bescherming der openbare orde i g888a88888b8aa minister oud aan de grens vindt beerta navolging? HET WETSONTWERP DER REGEERING 8 M. H. VAN RAALTE a Redactie dikwijls te vaag Wollen Bourrette 8 8 8 O 8 8 8 8 8 8 8 8 M. H. VAN RAALTE :88888888, JÜ888 8 Heeft het A.N.W.B.-adres al geholpen? HET DRAMA TE WEERT A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE O AMERSFOORT Voorloopig Verslag der Vaste Commissie voor Privaat en Strafrecht Aan liet voorloopig verslag, uitgebracht door do vaste Commissie voor Privaat- cn Strafrecht, In wier handen dit wetsontwerp is gesteld, wordt het volgende ontleend: De wcnschelijkheid, een aantal bepalin gen van het Wetboek van Strafrecht, welke betrekking hebben op de openbare orde, to herzien, wordt door de Commissie erkend; over den omvang, welken een dergelijke herziening behoort te hebben, loopen de meeningen echter uiteen. Meenden eenige loden, dat het ontwerp te ver gaat, sommige andere leden waren van oordeel, dat nadere voorzieningen ook op het gebied van het vereenigingsrecht niet achterwege kunnen blijven. Daarnaast bleek de Commissie een stemmig in haar aanvankelijk oordeel, dat uitbreiding van de preventieve hechtenis tot het misdrijf van het voorgestelde art. 137a (beleediging van het publiek gezag of van een openbaar lichaam of een openbare instelling) niet wenschelijk is, althans niet wordt gerechtvaardigd door de 6obere op merking, welke daaraan in de memorie van toelichting wordt gewijd. Voorts worden de groote bezwaren, welke aan sommige der ontworpen bepalingen wegens haar vaag heid verbonden zijn, eveneens door de ge- heele Commissie gevoeld. De Commissie beschouwt het wetsont werp als vérstrekkend en is van meening, dat het in een rustige sfeer behandeld dient te worden; daarom acht zij het een voor deel. dat do Regeering het ontwerp heeft ingediend buiten ieder verband met speciale gevallen. De to regelen materie kan nu in haar algemeenheid worden bezien. Niettemin waarschuwden ccnige leden tegen te 6pocdig toegeven aan de stemming van het oogenblik. Verscheidene leden waren van meening. dat het noodzakelijk is, op te treden tegen de excessen van hét anti-semiti6me; één hunner beschouwde het nemen van daar tegen gerichte maatregelen zelfs als het urgenste probleem, dat door het thans in behandeling zijnde wetsontwerp wordt be streken. Eenige leden legden er den nadruk op. dat do ontworpen bepalingen in haar geheel een goede 6tap beteekenen om het afsnijden van verschillende misbruiken en het noode- loos toespitsen van tegenstellingen tegen te gaan. Deze leden meenden, dat een optre den tegen excessieve uitingen in het alge meen de sympathie van ons volk heeft Aan deze beschouwingen voegden zij toe. dat het ontwerp in zekeren zin een afwij king beteekent van den individuali6tischen aard van ons strafrecht; zij zagen daarin een socialen inslag; de besschcrming die de wet in het algemeen slechts verleent aan individuen, zal worden uitgebreid tot groe pen. Een dezer leden zou verder willen gaan cn collectiviteiten niet alleen beschermen, doch ook aansprakelijk stellen. Eenige andere leden vulden zulks in zoo verre aan, dat zij het denkbeeld, groepen van personen als zoodanig strafbaar te stel len, verwierpen, maar toch de bron van veel kwaad zagen in de collectiviteiten, die, niet het minst onder de opgroeidende jeugd een verkeerden geest kweeken. Wil men dus dien verkeerden geest, die het misbrui ken van do volksvrijhcden aanwakkert, be strijden. dan moet men tegen die groepen als zoodanig optreden. Deze leden zouden een uitbreiding van de wet op het recht van vereeniging en vergadering overwogen willen zien, in dien zin, dat een vereeniging niet alleen in etrijd met de openbare orde geacht zou kunnen worden wegens haar doel, zooals art. 3 dier wet thans bepaalt, doch eveneens haar feitelijke werkzaam heid. Deelneming aan zulk een vereeniging zou krachtens art. 140 W. v. Str. kunnen worden gestraft. Van andere zijde werd tegen dergelijke denkbeelden krachtig gewaarschuwd. Eén dezer leden noemde denkbeelden, zooals door de hiervóór aan het woord zijnde leden naar voren gebracht, fascistisch en een uiting van extremisme. Het lid, dat de mogelijkheid van collec tieve aansprakelijkheid het eerst ter 6prakc bracht, wees erop, dat maatregelen, als door hem wenschelijk geacht, dienen om den bestaanden Staatsvorm te beschermen en geenszins als fascistisch kunnen worden beschouwd In ieder geval moet z.i. worden nagegaan, of bladen, die zich aan strafbare feiten schuldig maken, niet kunnen worden verboden. Een ander lid meende, dat de voorgestelde bepalingen in zooverre aan vulling behoeven, dat mogelijk gemaakt moet worden ontzetting uit het passief kies recht bij veroordeeling wegens opruiing. Met deze gedachte konden eenige leden zich wel vereenigen; eenige andere leden konden hiermede echter niet instemmen Naar aanleiding van geuite vrees omtrent het indringon van de politiek in het straf recht merkten do leden, die in het wetsont werp ook andere dan de door de Regeering voorgestelde voorzieningen opgenomen zou den willen zien, op, dat het op zichzelf, verstandige streven om de 6feer van de poliliek zooveel mogelijk uit het strafrecht verwijderd te houden, toch zal moeten af stuiten op zoodanige gedragingen, die de 6feer van het strafrecht brengen in de politiek. Ten aanzien van verschillende onderdoe- len van het ontwerp werden door of uit de Commissie vele vragen gestéld betreffende de interpretatie der verschillende bepalin gen ervan O.a. werd bij do paragraaf van strafbaar stelling van politieke beleediging van het openbaar gezag of van openbare instellin gen, opgemerkt dat nadere toelichting hier zal noodig zijn en gevraagd: Vallen, om maar enkele voorbeelden te nocnicn, do vrijwillige burgerwachten, het leger, alle bedrijven van publiekrechtelijke lichamen onder dc omschrijving, die belee diging van dcrgclijko instellingen tot een strafbaar feit maakt? Zoo ja, gaat dan de bepaling niet veel to ver? Voorts werd ge vraagd, of onder „het openbaar gezag'' ook dat in het Rijk buiten Europa valt. Al deze vraagpunten wijzen op mogelijkheid van een ruime en weinig begrensde toepassing waartegen vooral bij een strafbepaling groote bedenkingen bestaan. Ook bij paragraaf 3: Strafbaarstelling van publieke beleediging van groepen van dc bevolking of van ten deele tot dc bevolking behoorende groepen van personen, gevoelt de Commissie zeer sterk het bezwaar, Jat de tekst der ontworpen artikelen vaag is. Wat moet worden verstaan onder „een groep van dc bevolking"? Behooren daartoe alleen groepen, die op de een of andere wijze zijn georganiseerd? Of is het voldoen de, dat de leden van zulk een groep zich onderscheiden door een gemecnschappeüj- ken godsdienst, ras, taal, politieke of zede lijke overtuiging? Of is de bepaling nog veel ruimer en omvat zij allo groepen van personen, die op welke wijze ook een gemeenschappelijk kenmerk hebben? Iedet houvast voor de uitlegging ontbreekt hier en het is wel zeer moeilijk, de kracht en Je al of niet noodzakelijkheid van een bepa ling als deze te beoordeelen. Hoewel de Commissie erkent, dat do mo gelijkheid tot hel vervolgen van klachtmis drijven, ook indien do gelaedeerde geen klacht heeft ingediend, in een enkel geval wellicht gewenscht kan zijn, is zij toch van oordeel, dat dit onderdeel van het ontwerp niet moet worden aanvaard. Beleediging van particulieren behoort naar do mecning der Commissie een klachtmi6drijf te blij ven. Doch dan rest niet anders dan het in de mem. van toelichting genoemde geval van beleediging van een ambtenaar 'n privé. Nu komt het der Commissie voor,, lat dit ecno geval geen voldoende aanleiding is om een tamelijk ingrijpende wijziging te brengen in de bepalingen onzer wet om trent het vervolgen van klachtdelicten. Tenslotte zouden enkele leden gaarne van dc gelegenheid, dat de omschrijving van verschil eride verspreidingsdelicten door de wetgever zal worden gewijzigd, gebru'k willen maken om een leemte in het artikel betreffende Godslastering weg te nemen Art. 347 stelt immers wél strafbaar don gene, die zich in het openbaar.door sma lende Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat, doch niet dengene, dio eens anders krenken le uitlatingen van dien aard verspreidt. Toch Is het rationeel, deze verspreiding evenzeer strafbaar te stellen als de uitlating zelf Daarom werd aangedrongen op een aanvul ling van het ontwerp met een nieuw artikel dat overeenkomstig de reeds voorgestelde redactie der verspreidingsartikclen zou kunnen worden geredigeerd. Enkele leden 6telden nog de vraag of naar dc meenmg van den minister de artt. -418 en 419 vol- doenden waarborg bieden, dat bij persde licten een verantwoordelijke dader kan worden achterhaald. AFD. STOFFEN. IVij ontvingen voor Wollen Voorjaars japonnen in fijne Pastel-kleuren de soupele moderne stof. AFD. BONN ET ERIE. In combinatie met de slof fen, KNOOPEN in nieuwe kleuren en vormen. Ilij heeft het wel opvallend goed getroffen, zegt de A.N.W.B. JANEERING BLOEMISTERIJ. De voorzitter der voorloopige commissio voor advies inzake de 6aneering der bloe misterij zal zeer spoedig een advies aan den minister van Economische Zaken kun nen voorleggen. Ter informatie van belanghebbenden, aangaande de plannen, welke in overleg met de vertegen woord igers der organisaties zijn vastgesteld, kan worden gemeld, dat Jeze plannen 6trekken tot stabilisatie van den toestand, zooals deze in 1933 was Het voornemen bestaat om een teeltver gunning te geven aan personen, die het vak beoefenen in den omvang, waarin dit door hen in het afgeloopen jaar geschiedde. Er wordt aan de stichting van een crisisorga nisatie gedacht naar het voorbeeld van de kweekersorganisatie in het bloembollenvak, STEUN AAN GRIENDBEWERKERS. De Minister van Economische Zaken heeft erkend als producenten van crisis producten: alle in Nederland gevestigde bewerkers van griend. Uit het Landbouw Crisisfonds zal ter nadere verrekening aan de genoemde verwerkers steun worden ver leend ten bedrage van ten hoogste twintig duizend gulden, overeenkomstig het regle ment voor steun aan de griendcultuur Blijkens dit reglement wordt uit het Land bouw-Crisisfonds aan erkendo bewerkers voor het maken van witte zesvoets en witte vijf cn een half.voets houten hoepels, een bijdrage verleend van ten hoogste t— per duizend stuks zeavoet6- en 1.50 per duizend stuks 5-voetshoepels. EIERPRODUCTEN. In de Crisis-Rcslitutiebeschlkking (Eicr- producten), 1931 III, deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat ten behoeve van de pluimveehouders uit het Landbouw- Crisisfonds vergoed zullen worden bij uit voer van dc navolgende crisis-producten, de daarachter vermelde bedragen per aan tal of eenheid: a. voor eenden- en kippeneieren In schaal 0.60 per 100 stuks; b. voor niet meer in 6chaal aanwezige bestanddeelen van vogeleieren, bewerkt of onbewerkt, verwerkt of onverwerkt, 0.15 f per R.G. bruto. Als groep van producenten van crisispro ducten is erkend: de in Nederland gevestig de pluimveehouders. De A.N.W.B Toeristenbond voor Neder land, schrijft ons: In de dagbladen is een interview verschc ncn met Minister Oud, teruggekeerd van een driedaagschen inspectietocht per auto langs onze Zuidgrens, zulks in verband roet het adres van den A.N W.B. over de gevaren welke daar den toerist bedreigen van de zijde der onvoldoend herkenbare kommie- zen, die schieten, als men hun stopsein niet opvolgt Minister Oud heeft verklaar!, dat de publiceerde opmerkingen sterk overdreven zijn en dat de z.i is afgegaan op inlichtingen, welke op lichtvaardige wijze zijn verstrekt. Zulks zegt Zijne Excellentie op grond van het feit, dat hem, hoewel in cognito reizend, niets onaangenaams overkomen, hij is eenige malen ons land binnengereden, heeft de kommiezen roet hun vlag en zwaak-nde lamp direct opge merkt en bovendien geconstateerd, dat deze, als hij hun stopbevel niet had opgevolgd niet geschoten zouden hebben, maar een tweeden post, eenige honderden meters ver der opgestjld, gewaarschuwd zouden heb ben, een spijkerplank u»t te leggen, terwijl deze tweedu post pas schoot, als men ook daar niet stopt. Minister Oud acht zulk een regeling voor den „normalen toerist" ruim voldoende en verzekert bovendien, dat voor zoover noodig, verbeteringen zullen worden aangebracht, terwijl het personeel nog eens nadrukkelijk crop is gewe-zen, met schieten uiterst voorzichtig te zijn Wij willen gaarne onze buitengewon hulde brengen aan dezen Minister, die niet schroomt, zich binnen de gevaarlijke grens- zöne te begeven om daar het door ons ge signaleerde gevaar persoonlijk te onderzoe ken; maar ook als wij aannemen, dot zulk een di iedaagsch bezo?k van een minister al dien tijd onopgemerkt kan zijn gebleven, dan nog vragen wij ons af, of Z Exc. de honderden automobilisten, die zulke geheel andere ervaringen opdeden, niet ten on rechte van overdrijving beschuldigt. Toeris ten rijden niet, zooals Z. Exc., als passagier in een rustig gangetje in een auto. met de vooropgezette bedoeling, te trachten, een kommies te ontdekken; wij nemen onvoor waardelijk aan, dat ieder automobilist, als men hem de opdracht geeft op een bepaald traject een kommies te ontdekken, den man ook ziet, terwijl hij hem zonder die op dracht eenvoudig niet opgemerkt zou heb ben. Maar wij vragen: is het de taak van den toerist, te zoeken en te speuren naar den met karabijn ep revolver dreigenden grensbeambte? Of heeft deze laatste tot plicht, zich op voor den oningewijden di rect opvallende wijze op to stellen? Honderden automobilisten, die geregeld de grens passeeren, zullen Z. Exc. kunnen vertellen, dat Z Exc. het wel opvallend goed'getroffen heeft; zulk een model-opstel ling (twee groepen kommiezen met vlag, lamp en spijkerplank) vindt men misschien op enkele druk-gebruik te emokkelwegen, maar elders nergens. De spijkerplank ligt in de meeste grenskantoren ongebruikt in een hoekje; Z. Exc. informeere maar eens langs de Oostgrens-. Of de vlag óf de lamp ontbreekt gewoonlijk; zwakke zaklantaarn tjes, door de ambtenaren zelf aangeschaft en met een rood papiertje beplakt, vormen het sein, dat bij niet gehoorzamen, gevolgd wordt door een kogel Dubbele posten, als door Z. Exc. ontmoet, zijn voor den norma len toerist uitzondering: hij ontmoet als re gel hier en daar patrouilleerende kommie zen, in plaats van de op va6te punten opge stelde modelcombinaties, welke Minister Oud waarnam. Het verschil tusschen de ervaringen van honderden particulieren en die van Z. Exc. is dus wel heel groot, zoo groot, dat wij ons hierover verheugen, want wij zien hier in de aanwijzing, dat er sinds de publicatie van ons adres al wat veranderd is en dat Ministers order, met schieten uiterst voor zichtig to zijn, wordt opgevolgd. Wij vroegen Z. Exc.: geüniformeerde be ambten met duidelijke lampen en stoptee kens. Wanneer daar nu nog aan toegevoegd wordt een opstelling in twee groepen, zoo dat men tweemaal gewaarschuwd wordt eer de kogels fluiten, uan overtreft dit onze vvenschen en wij zu'len daarvoor slechts dankbaar kunnen zijn. Dooh wij herhalen onze vraag om betere herkenningsteekens; de Minister zag een keurige nationale vlag, na een rogennacht zou Z. Exc. ditzelfde doek opgetwijfcld ovenals iedere „nor male toerist" niet meer herkend hebben evenmin kan een zaklantaarntjo mot uitge put batterijtje aanspraak maken op den naam van „lamp", cn evenmin is de spij kerplank voor Jien, die niet, zooals de Mi nister, tot dc ingewijden behoort, een her kenbaar voorwerp. Dat men zich al deze moeite wil geven, apprecieeren wij, doch het woord „halt" uit reflecteerendc letters (cvengemakkelijk mee te dragen als een spijkerplank) lijkt ons dan nog nuttiger. Wanneer de door den Minister waarge nomen maatregelen, a'dus aangevuld overal langs de grens in praktijk worden gebracht en den kommiezen wordt verbo den, zich de tallooz* afwijkingen te veroor loven, welke wij aan Z. Exc, signaleeren (cn waarvan thans plaat6, datum en naam van den betrokkene aan Z. Exc. zullen worden medegedeeld), dan twijfelen wij niet of de kogels, welke tot vóór 's Ministers reis da gelijkt langs deze wegen werden afgevuurd blijven voortaan in de karabijnen en revol vers, zeer tot genoegen van d^n tot heden maar al te vaak doodelijk-verschriktcn toe rist. DE SCHEEPVAART ENKHUIZEN—URK V.V. HERSTELD. E n k h u i z e n, 19 Jan. Hedenmiddag is de Urker postboot te Enkliuizcn aangeko men. Dit is de eerste maal sinds 4 Decem ber, dat er scheepvaartverbinding is tus schen Urk en Noord-Holland. Dc boot heeft weinig ijs ontmoet cn de overtocht is in normalen vaartijd volbracht. Met ingang van morgen wordt de gere gelde postdienst UrkEnkhuizen v.v. her vat. VALSCHE STEMPELS. Amsterdam, 19 Jan. Drie boeren, woonachtig in do nabijheid van Amersfoort hadden, ter ontduiking van de varkens- crisiswet gebruik gemaakt van valsche stempels. Dc rechtbank te Utrecht veroordeelde hen deswege resp. tot 5 maanden gevangenis straf, 200.— boete of 40 dagen cn 200.— of 40 dagen. Vandaag diende de zank in booger beroep voor het Hof, alhier. Dc procureur-generaal requireerde re6p. vijf maanden, één maand cn één maand gevangenisstraf. Arrest over 14 dagen. MINISTER DECKERS BIJ DEN PRESIDENT DER SPAANSCHE REPUBLIEK. Madrid, 19 Jan. (V.D). De Nedcrland- sche minister van Defensie, Mr. L. N. Dec kers, dio een gedeelte van dc reis van lI.M.'s „Hertog Hendrik" heeft meege maakt, arriveerde gisteren van Valencia te Madrid. Heden heeft hij een bezoek ge bracht aan het presidentieel palei6, waar hij door den president der Spaansche re publiek Alcala Zamora is ontvangen. Minister Deckers1 vertrekt Zondag a.s. uit dc Spaanscho hoofdstad om naar Neder land terug te keeren. DE VOORZITTER VAN DE O.S.P. OP VRIJE VOETEN. Amsterda m, 19 Jan. De voorzitter van de O.S.P. do heer Schmidt, die eenigen tijd in de gevangenis aan den Amstelveenschen* weg heeft doorgebracht, is hedenmorgen oP rije voeten gesteld. Een honderdtal geest- erwanten was in de nabijheid van de ge vangenis- aanwezig om den heer Schmidt te ontvangen. Ilem werden bloemen aangebo den. Do pclitie maande daarna aan tot ver spreiding, waaraan gevolg werd gegeven Dc heer Schmidt iging per taxi naar zijn woning. Gemeente Veen in moei lijkheden Veen (N.-b.), 10 Jun. Hedenmorgen werd alhier een raadsvergadering gehouden, die uitsluitend belegd was in verband met een schrijven van dc ministers van binnenland- sche zaken en financiën, naar aanleiding van de door den Raad in zijn vorlgo ver gadering vastgestelde gcmoentebcgrooting 1934. De ministers stellen den eisch dat aan hun verlangens moot worden voldaan, aan gezien anders allo rijkssubsidies van he den af zullen worden ingehouden. Burgemeester Landweer waarschuwde ernstig tegen verwerping van de oischen van de regeering, omdat de gemeente Veen dan zeer waarschijnlijk de eerste opvolgster van do gemeente Bcerta zou zijn en van he den af, alle uitkeeringon aan armlastigen, werkverschaffing en steunverleening, zou ophouden. Met 4 tegen 2 stemmen besloot de Raad de cischon van de regeering te verwerpen. Alleen de beide wethouders stemden voor inwilliging der regeering6-cischen. De jeugdige daderdie weinig berouw ioonlstond gunstig bekend Weert, 18 Januari. De justitie is heden het onderzoek begonnen naar den moord, welke gisteren door den 15-jarigen Lambert Kampers op zijn oom is gepleegd. Dr. Hul6t uit Leiden hooft de sectie op het lijk verricht. Gebleken is, dat het slacht offer achter het linkeroor en in dc hartt streek door een kogel is getroffen. Na confrontatie met het stoffelijk over schot van den verslagene heeft de jongen bekend niet uit zelfverdediging, maar in drift te hebben gehandeld. Toen zijn moe der hem van den twist met zijn oom had verteld, is de jongen naar boven gegaan en heeft den man, die op bed lag te rusten, met twee revolverschoten van het leven boroofd, De moeder van den knaap is daar op naar boven gesneld, waarop do jongen een laken over het ontzielde lichaam heeft gespreid en een mes naast het bed heeft neergelegd. De dader toont weinig berouw over het gebeurde. Dc volle portee van zijn daad is met tot hem doorgedrongen. Dc jongen stond gunstig bekend, evenals het gezin. Het onderzoek wordt geleid doro den Of ficier van Justitie to Roermond, Mr. Rieter, die heden met de andere leden van hot par ket ter plaatse is geweest. Nog is komen vast te staan, dat er Dins dagnacht tijdens een feestje in een café twist tusschen de beide broers i6 ontstaan. Het is toen tot een handgemeen gekomen, dat echter nog goed is afgeloopen. K. heeft toen tegen zijn broer gezegd, dat hij hern niet langer in huis wilde hebben en dat hij a.s. Zaterdag zijn huis moest verlaten. Waarschijnlijk zal de jeugdige dader ter beschikking van de regeering worden ge steld. CRISISBOTERMERK. De crisiszuivelcentrale maakt bekend dat behoudens tusschentijdschc wijziging voor de wpek van 21 t.ra. 27 Januari de prijs van het crisisbotermerk en die van de vervoer vergunning voor buitenland.scho boter zijn vastgesteld op 1.— per K.G. EEN ROOD STRIKJE GEDRAGEN. Amsterdam, 19 Jan Conform den eisch van het O. M. veroordeelde de kan tonrechter rar. De Vries Feyens vanmor gen een communist wegens overtreding van het uniformverbod tot 5 boete. De man, die op weg was naar een com munistische vergadering in Bellovue, had een rood strikje gedragen. Een agent had hem in de Leidschestraat bekeurd. ZIE DE GROOTE ANNONCE BOVEN „DE KEITJES. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 „Waarom kijk Je met uit Je oogen, waar Je neen gaat „Hoe voor den drommel wéét lk. waar ik heen ga?- f Jnric7o\-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6