De brand in de telefooncentrale Een raadscommissie gevraagd Langdurig debat ONTWIKKELINGSGANG VAN DE RADIO INAUGURALE REDE VAN Prof. KOOMANS De een-zijband-zender Onze Postvliegers onderweg CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND Pijnlijke Kloven DE INVOERRECHTEN ONTDOKEN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE RAAD VAN AMSTERDAM De zaak wordi op politiek terrein gebracht Amsterdam, 2-1 Januari. In de heden gehpudon zitting van den Raad kwam in behandeling een voorstel van de leden Po lak c.s. (soc. dem.) om een raadscommissie in te stellen, ten einde na te gaan op welke wijze de brandgevaarlijkheid der centrales van de gemeente-telefoon kan worden ver minderd en welke technische maatregelen móeten genomen worden om bij een brand schade en overlast zooveel mogelijk te be perken. De heer Polak, die het voorstel verdedigt begint met enkele algeraeene opmerkingen en zegt. dat de govolgen van dien brand groot zijn. Men heeft gesproken van een politieken brand; spreker vraagt wie bevel heeft ge geven om den monteur Stevens te arreetee- ren. Spr. wil een uitvoerig exposé van het geen besproken is op de vergadering in den avond van den brand op het hoofdbureau van politie. De Burgemeester: Daar denk ik niet aan' Spr. vraagt: Denkt de wethouder daar ook zoo over? De wethouder: Ja. Spr meent, dat de Raad toch dient te we ten wat daar is gebeurd en of als gevolg daarvan de monteur is gearresteerd. Uitvoerig staat spr. stil bij een artikel in het dagblad De Telegraaf, waardoor het pu bliek werd ingelicht dal -jrcmeentepersoneel den brand heeft gesticht Deze mededeelingen zegt spr moeten afkomstig zijn geweest hoofdzakelijk van den directeur van de ge meentepersoneel. Ook politieke groepen hebben willen doen gclooven, dat de brand is gesticht door ge meente personeel. In dit verband wijst spr. op het Verbond van Nat Herstel dat een telegram zond aan den minister en op de Nat. Soc. Beweging Deze laatste verspreidde strooibiljetten, die een paniekstemming veroorzaakten. Daarin werd aan de communisten do schuld gege ven. Spr. vraagt of men daartegen niet had behopren op te treden. Spr. had verwacht dat de directeur van de telefoon nadrukke lijk zou hebben verklaard, dat hij van die fltróoit.ü/éftéh niets heeft geweten Prof. Woltjer (A.R.) zegt, dat de heer Po lak feitelijk een interpellatie heeft gehouden qn de zaak in een politieken sfeer heeft ge bracht. Bovendien heeft de heer Polak de directeur in het geding gebracht die zich niet verdedigen kan. Spr. heeft geen be hoefte aan het voorstel van den heer Polak c.s. rpaar spr. vraagt of een dergelijke com missie wel benoemd kan worden, want de gemeentewet zegt uitdrukkelijk, dat B. en \V. de taak hebben, die aan deze eventueele commissie zou worden opgedragen. rede van den heer. Polak eon woord van waardoering gemist, voor hetgeen in zoo korten tijd tot stand werd gebracht. Spr. brengt hier hulde aan de energie van den wethouder van do bedrijven, die dag en nacht in touw is geweest. Op den avond" van den brand is vergaderd i hot hoofdbureau van politic. Daar is men niet bijeen geweest om iemand In be schuldiging ta stellen, maar om maatrege len to nemen om de burgerij zoo spoedig mogelijk te helpen. Spr. brengt hulde aan het personeel van hoog tot laag voor het geen in de laatste weken is tot stand ge bracht. Er is een buitengewone arbeid ge- I presteerd. Alleen is het jammer, dat dit I moest gebeuren voor het herstellen van een ramp. Rapporten hebben B. en W. nog niet ont vangen. Zij kunnen dus niet worden over gelegd. Komende lot de opmerkingen, gemaakt over strooibiljetten zegt spr., dat do ver- I spreiding daarvan ver, over de grens van het geoorloofde is gegaan. Spr. hoopt, dat I de minister van justitie spoedig maatrege len daartegen zal némen. Dé inhoud van dat pamflet zegt. dat de brand veroorzaakt is door een poiitiekc partij. Spr. weet niet of de oorzaak van den brand is een natuur lijke of een gewelddadige. Spr. ziet dit strooibiljet als een vrucht van fantasie. Ook is gezegd, dat dienzelfdon dag een oproer Zou uitbreken, maar dat dit niet is gebeurd, komt, omdat de politie paraat is geweest Spr. onderstreept dat do politie paraat was op 23 Dcc. maar ook op elkon anderen dag Hierna volgden ropliekon, waarbij de heer Polak aandringt op rehabilitatie van den monteur, die verdacht van de brand gesticht te hebben, werd opgesloten en daarna weer vrijgelaten. Bij de dupliek van den wethouder zegt deze nogmaals toe. dat dó rapporten over den brand aan den Raad zullen ter inzage worden gegeven. Welke personen door de justitie zijn ge hoord, weet spr. ntet. Wat de gearresteerde monteur betreft deelt spr. mede, dat de man door B. cn W. niet is gestraft. In stemming komt allereerst een amende ment van do communisten om ook aan deze commissie een onderzoek naar do oorzaak van den brand In te 6tellen. Dit amendement werd verworpen mot 36 tegen 6 stemmen. Het voorstel Polak werd daarna verwor pen met 23 tegen 19 stemmen. De vergadering werd daarna geschorst tot morgen. Leerrijke ervaringen t.a.v. de zendtechniek te Kootwijk Delft, 24 Jan. Heden heeft prof. dr. ir. N. Koomans bij de aanvaarding van bet ambt van Buitengewoon Hoogleeraar in de Electrotechniek aan de Technische Hoogeschool te Delft, een rede uitgespro ken, getiteld: „De ontwikkelingsgang van de Radio' Aan het eind van zijn breedvoerige uit eenzetting merkte spr. het volgende op: Het zal U, na do uiteenzetting dio is voorafgegaan belang inboezemen en het is mij aangenaam daarvan van deze plaats te niogcn gewagen, dat te Kootwijk sinds 'enigen lijd een proefzender van groot vermogen met vier watergckoeldc lampen in den eindtrap Is gereed gekomen, welke op circa 16 meter -golflengte met één—zij band en onderdrukte draaggolf werkt. Gedlirendc driekwart Jaar is deze zender reeds eenigo dagon per week in practisch bedrijf-met resu-Uatehf waarvan de grootte moeilijk is te overschatten. Niet alleen dat de stroom- en lampenbesparing in de praktijk aan de theorie beantwoordt, doch de ontvangst in Indié overtrof in alle óp zlchlon die van de oude zenders, die op de gebruikelijke wijze werken. De totaalfa ding, welke haar oorzaak vindt in het weg9luieren van de draaggolf, was ver- De-heer Ter Haar betreurt de brand in de I dwenen, terwijl op tijden, dat de gewone telefooncentrale. Maar betreurt het daar naast, dat door den heer Polak deze zaak in de politiek is gebracht. Avondvergadering. Nadat nog enkele andere sprekers bet woord hadden gevoerd, was het woord aan den wethouder voor de bedrijven, den heer Rustige. Op den zelfden avond van den brand waardoor 10405 abonné's gestoord werden, i6 een conferentie gehouden. Op de ze conferentie zijn om. maatregelen geno men met verschillende firma's om dadelijk aan het werk te gaan. Spr. brengt hulde aan directie, hoofdingenieurs en ander te- zendérs door slechte conditie van de at mosfeer onbruikbaar waren wegens ver vorming, de nieuwe zendor zonder be zwaar don dienst voorzette. Dit laatste is mede een gevolg van de omstandigheid, dat op de ontvangstplaats een draaggolf op volle sterkte wordt toe gevoegd. Wanneer bij de gewone telefonie een draaggolf onderweg door selectieve sluiering gedeeltelijk wegvalt, dan wordt niet alleen hetgeen rnen in gedemoriuleer do.n toestand ontvangt zwakker, maar wordt dit tevens vervormd, daar er niet genoeg draaggolf aanwezig is om met zij freguenties do laagfrequentie tevoren be lefoonpersoneel, die dag en nacht gewerkt hoorl|Jk P'oduceeren hetgeen derelfde hebben B en W. spreken ook hun erkentevervorming teweeg brengt als wanneer b.j lijkheld uit over do burgerij die de ramp ler?Jf.ndftr.lc ,.dl°p CrdA..d.U.S met gelatenheid heoft gedragen. Het onder zoek naar de oorzaak van den brand is nog overbelasting had plaatsgevonden, waar I door te veel zijfrcquentic-energie tegen niet geëindigd. De justitie heeft deskundigen 0V5 t0 weini« draaggolf was ontstaan 1 Zeer opmerkelijk is ook, dat de nieuwe zender niet de gebruikelijke bezwaren bpnoemd en ook van de zijde der gemeente wordt een onderzoek ingesteld. Zelfs uit Ber lijn zijn telefoondeskundigcn gekomen. De Amsterdamsche telefooncentrale 6tond'toch aan de spits van alle centrales in Europa. Ook internationaal wil men weten wat in de verdeellng6kamcr is gebeurd. Spr. 6taat onverzwakt aan de zijde van de directie van rle Telpfoon. Do heer Polak heeft in de zaak de poli tiek betrokken. Hij heeft tegenstroom wil len geven aan enkele stroomingen. Spr. doet daar niet aan mee. B. cn W. hebben enkel te zorgen voor het bedrijf. Wat betreft het overleggen van rapporten wil spr. verkla ren dat de Raad die rapporten zal ontvan gen, als ze er zijn. Op een interruptie over vorige branden zegt de wethouder dat die brandjes nooit in de splitsingkamcr zijn geweest. Er is nog nooit brand geweest in een splitsingkamcr De directeur acht kortsluiting voor 99 pet uilgesloten. Het voorstel Polak vraagt niet onderzoek naar de oorzaak van den brand, maar naar technische maatregelen lot voorkoming toont ten aanzien van frequentie- of fase modulatie. Bij het werken met de gewone zenders komen n.l. af en toe perioden voor, het meest in do maanden November en December, wanneer de aether slechter gedisponeerd is, dat geratel optreedt, dat de telefonie overtreft. Dit geratel moet worden toegeschreven aan fase-modulatie, die in gewone omstandigheden onhoud baar is. Zijn do aother-condities echter on gunstig, dan hebben fase-verschuivingen van de samenstellende frequenties plaats, welke veroorzaken, dat frequentie-modu latie in amplitude-modulatie en amplitu de-modulatie in frequentie-modulatie over gaat. in den geest als to voren is aange stipt. Daardoor wordt onhoorbaar datge ne, wat hoorbaar moest zijn, terwijl hpor- banr wordt en vaak in overwegende mate datgene, wat onhoorbaar moest zijn. Dat een onschuldig schijnende fasc-mo- dulatio door fasedraaiing in een groote amplitude-modulatie kan overgaan, wordt door berekening bevestigd. Verschillende van brand. Er Is geen enkele practische oorzaken zijn aan te wijzen, waardoor dit gi'ond om dit voorstel aan te nemen. B W. hebben geen behoefte aan een dergelijke commissie. De burgemeester hierna het woord ne mende. zegt dat de rede door den heer Po lak gehouden, ver buiten de grenzen is ge gaan van een toelichting, waardoor het werd een interpellatie. Spr. doet op den heer I euvel bij de nieuwe zenders niet meer aan wezig is. Welke oorzaak daarbij over- weegt, zal nador onderzoek moeten uit wijzen Veel leerrijke ervaring is overigens met I dezen zender nog op te doon, welke erva ring niet alleen voor ons bedrijf van be- I teekenis is, doch ook belangstelling naar Polak een beroep dit na te laten. De heer buiten zal wekken omdat de Nederland- Polak heeft voorts critiek uitgeoefend op den directeur van de telefoon, maar in een vorm. die B. en W. niet kunnen beantwour den. Het was een persoonlijke aanval; ook dat ie niet de goede vorm. Spr. heeft in de sche en de Indische dienst, die ons met een passenden ontvanger tegemoet traden, met deze zendinethode in de gelegenheid zijn, over Trans-Atlantische afstanden prac tisch pionierswerk te verrichten. (Tijdens het drukken van deze rede is ook Indiö met goed gevolg met een éénzij bandzender in de aether gekomen). In 1921 hield ik een voordracht voor het Radio-Genootschap over de hoogfrequontie- telefonie draadloos en langs geleidingen, volgens de octrooien van de Bell Telephone Mij. Co. Getroffen als ik was door het bu tengewone nieuwe inzicht dat uit deze octrooien van de zoo vooraanstaande Ame rikaansche wereldfirma naar voren trad. Weinig Icon ik destijds vermoeden, dat het onzen Nederlandschen en Indischcn dienst gegeven zou zijn tusschcn Nederland cn Indië op de korte golven aan dezo prin cipieele inzichten practische ervaring te verschaffen. Bovondien zou ik nog willen vermelden, dat te Kootwijk proeven in gang zijn. waar bij de 1875 Meter-omroep, die van daar uit wordt gegeven, met onderbreking van cenige seconden kan worden omgeschakeld van twee zijbanden op één zijband, v.v. De belangrijke ervaring, opgedaan op het gebied van moduleeren met onderdrukking van zijband en draaggolf op de korte golf maakten liet mogplijk te overwegen, om den 1875 M.-omroep met draaggolf cn één zijband uit te zenden. Op de a.s. Internationale Conferentie ie Lissabon staat als punt op het programma .Utilisation pour la radio diffusion du spstèmc d'émission comptanl l'onde pos teuse et une seuVc bande latérale (single sido band and carried wave)". Waarr „one ounce of fact is worth ton of lheo/y". scheen liet verleidelijk orn öhze bijdrage tot dit probleem niét tot een bespiegelende behandeling te beperken doch deze bijdrage in natura aan de deel nemende staten ter beschikking tc stellen omdat een dergelijke bijdrage direct de objectieve oplossing van het probleem in zich bevat, hetzij in positieven, hetzij in negatieven zin. Veel theoretische overwegingen zijn ook onzerzijds aan het experiment voorafge gaan. terwijl het experiment zelf ook vele daaraan heeft doen toevoegen en nog toe voegt. Zoo heeft b.v. het onderzoek geleerd, dat een volmaakte éénzijbandmodulatie, wanneer oen draaggolf aanwezig is. door vervorming bij hoogfrequentversterking weder van een zeer zwakken tweeden zij band wordt voorzien. Do modulatie wordt door ons op bijzon dere wijzo verzorad. teneinde omroepk.va Iiteiten te kunnen bereiken. Wat of de vol ledige beteekenis is van deze methode, vaaromtrent ook aan den Octrooiraad in den vorm van oen aanvrage naar haar oor deel is gevraagd, is thans practisch nog niet te onderscheiden. Do tijd om al onze overwegingen ken baar te maken, is daarom nog niet geke men Vermelden we alleen, dat. naar aan leiding von ecnige proefultzendingen. door oen aantal- onbevooroordeelde waarnemer uit de omroep-organisaties in/eerste aanleg is gerapporteerd, dat met de gewone ont vangtnestellen volstrekt geen verschil in kwaliteit werd geconstateerd tusschcn de enzijband- en de tweezijbandmodulatie Of 'ezo waarnemingen; zich in de toekomst zullen bevestigen cn of allo omstandiirhe den correct waren, zal do tijd moeten leeren. Afgezien echter hoe het resultaat uitvalt, acht hot Radiolaboratorium het een voor- ech, dat de dienstleiding der P-T.T. in dezo het vruchtbaar initiatief heeft willen nemen, cn het is nog een aangename laak anaf deze plaats de leiding van het Staatsbedrijf der P.T.T. te mogen dank zeg gen, dat haar frissclie ondernemingsgeest die in zoovele opzichten aan den dag Ireedt, ons laboratorium in staat heeft ge leld. deze bijdrage aan het omroeppro bleem te mogen leveren. Wij meenen onze beschouwing omtrent den ontwikkelingsgang van de radio met dit onderwerp uit hot „heden" te mugen besluiten, waaraan met het oog op dpn erstreken tijd geen nadere toevoegingen kunnen worden gedaan. Na dank te hebben gebracht aan H M. de Koningin voor de benoeming en de ge- onc plichtpleging aan het adres van het Curatorium en professoren en lectoren der Technische Hoogeschool wees spr. aan h<»t dros van den Directpur-Generaal en der. Hoofdingenieur Directeur der P.T.T. erop, dat het feit, dat een ambtenaar van der, T.T.-dienSt. ondanks gevorderde loop baan, aangewezen is radio-telegrafie tc do ceren aan do Technische Hoogeschool. te danken is aan de ruimte van hun beleid PROF. IR. N. KOOMANS. do techniek tot ontwikkeling kan komen Hij besloot met don Collega ingenieur die bij het radio-dienstvak werkzaatn zij: crop te wijzen, dat menigmaal hun gemoen schappelijke arbeid bij het publiek waar leering heeft mogen vinden. Het moge U. evenals mij tot grootcre vol doening strekken, dat bevoegden die ver antwoordelijk zijn voor het onderwijs *an do Technische Hoogeschool waar wij allen onze opleiding genoten, gpmeo.nd hebben dat dit onderwijs gebaat zou zijn met d°z< ervaring, die wij on onzo medewerkers op deden. Ik gevoel mij gedrongen in aans'ui ting hiermede de innige samenwerking mei de Indische collega's in den ruimsten zin des woords te gedenken. a Pelikaan Kwarie Snip 18-1 Amsterdam 18-1 Marseille 19-1 K une 19-1 Athene 24—1 Mcrsauuiirui 201 Cairo 23—1 Gaza 21-1 Rutha wells Bagdad 22—1 Üoeshn 22-1 Uiask 21 1 Karachi 23-1 Judpnei 20—1 Allahabad 24-1 alf ii't» 19-1 Akyab 1 Sn in: Mik 00 1 Alor Sta» Singapore 17 1 24—1 M cd an Batavia 17-1 24-1 Y Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 1 Februari. De heer Boon vraagt wanneer een wetsontwerp tot regeling daarvan zal worden inges diend De heer Boon heeft den Minister van P.conomische Zaken de volgende vragen gesteld: I. Kan de Minister mededcelcn, wanneer een wetsontwerp, regelende credietvcrlee ning aan den middenstand, hetwelk door den middenstand ten zeerste wordt ver 'angd bij de Kamer zal worden ingediend? II.- Is ook do Minister niet van oordeel, dat dc totstandkoming van zulk een credict- verlcening zeer spocdeischcnd genoemd mag worden? NIEUWE MILITAIRE TOESTELLEN VOOR INDIE. Ir. B. Stephan, adj. directeur van de Fokker-fabrieken, vertrekt morgen met de „Oehoe". Amsterdam, 24 Jan. Naar wij verne men zal ir. B. Stephan, adjunct-directeur an de Fokker-fabriek te Amsterdam, mor- genochtond met de „Oehoe" naar Indië ver trekken, zulks in verband met dc door de Indische luchtvaart afdeeling aan genoem ile fabriek verstrekte opdracht inzako den bouw van militaire vliegtuigen, CRISIS ZUIVEL CENTRALE. Dc Crisis Zuivel Centrale maakkt bekend dat voor de periode van 28 Januari tot en met 3 Februari a.s. het bedrag der afdracht op andere dan taxemelk, in consumptie gebracht in dc door de Regeering aange wezen gebieden, is vastgesteld op 2 cent per liter. verzacht en geneest men met Nederlander te Londen ges arresteerd en na borg- tocht vrijgelaten Gedurende een zakenbezoek aan Londen is aldaar gearresteerd de Nederlandscho pa pierhandelaar J. R. van R. uit Amsterdam, beschuldigd van het feit, betrokken te zijn bij een poging tot hot frauduleus ontduiken van invoerrechten op 26 balen papier. Van de zijde der justitie werd verklaard, dat de zaak in onderzoek is en dat vermoe- lijk nog feiten aan het licht zullen komen die tot andere beschuldigingen zullen leiden De Lord Mayor gaf er daarop dc voorkeur aan, de zaak te verdagen. Tegen een borgstelling van duizend, pond werd Van R. in vrijheid gesield cn werd hij weer in liet bezit van zijn paspoort gesteld, nadat hij.de belofte had gegeven naar En- eland te zullen terugkeeren om de noo- dige inlichtingen te verstrekken bij de be handeling van de tegen hom ingebrachte be schuldigingen. BELANGRIJKE ARRESTATIE. Bussum, 24 Jan. De politie te Bussum heeft heden zekeren H. gearresteerd, con troleur van de organisatie inzake distribu tieregeling van aardappelen, groenten en fruit voor het Gooi en omstreken. H. had tevens dc taak om vorderingen te innen. Daar hij in 3 maanden niets had af gedragen werd een onderzoek Ingesteld. uMt het gevolg dat men tot de ontdekking kwam dat II. 1500 had geind, welke hij voor an dere doeleinden had gebruikt. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. ONZE BOTERUITVOER. Italië verhoogt het invoerrecht. De directie van de landbouw deelt mede dat blijkens telegrafisch bericht van Dr. J. L. van Rijn te Rome, het invoerrecht op boter in Italië is verhoogd tot 500 Lire per 100 K.G. 15 van do waarde. WEST U REEDS, DAT WIJ PERMANENT EEN KEUZE VAN MEER DAN 100 STUKS HAARD-, CLUB- EN ROOKFAUTEUILS IN VOORRAAD HEBBEN? KOMT U EENS KIJKEN? HET VERPLICHT TOT NIETS! BEEKEN5T. LAAN 10 OPGERICHT 1909 DE PIJLERS VAN DE ROOVERSBRUG ONTZET. Het verkeer over de brug ge stremd. Ka t w ij k, 24 Januari. Vanmiddag te om streeks drie uur is het motorschip Risico, chipper J. Zuiderduin, dat op weg was van IJmuiden naar Katwijk aan Zee, waar liet Ihuis behoort, tegen de Roovcrsbrug te Kat wijk a. d. Rijn gevaren ten gevolge waar- an de pijlers der brug zoodanig zijn ontzet, dat de brug niet gesloten kan worden. Het chccpvaartverkeer kan ongestoord voort gaan. doch automobilisten van Den Haag. Haarlem zullen via Katwijk a. Zee of ia Rijnsburg moeten rijden. Dc vertraging zal enkele dagen duren. Het motorschip Risico liep eenige averij op, doch kon zijn tocht voortzetten. PELIKAAN-COMITÉ. Glit van prinses Juliana. H. K H. Prinses Juliana heeft aan het Pelikaan Comité ten behoeve van het na tionaal luchtvaart fonds een belangrijke bijdrage doen toekomen. „Karei heeft me gisteravond gevraagd." „Vindt jc ook niet, dat hij dat hemelsch doet (Sydney Bulletin).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6