AMERSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 3 Februari 1934 32e Jaargang No. 183 DUITSCHLAND'S ANTWOORD AAN OOSTENRIJK DE OFFICIEELE TEKST „Conflict van binnenlandsch- politieken aard" DERDE BLAD DALADiER ZAL SCHOON ScHIP MAKEN PARIJS NOG STEEDS ZONDER TAXI'S EEN BEROEP OP DEN VOLKENBOND? Ruwe handen Doos 30 enöOct. MEMORANDA MIDDENPUNT DER AANDACHT WANNEER HET EINDE DER SCHANDALEN? DE BULGAREN NAAR BERLIJN DE OVERSTROOMINGEN OP JAVA De Duitsche regeering ontkent. Jat zij de onafhankelijkheid van Oostenrijk wil bedreigen Berlijn, 2 Febr. (V.D) Met Oos- tenrijkschc officieele communiqué over de zitting van den minister raad te Weenen van 1 dezer ver klaarde. dat de antwoordnota der Duitsche rijksrcgeering op «een en kele wijze rekening houdt met de door de losten rijk.sche bondsregee- ring te berde gebrachte bezwaren en zich er toe bepaalt de verschil lende punten eenvoudig te ontken nen. Uit dien hoofde heeft de mi nisterraad het Duitsche antwoord onbevredigend gevonden. Met het oog op deze houding der Ooslen- rijksche regecring acht de. Duitsche regeering het gewenscht het Duit sche antwoord hierbij bekend te maken. Wij ontleenen aan het Antwoord cp de door den Oos- tonrijkschen gezant op 17 Jan. overhandigde nota het volgende: Het betreft niet een conflict tusschen de heide Duitsche staten als een dat in het bizonder valt onder lu»t door de Oosten rljksche regeering naar voren gebrachte formeele begrip van Volkenrecht, doch een geschil der Oostonrijksche regeering met een historische beweging van het geheele Duitsche volk. Het nationaal socialisme, dat de bevolking van het Kijk met elemen taire kracht heeft aangevat en dat de Duit sche bevolking van Oostenrijk reeds sedert lang in zijn ban heeft betrokken, wordt door de Ooslenrijksche regeering met alle middelen der macht gehinderd in een legalo ontwikkeling en vrije ontplooiing Het is natuurlijk, dat door de politieke grens tusschen het Rijk en Oostenrijk het gevoel van volks en geestelijke verbonden heid niet kan worden opgeheven en dat het overslaan van ideëen, welke het volk om vatten niet kunnen worden tegengehouden De Oostenrijksche regeering kan niet ver wachten, dat Duitschland onverschillig staat tegenover een regceringssysteem. dal alles ontrecht en onderdrukt, wat het Duit sche volk met nieuwen moed en nieuw ver trouwen vervult. Terugslag op de verhouding met Duitschland. Het is onvermijdelijk, dat het ernstige binnenlandsch politieke conflict in Oosten rijk ook een terugslag heeft op de verhou ding van hel Kijk tot Oostenrijk Niettemin heeft de Duitsche regeering het vermeden zich te mengen in de binnenlandsch poli tieke aangelegenheden van Oostenrijk. Zij heeft herhaaldelijk tot uitdrukking ge bracht. dat haar iedere gedachte aan een gewelddadige inmenging of eenige schen ding van verdragsbepalingen volkomen verre ligt. Zij kun derhalve slechts haar bevreemding er over uiten, dat de Oosten rijksche regeering bij verschillende gelegen heden de Duitsche regeering er van heeft verdacht, dat zij de onafhankelijkheid van Oostenrijk zou bedreigen. Bij deze princi- pieele zienswijze der Duitsche regeering is het in tegenstelling met de uiteenzetting der Oostenrijksche regeering natuurlijk, dat de Duitsche regeering het slechts zou toejuichen, wanneer eindelijk overeenstem ming zou kunnen worden bereikt tusschen de Oostenrijksche regeering en de natio naal-socialistische partij in Oostenrijk. Na deze uiteenzetting zou de Rijksrcgee ring op verschillende door de Oostenrijk sche regeering naar voren gebrachte Bezwa ren nader willen ingaan. Zending van propaganda cn dynamiet van Duitschland naar Oostenrijk. De Duitsche regeering heeft een bizonder nauwkeurig onderzoek doen instellen we gens den buitengewonen ernst van deze be schuldiging Allereerst wcnscht zij te wijzen op de strenge bepalingen in zake het ver keer en den handel met ontplofbare stoffen in Duitschland, waardoor het uitgesloten schijnt, dat zendingen springstof in groote hoeveelheden uil Duitschland naar Oosten rijk zouden hebben kunnen plaats geliud Daarbij k'imt, dat de bevoegde Duitsche autoriteiten reeds sedert langen tijd de grenzen scherper bewaken. Niettemin zuu hel bij de lengte der Duitsch-Oostenrijksche grens mogelijk zijn geweest, dat in enkele gevallen smokkellrunsporlen zouden zijn ontgaan aan de aandacht der Duitsche grensbeambten evenals volgens de uit eenzetting van de Oostenrijksche regcerinu klaarblijkelijk ook aan die der Oostenrijk sche grensbeamentcn Intusschen heefl het onderzoek geen aanrakingspunt gege ven, dat dergelijke smokkelaffaires inder daad hebben plaats gehad Geheel uitgeslo ten is evenwel dal officieele of partij offi cieele Duitsche instanties betrokken zou den zijn bij een dergelijke smokkelarij of deze zelfs ook maar hebben begunstigd. „Hetzcampagne" door de pers Nopens de protesten over de „ophitsing» campagne" der Kijks-Duitsche pers tegen de Oostenrijksche regeering moet worden op gem-'rkt. dat inderdaad in enkele gevallen aanvallen op dc Oostenrijksche regeering hebben plaats gehad, welke evenwel slecht-- het antwoord waren op een groot aantal hoogst hatelijke uitvallen der Oostenrijk sche per* tegen het nieuwe Duitschland Deze laatste zijn helaas door de Oostenrijk sche autoriteiten noch belemmerd, noch ge straft doch worden ondanks de protesten der Duitsche legatie te Weenen in meer dan '00 gevallen blijkbaar met den steun en de actieve deelneming van officieele Oosten rijksche kringen dagelijks in toenemende mate voortgezet. Radtopropaganda. De bewering der Oostenrijksche regeering. dat door de Duitsche radio een ophitsings campagne wordt gevoerd, is niet juist. De radiovoordrachten worden tot de Kijksduit sche luisteraars gericht en zij stellen dezen op de hoogte van de ontwikkeling in Oos lenrijk. Hierbij worden de bepalingen der internationale radio-overeenkomsten in ieder opzicht in acht genomen. Daarentegen heeft de Duitsche regeering ondanks herhaalde démarches steeds weer moeten vaststellen, dat van Oostenrijksche zijde de radio wordt misbruikt voor een zeer intensieve propaganda tegen het nieu we Duitschland, waarbij de officieele be richtendienst zelfs niet terugschrikt voor de ernstige verdachtmakingen. Strijdring der Duitsch Oos- rijkers in het Rijk. In hetzelfde verband protesteert de Oos tenrijksche regeering tegen de oprichting en de propaganda voor den „strijdring der Duitsch-Oostenrijkers in het Rijk". Hierop merkt de Duitsche op, dat hel een vrije ver «cniging betreft van in het Duitsche Rijk verblijvende Oostenrijkers die den wenscli hebben gehad zich op nationaal socialisti sche!) grondslag aan een te 6luiten Eenige propaganda of steun van de zijde der Duit sche autoriteiten heeft nimmer plaats ge- 'linYr Aan rfe andere-zijde heeft de werk zaamheid der vereeniging tot nu tóe den Duitschen autoriteiten ook geen aanleiding gegeven in te grijpen. Resu'meerend kan de Duitsche regeering slechts haar leedwezen uitspreken, dat de Oostenrijksche regecring het noodig heeft geoordeeld ernstige verwijten te maken hoewel zij de onjuistheid ervan reeds luid kunnen opmaken uit de door de Duitsche regeering reeds bij vroegere gelegenhi id gedane mededeolingen. Het optreden der Oostenrijksche regeering heeft de Duitsche regeering des te meer bevreemd, daar de Oostenrijksche regeering zonder het nut woord af te wachten van het Duitsche on derzoek, tegelijkertijd met haar démarches te Berlijn andere regeeringen in de zaak gemoeid heeft. Wanneer de Oostenrijksche regeering daarenboven verklaart, dat zij ernstig moet overwegen zich tot den Volkenbond te wen den, dan moet haar de verantwoordelijk heid worden gelaten voor een dcrgelijken stap. De Duitsche regeering is in ieder geval niet van meening. dat het onderhavige pro bleem, dat zijn wortels ten slotte beeft in een conflict in Oostenrijk van zuiver bin nenlandsch politicken aard. geschikt zou zijn voor een internationale behandeling cn langs dien weg zou kunnen worden opge lost. Berlijn, 31 Januari 1934. Afwijzing door Weenen van do Eerlijnsche antwoordnota. Weenen, li Febr. (V.D.) Het Oostenrijk sche kabinet heeft in een bijeenkomst, die verscheidene uren en tot laat in den nacht duurde, don inhoud behandeld van de aan den Oostcnrijksehcn gezant te Berlijn over handigde nota der rijk«regeeririg in ant woord op het Oostenrijksche memorandum van 17 Januari j.l. Omtrent het resultaat der kabinetszitting die Behouden werd onder voorzitterschap van bondskanselier dr. Dollfuss, heeft d Oostenrijksche regecring het volgende com muniqué gepubliceerd: „Het antwoord der Duitsche rijksrcgee ring op de Oostenrijksche démarche te Bel lijn van 17 Januari j.l. is gisterenavond laat ie Weenen ontvangen en werd ter ken nis gebracht van den toen nog in zitting bijeen zijnden ministerraad. De minister raad moest uit het antwoord der Duitsch rijksregppring met leedwezen vernemen, dal ook deze poging der Oostenrijksche bonds regeering. om liPt geschil rechtstreeks tus schen beide Duitsche staten uit den weg te ruimen, bij de Duitsche rijksregeeriiig geen juist begrip heeft ontmoet. De ant woordnota der Duitsche rijksregeering houdt op geen enkele wijze rekening met de inor de Oostenrijkse!)0 bondsregeering ver melde bezwaren en stelt zich ermee te vreden de verschillende bezwaren eenvou dig te ontkennen. Dientengevolge heeft de ministerraad de Duitsche antwoordnota penparig afgewezen. In het vertrouwen op het goede recht en met eenparige vastbera ionheid zal de bondsregeering onder le.id'ng van bondskanselier Dollfuss verder gaan op den weg. die baar door de omstandigheden is opgednungen". Parijs, 2 Febr. (V.D.) Onder de hooge ambtenaren, tegen wie de regeering in ver band met het Stavisky-schandaal scherpe maatregelen wil nemen, bevindt zich vol gens de socialistische Populaire ook de Parijsche politieprefect Chiappc, de offi cier van justitie Présard, een zwager van Chautemps, de directeur van de süreté Gé nérale Thomé, enz, De Echo de Paris en 'andere bladen beweren, dat Daladicr bij zijn pogingen, om het Stavisky-schandaal volkomen op to helderen, ook een onder zoek naar de llongaarsche landbouwbonds zal voorstellen. Volgens het Journal is Daladicr voorne mens ook een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden van Stavisky's zelf moord. De publieke opinie zal Daladier volgens het blad dankbaar zijn, wanneei hij een mysterie zal ophelderen, dat nog tceds groote ongerustheid wekt. Inmid dels beoordeelen de bladen de vooruitzich ten der regeering niet buitengewoon gun stig De beste oplossing zien sommigen in kamerontbinding. JEAN CHIAPPE. Parijs, 2 Febr. (V. D.) ftct Parijsche straatbeeld was vanmorgen al heel eigen aardig. Slechts enkele taxi-chauffeurs heb- ben, aangelokt door de mogelijkheid van daag een bijzondere verdienste op te rij den, het gewaagd het stakingsbesluit te negeeren. De stakers hebben besloten het werk niet eerder te hervatten, dan wan neer dc nieuwe benzinc-belasting zal wor den ingetrokken. De ei schen der taxi-chauffeurs worden door een groot aantal andere organisaties, o. a. door den bond van handels- en kan toorbedjenden' en de organisatie van han delsreizigers gesteund. In 'het algemeen heeft de staking een rustig verloop. Slechts af en toe komt het tot woordenwisselingen met werkwillige chauffeurs en wordt ge dreigd de taxi's ondersteboven te werpen. Zoo zag men af cn toe gisteravond laat dames in avondtoilet en hecren met rok en hooge hoed de taxi, die zij met zooveel moeite veroverd hadden weer verlaten, om ie voet naar huis terug- te keeren.'Aan de stations zag men groote groepen passagiers, die niet wisten hoe zij met hun bagage naar huis moesten komen. Dollfuss acht het Duitsche antwoord onvoldoende W e e n e n, 2 Februari (V.D.). Volgens een luilf oPicieele me-iedeeliijg zal zeer binnen kort een buitengewone ministerraad wor den gehouden om een definitief besluit te nemen over de internationale actie van Oostenrijk tegen Duitschland. Mep verwacht, dat de zitting nog plaats zal vinden voor 7 Februari, hel vertrek van bondskanselier Dollfuss naar Boeda pest. Volgens de pars zou het vast staan, dat een beroep zal worden gedaan op den Vol kenbond De Oostenrijksche regeering organiseerde voor bondskanselier Dollfusc een opmarsch van dei. Boerenbond van Beneden Oosten rijk Volgens officieeie cijfers liepen 100.ÜÜ0 boeren mee. Na den marsch door de straten begaven de dernonstreerendp boeren zich naar het N W. station, waar de „Landeshauptmann" van Beneden Oostenrijk een toespraak hield. Vervolgens hield Dol Hues een rede, waarin hij de houding der nationaal socia listische beweging un der Rijksregeering critiseerde. Dollfuss noemde het Duitsche antwoord op de O islenrijksche nola onvol doende en hij kondigde aan. dat Oostenrijk zijn weg van plicht in vertrouwen op zijn récht zal vorder gaan. DE BRANDENDE ANTENNEMAST VOLKOMEN VERNIETIGD. Londen, 2 Febr. (V.D.) De 165 M. hooge antennemast van het marine-radiostation te Waltham bij Grimsby, waarin Woensdag avond brand uitbrak, is thans geheel ver nield. Het vuur woedde gisteren den gc- heelcn dag door cn legen den middag brak het bovenste gedeelte van den mast af. Des avonds tastten de vlammen ook het onder ste gedeelte aan dat weldra instortte. Door een aantal steunkabcls tijdig los te maken, slaagde men er in te voorkomen, dat het instortende gedeelte op de onder den mast staande gebouwen terecht kwam. Als een reusachtige vuurslang lag de neergestorte mast op den grond. Het personeel van 't ra diostation kon den brand verder blusschen AANSLAG OP PANAMA'S PRESIDENT VERIJDELD. Panama, 2 Febr. (V.D.) Pas nu wordt bekend, dat de politie dezer dagen een moordaanslag heeft weten te voorkomen op den president van Panama dr Arias. De aanslag zou verleden week Zaterdag uitgevoerd worden, toon dr. Arias het week-end op het landgoed van zijn moeder te Penonome doorbracht, waarheen hij zich per auto begaf. De politie arresteerde de chauffeurs van twee auto's, waarmee de daders zich naar de plaats van den aan slag zouden begeven. De chauffeurs zouden een bekentenis hebben afgelegd. Naar verluidt, zou het bericht tot nog toe «eheim zijn gehouden, omdat een der chauf feurs zou hebben verklaard, dat één der daders de zoon van één der ministers was. frankrijk staat afwijzend zoowel tegenover het Italiaansche als Engelsche standpunt De Ere Nouvelle schrijft, dat, aangezien noch do Engelsche, noch de Haliaansche voorstellen overeenkomen met het stand punt, dat de Fransche regeering zich na rijp beraad heeft gekozen, het ontwape ningsprobleem niet veel verder schijnt te zijn gekomen. Dit oordeel wordt door dc geheele Fran sche pers gedeeld. De Echo de Paris schrijft bijv, dat Italië verlangt, dat het Fransche leger op zijn tegenwoordige sterkte wqcJt vastgesteld Het geheel moet 'tehslolte be kroond worden door een conferentie' van zes, waarvan de Kleine Entente vanzelfspre kend uitgesloten zal blijven. Mussolini ver geet blijkbaar, dat het pact van vier door het Fransche parlement niet geratificeerd is. In verband met het groeiende Duitsche militarisme en bij gebrek aan elke daad werkelijke internationale garantie kan Frankrijk noch ontwapenen, noch zijn han den laten binden. De Oeuvre is niet tevreden met de hou ding der Fransche regeering. Met stuur moei energiek worden omgegooid, indien men wil voorkomen, dat Frankrijk te plet ter loopt op de klippen, die door Engelan-J en Italië in 't leven zijn geroepen. Debatten te verwachten in het Engelsche Lagerhuis. Volgens de Times zullen bij de ontwape ningsdebatten in het Lagerhuis Dinsdag as sir John Simon en Eden voor de regecring spreken. Voorts kan een rede verwacht worden van sir Herbert Samuel, die namens de onder zijn leiding staande liberale groep het woord zal voeren. Verder is het zoo goed als zeker, dat ook Lloyd George en sir Austen Chamberlain aan de debatten zul Ion deelnemen. Volgons de Times zijn de Engelsche mi nisters ten zeerste voldaan over de ont vangst van liet Brilsche memorandum in de Engelsche peis. In de wandelgangen van het Lagerhuis bestaat weinig neiging tot crihek. De oppositie vvenscht de debatten voornamelijk om de regeering tot de grootst mogelijke krachtsinspanning aan tc zetten Wanneer het zou blijken, dat de totstand koming van een voorloopige overeenkomst tusschen de mogendheden waarschijnlijk i6. zullen sir John Simon of Eden bereid zijn zich voor verdere besprekingen naar Parijs, Rome en Berlijn te begeven. De Daily Mail schrijft in een hoofdartikel, dat het memorandum der Brilsche regee ring in tai van kringen gesetdrift heeft ge wekt Het zal in elk geval de goede uit werking hebben, dat de toestand erdoor wordt opgehelderd. Het beste wat de regee ring kon doen, zou zijn, te kennen te geven dat Groot Britannië de ontwapeningsconfe rentie zal verlaten, wanneer het memoran dum of een ander bevredigend plan tesun het midden van Maart nog 6tecds niet door de mogendheden zal zijn aangenomen. Mei blad betwijfelt echter of dc regeering den moed daartoe zal hebben. Een zwendelaffaire, waarbij ook eenige bekende politici betrokken zouden zijn. is te Lyon ontdekt. Een zekere Blain met zijn verloofde hadden daar in 1932 een onderne ming voor luchtvaartpropaganda in het leven geroepen. BJain had den titel van president, zijn vriendin die van secretaresse generaal der onderneming gekozen. In den raad van beheer werden twee bekende Fransche industrieelen benoemd. Ken eere comité werd gevormd met o.a. oud-minister president en burgemeester van Lyon Edouard Herriot, den oud-minister van luchtvaart Laurent Eynac cn de bekende vliegers Costes en Fonck. De onderneming organiseerde twee .vlieg-exhibitions". waar bij echter wegens het ontbreken van vlieg tuigen slechts een motorrijder acrobatische toeren vertoonde. Hei geheel was slechts het voorwendsel voor een groot opgezettcn zwendel. Twee weken geleden schreef het paar een tom bola uit en vond gemakkelijk plaats voor 2500ft loten ii 2 francs, aangezien als prijzen een vliegtuig, een automobiel, motorrijwie len enz. in het vooruitzicht waren gesteld. In werkelijkheid waren echter in het geheel geen prijzen aanwezig cn dit bracht de politie tenslotte op het spoor, dat leidde tot beider arrestatie. Vermoedelijk hebben de twee bedriegers nog meer oplichterijen op hun kerfstok. DE „ZEELANDIA" IN HET DOK TE SOUTHAMPTON. Averij opgeloopen in den storm. L o n d e n 2 F c b r. (V. D.) De „Zeelan- dia" van de Kon. Holl. Lloyd, metende 7995 ton, heeft in den afgeloopcn nacht tenge volge van den storm, toen het schip voor Boulogne voor anker lag, anker en anker ketting verspeeld, terwijl een windas be schadigd werd. De „Zeelandia" is vanmiddag te Sout h amp ton aangekomen cn aldaar in het dok gegaan om de schade te doen herstellen. Aan boord van het schip werd niemand gewond. Berlijn, 2 Februari (V.D.). Be Bulgaren Dimitroff. Popoff cn Taneft. die tot nu loe te Leipzig gevangen zijn gehouden, zijn thans naar Berlijn overgebracht. Nieuwe bandjirs en nieuwe stremmingen Se maren-*, 2 Febr (Aneta). De recht- etreeksche verbinding der N.l.S. tusschen Scmarang en Soer-.ibaja werd gisteravond hersteld, doch in den loop van den nacht wérd het baanvak door een nieuwe bandjir opnieuw gestremd. Het verkeer moest dus lieden opnieuw worden omgelegd. In 1-n spoorbaan der Semarang-Cheriban Stoomtram werd door de Kali Woengoe een nieuwe breuk geslagen, waardoor de snel trein uit Batavia niet verder kon. Uit Se in arang werden daarop vijf autobussen en drie vrachtauto's naar het stremmingspunt gezonden om de passagiers, de post en de bagage of tc halen De omgelegde verbin ding via Kendal is hersteld. De verbindingen der Semarang-Joana- Stoomtram in Oostelijke richtingen zijn hersteld Overstappen blijft echter voorloo- pig nog noodig. Pek a long an, 2 Febr. (Aneta). De bandjir doet het water weer stijgen. Eenige in'.andsche woningen zijn door den stroom meegesleurd. In de electrische centrale van de A N I.E.M. raakte twee van de drie ma chines buiten bedrijf, waardoor Balans, Kedongwoenie en Wi rad et-sa «stroomloos raakten. Overal vallen nog zware regens. WELDADIGHEIDSAVOND TEN PALEIZE. Batavia, 2 Febr. (Aneta). Gisteravond vond een voortreffelijk georganiseerde zeer geslaagde wel dad igh ei de-tea ten paleize Rijswijk plaats De avond werd bijgewoond joor den vice-president en de leden van den Raad van Ned.-Indiê, d-; hoofden der departementen, de leiders der handelshui zen en scheepvaartkantoren, de bankdirec teuren en een groot aantal andere belang stellenden. De avond leverde, vooral door den verkoop van door Prinses Juliana eigenhandig geteekende portretten, ruim 2000 op. DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". De uitspraak van den Zeekrijgs raad over de vierde muiters- groep. Sor rabaja, 2 Febr. (Aneta). De Zee krijgsraad deed heien uitspraak in de zaak van de vierde groep muiters van de „De Zeven Provinciën", bestaande uit 33 man machinekamer-pers meel. De volgende straf fen werden opgelegd: twee van zes jaar, vijf van vijfjaar, één van vier jaar en zes maanden, zes van vier jaar, drie van drie iaar en ze* maanden, zeven van drie jaar, twee van twee jaar en zes maanden, vier van twee jaar, een van een jaar en zes maanden, een van elf maanden en een van zes maanden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9