ATHENE IN EEN RALLYE ROES Vrijdag 26 Januari 1934 32 e Jaargang No. 176 IN DUITSCHLAND VOERT MEN PROCESSEN DRIE GEESTELIJKEN VOOR DEN RECHTER Verspreiding van „gruwelberichten" BELGIE'S RADIO VRIJ VAN POLITIEK UITBREIDING VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT OPNIEUW EEN NEGER GELYNCHT DERDE BLAD Pleidooi voor krachtige, moderne vloot HET STUDEBAKERTEAM OVERSTROOMINGEN IN CHINA ONGUNSTIGE WEER BERICHTEN Een lichte Peugeot WERELDKAMPIOENSCHAP 45-1 DE STERRIT NAAR MONTE CARLO "leder tot eenige maanden gevangenis h, straf veroordeeld München, 24 Jan. (V.D.) Tijdons het verhoor ^er drie van het verspreiden van gruwelberichten beschuldigde Katholieke geestelijken te Miinchcn verklaarde pastoor Muhler, dat hij het hem ten laste gelegde „gruwelbericht" had gehoord van een com munist en het slechts had verteld tijdens het avondeten in den kleinen kring van zijn kapelaans, als bewijs voor de stem ming, die in communistische kringen heerschte. Weliswaar had hij zijn toehoor ders niet verboden er over verder te spre ken, doch hij was verbaasd, toen hij ver nam, dat het verhaal ook aan anderen was verteld. De bij hem gevonden lidmaat schapskaart van de internationale roodc hulp had hij gekregen van een communist, dien hij tot de kerk terug had gebracht en hem als bewijs van zijn bekeering zijn communistische lectuur had uitgeleverd, wat tevens de vondst van deze lectuur in do pastorie van pastoor Muhler verklaarde. In het communisme en het marxisme ver klaarde pastoor Muhler een doodelijk ge vaar voor vaderland en christendom te zien. Ook de kapelaan Thaler en de rector Sol- iacher gaven toe, over het hun ten laste gelegde bericht te hebben gesproken, doch slechts als voorbeeld van de soort geruch ten, die do rónde deden. Na de pauze hield do ambienaar van het O.M. zijn requisitoir, waarbij hij tegen elk der drie geestelijken acht maanden gevan genisstraf eischte. De verdediger bepleitte na het requisitoir vrijspraak voor alle drie beschuldigde gees telijken, aangezien volgens zijn mcening dr. Muhler zich verplicht zou hebben dergelij ke mededeclingen door te geven aan zijn kapelaans. De rechtbank wees het volgende vonnis: De beklaagden dr. Muhler, Thaler cn Sollacher zijn schuldig aan overtreding van par. 3 der verordening van den rijks- president van 21 Maart 1933. Dr. Muhler wordt veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, kapelaan Thaler tot drie maan den gevangenisstraf on Sollacher tot vijl maanden gevangenisstraf, allen met} ver oordeeling tot betaling der kosten. In het vonnis staat o.m., dat Muhler de beweringen omtrent gebeurtenissen te Dachau (beweerde mishandeling van gede tineerden in het concentratiekamp. Red.), waarvan hij door een communist kennis zou hebben gekregen, heeft doorgegeven. Thaler heeft deze mededeellngen op zijn beurt verstrekt aan Sollacher, die ze weer verder vertelde. De beweringen waren on juist en er dientengevolgo op berekend het aanzien der regeering ernstig te schaden. Dr. Muhler geeft toe de beweringen zelf voor onwaar te hebben gehouden. Do recht bank ontkent niet dat het in het belang van den dienst kan zijn, dat de pastoor een kapelaan mededeclingen doet over de stemming in communistische kringen, doch het is niet noodig, dat hij bizonderheden mededeelt. Hij had den kapelaan geheim houding moeten opleggen cn moeten mede- deelen, dat. hij de beweringen niet voor waar hield. De beide andere beklaagden haddon on danks den twijfel aan de juistheid de be weringen verder verteld, Thalcr wei-is waar slechts aan zijn collega, doch deze beeft geprobeerd de beweringen in breeden kring ter kennis te brengen. Daarom wordt Sollacher het strengst gestraft. Als verzachtende omstandigheid wordt aangenomen voor dr. Muhler liet feit, dat hij als oud-strijder geheel zijn plicht hoeft gedaan en dat hij in zijn functie tegen het Marxisme is opgekomen. Bezwarend daarentegen werkt de enormiteit der be weringen cn het feit, dat Muhler in zijn functie den plicht heeft gereserveerd te zijn. Communisten veroordeeld. Lüiieberg, 24 Januari (V.D). In bet hoogverraadproces werd vandaag het von nis uitgesproken. De beklaagde Steinmetz, die do K.P.D. te Lüneberg opnieuw wilde organiseeren, is veroordeeld tot drio jaren tuchthuisstraf en drie jaren verlies van burgerrechten, de verbindingsman Bormann werd veroordeeld tot 2% jaar tuchthuis straf en 3 jaren verlies van burgerrechten en zekere .Nollmeyer, die na de arrestatie van Bormann diens werkzaamheden voort zette, tot 2 jaren tuchthuis en 3 jaren eer verlies. De overige beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 2 weken tot 2 jaren en zes maanden, terwijl één per soon werd vrijgesproken. Do president resumeerde, dat het hoog verraadproces aan het licht heeft gebracht hoezeer do K.P.D. er naar heeft gestreefd in de buurt van Lüneberg den gewapenden opstand voor te bereiden door het verzor gen van wapens en munitie en hoe zij ook door het opbouwen van een partijapparaat en door de verspreiding van haar verboden pers heeft geprobeerd, de .massa te wjnnpn voor baar bongvcrraderlijke doeleinden. De daden der veroordeelden zijn tc meer ver werpelijk. daar zij geschikt zijn op liet pro-, ces van gezondmaking, dut thans aanvangt, een storendén invloed uit te betonen en zoodoende gericht zijn geweest legen liet rijk en zijn bestaan. Vast besluit der regeering Uit Brussel wordt d.d. 24 Jan. aan De Telegraaf bericht: De Belgische regeering heeft besloten een wetsontwerp in te dienen, waarbij de politiek uit het nationaal instituut voor radio-uitzendingen wordt gebannen. De Belgische Kamer heeft beden bij de behandeling van de begrooting van poste rijen de kwestie van den radio omroep be sproken, die onder dit ministerie ressor teert. Een aantal Kamerleden heeft zich met klem verzet tegen de censuur, die op de radio wordt uitgeoefend, terwijl de so cialisten onder lien zich vooral kantten te gen het onderdrukken van politieke uitzen dingen. De minister van posterijen, Van Cauwe- laert, aeido ter beantwoording van de ver schillende sprekers, dat de radio tot alle huizen doordringt en dat politieke redevoe ringen luisteraars in bun politieke overtui ging kunnen kwetsen. Deze toestand kan tot ernstige misbruiken leiden, aldus de minister. Het is niet goed, dat men, onder den dekmantel der vrijheid, door middel van de radio in alle kriugen revolution- nairo denkenbeelden kan verspreiden. De regeering is vastbesloten het huidige systeem te veranderen; zij kan niet toe staan, dat politieke onderwerpen, welke ook, voor de microfoon worden behandeld. Tot een communistischen afgevaardigde, die het overheidspersoneel tot ongehoor zaamheid had aangespoord, richtte de mi uister een krachtige waarschuwing. Van de chefs van dienst zal gcéischt worden, dat zij streng toezien op het handhaven van de discipline in alle rangen; de regeering zal niet aarzelen energiek op te treden tegen allen, die communistische methodes bij de r'egccringsdiensten willen pogen in te voeren. Een nader bericht uit Washington houdt in, dat het Huis van Afgevaardigden de wet tot uitbreiding van de vloot tot de gren zen van het vlootverdrag, waarvoor een eerste gedeelte van 28,747,244 dollars wordt beschikbaar gesteld, heeft goedgekeurd. Het wetsontwerp gaat thans ter behande ling naar den senaat. HONGERSTAKING VAN POLITIEKE GEVANGENEN. Sofia, 21 Jan. (H. N.) In de gevange nis van Sofia zijn 80 politieke gevangenen tot een bougerstaking overgegaan om te protesteereft tegen de opsluiting van een tienfal communisten, die bij de ontdekking van een geheime drukkerij gearresteerd werden. Londen, 25 Jan. (H.N.) Een nieuw lynchgeval heeft zich in de Ver. St. voor gedaan. Voor dc Pcrry-county gevangenis te Hazard schoolde een grootc menigte sa men en 30 6. 40 gewapende en gemaskerde mannen drongen de gevangenis binnen, waaruit zij den 20-jarigen nezer Rex Scott haalden, die doar opgesloten zat onder de Beschuldiging een mijnwerker levensge vaarlijk gewond te hebben. Dc neger werd in een auto gezet en naar buiten do stad geleid, waar 'een salvo revolverschoten op hem werd gelost. De sheriff, die de ont voerders met 50 man achtervo'gde, vond nog slechts het lijk van den neger, dat aan eei boom opgehangen en door 40 scho ten doorboord was. RALLYE MONTE CARLO Sarraut uit wenschen Parijs, 2-4 Jan. (V.D.) - De commissie voor oorlo jsmarine van de Kamer beeft be den een verslag van den minister voor oorlog6marine, Sa-raul, over den tegen- woordigen stand van de Fransohe marine aangehoord. Sarraut heeft de richtlijnen van de vlootpolitiek der regiering uiteen gezet en er den nadruk op gelegd, dat voor Frankrijk de noodzakelijkheid bestaat te beschikken over een moderne en krach tige marine, welke m staat is dc vrijheid van zijn zeewegen, do veiligheid van zijn kusten en de verdediging zijner overzee- schc bezittingen te waarborgen. SARRAUT. Nader verluidt in welingelichte kringen, dat de minister in zijn verslag in het bij zonder hoeft gewezen op de noodzakelijk heid de samenwerking te regelen van de oorlogsschepen niet do onderzeeërs en de watervliegtuigen. Vorder heeft hij een vc gelijkend overzicht gegeven van de buiten- landsche vleten en do plaals, die de Frun sche marine ter wereld inneemt-, in kwali talircf cn kwantitatief opzicht. Ook ditmaal wees spr op het gevaar, dat ge vormd wordt door dc Duit/che oorlogssche pen \an het typo Deutschland voor de oude Fransche vlooi eenheden cn heeft hij der commissie zijn persoonlijke mcening kenbaar gemaakt inzoko de daartegenover tc nemen maatregelen. M o ii t e Carlo, 25 Jan. (V.D.) Dc hoeren van der Heydcn, ir. Bakker Schut en Hab nit, vormende het Studebaker-teum, dat heeft deelgenomen aan den Sterrit naar Monte Carlo, is no, 6 geplaatst in het totaal klassement van do 121 wagens, die aange komen zijn. Het team is bovendien een prijs toege kend voor de beste Hollandsche prestatie. S-jangbai, 25 Jan. (V.D.) De overstroo- mineen aan de grens der Chineesche pro vinciën Honan en Tsjili breiden zich ut. Betrouwbare berichten over het aantal slachtoffers en over de grootte der schade zijn nog niet binnengekomen. Volgens Chi neesche berichten zijn vele dorpen door den vloed verwoest Duizenden mcnschen, die hun toevlucht hadden gezocht op de daken der huizen, werden door de golven weggesleurd, zoodat zij verdronken. SCHEEPSBOTSING OP DE THEEMS. Twee personen verdronken. Londen. 25 Jan. (V.D.) In den dichten mist is vanmorgen een sleepboot uit Lon den -geramd door het naar Rotterdam uit varende Duitsche s.s. August Gordt. De sleepboot, die een bemanning van 4 koppen aan boord had. zonk binnen twee minuten. De kapitein en de stoker zijn verdronkpn. Het Duitsche schip is naar Londen terug gekeerd. KEGELEN HET NATIONAAL CONCOURS TE ALKMAAR. Alkmaar. 24 Jan. Het Nationaal Ke gelconcours, ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van den Alkmaarschen Ke gelbond georganiseerd, is no-g in vollen gang. Do stand der wedstrijden luidt momen teel als volgt: Invitatie Bondenwedstrijd: 1. Den Haag 1207; 2. Den Helder 1175; 3. Alkmaar 1157; 4. Amsterdam 1136^. Hoogste Bondenwerper. 1. L. Boon 147 2. S. de Vries, Den Haag 114. Korps wedstrijd: Afdeeling A: D.D.D. Utrecht 29G; 2 K.I.P. Amsterdam 296; 3. B.G.Z. Utrecht 290 4. L.U.M.G. Haarlem, 289 5. 't Hindert Niet, Den Haag, 285. Afdeeling R: 1. Richten en Rollen, Haarlem, 235; 2. C.U.B.O., Alkmaar, 232 3 Hout of Fout, Schagen, 20* Hoogste kJorpswcrpor afd. A: J. Leen heer 77 Afd. B. Van Leeuwen 67. Automobilisme. REIZEN IN FRANKRIJK MET TRIPTIEK OF CARNET. Op 1 Februari a.s. treedt, naar de A.N W.B. Toeristenbond voor Nederland meldt, in Frankrijk een wet in werking, waarin de verplichtingen van automobilisten, die met triptiek of carnet de passages en douane reizen, werden gepreciseerd en verzwaard Wanneer men deze voorschriften overtreedt, zal men, behalve do gewone invoerrechten het viervoudige der verschuldigde invoer rechten en belasting moeten betalen, plus rente sinds den dag van eersten invoer. Ingeval grenedocumenten niet binnen den geldigheidsduur „gezuiverd" zijn, wordt een boete van 50 francs per document verlangd. SCHAAKCOMPETITIE. Socsterbcrg. Dezer dagen kwam de 9chaakvereeniging Amersfoort op be zoek bij de Soesterbergers, om zich met dezen te meten. De uitslag was als vo'gt Amersfoort III—Soestcrberg, totaal 46. Itet Studebakerteam had pech bij Ulm maar bereikte na gefor ceerde dagmarschen be: houden Ahene ji. Athene leeft op het oogenblik in een Rallye roes. De meeste deelnemers zijn thans aangekomen en rijden met hun wa gens voortdurend door de stad van hotel naar garage en clubgebouw der automo bielclub. Al die vreemdsoortig uitgeruste agens van zoo onderscheidene nationali teit trekken natuurlijk sterk de aandacht in een stad waar het automobilisme nog maar weinig ontwikkeld is en waar de nieuwste modellen zoo ongeveer twee jaar oud zijn Het hotel Grande Bretagnc. is het hoofdkwartier waar zoo ongeveer alle deel nemers verblijf houden. Daar wonen alle Engelschcn. de meeste Franschen. de No ren cn ook de Portugeezen .cn in de groote hall is het een voortdurend bijengegons an rijders, dio hunne ondervindingen op do heenreis opgedaan, uitwisselen. Bijna allen hebben hetzelfde ondervonden, onder weg gelogeerd in dezelfde hotels, waar zij vernamen van de deelnemers, die reeds vertrokken waren, zij hebben dezelfde moei lijkheden ondervonden od dezelfde plaat sen en zelfs zijn velen verkeerd gegaan en groote stukken omgereden op dezelfde punten. Do drie Hollandsche équipes zijn nu ook alle te Athene aangekomen. Van der Meu- lpn Menso on Wild met hun Ford waren er reeds Maandag, de dag daarop kwamen Sprenger van Èyk. Wicleman en Lamberts Hurrplbrinck. terwijl Woensdag pas het Studebakerteam v. d. Hcyden. Bakker Schut en Habnit arriveerde. Zij hebben on derweg een langdurig oponthoud gehad veroorzaakt door een onverlichten boeren kar in do buurt van Ulm, waarvoor zij moesten uitwliken toen zij dezen op het laatste moment uit den dichten mist zagen opdoemen. Door de gladheid van den weg reden zij tegen een boom. waardoor da wa gen zoo ernstig beschadigd werd. dat zij niet verder meer konden rilden. Van der Heyden keerde per trein naar den Haag terug om een nieuwen wagen te halen en daarmede zijn zij thans na geforceerde dagmarschen behouden ta Athene aange komen Ook ven der Meuten heeft onderweg een ongeluk gehad, dat gunstig is afgeloopen. In Bulgarije gleed de wagen door do glad heid in een bocht, die met snelle vaart genomen werd van den weg af. kwam in een riviertje terecht, waar hij omsloeg. Een viertal boeren, die toevallig in de nabij heid waren hielpen de inzittenden er uit waarna de wagen met vereende krachten overeind gezet en weer op den weg ge bracht werd. Gelukkig bleek alleen de car rosserie beschadigd te zijn, zoodat do reis kon worden voortgezet. Dan is nog een Fransche équipe aange komen, die onderweg alle mogelijke narig heid en pech heeft gehad, maar stug bleef doorzetten tot Athene was bereikt. Een ieder is vol bewondering voor het doorzet tingsvermogen van deze Franschen. De twee Engetsche en de Portugecsche équipe die met elkanders paspoorten in den zak door Bulgarije zwierven om elkaar te zoe ken. hebben elkaar dan eindelijk gevonden en zijn mei hun drieön te Athone aange komen. Bijzondere aandacht onder alle Ralley- rijders trekt een Citroen, die van rupswie- len is voorzien. Die wagen trekt door den weeksten kleigrond en hoogste sneeuw heen alsof hij over asphalt loopt. Maar de maximum snelheid is 50 K.M. Daarmedo is in de onbewoonde streken van den Bal kan het vereischte gemiddelde van 40 K.M. per uur te halen, maar hoe zal dat moeten gaan over de laatste duizend kilometer van Straatsburg af. waar het gemiddelde 50 K.M. per uur is? Deze équipe heeft één kans en wel. dat evenals verleden jaar de omstandigheden in den Balkan zoodanig zijn. dat niemand er door komt. De rups- wagen trekt zich nergens iets van aan en baant zich zijn weg door sneeuw en alles heen. Dan is er nog een lichte Triumph wagen, die op hooge vrachtwielen staat, terwijl de Peugotmenschen alles gezocht hebben in een zoo licht mogelijk materiaal. Waar het maar mogelijk was, is hout gebracht in- plaats van staal en de motorkap is slechts voor een klein gedeelte van staal, de rest van zeildoek. Van de Grieksche Automo bielclub ondervinden de deelnemers de grootst mogelijke medewerking. Verleden jaar hebben enkele deelnemers last aan de grenzen gehad met hunno visa, hetgeen op den Balkan een ingewikkelds geschie denis is met tal van formaliteiten, waaruit "igenlijk niemand goed wijs kan worden. Daarom heeft de Automobielclub ditmaal de paspoorten van alle deelnemers opge vraagd die aan alle consulaten der ver schillende landen vertoond zullen worden om eventueel de noodige veranderingen in de visa aan te brengen. lederen dag komen de weerberichten van alle plaatsen langs de route binnen en alle deelnemers verdrin gen zich dan in het clubgebouw om ze te vernemen. Helaas luiden zij op het oogen blik weer ongunstig. In Bulgarije Is hét weer beginnen to sneeuwen terwijl ook in Yougo-Slavië een zwaar bewolkte lucht nieuwe sneeuwbuien voorspelt. Dat belooft wat. P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK* BILJARTEN Sweering en Dommering winnen hun partijen Genève, 25 Januari. (V.D.) Heden wer den do wedstrijden in het tournooi om het wereldkampioenschap 45/1 voortgezet, waarbij Sweering zijn derde partij in dit tournooi won en ditmaal tegen den Belg Zaman. Hedenavond stonden 4 deelnemers elk met 3 gespeelde cn 3 gewonnen par tijen aan den kop, n.l. Sweering, Albert, Joachim en Gabriels. Do uitslagen luidden: Albert 300 punten in 19 beurten, b. s. 70, gem. 15.78. Zaman 96 punten in 19 beurten, h. s. 18, gcm. 5.07. Dommering 253 punten in 37 beurten, h. 8. 32, gera. 6.83. Lühtgetmann 300 punten in 37 beurten, h. s. 48, gem. 8.11. Cóte 253 punten in 31 beurten, h. s. 41, gem. 8.16. Gabriels 300 punten in 31 beurten, h. s. 119, gem. 9.67. Joachim 300 punten in 33 beurten, h. 8. 84, gera. 9.09. Roth 181 punten in 33 beurten, h. 8. 24, gem. 5.48. Sweering 300 punten in 32 beurten, h. s. 52, gem. 9.37. Zaman 164 punten in 32 beurten, b. a 25, gem. 5.10. Albert 300 punten in 26 beurten, h. s. 50, gem. 11.53. Lüthgetraann 300 punten in 37 beurten, h. s. 37, gem. 9. Gisteravond laat werden nog twee par tijen gespeeld met do volgende resultaten: Gabriels 300 punten In 4S beurten, h. s. 47, gem. 6.26. Lüthgetrnann 297 punten in 48 beurten li. s. 53, gem. 6.18. Zaman 148 punten In 25 beurten, h. s. 36, gem. 5.92. Joachim 300 punten in 25 beurten, h. s. 59, gera. 12. Schaatsenrijden. HET VRIEST WEER. Wedstrijden aangekondigd, Amsterdam, 25 Jan. De Koninklijke Nederland6che Schaatsenrijders Boud heeft de volgende wedstrijden uitgeschreven: te Warmenhuizen op Zondag 28 Januari een nationale wedstrijd voor amateurs in het hardrijden, afstanden 500, 1500 en 3000 meter; te Purmerend op Zondag 28 Januari een nationale wedstrijd voor amateurs in hot tfchoonrijden voor dames, heeren en paren; to Beemster op Zondag 28 Januari een nationale wedetrijd voor amateurs in het hardrijden, afstanden 500, 1500 en 3000 me ter, orn den Groote Bameötra \Vi66elbeker. Fransche overwinning met Hotchkiss Par ij 8, 25 Jan. (V.D.) Voor de derde maal is de Rallye Monte Carlo geëindigd met een Fransche overwinning, en allo drie keeren door de Hotchkiss, die deze overwinning bockto op 161 concurrenten, die met de beste producten der automo biel-industrie elkaar bestreden en de zwaarste proef kregen af te leggen, die het groot-toerisme kent. De drie Hotchkiss-auto's, die aan den start verschenen, zijn allo drie op tijd te Monte Carlo aangekomen met het maxi mum-aantal punten. Nummer één werd Gaston Trevoux, die met Hotchkiss uit Athene kwam. 's-Gravenhage, 25 Jan. Blijkens door de K.N.A.C. ontvangen telegrafisch ber'cht is de uitslag van de acceleratie-remproèf, waaraan de 13 zonder strafpunten aangeko men puto's zich te Monte Carlo hebben moeten onderwerpen, alvorens de def'ni- tieve classificatie van den sterrit kon ge« schieden, als volgt: le ploeg Gas—Trevoux, met Hotcbkissj 2e. CbauvierreLanciano, met Chenard— Walker; 3e. HealeyGardiner, roet Triumph; voorts o.a.: 6e. (eerale Holland sche ploeg) Van der Heyden—Habnit, met Studebaker; 12e. Sprenger van Eyk met Ford; 20e. Van Beeck Calkoen met Ford. In totaal hebben 121 auto's don sterrit volbracht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9