MAAK DEN WEGGEBRUIKER PARAAT! EENVERKEERSWEEK IN JUNI A.S. Bezwaren tegen „Legioen van goede weggebruikers" CRISIS-INKOMSTEN BELASTING LEENING VAN 60 MILLIOEN VOOR GROOTE WERKEN HUMORHOEKJE Baron SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE. In de zaal van do Industrieele Club in het Jaarbeursgebouw vergaderde Donderdag le Utrecht het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer onder presidium van Mr. A. baron Schimmelpenninck van der O y e. De voorzitter begon niet hot memo- reeren van de doelstelling: het paraat ma ken van den weggebruiker in elk opzicht. !>nn komt men door dio ruimheid van doelstelling allicht op aangrenzende gebie den. Om het medeleven en de belangstel ling der leden nu zoo groot mogelijk te maken, heeft men vóór deze algemeene vergadering den leden gelegenheid gege ven om voorstellen te doen, die de ver- eeniging steeds meer aan haar doel zullen doen beantwoorden. Spreker legde er den nadruk op, dat de aangesloten vereen igingen volkomen vrij zijn. Zij kunnen alles doen, wat in haar eigen omgeving liet beste en het meest ge schikt is. Met den wensch, dat deze vergadering een vlot Verloop zou hebben, besloot de voorzitter zijn korte openingswoord. Jaarverslag van den secretaris. Aan het jaarverslag van den secrotaris, den heer C. J. van Wijngaarden van Rees, ontlecnen wij: De stichting van het Centraal Bureau. „Het Verbond had allereerst behoefte aan een eigen bureau en zoo werd in het begin van 't jaar in het leven geroepen, het Centraal Bureau van hel Verbond van Vereenigingen voor Veilig VerkPcr, met als zetel Utrecht en als leider Mr. G. Kramer En aanstonds werd begonnen met een krachtige propaganda voor de oprichting van vereenigingen voor veilig verkeer: plaatselijke vereenigingen, die in eigen kring de veiligverkeerspropaganda zouden voeren en die tevens als steunpunten voor het Verbond bij uitstek goede diensten aan het landelijke element zouden kunnen be wijzen. De propaganda voor die plaatselijke ver4 eenigingen gemaakt sloeg in: in de meeste plaatsen van beteekenis in ons land wer den oprichtingscomité's gevormd en in 1933 werden 11 vereonigingen voor veilig verkeer opgericht. Het aantal vereenigingen voor veilig ver keer bedraagt thans 24 met een gezamen lijk aantal leden van 10.200. Cursussen en Jeugdverkeers- examens. Veel aandacht werd vooral besteed aan de verkeersveiligheid van de jeugd. En niet ten onrechte, want wil men iets be reiken op het terrein van veilig verkeer, dan dient zeer zeker do jeugd te worden bewerkt. Van jongsaf dient de moderne rnensch in de theorie van het verkeer ti worden opgevoed. Cursussen werd georganiseerd voor on derwijzers en onderwijzeressen door Am sterdam, Baarn, Bergen op Zoom, Heer len en Rotterdam, teneinde met het onder wijzend personeel do leerstof voor de kin deren door te werken. De vereenigingen Amersfoort, Apeldoorn, Groningen en Heerlen volgden het voor beeld van haar grootere en ervaren zuster Amsterdam en hielden evenals zij met veel succes verkeersexamens voor de jeugd on reikten aan de schoolkinderen na geslaagd examen het veilig-verkeer-lnsigne uit. Verkeorsoptocht. Amersfoort organiseerde een schit terend geslaagden verkeersoptocht. Deze optocht, die onder ideale weersomstandig heden plaats vond, trok de belangstelling van do geheele Amcrsfoortsche burgerij en van do omgeving. Aan de samenstelling va dezen verkeersoptocht „Voorheen en Thans" was zeer veel zorg besteed. Indien de meegevoerde verkeersregelen door velen zijn ter harte genomen, dan is het doel van dezen optocht bereikt Dan worden nog genoemd een reclame optocht te Hengelo, de jeugdverkeerspro- paganda en een verkcerswedstrijd te Heer len. Deelneming aan tentoonstellin- gen. Verschillende vereenigingen namen met hulp van het Centraal Bureau van het Verbond deel aan plaatselijke tentoonstel lingen met een stand, teneinde op deze wijze propaganda te maken voor veilig ver keer. Noemen wij o.a Amersfoort •Dordrecht, Groningen, Ilcerlcn, Hengelo, 's-IIertogonbosch en Utrecht. Hel Verhond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer in alge meene vergadering bijeen Werkzaamheden van het Cen traal Bureau. Het Centraal Bureau van het Verbond heeft tal van inlichtingen op verkeersvei- ligheldsgebied verstrekt Een tentoonstel lingscollecte is bijeengebracht en bij het deelnemen aan tentoonstellingen werd de helpende hand geboden. Eon jeugdverkeersfilm, door don A.N. W B. te onzer beschikking gesteld, wordt op bepaalde voorwaarden verstrekt. Ten einde den arbeid van de vereenigin gen voor veilig verkeer te vergemakkelij ken, werden mappen met uitvoerige inlich tingen en gegevens inzake jeugdverkeers- veiligheid toegezonden. Zoo is het Centraal Bureau van het Ver bond doende om te beantwoorden aan zijn roeping: als voorlichtingsorgaan de ver eenigingen voor veilig verkeer diensten te bewijzen. Met jaar 1933 is een jaar geweest van internèn arbeid, waarin tevens gestreefd is naar het vinden van finantieele middelefi zonder welke geen behoorlijke propa ganda voor veilig verkeer mogelijk is. Plannen voor de toekomst. Het aantal verkeersongevallen óók met doodelijken afloop boweegt zich in stijgende lijn. Er valt dus veel werk te doen. Verschillonde ontwerpen zijn door het verbond in studie genomen; o.a.: do opvoeding van de jeugd, het houden van een verkeersweek en het houden van een competitie voor chauffeurs tegen verkeers ongevallen. Indien de vereenigingen voor veilig ver keer zullen werken naar do groote lijnen, die door het Verbond zullen worden aan gegeven, zal een daling van het ongeval- lencijfer mogelijk zijn. Het groote doel zal moeten worden be reikt via den weg van do opvoeding der weggebruikers. De wettelijke bepalingen mogen nog zoo mooi zijn gemaakt, indien ze niet worden nagekomen, zal geen veilig verkeer mogelijk zijn. In 1934 daarom begonnen gezamenlijk met vollo kracht en toewijding aan het groote werk: systematisch, nauwgezet en doelbewust. De vereenigingen voor veilig verkeer kennen haar plicht jegens do gemeen schap. Het Verbond is paraat! Welnu dan aan den arbeid met de leuze voor cogen: „Eendracht maakt macht!" Bestuursverkiezing. Teneinde het bestuur voltallig to maken, werden de vereenigingen te Breda, Twente en Utrecht uitgenodigd uit hun mid den een ü,1 voor het bestuur aan te wij zen. INGEKOMEN VOORSTELLEN. Een verkeersweek. Voorstel van het bestuur, dat aanbeveelt het houden van een verkeersweek door de Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Het be stuur adviseert de eerste week van Juli. Dr. Prins (Utrecht) achtte dit tijdstip te laat, aangezien juist In den zomer vele ongelukken gebeuren en omdat in Juli reeds verschillende scholen vacantie heb ben. Officieel werd daarna vastgesteld om in do eerste week van Juni een verkeersweek te houden. Een afgevaardigde van de vereeniging te Haarlem adviseerde om in die week op groote schaal een verkeerskrant te ver spreiden, waarover eenige discussie ont stond betreffende do kosten, de samenstel ling, het opnemen van advertenties enz. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel van het bestuur, aldus luidende: „Legioen van Goede Weg gebruikers". Er is een groot aantal personen, dat woonachtig is in kleinere gemeenten, afgelegen plaatsen en streken, dat zich niet kan aansluiten bij de plaatselijke vereenigingen en derhalve voor de veilig-verkeersbeweging verloren gaat. Het is deze groep, welke het bestuur van het Verbond op 't oog heeft. En zoo is gedacht aan een middel oir> al deze personen op de een of andero wijz« tot ons te trekken. Een persoonlijk lid maatschap van het Verbond is volgens do statuten niet mogelijk; het Ver bond kent alleen als leden vereenigin gen en verder donateurs. Tcneindo dezo personen in onze orga nisatie te betrekken en ook overigens allen, die door hun lidmaatschap van een specifieke vereeniging voor veilig verkeer of door het afleggen van een verkeersexamen blijk gaven tot de poe do weggebruikers to willen behooren, meenen wij U te mogen voorstellen hen allen te vereenigen in een „Legioen van goede weggebruikers". Bepalen wij dan verder, dat slechts leden van het legioen recht hebben op het dragen van het verkeersinsigne. dan zijn tegelijkertijd de verschil'oude dragers van dit insigne ondergebracht in een organisatie. C. J. VAN WIJNGAARDEN VAN REES. Wordt in een plaats, waar recht streeks aan het Verbond contribueren dc personen wonen, een verecnigine voo veilig verkeer opgericht, dan vvor den deze personen automatisch lid dier vereeniging". Do heer Zij lstra (Amersfoort) achtte het minder juist om een nieuwe groep van leden met een andere naamsaanduiding in het Verbond onder te brengen. Spr. is be vreesd, dat er dan eigenlijk een nieuwe organisatie naast het Verbond zou kora^n te staan. De Voorzitter antwoordde, dat er in het geheel geen concurrentie aan het Ver bond zal worden gedaan: integendeel, de leden van de bestaande vereenigingen zul len automatisch lid worden van dit op te richten „legioen". Het bestuurslid Mr. Vrij (Amsterdam) onderstreepte de woorden van den voorzit ter, waarbij hij de bedoeling van het voor stel nog eens duidelijk uiIcon zette. Dc afgevaardigde der vereeniging te Zwolle sprak do vrees uit. dat het op richten van plaatselijke afdeelingen door deze afzonderlijke leden gehandicapt zal worden. Spr. is de overtuiging toegedaan dai het Verbond een federatie moet blijven van Vereenigingen voor Veilig Ver keer en zich niet op -liet standpunt van een vereeniging moet plaatsen. De afgevaardigde der vereeniging te Apeldoorn zeldc, dat b.v. van zijn ver leniging plotseling alle 500 leden zouden worden geproclameerd tot „goede wegge bruikers", terwijl zeker 40Ó het niet zijn! (Hilariteit) De Voorzitter: „Dat is een pijnlijke onthulling!" Spreker deelde mede. dat hij het gewenscht achtte om het voorstel voor loopig terug te nemen, opdat er in den boezem van het bestuur eerst nog eon3 over kan worden gesproken Tc óén uur werd gepauzeerd. Na de heropening der vergadering werd aan de orde gestold het voorstel van dc vereeniging Twente: a. Het uitgeven van veilig-verkcer post zogels. Dit denkbeeld tal, naar bij onder zoek bij het hoofdbestuur van do Poste rijen gebleken is, vooralsnog niet voor uit voering vatbaar zijn b. Het maken van een verkeprsfilm door het Verbond. De vereeniging Twente zeg do toe, dit voorste! schriftelijk nader te zullen toelichten. c Periodieke practische en theoretische verkeerspmevcn voor de jeugd. Twente deelde mede, dat men hiermede veel suc ces heeft gehad. d. Het plaatsen van zuilen, met propa ganda voor veilig verkeer. Dit punt werd bestreden door mr. do Jager (Utrecht), die van oordeel was, dat dergelijke zuilen de aandacht der automobilisten zullen aflci den. Een voorstel van de vereeniging te Lei den om een geografische indeeling to ma ken, opdat iedere vereeniging weet. welke plaatsen tot haar ressort behooren, werd met algemeene stemmen aangenomen, Ier wijl besloten werd om le steunen het voor stel van de afdeeiing Utrecht tot liet gc ven van verkeersondcrwijs op kweek- en normaalscholen. Rondvraag. De heer Zijlstra informeerde, of het mogelijk zou zijn om voor do.radio lezin gen te houden over veilig verkeer. De voorzitter antwoordde daarop, dat dit plan reeds is opgenomen in het schema voor do verkeersweek. Ir. Halbertsma (Eindhoven) zeide, dat het op allo aanwezigen een prettigen Indruk heeft gemaakt, dat de voorzitter het voorstel van een „legioen van goede weg gebruikers" heeft ingetrokken. Dat is vei lig verkeer in het Verbond! Maar bij na der inzien wilde spr. voorstellen om dc statuten in dier voege to wijzigen, dat er donateurs kunnen komen in dio gebie den, waar nog geen vereeniging voor Vei lig Verkeer is. De afdeeiing Dordrecht sloot zich bij de woorden des heeren Halbertsma aan, terwijl de secretaris van het Verbondsbe- stuur het voorstel toejuichte. De heer Sanders (Zwolle) bestreed het voorstel echter hevig Spr. meende, dat de kracht tot het oprichten van nieuwe ver eenigingen daardoor verzwakt zou worden Ten slotte nam de heer Halbertsma er genoegen mee om zijn voorstel voorloopig terug te nemen, waarna het in een volgen de vergadering opnieuw behandeld zal worden. Na afloop der vergadering werd de ver- keersfilm voor dc jeugd van den A.N.W.B. vertoond. VERKEERSONGEVAL MET DOODE LIJKEN AFLOOP. Rhedon, 8 Febr. Gisteravond te lialf acht kwam op den Rijksstraatweg alhier een auto uit de richting De Steeg, bestuurd door J. F. van A., met een wielrijder in aanraking, die den 16-jarigcn E. Schuur op den bagagedrager vervoerde. S. kwam onder de auto terecht en ia in zwaar gewonden toestand naar het zieken huis te Velp vervoerd, waar hij hedennacht is overleden. Hot lijk, do auto cn het rijwiel zijn in beslag genomen. Te heffen van personen wier inkomen vergeleken met dat over 1931* 1932 niet of niet minder dan 10 pet. is verminderd Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van een crisisinaomstenbelasting, aan de Memorie van Toelichting waarvan het vol gende wordt ontleend: Do ontworpen crisisbelasting zal een tweeledig doel nastreven. Zij zal eenerzijds de inkomsten der schatkist vergrooten, zij zal anderzijds een ethisch olement in de belastingheffing brengen, waarvan de be teekenis in onze dagen zelfs al mocht de bate voor de schatkist betrekkelijk gering zijn niet te hoog kan worden aangesla gen. De hoofdinhoud van het ontwerp is, dat een belasting wordt geheven van de bin nen het Rijk wonende personen, wier in komen, vergeleken met dat over het belas tingjaar 1931-1932 niet of met minder dan 10 pet. is gedaald. Daarbij worden echter de noodige correcties toegepast voor een aantal gevallen, waarin een enkele verge lijking der latere inkomsten van een belas tingplichtige met die over het gemelde be lastingjaar niet tot een billijk resultaat zou voeren. Met inachtneming van deze correcties bedraagt de belasting 10 pet. van het bedrag, waarmede bet actueel inkomen 90 pet. van het vergelijkingsinkomen over treft. Een belastingplichtige, dio over 1931 1932 was aangeslagen naar een Inkomen van 10.000 en die dal inkomen thans nog geniet, betaalt derhalve aan crisisinkom st^nbelasting 10 pet. over 1000. Was zijn inkomen tot 12000 gestegen, dan zou hij 10 pet. over 3000 betalen. De door do techniek der inkomstenbelas ting_^ ten deze noodzakelijke correcties, waar van zooeven sprake was, zullen een goede werking der wet bevorderen. Maar de Mi nister vleit zich niet, dat die bevordering een gunstig resultaat van 100 pet. zal op leveren. De wettelijke opbouw van het in komensbegrip biedt zooveel zijden, dat het onmogelijk moet worden geacht, die alle voor het te bereiken doel in een wettelijke regeling te betrekken. Hij heeft het daar om dienstig geacht, een algemeene bepa ling op te nemen, welke een bijzondere autoriteit machtigt om, zoo de woorden dei- wet mochten leiden tot het heffen van be lasting in een geval waarin naar dc econo mie der wet die heffing niet op haar plaats is. regelend tusschcnbeide to treden Een dergelijke bevoegdheid gaat zeer ver: zij heeft welhaast hot karakter van wetgeving ad hoe en verschilt, zou niet in beginsel, dan toch zeker in draagwijdte hemelsbreed van een bevoegdheid als bijv. in art. 82a der Successiewet aan den Minister van Fi nanciën is toegekend om in bijzondere ge vallen een wetsbepaling ietwat om le bui gen. Vandaar.dat de Minister de bedoelde bevoegdheid niet aan het uitvoerend gezag, doch aan een van dat gezag onafhankelijk orgaan zou wcnschcn toevertrouwd te zien Als zoodanig noemt het ontwerp het Ge rechtshof te Arnhem. Dc overeenkomst met de inkomstenbelas ting kan zich niet uitstrekken tot de toe passelijkheid van art 17 lid 2 der wet op de Inkomstenbelasting 1914, betreffende compensatie van verliezen met winsten van volgende jaren. De heffing van de crisis inkomstenbelasting is gebaseerd op verge lijking van het inkomen over 1931 '32 met dat over het belastingjaar. Daarom moeten verliezen, die op geen dezer beide jaren betrekking hebben, builen aanmerking blij ven. Het is voorts noodig geacht van de belas ting vrij te stellen dengene. wiens totaal inkomen beneden een zekere grens blijft, in verband hiermede is een minimum van 3000 vastgesteld voor het vergelijkings inkomen, hetgeen overeenstemt met 2700 voor het inkomen over het belastingjaar. Verder is een bepaling opgenomen, die znl voorkomen, dat het doel der wet wnrdl voorbijgestreefd door belasting te heffen van dengene, wiens inkomen alleen door een erfenis of een legaat is vermeerderd of voor achteruitgang met meer dan een tien de is behoed. Ten slotte wordt voorgesteld, do crisis- inkomstenbelasting te heffen over 5 achter eenvolgende belastingjaren, voor het eerst over het belastingjaar 1934/35. DEENSCH SCHIP TE IJMUIDEN. Amsterdam, 8 Febr. In de haven te IJmuiden is aangekomen het Decneche s.s. ..Orneborg", met aan boord vijf opvarenden van het Deensche s.s. „Yorsa", een schip van 845 bruto register ton, dat eenigen tijd ge leden geladen op weg van Aulborg naar Las Palmas bij Kaap Finislère is gezonken. De geredden zullen per trein naar hun land terugkeeren. De overigen van de 22 pp- varenden bevonden zich aan boord van an dere schepen. EERSTE KAMER De sociaalsdemocratie geen bef trouwbaar element in moeilijke tijden Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de rij ksb eg rooting 1934. De heer NVibaut is verwonderd, dat nog steeds alleen belasting wordt geheven van uitgekeerde winsten van N.V., en niei van de gemaakt* winsten. De heer A n e m a vestigt de aandacht op het revolutionnetre karakter der S. D. A. P. Voor het vervullen der corporatieve gedachte is de tijd nog niet rijp. Minister Colyn schetst de economische en politieke noodzaak van de sameiieiel- ling van dit kabinet, dat i6 een zuiver Ne- derlandsch constitutioneel kabinet, hetwelk nauw wil samenwerken met het parlement Het kabinet is een crisis kabinet, dat streeft naar een zuiver nationale Neder- landsche politiek. Minister Colijn herhaalt, dat dc regeering den gouden standaard niet wil loslaten. Over hèt rapport Idenburg inzake de de fensie zal de regeering zich hebben te be raden en de Indische regeering hebben te hoor»n. De bezuiniging zal moeten worden gevonden voornamelijk door gedeeltelijke vervongin^ van beroeps door reserve per soneel. Met haar circulaires aan dc ge meenten deed de regeering sleohts haar plicht. Er is geen tegenstelling tusschen rijk en gemeenten. Dat spreker alle macht aan zich zou trekken ic. onjuist. Spr. heeft dat niet noodig, om de zaken in het goede spoor te houden. Ten aanzien van dc sociale en economi sche verhoudingen aldus vervolgt mi nister Colijn kan de regeering alleen tas tend en zoekend tewerk gaan, daarbij ech ter zooveel mogelijk een vaste lijn vol gend. Wat er aan de regeeringsmaatregeïen permanent zal zijn, is thans nog niet tc overzien. Do regeering zal eerstdaags een GO mil- liocn-leening aanvragen als onderdeel van een grooter plan voor uitvoering van groote werken Echter moet vóór do uit voering overeenstemming zijn verkregen omtrent lager loonen dan de geldende con- tractloonen. Onder die werken zijn inpol dering n.o. polder Zuiderzee, versnelling kanaal Amsterdam—Rijn, Maasverbetering, kanaal GroningenZuid-Laren. De soc.-democratio is geen betrouwbaar element in moeilijke lijden; dit in pas nog te Parijs gebleken. Van burgerwachten en bijz: vrijw. land storm moot spr, nlots bebbpn. aJs ze niet volkomen betrouwbaar zijn. Spr. schetst het wezen der N.S.B. en verklaart dat de regeering zich ook tc dien opzichte moet houden aan de wet. De regcering zal het gezag met kracht handhaven, cn als het noodig is, ook toe slaan. De minister van financiën, do heer Gtid, betoogt de onmogelijkheid en de ondoel matigheid van een heffing in eens. Een wetsontwerp tot wijziging der hef fing van belasting aan besloten vennoot schappen zal eerstdaags de Tweede Kamer bereiken. Spr. betoogt dat zooveel mogelijk even wicht moet worden bewaard tusschen di recte en indirecte belastingen. Spr. deelt mede. voornemens to zijn, een gewijzigde middelenstaut in te voeren, welke een beter overzicht geeft van raming en opbrengst der posten. Voor '35'36 komt er een gewijzigde re geling der financieele verhouding tus schen rijk cn gemeenten. De heer M e n d e 1 s (s.d.) repliceert. De heer W i b a u t (s.d.) repliceert. Minister-president C o l ij n dupliceert. De Nederlandsehc soc.-dcmocraten hebben, anders dan die in andero landen altijd geweigerd, hun schouders mede tc zetten onder het zware regeeringswerk. De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Dinsdag 2 uur. DOODELIJK SCHEEPSONGELUK. Rotterdam, S Febr. Vanmorgen heeft aan boord van het stoomschip „Nurbo" lig gende in de Waalhaven de 52-jarige con troleur G. N. Astrego, wonende te Rotter dam, een laadboom op het lichaam gekre gen, welke door het breken van de instal latie naar beneden kwam. Dc man was op slag dood. Do huuroplialer. Wie van jullio hoort op de bovenverdieping (huis en wie woont hier? .(Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6