G. BROUWER J.A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION mmAmEL AMERSFOORTSCH DAGBUAD 1928 BeldanopNo.42 fa. M.R.N. OOSTERVEEN MEDEDEELING Sport BIJKANTOOR TE AMERSFOORT Woensdag 21 Maart 1934 32 e Jaargang No. 222 Succes Tuin KRUISKAMP10'° AMERSFOORT per flesch f 1.45, per anker f 58. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Radioprogramma STOFZUIGER B. SCHOOLEMAN Onze Postvliegers onderweg WAT ETEN WIJ MORGEN? Langestraat 42 - Tel. 77 ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN J. LAMBRECHTS P. PIJPERSSTRAAT 10 en Oude Soesterweg 93 Oost^Iodië DE VERLOFSSALARISSEN Wijziging voorgesteld Batavia, 19 Maart (Anela). Do Regce- ring diende bij den Volksraad een twee tal ontwerp-ordonnanties in, tot wijziging van het geldende degressieve tarief voor berekening der verlofssalarissen, resp. voor burgerlijke en militaire landsdienaren. De bedoeling is, dat deze herziening op 1 April a.s. in werking treedt, tegelijk met het Herziene Bezoldigingsbesluit. In ver band hiermede is aan het College van Ge delegeerden verzocht vóór 25 Maart do be slissing aan de Regecring kenbaar te ma ken. Bij de nieuwe regeling zal de verlofsbe zoldiging worden berekend naar den vol genden maatstaf: 100% van de eerste 100.maandelijk- sche bezoldiging, 80% van de volgende 100.—, 60% van de volgende 300.—, 40% van do volgende 300.en 30% van elk volgendo bedrag. Voor de berekening der verlofssalarissen, 'die voor 1 April 1935 ingaan, zal het Her- zicno Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijko Landsdienaren worden verondersteld reeds gedurende de laatste twaalf maanden voor het desbetreffende verlof ingaat, van kracht te zijn geweest. De ordonnanties zullen op 1 April 1934 in werking treden met dien verstande, dat op verloven vóór dien datum ingegaan, de nieuwe regeling nog niet van toepassing zal zijn. De Memorie van Toelichting verklaart, 'dat de verlofssalarissen in evenredigheid met de activiteitsbezoldigingen moeten worden verlaagd, hetgeen met toepassing .van het bestaande tarief op de nieuwe be zoldigingen niet kan worden bereikt. Tot verlaging der verlofssalarissen bestaat te meer aanleiding nu uit de laatste sta- tistiekcijfers is gebleken, dat de kosten voor levensonderhoud der meer-gegoeden te Amsterdam en 's-Gravenhage sinds 1924 (het jaar waaruit het thans van kracht zijnde tarief dateert) met ruim 22% zijn gedaald, en b.v. ook de pensionsprijzen sterk zijn teruggeloopen. DE SALARISHERZIENING DER ZEEMACHT Batavia, 19 Maart (Aneta). Met in gang van 1 April treedt ceri herziene rege ling der bezoldiging van militair perso neel van de Zeemacht, dienende binnen de keerkringen, in werking. Met behoud der verschillende thans aan do regeling ten grondslag liggende beginselen, sluit de nieuwe regeling zich in menig opzicht voor wat betreft de bedragen aan bij de eveneens op 1 April in werking tredende herziene salarisregeling der burgerlijke en militaire landsdienaren. In afwachting van de bekcndstelling dei- in bewerking zijnde regeling kan reeds thans het volgende worden medegedeeld; De vanaf 1 April toe te kennen inkom sten mogen niet dalen beneden 75% van de thans geldende regeling zonder de daarop reeds toegepaste korting; met in gang van 1 April zal de kindertoelage die huiten de keerkringen geldt, ook binnen do keerkringen aan Europeesch personeel worden toegekend, dus vanaf 1 April zal de Indische regeling der kindertoelagen alleen geldig zijn voor Inlandsche schepe lingen. Europeescho militairen bij de Zeemacht die vanaf 1 April binnen de keerkringen lagere inkomsten zouden genieten dan het bedrag waarop zij alsdan buiten do keer kringen vertoevende aanspraak zouden hebben, vermeerderd met 20%, worden in het genot gesteld van een toeslag ten be drage van het verschil. Voor Inlandsche militairen wordt, con form de regelingen voor burgerlijke en militaire landsdienaren, een overgangsbe paling vastgesteld, waardoor tot zekere hoogte tot 1 Januari 1936 een vooruitgang in inkomsten niet zal plaats hebben. DB SALARISREGELING DER HOOGSTE AMBTENAREN. Batavia, 20 Maart. (Anela.) De Indi sche regeering verzocht aan den minister van koloniën om in het thans afgekomen Koninklijk besluit tot regeling der bezol digingen van den vicc-prcsidcnt van den Raad van Ned.-Indiö, den voorzitter van den Volksraad, en den voorzitter en do le den van de Algemecno Rekenkamer, als nog de bepaling op te nemen dat boven de bezoldigingen zullen worden genoten de standplaats- en kindertoelagen, zooals deze voor andere burgerlijke landsdienaren gelden. DE TOUR VAN ADMIRA AFGELAST. Amsterdam, 20 Maart. Naar de heer Koolhaas, consul van den Oostenrijk6che Voetbal Bond te Amsterdam, mededeelt, is besloten de tour van Admira in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder te laten vervallen. De wedstrijden RotterdamAdmira op Zaterdag 24 Maart, Den IlaagAdmira op Zondag 25 Maart en AmsterdamAdmira op Maandagavond 26 Maart vastgesteld, zijn 'dus afgclas' ZWALUWEN—ROODE DUIVELS. Den Haag, 20 Maait. De wedstrijd Zwa luwenRoode Duivels, welke morgen, Woensdagavond, op het verlichte V.U.C.- terrein zou worden gespeeld, ie in verband met het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder afgelast Vermoedelijk zal deze wedstrijd nu «gespeeld worden op Woensdagavond 28 Maart en andere op Woensdagavond 11 April. De genummerde plaatsbewijzen blijven geldig. SCHERMEN INTERLAND-WEDSTRIJD NEDERL.-DENEMARKEN Succes voor Spronk (Utrecht) Zaterdag vond te Kopenhagen eene ont moeting plaats tusschen Deensche en Ne- derlandscho professeur6 op floret, degen en 6abel. Begonnen werd met den équipe wed strijden, waarvoor de équipes als volgt sa mengesteld waren: Denemarken met de professeurs: Skolc, Thomsen en Larscn. Nederland met: W. A. Kooy, E. Spronk (Utrecht) en J. B. A. Abrahams. Begonnen werd met de équipe floretvved strijd, waarvan de inzet voor Nederland was. Kooy 6loeg met 5—1 Skole, doch in die ronde wisten de overige Denen te win nen. Stand na do le ronde 2—1 voor Dene marken. In do volgende ronde maakten Kooy en Spronk den stand gelijk (3—3) door overwinningen resp. op Thomsen en Laren. De laatste ronde werd beslissend en ein digde in bet voordeel der Deensche profes 6eurs, die wonnen met 5 gcw. partijen, 30 ontvangen en 35 gegeven treffers. Op degen wisten de Denen in de twee eerste rondes vier partijen te winnen, zoo dat bij het ingaan der laatste ronde de stand 42 voor Denemarken was. Kooy sloeg daarna Larsen met 32; Spronk won met 30 van Skole, doch Abrahams moest de meerderheid van Thomsen erkennen. Ook deze match werd een Deensche over winning met 5 gcw. partijen, 18 ontvangen en 20 gegeven treffers. Op sabel kwamen de Nederlandsche pro fesseurs los en alhoewel Abrahams het tot geen overwinning wst te brengen, wonnen zoowel Kooy als Spronk al hunne partijen. Nederland won met 6 gewonnen partijen. 32 ontvangen en 40 gegeven treffers. Het eindresultaat van den landcnwed- strijd werd: 1. Denemarken rnet 2 overwinningen, 4 punten en 13 winstpartijen. 2. Nederland met 1 overwinning, 2 pun ten en 14 winstpartijen. Den volgenden dag werden de wedstrijden voortgezet met de personcele wedstrijden op de 3 wapens om het kampioenschap van Denemarken, die een succes werden voor den Utrechtechen professeur E. Spronk. Aan den pcrsoneelen fleurctwedstrijd na men, behalve de 3 Nederl. professeurs, 6 De nen deel. Spronk, die van Larsen won, be haalde 6 winstpartijen, wat voor hem een groot succes is. Het eindresultaat werd: 1. Skole met 7 winstpart., 14 ontv. treffers 2. Larsen met 7 winstpartijen, 17 ontv. treffers. 3. Spronk (Nederl.) met 6 winstpartijen, 24 ontv. treffers. 4. Thomsen met 5 winstpartijen, 25 ontv. treffers. 5. Abrahams (Nederl. met 4 winstpar tijen, 31 ontv. treffers. 6. Hansen met 3 winstpartijen, 33 ontv. treffers. 7. Kooy (Nederl.) met 2 gew. part., 38 ontv. treffers. 8. Sjöblom met 1 gcw. partij, 39 ontv. treffers. De personcele degenwedstrijd bracht het volgend resultaat: 1. Thomsen met 6 gew. part., 8 ontv. tref fere. 2. E. Spronk (Nederl.) met 4 gew. partijen 12 ontv. treffers. 3. Skole met 3 gew. part., 15 ontv. treffers 4. Ilunsen met 2 gew. part., 14 ontv. tref fers. 5. Sjöblom met 2 gcw. part., 15 ontv treffers. 6. Abrahams (Nederl.) met 2 jgew. part., 15 ontv. treffers. 7. Christofferscn met 1 gew. partij, 17 ontv. treffers. Op sabel schermde voor Nederland alleen Spronk mede, die er in slaagde al zijne Deensche tegenstanders Ic kloppen. Hij was snel en rustig, volgens de Deensche bladen. Den groot6ten tegenstand ondervond hij van Thomsen, die hij met 54 sloeg. Het eindresultaat werd: 1. Spronk (Utr.) met 0 gew. part., 12 ontv. treffers. 2. Hansen met 1 gew. part., 17 ontv. tref fers. 3. Larsen met 3 gew. part., 21 ontv. tref fers. 4. Thomsen met 3 gew. part., 22 ontv. treffers. 5. Skolc met 2 gew. part., 26 ontv. treffers 6. Sjóblom met 2 gew. part., 28 ontv. treffers. U~~ 7. Christofferscn met 1 gew. partij, 25 ontv. treffers. Volgens het algemeen klassement had Spronk de beste resultaten op de 3 wapens (1 op sabel. 2 op degen en 3 op fleuret), waardoor hij beslag legde op den kampioene titel van Denemarken. Daarna volgden Sko le (1 op floret, 3 op degen en 5 op 6abel) en Thomsen (4 op floret, 1 op degen en 4 op 'sabcR IN DEN ZOMERBLOEMEN IN DEN BAK ZAAIEN. Onder éénjarige zomerbloemen zijn ei welke zeer goed buiten kunnen worden ge zaaid; andere moet men zelfs, omdat ze niet of slecht kunnen worden verplant, di rect ter plaatse zaaien. Maar ook zijn er verschillende soorten, die bepaald onder glas moeten worden gezaaid en verspeend, om ze dan later in den tuin uit te planten. Onder deze laatste groep zijn verschillende zeer mooie bloemplanten, welke we met eenige zorg heel goed in een bak kunnen opkweeken, en daarover willen we het hier hebben. Celosia, critata of hanckam en C. Thorapsoni of pluimhanekam zijn twee prachtige bloemplanten voor perken Ze verlangen een voedzamen humusrijken grond. Men moet de verspeende zaailin gen nog een keer onder glas verplanten, ook kan men ze dan in. potten plaatsen, om ze als flinke planten omstreeks einde Mei op de perken te zetten. Chabaud-anjelie- ren zijn mooie dubbele anjers, die veel op de bekende Amerikaansche anjers gelijken. Het zijn dan ook prachtige snijbloemen. Ze worden onder glas gezaaid en verspeend en met kluit, of indien in kleine potjes ver der gekweekt, met potkluit, omstreeks ein de Mei buiten geplant Zomerviolieren zijn behalve goede snijbloemen ook goede perk- planten. Omdat ze op lateren leeftijd moei lijk te verplanten zijn, plaatsen we de ver- speende zaailingen al spoedig in kleine poties. Met potkluit kunnen ze dan einde Mei in den vollen grond komen. Voor balconbakken zijn vooral Lobelia erinus, Petunia hybrida en Verbena hvbrida aan te bevelen. De verspeende zaailingen kweeken we verder in kleine potjes, van waaruit ze omstreeks begin Juni in de balcon bakken komen. Voor beplanting van perken is vooral Petunia nana coinpacta geschikt. Betrekkelijk hoog groeiende bloemplanten hebben we in siertabak of Nicotiana. Vooral de witbloeiende, welriekende N. affinis groeit en bloeit nog zeer goed in de scha duw. Het verdiend aanbeveling de ver speende zaailingen in poties verder te kwee- Ken. Omstreeks einde Mei plaatsen we ze buiten. Een andere hoog groeiende is Cos- mis bipinnatus welke op dezelfde wijze wordt behandeld. Bovenstaande soorten kunnen nu worden gezaaid in een mei broeimnteiiaal verwarmden bak. We zaaien in potten, zaaipanncn of kleine kistjes, waarover loldal het zaad opkomt een ruit wordt gc-Iegd. Bij zonnig weei leggen we hierover eeD krant Als gror.dmengscl ge bruiken we fijn gezcefden bladgrond met een weinig zand. Voor het oppotten of bi) het verplanten van de verspeende zaai lingen voegen we hier een weinig mestaarde aan toe. Voetbal. ZONDAG GEEN VOETBALWEDSTRIJDEN Den Ilaag, 20 Maart. Het hcötuur van den Koninklijken Nederlandschcn Voetbal bond le Den Ilaag deelt ons mede, dat alle wedstrijden voor a.6. Zondag vastgesteld, zullen worden afgelast in verband met de bijzetting van het stoffelijk overschot van IT. M. de Koningin-Moeder. VoetbaL NEDERLAND—IERLAND. Het Icrsche elftaL Amsterdam, 19 Maart. Indien men het Iilrsche elftal, dat tegen Nederland uitkomt, vergelijkt met het leara dat op 25 Februari j.l. te Dublin tegen België uitkwam, valt op, dat van belangrijke wijzigingen geen 6prake is. Versterking van het Icrsche elftal met in Engclsclie prof-clubs spelende Ieren heeft niet plaats gevonden, heigeen men wel ver wacht had. Zeven van de tegen Nederland gekozen spelers kwamen ook legen België uit. Horse Weide" voor Uw planten Wat z'(j in haar branche offreert Wordt vakkundig en toch billijk En als 't best gegarandeerd. COMPETITIE-STAND VAN DE SCHERM- COMPETITIE VAN DEN K.N.A.S.B. Ie Afdeeling. Floret. Vereenig ingen 2 2. 5 o O 2 O g 3 5'3 £TS 03 03 o n o Giandomcnici 4 2 4 21 99 108 St. Michael 4 2 4 19 109 119 Cyrano 3 2 4 12 91 Parade et Riposte 3 1 2 11 87 75 Degen: Giandomcnici 5 77 K.O.S., den Helder 4 59 Thor 4 49 Parade et Riposte 3 39 WAPENFEEST VAN DEN K.O.S.B. liet jaarlijkschc \Vapcnfce6t van den K. O.S.B. wordt gehouden in het tennispark „Marlot" te 's-Gravenhage en wel van 1 tot en met 5 Mei a.s. liet wedstrijdprogramma vermeldt o.m. equipe-wedstrijden op degen en sabel, een open personcele wedstrijd op degen voor schermers van alle klassen, alsmede perso ncele 6abclvvedstrijden voor de drie klassen. Bovendien wordt gehouden den landen- wedstrijd op degen en sabel tusschen een equipe van den K.O.S. en ecne van den Bel gischen Officieren Schermbond. Deze equi pe bestaan uit drie officieren in actieven dienst, terwijl ieder cquipicr slechts op een wapen mag uitkomen. Winnaar van den \vi6sclbckcr wordt die equipe, die er in slaagde in beide wedstrij den het grootst aantal overwinningen te behalen. Wedstrijdbericht. De personcele sabel wedstrijd om den Acrts beker zal worden gehouden op Zondag 25 Maart a.s. in de sclicrmzaal van de sport- vcreeniging der Incassohank te Amsterdam. HOCKEYWEDSTRIJDEN AFGELAST. Amsterdam, 20 Maart. Alle voor Zon dag 25 Maart door den NederlandSchen Hockey en Bandybond vastgestelde wed strijden in Nederland zijn in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moe der afgelast GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 17 TEL. 145 Brussel: (Vlaamsche uitz.) 321.9 M. 7.30 Gramofoonplatcn. 7.35 Causerie. 7.50 intervieuw. 8.20 Zang door A. v. Rocy. 8.35 Declamatie. 8.50 Vervolg zang. 9.20 Gramofoonplaten. 10.15 Avondgebed. 10.30—11.20 Gramofoonplatcn. Brussel: (Franscho uitz.) 483.9 M. 7.35 Kroniek van de Arbeidcrwereld. 7.50 Sportkroniek. 8.20 He( Omroeporkest. 9.20 Aux commergants. 9.35 Vervolg concert. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. D a v e n t r y: 1500 M. 6.50 Beethoven s strijkkwartetten. 7.10—7.40 Spaansche causerie. 7.50 Industrial Britain. 8.20 „The Old Music-Hals. 9.40 Vernon Bartlett: Foreign Affairs. 9.55 Concert. 10.50 Korte Dienst uit St. Michel's Ches ter Spuare. 11.0512.20 Ilct B.B.C.-Dansorkcst. Henry Hall. Dcutsclilandscnder: 1571M. 7.20 Kernspreuk. 7.30 Worüber man in Amerika spricht. 7.40 Actueelc uitzending. 7.50 Pianorecital. 8.20 „Schweden-Platte". 9.50 Over de Ilockey-spoi t. Kalundborg: 1261 M. 7.30 Het Radio-Symphonicorkest. 9.5011.50 Dansmuziek uit het Palace Hotel. Langcnbcrg: 455.9 M. 5.45 Der nordischc Mcnsch als Staats- gründer. 7.30 Romantische muziek. 8.05 „Das Spiel der Liebc". 9.20 Intermezzo. 9.40 Worüber man in Amerika spricht. 9.50 Intermezzo. 10.20 Kculsche Componisten. Voor reparatie en schoonmaken van de naar v. PERSEYNSTRAAT 19. TelcL 123. Ijsvogel Rijst vcg. 15—3 Amsterdam Marseille 15-3 Rome 16—3 Athene Mersamatruh 17-3 Cairo Gaza Rutbawells OO 1 w Bagdad BoeshJr 19-3 Djask Karachi 20-3 Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Medan Batavia 20-3 19—3 18—3 17—3 16—3 15—3 14—3 14—3 Vertrek van het eerstvolgende poet- vliegtuig van Amsterdam 22 Maart. Voor de koffietafel. Jachtschotel zonder vleesch. Bereiding: 6 kopjes gekookte bruine boo- nen, 1 K.G. koude aardappelen, 4 groote uien, 4 zure appelen, 80 gr. boter, 4 d.L. kokend water, waarin 2 maggi bouillon blokjes zijn opgelost, wat peper, noot en zout. Fruit de fijngesnipperde uien in de bo ter lichtbruin, voeg Cf dan ook de in plakjes gesneden appels bij en laat die even mee smoi-en, roer ten slotte door het mengsel wat peper, noot en zout. Leg in oen vuurvast schoteltje laag om laag de in plakjes gesneden aardappelen, de booncn en het gefruite uienmengsel elk laagje vochtig makende met een deel van de bouillon. Ga zoo laag om laag voort, tot alles is gebruikt, maar zorg, dat de bovenkant gevormd wordt door dicht aan eengesloten aardappelplakjes. Leg daarop kleino klontjes boter en zet het schoteltje in een warmen oven, tot de aardappeltjes gebakken zijn. Voor de middagtafel. Koude rollade. Aardappelpurée. Savoye kool. Moccavla. Bereiding: V* d.L. koffieextract, 1/8 L. room, Vk L. melk, 135 gr. suiker, 4 eieren, 50 gr. boter. Voeg bij de koffie-extract en den room zooveel melk, tot een liter vocht verkregen is. Doe er daarna 3 eierdooiers en één heel ei bij, zoomede de boter en een beetje zout. Klop alles flink door elkaar en kook do massa au bain Marie totdat het wat gebonden is. Klop daarna de eiwitten en meng ze vervolgens luchtig door de vla. Dien de vla afgekoeld op. RYNO Zoete Most Zuiver ongegist Appelsap. worden ook aangenomen door ons

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9