AMERSFOORTSCH DAGBLAD Rondom het Proces-Nijenrode FEUILLETON HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. Maandag 19 Maart 1934 32 e Jaargang No. 220 Onnes vraagt een halven dag zitting TWEEDE BLAD HET PHILIPS-JUBILEUM LIEFDESDRAMA TE NAARDEN DE TWEEDE STILLE OMGANG VEILIGE HAVENS Hij klaagt over hartkrampen, zijn ge zondheidstoestand laat zéér te wenschen over door z'n ge- vangenis'opsluiting Een scherpe gedachten- wisseling Am sterdam. Zaterdag, 17 Maart. De rechtbank treedt pas te 10.35 binnen Onnes vraagt dadelijk het woord. Kr moet een brief van zijn medicus ontvangen zijn bij de Rechtbank, houdende mededee lingen over zijn gezondheidstoestand; deze toestand lijdt zéér onder z'n gevangenhou ding. Daar komt bij dat verdachte's keel den laatsten tijd zéér heeft geleden; boven dien zijn Je laatste- dagen hartkrampen bij hem opgetreden on met het oog op dit «Ups vraagt Onnes dringend, de zitting van he den alléén uit een morgen zitting te doen bestaan, aangezien hij vreest het niet een ganschcn dag te kunnen uithouden. De Rechtbank neemt acte van dit ver zoek. Mr. Muller Massis vraagt daarna even eens het woord. Het is hem hedenmorgen bekend geworden, dat mr. Lot-b. de ver dediger van Witbraad, voornemens is On nes als getuige décharge te dagvaarden in de zaak-Witbraad Dat dit geschieden zou. werd de laatste dagen wel gefluisterd maar thans is het officieel medegedeeld door mr. Loeb. Met het oog daarop ver zoekt mr. Muller Massis de op het oogen blik geschorste zaak Witbraad zoo spoedig mogelijk weer aan de orde te stellen; On nes brandt van verlangen om als getuige onder cede te worden gehoord. Mr. Muller Massis kan zich niet indenken, dat er be zwaar zal beslaan, om de zaak Witbraad met spoed weer aanhangig te maken. De president deelt mede dat de Recht bank dit verzoek overwegen zal. Als eerste getuige komt nu voor Biesing, die opnieuw uitvoerig wordt gehoord over de verdeeling van de aan de verhuizers toegezegde belooning voor het weghalen dei- kostbaarheden uit het Kasteel Nijcn rode. Dan wordt Witbraad weer als getuige voorgeroepen. Witbraad deelt mede dat Blcsing hem destijds heeft gezegd: verzamel alles wat te verzamelen is, want dat kunnen wij noodig hebben om het contact tusschen Koning en Onnes in handen te krijgen. De prcciese be doeling van dién raad van Biesing begreep Witbraad op dat moment niet. Koning wordt vervolgens ondervraagd over enkele schrifturen van zijn hand, die hem worden voorgelegd, kleine stukjes pa pier, waarop eenige aanteckeningen zijn ge steld. Koning zegt zich hoegenaamd niet te kunnen herinneren, wat de bedoeling is ge weest van die korte aanteckeningen. Hij er kent dat het zijn schrift is, maar hij weci zich niets to binnen te brengen van de noodzaak dier aanteekeningen. Waar die stukjes papier betrekking op hebben, wordt ons ter terechtzitting intusschen niet dui delijk. Onnes wordt weer aan een langdurig ver boor onderworpen ter zake van beleenine van schilderijen, waarop Koning geld wilde hebben Over die beleening bestaat een cor respondmtfe; het debat vanmorgen loopt opnieuw over het al of niet fictieve dezer correspondentie. De president stelt aan On nes verschillende vragen, die betrekking hebben op een vroeger hem in instructie af genomen verhoor. Onnes vraagt dan een □ogenblik tijd, om het dossier van dat ver hoor te mogen opslaan, waarmee wel een oogenblik gemoeid zal zijn, want het dos sier beslaat méér dan honderd pagina's. Onnes legt de lijvige stukken vóór zich.en bladert daarin, om aan de hand dier stuk ken te kunnen aantoonen, wat er indertijd tusschen Koning en hem is afgehandeld ter zake van die beleening. Er volgt nu een zeer scherp-gevoerd kruisverhoor, waarbij do president en de officier van justitie aantoonen, dat hij zich vroeger over deze beleenings-onderhande- lingun geheel anders heeft uitgelaten dan hij nu doet. Het debat gaat intusschen weer voort. De president en de officier stellen aan On nes opnieuw vragen over de bewuste on derhandelingen met Koning over schilde rijen beleeningen, waarvan het reëele sterk wordt betwijfeld, gezien de finincieele po sitie van Onnes. De president maakt On nes er op attent, dat, waar hij er zélf aan loe was* om kostbaarheden te beleenen om zich zelf aan geld te helpen, het toch wel bijzonder vreemd was te achten dat Onnes zich nu óók nog zou interesseert voor schilderijenbeleeningen ten behoeve van een ander. O .mes kan zelf best geld gebruiken, hoe kan hij er nu nog aan den ken om 'n ander aan geld te helpen, nog wel iemand die hem chanteert. Onnes betoogt dat er juist in die dagen van hem onderhandelingen loopende wa ren over een belangrijke handelszaak, waar bij kapitale sommen betrokken zouden zijn Bovendien was hem een leening- toegezegd, De president: „Die laatste bewering is herhaaldelijk door u te berde gebracht en bij onderzoek volkomen onwaar gebleken. U heeft daarbij den naam genopmd van uw eigen broer genoemd, maar uw broer heeft dat in de instructie nadrukkelijk ontkend en gezegd, dat er van een leening aan On nes van Nijenrode geen sprake was. Op die 'ecning ten uwen gunst kunt u zich dus allerminst beroepen. Onnes voert aan, dat waar men hem on der het oog brengt dat hij zei' bezig was met beleening zijner eigen kostbaarheden, hij doodgewone zaken dreef, iie in den handel steeds usance zijn. In iedere han delszaak beleent men voorraden en koopt tegelijkertijd weer nieuwe voorraden. Dat is natuurlijk speculatief, maar dat doet iedereen en iemand die speculeert is daar om nog geen misdadiger. Hij was. zooals hij reeds zeide, bezig met een transactie van een ton gouds. Mag men dan niet spreken over „beleeningen"? Als men in den handel doet zooals de president wil. dan ligt alle handel onmiddellijk overhoop. Beleening op voorraden gebeurt overal en altijd. Dat hij (Onnes) wilde beleenen was dus ook niets bijzonders. De president blijft er bij, dal het hoogst eigenaardig is, dat iemand, die in verband rnct eigen nood wil gaan beleenen. ook npg onderhandelt over bcleeningen ten voor- deele van een ander. Hoe komt men dan voor die laatste bcleeningen aan het geld? Onnes windt zich bij deze gedachtenwis- seling al méér en méér op, als hij betoo- gen wil, dat hij wel degelijk allerlei toezeg gingen had voor geld, van de Hollandsche Bank vcor Zuid-Amerika. Onnes is voort durend met stemverheffing aan het woord en richt zich mpt verwijten tot de Recht bank, dat men hem met zulke ondervra gingen kapot maakt. Luid roep* hij door de rechtszaal: „Ik word hier nog stapel gek". Mr. Muller Massis: „Houdt u alsjeblieft kalm. Dat is oneindig beter voor u. Laat u\V verdediging maar aan ons over. U maakt u veel te druk en dat schaadt u maar". Het laatste dce) van dit verhoor is haas! niet meer te volgen. Het gaat over al ler finantiecle finesses, waaruit moet blijken, dat Onnes op het moment, waarop hij mei Koning over de bclcening van schilderijen onderhandelde, zelf financieel in groote moei 1 ijkheden zat, en dus wel zonderling was te achten dat zoo iemand serieus over belee ningen zou spreken, notabene tijdens onder handelingen over beleening van eigen kost baarheden om eigen moeilijkheden tc boven te komen. Dit punt is voortdurend in debat, en het is dit punt, hetwelk Onnes tracht dui delijk tc maken uit allerlei gewoonten in den handel, die voor een rechtbank zot mo gen schijnen, maar in werkelijkheid niet zoo zot zijn, voor diegenen, die in den handel hun bestaan vinden. De gedachtenwisseling wordt over en weer scherp gevoerd. Dc rechtszaal lijkt nu en dan wel een politieke vergadering te huisvesten, waarin men pro- beeren wil, elkaar met groot stemgeluid te overheerschcn. De zitting kenmerkt zich door een groote bewgenheid. De morgenzitting wordt daarna in ver band met het door Onnes ingediend verzoek, hem met het oog op zijn gezondheid te wil len sparen, niet meer door een middagzitting gevolgd. De verdere behandeling wordt ge schorst tot Dinsdagmorgen 10 uur. Een zeer druk bezochte receptie Eindhoven, 17 Maart. Hedenmiddag heeft in Philips' Ontspanningsgebouw een zeer druk bezochte receptie plaats gehad, ter gelegenheid van den zestigsten verjaar 'lag van dr. A. Philips eir het veertigjarig bestaan der NV. Philips Gloeilampenfa brieken Onder de aanwezigen werden o.a. opgemerkt baron van HÖvell tot Wester flier commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg. Vincent Cleerlin. griffier van Ged Staten van Noord Brabant na mens den commissaris der Koningin, de Kamerleden Fleskens en H. v. d. Put, bur gemeester en wethouders van Eindhoven, de burgemeesters van Tilburg, Helmond en Waalwijk, delegaties van de Kamers van Koophandel van Oostelijk Noord Brabant, van Tilburg en Waalwijk, een delegatie van de Ned Spoorwegen van de Ned. Ver van Werkgevers en talrijke industrieelen. De receptie is door ongeveer 1500 personen bezocht De burgemeester van Eindhoven. A. Ver dijk. bracht in een toespraak hulde aan dr. Philips, voor alles, wat hij voor de indus trie heeft gedaan. Dr. Philips had verder vele telegrammen van gelukwensch ont vangen. o a van den minister van binnen landsche zaken, van den minister van de fensie. van de gezanten van Italië, België en Polen en van de Ned. Kamer van Koop handel te Parijs. Te acht uur 'savohds werd een fakkel ïptocht gehouden naar huize De Laak. waar de jubilaris door sportvereenigingen en andere organisaties word gehuldigd. DOODCLIJK ONGELUK. Assen, 17 Maart. Hedenmiddag had In de Beilcrstraat te Assen, een aanrijding plaats, waarbij een persoon het leven liet De 7fi jarige F. uit Assen, die op de fiets de Beilerstraat overstak, werd door een personenauto, komende uit de richting Bei len, aangereden. F. was op slag dood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld DRIE KINDEREN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Een kind öedood. Op een veld bij Grauw zijn tijdens een onweer, drie kinderen door den bliksem ge troffen. Een kind word gedood. Twee andere jongens geraakten bewuste loos. Zij zijn thans herstellende. Een 22'jarige jonge man doodt een 17-jarig meisje en verwondt zichzelf levensgevaarlijk Bussum, 18 Maart. Hedenmorgen onge veer half tien heeft zich in de Jan Steen laan te Naarden, een ernstig drama afge speeld. Een 22 jarige jongeman. V. go naamd, uit Bussum, losle op een 17 jarig meisje, de B., eveneens in Bussum woon achtig, met een revolver een schot, waar door het meisje op slag gedood werd. Ver volgens richtte de jongeman het wapen op zichzelf en loste drie schoten. Hij liep nog eenige honderden meters door. en zakte vervolgens in elkaar. De politie te Naarden. welke onmiddellijk gewaarschuwd werd, nam het lijk van het meisje in beslag en vervoerde den dader in levensgevaarlijken toestand naar de Ma icllastichlhing te Bussum, waar dr. Schou ten onmiddellijk operatief ingreep Omtrent de oorzaak is nog niets bekend doch aangenomen wordt, dat het meisje de verkeering met den jongeman verbroken had. Men vreest voor het leven van den da der. Naarden, 18 Maart. Omtrent den moord en poging tot zelfmoord te Naarden vernemen wij nog het volgende: De dader is de 22 jarige kappersbediende A. Vos. die gedurende vijf maanden ver keering had met de 17 jarige E de Brain Het meisje had een maand geleden de ver keering verbroken. Hij heeft haar toen een brief geschreven, waarin hij haar met den dood dreigde. Toen het meisje vanochthend van den Mis naar haar betrekking in de Jan Steen laan te Naarden wandelde, werd zij door Vos opgewacht. Hij heeft haar toen ge vraagd om de verkeering te herstellen Toen zij weigerde trok hij een revolver en trof haar in het hart. Zij heeft nog en kele schreden kunnen doen en zakte toen ineen. Mevrouw F., bij wie zij diende en die haar had zien aankomen, snelde naar bui ten Na eenige oogenblikken heeft het meisje den geest gegeven. V. liep de laan uit in dc richting van den vijver. Een Naardensche agent van politie, die hier fietste, zag de man neer storten Het bleek, dat hij het wapen ook op zichzelf had gericht en twee schotwon den boven de hartstreek had gekregen. Hij is naar de MajeJIastichting vervoerd en is daar van de laatste Heilige Sacra menten bediend. Vos heeft tegenover de politie een vol ledige bekentenis afgelegd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. BRUTALE ROOFOVERVAL TE MARIAHEIDE. Een bult van t 1600. Vrijdagavond heeft te Mariaheide, bij Uden, een brutale roofoverval plaats gehad. Zes gemaskerde mannen zijn binnenge drongen in de woning van den lieer M Scheepers, directeur van de eiervereeniging van den Boerenbond. Twee van de dieven hebben S. gedwongen hen rond te leiden door het huis cn alle kasten te openen. Twee andere hebben een onderwijzer, die bij S. in pension is, vastgebonden, terwijl de twee overigen de beide groote dochters die op de bovenverdieping waren, bewaak ten en verhinderden alarm te maken. De dieven hebben een buit van f 1600 welk geld toebehoorde aan dc eiervereeni ging. medegenomen. Ook hebben zij nog geld meegenomen, dar eigendom was van S. DE VEENBRAND ONDER SOMEREN. Grootendeels gebluscht. Someren, 17 Maart. Mede tengevolge van den in den afgeloopen nacht gevallen neerslag, is de veenbrand grootendeels ge bluscht. Op sommige plaatsen smeult het veen nog. Het is niet uitgesloten, dat de brand, indien dc wind toeneemt, zich weer zal uitbreiden. Honderden H.A. zijn ver brand. Gelukkig is geen afgegraven turf verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Waarschijnlijk moet zijn ontstaan te wijten zijn aan onvoor zichtigheid. Amsterdam. 18 Maart. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier de twee- do tweede stille Ommegang gehouden. On der stroomenden regen trokken vanaf een uur des nachts lot in het vroege morgen uur de tienduizenden onafgebroken langs den voorgeschreven weg Onder de pel- erims bevonden zich de Aartsbisschop van Utrecht, monseigneur Jansen, de bisschop van Haarlem mgr. J D. J. Aengenent en mgr. dr. G C van Noort, deken van Am sterdam De Volendammers, die wederom met een zeer groote troep aanwezig waren, trokken zeer de aandacht. Tegen vier uur des morgens kwamen de duizenden Amsterdammers uit alle buiten wijken der stad naar het Spui in gezel schap van den pastoor en kapelaans der narochiekerken. Katholieke Verkenners en leden der St. Josefs Gezellen Verepniging vormden een afzonderlijke lange groep Al les verliep in de volmaaktste orde. Inciden ten deden zich nergens voor De café's waren om vier uur geheel be zet met verkleumde en nateereeende pel grims. die zoo dicht mogelijk bij de ka chels gingen zitten. Deze nacht »s wegéns de stroomende regen voor de deelnemers een ware pelgrimstocht geworden. De poll- lie had voortreffelijke niaatregelen geno men. zoodat ook het autoverkeer geen moei lijkheden van de stille Ommegang heeft ondervonden. Langs de grachten en op do pleinen stonden honderden autobussen ge parkeerd. die de deelnemers vooral uit Noord Holland hadden aangevoerd. Tegen zeven uur hadden allen de hoofdstad weer verlaten. DE MOORD TE ESSCHEN. Verdachte gearresteerd. Roosendaal. 17 Maart. Als verdacht van den moord op den bakkersknecht C. Willemen, welke moord Zondag 1.1. te Es- schen werd gepleegd Is Vrijdagavond door de Roosendaalsche politie gearresteerd do 38 jarige C A. Willemen (geen familie van den verslagehe), wonende te Wouw. Ver lachte staat in zijn omgeving bekend als pen buitengewoon nerveus mensch. Heden morgen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hem zal ten laste gelegd worden doodslag subs, zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. DE INBRAAK BIJ DE Fa. DE HAAS. 's-Gravenhagc. De twee bakkers knechts, dc 22-jarige J. D. en do 26-Jarigo II. A., die in verband met inbraak-pogingen bij het filiaal van Simon's bakkerijen aan de Groote Marktstraat dezer dagen zijn aan gehouden en die ontkenden, schuldig of medeplichtig te zijn aan de inbraak bij de firma De Haas, zijn uit de politiebewaring ontslagen en op vrije voeten gestold. BEKNELD GERAAKT. Groningen, 18 Maart. De 22-jarige Duitsche matroos R, die gisteren beklemd Is geraakt tusschen een schip en een duc- •lalf bij de Westerhavepsluls te Groningen, is hedenmiddag in het R.K. Ziekenhuis tc Groningen overleden. In one: moet de haat verstillen en als liefde tcrugkeeren. door BASH KING. (Uit bet EngelschV 101 Dat kon bij Hildred niet aan het ver stand brengen, eensdeels omdat het haar niet kon sche'en, anderdeels omdat zijn woordenkeus niet goed genoeg was, maar hoofdzakelijk omdat haar opvattingen een der waren als van allen, die tot dezelfde maatschappelijke klasse behoorden als zij Wel zou ze hem even liefhebben als zoon van een vrouw, die zelfmoord in de gevun genis had gepleegd, dan als zoon van een in de heele wereld bekend bankier, maar toch achtte zij het buiten kijf, dat aan dil laatste voordeelen waren verbonden. Dit vond hij zelf ook wel, behalve dat Dus, met Hildred kwam hij ol even wei nig ver al6 met haar ouders. Van alle drie was het doel hem te weerhouden van het afleggen van een verklaring, die to beslis eend kon zijn. Indien zij het aan lleniv Whitelaw en hom zrif o.veriieten, dan vvisi hij wel naar welken kant de weegschaa zou overslaan. Fn toch, toen hij weer van aangezicht tot aangezicht met den bankier stond, rees bij hem twijfel of h"t oDdwrwerp ter sprake zou komen. Tom had hem geschreven, ten einde hem te herinneren aan de belofte, die Whitelaw zelf van hem had geëischt. om als hij ccn betrekking zocht, hij zich in de eerste plaats tot hem zou wenden. Evenals Ansley, verzocht de bankier hem op zijn kantoor te komen. Hét kantoor bevond zich in do Wall Streel, in een groot, nog al leclijk gebouw, waarop de naam Meek Brokenshire stond. De kamer, waarin Jom werd binnengelaten, zag er kaal en bescheiden uit. Vierkant, laag van verdieping, 'twee vensters, die uit zicht gaven op binnenplaatsen. Het eenige, dat er een kleurtje aan gaf. was een groer met rood Ttirksch kleedje, dat met plooien op den vloer lag. en hier on daar kaal was Tegen de muren stonden ruw gebeeldhouw de. notenhouten boekenkasten, waarin boe ken om van allerlei in op te zoeken, waren geplaatst. Eenige versleten, leeren leuning stoelen vormden een kring om een groote schrijftafel, midden in de kamer Op de schrijftafel waren eenige snuisterijen van waarde, presse-papiers. vouwbeenen. bak jes voor nennehouders, en andere kleinig heden, blijkbaar caclcaux. Boven de in den stijl van 184Ï) niet heel mooi gebeeldhouw ien, wit marmeren schoorsteenmantel, hing de gelithographeerde beeltenis van den eer sten J. Howard Brokenshire, ook uit 1840 en ccn van de oprichters der firma. Er was niemand in de kamer, cn eerst nadat Tom enkele minuten dicht bij de deur. die hij was binnengekomen, had staan wachten, trad de bankier uit een aangren zonde kamer te voorschijn. „Zoo, ben je daar?" Evenals vroeger gaf hij Tom een stevige hand, terwijl zijn linkerhand op diens schouder rustte, en evenals toen, keek hij hem onderzoekend aan, en gaf hem weer zoo'n duwtje, alsof hij moe was van 't kijken „Ga zitten". Torn nam plaats in den leuningstoel, die liet dichtst bij hem ötond: de bankier 6choof den zijnen zoo dicht mogelijk bij dien van Tom. „Ik moet u wel mijn excuses maken, mijn heer Whitelaw, dat ik verzocht heb u te mogen spreken „Ileelemaal niet noodig. mijn beste jon gen. Ik zou het onaangenaam hebben ge vonden als je "t niet had gedaan. Ik heb je verwacht vanaf het oogenblik. dat ik las dat jo aan wal was geslapt. Waarom ben je eerst naar Boston gegaan, voordat je hier kwam?" Er lag een bekentenis in Tom's glimlach „Ik moest daar iemand spreken". „Betrof 't Mildred Ansley?" Tom kreeg een kleur cn antwoordde niet. „Neen, jo hoeft me niets te vertellen; 't was niet mijn bedoeling je verlegen te maken De Ansley's zijn heel goede vrien den van me; ken ze al lang. Zonder hen zouden jij en ik elkaar misschien nooit heb ben ontmoet. En nu moet je me eens het een en ander ven je zelf vertellen. Het zal bijna twee maanden geleden zijn geweest dat ik 't laatst iets van je hoorde". Tom deelde hem het een en ander mee rlat hem wel zou interesseeren. dingen, die hij in zijn brieven niet had vermeld. Hij moest zich eonig geweld aandoen om te in formeeren naar mevrouw Whitelaw en „d° overige leden van het gezin", door welke uitdrukking bij het gebruik van namen ver meed De bankier sprak meer vrij-ult dan ir. zijn brieven. Het was al6of hij met iemand sprak, arm w; -n hij zijn hert kon blootleg gen, en niet als met een „outsider". Me vrouw Whitelaw voelde zich sterker en was kalmer, ging niet meer zoo gebukt onder de vreeselijke angsten, die haar zoo lang hadden gedrukt. Tad deed wat hij kon, maar dat was voor iemand met zijn genoe gens, en die zijn rechter arm miste, toch niet veel. Hij kon wat paardrijden met de teugels in zijn linkerhand, maar autorijden jagen, polo-spelen en êchrijven, dat ging niet Hij kon zich nauwelijks zelf aanklei den, en het eten op zijn bord moest eerst door iemand anders worden gesneden en klein gemaakt. Mettertijd zou hij zich zelf misschien beter v eten te redden, maar voor het oogenblik kon hij nog niet veel doen Lily had den boel heelemaal in de war ge stuurd. Het was nog erger dan hij Tom in zijn brieven had medegedeeld. Zij was er met een nietswaardigen man vandoor ge gaan. een vent. dien haar vader haar ver boden had mee om te gaan, en wien het al leen om haar geld te doen was. Het was een treurige geschiedenis, die haar heelemaal van de wijs had gebracht. Liever sprak hij er niet over: Tom zou 't later zelf wel mer ken. Toen kwam hij terug op Tom's eigen be langen. „Je hebt me geschreven voor een betrekking". „Ja. mijnheer Whitelaw. Maar ik ben bang dat ik u daardoor moei to geef'. „Volstrekt niet. Ik heb een betrekking voor je". Tom trachtte iets t" zeggen, maar de an dere vervolgde onmiddellijk: ..Ik hoop dat fe die zult aannemen, want ik heb ze voor je opengehouden, sinds Ik Je den laatsten keer sprak" Tom zette groote oogen op. „Dus al drie jaren lang0" „O, er was geen haast bij. dus makkelijk genoeg ze open te houden. Ik zou graag hebben, dat je een van de assistenten weed van mijn particulier-sëcretaris. Dan werk je onder mijn onmiddellijk toezicht, wat ik gaarne wou, dat je minstens een jaar deed. Daar leer je hoe bij tal van zaken de vork in den steel zit; wat je niet begrijpt, kan ik je uitleggen. Later, wanneer je van het bankwezen een meer wetenschappelijke stu die wenscht te maken, kan ik je dc noodigo leiding geven" lom was sprakeloos. Daar la-g zijn toe komst voor hem! Hildred! geluk! eer' een ruim bestaan! de verovering van de wereld! Dat kon hij allemaal heb ben door nu maar stil te blijven zitten, geen woor' te zeggen, door als vanzelf sprekend de trouw aan zijn verleden op te zegden, door passief te blijven onder deze goedwilligheid. Hij zou wel gek zijn, zei hij tot zich zelf, als hij nl°t toegaf. Ieder een. die zijn verst md bij elkaar had. zou daar zoo over oordeelen. De vader van den Baby van Whitlaw geloofde zijn kind te hebber teruggevonden. Waarom hem niet in dat geloof laten? Hoe wist hij, Tom Whi telaw, dat hij niet zijn kind was? Do vrouw, dio hem had gezegd, dat hij dat nooit moest denken, was dood en lag in haar graf. Goed besohouwd, was hij haar eigenlijk niets anders verschuldigd dan slechte dingen fp hebben leeren do^n Hij zou van haar afstand doen. Hij zou aan nemen In stilte althans en ni°t met even veel woorden, dat zij hem had gestolen. Hij zou den bankier dankbaar *ijn cn prof!- teeren van zijn vergissing. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5