord „moor denaars" toe.. Een klacht wegens belcedi- ging had tengevolge, dat hij door den kin derrechter mr. Boon tot zos maanden tucht huisstraf werd veroordeeld. De officier van justitie, rnr E. Overbosch, ond de straf te hoog cn ging in beroep. Voor het Mof verklaarde de jongen, dat hij geen anti-militairist was en in onbezonnen heid had geroepen. De próc.-gencraal mr. Bauduin was het met den officier eens, ook hij vond dc straf tc hoog. Hij requircerde één maand tucht school voorwaardelijk. Het Hof, heden arrest wijzend, veroor deelde 'den jongen tot 15 boete, subs. 1 week hechtenis Trap het koren niet plat om een klaproos te plukken. door BASIL KING (Uit het Engelsch). HOOFDSTUK XXVI. Na de eerste tien dollar, die hij van zijn bezit in New York had afgenomen, ver teerd te hebben, voelde Tom de neiging op komen om Honeybun te vertellen hoe hij dóór Maisie Danker in den knoei was ge raakt, Die tien dollar waren als sneeuw voor de zon weggesmolten. Toen hij het papier, om dat geld los tc krijgen, bad ge- teekend, hoopte hij dat hij er tot het voor jaar genoeg aan zou hebben, want dan zou Maisie vertrekken. Hij zag wel tegen dat vertrek op, maar begreep toch, dat de licht zijde ér van was, dat hij van af dat oogen blik zijn geld bij elkaar zou kunnen houden Die tien dollar kon hij. als het dan noodig was, wel missen. Maar meer dan tien En toen Maisie wist, dat hij tien dollar van de bank had genomen, werden haar eischen grooter. Voor beiden beteekende dat geld een fortuintje, waarover hij echter anders dacht dan zij. Hij wilde het bij heel kleine beetjes uitgeven, want hij keerde eiken stui ver wel tienmaal om, maar zij wilde hel geld zoo gauw mogelijk opmaken, want als Tom de eerste tien van de bank had geno men, dan kon hij het voor de tweede, derde en vierde maal even goed doen. Het was geen spilzucht, die haar opzweepte, 't was louter levensvreugde. Tom gaf aan zijn opwellende gedachte om Honeybun met de zaak in kennis te stellen, geen gehoor. Ook niet na de twee de tien dollar, en evenmin na dc derde. Maar toen hij den vierden keer tien dollar van zijn schat had afgenomen, voelde hij zich zoo ongelukkig, dat hij naar een ver trouweling zocht. En toch voelde hij zich niet diep onge lukkig, maar meer alsof hij een heerlijk vergif innam. Als Maisie tevreden ware geweest, dan zou de winter een paradijs voor hem geweest zijn. Maar telkens als hij een bui van zuinigheid kreeg, lachte zij liern uit. „Er is niets, waaraan ik zoo'n hekel heb, ils aan iets goedkoops. Als een jongen me niet die dingen kan geven, waarvan ik houd, dan kan hij voor mijn part ophoe pelen". Telkens cn telkens zwoer Torn, dat hij dan maar zou „ophoepelen". Hij bleef een dag, soms twee, drie dagen weg. Maar dan kreeg zij het in haar hoofd hem in de donkere gang van het huis te ontmoeten, haar armen zonder een woord te spreken om zijn hals te slaan en hem een van die kussen te geven, die hem weer tot den ouden slaaf maakte. Dan was hij weer be reid tot de gekste dingen voor haar; hij kon er niets aan doen. Tien, twintig, der tig. veertig dollar, ja, de heele zuinig be waarde erfenis van Martin Quidraore, don man. die niet meer dan een vage herinne ring voor hem was geworden, had hij <»r graag voor over, als zij hem nog eens zóó zou willen kussen. De gezonde afleiding, die hij door het met de Ansley's verkregen contact had kunnen hebben, verkreeg hij niet, omdat Guy door zijn ouders om gezondheidsre denen mee naar Florida zou worden ge nomen. Tom vernam dit van juffrouw Ansley een paar dagen na den terugkeer van haar vader en moeder uit New-York. Op een raiddag toen zij beiden van school naar huis gingen, ontmoetten zij elkaar op hun weg naar het Louisburg Plein. Zelfs in haar kleercn. die zij buitenshuis droeg, zag zij er eigenaardig volwassen uit en had ook nu iets van een meisje uit Kam- bodja. De bruine, grove gekeperde stof, die zij droeg, was doorwerkt met een beelje goud en een beetje rood. Haar muts, die wat leek op een fez, was aan de linkerzij versierd met een klein, rood vlerkje, met gouddraad afgezet. Maisi zou het rood meer op den voorgrond hebben laten ko men, om zelf meer in liet oog te vallen. Een meisje als Iiildred had zoo'n vlag niet noodig. Haar ziende voordat zij hem zag, was hij benieuwd of zij zou toonen hem te her kennen. In Harfrey deden de meisjes, die hij hij de Tollivants ontmoette, en die zich zelf exclusief noemden, op straat alsof zij hem niet kenden. Dat had hem altijd erg gehinderd, en nu wachtte hij in zekere spanning of hij opnieuw zou worden ge kwetst. Maar zoodra zij hem zag, knikte zij hem toe en glimlachte. „Guy is veel heter", zei ze zonder te groeten „en morgen gaan we allemaal naar Florida. Guy en ik vinden 't niets prettig, maar moeder is bang. dat Guy opnieuw kou zal vatten, en vader moet in alle ge val in Washington zijn. We gaan dus weg". Hoewel Tom maar een kort eindje naast haar had geloopen, trof hem haar vrien delijkheid. Zij was het eerste meisje, dat behoorde tot dien stand, waarvoor hij geen ander woord kende dan „de deftigheid", dat zich niet schaamde om op straat met hem te worden gezien. Jongejuffrouw Ans ley hield zelfs een poosje stil, toen zij aan het huis waren gekomen om tc praten over school. Zij was hij juffrouw Winslow, waar zij het prettig vond. Het speet haar op reis te moeten, omdat zij dan later zoo'n boel werk had in to halen. Zij zou graag naar Radcliffe gaan, als Guy naar de hoogeschool van Harvard ging, maar tot nu had haar moeder daar geen ooren naar. Tijdens deze terloopsche opmerkin gen scheen het Tom toe, dat zij iets af legde van haar air van dame van de we reld. Wat hern zelf betrof, verloor hij een beetje van het ontzag, dat zij hem inboe zemde. Toen gingen zijn gedachten weer uit naar zijn verlangen om zijn hart uit te storten aan iemand, dien bij kon vertrou wen, en wicn hij alles kon opbiechten. Hij was bezig Honeybum tc bedriegen en dat \ond hij meer dan schandelijk. Als Ilonev- bun zijn vader ware geweest, dan zou bet heel wat anders zijn. Vaders werken nu eenmaal vanzelfsprekend voor hun zoons, en vinden het heel natuurlijk dat die niet oprecht jegens hen zijn. Maar er bestond volstrekt geen reden waarom Honeybun voor hem werkte, en daar hij dit toch deed, bestond er allo reden voor 'lom, die de voordeelen daarvan trok, loyaal jegens hem tc zijn. En hij was niet alleen niet loyaal, maar al zoover gekomen, dat hij den man als blok aan het been voeidc, een gedachte, waarom hij zich zelf ver- wenschte, en die hij voelde dat oen schandelijke ondankbaarheid was. En toch kon hij die gedachte niet van zich afzetten. Er waren dagen, waarop Honeybun's ma nier van spreken, zijn manier van eten, do onsmakelijk© lucht, die van hem uitging, die zwarlo lap op zijn oog, hem met weer zin vervulden Een groote, stevige jongen, die afhankelijk was, heelemaal afhanke lijk van een ruwen dokwerker, die een in breker was geweest en in de gevangenis had gezeten! Dat was gewoon onzinnig. Als hij plotseling in dezen toestand ware geweest, dan zou hij dien bepaald geen week hebben uitgehouden. Maar die was niet plotseling gekomen; die toestand was aan alle kanten om hem heen gegroeid, cn hield hem nu als met vangarmen, waar aan hij niet kon ontkomen, vast. (Wordt vervolgd). Dag in, dag uit van 's morgens vroeg tot 's avonds laat heeft de onverwoestbare Stofzuiger onafgebroken gedraaid. Zegt U dit nog niet genoeg? 27.50, I 35.—, f 42.50, 1 50.—. 3 jaar garantie. Nederlandsch Fabrikaat. Geen omzetbelasting verhooging. Alleen verkrijgbaar Utr.straat 3S. Telef. 1825. Iloofdvertegenw. St.ofzuigerhuis „Electro Foil",

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5