AMERSFOORTSCH DAGBLAD Vrijdag 2 Februari 1934 32 e Jaargang No. 182 KRACHTIGE NATIONALE EENHEIDSSTAAT EEN LAATSTE POGING TOT REDDING DERDE BLAD TROONREDE VAN KONING CAROL NIET LANGER SOEVEREINE RECHTEN DER LANDEN TWEE VLIEGEN IN EEN KLAP ROOSEVELT'S VERJAARDAG OOSTENRIJKSCHE GEZANT BIJ VON NEURATH Radiorede van Dr. Frick CORRUPTIESCHANDAAL IN ESTLAND ONNOODIGE OPERATIES? STRENGE MAATREGELEN TEGEN NATIONAAL- SOCIALISTEN DE ONTWAPENING Het memorandum waarborgt Frank* rijk veiligheid en komt tegemoet aan den Duitschen parit eitseisch Het Britsche memorandum inzake de ontwapeningskwestie wordt met grooten lof door de Engelsche bladen ontvangen. Alge meen is men het er over eens, dat de voor stellen zoo goed doordacht zijn als bij een zoo ingewikkelde en lastige kwestie moge lijk is. Verscheidene bladen mecnen, dat dit een laatste poging is om de ontwape ningsconferentie te redden. Zij spreken van concessies tegenover Duitschlnnd, terwijl anderzijds de hoop wordt uitgesproken, dat Frankrijk zich door de voorgestelde bepa lingen inzake de wederzijdsche contróle ge drongen zal zien zich met deze concessies accoord te verklaren. Slechts de News Chronicle oppert ernstige bezwaren tegen het Britsche plan. dat naar de mecning van het liberale blad ten aanzien van de ontwapeningsvoorstellen voor de zwaarst bewapende landen niet ver genoeg gaat. De Times noemt het Engelsche memoran dum reeds in het opschrift een forschen stap voorwaarts. Met gaat verder dan alles, wat tot nog toe inzake dc ontwapening is voorgesteld. Het blad staat zelfs op het standpunt, dat het memorandum ondanks het karakter van een compromis beslissen der en daarbij nauwkeuriger is dan het bij na tegelijkertijd gepubliceerde Italiaansche memorandum. Wat Engeland voorstelt, doet den Duitschen eisch van gelijkheid evenzeer recht als Frankrijks verlangen naar veiligheid. Het blad wijst er op, dat de Britsche regeering bereid is zich te ver plichten tot onmiddellijke beraadslaging met de andere mogendheden, wanneer de nieuwe overeenkomst geschonden zou wor den. Naar te hopen is, zal men op het vaste land erkennen, dat de Britsche regeering daarmee de lijn der traditioneele Engelsche politiek verlaat cn gevaar loopt scherpe critiek van haar eigen volk uit te lokken Echter mag men van het gezond verstand der Engelschen hopen, dat zij noodzakelijk heden van den tegenwoordigen toestand be grijpen. Het blad huldigt de regeering Macdonald, die wederom een belangrijke bijdrage tot dc internationale verzoening heeft geleverd. Dc conservatieve Morning Post spreekt eveneens van een laatste poging. Het En gelsche voorstel is stoutmoedig. Engeland loopt er een ernstig risico door. Misschien is het dit echter waard, vooral wanneer men in ruil voor dit offer voor de komende tien jaar op een zekeren vrede en de ver mijding van een kostbaren bewapenings wedstrijd kan rekenen. De socialistische Daily Herald herinnert zijn lezers eraan, dat het morgen twee jaar geleden is sedert de ontwapeningsconferen tie begon. Het blad is evencpns voldaan door de nieuwe Engelsche voorstellen. De toestand wordt erin behandeld zooals hij in werkelijkheid is. Het komt er thans op aan, wat Frankrijk doet. Houdt het vast aan een proeftijd, dan zal de ontwapening defi nitief mislukken. Aangezien de andere mo gendheden klaarblijkelijk niet wcnschen te ontwapenen tot den stand van Duitschland, zal men moeten toelaten, dat Duitschland zijn bewapeningspeil verhoogt. Ook de Daily Mail spreekt met lof over de voorstellen der Engelsche regeering. Zelfs wanneer deze pogingen mislukken, heeft lilngeland gedaan wat het kon, doch dan zal het zich tenslotte van de ontwape ningsconferentie moeten terugtrekken. De liberale News Chronicle spreekt van de voorstellen van een „eerlijken make laar". Geestdriftig kan men voor deze voorstellen niet zijn, doch ongetwijfeld is het Engelsche plan minder onbevredigend dan de voorstellen van Italic.. In wezen stelt Rome slechts voor, dat ieder zal hou den wat het heeft. Het is te betreuren, dat de Engelsche regcering geen vermindering der toelaatbare grootte van tanks heeft voorgesteld. Eveneens had het kaliber van het toelaatbare zware geschut verlaagd moeten worden. Wat geschieden zal in ge val van schending der ontwapeningscon ventie, blijft cenigszins vaag. Frankrijk zal wel duidelijker toezeggingen verlangen en de Engelsche regeering zal zich in dit ver band op verdere concessies moeten voorbe reiden. De Franschen leggen weinig geestdrift aan den dag. In officicele Fransche kringen had men tot nog toe geen gelegenheid zich uit te laten over de Engelsche cn Italiaansche memoranda. Niettemin heeft men het En gelsche memorandum, welks betcekenis men grooter acht dan het Italiaansche, reeds uitvoerig bestudeerd. Toch wijst men er op, dat de minister-president pas Woens dag de portefeuille van buitenlandsche za ken heeft overgenomen cn dus nog geen tijd heeft '|ïehad zelf het memorandum te bestudeeret. Het oord'el der Fransche pers over de beide memtranda is niet bepaald bemoedi gend. Men tan het voorstel over de Engel ache voorstellen beschouwen als een afwij ling, al pogei eenigo bladen deze afwij zing door verschillende vormen van voor behouden te camoufleeren. De Petit Parisien wil de Engelsche bij drage tot oplossing van de ontwapenings kwestie niet zoo maar uitschakelen, aange zien de verstandhouding tusschen Parijs en Londen overeenstemming op tal van pun ten mogelijk maakt. Gaat men echter op détails in, dan blijken vele zeer ernstige meeningsverschillen. Frankrijk eischt een ingrijpende ontwapening van de sterkst be wapende legers,' niet echter de bewapening van Duitschland. De Oeuvre noemt het Engelsche docu ment weinig bevredigend voor Frankrijk, aangezien het Duitschland wederbewape- ning aanbiedt en tegelijkertijd dc overige mogendheden wil dwingen zonder proeftijd te ontwapenen. De z.g. nieuwe garanties, die Engeland aanbiedt, zijn reeds meerma len door Engeland aanvaard als conse qucntie van de artikelen van het volkcn- bondspact en van het pact-Briand Kellogg. Een gelukstelegram van 138.000 woorden! New York, 1 Febr (V.D.) De 52ste ge boortedag van president Roosevelt heeft aanleiding gegeven tot talrijke feestelijkhe den en huldeblijken, die een sterk voor beeld vormen van de groote populariteit wplke president Roosevelt in het geheelc land geniet Den gehcelen dag werden lan ge telegrammen, brieven, geschenken in het Witte Huis gedragen en des avonds werd het aantal daarvan op 300.000 geschat Een gelukstelegram uit Alabama was ge- teekend dooi 40 000 personen en bevatte 138 000 woorden. Vier telegrafisten waren gedurende tweo dagen onafgebroken bezig geweest het telegram naar Washington over te seinen alwaar twee telegraaf jon gens het naar het Witte Huis brachten. De lengte van het telegram bedroeg ongeveei een kwart mijl. ROOSEVELT. Gisteravond zijn meer dan zesduizend banquets en bals door het geheele land ge geven ter ecre van den jaardag van den president, waarbij het in de bedoeling lag gelden te zamelen voor zijn liefdadigheids werk, de Warm Springs Foundation vooi de behandeling van verlamde kinderen. Of schoon het totaal bedrag der ingezamelde gelden eerst over eenige dagen bekend zal zijn, neemt men aan, dat het niet mindei dan 200.000 dollar zal bedragen. ONGELUK MET VEERBOOT. 23 boeren verdronken. Mockde n, 1 Februari (V.D.). Volgens een bericht uit Korea is op een zijrivier van de Jaloe in de buurt van het Koreaansche dorp Tosjin een veeiboot gezonken. Daarbij zijn 23 boeren verdronken. Eenige stuk6 vee zijn om het leven gekomen. NIEUWE PROTESTACTIE VAN TAXI-CHAUFFEURS. Parijs, 1 Febr. (V.D.) Als nieuw protest tegen de verhooging der benzine-belasting hebben de taxi-chauffeurs hedenmiddag ge durende korten tijd op de Place de l'Opéra cn de groote boulevards in de omgeving het werk gestaakt en getracht met behulp van hun wagens het verkeer 6top te zetten. Eenige chauffeurs werden door de politie toen zij geen gevolg gaven aan dc aanwij zingen om door te rijden, gearresteerd. In den loop van den ochtend vond een protest vergadering plaats die door ongèveer twee duizend chauffeurs werd bezocht. GEVANGENISDIRECTEUR NEERGESCHOTEN. Madrid, 31 Jan. til. N.) Te Sevilla is de directeur van de gevangenis op struut door een schot uit een revolver in den rug zwaar gewond. De dader is ontkomen Men noemt aan, dat men met een wraakneming heeft te doen. FRANSCHE CONCESSIE AAN ENGELAND Parijs, 31 Jan. (II. N.) De Fransche re geering heeft voor de maand Januari de vermindering van het contingent van den Engelschen koleninvoer met 10 inge trokken. Het nieuw gekozen parlement bijeen Boekarest, 1 Februari. (V.D.) Het nieuwgekozen parlement van Roemenië ie Donderdag plechtig door koning Carol ge opend. KONING CAROL. In zijn troonrede herdacht de koning aller eerst den door moordenaarshanden om het leven gebrachtcn minister-president Duca dien hij een groot patriot noemde. Vervol gens besprak Carol de kwesties van binnen landsche politiek, waarbij hij er den nadruk op legde dat het in de eerste plaats nood zakelijk is te zorgen voor volkomen orde en rust in het binnenland. Slechts in een at mosfeer van bereidwillige samenwerking van alle burgers kan de taak van den naiio- nalen opbouw, waartoe in het bizonder be hoort het sluitend maken der begrooting. worden opgelost. De koning behandelde vervolgens den buitenlandschen politiekcn toestand en ver klaarde met nadruk, dat de lijn der buiten landsche politiek van Roemenië geenszins is gewijzigd. Zij beoogt als steeds de band having van den vrede cn staat op de on schendbaarheid der Roemcenscho grenzen Als middel voor deze politiek noemde de koning het 6luiten van verdragen van bond genootschap met alle staten zonder onder scheid. Koning 0arol herinnerde in het ver derp verloop van zijn redevoering aan de verdragen welke Roemenië in den laatslen tijd heeft gesloten met de Sovjet Unie cn met Turkije, aan de reorganisatie der Kleine Entente, aan de bezoeken der koninklijke families van Bulgarije cn Jnego Slavië, ter wijl hij zijn uiteenzettingen besloot met een gelofte van trouw aan den Volkenbond. Afwijzing van Oostenrijk's protest Berlijn, 1 Febr. (V.D.) De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron v. Neu rath, heeft vanmiddag den Oo6tenrijkschen gezant, Tauschitz bij zich verzocht en hem het antwoord overhandigd der Rijksregee ring op de op 17 Januari j.l. overhandigde nota. waarin de Oostenrijksche regeering protesteerde tegen kennelijke inmenging van Duitschland in aangelegenheden van Oos- tenrijkschen binnenlandschen aard. Het Duitsche antwoord stelt nog eens de principicele houding der Rijksregeering no pens liet Oostenrijksche probleem vast en weerlegt op grond van het ingestelde onder zoek de verschillende Oostenrijksche bezwa ren. Tegelijkertijd wordt in hel antwoord tot uiting gebracht, dat naar de meening der Rijksregeering het probleem, niet ge schikt is voor een internationale behande ling cn langs dien weg niet kan worden opgelost. HET STOFFELIJK OVERSCHOT DER STRATOSFEERVLIEGSRS TE MOSKOU. R e val, 1 Februari (V.D.). Naar uit Mos kou wordt gemeld, is het stoffelijk over schot der drie verongelukte stratosfeervlie- gers Donderdag aldaar aangekomen. Op het station bevonden zich duizenden per sonen om de onderzoekers de laatste eer te bewijzen. Ook een eerewucht van het Itoode Leger bewce& den dooden dc laatste eer. De bijzetting zal plaats vinden op Vrij dag op het Roode Pléin te Moskou. Don derdagav nd zal een rouwplechtigheid plaats vinden, welke zal worden bijge woond door vertegenwoordigers van regee- ring en partij. PROPAGANDA TEGEN VACCINATIE VERBODEN. Berlijn, 31 Jan. (V. D.) De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft in Pruisen de vei eenigingen welke tegen vaccinatiedwang zijn, ontbonden en verbo den. Elk separatistisch of federalistisch streven wordt constitutio neet tegengegaan Berlijn, 31 Jan. (V. D.) De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, heeft Woensdagavond voor de radio gesproken over de reconstructie van het rijk en daar bij verklaard, dat ten tijde van de Saksische en Frankische keizers een sterke nationale staat bestond, welke bij machte was de kracht vau het volk tegen zijn vijanden aan te wenden om naar buiten zijn grenzen te beschermen en naar binnen den vrede te dienen. Na het verval van het rijk bouwde op de daden van de groote Pruisische ko ningen, in het bizondcr Frederik den Groo te, en op de offers van het volk van Prui sen in de vrijheidsoorlogen Bismarck zijn tweede rijk. Wij welen thans wat het in de Duitsche geschiedenis beteekende. Het was een rijk van macht, van eer en waardigheid, een rijk, dat de verwezenlijking van den ouden droom van den besten Duitsclier be naderde, doch niet voltooide. De grootste fout van het tweede rijk was het. dat men ondanks vérgaande matcrieele voorzorgen niet begreep de massa's der Duitsche arbei dersklasse innerlijk met den staat te ver binden cn te zamen met den Duitschen boer te maken tot dragers van den nieuwen staal Aan deze fout stortte het tweede Duit sche rijk tenslotte op 9 November 1918 in een. Revoluties na verloren oorlogen hebben slechts dan een historisch gerechtvaardig den zin, wanneer zij worden gemaakt om de kracht van een volk tot het laatste zelf behoud, tot den uitersten tegenstand te con- centreoren en zonder pardon met nieuwe groote ideeën de reconstructie van den staat te beginnen. Van dergelijke ideeën was bij de mannen van November niets waar te nemen. Corruptie, baantjesjagerij, landvcr- Gerechtelijk onderzoek ingsi steld tegen generaals T a 1 i n n, 1 Febr. (V.D.). Zooals bekend is, heeft liet onderzoek naar den verkoop van eenige Kstlandsche schepen aan Peru een aantal prnstige corruptiegevallen aan het licht gebracht, De regeering van Est land heeft in dit verband besloten den on derminister van defensie en chef van den gencralen staf, generaal Tocrwand, uit zijn functie te ontslaan en een gerechtelijk on derzoek tegen hem in de stellen wegens het misbruiken van zijn functie; eveneens is een onderzoek ingesteld tegen dpn oud generaal Lebedew en een vooraanstaand ambtenaar van de rekenkamer Het mate riaal, waarover de regeering beschikt, wordt ter beschikking gesteld van een par lementaire commissie van onderzoek, die een beslissing zal nemen in hoeverre par lementsleden en leden der voormalige re gccring-Tocdisson, onder welke de verkoop tot stand kwam, aan de corruptie deel hadden of er bij betrokken waren. De aan klacht tegen den chef van den generalen staf Toerwand heeft in Estland groot opzien gebaard. Generaal Toerwand gold als een bekwaam officier, die zich groote verdien sten voor de ontwikkeling van de Estland sche weermacht had verworven. Tijdens den wereldoorlog bekleedde hij als chef van den staf van verschillende Russische leger corpsen belangrijke fkuncties. Waarschuwend woord van een medicus Pretoria. 31 Jan. (V. D.) Een merk waardig protest is door zekeren dr. T. Woolridgc uitgesproken in een adres, dat hij zond aan de afdeeling van de British Medical Association in Oost Transvaal. In dit adres verzet hij zich tegen het al te veelvuldig voorkomen van operaties, voor namelijk bij blindedarmontsteking. Hij ver klaart n.I., dat verschillende leden van ge noemde organisatie in de praktijk methodes toepassen, die schrikbarend dicht bij de methoden staan van de kwakzalvers, die zoo hartgrondig door dc doktoren veracht worden. Vaak gebeurde het, dat een kind, dat alleen maar oen bedorven maag had, naar liet ziekenhuis vervoerd werd en daar ge opereerd werd ter wille van twintig guineas honorarium. De dokter verklaarde tenslotte, dat het publiek „het vertrouwen in ons heeft verlo ren en dot hebben wij uitsluitend aan ons zelf te danken." JGEGO-SLAVISCH MINISTER AFGETREDEN. Belgrado, 31 Jan. (II. N.) De minister van financiën heeft zijn ontslag ingediend, daar een door hein voorgestelde weeldebe lasting verworpen is. Het kabinet heeft zich teruggetrokken om te beraadslagen. raad e.d. kenmerkten den lijdensweg van Duitschland in de laatste jaren. Er waren zelfs tijden onder dit systeem, waarin de rijkseenheid zelfs in gevaar werd gebracht. Vervolgens besprak Frick de prestaties van Hitier, waarna hij verklaarde, dat de historische taak van onzen tijd is de schep ping van den krachtigen nationalen een heidsstaat in de plaats van den tot nu toe bestaan hebbenden bondsstaat. Voor landen cn landsgrenzen is in bet nieuwe Duitsch land geen plaats meer. Niemand zal ont kennen, dat ook de landen zich historische verdiensten, in het bizonder op cultureel gebied, hebben verworven. De nationaal so cialisten willen een sterken gesloten volk6- staat waarin men niet zal vasthouden aan instellingen cn vormen, die tot andere tij den behooren cn onder andere omstandig heden werden geschapen uit piëteit, senti mentaliteit of lieve gewoonte Zij zouden thans als aansporing voor volksvijandige monarchistische partij-oogmerken schadelijk werken. De wel inzake reconstructie van het rijk geeft aan dezen wil de uiterlijke staatsrechterlijke uitdrukking. Vervolgens verklaarde dr. Frick, dat door de ontbinding van den rijksdag op 14 Octo ber 1933 de ontbinding van de landdagen wettelijk volgde. De verkiezing van nieuwe landdagen bleef achterwege. Met dc ophef fing der landdagen hebben de landen hun souvereine basis geheel verloren, nadat do oorspronkelijke dragers hunner souvereini- teis, de bondsvorstcn, reeds in November 1918 waren verdwenen. De souvereine rechten der landen gaan over op het rijk en de re- seringen der landen zijn ondergeschikt aan de rijksregeering. Voor altijd wordt daar mede eenig separatistisch of federa listisch 6trevcn constitutioneel tegengegaan. Duitschland is van bondsstaat eenheids staat geworden, ook al zou de practische uitvoering der wet nog jaren cischen De landtregeenngcn zijn van nu af aan nog slechts uitvoerende organen van het rijk. Zij Dchouden wel is waar voorloopig nog hun bevoegdheden, doch zij zijn verplicht verordeningen der rijksregceringen uit te voeren. Van nu af aan bestaat geen zelf standige 60uvereiniteit van de landen meer. Drager van de staatsmacht is uilsluitend het rijk. Door deze wet heeft de rijksregeering vol gens den wil van het Duitsche volk een machtsbevoegdheid gekregen, zooals geen regcering voor haar ooit heeft gehad. Verlangens der Tiroolsche Heimwehr Weenen, 1 Febr. (V.D.) De leiders der Heimwehr in Tirol hebben den landscom- mandant Dr. Stumpf verzocht, dat hem een van de partijen onafhankelijke landelijke commissie ter zijde wordt gesteld, die sa mengesteld zou worden uit vertegenwoordi gers der Heimwehr, van de stormschaar der .Ostmark" en van den boerenbond. De leiders verlangden verder onverbidde lijke zuivering in allo ambten van alle elementen, die verdacht worden van nat.- soc. gezindheid. Alle 6taatsvijandigc organi saties moeten worden ontbonden en de nationaal-socialisten moeten worden ver plicht tot vergoeding van alle op eenigerlei wijze veroorzaakte schade. Het schijnt, dai de regecring neigt tot inwilliging van dezo eischen. In Tirol zijn sedert 'Dinsdag in totaal 8000 man Heimwehrleden opgeroepen voor de uitvoering van de aangekondigde strafactie. Een dergelijke actie heeft men dok voor Opper-Oostenrijk in den zin. Naar verluidt, is de regeering van plan, veiligheidscom- missarisscn te benoemen bij alle districts- besturen. Men verwacht o.a., dat weldra een regeeringscommissaris voor Graz zal worden benoemd en dat de gemeenteraad daar zal worden ontbonden. Voor Bad-Gastcin heeft vice-kanselier Fey persoonlijk een strafactie verordend. Ken dergelijke actie zou later over geheel Salzburg worden uitgebreid. De gendarme rie te Gastein is door troepen versterkt Te Gastein zijn 30 vooraanstaande nat. socialie ten gearresteerd en naar een concentratie kamp overgebracht. VIJF MILLIOEN FRANCS GEWONNEN. Parijs, 31 Jan. (II. N.) Het lot der na tionale loterij, waarop Dinsdagavond de prijs van 5 millioen francs is gevallen, werd te Roubaix door een tabakswinkelier ver kocht Dc winnaar heeft zich nog niet aan gemeld. De tabakswinkclier kan zich niet herinneren, aan wien hij het lot heeft ver kocht. Hij vermoedt, dat het iemand is ge weest, die zijn winkel toevallig passeerde. TSJECHISCH FABRIKANT OVER DE DUITSCHE GRENS GELOKT? Praag, 31 Jan. (H N.) Naar dc Narodnt Listy meldt, zou een Tsjechisch fabrikant, Kolinski genaamd, door Duitschers over de grens gelokt en daarna weggevoerd zijn. De fabrikant had relaties met een fabrikant t« München, die zijn medewerking moet heb ben verleend om Kolinski in een hinderlaag le lokken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9